Османи: Макрон вели „Северномакедонци“ без навреда


Месецот што измина ќе остане запаметен како еден од најцрните во македонската историја. Во јуни се случи најголемиот пораст на горивата кои достигнаа речиси ...
| | веќе видена | слични

Забетонираниот македонски идентите со „сертификат“ од бившиот премиер Зоран Заев пука на сите страни. И американската ТВ мрежа Си-Ен-Ен го нарече Стево ...
| | веќе видена | слични
16 копии

Шефот на дипломатијата Бујар Османи денеска оствари телефонски разговор со Кабинетот на францускиот претседател Емануел Макрон, од каде доби уверување дека при ...
| | веќе видена | слични
3 копии
2 копии

Покрај редовната комуникација со амбасадата на Франција во земјава, министерот за надворешни работи Бујар Османи денес оствари телефонски разговор со кабинетот ...
| | веќе видена | слични

Откако во петокот (24 јуни) Министерството за надворешни работи упати демарш до француската амбасада за употребата на кованицата „северномакедонци“ од страна ...
| | веќе видена | слични

Ууверување дека при употребата на придавката „северномакедонци“ од старан на францускиот ретседател била направена ненамерна грешка, информира Министерството ...
| | веќе видена | слични

Два дена откако францускиот претседател Макрон два пати во ред не нарече Северномакедонци и бугарскиот премиер Петков кој добро знае дека тоа е навреда наместо ...
| | веќе видена | слични

Останато

Академик Катица Ќулавкова, објавува реакција за препораките на Историската Комисија за промените што треба да се направат во учебниците за шесто одделение. ...
сите 285 | | | веќе видена

„Исвирквуање на било кој јазик не е пријатно за никого. Јас како Македонец не се чувствувам пријатно. Но, провокации, секогаш имало. Последните 5 години, ...
сите 147 | | | веќе видена

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска ја предводеше владината делегација составена од министерот за внатрешни работи, Оливер ...
сите 289 | | | веќе видена

На 18.08.2022 околу 12.40 часот на подрачје на Чаир од полициски службеници од СВР Скопје приведени се О.Д.(26), М.Б.(50), двајцата од Скопје и А.Б.(19) од ...
сите 503 | | | веќе видена

Луѓето заразени со мајмунска сипаница мора да ги изолираат своите миленици, изјави претставник на СЗО, откако извештајот го покажа првиот случај на пренесување ...
сите 147 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Османи: Макрон вели „Северномакедонци“ без навреда

Од:
До кого (е-маил):
Порака: