Водата за пиење во Виниче исправна

Патот кон локалниот водовод во село Виниче е саниран, водата е хлорирана и исправна за пиење, беше информиран премиерот Емил Димитриев при денешната посета на ова населено место кое беше зафатено со поплавите. Граѓаните на Виниче изразија задоволство од брзината со која им беше саниран и оштетениот пат и побараа екипи на терен да излезат и да направат проценка како да се санира местото на кое водотеците направија канали кои во иднина ќе спречат да се случат слични поплави.
| | веќе видена | слични
4 копии

Општина Гази Баба започна со реконструкција на игралиштето за мал фудбал и на детското игралиште во Смилковци. Овие игралишта беа разрушени во поплавата која го зафати и ова населено место на 6 август. Работите ги изведува фирмата "29 Ноември".
| | веќе видена | слични

Фирмата „Лутарико“ од Скопје ќе го гради плоштадот кој е предвиден меѓу кулите во населбата Kарпош 4. Општината Kарпош со оваа фирма склучи договор за изградбата вреден 18,8 милиони денари односно околу 304 илјади евра со вклучен ДДВ. Оваа фирма ќе биде должна да го изведе градежниот дел, а рокот на изведбата наведен во објавениот оглас на Бирото за јавни набавки е 12 месеци. Од Општина Kарпош велат дека плоштадот, кој ќе биде со површина од 2.900 квадратни метри ќе се гради на барање на повеќе граѓани, а при изградбата постојното зеленило нема да биде намалено ниту за педа. - Напротив, ќе се посадат нови дрвја, а постојните патеки ќе бидат проширени и поплочени со квалитетна подлога. Плоштадот ќе има најурбана детска опрема, целосно хортикултурно уредување и ново осветление. Ќе поставиме нови клупи и игралиште за деца - појаснуваат надлежните општински служби. Жители пред неколку дена пак испратија иницијатива со која го повикаа градоначалникот на Kарпош, Стевчо Јакимовски, во име на големината на оваа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Повеќенаменското игралиште во Смилковци, кое беше затрупано со 80 кубици земја од наносите од поплавите во Скопско, ќе биде санирано и оспособено најдоцна за два дена, информира директорот на Агенцијата за млади и спорт, Маријан Спасески при вчерашната посета на селото со премиерот Емил Димитриев. Во моментов, како што кажа, волонтери од Фудбалската федерација на Македонија, Агенцијата за млади и спорт и деца кои спортуваат од околните села работат на завршното расчистување на асфалтниот терен по што ќе следи санација на четириметарската ограда и враќање на една од стативите на своето место што беше однесена на триесетина метри од игралиштето. На игралиштето тренираат шеесетина деца од сите околни села и тоа е единствено место каде што тие можат да се занимаваат со спортски активности. Од Фудбалската федерација најавија дека ќе се обидат деновиве со средства од УЕФА да го санираат и големото фудбалско игралиште што е во непосредна близина на повеќенаменското, а градоначалникот на Општина Гази Баба, Тони ...
| | веќе видена | слични

Сликата во скопско Смилковци од ден во ден е се подобра. Жителите се задоволни што по барање на земјоделците, Владата бесплатно ќе ја анализира поплавената почва, а експерти ќе го проценуваат квалитетот и дали таа ќе може да се користи во иднина. Најдоцна за два дена ќе биде санирано повеќенаменското игралиште во селото кое беше целосно уништено од поплавите. Волонтери од Фудбалската федерација на Македонија, Агенцијата за млади и спорт и деца активно работат на расчистување на игралиштето кое беше затрупано со повеќе од 80 кубици земја. На терен попладнево беше и премиерот Емил Димитриев. Задоволство од бразата реакција на институциите изразија и жителите на село Црешево. Улиците и куќите се исчистени, а механизацијата е деноноќно на терен. Во селото има и вода за пиење и електрична енергија. Главниот пат во скопско Виниче кој пред 11 дена беше однесен од огромно количество вода е веќе тампониран. Саниран е и патот кон локалниот водовод, водата е хлорирана и исправна за пиење. Ова беше и едно од главните ...
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател, Емануел Макрон, во првото обраќање во јавноста откако стави вето за пристапните преговори за Северна Македонија и Албанија со ЕУ, ...
сите 1281 | | | веќе видена

Премиерот Заев и коалицискиот лидер на ДУИ, Али Ахмети, вечерва се среќаваат за да разговараат по неуспехот во Брисел, Македонија да добие датум.Заев ќе ...
сите 183 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави вечерва дека во телефонски разговор со турскиот колега Реџеп Таип Ердоган добил уверувања дека ќе се почитува ...
сите 530 | | | веќе видена

Во декември се навршуваат 14 години откако Македонија доби кандидатски статус. Тоа се случи на 17 декември 2005 година кога Европскиот совет реши да станеме ...
сите 131 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Водата за пиење во Виниче исправна

Од:
До кого (е-маил):
Порака: