Тиквеш го елиминира Вардар од Купот

Кавадаречкиот второлигаш ги победи скопјани со 4-0, ја дополни негативата од 1-4 од првиот меч и се пласира во полуфиналето, каде што напролет ќе играати Металург, Напредок и Тетекс Најтрофејниот македонски фудбалски клуб Вардар, без оглед што пред три недели ја израдува јавноста со убедливата победа во првиот четвртфинален меч против второлигашот Тиквеш со 4-1, нема да игра во полуфиналето на Купот на Македонија напролет, поради убедливиот пораз со 0-4 вчера во Кавадарци. Иако вардарци сезонава и со младинскиот тим не загубија ниту еден меч во Првата лига со повеќе од два разлика (највисок пораз им е службениот пораз од Турново со 0-3), сепак во Кавадарци не издржаа под притисокот на домаќинот, па Тиквеш успеа да ја надомести големата негатива и да изненади. Крстев со два гола во 16-та и 52-та минута, Димов во 40-та и Стојановски во 73-та минута му го донесоа најголемиот успех на кавадаречкиот тим, кој на мечот според информациите имал уште четири шанси за гол, додека младите вардарци сé на сé имале два ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Тиквеш приредија сензација во вчерашните реванши од четврт-финалето на Купот на Македонија со елиминацијата на Вардар. Кавадаречкиот второлигаш славеше на својот тревник со 4:0, со што ја анулира победата на црвено-црните од 4:1 во првиот меч во Скопје! Трајче Крстев, кој беше на проба во Херенвен, постигна два гола, а Димов и Стојановски по еден. На полувреме беше 2:0 за домаќинот. Во полуфиналето се пласираа и Тетекс, Напредок и Металург. Тетекс и во возвратниот натпревар во Тетово беше подобар од Хоризонт Турново, овој пат со 1:0, откако првата средба ја доби со 2:1. Напредок во Кичево ја победи Брегалница со 1:0, а со таков резултат славеше и на 20 октомври во Штип. Металург пред своите гледачи во Автокоманда одигра нерешено 1:1 со Локомотива, која во првиот меч ја совлада со 3:0. (М.М.)
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Тиквеш го приредија најголемото изненадување во четвртфиналето од Купот на Македонија успевајќи да го елиминираат фаворизираниот Вардар. „Црвено-црните“ имаа предност од 4-1 од првиот натпревар, но кавадарчани со фантастична игра во реваншот успеаја да слават со 4-0 и во голем стил да се пласираат меѓу најдобрите четири екипи во националниот куп. Крстев со два погодока беше најзаслужен за овој сензационален триумф, а по еднаш мрежата на Вардар ја затресоа Димов и Стојановски. Таму има место и за Металург, откако овој тим на реванш-дуелот со Локомотива одигра 1-1 (во првиот натпревар „металурзите“ како гости го совладаа второлигашот со 0-3). Шабани беше стрелец на водечкиот гол за Локомотива, а Металург изедначи во самата завршница преку Ејупи. Тетекс и на вториот натпревар беше подобар од Хоризонт турново. По триумфот од 1-2 на гостински терен, тетовци славеа со минимални 1-0 на реваншот пред своите гледачи благодарение на голот на Исени во финишот од првиот дел. Место во полуфиналето обезбеди ...
| | веќе видена | слични

Во полуфиналето од фудбалскиот Куп на Македонија ќе играат Тиквеш Напредок, Металург и Тетекс . Второлигашот Тиквеш го постигнаа најголемиот клупски успех. Иако за противник го имаше најтрофејниот Вардар, кој во Кавадарци допатува со убедлива предност од 4-1 по првиот натпревар, лидерот во второлигашкото друштво успеа да ја анулира негативата и да слави со убедливи 4-0. Кавадарчани во еден ритам го декласираа Вардар. Јунак во големиот подвиг беше младиот 16-годишен Трајче Крстев, кој постигна два од четирите гола (19. и 50. минута). Во листата со стрелците се запишаа уште Димов (36 минута) и Стојановски (75 мин.) за голема радост и задоволство на околу 1.000 главно домашни навивачи кои со овации ги наградија своите миленици. Бранителот на трофејот Тетекс остана на победничкиот колосек со нова минимална победа над Хоризонт Турново. Генц Исени стрелаше прецизно во 41. минута за 1-0 во Тетово и вкупни 3-1 за Тетекс. Второлигашот Локомотива беше многу блиски до простување со победа, но повратникот Музафер Ејупи ...
| | веќе видена | слични
3 копии

По одигрувањето на попладневните реванш натпреварите од четвртфиналната фаза во фудбалскиот Куп на Македонија познати се екипите кои напролет ќе се борат за големиот пехар. Место во полуфиналната фаза обезбедија бранителот на трофејот Тетекс, Металург, Напредок и второлигашот Тиквеш. Токму екпита на Тиквеш го направи најголемото изненадување во оваа фаза откако го елиминира најтрофејниот македонски клуб Вардар. Кавадарчани успеаја да ја надоместат негативата од три голови по поразот од првиот дуел во Скопје. Постигнати резултати: Металург - Локомотива 1:1 (прв натпревар 3:0), Напредок Брегалница 1:0 (1:0), Тетекс - Хоризонт Турново 1:0 (2:1) и Тиквеш - Вардар 4:0 (1:4).
| | веќе видена | слични

Тиквеш славеше убедлива победа над Вардар со 4-0 и го елиминираше од Купот на Македонија, палсман во полуфиналето обезбедија и Металург, Напредок и Тетекс. Тиквеш го посрамоти Вардар, го победи со убедливи 4-0 и со вкупни 5-4 го елиминираше од Купот на Македонија. Победата од 4-1 во првиот дуел изгледаше како сигурна за Вардар, но нашиот најтрофеен клуб беше изненаден во Кавадарци. Металург одигра 1-1 против Локомотива, но имаше солидна предност од првиот натпревар на кој победи со 3-0. Тетекс забележа нова победа над Турново, исто како и Напредок над Брегалница. Македонски куп 1/4 финале: Тиквеш - Вардар 4:0 (1:4) Металург - Локомотива 1:1 (3:0) Тетекс - Хоризонт Турново 1:0 (2:1) Тиквеш - Вардар 4:0 (1:4) *во заграда се резултатите од првите натпревари
| | веќе видена | слични

Екипата на Тиквеш со победата од 4:0 го елиминираше Вардар од фудбалскиот куп на Македонија. Иако по првиот натпревар кој Вардар го доби со 4:1 се чинише дека најтрофејниот наш клуб ќе се пласира во полуфиналето Тиквеш сепак направи големо изненадување. Покрај Тиквеш полуфинале обезбедија и Тетекс, Металург и Напредок. Металург - Локомотива 1:1 (3:0) Напредок Брегалница 1:0 (1:0) Тетекс - Хоризонт Турново 1:0 (2:1) Тиквеш - Вардар 4:0 (1:4) Во заградите се резултатите од првите натпревари.
| | веќе видена | слични
2 копии

Бранителот на куп-трофејот Тетекс обезбеди место меѓу четирите најдобри во Купот на Македонија. По денешните реванш средби во 1/4 финалето, тетовци го совладаа тимот на Х. Турново со 1:0 и по победата од првиот дуел од 2:1 успеаја да го потврдат пласманот воследната фаза. Најголемото изненадување денеска го направи второлигашот Тиквеш, кој со феноменални 4:0 го совлада скопски Вардар и со тоа успеа да го елиминира од следните средби во Купот. „Црвено-црните“ имаа предност од првата средба во Скопје со 4:1, но и таа не беше доволна за да се мине во полуфиналето. Потврда на првата победа денеска имаше екипата на Напредок која успеа и по вторпат да ја совлада Брегланица (Ш) со 1:0. Металург откако ја совлада Локомотива на првата средба со 3:0, денеска пред своите фанови ремизираше играјќи со резултат 1:1.
| | веќе видена | слични

(10.11.2010г.-15:21ч.) Второлигашот Тиквеш го направи најголемото изненадување во 1/4 финалето на фудбалскиот Куп на Македонија, откако ја надоместија негативата од три гола против некогаш големиот Вардар. Кавадарчани славеа со 4-0 и заедно со Металург, Напредок и бранителот на трофејот Тетекс, продолжуваат во трката за пехарот и пласман во фудбалска Европа. Во денешните реванш натпревари, постигнати се следните резултати: Тетекс - Хоризонт Турново 1-0 (вкупно 3-1), Напредок - Брегалница 1-0 (вкупно 2-0), Тиквеш - Вардар 4-0 (вкупно 5-4) и Металург - Локомотива 1-1 (вкупно 4-1). Полуфиналните мечеви ќе се играат на пролет, а ждрепката за противниците ќе биде одредена дополнително.
| | веќе видена | слични

Реванш натпреварите од 1/4 финалето во купот на Македонија поминаа во знакот на Тиквеш кој го елиминираше синонимот за трофеи скопски Вардар. Л идерот во второлигашкото друштво не само што ја анулираше предноста на Вардар по првиот натпревар (4-1) успеаа со иста мера да му врати без да примат погодок во својата мрежа победувајќи со 4-0. Бранителот на трофејот Тетекс рутиниски ја одработи својата задача совладувајќи го Хоризонт Турново со 1-0 и севкупни 2-0 се пласираше во 1/2 финалето. Избраниците на охриѓанецот Драган Бочески го потврдија пласманот меѓу најдобрите четири со уште победа над Брегалница, и овој пат со минимални 1-0. Првиот натпревар во Штип, завшри со победа на Напредок од 0-1. Реванш натпреварот помеѓу Металург - Локомотива заврши без победник 1-1. “Железарците“ на првиот натпревар стекнаа комотна предност од 3-0 со што беше доволна да се најдат во полуфиналето. Резултати: Напредок - Брегалница 1-0 (2-0), Тетекс - Турново 1-0 (3-1), Металург - Ломотива ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 450 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тиквеш го елиминира Вардар од Купот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: