Димитриев: Формирани се тимови кои ќе го испитуваат квалитетот на земјоделското земјиште во поплавените подрачја


Од ваша страна беше предложено Владата да формира тимови од експерти од земјоделството и да се испита квалитетот на земјиштето. Сакам да ве информирам дека Владата го прифати тоа ваше барање, формирани се тимовите и ќе почнат да работат, за да кажат дали земјиштето е со нарушен квалитет, дали е во добра состојба и дали може да се продолжи со обработка на земјоделското земјиште со садење на култури.Ова го истакна премиерот Емил Димитриев, при денешната посета на населеното место Смилковци за да се запознае со начинот на кој се справуваат институциите и жителите со последиците од поплавите.-Денеска веќе беше земен еден примерок, граѓаните го информираа премиерот Димитриев.Испитување на почвата, покрај во Смилковци, ќе се прави и секаде каде што има потреба.
| | веќе видена | слични
3 копии

Меморијален турнир во мал фудбал во скопско Љубанци се одржува традиционално од 1974 година, а доби меморијален карактер во 2001 година кога почна да се игра во чест на загинатите бранители од Љубанци во конфликтот од 2001 година. Иако закажан за 12 август, поради активностите поврзани со поплавените подрачја , отварањето на меморијалниот турнир Љубанци 2016 беше одложено. Исто така сите пријавени екипи од населените места: Смилковци, Стајковци, Брњарци, Црешево и Булачани, кои беа зафатени со катастрофалната поплава беа ослободени од плаќање на котизација. И годинава ќе бидат доделени награди за најдобриот играч и голман, како и награден фонд за прво второ и трето место. Судиската двојка на турнирот е од Фудбалската дфедерација на Македонија. Годинава се пријавени околу 50 екипи. Дел од нив се Клуб Милениум, Бутел, Меѓу ноги, Филео, Мафи (Тетово), Оризари, Госв Транс, Буларт Констракшн, Побожје, Рамстор, Спортска гостилница, Фер плеј, Ченто и други. Официјално отварање на турнирот е во 20:00 часот, а ...
| | веќе видена | слични

Иако закажан за 12 август, поради активностите поврзани со поплавените подрачја , отварањето на меморијалниот турнир Љубанци 2016 беше одложено. Исто така сите пријавени екипи од населените места: Смилковци, Стајковци, Брњарци, Црешево и Булачани, кои беа зафатени со катастрофалната поплава беа ослободени од плаќање на котизација. И годинава ќе бидат доделени награди за најдобриот играч и голман, како и награден фонд за прво второ и трето место. Судиската двојка на турнирот е од Фудбалската дфедерација на Македонија. Годинава се пријавени околу 50 екипи. Дел од нив се Клуб Милениум, Бутел, Меѓу ноги, Филео, Мафи (Тетово), Оризари, Госв Транс, Буларт Констракшн, Побожје, Рамстор, Спортска гостилница, Фер плеј, Ченто и други. Официјално отварање на турнирот е во 20:00 часот, а натпреварите ке започнат од 20:50. 20:50 Филео- Нови Лисици 21:30 Багра- Ченто 22:10 Рамстор- Аква вардар коп Сите пари собрани од уплатата на котизацијата ке им бидат дадени на семејствата на загинатите бранители.
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на општина Гази Баба, Тони Трајковски, вчера направи увид на малото вештачко езеро покрај обиколницата во населеното место Стајковци, кое пред неколку години го изгради Јавното претпријатие за државни патишта. Kако што објаснуваат надлежните од Општината, ова езерце постои со цел да ја акумулира атмосферската вода која се слева од Скопска Црна Гора и поминува под автопатот, но во услови кога има нормални врнежи.
| | веќе видена | слични

Опозицијата најавува дека во наредните денови ќе го врати на дневен ред во парламентот прашањето за пропустите на надлежните институции и функционери, особено во делот на превенцијата од елементарни непогоди Пратеничката група на СДСМ, според неофицијални информации, планира деновиве да поднесе барање до парламентот за свикување надзорна расправа за одговорноста на надлежните функционери и институции за пропустите во превенцијата и справувањето со штетите од поплавите во скопскиот регион. Тоа ќе биде уште еден обид да се утврди барем политичка одговорност на одредени носители на функции во извршната власт, откако на минатонеделната вонредна собраниска седница за поплавите беа отфрлени предлог-заклучоците на СДСМ, кои предвидуваа меѓу другото и надзорна расправа на оваа тема во Комисијата за земјоделство, шумарство и водостопанство. На опозицијата и' останува и можноста за поднесување интерпелации во парламентот за функционери кои се избрани од пратениците или евентуално во единиците на локалната самоуправа ...
| | веќе видена | слични

Силното невреме не може да биде оправдување за потфрлањето на институциите што се платени од народните пари за превенција и справување во вакви состојби. Дирекцијата за заштита и спасување , на чело со директорот Шабан Салиу, и Центарот за управување со кризи на чело со Сузана Салиу, во кои се вработени околу 600 вработени, до денеска не одговоријадали има и дали е спроведена постапка за релизација на план за заштита, спасување и евакуација предвиден за вакви катастрофи, изјави Борче Георгиевси, претседател на ОО на СДСМ Гази Баба.
| | веќе видена | слични

Неконтролираната сеча на шумата, според универзитетскиот професор, Александар Трендафилов е една од главните причини за многуте жртви од поплавата кој се случи на 6 август. Освен уништувањето на планината, недостатокот на канализација и системот за евакуација, се смета дека се главните фактори за загубените човечки животи. Трендафилов за ТВ21 истакна дека и во регионот имало поголеми врнежи во споредба со Скопје, но имало помалку жртви. Универзитетскиот професор вели дека за поплавата во Стајковци и Сингелиќ, виновна е и обиколницата, која според него, служела како брана и предизвикала поголем притисок на водата. Градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски денеска рече дека не е експерт и не може да каже дали имало пропусти и грешки при изградбата на обиколницата. Но, сепак градоначалникот на Општина Гази Баба Тони Трајковски вели дека по изградбата на обиколницата, повторно се интервенирало и било формирано вештачко езеро каде се акумулира водата која се слева од планините. И сообраќајниот инженер, Ѓорѓи ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ и денес директно на терен помеѓу жителите на населеното место Економија ја доставуваше собраната хуманитарна помош од големата хуманитарна акција која Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ ја организираше во сите Општински комитети на територија на Република Македонија. Во изминатите денови Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ донираше хуманитарна помош и во населените места Смилковци, Виниче, Црешево, Брњарци и Инџиково. Од Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ информираат дека и во наредниот период ќе продолжат со следење на теренот во поплавените населени места и секаде каде ќе биде потребно ќе биде доставена хуманитарна помош. ____________________________________________________________________________
| | веќе видена | слични

Во изминатите денови Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ донираше хуманитарна помош и во населените места Смилковци, Виниче, Црешево, Брњарци и Инџиково. Од Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ информираат дека и во наредниот период ќе продолжат со следење на теренот во поплавените населени места и секаде каде ќе биде потребно ќе биде доставена хуманитарна помош.
| | веќе видена | слични
2 копии

Од СДСМ велат дека за сите пропусти пред и после поплавите мора да има одговорност. Невремето не можеше да се спречи, но огромниот број на човечки жртви сигурно дека можеше, додаваат од партијата. „Поминаа четеринасет дена од катастрофата во којашто згаснаа повеќе од 22 човечки животи и уште 6 се водат за изчезнати. Дополнително, нанесена е огромна материјална штета на населението во населените места околу Скопје, Стајковци, Сингелиќ, Економија, Инџиково, Црешево, Виниче, Смилковци, Страчинци и Брњарци“- изјави денеска Борче Георгиевси, претседател на општинска организација на СДСМ Гази Баба. Вели дека силното невреме не може да биде оправдување за потфрлањето на институциите што се платени од народните пари за превенција и справување во вакви состојби. „Дирекцијата за заштита и спасување, на чело со директорот Шабан Салиу, и Центарот за управување со кризи на чело со Сузана Салиу, во кои се вработени околу 600 вработени, до денеска не одговорија дали има и дали е спроведена постапка за релизација на план за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 187 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 329 | | | веќе видена

Северна Македонија вчеравечер доби речиси неподелена поддршка од најголемите политички групации во Европскиот парламент за почеток на преговорите со ЕУ. Повеќе ...
сите 553 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 922 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ...
сите 174 | | | веќе видена

Не Бугарите, туку Македонците треба повеќе да се грижат за решавањето на историските прашања, рече министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина ...
сите 475 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Димитриев: Формирани се тимови кои ќе го испитуваат квалитетот на земјоделското земјиште во поплавените подрачја

Од:
До кого (е-маил):
Порака: