Македонскиот ракометен првак Металург ги претстави новоангажираните странски засилувања со кои ќе треба да ја задржи доминацијата на домашната сцена и да обезбеди пласман во групната фаза од Лигата на шампионите. Во следните две сезони дресот на Металург ќе го носат Миладин Козлина, Жарко Марковиќ и Дамир Батиновиќ, кои се донесени како засилувања за надворешната линија во тимот. Словенецот Козлина, кој ќе го носи дресот со број 10, игра на позицијата десен бек, а во изминатата сезона беше дел од германскиот тим Гепинген. - Среќен сум што доаѓам во Металург, клуб кој почнува еден голем европски проект и се надевам дека ќе дадам полн придонес во неговата успешна реализација. Амбициите се големи, а ние ќе треба да му помогнеме на клубот да ја задржи доминацијата во Македонија, но и да се избори за пласман во групната фаза од Лигата на шампионите. Жарко Марковиќ ќе ја засили позицијата лев бек, а доаѓа од Саудиска Арабија, каде што изминатата сезона настапуваше за тимот на Ал Ахли. Дамир Батиновиќ минатата ...
сите 4 | | | веќе видена

Годинава жетвата на пченицата ќе почне со задоцнување поради честите врнежи и непристапноста на теренот, велат од земјоделскиот комбинат „Пелагонија“, кој е најголем производител на лебно жито во Македонија. Според агрономите, поголем застој во работите нема бидејќи е во тек жетвата на јачменот, додека, пак, жетвата на пченицата ќе почне кон крајот на следната седмица. - Мајските дождови придонесоа жетвата на пченицата да доцни. Сепак, на почетокот од идниот месец ќе вршиме интензивно собирање на лебното жито и очекуваме жетвата да почне најдоцна до 7 јули. Првичните прогнози упатуваат на солидни приноси, кои ќе се движат меѓу 4 и 4,3 тони пченица по хектар - изјави Драги Петровски, генерален директор на ЗК „Пелагонија“. Во ЗК „Пелагонија“ се засадени околу 8.000 хектари пченица, јачменот е застапен на 2.300 хектари, додека маслодајната репка е засеана на 1.500 хектари. Се очекува жетвата на јачменот да заврши до крајот на викендот, а просечните приноси се движат од три до четири тони по хектар во зависност ...
сите 2 | | | веќе видена

Раководството на мексиканската фудбалска репрезентација суспендира осум репрезентативци за следните шест месеци, на само два дена пред почетокот на Копа Америка. Причината јавно не е истакната, освен дека се работи за недисциплина, но медиумите обелоденија дека играчите се дружеле со проститутки во хотелските соби поради што ја добиле и заслужената казна. Скандалот бил откриен сосема случајно откако по завршувањето на пријателскиот натпревар со Еквадор, неколкумина мексикански репрезентативци пријавиле кражба во своите хотелски соби. Но, раководните луѓе на хотелот ги отфрлиле таквите тврдења, а преку видеоснимки потврдиле дека играчите во собите довеле проститутки, кои потоа очигледно решиле дополнително да си ја наплатат својата услуга. Директорот на фудбалската репрезентација на Мексико, Хектор Гонзалес, потврди дека осумтемина играчи нема да играат на Копа Америка во Аргентина и дека веќе се повикани нови фудбалери како замени. Првата средба Мексиканците ќе ја играат на 5 јули со селекцијата на Чиле
сите 2 | | | веќе видена

Човештвото ќе оствари контакт со развиена вонземска цивилизација во текот на следните две декади, најдоцна до 2031 година, тврди Андреј Финкелстеин, директор на рускиот Институт по астрономија. Според него, десет проценти од познатите планети што кружат околу ѕвезди слични на Сонцето во нашата галаксија имаат услови кои се многу слични на условите што владеат на Земјата. - Ако можеме да откриеме вода, може да најдеме и живот. Настанокот на животот е неизбежен како формирањето на атомите. Животот постои на другите планети, а ние ќе го најдеме за најмногу 20 години - изјави тој. Финкелстеин вели дека вонземјаните најверојатно ќе личат на луѓето, ќе имаат две раце, две нозе и глава. - Нивната кожа може да е со различна боја, но тоа е појава присутна и меѓу нас - рече тој. Оваа изјава на Финкелстеин ги бомбардираше електронските медиуми истиот ден кога се појави видеоснимка на која божем се гледа голем главен брод и неговата флота помали летала како кружат над зградата на „Би-Би-Си“ во централен Лондон.
| | веќе видена

Во Македонија се живее најевтино во споредба со соседните земји од регионот, покажуваат податоците на европскиот завод за статистика. Според истражувањата на „Евростат“, граѓаните во Македонија за алкохолни пијалаци трошат за 50 проценти помалку во однос на европските земји. За бела техника и за транспорт, пак, Македонците плаќаат приближно исти цени како 38 земји во Европа. Од сите категории што „Евростат“ ги анализирал во извештајот, во Македонија граѓаните најмалку пари треба да одвојат за храна, безалкохолни пијалаци и за облека. Црна Гора, Хрватска, Албанија, Босна и Херцеговина, Србија, Грција и Словенија се поскапи речиси во сите категории. Сепак, во однос на неодамна објавените податоци, предвид треба да се земат и просечните месечни примања. Само за пример, просечната плата во Макдонија е 330 евра, во Србија 257 евра. Просечната плата во Црна Гора е околу 480 евра, а просечната плата на Хрватите е повеќе од двојно повисока во споредба со таа кај нас и изнесува 750 евра.
сите 3 | | | веќе видена

Кошаркарската селекција на Црна Гора ќе настапи во својот најсилен состав на Европското првенство, кое ќе се одржи во Литванија летово. Селекторот Дејан Радоњиќ го објави поширокиот список од 16 кошаркари, кои ќе се борат за место меѓу 12. што ќе ги бранат боите на Црна Гора на претстојниот континентален шампионат. Општ впечаток е дека Црногорците ќе допатуваат во Литванија со својот најсилен состав, предводени од центарот на Минесота тимбервулвс, Никола Пековиќ. Оваа репрезентација, која е еден од ривалите во групата на македонскиот национален тим, во своите редови има уште еден кошаркар од НБА, Никола Вучевиќ од екипата на Филаделфија. Бековската линија ќе ја предводи Американецот со црногорски пасош Омар Кук, кој имаше одлична сезона во шпанскиот прволигаш Валенсија. Од останатите поквалитетни кошаркари, селекторот Радоњиќ на располагање ќе ги има Горан Јеретин од Локомотив Кубан, Владимир Драгичевиќ од Каха Лаборал, како и центарот на Уникс казан, Славко Вранеш.
сите 2 | | | веќе видена

Алкохолни пијалаци, за кои инспекциските служби утврдиле дека се штетни по здравјето на луѓето, ги продавал бизнисмен од Струмица. Четириесет и шестгодишниот газда на фирмата „Мерк“, за корист на фирмата, велат од МВР, вршел производство, а подоцна и продажба на разновиден алкохолен пијалак, кој, според хемискиот состав, бил штетен. Тој е осомничен дека сторил три кривични дела, производство на штетни прехранбени продукти, измамување купувачи и фалсификување или уништување деловни книги. Згора на се, струмичкиот бизнисмен продавал вино пакувано во пластична амбалажа, при што на етикетата било означено дека виното потекнува од штипско-овчеполскиот регион, иако знаел дека го купува од фирми од Валандово и од Скопје. Во април годинава, при претрес од полициски службеници, од производствениот погон и од магационскиот простор на фирмата се одземени вкупно 1.514 литри разновиден алкохолен пијалак, а од продавница на „Мак-промет“ се конфискувани 217 литри разновидно вино.
| | веќе видена

Продолжува реконструкцијата на улицата Даме Груев на потегот од трговскиот центар „Палома бјанка“ до објектот „Тифани“, во должина од 250 метри. Дотраениот коловоз на оваа улица се гребе, ќе се обнови подлогата, ќе се обноват оштетените рабници и ќе се нивелираат шахтите, а коловозот ќе се покрие со нов асфалтен слој, на површина од 6.000 квадратни метри. Според најавите, асфалтирањето е предвидено за наредната недела. Во текот на градежните работи е предвидено уредување и на крстосницата кај објектот „Тифани“ на вкрстувањето со булеварот ВМРО, при што ќе се обноват и две автобуски стојалишта на булеварот. „Со оваа реконструкција се заокружува обемниот проект на Градот Скопје за обнова на шест големи сообраќајници во центарот на градот, со што значително се зголеми безбедноста и се подобрија условите за одвивање на сообраќајот“, изјави градоначалникот Коце Трајановски, кој ги замоли граѓаните да покажат трпение додека траат градежните работи на оваа делница.
сите 30 | | | веќе видена

Микаел Есиен нема да си замине од Челси иако шпекулациите беа многу чести во англиските медиуми во последните неколку недели. Реал Мадрид и Интер подготвија понуди за фудбалерот од средниот ред на Челси по информациите дека тој ќе побара да си замине од клубот по смената на Карло Анчелоти од менаџерската функција. Дел од медиумите шпекулираа дека новиот менаџер Андре Вилјас-Боас веќе му соопштил на Есиен да почне да си бара нов клуб, но тие информации беа негирани од агентот на фудбалерот, Фавиен Пивето. - Не е вистина дека Микаел Есиен сака да си замине од Челси. Тој е пресреќен во клубот, има одлични односи со соиграчите, навивачите и со управата и едноставно не гледа причина зошто би си заминал од Лондон. Неточни се и шпекулациите дека Вилјас Боас сака мојот клиент да биде продаден. Напротив, новиот стратег е свесен за квалитетите на Есиен и планира репрезентативецот на Гана да биде стандарден во неговиот тим во следната сезона - изјави Пивето.
| | веќе видена

Екипажот на Меѓународната вселенска станица во вторникот мораше накратко да се засолни во капсулите „Сојуз“ поради опасноста во орбитната лабораторија да удри парче вселенски отпад, извести руската новинска агенција „Интерфакс“. За среќа, неидентификуваното парче ѓубре поминало на оддалеченост од 250 метри од Станицата. - Вселенскиот отпад беше забележан премногу доцна за екипажот да може да изведе каков било маневар и да го избегне. Затоа астронаутите добија наредба да се качат во леталото „Сојуз“ - извести извор од руската вселенска програма. Кратко по откривањето на вселенскиот отпад, астронаутите биле известени дека опасноста поминала и се вратиле на Станицата. Деновиве изби и веста дека последниот лет со шатл до Станицата ќе почне на 8 јули. Ќе биде лансиран шатлот „Атлантис“, кој тој ден ќе го почне неговото финално патување. Потоа шатловите ќе се повлечат од употреба, а до Станицата ќе се стигнува со други вселенски летала.
| | веќе видена

Популарниот Фетбој Слим во својот музички сет стави и песна од сараевскиот состав „Дубиоза колектив“. Македонскиот фестивал „Таксират“ има значајна улога за ова. Песната „Балкан функ“ се најде во неговиот избор, а членовите на групата изјавиле дека тој им е еден од омилените изведувачи на електронската музика. Членот на „Дубиоза колектив“, Брано Јакубовиќ за весникот „Блиц“ објаснил дека разговарале со нивниот менаџер, кој е од Скопје и сфатиле како Фетбој Слим дошол до тоа. - Свиревме во Скопје на фестивалот „Таксират“. Диџеј Роџер Санчез, учествуваше на фестивалот, но два дена подоцна. Момчето што не возеше во комби го слушало нашето цеде додека одело да го земе на аеродром. Додека го возело, почнала песната „Балкан функ“. На Санчез таа многу му се допаднала, па го повикал Фетбој Слим и му ја пуштил. Тој, пак, кога ја чул рекол: „Го сакам тоа цеде веднаш“ - изјавил за „Блиц“ Јакубовиќ.
| | веќе видена

Македонија треба да продолжи со преговорите за името, изјави поранешниот амбасадор на САД во Македонија, Кристофер Хил, при добивањето награда за пријателство од Обединетата македонска дијаспора. Хил сугерира земјата да најде модус вивенди за последната пречка пред неа на меѓународен план. - Ова не е прашање за тоа кој е во право, а кој не е, туку за тоа да се направи обид да биде решено - истакна Хил. Искусниот дипломат е оптимист и смета дека прашањето може да се реши. - Само што завршија изборите, наскоро ќе биде составена влада и сега можеби е добар момент да се направи обид да се допре до сите политички партии во Македонија, да се најде некој предлог и тоа да се реши. Јас мислам дека може да се реши - изјави Хил. Прашан да го резимира својот совет до македонската влада, амбасадорот порача: „Продолжете да разговарате. Преговарајте. Најдете решение“.
| | веќе видена

Кина во следните пет години во технолошки развој ќе инвестира 308 милијарди долари, изјави Лу Јандун, членка на Државниот совет за време на Меѓународната конференција за биоекономија во градот Тјанџин. Развојни приоритети во периодот од 2011 година до 2015 година ќе биде биофармацијата, биотехниката и биотехнологијата во земјоделството и производството, објави кинескиот весник „Чајна дејли“. Во следните пет години кинеската Влада ќе се фокусира на примената на биотехнологијата во интерес на економскиот напредок на земјата, за зголемување на ефикасната заштита на животната средина, како и за развој и за воведување еколошки чисти процеси на изградба. Уште еден значителен правец на работа на Владата во следниот петгодишен период според Лу Јандун ќе биде иновативната медицина за чијшто развој од буџетот ќе бидат одвоени околу 3,1 милијарди долари.
| | веќе видена

Рускиот претседател Дмитриј Медведев за време на посетата на Казан ќе изгазеше толпа луѓе со својот џип. Видеото со Медведев е едно од најгледаните на руските портали. Имено, инцидентот се случил откако колоната автомобили запрела за претседателот да се поздрави со насобраниот народ. Колоната, секако, застанала, но џипот „мерцедес“ (со автоматски менувач), кој го возел лично Медведев, едноставно тргнал кон насобраниот народ. Сепак, обезбедувањето на претседателот спречило поголем инцидент и, за среќа, немало повредени. Руските медиуми нагласуваат дека до „несреќата“ дошло откако Медведев не го поставил автоматскиот менувач во позиција за паркирање. Пред еден и пол месец, пак, рускиот премиер Путин имаше проблеми со една нова „лада“, која пред камерите и новинарите не успеа да ја стартува ниту по пет-шест обиди.
| | веќе видена

Министерството за надворешни работи ги предупреди македонските граѓани што патуваат во Грција, да избегнуваат да престојуваат во Атина и во другите поголеми градови. „МНР препорачува македонските граѓани што во моментов престојуваат или треба да патуваат во туристичките дестинации во Грција, редовно да се информираат преку Канцеларијата за врски на Македонија во Атина и преку Канцеларијата за конзуларни, економски и трговски работи во Солун, како и преку средствата за информирање за проодноста на граничните премини, за функционирањето на јавниот превоз и за здравствените установи во местата во кои престојуваат или треба да патуваат“, се наведува во соопштението на МНР.
сите 3 | | | веќе видена

Пејачот Јоце Панов вчера на пладне во Скопје го промовираше спотот за својот актуелен сингл „Да, јас сум тој“, во македонска варијанта, и „Нико те неќе вољети тако“, наслов на песната за српската верзија. Тој ќе настапи на „Сунчане скале“ во Херцег Нови, со песната „Теби није стало“. Оваа песна ќе ја отпее на главната фестивалска вечер, насловена „Пјесма љета“, која ќе се одржи на петти јули. Музиката и аранжманот на оваа тема се дело на Миро Буљан, додека текстот го напиша Соња Буљан. Талентираниот пејач во Будва и во Херцег Нови планира да снима спот за оваа песна, а таму ќе го промовира и новото видео за „Да, јас сум тој“.
сите 2 | | | веќе видена

Жител на кумановското село Лојане е уапсен додека го возел своето комби во кое имало четворица странски државјани, кои биле без документи за идентификација. Во почнатата истрага е утврдено дека се марокански државјани, на возраст од 23 до 27 години. Според нивните искази, во Македонија влегле нелегално близу „Меџитлија“ и за сума од 1.000 евра сакале да заминат во Германија. Четворицата марокански државјани се предадени и задржани во Прифатниот центар за странци во Скопје, додека уапсениот шверцер на луѓе од вчера со судска одлука е во 30-дневен притвор.
сите 3 | | | веќе видена

Грчкиот претседател Каролос Папуљас од Букурешт ја обвини Македонија дека со поставувањето на споменикот „Воин на коњ“ демонстрира национализам, јавува АНА-МПА. Папуљас, по средбата со неговиот романски колега Трајан Басеску, порача дека Грција е за решение, кое, како што наведе, ќе ја одразува реалноста во регионот, име со географска одредница за вкупна употреба. - За жал, Владата во Скопје продолжува да се храни со наплив на национализам - рече Папуљас предупредувајќи дека не може да се здобие историско минато со поставување статуи.
сите 3 | | | веќе видена

Арамија и го зел паричникот на 91-годишна скопјанка, ја турнал на земја, со што си ја повредила бутната коска. Разбојништвото се случило во скопската населба Кисела Вода. Од полицијата велат дека скопјанката Н.К. кога тргнала да пазари, во паричникот што го носела в рака имало 200 денари. Арамијата кога го забележал паричникот и се прикрал од зад грб, и при грабањето на паричникот ја турнал. Од минувачи жената била однесена во Ургентниот центар, каде што е задржана на лекување.
сите 2 | | | веќе видена

Нема спор за името, смета реномираниот славист Виктор Фридман. При добивањето на наградата за пријателство на Глобалната конференција на Обединетата македонска дијаспора, Фридман објасни дека на прашањето гледа од јазичен аспект и дека, според него, македонскиот идентитет воопшто не треба да биде предмет на преговорите. - Апсолутно не. Дури и самиот Нимиц знае дека нема легална, законска основа за таканаречен спор. Нема спор. Има само дрскост на Грција - вели Фридман.
| | веќе видена

next