Радев: Нашите сонародници во Северна Македонија очекуваат поактивна духовна размена со Бугарија

Бугарскиот претседател Румен Радев изјави дека Бугарите во Северна Македонија очекуваат поактивна културна, духовна и образовна размена со Бугарија.По средбата ...
| | веќе видена | слични

Историчарот Пламен Павлов од Бугарија го поистовети антибугаризмот, како што вели, во Македонија со антиевропеизам. „Антибугаризмот, кој е во основата на ...
| | веќе видена | слични

„Без никаков сомнеж, еден од приоритетите на словенечкото претседателство на Советот на ЕУ ќе биде проширувањето на ЕУ на Западен Балкан. Оваа интеграција е ...
| | веќе видена | слични

Со документот подготвен од 7 професори се бара политичките партии кои учествуваат на изборите во Бугарија да потврдат дека нема да отстапат од своите позиции ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Јулијан Ангелов, носител на листата на предизборната коалиција „Бугарски патриоти“ составена од десничарските партии ВМРО-БНД, Волја и НФСБ, ја нарече ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Бугарија Румен Радев се сретна со претставници на Центарот за култура „Иван Михаилов“ од Битола, јави дописникот на МИА од Софија. Тој изјави ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев по денешниот настан во Министерството за одбрана, одговарајќи на новинарски прашања околу најавата дека од учебниците и од спомениците ќе ...
сите 218 | | | веќе видена

Приведениот напаѓач на универзитетот во Русија, Тимур Бекмансуров објавил долго, детално објаснување за неговата подготовка за нападот, во кое тој тврди дека ...
сите 68 | | | веќе видена

Активни се 12.207 случаи во државава од кои најголем број 5714 се во Скопје. Во Тетово има 951 активен случај, во Куманово 937, во Гостивар 497, во Охрид 491, ...
сите 476 | | | веќе видена

ДИМИТРОВ ВЕЛИ ДЕКА НЕ МОЖЕ ДА ИМА НАПРЕДОК КОГА БУГАРИЈА УЦЕНУВА Бугарија го прекршила членот 2 од Договор за добрососедство, изјави денеска Никола Димитров, ...
сите 50 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ прашува дали Јавното обвинителство соработува со градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов и директорот на „Водовод“, Душко Весковски, па ...
сите 183 | | | веќе видена

СДСМ и ДУИ бегаат од темата за трагедијата со модуларната болница. Се обидуваат да ја игнорираат, да дефокусираат, да блокираат собраниска расправа. За власта ...
сите 383 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Радев: Нашите сонародници во Северна Македонија очекуваат поактивна духовна размена со Бугарија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: