Позитив

Некогашниот трговски гигант, Скопски пазар,се наоѓа во големи долгови, а во изминатите четири години продал или заложил недвижнини во вкупна вредност од околу ...
сите 25 | | | веќе видена

Не постои никаква правна аргументација уметници, оперски пејачи, актери, режисери, архитекти, доктори, полициски службеници, пратеници и останатите неправедно обвинети за тероризам да се држат во притвор, се вели во денешното соопштение на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, која реагира на продолжувањето на притворот на осомничените за насилствата во Собранието од 27 април. „Тие се целосно невини и секоја поинаква одлука од страна на органите на прогонот е само ширење на страв и обид за сузбивање на секоја критичка мисла. Нивното притворање е притисок врз нив и нивните семејства, но и порака до сите оние кои би се обиделе да кренат глас против деструктивните и антидржавни политики на власта. Притворените не се терористи, туку жртви на политички прогон“, стои во соопштението. Од партијата нагласуваат дека „кршењето на законите и процедурите од страна на правосудните органи при апсењето на лицата од 27 април го потврди и Народниот правобранител“, односно дека полицијата при апсењето на тројцата пратеници го повредила ...
сите 213 | | | веќе видена

Фадил Арслани, осуден на 11 ипол години затвор во случајот „Чекан“ вчера бил пуштен од затвор поради лекување. Од Затворската управа за „Алсат-М“ ја потврдиле информацијата дека за Арслани е прекинато издржувањето на казната поради неговата здравствена состојба. По добивањето на потребниот третман, што, според информациите на управата, ќе потрање околу 20 дена, Арслани ќе биде повторно вратен во затвор. Кривичниот суд во Скопје во јули минатата година на седуммина од обвинетите во случајот „Чекан“ им одреди вкупна затворска казна од 53 години и 6 месеци. Првообвинет во случајот беше Фадил Арслани, кој заедно со уште едно лице добија највисоки казни од по 11 ипол години затвор. Полициската акција „Чекан“ беше спроведена во декември 2015 година, во Гостиварско, а обвинетите се товареа за кривичните дела лихварство и изнуда. Во случајот беа гонети 21 лице, од кои со тројца Обвинителството постигна спогодба за признавање на вина во текот на истрагата, а со едно лице беше постигната спогодба во фаза на оценка на ...
сите 18 | | | веќе видена

Поранешниот премиер Никола Груевски денеска на пладне треба да се пријави на шалтер во Основниот суд Скопје 1. Груевски е обвинет во постапките за „Траекторија” и насилството во општина Центар и со мерките на судот е задолжен секој работен петок да се пријавува во суд дека не е во бегство. Против него има уште неколку постапки кои ги води СЈО, но за ни судењата не се почнати.
сите 27 | | | веќе видена

Денешното рочиште од судскиот процес за случајот „Триста“ на Специјалното јавно обвинителство, во кој обвинет е поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски, се одложи за 19 февруари бидејќи поради новиот распоред на претседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев ќе се менува судијата и членовите на советот што го водат предметот. Судијката Лидија Петровска, која досега го водеше предметот со новиот распоред на Џолев од случаи од организиран криминал ќе суди прекршоци. Инаку, на денешното рочиште присуствувал и вештакот кој на барање на СЈО требаше да оцени дали Поповски може да го следи судењето, откако неговите адвокати на претходното рочиште рекоа дека тој страда од депресија и поради лекарствата кои ги прима не е во состојба да ја следи главната расправа. Вештакот денеска изјавил дека обвинетиот може да го следи рочиштето, но, и покрај тоа судот решил тоа да се одложи оти е нецелисходно да се продолжи со судењето кога и онака случајот треба да го преземе друг судија. Поповски, кој е единствен обвинет ...
сите 154 | | | веќе видена

Проблемот со корупцијата ескалираше во изминатиот период во Македонија, а тоа беше забележано како историски најголем пад на ранг на листата на Индексот за перцепција на корупцијата за 2016, е наведено во извештајот на Транспаренси интернешенел-Македонија „Борбата против корупција во Македонија во 2017“. Резултатот од индексот на перцепција на корупцијата (ИКП) во 2016 бележеше фрапантен пад за 24 места, а Македонија сега го зазема ниското 90-то место од вкупно 176 рангирани држави, се наведува во извештајот. Во однос на борбата против корупцијата во изминатите години, се наведува дека во РМ повеќе години се водела политика заснована на клиентелизам и интереси, воспоставувањето на системот на заробена држава го оневозможило работењето на институциите задолжени за борба против корупцијата, со што се создал изразено силен систем на заштита на корумпираните и систем во кој наспроти правото, владеат интереси. ТИ-Македонија наведува дека новиот индекс ќе биде објавен во 2018, и оти е потребно ефикасна активност ...
сите 16 | | | веќе видена

Станислава Чочоровска, по десет години зад решетки, излезе од затворот „Идризово“. Таа доби прекин на казната заради лекување. Оваа информација официјално за „Фокус“ ја потврди и директорот на затворот Керим Мамути. Чочоровска во 2007 година, заедно со Алија Азировиќ, возачот на камион во кој се превезуваа канти со поликолор, полни со дрога, беа осудени за организирање на транспортот на 486 килограми кокаин, за што добија казна затвор од 14,6 години затвор. Оваа казна подоцна беше потврдена и од Апелациониот суд. Неодамна прекин на казната заради лекување доби и Велија Рамковски, сопственикот на А1 телевизија, како и Маријан Ефремов, поранешниот разузнавач, осуден во случајот „Шпион“. Ваквиот прекин на казната е во рок од 30 дена, а потоа дали ќе се продолжи одлучува судот.
сите 51 | | | веќе видена

Народниот правобранител Иџет Мемети обвинува дека судиите на претходна постапка, Весна Димишкова и Ненад Савевски, ја злоупотребиле мерката притвор и ја употребиле како казна за пратениците осомничени за Крвавиот четврток што се случи на 27 април во Собранието. Тој исто така вели дека полицијата не смеела да ги приведе пратениците, бидејќи имале имунитет. - Се работи за прекршување на членот 19. од Правилникот за вршење на полициски работи во кој се вели дека доколку лицето покаже статус со кој му се дава имунитет, не смее да биде приведено, утврдил Мемеди. Тој доставил препорака до министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во која бара да се спроведе целосна постапка за испитување на начинот на постапување на полициските службеници. Преставката за нарушување на правата на пратеничите народниот правобранител ја добил од страна на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ потпишана од 33 пратеници.
сите 48 | | | веќе видена

Управата за финансиска полиција поднесе кривични пријави против поранешната министерка за култура, Елизабета Канческа – Милевска, нејзиниот заменик Драган Недељковиќ и против Ѓ.Т., државен советник за финансиски прашања и раководител на сектор за финансии во Министерството за култура, информираат од таму. Кaнческа-Милевска и нејзините соработници се осомничени за кривично дело несовесно работење во службата и причинување штета на буџетот во износ од 2.770.640 евра. „Во периодот од јули 2009 до февруари 2017, тројцата осомничени со пропуштање должен надзор, несовесно постапиле во вршењето на своите овластувања и должности, на начин што спротивно на член 581 став 2 од Законот за трговски друштва, кој децидно наведува странски друштва не можат да вршат дејност на територијата на Македонија се додека не организираат подружници, примиле времени ситуации – фактури од странскиот правен субјект „Светлост Театар“ ДОО Белград, кој не е регистриран даночен обврзник во Македонија“, се вели во соопштението на Управата за ...
сите 50 | | | веќе видена

Апелациониот суд Скопје, по одржаната јавна седница по предметот познат во јавноста како „Поткуп“ донесе одлука со која го укина првостепеното решение и предметот го врати на повторно постапување на првостепениот суд, соопштија од судот. „Во текот на постапката и одлучувањето за предлогот на одбраната за издвојување на докази прибавени со посебни истражни мерки, поставен на рочиште за главна расправа, првостепениот суд постапил спротивно на предвидената законска процедура кога по предлогот на одбраната за кој не постоела согласност од странките, наместо одлуката да биде донесена од Советот кој бил во заседание, одлуката дополнително вон рочиште за главна расправа ја донел претседателот на советот со што во конкретниот случај излегол надвор од овластувањата утврдени со закон“, пишува во образложението.
сите 26 | | | веќе видена

Несериозно е да се помисли да има нови избори во 2018 година, затоа што Македонија ја чекаат процеси за евроатлантската интеграција и реформи кои треба да се спроведат, изјави денеска претседателот на Собранието, Талат Џафери. Тој изрази надеж дека на седницата на 9 јануари, која ќе биде прва во следната година, ќе присуствуваат и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и потенцираше дека политичката криза завршила пред шест месеци. Според Џафери излегувањето на Алијансата за Албанците од Владата не го разнишува парламентарното мнозинство и од тоа не зависи кворумот во Собранието. -Убеден сум дека ќе има мнозинство и во 2018 година, дека во Собранието ќе учествуваат сите политички партии, што ќе води кон позитивен извештај од Европската комисија во април и датум за почнување на претпристапните преговори – рече Џафери. Според собранискиот спикер, постигнувањето кворумот во Собранието е должност на координаторите на пратеничките групи, но и дека тоа зависи од индивидуалното однесување на пратениците. Тој потенцираше дека ...
сите 64 | | | веќе видена

Ќе направиме се, па и измени на законската регулатива за никогаш повеќе да не се повтори криза како оваа со инсулинот и сите лекови во иднина да се набавуваат дури и предвреме. Ќе направиме и целосна надградба на електронскиот систем во здравството за тој да ги опфати сите институции и да ја олесни работата и да ни овозможи многу поголем увид во состојбите, порача денеска Венко Филипче на своето прво обраќање пред новинарите како министер за здравство. – Сакаме да се подобри здравствената регулатива и тендерите за набавка на лековите да се распишуваат за подолг период наместо една година, како и да се распишуваат одреден период пред новата набавка, за никогаш повеќе да не се повтори ваква криза. Моментално нема инсулинска криза благодарение на донацијата од една фирма производител и ве уверувам дека ќе направиме се повеќе да не се случи таква криза – рече новиот министер за здравство. Филипче најави целосна реформа на здравствениот систем за да се избегнат досегашните проблеми во здравството, почнувајќи од ...
сите 106 | | | веќе видена

Од „Фронтот за демократска Македонија“ (ФРОДЕМ) на Јове Кекеновски преку соопштение денеска реагираат во врска со најавениот бојкот на Собранието на Република Македонија. „На народниот пр(л)атеник Влатко Ѓорчев и останатите климоглавци никако да им дојде ум. Дијалогот и процесот на помирување го условуваат со ослободување на осомничените за случувањата од 27 април. Да се разбереме, зa ФРОДЕМ дијалогот и процесот на помирување не смее да биде условуван од никој, а најмалку од соученици и заштитиници на криминалните дејствија и злосторства во минатото“, стои во соопштението. Како што истакнуваат од ФРОДЕМ, некои од овие верни довчерашни и сегашни прислужници, на функцијата народен пр(л)атеник, се срам на Република Македонија. „Наместо јавно да се извинат за сите сторени срамотилаци и арамилаци тие и понатаму сеат магла и се обидуваат да условуваат па дури и да уценуваат. Тие и понатаму живеат во времето на нивниот идол Груевски, и понатаму сметаат дека дека народните пр(л)атеници треба да бидат недопирливи и ...
сите 12 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи рочиште за предметот на СЈО „Триста“, во кој обвинет е поранешниот помошник-министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски за злоупотреба на службена должност во врска со јавна набавка на 300 возила. Ова е и последно судење закажано за предмет на СЈО во Кривичниот суд за годинава. Поповски се сомничи дека го оштетил буџетот за 453.570 евра. Според СЈО, Поповски незаконски доделил договори за купопродажба и одржување возила на Порше Македонија ДООЕЛ Скопје, Ка-Дис ДОО Скопје, Бохемија Автомобили Роус ДООЕЛ Скопје, Колевски ДОО Скопје и Авто Куќа ДОО Скопје избрани како економски најповолни понуди. Во предметот „Триста“ според одлуката на Апелацискиот суд прислушуваните разговори може да се користат како доказен материјал.
сите 97 | | | веќе видена

Во 11 часот денеска во Собранието, премиерот Зоран Заев и министрите од владината коалиција по втор пат ќе одговараат на прашања од пратениците. Најголемата опозициска партија, ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на седницата поради како што рекоа, продолжувањето на притворот на шестмината пратеници за нивното учество во насилството во Собранието од 27 април годинава. Кривичниот суд вчера одлучи да им го продолжи за уште 30 дена притворот на на пратениците Крсто Мукоски, Сашо Василевски и Љубен Арнаудов, на поранешниот министер за внатрешни работи и директорот на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков, организаторите на протестите на „За заедничка Македонија“ Игор Дурловски, Борис Дамовски, Богдан Илиевски и на уште шестнаесет лица осомничени за насилствата во Собранието од 27 април, оваа година. -На утрешната седница нема да учествуваме, во околности какви што имаме сега. Очекуваме конструктивен пристап од власта, да покаже добра волја и нормална комуникација. Новото раководство на партијата нека биде повод за ...
сите 130 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев рече дека оставката на замениците-министри од Алијансата за Албанците е очекуван чекор откако лидерот на оваа партија, Зијадин Села не ја прифатил понудата од Владата за потпретседателско место за реформи во Владата. Тој додаде дека нема да брза со разрешување на кадри во институциите како од претходната власт така и од Алијанса за Албанците, бидејќи како што рече, квалитетните кадри треба да останат и верува во капацитетот на тие граѓани. Заев рече дека очекува што побрзо опозицијата да се врати во Собранието, за заеднички да работат на реформите кои државата ќе ја придвижат кон ЕУ и НАТО. Тој додаде дека пратеничките прашања денеска во Собранието се за пратениците на опозицијата.
сите 142 | | | веќе видена

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов објави мерки за намалување на загадувањето на воздухот, меѓу кои е и бесплатен превоз со автобусите на ЈСП и на приватните превозници почнувајќи од денеска, како и прекин на градежните активности на градилиштата под надлежност на Град Скопје. Истовремено, ќе се ограничи обуката од автошколите, а ќе се врши и засилен надзор над капацитетите што загадуваат. За престанокот на мерката за бесплатен јавен превоз, јавноста ќе биде дополнително информирана. - Ги повикувам сите градоначалници од Скопскиот плански регион да помогнат во субвенционирањето на јавниот транспорт за полесно да ја поднесеме новонастанатата ситуација – рече градоначалникот Шилегов. Тој ги повика сите градоначалници од општините на подрачјето на Скопје да ги прекинат градежните активности на градилиштата во нивна надлежност. Истовремено објасни дека инспекцискиот надзор во изминатите денови покажал дека ниту еден капацитет под надлежност на градот не испушта повеќе загадувачки материи од максимално ...
сите 185 | | | веќе видена

next