Вистински приказни сместени во текстовите од рап-песните се дел од новиот албум на хипхоп-составот „Против сите“, кој вечерва ќе ја доживее својата промоција пред публиката. Дел до групата се познатите рапери Џака Накот и Таззак Акабатов. По неколкуте одложувања, тие вечерва во 21 часот во кафулето „Излет“ ќе го промовираат нивниот прв албум кој е насловен „Вистински приказни“. - Албумот е израснат од вистинити настани што нам ни се случуваа во текот на овие години. Дел од приказните се смешни, интересни случки за нашето дружење - објасни раперот Џака Накот. Гоце Наумовски, попознат како Таззак Акабатов, кажа дека на албумот се застапени и социјални теми од нашето секојдневие. - Текстовите се однесуваат на работите што не опкружуваат и ни се случуваат, барем во оваа наша мала државичка која е креативен бунар без дно, и секој ден има нешто ново што ќе те инспирира да напишеш и да посветиш една цела песна за тие „вистински приказни“ - објасни Таззак Акабатов. Тој рече дека песните се создавани спонтано во ...
| | веќе видена

Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, Никола Груевски и Али Ахмети, вчера доцна попладне на директна средба ги договараа деталите за составот на новата владина коалиција. Клучното прашање што требаше да го разрешат на вчерашната средба беше кому ќе му припадне функцијата претседател на Собранието, кое требаше да се расчисти пред денешната конститутивна седница на новиот парламентарен состав, на која како четврта и последна точка на дневниот ред е ставен изборот на прв човек на законодавниот дом. До последен момент пред конституирањето на Собранието, лидерите на двете победнички партии ги усогласуваа сопствените комбинации. Вицепремиерот Абдулаќим Адеми вчера учествуваше на конференцијата по повод една декада од потпишувањето на Охридскиот договор, но не одговори на какви било прашања за преговорите. Но, неофицијално, од партијата на Ахмети велат дека претседателот на новиот парламент ќе биде Албанец, што ќе биде прв случај од независноста на државата. Од партијата на Груевски, пак, велат дека таков договор нема ...
сите 22 | | | веќе видена

Уставниот суд ја укина законската одредба според која работниците што доброволно дале отказ од работа, не можат да се пријават во Заводот за вработување. Досегашната практика покажа дека голем дел од „доброволните“ откази се направени под притисок на сопствениците. Стручњаците велат дека, конечно, ќе се исправи неправдата кон тие луѓе, а, од друга страна, ќе се добие и пореална слика за бројот на невработени во земјава, која сега се очекува да се зголеми. - Работодавецот пред да ја затвори фирмата ни даде отказни решенија во кои стои дека доброволно сме ја напуштиле работата. Па шест месеци чекав за да можам да се пријавам во Заводот за вработување. Во тој период на лекар морав да плаќам приватно - вели Јадранка Апостолова, која била жртва на оваа одредба. Во слична ситуација се нашла и скопјанката Марија Поповска, која додека била на одмор, газдата и се јавил и и рекол дека мора да го напушти работното место, ама претходно да потпише спогодба дека заминува по своја волја. Во објаснувањето на судот се ...
| | веќе видена

Во парк-шумата Водно што поскоро ќе мора да се изградат вециња затоа што бројот на посетителите што доаѓаат поради жичницата од ден на ден се зголемува. Со поголемата фреквенција на луѓе во локалитетот, кој досега скопјани најчесто го посетуваа само во неделите, се појави потреба да се обезбеди соодветна инфраструктура, санитарни јазли, водоснабдување и слично, а кои ги нема во моментов. Како опција за вециња се поставени монтажни кабини, но поради непрактичност нив не ги користат сите граѓани. Исто така, во околината никаде не може да се купи храна, а во лето се пресушени и природните извори од кои граѓаните пијат вода, иако никој од надлежните не ги информира дали водата е за пиење. За тоа колку е подготвено Водно да прифати голема фреквенција на луѓе одеднаш, на последната седница се интересираа и советниците од Град Скопје,. - Дали се планира да се изградат соодветни санитарни јазли, односно тоалети, зашто фреквенцијата на луѓе на Водно е зголемена во изминатиов период, и може да се загади животната ...
| | веќе видена

Седумте романи за детето-волшебник Хари Потер од октомври за првпат ќе почнат да се продаваат и како електронски книги. Дигиталните изданија ќе бидат достапни на неколку јазици, а ќе ги издава компанијата на писателката Џ.К. Ролинг – „Потермор паблишинг“. Авторката го најави ова во видеоклип, кој може да се погледне на воведната страница од нејзиниот нов веб-локатор, поттерморе.цом, кој официјално ќе биде лансиран во октомври. Засега на оваа веб-локација посетителите може само да остават адреса од електронска пошта, каде што ќе стигаат известувања за новините. - Ќе ги поврзуваме обожавателите од сите возрасти, ќе биде место каде што сите може повторно да ги откриваат приказните за Хари Потер - изјави 47-годишната писателка од Шкотска. Минатата недела Ролинг почна да ги „задева“ своите обожаватели кога на неколку локатори стигнаа координати од мапа што им овозможуваше на посетителите да ги најдат буквите што го сочинуваат насловот на интернетската страница, на која до пред два дена се гледаше одбројување до ...
| | веќе видена

Само една година му требаше на Кливленд кавалирс за да го најде новиот лидер на тимот по заминувањето на Леброн Џејмс во походот кон освојување на шампионската титула. Откако минатото лето го загубија Џејмс, со кого еднаш играа во големото финале, Кливленд кавалирс на годинешниот драфт-избор, кој се одржа во „Пруденшл центар“ во Њу Џерси, како прв пик од драфтот го избра плејмејкерот на Универзитетот „Дјук“, Кајри Ирвинг. Иако минатата година поради повреда одигра само 11 натпревари во НЦАА, Американецот роден во Австралија, според стручњаците, е најкомплетниот играч на драфтот и затоа „коњаниците“ воопшто не се двоумеа за изборот на првиот пик. Тој во 11 средби оствари просек од 17,5 поени по натпревар, но е најзаслужен за освоената титула на Дјук во НЦАА-лигата во 2010 година. - Тој беше нашиот единствен избор за прв пик на драфтот. Мислам дека тој е играчот што може да биде вистински лидер на Кливленд во иднина, станува збор за комплетен кошаркар без мани, интелигентно момче. Дефинитивно е вистинскиот ...
сите 3 | | | веќе видена

Фирмите со блокирани сметки само уште шест месеци ќе можат да ги користат компензацијата и цесијата како средства за намирување на долговите. Со укинувањето на таквиот начин на порамнување долгови меѓу две или три фирми ќе се стави крај на десетици илјади фирми. Процените зборуваат за дури 60.000 блокирани сметки на правни субјекти. До крајот на годинава истекува рокот што Владата го даде за да бидат расчистени долговите на фирмите. Веќе в година треба да почне примената на одредбите од Законот за платен промет, кои ја забрануваат цесијата и компензацијата. Но, стручњаците сугерираат Владата да биде внимателна при примената на Законот затоа што стопанството и натаму е во криза. - Битно е да се види кои се причините поради кои овие фирми дошле во состојба на лошо работење. Дали тоа биле надворешни услови, нередовното сервисирање на долговите од фирмите и од државата, запирање на извозот поради кризата или е резултат на лошо раководење. Од анализата треба да произлезат и натамошните чекори на Владата - вели ...
| | веќе видена

Две недели по возбудливото шоу во Монтреал на трката за Големата награда на Канада, карванот на Формула 1 се пресели во Валенсија, каде што утре (14 ч.) ќе се вози трката за Големата награда на Европа. Иако патеката низ градските улици на Валенсија нема простор за големи атракции, сепак во најава е уште една возбудлива трка во која конкурентите се обидуваат да го стигнат и престигнат водечкиот Себастијан Фетел. - Тешко е да се престигнува во Валенсија. Патеката е навистина тешка, но тоа нема да ме спречи да нападнам - во свој стил најави возачот на Мекларен, Луис Хамилтон. Победата на Џенсон Батон на претходната трка во Канада, по грешката на Фетел во последниот круг, донесе голема самодоверба во тимот на Мекларен, но и во Ферари. Овие два тима, како најсериозни конкуренти на водечкиот тим Ред бул, се надеваат дека може да останат во игра за титулата. Во пресрет на утрешната трка во Валенсија, која е осма сезонава во календарот на Ф1, Фетел води во генералниот пласман на возачи со 161 бод и има 60 бода ...
сите 47 | | | веќе видена

Финалистот на Купот на Македонија од минатата сезона, Тетекс, и новиот прволигаш Охрид се соочуваат со големи финансиски проблеми и поради тоа можеби и нема да успеат навреме, до 30 јуни, да ги уплатат потребните 12.000 евра за да добијат прволигашка лиценца за настап во претстојниот шампионат. Двата клуба водат грчевита битка за да пронајдат адекватен спонзор, кој би можел барем малку да им ја подобри ситуацијата и да им го обезбеди настапот во елитното македонско друштво. Сепак, преговорите одат тешко. Додека охриѓани некако и почнаа со реализација на летните подготовки, „текстилците“ се уште чекаат подобри денови. Играчкиот фонд значително се намали затоа што голем дел од фудбалерите потпишаа за други клубови. - Состојбата воопшто не е розова и навистина не знам како би можел реално да ја опишам. Едноставно, се чека спонзор, одредени преговори има, но и ништо конкретно, по што би можеле да знаеме дека сигурно ќе останеме прволигаши. Свесни сме дека до крајот на јуни мора да се уплати котизацијата во ФФМ ...
| | веќе видена

Џанпјеро Гасперини во следните неколку дена треба да биде именуван за нов тренер на Интер откако тој ги прифати условите што му биле понудени од директорот на „нероаѕурите“ Марко Бранка. Медиумите во Италија објавија дека изборот паднал токму врз Гасперини бидејќи тој бил единствениот од кандидатите што се согласил на потпишување едногодишен договор, со што повторно се подгреаја шпекулациите дека Интер има преддоговор со Пеп Гвардиола за да пристигне на „Џузепе Меаца“ во јули 2012 година. Гвардиола веќе објави дека следната сезона ќе биде последна за него како тренер на Барселона, а Масимо Морати не крие дека е воодушевен од стилот на игра на кој инсистира младиот стручњак. Токму поради тоа претседателот на Интер однапред ги договорил условите за доаѓањето на Гвардиола, а му оставил на директорот Бранка да најде тренер што во меѓувреме ќе седи на клупата на „нероаѕурите“. Дилемата на „нероаѕурите“ дали работата да му биде дадена на Гасперини или, пак, на Синиша Михајловиќ исчезна кога српскиот стратег самиот ...
сите 4 | | | веќе видена

Софтверскиот пакет „Офис 2010“ на македонски јазик стана достапен од вчера, а може да се преземе бесплатно од веб-страницата на организаторот на проектот „Мајкрософт Македонија“ - њњњ.мицрософт.цом/ мк/мк. Потребно е само корисникот да има лиценцирана (легална) верзија на оперативниот систем „виндоус“. - Главниот предизвик во целиот процес беше да се постигне природен изглед на графичкиот кориснички интерфејс, што е многу тешко во процесот на локализација на софтверски производи. Сакавме да биде разбирлив и прифатлив за сите за да можат да го користат софтверот на македонски јазик, без разлика дали се почетници или долгогодишни корисници - изјави Николче Мицкоски, координатор на тимот што го изработи македонскиот јазичен интерфејс. Екипата беше составена од членови што се професионалци од областа на македонскиот јазик, англискиот јазик и од информатичките технологии. - Главни новини во оваа верзија се учтивото обраќање кон корисникот и примената на усогласената национална терминологија од областа на ...
сите 3 | | | веќе видена

Денешното издание на „Утрински весник“ читателите нема да го добијат, соопштија вчера новинарите од редакцијата, кои протестираат поради најавите од менаџментот на „Медија принт Македонија“ за отпуштање на десетина нивни колеги. - Ве поканивме, не за да го прославиме 12-годишниот роденден на весникот, кој беше вчера, туку да ви соопштиме дека се договоривме за спонтан прекин на работата. Утрешниот број на „Утрински весник“ нема да излезе. Редакцијата на Утрински се одлучи на ваков потег во знак на протест поради најавите за кратење на работните места. Денес и официјално дојдоа да ни ја соопштат процедурата претставници на „Медија принт Македонија“ - посочи вчера новинарката Билјана Јовановска. Менаџментот на МПМ им соопштил на вработените дека се планираат откази за десет, а можеби и за повеќе новинари што, според нив, е најефикасен начин за брзо згаснување на весникот, кој важи за критичен кон власта. - Сакаме да соопштиме дека новинарските плати во Утрински се движат меѓу 200 и 400 евра, така што ...
сите 12 | | | веќе видена

Летото е време кога граѓаните, обично, се решаваат да сменат дел од мебелот, но поради беспарицата, купувачи има малку, велат во салоните. Ваквата состојба придонесе за значајно намалување на цените на мебелот, кој се нуди во продавниците оваа сезона. Одделни парчиња мебел имаат попуст и до 50 проценти, но најголемиот дел од салоните и производителите нудат попуст од пет до 20 проценти. Граѓаните, пак, велат дека и овие цени се високи за нашиот стандард. - За оваа сезона одобривме намалување на цените и до 20 проценти, што треба дополнително да даде позитивни резултати. Во споредба со ланските шест месеци, годинава, забележивме минимален пораст на прометот од четири до пет проценти – вели Кристијан Крстовски, комерцијалист во „Вардар мебел“. Помалите продавници за мебел, пак, се жалат дека граѓаните само разгледуваат и се распрашуваат за цените, но речиси не купуваат. - Прометот ни е преполовен. Имаме повисоки трошоци отколку што заработуваме, па ако не се подобри состојбата летово ќе мораме да ...
| | веќе видена

Победничката на Ролан Гарос, На Ли, настапот на Вимблдон го заврши уште во второто коло. За изненадувањето се погрижи 21-годишната Германка, Сабине Лисицки, со победата од 3-6, 6-4, 8-6 во мечот во кој спаси две меч-топки и дополни брејк заостанување во третиот сет. - Малку сум тажна за поразот бидејќи и двете одигравме одличен меч. Имав две меч-топки, но не можев да сторам ништо со нив. Не направив ништо погрешно, едноставно немав среќа - изјави На Ли по мечот. Интересен е податокот дека и лани победничката на Ролан Гарос не помина добро на Вимблдон. По триумфот во Париз, Италијанката Франческа Скијавоне на ланскиот Вимблдон беше елиминирана уште во првото коло. Познавачите на женскиот тенис знаат дека Сабине Лисицки е квалитетна тенисерка и дека нејзината победа над третата носителка не е никакво изненадување. Но, внимание привлекува фактот дека Лисицки речиси целата ланска сезона ја пропушти поради повреди и во 2011 година влезе дури како 179. тенисерка во светот. Нејзиниот најдобар пласман во кариерата ...
| | веќе видена

Проектот „Споменик: 1000 Александри“ на дигиталниот уметник Зоран Попоски, кој требаше синоќа да се прикаже на рекламно видеопано на градскиот плоштад во Скопје, е откажан во последен момент и преместен на друга локација без никакво објаснување на „Сити медија“ - фирмата што продава ЛЕД-дисплеи и ЛЕД-панели и која е сопственик на ЛЕД-дисплејот на плоштад Македонија. Проектот „Споменик: 1000 Александри“, кој е дел од изложбата „Скопски урбани приказни“, е всушност, уметнички коментар на споменикот на Александар Македонски на скопскиот плоштад. Тој претставува мултимедијален споменик на сите Александри што во моментов живеат во Скопје, направен од случајно избрани имиња најдени на социјалните мрежи. - Првично конципиран како проекција/интервенција врз споменикот на Александар (Воин на коњ), проектот се реализира во овој облик по недобивањето дозвола од градските власти - вели уметникот Попоски во известувањето до јавноста. Доведувајќи ги во прашање културните и материјалните вредности, конвенции и ...
| | веќе видена

Најдобриот стрелец на Порто минатата сезона, кој експлодира со 17 гола во европските купови, Рамадел Фалкао, е на добар пат да го следи тренерот Андре Вилјас-Боас и да потпише договор со тимот на Челси. Англиските медиуми шпекулираат дека Фалкао веќе ја прифатил понудата за четиригодишен договор за плата од пет милиони евра по сезона, што е двојно повеќе од сумата што ја заработуваше во Порто. Сега за реализација на трансферот е потребно само уште да дојде до договор меѓу двата клуба, што не би требало да биде никаков проблем ако се знае дека Челси е подготвен да плати 26,5 милиони фунти за услугите на Колумбиецот. - Моја лична амбиција е да продолжам да работам и да се развивам како играч. Верувам дека сум доволно добар да играм во лига како англиската, но знам дека работите поврзани со трансферот не зависат премногу од мене. Затоа и сум многу смирен, ги оставив агентите да ги вршат преговорите - изјави Фалкао. Тренерот Вилјас-Боас во Фалкао гледа идеален партнер во нападот за Фернандо Торес, а дел од ...
| | веќе видена

Кошаркарскиот репрезентативец на Грција, Јанис Бурусис, може да ја заврши својата кариера прерано затоа што одлучил да профитира и надвор од кошаркарските терени, на нелегален начин. Имено, Бурусис бил поврзан со криминална организација која се товари за местење натпревари, допинг и за перење пари, а која е разоткриена неодамна. Во акција на грчката полиција биле уапсени повеќе од десет луѓе, по петмина се уште се трага, а обвинение ќе биде подигнато за уште 85 лица. Криминалната организација се состои од претседатели на клубови и од мнозински акционери, како на врвните клубови така и на екипите во пониските лиги, од поранешни и сегашни фудбалери и кошаркари, поранешни и сегашни судии. Името на Бурусис е на црната листа затоа што тој е во врска со сестрата на уапсениот претседател на ФК Кавала, Ставрос Псомијадис, а таткото на девојката се наоѓа во бегство. Групата била откриена благодарение на грчката тајна служба, која ги прислушувала телефонските разговори на стотици сомнителни лица, а меѓу нив е и ...
| | веќе видена

Рачни алати со врвен квалитет, произведени од висококвалитетен челик, се производите што на словенечкиот „Униор“, како најголем и најстар европски производител на клешти, му носат светска препознатливост. „Униор комерц“, македонскиот застапник на фирмата, доби нов деловен центар, кој свечено ќе биде пуштен во употреба в понеделник. Објектот е сместен во околината на скопската населба Илинден. Изградбата беше почната во март 2010 година, а сега фирмата располага со три нивоа, административен дел и сала за состаноци, магацин, како и продавница за алати. Првиот човек на компанијата во Македонија, Мирче Сергиевски, „Униор комерц“ го претставува како компанија со една цел, да се зближи со клиентите. - Секоја фирма мора да има своја цел, па така и „Униор“ работеше напорно за да ја постигне таа цел, а тоа е да бидеме поблиску до клиентите, да покажеме квалитет во сервисот и во доставата, како и да прикажеме новитети - објаснува Мирче Сергиевски, првиот човек на „Униор комерц“. „Униор“ спроведува бизнис во ...
сите 5 | | | веќе видена

Контроверзниот играч на ЛА лејкерс повторно ги шокира навивачите поднесувајќи барање за промена на своето име. Тој во иднина сака да се вика Мир во Светот (Метта Њорлд Пеаце). Првото име „Мета“ е извлечено од будистичката религија и значи пријателство, добродушност, добронамерност. Крилото на „езерцата“ веќе го поднел барањето за промена на името во Врховниот суд на Лос Анџелес и одлуката ќе ја дознае на 26 август, а 31-годишниот кошаркар е роден како Роналд Вилијамс Артест Јуниор. - Вакво нешто само може да ви донесе насмевки. И порано ги менувале имињата, така што нема некои проблеми за тоа. Идната сезона ќе бидам застапник на Мир во Светот - се шегуваше Мич Купчак, генералниот менаџер на ЛА лејкерс. Артест пред да дојде во ЛА лејкерс пред три години важеше за еден од најконтроверзните играчи на НБА правејќи инциденти, а познат е и по тоа што во 2004 година како член на Индијана се степа со навивач, по што заработи суспензија до крајот на сезоната. Но, откако дојде во ЛА лејкерс се смири, сврти нова страна ...
сите 2 | | | веќе видена

Во Киев вчера почна процесот против поранешната украинска премиерка и една од лидерите на Портокаловата револуција од 2004 година, Јулија Тимошенко, која е обвинета за злоупотреба на власта, пренесува МИА. За време на судењето во судницата во Киев се степаа нејзините поддржувачи и противници. Додека влегувала во судницата, група луѓе почнале да и довикуваат навреди, по што нејзините поддржувачи почнале тепачка со нив и насилно ги истуркале од салата. Медиумите јавуваат дека полицијата не се мешала во инцидентот поради големиот метеж, па затоа ги оставиле двете страни да се истепаат во дворот. Судот го одбил барањето на одбраната на Тимошенко да се изостави судијата поради неговата пристрасност. Таа пред судот треба да докаже дека не склучила штетен договор за гас со Русија во текот на 2009 година. Доколку биде обвинета може да добие казна од 10 години затвор. Обвинителството тврди дека махинациите на Тимошенко при потпишувањето на спогодбата за гас со Русија во 2009 година, сметана за крајно неповолна за ...
сите 2 | | | веќе видена

next