Елена Костовска Игор Чавески Инцидентите во Грција нема да ги исплашат македонските граѓани летниот одмор да го поминат кај јужниот сосед. И покрај тоа што деновиве на улиците на Атина се води вистинска војна, граѓаните се уверени дека немирите нема да се прошират во туристичките места, а со олеснување ја примија и веста дека грчките цариници го прекинаа дводневниот штрајк на преминот „Евзони“. Туристичките агенции сметаат дека препораката од Министерството за надворешни работи да не се патува во Атина и во поголемите градови во Грција ќе ја зголеми внимателноста на македонските туристи што планираат да летуваат во оваа земја, но нема да доведе до откажување на аранжманите. Дел од граѓаните што планираат да летуваат во Грција во сопствена режија стравуваат дека генералниот штрајк може да предизвика недостиг од бензин како што се случи минатата година кога илјадници луѓе беа заглавени и не можеа да се вратат дома. Од граничниот премин „Богородица“ информираат дека веќе нема блокади и дека фреквенцијата ...
| | веќе видена

Потпишувањето меници, како гаранција за верност кон партијата, е класична уцена и е недозволива во демократски општества. Тоа го велат правниците по изјавата на пратеникот Павле Трајанов од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ за телевизијата „Алфа“ дека пратениците од оваа коалиција потпишале договори, односно бланко-оставки и меници на стотици илјади евра, што би се активирале во случај некој од нив да ја напушти коалицијата. Според стручњаците, неприфатливо е еден пратеник да биде избран на листата на една партија, а потоа да премине во друга партија, но уште понеприфатливо е тие да се уценуваат со меници, кои, како што се шпекулира, одат и до 600.000 евра. Затоа тие предлагаат измена на Изборниот законик со што би се надминале ваквите проблеми. Пратеникот Трајанов вчера не сакаше да дообјаснува за својата изјава и не упати да бараме одговор од ВМРО-ДПМНЕ. - Не знам што објавила „Алфа“. Јас давав некои изјави пред десетина дена. Има договори, но не можам јас да зборувам за тоа. Некои пратеници имаа, а ...
сите 2 | | | веќе видена

Бесплатното осигурување за сите, како што се викаше еден од владините проекти, дефинитивно заминува во историјата. Од септември, сите невработени што имаат поголем месечен приход од 11.000 денари ќе мора сами да си плаќаат здравствено осигурување, ако сакаат и понатаму да имаат сини картончиња. Обврска да поднесат нови документи за здравствено осигурување, односно да се пререгистрираат, имаат 260.000 невработени регистрирани во Агенцијата за вработување, а роковите течат од денеска. Пререгистрацијата ќе се прави во подрачните единици на Агенцијата за вработување и на Фондот за здравство. Со измените на Законот за здравствено осигурување, невработените се делат во три групи. Државата ќе плаќа осигурување само за тие што во претходната календарска година не оствариле приходи поголеми од 132.000 денари. Тие треба да поднесат копија од лична карта, здравствена легитимација, извод од матична книга на родени и да пополнат изјава за приходите што ги оствариле. За нив здравствено осигурување ќе плаќа Министерството ...
сите 24 | | | веќе видена

Премиерот Никола Груевски новиот мандат ќе почне да го троши без поддршка од 82 пратеника, колку што сега изнесува двотретинското мнозинство. Дури и со новите тројца пратеници од дијаспората, нема да може да владее комотно и со истата политичка моќ како во 2008 година, кога го состави кабинетот Али Ахмети, кога во Собранието имаше двотретинско мнозинство, коментираат политички аналитичари. Тие тврдат дека Груевски со 71 пратеник, колку што сега имаат ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, за клучните закони ќе мора да игра потактично и да ги „мотивира“ опозициските пратеници да го поддржат. Тоа посредно би значело дека ќе мора да создава поквалитетни закони, но и да прифаќа повеќе опозициски амандмани. Двотретинското мнозинство, инаку, е услов при донесување на системските закони со кои се градат политичкиот и правниот систем во државава. На списокот на системски закони за кои е потребна поддршка од 82 пратеника се 44 закони, меѓу кои, освен при донесување и измена на Уставот, е потребно и за законите за грбот, химната и за ...
| | веќе видена

Вкупниот надворешен бруто-долг на земјава се зголеми на 4,4 милијарди евра во првиот квартал од годинава, што е за 300 милиони евра повеќе од пред три месеци кога долгот беше 4,1 милијарди евра. Главната причина за таквиот пораст е повлекувањето на 220 милиони евра од ММФ во март, за кои до ден-денес нема никакви официјални податоци колку точно и за што се потрошени. Тоа што се гледа од податоците на Народна банка е дека од девизните депозити досега, каде се парите на ММФ, се потрошени минимум 60 милиони евра. - Првата причина поради која расте долгот е задолжувањето на Владата, а втората причина се кредитите што мајките-фирми им ги дадоа на своите ќерки во Македонија. Но, проблемот е што тие пари не се користат за продуктивни цели, така што нивното враќање ќе биде потешко. Ако за две години има вонредни избори, на кои ќе загуби оваа влада, тогаш не треба да се грижи за начинот на кој ќе го врати долгот. Ќе враќаат граѓаните. Се што гледаме во центарот на градот Скопје ќе треба да се врати. Наместо да ...
сите 2 | | | веќе видена

Полска денеска го презема од Унгарија шестмесечното претседавање со Европската унијата. Варшава како приоритети во својот прв мандат на чело на Унијата ги најави економскиот пораст и европските интеграции како извор на развој и создавање безбедна и отворена Европа. Полската влада соопшти дека ќе се концентрира на економската политика, енергетската безбедност, новиот буџет, зацврстувањето на политиката за европско соседство и на силната поддршка за проширување на земјите од западен Балкан. За овие проблеми во ЕУ постои длабока поделба, па земјата не очекува дека благодарение на неа сигурно ќе бидат премостени, но е сигурна дека може да придонесе за нивно решавање. Според Лисабонскиот договор, ротирачкото претседателство во ЕУ во најголема мера е церемонијална функција и државата што е на чело на ЕУ е задолжена за создавање рамки за европската агенда и претседава со состаноците на Советот на министри на ЕУ. Од друга страна, треба да се земе предвид дека поранешниот полски претседател Јержи Бузек е претседател ...
сите 32 | | | веќе видена

Французинот Жо Вилфред Цонга приреди вистинско изненадување со елиминацијата на шесткратниот победник на Вимблдон, Роже Федерер, во четвртфиналето на третиот гранслем-турнир годинава. Цонга, кој на Вимблдон ја има улогата на 12. фаворит, успеа да победи со 3-2 во сетови (3-6, 6-7, 6-4, 6-4, 6-4) иако Федерер ги доби првите два сета на овој меч. За поразот да биде поболен за Федерер, тој до овој дуел победи на сите 178 меча на гранслем-турнирите на кои имаше водство од 2-0 во сетови, а ова е само третпат во кариерата да испушти такво водство, по поразите во 2003 година од Лејтон Хјуит во Дејвис-купот и две години подоцна од Давид Налбандијан во финалето на Мастерс-купот во Шангај. - Направив неверојатна работа, успеав да го победам Роже на местото каде што речиси е непобедлив. Победата може да се споредува само со поразот на Рафаел Надал на Ролан Гарос и сигурен сум дека ќе остане меѓу најубавите спомени од мојата кариера. Што се однесува до мечот, се чувствував одлично на теренот, бев брз и речиси совршен, ...
сите 49 | | | веќе видена

Да се укине обврската за возење со дневно светло во лето и таа да важи само во зимскиот период од 15 ноември до 15 март ќе побара Македонската енергетска асоцијација при Стопанската комора на Македонија (СКМ). Анализите од четиригодишната примена на законот, со кој возачите се обврзуваат да возат со вклучено светло преку ден, покажале дека безбедноста на сообраќајот минимално се подобрила, а зголемената потрошувачка на гориво поради фаровите годишно ги чини граѓаните пет милиони евра. За стручњаците што ги презентираа ефектите од овој закон е спорно што и Македонија изобилува со сончеви денови, за разлика од северните европски земји, од каде што е преземен законот. - Фаровите кај возилата се енергетски потрошувач како секоја светилка во домаќинството. Но, во тој случај примарната енергија се добива од моторот со внатрешно согорување. Нашите возила имаат инсталирана моќност на светилките од 160 до 200 вати. Тоа значи дека ако преку ден возите од Скопје до Берово и назад со запалено светло, ќе потрошите повеќе ...
сите 4 | | | веќе видена

Антонио Милошоски се откажува од функцијата министер за надворешни работи и во иднина ќе и се посвети на пратеничката функција и на местото претседател на Комисијата за надворешна политика. Веста ја потврдуваат од кабинетот на министерот, а и самиот Милошоски, на својот профил на „фејсбук“, напишал дека сака да му се посвети на семејството и дека за тоа го информирал премиерот Груевски уште пред половина година. Во владејачката партија веќе се шпекулира со имињата на неговиот наследник. Се споменуваат амбасадорот во Холандија, Никола Димитров, амбасадорот во САД, Зоран Јолевски, и генералниот секретар на партијата, Мартин Протоѓер. „Да се биде добар министер или подобар татко? Таа дилема често ме придружуваше. Предолго по странските аеродроми, прекратко со своите дома. ВМРО има човечки потенцијал и сигурно неколку способни кандидати за министер за надворешни работи. Но, освен мене, нема друг што мора и може да му биде подобар татко на мојот четиригодишен син“, пишува Милошоски на својот профил на „фејсбук“. ...
сите 6 | | | веќе видена

Интернационалниот фестивал на античка драма „Стоби“ годинава, кога го има своето јубилејно, десетто издание, станува и посебна институција, која нема повеќе да биде под капата на Општина Велес. И оваа година директорот Зоран Љутков во периодот од 15 до 31 јули најавува богата програма од најмалку осум претстави. Детали за гостувањата на одлични драмски остварувања, вели тој, допрва ќе има. - Периодов ги прецизираме гостувањата, но наскоро програмата ќе биде дефинитивна. Годинава ново е тоа што „Стоби“веќе не е фестивал под капата на Општина Велес, туку стана посебна институција, односно граѓанска асоцијација што првенствено ќе се занимава со подготовката, организацијата и реализацијата на овој фестивал. Годинава очекуваме и солидна финансиска поддршка од значајни спонзори, која би требало да не следи во наредните четири години - открива Љутков. Оваа година јубилејното издание на фестивалот, кој е единствен од ваков вид на Балканот, ќе биде поддржан со повеќе од два милиона денари. Фестивалот годинава ја ...
| | веќе видена

Спектакуларна хипхоп-револуција насловена „Чекерауц“, предводена од составот „Токсикологија“, ќе се случи на 23 јули на Античкиот театар во Охрид. - По „Хипхоп-револуција“ од 2009 година и „Јас сум хипхоп“ од минатата година, овојпат настапуваме под нашиот најпознат бренд-таг „Чекерауц“. Многумина веќе го користат и не препознаваат по него - рече раперот Жарко Масларовски познат како Чика Чико од „Пука козметика“. Хипхоп-артистот Чика Чико е дел од рап-групацијата „Токсикологија“, но и е дел од организацискиот тим за овој концерт. Тој објасни дека со нивните најголеми хитови, кои добро и се познати на македонската публика, раперите ќе ја прослават успешната година како и традицијата на добра хипхоп-музика. - За нас како изведувачи е чест да се настапува на оваа сцена, каде што пред 5.000 години некој забавувал луѓе. Секогаш кога сме настапувале се чувствувала една посебна енергија на тоа место - рече раперот. Тој кажа дека на концертот, рап-екипата составена од Скит Скитара, „Пука козметика“, Сиги, Желе, Аце ...
| | веќе видена

Илчо Ѓорѓиоски, новиот тренер на Вардар, и Артим Шаќири, поранешниот истакнат репрезентативец, вчера беа на разговори со раководните луѓе на ФФМ како потенцијални кандидати за нов селектор на фудбалската репрезентација на Македонија. Претходно, иако беше на разговор, Ѓоре Јовановски се откажа од трката напоменувајќи дека не верува во прифаќањето на неговиот концепт на работа од ФФМ. Илчо Ѓорѓиоски изненадувачки влета во трката за нов селектор на „црвено-жолтите“ бидејќи штотуку се зафати со проектот за формирање еден нов шампионски Вардар. Но, на барање на дел од членовите на УО на ФФМ, тој доби покана за разговори со челниците на Фудбалската федерација на Македонија. Артим Шаќири сам ја истакнал својата желба да се види со челниците на македонскиот фудбал и да им ја претстави својата визија за селекторската клупа. Сепак, засега многу пореална е комбинацијата Артим Шаќири, заедно со Гоце Седлоски и со Митко Стојковски, да биде дел од стручниот штаб на репрезентацијата А, со кој ќе командува Ѓоко Хаџиевски. ...
сите 3 | | | веќе видена

Раководството на МЗТ Скопје продолжува со ангажирање квалитетни кошаркари за следната сезона. По потпишаните договори со Ристе Стефанов и со Огнен Стојановски, „металците“ официјално во својот тим го вклучија и Американецот Кејд Дејвис. Според информациите што доаѓаат од САД, станува збор за многу квалитетен кошаркар што во последните четири години го носел дресот на Универзитетот „Оклахома“. Во првите две сезони тој за соиграч ја имал новата НБА-ѕвезда Блејк Грифин, за во последните две години, токму по заминувањето на Грифин во најдобрата лига во светот, Дејвис да се промовира во еден од лидерите на тимот на Оклахома. Минатата сезона тој беше најдобар стрелец на својата екипа со просек од 14,2 поени, а згора на тоа имаше и просек од пет скока, 1,8 асистенција и една украдена топка по натпревар. Кејд Дејвис дејствувал особено импресивно во последните седум средби од ланската сезона во НЦАА кога во просек постигнувал 20,7 поени по натпревар, со шут од поле од преку 50 проценти. - Презадоволен сум од ...
сите 6 | | | веќе видена

Македонија, иако има релативно добра правна рамка во сферите на судството, администрацијата и законодавниот дом, сепак, многу заостанува со имплементација на законите. Ова е заклучокот од публикацијата „Антикорупциски барања на Европската унија“, подготвена од „Транспаренси интернешнал Македонија“. Според претседателката Слаѓана Тасева, најмногу заостанува имплементацијата на законите во јавната администрација, каде што се применуваат само 40 проценти од законите. Во публикацијата како главни забелешки се наведени независноста на судството, односно влијанието на извршната власт и политичките партии врз донесувањето на одлуките, како и прекумерното траење на судските постапки. Во делот на јавната администрација, пак, биле откриени нелегалности во постапката за вработување, како и проблеми во спроведувањето на внатрешната ревизија. Во врска со наодите од законодавното тело, забелешките се за тоа дека најголемиот дел од законите се на предлог на Владата, при што недостасува консултирање на јавноста, не постои ...
сите 3 | | | веќе видена

Со натпреварот меѓу домаќинот Аргентина и селекцијата на Боливија вечерва и официјално ќе почнува 43. издание на Копа Америка. На шампионатот на Јужна Америка ќе гостуваат и две репрезентации што не се дел од овој континент, Мексико допатува во Аргентина со својата олимписка селекција, додека Костарика влета во последен момент по откажувањето на Јапонија. Аргентинците како домаќини на овој шампионат се надеваат дека ќе успеат да се закитат со трофејот и да го симнат од тронот лутиот ривал Бразил. Предводени од неверојатниот Лионел Меси, кој ќе биде помогнат од Агуеро, Тевез, Маскерано и од другите ѕвезди на аргентинскиот фудбал, „гаучосите“ со право ја имаат улогата на први фаворити на овој шампионат. Бразил како актуелен бранител на трофејот повторно ќе атакува на титулата. „Кариоките“ во последните две финалиња беа подобри од Аргентина и сигурно ќе се обидат да дојдат до третиот трофеј во серија иако тоа нема да им биде воопшто лесно. Селекторот Менезес во последниот период направи многу измени во составот ...
сите 39 | | | веќе видена

Социјалдемократите в недела на конгресот во Битола ќе гласаат за доверба на лидерот Бранко Црвенковски, а ќе го разгледуваат и извештајот од анализата на изборните резултати. Од партијата информираат дека 709 делегати на конгресот ќе гласаат тајно и дека не очекуваат промени во ставовите од заклучоците што се усвоија на седницата на централниот одбор. Имено, ЦО на СДСМ реши дека Црвенковски не треба да се повлече од функцијата лидер на партијата бидејќи изборниот резултат, споредено со изборите во 2008 година, бил многу подобар, односно на контото на СДСМ легнале плус 150.000 гласови. Со став за сериозна анализа на изборните резултати, во јавноста излезе единствено Владо Бучковски, кој нарекувајќи ги дел од своите сопартијци мерачи на аплаузи, порача дека сега е вистинскиот момент да се направи вистинска анализа на состојбите во партијата, нешто што недостигало во 2006 година и во 2008 година кога тој и Радмила Шекеринска се повлекоа од функцијата лидер на партијата. Ваквата порака на Бучковски беше отфрлен ...
сите 21 | | | веќе видена

Конкурс за видеоприказна за дискриминацијата на загрозените и маргинализирани групи од Македонија, Босна и Херцеговина, Косово и од Србија, насловен „Акција - Лице на улицата“, е распишан од невладината организација „Смарт колектив“. Линковите до своите кратки филмови, поставени на „јутјуб“, заинтересираните можат да ги испратат на: конкурсЖлицеулице.орг , најдоцна до 30 јули. Одлуката за победникот на конкурсот ќе биде донесена најдоцна до 15 август. На конкурсот можат да се пријават и автори на трудови (групни или поединечни) реализирани со мобилни телефони или со аматерска камера во траење до пет минути, нови или реализирани во последните пет години. Најуспешните приказни ќе бидат презентирани и во магазинот „Лицеулице“, а ќе бидат и дел од патувачка изложба низ градови во регионот. Авторите на најинтересните трудови ќе добијат можност да учествуваат и на филмска работилница, на која, покрај практичната обука од областа на филмската режија, ќе се зборува и за тоа како можат да придонесат за поголема ...
| | веќе видена

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер крие десет милиони евра во швајцарски банки што ги зел како поткуп од унгарската нафтена компанија МОЛ при продажбата на хрватската ИНА, тврди загрепскиот неделник „Глобус“. Според неделникот, хрватската агенција за борба против организиран криминал УСКОК веќе побарала блокирање на милионите што се наоѓаат во швајцарски банки. „Глобус“ тврди дека пет милиони евра се префрлени во Швајцарија на сметката на компанијата на пријателот на Санадер, Роберт Језиќ, кој е во притвор за учество во корупциски афери, а втората половина е на сметката на лице блиско до Санадер. - Познато е дека во Швајцарија живее братот на Санадер, Флавио, но дали поранешниот премиер му ги испратил парите нему или на некој друг, инспекторите не откриваат - додава „Глобус“. Против Санадер, кој беше уапсен на 10 декември минатата година во Австрија, се водат неколку истраги. Оттогаш се наоѓа во притвор во Салцбург, каде што очекува да биде екстрадиран во Хрватска. - Дали се свесни во што се впуштаат. ...
сите 6 | | | веќе видена

Американската компанија „Кемет електроник“ ќе гради фабрика за кондензатори во индустриската зона „Бунарџик“. Почетната инвестиција е 12 милиони долари, а подоцна, со развојот на производството, може да достигне и до 20 милиони долари. Вчера беше удрен камен-темелник за изградба на фабриката и беа потпишани два договора со американскиот инвеститор. Договорот од страна на „Кемет електроник“ го потпиша директорот на компанијата, Пер-Олоф Лоф, а од наша страна директорот на Агенцијата за странски инвестиции, Виктор Мизо, и в.д директорката на Директоратот за технолошко-индустриски развојни зони, Наташа Хаџи Лега. Едниот договор се однесува за закуп на државно земјиште, а другиот за државна помош на инвестицијата. Фабриката ќе се гради на површина од 4,5 хектари, а ќе бидат вработени 500 луѓе. Компанијата „Кемет“ со седиште во северна Каролина е една од најпознатите американски компании за производство на делови за електроника, а нејзините производи ги користи и НАСА. „Кемет“ е четвртиот инвеститор во ...
сите 7 | | | веќе видена

На 62 години, по кратко боледување вчера утро почина Кирил Ристоски, актер, професор и декан на Факултетот за драмски уметности во Скопје. Во својата 27-годишна педагошка дејност, под негово менторство се школувале голем број денес еминентни актери. Во својата 35-годишна актерска дејност Кирил Ристоски остварил повеќе од 80 ролји од светската и од домашната драматургија, речиси во сите театри во Македонија. Снимил повеќе од 20 ТВ-драми, филмови и серии. Богат е и неговиот филмски опус, а позначајни му се улогите во филмовите: „Пред дождот“, „Црвениот коњ“, „Јазол“, „Тетовирање“, „Тајната книга“ и други. Снимил повеќе од двесте радиодрами. Десет години беше прв човек на МТФ „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Добитник е на повеќе награди и признанија за актерски остварувања на македонските фестивали и театарски игри. Својата последна премиера, “Бесови“ на режисерот Златко Славенски, ја одигра пред два месеца, доаѓајќи од болница на сцена. ФДУ ќе одржи комеморација денес во 11 часот, а погребот ќе се изврши на ...
сите 3 | | | веќе видена

next