Се обновува повеќенаменското игралиште во Смилковци

Повеќенаменското игралиште во Смилковци, кое беше затрупано со 80 кубици земја од наносите од поплавите во Скопско, ќе биде санирано и оспособено најдоцна за два дена, информира директорот на Агенцијата за млади и спорт, Маријан Спасески при вчерашната посета на селото со премиерот Емил Димитриев. Во моментов, како што кажа, волонтери од Фудбалската федерација на Македонија, Агенцијата за млади и спорт и деца кои спортуваат од околните села работат на завршното расчистување на асфалтниот терен по што ќе следи санација на четириметарската ограда и враќање на една од стативите на своето место што беше однесена на триесетина метри од игралиштето. На игралиштето тренираат шеесетина деца од сите околни села и тоа е единствено место каде што тие можат да се занимаваат со спортски активности. Од Фудбалската федерација најавија дека ќе се обидат деновиве со средства од УЕФА да го санираат и големото фудбалско игралиште што е во непосредна близина на повеќенаменското, а градоначалникот на Општина Гази Баба, Тони ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Општина Гази Баба започна со реконструкција на игралиштето за мал фудбал и на детското игралиште во Смилковци. Овие игралишта беа разрушени во поплавата која го зафати и ова населено место на 6 август. Работите ги изведува фирмата "29 Ноември".
| | веќе видена | слични

И додека градоначалниците и министрите по 20 часа беа на терен во поплавените скопски подрачја, рамо до рамо со настраданите жители, претседателот на СДСМ Гази Баба, Борче Георгиевски ги посетува возејќи го својот автомобил. Иронично, но додека жителите на скопските населени места изгубија речиси се што имаа, Георгиевски ги посетува и ги отпоздравува седнат во својот автомобил се снима со скриена камера. Извор: Курир
| | веќе видена | слични

Иронично, но додека жителите на скопските населени места изгубија речиси се што имаа, Георгиевски ги посетува и ги отпоздравува седнат во својот автомобил се снима со скриена камера.
| | веќе видена | слични

Фирмата „Лутарико“ од Скопје ќе го гради плоштадот кој е предвиден меѓу кулите во населбата Kарпош 4. Општината Kарпош со оваа фирма склучи договор за изградбата вреден 18,8 милиони денари односно околу 304 илјади евра со вклучен ДДВ. Оваа фирма ќе биде должна да го изведе градежниот дел, а рокот на изведбата наведен во објавениот оглас на Бирото за јавни набавки е 12 месеци. Од Општина Kарпош велат дека плоштадот, кој ќе биде со површина од 2.900 квадратни метри ќе се гради на барање на повеќе граѓани, а при изградбата постојното зеленило нема да биде намалено ниту за педа. - Напротив, ќе се посадат нови дрвја, а постојните патеки ќе бидат проширени и поплочени со квалитетна подлога. Плоштадот ќе има најурбана детска опрема, целосно хортикултурно уредување и ново осветление. Ќе поставиме нови клупи и игралиште за деца - појаснуваат надлежните општински служби. Жители пред неколку дена пак испратија иницијатива со која го повикаа градоначалникот на Kарпош, Стевчо Јакимовски, во име на големината на оваа ...
| | веќе видена | слични

Останато

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас го осуди фактот дека лидерите на земјите-членки на ЕУ не успеаја да се постигнат согласност за предлогот за започнува ...
сите 770 | | | веќе видена

Оттаму велат дека на средбата се разговарало за актуелната состојба поврзана со недобивањето на датум за почеток на преговори со Европската Унија. Истите ...
сите 299 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена

Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) соопшти дека Русија и на Косово ќе бидат разделени во ждрепките за репрезентативни и клупски натпреварувања во иднина. ...
сите 310 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се обновува повеќенаменското игралиште во Смилковци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: