Расчистени сите улици во Инџиково, во најголем дел извршена дезинфекција


Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Грувески денеска ги посети жителите на Инџиково со цел да се информира до каде се работите со санацијата на штетите од поплавите. На средбите мештаните изразија благодарност за преземените активности и мерки од страна на централната и локалната власт и вклученоста на полицијата и армијата за расчистување на теренот. Жителите на средбите најмногу се жалеа на штетите во домовите, бидејќи целосно е уништена нивната покуќнина, подрумите и нивните возила. Груевски ги информираше дека Владата веќе има донесено мерка за сто процентно обесштетување на настанатата штета од поплавите. - Денеска Владата објави одлука дека ќе има сто отстотно обесштетување. Доколку немате каде да ноќевате, каде да се сместите привремено има обезбедено времено сместување, изјави Груевски, во разговор со дел од жителите на Инџиково. Граѓаните изразија голема благодарност за поддршката во санацијата на штетите на теренот од поплавите. - Секоја чест. Досега се најдобро организирани, помош имаше од полицијата, а ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ и денес директно на терен помеѓу жителите на населеното место Економија ја доставуваше собраната хуманитарна помош од големата хуманитарна акција која Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ ја организираше во сите Општински комитети на територија на Република Македонија. Во изминатите денови Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ донираше хуманитарна помош и во населените места Смилковци, Виниче, Црешево, Брњарци и Инџиково. Од Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ информираат дека и во наредниот период ќе продолжат со следење на теренот во поплавените населени места и секаде каде ќе биде потребно ќе биде доставена хуманитарна помош. ____________________________________________________________________________
| | веќе видена | слични

Во изминатите денови Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ донираше хуманитарна помош и во населените места Смилковци, Виниче, Црешево, Брњарци и Инџиково. Од Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ информираат дека и во наредниот период ќе продолжат со следење на теренот во поплавените населени места и секаде каде ќе биде потребно ќе биде доставена хуманитарна помош.
| | веќе видена | слични
2 копии

Повеќенаменското игралиште во Смилковци, кое беше затрупано со 80 кубици земја од наносите од поплавите во Скопско, ќе биде санирано и оспособено најдоцна за два дена, информира директорот на Агенцијата за млади и спорт, Маријан Спасески при вчерашната посета на селото со премиерот Емил Димитриев. Во моментов, како што кажа, волонтери од Фудбалската федерација на Македонија, Агенцијата за млади и спорт и деца кои спортуваат од околните села работат на завршното расчистување на асфалтниот терен по што ќе следи санација на четириметарската ограда и враќање на една од стативите на своето место што беше однесена на триесетина метри од игралиштето. На игралиштето тренираат шеесетина деца од сите околни села и тоа е единствено место каде што тие можат да се занимаваат со спортски активности. Од Фудбалската федерација најавија дека ќе се обидат деновиве со средства од УЕФА да го санираат и големото фудбалско игралиште што е во непосредна близина на повеќенаменското, а градоначалникот на Општина Гази Баба, Тони ...
| | веќе видена | слични

Четириесет тима за процена на штетата досега посетиле 3.500 дома, а 15 тима за процена на земјоделските имоти досега имаат посетено околу 800 парцели и е извршена процената. Ова го истакна премиерот Емил Димитриев при вчерашната посета на Црешево. - Со оглед на бројот на оштетени домаќинства овој пат процената оди многу, многу побрзо од кога било претходно. Досега се проценети над 3.500 објекти. Четириесет тима одат за процена на куќи, 15 тима се за земјоделски површини - рече Димитриев. Тој најави дека наскоро ќе почне во оштетените подрачја да оди комисијата за процена на автомобилите и земјоделската механизација. Премиерот информира дека Владата во сетот мерки за справување со последиците од поплавите донесе одлука бесплатно да се прави анализа на земјоделското земјиште. - Пред три години е направена процена на земјиштето со кој квалитет е, а сега правиме процена дали временските непогоди нанеле штета и како тоа ќе влијае на квалитетот на земјиштето. Експертите треба да ја согледаат состојбата и да кажат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Четириесет тимови за проценка на штетата веќе се на терен. Досега се посетени 3.500 домови, а 15 тимови за проценка на земјоделските поседи досега имаат посетено околу 800 парцели и е извршена проценката. Ова го истакна премиерот Емил Димитриев при денешната посета на Црешево. „Со оглед на бројот на оштетени домаќинства, овој пат проценката оди многу побрзо од кога било претходно. Досега се проценети над 3.500 објекти. Задоволен сум од темпото со кое оди проценката“, рече Димитриев. Најави дека наскоро ќе почне во оштетените подрачја да оди Комисијата за проценка на автомобили и земјоделска механизација. Премиерот информираше дека Владата во сетот мерки за справување со последиците од поплавите донесе одлука бесплатно да се прави анализа на земјоделското земјиште. „Пред три години е направена проценка на земјиштето со кој квалитет е, а сега правиме проценка дали временските непогоди нанеле штета и како тоа ќе влијае на квалитетот на земјиштето. Експертите треба да ја согледаат состојбата и да кажат на кој ...
| | веќе видена | слични

ЗЕМЈИТЕ ЧЛЕНКИ НА ЕУ ЗА ПОПЛАВЕНИТЕ Од земјите членки на Европската Унијата досега се обезбедени околу два милиона евра како првична помош која е наменета за Црвениот крст за итно справување со кризата, по поплавата во Скопскиот Регион, соопшти вчера делегацијата на ЕУ во Македонија. Чешка, Бугарија, Грција, Австрија, Холандија и Словенија се земјите кои досега испратиле пакети помош за настраданите и за оштетените во катастрофалните поплави кои се случија на шести овој месец. Раководителот на одделот за соработка на Делегацијата на ЕУ во Македонија Мартин Клауке, на прес - конференција изјави дека, по проценката на штетата, ако е потребно, ќе бидат доделени дополнителни средства. Експертите од ЕУ велат дека на терен се потребни луѓе за расчистување на поплавените подрачја, зашто во оваа фаза тоа не може да се направи со механизација. Расчистувањето ќе трае уште најмалку три до четири недели. Европскиот експерт Питер Глерум вели дека е потребно да се воспостави долгорочна стратегија за справување со ...
| | веќе видена | слични

Од ваша страна беше предложено Владата да формира тимови од експерти од земјоделството и да се испита квалитетот на земјиштето. Сакам да ве информирам дека Владата го прифати тоа ваше барање, формирани се тимовите и ќе почнат да работат, за да кажат дали земјиштето е со нарушен квалитет, дали е во добра состојба и дали може да се продолжи со обработка на земјоделското земјиште со садење на култури.Ова го истакна премиерот Емил Димитриев, при денешната посета на населеното место Смилковци за да се запознае со начинот на кој се справуваат институциите и жителите со последиците од поплавите.-Денеска веќе беше земен еден примерок, граѓаните го информираа премиерот Димитриев.Испитување на почвата, покрај во Смилковци, ќе се прави и секаде каде што има потреба.
| | веќе видена | слични

Сликата во скопско Смилковци од ден во ден е се подобра. Жителите се задоволни што по барање на земјоделците, Владата бесплатно ќе ја анализира поплавената почва, а експерти ќе го проценуваат квалитетот и дали таа ќе може да се користи во иднина. Најдоцна за два дена ќе биде санирано повеќенаменското игралиште во селото кое беше целосно уништено од поплавите. Волонтери од Фудбалската федерација на Македонија, Агенцијата за млади и спорт и деца активно работат на расчистување на игралиштето кое беше затрупано со повеќе од 80 кубици земја. На терен попладнево беше и премиерот Емил Димитриев. Задоволство од бразата реакција на институциите изразија и жителите на село Црешево. Улиците и куќите се исчистени, а механизацијата е деноноќно на терен. Во селото има и вода за пиење и електрична енергија. Главниот пат во скопско Виниче кој пред 11 дена беше однесен од огромно количество вода е веќе тампониран. Саниран е и патот кон локалниот водовод, водата е хлорирана и исправна за пиење. Ова беше и едно од главните ...
| | веќе видена | слични

Патот кон локалниот водовод во село Виниче е саниран, водата е хлорирана и исправна за пиење, беше информиран премиерот Емил Димитриев при денешната посета на ова населено место кое беше зафатено со поплавите. Граѓаните на Виниче изразија задоволство од брзината со која им беше саниран и оштетениот пат и побараа екипи на терен да излезат и да направат проценка како да се санира местото на кое водотеците направија канали кои во иднина ќе спречат да се случат слични поплави.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 359 | | | веќе видена

На 21.02.2020 во 16,23 часот на ул.„Сава Ковачевиќ“ полициски службеници од Полициска станица Кисела Вода го лишиле од слобода В.С.(47) од Скопје, инаку лице ...
сите 321 | | | веќе видена

Објавениот разговор или монолог на Зоран Заев ми наликува на негово себепромовирање во голем моќник, но и претставување како мој голем пријател, вели за ...
сите 145 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 169 | | | веќе видена

Министерката за труд и социјална политика беше разрешена откако одби да ја тргне таблата на министерството на кое наместо новото име Северна Македонија, стоеше ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Расчистени сите улици во Инџиково, во најголем дел извршена дезинфекција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: