Досега проценети штети во повеќе од 3.500 поплавени дома

Четириесет тима за процена на штетата досега посетиле 3.500 дома, а 15 тима за процена на земјоделските имоти досега имаат посетено околу 800 парцели и е извршена процената. Ова го истакна премиерот Емил Димитриев при вчерашната посета на Црешево. - Со оглед на бројот на оштетени домаќинства овој пат процената оди многу, многу побрзо од кога било претходно. Досега се проценети над 3.500 објекти. Четириесет тима одат за процена на куќи, 15 тима се за земјоделски површини - рече Димитриев. Тој најави дека наскоро ќе почне во оштетените подрачја да оди комисијата за процена на автомобилите и земјоделската механизација. Премиерот информира дека Владата во сетот мерки за справување со последиците од поплавите донесе одлука бесплатно да се прави анализа на земјоделското земјиште. - Пред три години е направена процена на земјиштето со кој квалитет е, а сега правиме процена дали временските непогоди нанеле штета и како тоа ќе влијае на квалитетот на земјиштето. Експертите треба да ја согледаат состојбата и да кажат ...
| | веќе видена | слични

Сто и педесетте илјади евра што ЕУ ги одвои како парична помош за Македонија за рехабилитирање на поплавените делови биле само првична инјекција, а зависно од дополнителните процени, кои ќе траат и следниот период, ќе се одвојат и повеќе доколку е неопходно, рече вчера раководителот на одделот за соработка на Делегацијата на ЕУ во Македонија и тим-лидер на експертите, Мартин Kлауке. Заедно со колегата Питер Глерум од тимот европски експерти што деновиве се во земјава да направат процени на штетите, на прес-конференција ги образложи механизмите со кои и во претходните катастрофални непогоди ~ помогнале на Македонија и објаснија колку во пари досега ги чинеле природните катастрофи во земјава во изминатата една и пол година. Според нив, ова е трета поплава во Македонија, а минатата година на земјата ~ биле доделени 10 милиони евра за справување со овие катастрофи. Истакнаа дека е неопходно да се направат структурни промени за справување со поплавите и дека новата процена ќе биде направена во координација со ...
| | веќе видена | слични

Четириесет тимови за проценка на штетата веќе се на терен. Досега се посетени 3.500 домови, а 15 тимови за проценка на земјоделските поседи досега имаат посетено околу 800 парцели и е извршена проценката. Ова го истакна премиерот Емил Димитриев при денешната посета на Црешево. „Со оглед на бројот на оштетени домаќинства, овој пат проценката оди многу побрзо од кога било претходно. Досега се проценети над 3.500 објекти. Задоволен сум од темпото со кое оди проценката“, рече Димитриев. Најави дека наскоро ќе почне во оштетените подрачја да оди Комисијата за проценка на автомобили и земјоделска механизација. Премиерот информираше дека Владата во сетот мерки за справување со последиците од поплавите донесе одлука бесплатно да се прави анализа на земјоделското земјиште. „Пред три години е направена проценка на земјиштето со кој квалитет е, а сега правиме проценка дали временските непогоди нанеле штета и како тоа ќе влијае на квалитетот на земјиштето. Експертите треба да ја согледаат состојбата и да кажат на кој ...
| | веќе видена | слични

ЗЕМЈИТЕ ЧЛЕНКИ НА ЕУ ЗА ПОПЛАВЕНИТЕ Од земјите членки на Европската Унијата досега се обезбедени околу два милиона евра како првична помош која е наменета за Црвениот крст за итно справување со кризата, по поплавата во Скопскиот Регион, соопшти вчера делегацијата на ЕУ во Македонија. Чешка, Бугарија, Грција, Австрија, Холандија и Словенија се земјите кои досега испратиле пакети помош за настраданите и за оштетените во катастрофалните поплави кои се случија на шести овој месец. Раководителот на одделот за соработка на Делегацијата на ЕУ во Македонија Мартин Клауке, на прес - конференција изјави дека, по проценката на штетата, ако е потребно, ќе бидат доделени дополнителни средства. Експертите од ЕУ велат дека на терен се потребни луѓе за расчистување на поплавените подрачја, зашто во оваа фаза тоа не може да се направи со механизација. Расчистувањето ќе трае уште најмалку три до четири недели. Европскиот експерт Питер Глерум вели дека е потребно да се воспостави долгорочна стратегија за справување со ...
| | веќе видена | слични

Останато

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Брисел изјави дека не успеале да постигнат консензус за пристапување на Северна Македонија во ЕУ, и дека ќе се ...
сите 938 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави вечерва дека во телефонски разговор со турскиот колега Реџеп Таип Ердоган добил уверувања дека ќе се почитува ...
сите 469 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Досега проценети штети во повеќе од 3.500 поплавени дома

Од:
До кого (е-маил):
Порака: