Парламентарното Собрание на Советот на Европа излезе со писмена декларација посветена на Македонија насловена како „Заштита на угледот на македонската дипломатија“ . Декларацијата е објавена на официјалната страна на Советот на Европа и доаѓа откако Владата на Република Македонија се обиде да го спречи поставувањето на Александар Николоски за амбасадор и шеф на Мисијата на Република Македонија во ЕУ. Овој потег наидува на силна осуда во Стразбур и вкупно педесет и четири пратеници од дваесет и две европски земји ја повикаа Владата веднаш да прекине со неодговорното однесување, да не го блокира поставувањето на Николоски и на тој начин да го заштити угледот на македонската дипломатија, како и да помогне во забрзување на евроинтеграциите при што се нагласува дека поставувањето на Николоски во Брисел ќе го забрза процесот на интеграција на Македонија во ЕУ. Во продолжение во целост ја пренесуваме писмената декларација на ПС на Советот на Европа: Писмена декларација „Заштита на угледот на македонската ...
сите 18 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу го осуди синоќешните настани во обранието на РМ и истакна дека дел од структурите на МВР не си ја завршиле работата за што ќе мора да сносат одговорност. Посебно посочи на директорот на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков кој раководел со Оперативниот штаб на МВР. Нухиу рече дека од морални причини ќе се повлече од функцијата и дообјасни дека тоа ќе го побара од лидерот на неговата партија и ќе создаде услови за мирен трансфер на власта. Тој на прес-конференцијата во МВР го честиташе, како што наведе, изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието.
сите 128 | | | веќе видена

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО) СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната собраниска седница и сами го избраа Талат Џафери за претседател на Собранието. Додека новото парламентарно мнозинство му аплаудираше на Џафери додека даваше заклетва пред најстариот присутен пратеник Ферид Мухиќ, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ извикуваа „Пуч, пуч“ и негодуваа на овој, според нив, незаконски чин пеејќи „Едно име имаме“ и се натпејуваа со пратениците на СДСМ на македонската химна. Еден час подоцна, неколку стотини граѓани приврзаници на иницијативата „За Заедничка Македонија“ кои вчера 60. ден протестираа пред Собранието, како што велат против Тиранската платформа и за одбрана на Македонија, упаднаа во Собранието, пробивајќи го малиот полициски кордон и собраниското обезбедување. Заедно со нив во законодавниот дом влегоа и голем број лица со покриени лица и со црни качулки на ...
сите 144 | | | веќе видена

Никакво насилство не оправдуваме, насилството е лошо, ние 60 дена сме на улиците со љубов, со добра енергија, мирни достоинствени и горди, денес се обидоа да направат државен удар, се случи народ, никој тоа не може да го контролира, истакна Богдан Иливески од пред Собранието на Република Македонија. -Едно е јасно тука сме и овдека каде што сме ќе останеме се до конечната разврска на ситуацијата, како што кажав многу одамна нема потреба тука да има ограда, нема ограда меѓу граѓаните и нивните граѓани, ние сме оградата, ние сме црвено жолтата линија која го брани законодавниот дом и ние ќе останеме тука точно каде што сме, ова може нема да биде само долга вечер, можеби ќе се два, три, пет, недели, но луѓе немаме друга опција, рече Илиевски. Тој ги покани сите кои ја сакаат оваа држава да се организираат и да останат пред Собранието на Македонија и да не и дозволат никој на оваа земја да и наштети. Шеесет дена во мирен, мирољубив пат сакавме да го изодиме патот, ова што денес се случуваше во Собранието беше ...
сите 163 | | | веќе видена

Осуда на насилството и апел за присебност и демократски мерки на решавање на политичката криза упатија и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, кој од Виена се огласи преку својот профил на социјалните мрежи, и како што рекоа од неговата партија веднаш се упатил кон Скопје. Насилството не е решение потребно е смирување на страстите. Повикувам на присебност. Народот да не подлегнува на провокациите на СДС и оние кои сакаат да ја втурнат државата во уште подлабока криза и да го исполнат нивното сценарио, потребно е смирување на страстите. ВМРО-ДПМНЕ ќе се спротистави на овие анти-државни постапки на СДС преку правни и политички демократски средстваа, напиша Груевски на Фејсбук. Веднаш по враќањето во Скопје, Груевски одржа прес-конференција. Институциите да направат брза и ефикасна истрага за насилствата во Собранието, да ги откријат насилниците и да ги изведат пред Суд, повика рано утринава претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Тој рече дека ги осудува насилствата кои ги направиле поединци и побара да не се ставаат во ...
сите 206 | | | веќе видена

„Навремено беше формиран оперативен штаб кој функционира уште од почетокот на протестите, но полицијата денеска не ја заврши работата“, изјави министерот за внатрешни работи Агим Нухиу, за ТВ Алсат М, а изјават ја пренесоа речиси сите други медиуми. Тој најави дека ќе побара одговорност од сите ангажирани во оперативниот штаб. За цело време од повеќечасовните тензии МВР апелираше и ги молеше граѓаните да не ја попречуваат полицијата во нејзината работа, а особено да овозможат непречено да интервенираат и екипите на брзата помош.
сите 93 | | | веќе видена

Екипите на брзата помош, по апелите за нивно непопречување, успеаја да дојдат до Собранието и да им помогнат на повредени. заедно со една од екипите беше и министерот за здравство Никола Тодоров кој им помагаше на повредените. Со него подоцна беше и пратеникот Владимир Ѓорчев, кој помагаше за носење на повредените до лекарските екипи.
сите 4 | | | веќе видена

Дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, на чело со Владимит Ѓорчев, синоќа застанаа пред налетот на граѓаните, бранејќи ги своите колеги од СДСМ и од ДУИ, спречувајќи уште поголем инцидент и уште повеќе повредени.
сите 29 | | | веќе видена

Конечниот епилог беше над 70 повредени граѓани, над 20 полицајци и 4 пратеници. Некои од повредените и на двете страни биле со тешки повреди и биле задржани во скопските болници на понатамошно лекување. Официјално, приведени нема.
сите 12 | | | веќе видена

Пред Собранието состојбата моментно е мирна, а внатре се уште има група граѓани поддржувачи на За заедничка Македонија додека специјалци ги евакуираат преостанатите пратеници и новинари со исклучени светла во собраниската зграда. Граѓаните пред собраниската зграда беа распоредени по страничните и задниот влез, за како што и самите изјавуваа, да ги спречат пратениците да излезат, но полицијата успеа да ги растера и да овозможи приоди и за евакуација, а особено за екипите на брза помош и на полициските сили. Во нередите се повредени пратениците Зијадин Села, Зоран Заев, Дамјан Манчевски, Радмила Шеќеринска. Од Градската болница информираа дека примиле осум повредени во нередите во Собранието, а МВР изјави дека десетина полицајци биле повредени и апелираше демонстрантите да не ги попречуваат полицајците да си ја вршат нивната работа. Нередите во Собранието почнаа околу 18 часот. Откако претседавачот Трајко Вељановски го прекина 20. продолжение на Конститутивната седница на Собранието претениците од СДСМ и од ...
сите 167 | | | веќе видена

Претседателот на Македонија Ѓорѓе Иванов, вечерва, по случувањата во парламентот, имаше јавно обраќање во кое повика на присебност, а политичките лидери ги повика на лидерска средба во неговиот кабинет. „Во овие моменти на општа загриженост околу настаните во Собранието на Република Македонија ве повикувам да бидете смирени. Ве повикувам да останете присебни и да не подлегнувате на разни провокации, лажни вести и манипулации. Повикувам на смирување на тензиите и на ненасилство. Повикувам на разумно и одговорно однесување. Повикувам на одговорно однесување на сите надлежни институции кои мора да ги почитуваат Уставот и законите на Република Македонија. Пратениците се најодговорни за враќање на состојбата во согласност со Уставот, законите и Деловникот на Собранието на Република Македонија, кои денеска беа прекршени. Секој треба да биде одговорен за своите постапки и свесен за последиците кои произлегуваат од нив. Оваа состојба може да се надмине само преку почитување на правниот поредок на Република ...
сите 167 | | | веќе видена

Со писмено соопштение од Министерството за внатрешни работи информираа дека специјалците работат на евакуирање на пратениците од Собранието. „Денеска колу 18,50 часот граѓаните кои протестираа во организација на граѓанската инцијатива „За заедничка Македонија“, насилно влегоа во просториите на Собранието на Република Македонија. Во нарушувањето на јавниот ред и мир со повреди се здобиле неколку пратеници во Собранието и неколку цивили. При обидот да бидат спречени во намерата 10-тина полициски службеници се здобиле со повреди при што беа префрлени на скопските клиники. Во оперативниот штаб на Министерството за внатрешни работи присутни се сите раководители: Министерот за внатрешни работи д-р Агим Нухиу, Директорот на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков, Заменик Директорот на Бирото за јавна безбедност г-дин Бесир Деари, Помошници на министерот, Помошници на директорот како и останатите раководители-членови на Оперативниот штаб. Во Оперативниот Штаб 20.08 часот – Директорот на Бирото за јавна безбедност ...
сите 70 | | | веќе видена

„Ќе одговараат за загрозување животи сите кои учествуваа во вечерашното насилство во Парламентот, како и за сите други злодела нарачани и спроведени од раководството на ВМРО-ДПМНЕ. Крвавото насилство во Парламентот е резултат на насилието на кое што изминатиот период повикуваше Никола Груевски, како и провокациите, омразата, поделбите поттикнати од Груевски, Ѓорге Иванов, Трајко Велјаноски, пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и нивните соработници и поддржувачи. Сериозно се повредени пратеници, претставници на граѓаните што е врв на нецивилизираниот однос на овие луѓе кои се подготвени да жртвуваат се, за да се обидат да избегнат одговорност. На очиглед на целата домашна и меѓународна јавност паднаа маските и режимот е разобличен до крај“ се вели во соопштението на СДСМ.
сите 92 | | | веќе видена

Хан: Најостро го осудувам нападот врз членови на Парламентот Еврокомесарот за проширување на ЕУ Јоханес Хан вечерва на Твитер напиша дека ги осудува случувањата во македонското Собрание. - Најостро ги осудувам нападите врз членови на Парламентот во Скопје. Нема место за насилство во Парламентот. Демократијата мора да продолжи по својот тек, наведува Хан.
сите 31 | | | веќе видена

Тепачка во Собранието меѓу дел од демонстрантите што беа пред Собранието и пратениците на СДСМ, непотврдени информации и за истрели Учесници на протестот на иницијативата За заедничка Македонија вечерва влегоа во просторијата во Собранието каде се дел од пратениците на СДСМ и на албанските партии, како и новинарски екипи, по што дојде и до физичка пресметка, во која има и повредени. За тоа време, во пленарната сала беа поддржувачи на иницијативата на кои им се обратија од раководството на За заедничка Македонија кои оценија дека случувањата околу изборот на Талат Џафери за претседател на Парламентот се државен удар и оти народот со влегувањето во законодавниот дом си го враќа назад Собранието. Фото: Радио Слободна Европа И двете страни се пресметуваа со клоци, тупаници и со столчиња. Низ парламентарната сала се фрлаа стативи од ТВ камерите, цигли и шишиња. Ситуацијата е многу тензична, дел од пратениците меѓу кои и Зоран Заев, Максим Димитриевски и Дамјан Манчевски, како и неколку граѓани, кои беа со ...
сите 226 | | | веќе видена

СДСМ и албанските партии во моментов прават државен удар поставувајќи измислен претседател на Собранието, пратеникот на ДУИ, Талат Џафери. Целосно спротивно од Деловникот и собраниските процедури, без точката да биде ставена на гласање, СДСМ и албанските пратеници поставија измислен претседател на Собранието, Талат Џафери. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ извикуваа „Ова е пуч“. Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски ги охрабрува граѓаните дека ВМРО-ДПМНЕ нема да го напушти Собранието и нема да дозволи спорведување на Тиранската платформа. Тука сме во Собрание, сплотени, одлучни и решителни за одбрана на химната, Уставот, и изборната воља на граѓаните на Македонија! Да живее!!!
сите 226 | | | веќе видена

„Собранието на Република Македонија е одблокирано. Реализирана е мнозинската волја на граѓаните. Демократски формираното мнозинство во Парламентот го избра новиот претседател на Собранието. Демократските процеси продолжуваат и зад нив стојат најмалку 700.000 граѓани кои гласаа на кредибилните избори на 11 декември. Ова е голем ден за демократијата на Македонија и голем чекор за демократските процеси во Република Македонија, што води кон квалитетен живот за сите и евро-атлантски перспективи на државата. Ги повикуваме граѓаните да останат смирени и да не подлегнуваат на никакви провокации. Македонија оди напред“, велат од СДСМ
сите 221 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски преку социјалната мрежа Фејсбук повика на присебност и смирување на страстите, по инцидентот во Собранието. -Насилството не е решение и потребно е смирување на страстите. Повикувам на присебност. Народот да не подлегнува на провокациите на СДС и оние кои сакаат да ја втурнат државата во уште подлабока криза и да го исполнат нивното сценарио. Потребно е смирување на страстите. ВМРО-ДПМНЕ ќе се спротистави на овие антидржвани постапки на СДС преку правни и политички демократски средства, пишува претседателот на ВМРО-ДПМНЕ на социјалната мрежа Фејсбук.
сите 108 | | | веќе видена

НА 60-ИОТ ДЕН ОД ПРОТЕСТИТЕ СРЕДБА СО ПЕНЗИОНЕРИТЕ ВО СКОПСКИ БУТЕЛ За конечен излез од кризата и решение на оваа многу комплицирана состојба во која се наоѓа Македонија бараме одржување на нови парламентарни избори, изјави Богдан Илиевски од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. - Баравме отфрлање на тиранската платформа. Учесниците во таа тиранска коалиција одбија да ја отфрлат, меѓутоа покажавме дека ние на улиците сме посилни. Затоа бараме одржување на нови парламентарни избори, рече Илиевски на денешната прес-конференција по средбата со Здружението на пензионери на Општина Бутел. Како што најавивме, посочи Илиевски, на 60-тиот ден од почетокот на протестите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ започнуваме средби со разни организации, здруженија и целни групи со цел да дискутираме за моменталната ситуација во која се наоѓа Македонија, за нашето движење и што во иднина треба да се случува. Според Ванчо Петрушевски, иницијативата „За заедничка Македонија“ не се однесува само на ...
сите 14 | | | веќе видена

„Алкалоид АД“ Скопје оствари позитивни финансиски резултати во периодот јануари – март 2017 година, покажуваат неревидираниот единечен и неревидираниот консолидиран Биланс на успех, соопштија од компанијата. Според единечниот Биланс на успех, во периодот јануари – март, продажбите достигнуваат 1.781.320.547 денари, што е за 11 отсто повеќе во споредба со истиот период од минатата година. Добивката пред финансиски трошоци, даноци и амортизација (ЕБИТДА), која изнесува 342.090.242 денари, бележи зголемување од околу 12 отсто, единечната нето добивка изнесува 203.498.490 денари и е зголемена за 9 отсто. Во периодот јануари – март, вкупните консолидирани продажби достигнуваат 2.332.909.055 денари, што е за 10 отсто повеќе во споредба со истиот период од минатата година. Консолидираните продажби остварени на домашен пазар се зголемени за 11 отсто, додека вкупниот консолидиран извоз на компанијата е зголемен за 9 отсто. Од вкупните консолидирани продажби, 38 отсто се остварени на домашен пазар, додека 62 отсто се ...
сите 57 | | | веќе видена

next