Во Македонија минатата година се евидентирани 24.296 живородени деца. Од нив, 13.904 во градските средини, а 10.392 во селските подрачја. Најмногу новороденчиња имало во скопскиот регион, а најмалку во вардарскиот регион, објави вчера Државниот завод за статистика. Просечната возраст на мајките во градските подрачја изнесува 28.4 години, а во селските региони 27.1 години. Просечната возраст кај првите раѓања во градските подрачја била 26.8 години, наспроти 24.8 години во селата. Во однос на умрените лица, нивниот број е поголем во градските средини, во споредба со селските подрачја. Во градските средини во 2010 година се регистрирани 11.442 умрени лица, а во селата 7.671. По региони, најголемо учество во однос на вкупниот број умрени лица има скопскиот регион, а најмало вардарскиот регион. Просечната возраст на умрените лица во градските подрачја изнесува 71.1 година, а во селските 72.4 години. Бројот на умрените доенчиња, пак, во градските подрачја е 89, додека во селските подрачја 96 доенчиња. Учеството во ...
сите 3 | | | веќе видена

Десетици полицајци, нуркачи и пожарникари во Хрватска од вчера трагаат по телото на младата Антонија Билиќ во реката Крка, откако осомничениот Драган Паравиња, кој беше уапсен завчера, призна дека ја убил 17-годишната девојка од Хрватска. Убиецот пред полицијата на Република Српска призна дека Антонија ја качил како автостоперка во својот камион на 7 јуни во Хрватска, по што ја задавил и ја фрлил во реката Крка. По убиството избегал во Република Српска, каде што беше фатен пред три дена. По него беше организирана голема потера врз основа на фоторобот, по што и беше откриен неговиот идентитет. Се работи за лице на 43 години, со две државјанства, српско и хрватско, и со големо криминално минато во Србија, Босна и Херцеговина и во Германија, но секогаш казните ги избегнувал со плаќање кауција и со бегство потоа. По него се распишани и две потерници за силување во Босна и во Србија. Сега се истражува и неговото учество во војната во Босна. Хрватското државјанство го добил врз основа на раѓањето на неговиот ...
сите 12 | | | веќе видена

Британските научници завчера соопштија дека откриле начин на кој еден вид лек за рак на дојка, кој тамошните медиуми го нарекуваат „чудесен лек“, може да биде ефикасен и во борбата против другите видови рак. Се работи за лековите познати како ПАРП-инхибитори, кои влијаат врз механизмот со кој клетките на туморот заздравуваат од оштетувањето. Според тврдењето на истражувачите од Њукасл, ова откритие би можело да доведе до производство на цело семејство лекови што доведуваат до намалување на повеќето, ако не и на сите видови малигни тумори, додека негативните последици од овие лекови, како што се заморот и мачнината, би биле сведени на минимум. Според досегашните сознанија, ПАРП-инхибиторите дејствуваат, пред се, на наследните облици на ракот на дојката, но и на ракот на јајниците, простатата и на панкреасот. Тие дејствуваат така што ја користат нивната Ахилова петица, недостигот во генот наречен БРЦА1, кој ја ограничува способноста на клетките да ги поправат оштетувањата во својата ДНК. Нормалните клетки на ...
| | веќе видена

Чешкиот парламент вчера одобрил зголемување на старосната граница за пензионирање на дури 73 години, што е за цели 18 години повеќе од претходните законски норми, објави „Итартас“. Големо негодување за новиот закон имало меѓу социолозите во оваа европска земја, чијшто став бил дека голем број Чеси никогаш нема да доживеат да добијат пензија. Според статистичките податоци, моментно просечниот животен век на Чесите е 72 години за мажите, а 74 години за жените. Конечната одлука за влегување во сила на новиот закон е на чешкиот претседател, кој треба да го потпише за тој биде функционален. Таканаречената мала пензиска реформа, поддржана во Парламентот од владејачката десничарска коалиција, предвидува постепено зголемување на возраста за пензионирање, како и изедначување на правата на мажите и на жените. Според чешките закони, жените во оваа земја добиваат гратис една година стаж за секое родено дете. Чешкиот министер за труда и за социјална политика, Јаромир Драбек, изјави дека ситуацијата, сепак, не е толку ...
| | веќе видена

Почна реконструкција на тротоарите и на пешачките патеки по должина на неколку улици и булевари во централното градско подрачје. Се прават тротоари на булеварот Гоце Делчев, од хотелот „Холидеј ин“ до мостот „Гоце Делчев“, на булеварот ВМРО од мостот Гоце Делчев до Партизанска, булеварот Даме Груев од Партизанска до ТЦ „Палома бјанка“ и на булеварот Партизански одреди од „Тифани“ до Свети Климент Охридски. Според градоначалникот Коце Трајановски, кој го најави стартот на проектот, ова е прва фаза, а во втората фаза од 10 до 15 дена ќе почне реконструкцијата на тротоарите на улицата Васил Аџиларски од Републичкото собрание до хотелот „Холидеј ин“, и на улицата 11 Октомври на делот пред паркот „Жена-борец“. - Град Скопје за реконструкцијата на овие булевари ќе потроши 600 илјади евра - рече Трајановски. Тротоарите ќе бидат од различен тип и вид плочки, во зависност од тоа за која локација се работи. Според градоначалникот, тротоарите во општина Центар се најоштетени и најави оти ќе се продолжи и на други ...
сите 15 | | | веќе видена

Гробница со тела од мистериозни суштества неодамна откриле археолозите среде африканската џунгла во близина на главниот град на Руанда. Остатоците од таинствените суштества личат на човечки остатоци иако е јасно дека не се работи за луѓе. Затоа тимот верува дека тоа се остатоци од посетители од друга планета, кои настрадале во некоја катастрофа. Гробницата е стара барем 500 години, а во околу 40 гробници научниците пронашле повеќе од 200 совршено зачувани тела на непознат тип суштества. Сите суштества се високи повеќе од два метри, главите им се непропорционално големи, а немаат уста, нос, ниту, пак, очи. Научниците веруваат дека тие се дел од некоја вонземска експедиција, која се спуштила на Земјата, но ги убил вонземски вирус на кој немале развиена отпорност. Ова не е прво вакво археолошко откритие. Група кинески научници во 1930 година во планинските пештери пронашле костури со слична глава. Ѕидовите на пештерите биле украсени со необични цртежи со ѕвезди, Сонце и со останатите небесни тела. Таму биле ...
сите 2 | | | веќе видена

Навивачите на Барселона навистина имаат причина за задоволство бидејќи сите тимови на овој колектив доминираат во своите спортови. Имено, спортското друштво Барселона може да се пофали дека во изминатата сезона се закитило со нови 17 трофеи во клупските витрини и тоа во шест различни спорта. Тоа што Лео Меси, Чави, Иниеста и останатите фудбалери на Барселона го направија на фудбалските терени низ Европа, многу вешто го следат и тимовите на каталонскиот гигант во останатите спортови. Фудбалскиот клуб Барселона годинава стигна до нова титула во Примера дивизион, го освои и Купот на Шпанија, но најзначаен трофеј, сепак, беше оној во Лигата на шампионите. Подеднакво успешни беа и ракометарите, кои станаа европски шампиони, ја освоија титулата во Шпанија, а стигнаа и до трофејот во Лигата на Пиринеите. Кошаркарскиот тим на Барселона беше елиминиран во четвртфиналето од Евролигата, но затоа успеа да стигне до четири нови трофеи, во АЦБ лигата, во Купот на Шпанија, Суперкупот на Шпанија и во каталонската лига. ...
сите 4 | | | веќе видена

Општина Аеродром распиша јавен конкурс за изработка на идејни решенија за нови грб и знаме. Сите заинтересирани кандидати своите решенија за изгледот на новите општински знаме и грб имаат можност да ги достават до Советот на Општината, најдоцна до петти јули, и тоа во печатена и во електронска форма. - При изработка на идејните решенија за грб и за знаме на општината, потребно е да се применуваат хералдичките и вексилолошките правила за креирање на грбот односно на знамето. Идејните решенија треба да бидат изработени со стилизиран приказ со употреба на симболи што произлегуваат од македонската историја, традиција, културно наследство, обележја, природни реткости, географски карактеристики како и други карактеристики на општина Аеродром - велат од Општина Аеродром. Конкурсот е отворен и за физички и за правни лица, а изборот ќе го изврши Комисијата за спроведување на постапката за утврдување грб и знаме на општина Аеродром. Наградата изнесува вкупно 150 илјади денари, односно поединечно за секој симбол по 75 ...
| | веќе видена

Воениот суд во Москва вчера поранешниот разузнавач Александар Потејев го прогласи за виновен за велепредавство бидејќи ги издал имињата на 10 руски агенти, кои минатата година беа уапсени во САД. Воениот обвинител минатата недела побара казна затвор во траење од 25 години за полковникот Потејев, кој побегна од земјата. Според рускиот суд, Потејев како заменик-шеф на одделението за САД во СВР имал директен пристап до информациите за сите агенти што се наоѓале на терен. Внатрешната контрола во самата разузнавачка служба минатиот ноември откри предавство од страна на високиот претставник, со кое по апсењето на десетте руски шпиони во САД е нанесена голема штета на угледот на Москва. По оваа афера, тајните агенти беа вратени во Москва во размената на шпиони, која потсетува на размените извршувани за време на Студената војна. Една од нив е атрактивната црвенокоса Ана Чепемен, која сега е членка на владејачката партија Единствена Русија. Како што известуваат руските медиуми, Потејев побегнал од земјата спроти ...
| | веќе видена

Претседателот Ѓорѓе Иванов на вчерашната средба со министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, по повод 20 години независна македонска дипломатија, поведе иницијатива за одликувања заслужни странски амбасадори по завршување на нивниот мандат во Република Македонија. Со оваа иницијатива, на амбасадорите што со исклучителниот ангажман за време на својот мандат дале значаен придонес во унапредувањето на билатералните односи, на економската и на културната соработка, со еден симболичен, но значаен гест, ќе им се оддаде признание од земјата-домаќин. Станува збор за сосема нов тип одликување, кое не е предвидено со постојните ордени и одликувања што се третираат со Закон за одликувања и признанија и е надвор од надлежноста на Комисијата за одликувања и за признанија на претседателот на државата. Иванов поведе и иницијатива за дебирократизација на македонската дипломатија. Тоа значи зголемување на слободата во дејствувањето на македонските амбасадори со паралелно зголемување на одговорностите по кои и ќе ...
сите 3 | | | веќе видена

Во старата битолска чаршија, каде што битолската убавица Елени Каринте го очекува својот сакан Мустафа Ќемал Ататурк, викендов беше снимена последната сцена од играниот филм „Балканот не е мртов“ во режија на Александар Поповски. Театарскиот текст на Дејан Дуковски, работен според мотивите на „Македонска крвава свадба“, во филмот ја преплетува и оваа битолска сага за романтичната љубов на Ататурк и Елени, а Поповски заокружувајќи ги впечатоците од досегашната едномесечна работа, рече дека остварил еден ризичен режиски пристап без калкулации. - Кога тргнавме во целата оваа приказна, тргнавме во еден поинаков начин на снимање и работа на филмот, за сите беше нешто ново и нешто многу поинаку. Сега, кога ги гледам материјалите, кога ги гледам фотографиите и снимките, морам да кажам дека сум задоволен од снимениот материјал. Мислам дека направив нешто што интимно го чувствував - рече Поповски. Снимањето на „Балканот не е мртов“ во Скопје и во Битола траеше пет недели, а во наредните осум месеци треба да се ...
| | веќе видена

Извештаите на селекторите на машката и на женската ракометна репрезентација на Македонија, Звонко Шундовски и Гино Стрезовски, за изминатите квалификациски циклуси беа на дневен ред на вчерашната седница на Управниот одбор на РФМ. Шундовски реферираше за успешно завршената работа во квалификациите за ЕП 2012. Македонските ракометари со три победи, едно реми и два порази во групата со Унгарија, Естонија и со БиХ изборија пласман на континенталниот шампионат и по 14 години пауза обезбедија второ учество на ЕП. Воедно беа презентирани и планот и програмата за подготовките на машката репрезентација пред настапот на ЕП во Србија во јануари следната година. За разлика од својот колега на машката клупа, Гино Стрезовски пред УО на РФМ даде отчет за новиот дебакл на женската репрезентација, која не успеа да го помине баражот со Шпанија за пласман на СП 2011 во Бразил. Ракометарките од октомври го почнуваат новиот циклус квалификации, во кои со Франција, Турција и со Литванија ќе се борат за првите две места во ...
сите 4 | | | веќе видена

Аргентинската полиција имаше полни раце работа по нередите што ги направија навивачите на Ривер плејт откако тимот испадна од првата лига. Ривер, кој е еден од најголемите клубови во историјата на аргентинскиот фудбал, првпат во 110-годишната историја испадна од елитното друштво откако во реваншниот дуел од баражот за опстанок одигра само 1-1 со Белграно. Откако го загубија првиот меч со 2-0, фудбалерите на Ривер беа свесни дека мора да слават со најмалку два гола разлика за да го обезбедат опстанокот. Сепак, израмнувачкиот погодок на Фаре во 62. минута ги скрши срцата на навивачите на Ривер ставајќи крај на надежите дека овој тим може да се избори за прволигашки статус. Оваа средба ќе биде запаметена и по огромните инциденти во самиот финиш кога судијата беше принуден да отсвири крај на две минути до крајот поради дивеењето на навивачите на трибините. Инцидентите продолжија и во следните триесетина минути кога полициските сили се судрија со навивачите, а „војната“ продолжи и надвор од стадионот. - ...
сите 12 | | | веќе видена

Македонскиот репрезентативец Војдан Стојановски од следната сезона ќе настапува во украинскиот шампионат за екипата на Черкаси Мавпи. Стојановски потпиша едногодишен договор со Черкаси Мавпи и тоа на инсистирање на новиот тренер, поранешниот селектор на македонската репрезентација Јовица Арсиќ. Со потписот за украинскиот проволигаш, кој за следната сезона има високи амбиции кои досегаат до битката за титулата, пропадна можноста ексиграчот на Фени индустри да се пресели во Турција. Тој на почетокот на месецот беше на проба во Олин Едрене, на која ги задоволи вкусовите на челниците на екипата, но не сакаше да чека до август на официјализирање на договорот и токму затоа се одлучи да потпише за екипата на Черкаси Мавпи. Војдан Стојановски минатата сезона ја одигра во дресот на Фени индустри, со кој освои две титули, таа во БИБЛ и во домашниот шампионат, кога беше и прогласен за најкорисен играч во финалната серија со Работнички. Негов соиграч во Черкаси Мавпи ќе му биде Миљан Пуповиќ, кој дел од ланската сезона ...
сите 2 | | | веќе видена

Раководството на Ливерпул се подготвува за разделба од Раул Меирелеш откако овој фудбалер изрази незадоволство што не му бил понуден нов договор од англискиот гигант. Португалецот имаше одлична дебитантска сезона во Премиер-лигата помагајќи му на Ливерпул да оствари добри резултати во ситуација кога капитенот Стивен Џерард мораше да паузира подолго време поради повреда. Меирелеш очекувал поради добрите игри да биде награден со нов договор, но управата на клубот не сака ни да чуе за такво нешто бидејќи актуелниот договор со него бил потпишан пред неполни 12 месеци. Разочаран од ваквиот развој на настаните, Португалецот побарал да му биде дозволено да ги смени клупските бои, што било прифатено од раководството на „црвените“ доколку пристигне интересна понуда за неговите услуги. Ливерпул минатото лето го купи Меирелеш за сума од 11,5 милиони фунти, но веќе порача дека тој ќе може да си замине за 15 милиони фунти. Кени Далглиш веќе го ангажираше Џордан Хендерсон како засилување на позицијата во тимот на која ...
сите 2 | | | веќе видена

Победничка на изборот „Мис тинејџерка на Македонија“ за оваа година е 16-годишната скопјанка Елена Ангеловска. Прва придружничка е 17-годишната Ведрана Стојаноска од Скопје , а втора 16-годишната Милена Димитриевиќ од Радовиш. Титулата мис фото ја понесе штипјанката Сара Самарџиска, додека за мис шарм беше прогласена 17-годишната скопјанка Емилија Јакимовска. Победничката ќе ја претставува Македонија на претстојниот избор „Мис тин ворлд“ во Хјусотн -Тексас, во Соединетите Американски Држави. Првите пет ќе учествуваат и на изборот за мис на Македонија, кој летово ќе го организира модното студио „Црнокрак“. Тинејџерките на овој избор се претставија во креации на Маја Кикириткова и на Јасмина Дракул, во костими за капење од „Санда“. На изборот, кој се одржа во хотел „Десарет“ во Охрид, учествуваа 18 финалистки целата земја. Кандидатките ги оценуваше жири во состав од Марко Мариќ, Маја Кикириткова, Зоран Василевски, Јасмина Дракул, Зоран Поповски-Аверел и од претставници од туристичката агенција „Атлас ...
| | веќе видена

Арсен Венгер е решен да го одврзе ќесето и да плати 18 милиони фунти за да го ангажира плејмејкерот на Валенсија, Хуан Мата. Менаџерот на Арсенал во последните две години одбиваше да троши богатство за ангажман на нови засилувања, но токму поради таквите негови ставови, „топчиите“ во последните шест сезони немаат освоено ниту еден единствен трофеј. Свесен дека наскоро мора да им донесе радост на навивачите и на челниците на клубот, Венгер прифати да ја смени својата филозофија и им порача на клупските директори да испратат понуда за Мата. Англиските медиуми информираат дека „топчиите“ се подготвени да платат 18 милиони фунти за младинскиот шпански репрезентативец, кој може да игра како класичен плејмејкер или како лево крило. Венгер бил воодушевен од настапите на Мата на младинското Европско првенство и би сакал што поскоро да го доведе овој фудбалер на „Емирати“, како замена за капитенот во заминување Цеск Фабрегас. Доколку овој трансфер биде реализиран, Хуан Мата ќе стане најскапото засилување во ...
сите 4 | | | веќе видена

Општина Штип го објави меѓународниот тендер за јавно-приватно партнерство за градската бања „Кежовица“. Тендерот за заинтересираните инвеститори ќе биде отворен до крајот на август. Според информациите на портпаролот на општината Милена Ристова - Михајловска договорот што ќе се склучи меѓу јавното претпријатие „Исар“ и приватниот инвеститор ќе важи 30 години. - Со реализација на проектот треба да се обезбеди унапредување на туристичката инфраструктура, потоа ослободување на „Исар“ од несуштинските дејности, анимација на бањскиот туризам и воведување нови сместувачки, терапевтски и бањски комплекси - информира Ристова - Михајлова. Во договорот за јавно-приватно партнерство е наведено дека приватниот партнер е должен во рок од една година да изврши реконструкција на градската бања, а ќе има можност и за доградба на постојниот сместувачки капацитет. Приватниот партнер на „Исар“ треба секоја година да му го исплаќа понудениот процент од нето-добивката, а по реконструкцијата и модернизацијата на постојните ...
сите 2 | | | веќе видена

Минас Османи и Томислав Блажевски се нови фудбалери на босанскиот прволигаш Олимпик од Сараево. Искусниот Османи важи за еден од најдобрите фудбалери за врска во македонската прва лига, а од повеќето понуди што ги имаше во овој преоден рок се одлучи за сараевскиот прволигаш. - Имав неколку понуди од странство. Го прифатив предлогот на мојот менаџер и одлучив да преминам во Олимпик од причина што моите амбиции се совпаднаа со амбициите на клубот, а тие се висок пласман во првенството и излез на европската сцена. Првпат сум во Сараево и се надевам дека со своите игри и однос ќе оставам добар впечаток кај љубителите на фудбалот во БиХ - рече Османи. Томислав Блажевски е член на младата репрезентација на Македонија за која настапуваше осум пати. Се работи за фудбалер што игра на повеќе места во одбраната. - По три години поминати во Брегалница дојде време да одам понатаму. Среќен сум што кариерата ќе ја продолжам во овој клуб. Да бидам искрен, не знам многу за босанската лига, но слушам дека се работи за ...
| | веќе видена

Шумските пожари што веќе трет ден дивеат во американската сојузна држава Њу Мексико, се приближуваат до националната нуклеарна лабораторија во околината на гратчето Лос Аламос, каде што се произведуваат нуклеарни материјали, јавија американските медиуми. Според локалниот печат, огнената стихија дивее на околу 1,5 километар од лабораторијата, а со неа се борат стотици пожарникари. Поради безбедносни причини, раководството вчера привремено ја затвори лабораторијата и презеде итни мерки за заштита на сите радиоактивни и други материјали опасни по животот. - Сите објекти во лабораторијата ќе бидат затворени за какви било активности и на вработените им е наредено да не се приближуваат до објектот - се вели во соопштението од лабораторијата. Поради опасноста од пожарите, евакуирани се стотина домаќинства што живеат во округот на Лос Аламос. Лабораторијата во Лос Аламос се наоѓа на околу 40 километри од главниот град на Њу Мексико и во неа се вработени околу 11.000 лица. Првата атомска бомба во светот беше ...
сите 8 | | | веќе видена

next