Исламистите во Нигерија завчера извршија серија бомбашки напади врз пивници во градот Маидугури, при што се убиени 25 луѓе, а 12 се ранети, соопштија локалните власти. Полицијата за овој напад ја обвини исламистичката милитантна група „Боко харам“, која на почетокот на овој месец изврши напад врз полициска станица. Според изјави на очевидци, нападите ги извршиле четворица мажи на мотоцикли. Тие со голема брзина поминале до летните бавчи во трите пивница и во секоја од нив фрлиле по една бомба, а потоа врз гостите отвориле оган од автоматско оружје. „Боко харам“, што на јазикот на локалното население значи „западното образование е сквернавење“, се залага да наметне екстремна форма на ислам, според која грев е се што е напредно и се што доаѓа од западот. Таа неодамна ја презеде одговорноста за низата напади во североисточна Нигерија. Повеќето од нападите беа спроведени во упориштето на групата во Мајдугури, 900 километри оддалечено од главниот град на Нигерија, Абуџи.
| | веќе видена

Широки и комотни здолништа, наменети за припадниците на посилниот пол, претстави модниот дизајнер Рик Овенс на модната недела во Париз. Колекцијата, како што самиот креатор вели, им овозможува на мажите да стапат во контакт со својата понежна страна. - Не планирам да продавам тони од овие модели, но ако некој на планетава може на мажи да им продава здолништа, тоа сум јас - изјави Овенс. Според него, машките здолништа промовираат достоинство и мудрост, со оглед на тоа што ги носеле древните Грци и филозофи, како и денешните монаси. Колекцијата на Овенс беше дел од презентациите на машка облека за сезоната пролет-лето 2012 година. - Мажите треба да ги отворат своите гардеробери и за здолништата и за малку понекласичните машки костуми - велат дизајнерите. На париската модна недела посветена на мажите учество земаа и познати модни имиња како Жан П. Готје, модните куќи, „Ив С. Лорен“, „Живанши“, како и марката на Џон Галијано, кој неодамна ја изгуби работата.
| | веќе видена

Премиерот Никола Груевски, вчера, во Прага се сретна со претседавачот на Фондација отворено општество, Џорџ Сорос, на маргините на 20. средба на Меѓународното раководно тело, на која Македонија го презеде претседавањето со „Декадата на Ромите“. Како што соопшти владината служба за информирање, Груевски го информирал Сорос за активностите што ги презема Владата за социјална интеграција на Ромите во земјава. „Од страна на Сорос беше понудена и поддршка на Македонија за полесен и за побрз пристап до фондовите на ЕУ за прашања што се поврзани со социјалната инклузија на Ромите во општеството. Беше истакната и подготвеноста за помош при организирање иницијален состанок во Брисел, што би се одржал во втората половина од оваа година, а на кој би зеле учество еврокомесари што располагаат со соодветни финансиски средства за оваа намена, при што би се дефинирал буџетот на кој Македонија би можела да смета во текот на претседавањето“, се наведува во соопштението.
сите 3 | | | веќе видена

Првиот човек на Интер, Масимо Морати, јавно му даде поддршка на новиот кормилар на „нероаѕурите“, Џанпјеро Гасперини. Изборот на Гасперини за нов тренер на Интер наиде на остри реакции од навивачите и од италијанската јавност, кои сметаат дека поранешниот првак морал да ангажира стратег со поголемо реноме. Сепак, Морати е убеден дека управата завршила одлична работа со ангажманот на поранешниот стручњак за Џенова, кој, конечно, ќе добие шанса да работи во елитен клуб. - Свесен сум за сомнежите на јавноста, но тоа воопшто не ме загрижува. Јас верувам во Гасперини, дури можам и да гарантирам за неговите тренерски способности. Станува збор за извонреден стручњак, кој одлично ги познава фудбалските услови во Италија и кој сигурно ќе ни донесе многу причини за радост. Џенова играше убав фудбал со Гасперини, очекувам ние да играме уште подобар со оглед на квалитетните фудбалери што ги имаме во нашиот тим - изјави Морати.
сите 2 | | | веќе видена

Компанијата „Литро“ најави дека работи на модел на фотоапарат што ќе овозможи да се смени фокусот на фотографијата по фотографирањето. Комерцијалниот модел на овој револуционерен фотоапарат би требало да се појави в година. Фотоапаратот на „Литро“ има нов вид сензор, кој собира многу повеќе информации за светлината што стигнува до леќите во однос на сензорите кај другите видови камери и фотоапарати. Наместо да го сними ограниченото количество информации за светлоста на фотографијата, како што е случај со другите типови сензори и камери, сензорот на „Литро“ го снима целото светлосно поле. Други типови фотоапарати ја регистрираат светлината како една целина. Снимката во случајот на фотоапаратот на „Литро“ може да се анализира според аголот на паѓање на светлината на секоја од микроќелиите. На тој начин информацијата се генерира „по длабочина“, со што може да се изостри дел од сликата што оригинално е заматена.
| | веќе видена

Актерите Васил Зафирчев и Зоран Љутков, со една од најуспешните претстави на велешкиот театар последниве години - „Во самотијата на памучните полиња“, ќе се борат за наградата „Златен лав“ на Меѓународниот фестивал на камерен театар во Умаг, Хрватска. Ова е само уште едно гостување по успешните настапи со оваа претстава на фестивалите во Италија, Сардинија, САД, Албанија и во Русија. Претставата, работена по текст на Бернар Мари Колтес, во режија на Дејан Дамјановски, ќе се изведе на 6 јули. Велешкиот театар „Јордан Х. К. - Џинот“ претходно ќе настапи на уште еден фестивал во Хрватска. На 1 јули, ансамблот ќе ја изведе претставата „Мушичка“ на Фестивалот на народен театар „Омишаљ-Чавле“ на островот Крк. Во претставата на режисерот Никола Ристов играат Зоран Љутков, Јордан Витанов, Зорица Панчиќ, Едмонд Сотир, Слободанка Чичевска и Кирил Гравчев. Ова е прво гостување на оваа претстава надвор од Македонија.
сите 5 | | | веќе видена

Репрезентацијата на Србија во ватерполо ја одбрани титулата во Светската лига откако во финалето го совлада домаќинот на завршниот турнир, селекцијата на Италија, со 8-7. За победата Србите заработија парична награда од 100.000 евра, а притоа станаа првата репрезентација во ватерполо што обезбеди пласман на Олимписките игри во Лондон идната година. Победникот во финалето беше одлучен во последната четвртина откако првите три завршија нерешено 5-5 (2-2, 1-1, 2-2). Тогаш на сцена стапи Филип Филиповиќ, кој даде два од последните три гола за Србија, со што нашиот северен сосед успеа да ја одбрани титулата од лани. - Остваривме одличен резултат на првиот вистински тест годинава. Игравме со силна селекција и успеавме да ја победиме пред нејзините гледачи. Покажавме дека сме зрели за највисоки дострели на ОИ во Лондон, имаме се, квалитет, желба, заедништво - изјави јунакот во финалето, Филип Филиповиќ.
сите 2 | | | веќе видена

Парфимеријата „Есеншали ми“ почнала со производство на серија мириси кои потсетуваат на индискиот зачин кари. Новата линија парфеми ја нарачало списанието „Бритиш кари клабс чет“ - специјализиран електронски весник за љубителите на јадења со кари. Парфимеријата наскоро на пазарот ќе пласира пет мириси за жени и за мажи кои ја содржат аромата на познатата индиска мешавина од зачини. Производителот вели дека нема да претерува со јачината на мирисот додавајќи дека карито ќе се чувствува, но не премногу силно. Тие се надеваат дека парфемите кои на пазарот ќе се појават ова лето ќе ги поттикнат луѓето повеќе да консумираат јадења зачинети со кари. - Сите знаеме дека мирисот е силен поттикнувач на апетитот, па се надеваме дека овие нови мириси ќе ги натераат луѓето да појдат до блискиот ресторан и да нарачаат оброк со кари - додаде претставник од списанието што ја осмисли оваа интересна серија парфеми.
| | веќе видена

Полициските службеници за гранична проверка кај „Богородица“ вчера претпладне биле известени од колегите од грчка страна, кои работат на граничниот премин „Евзони“, дека стапуваат во 48-часовен штрајк. Освен полицијата, според најавите, во штрајк ќе стапи и царинската служба на граничниот премин. Во согласност со известувањето, во наредните два дена на граничниот премин „Богородица-Евзони“, од грчка страна воопшто нема да се пропуштаат автобуси и товарни возила, додека патнички моторни возила можно е да се пропуштаат на секои два часа. Заради новонастанатата состојба, Министерството за внатрешни работи на Р. Македонија ќе ги преземе сите неопходни мерки за насочување на сообраќајот на граничните премини „Стар Дојран“ и „Меџитлија“. МВР апелира сите граѓани и туристички агенции што наредниве два дена планираат да патуваат за соседна Грција да имаат трпение и да го почитуваат режимот на сообраќај.
сите 60 | | | веќе видена

Полошкиот, скопскиот и југозападниот регион се подрачја во кои најмногу се градело минатата година, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Според статистичарите, минатата година од страна на индивидуални сопственици се извршени градежни работи во вредност од приближно 199 милиони евра. „Во текот на 2010 година се градеа вкупно 4.526 објекти и се завршени вкупно 4.281 станови со вкупна површина од 386.698 квадратни метри, од кои 142 се станови во викенд-куќи со вкупна површина од 10.898 квадратни метри. Просечната корисна површина на завршените станови е 90,3 квадратни метри“, се вели во соопштението на статистика. Според нив, викендички најмногу се граделе во Охрид, Тетово и во Дојран. За инвеститорите, пак, најпривлечни за градежни објекти биле Кочани, Карпош и Сопиште, каде што има забележано повеќе од 200 изградени објекти.
сите 3 | | | веќе видена

Влезниците за второто издание на „Грин бич фестивал“, кој ќе се одржи на 29 јули во Охрид на плажата „Парк“ се пуштени во продажба. Првите 2000 билети ќе чинат 550 денари и ги има на повеќе места низ градовите во земјава. Музичката програма на фестивалот е најавена со настапи на големите диџејски имиња Карл Кокс и Џон Дигвид. Македонската публика добро се сеќава на одличните забави на Карл Кокс, кој е еден од предводниците на клупската култура и музика. Во неговите спојувања се застапени музичките жанрови битбокс, хаус и денс-музика. Диџеј Џон Дигвид е еден од највлијателните изведувачи на електронската сцена во моментов. Пред македонската публика тој ќе го изведе својот уникатен музички сет, кој е секогаш различно категоризиран од транс, хаус, прогресив и електронска музика. Заедно со Карл Кокс, тој на 29 јули ќе приреди големи забава.
сите 2 | | | веќе видена

Младиот пејач Александар Белов има нова песна, „Далеко“, со која ќе настапи на овогодишниот фестивал „Сунчане скале“. Белов ќе пее на главната вечер, насловена „Пјесма лета“, која ќе биде на петти јули во Херцег Нови. Музиката и аранжманот за „Далеко“ се на Владимир Дојчиновски, а текстот е на Кристијан Габроски. Песната е брза и динамична и, како што јавија од продукцијата „План Б“, веќе е хит на радиостаниците во Србија и во Црна Гора. Оваа недела ќе се сними и македонската верзија на песната, а видеоспотот и за двете верзии ќе биде снимен по фестивалот. Освен учеството на „Сунчане скале“, редовните настапи по клубовите и по дискотеките низ Македонија, Белов ова лето има испланирано и настапи по клубовите на црногорското крајбрежје. Кон крајот на август, пак, младиот пејач ќе настапи и на фестивалот „Охрид фест“.
сите 2 | | | веќе видена

Најголемата млекарница во Србија, компанијата „Имлек“, која е присутна и на македонскиот пазар, најавува дека од денеска ќе ги зголеми цените на млечните производи од еден до три проценти. Менаџерката за односи со јавност Невена Веселиновиќ вели дека производите на млекарницата ќе поскапат поради зголемените цени на суровините и на енергентите, пишува српскиот весник „Бета“. Таа истакна дека, сепак, цените на пастеризираното млеко на „Имлек“ и по поскапувањето ќе бидат пониски од конкуренцијата. Сепак, таа не можеше да прецизира колкава ќе биде малопродажната цена на млекото и млечните производи бидејќи тоа, како што рече, зависи од реакцијата на трговците и од тоа колкава ќе биде маржата. „Имлек“ е доминантен сопственик и на битолската млекарница „ИМБ“ во Македонија.
| | веќе видена

За песната „Странец во твојот свет“, пејачот Влатко Илиевски завчера го снимаше својот најнов видеоспот. Спотот се снимал во студиото „Рок енд рол“, повеќе од 12 часа. Во него, за разлика од неколкуте минати изданија, каде што беше со девојка му Теа, Влатко се појавува сам. Овојпат тој е во улога на пејач, гитарист, басист, тапанар, а за секоја сцена има различен изглед и фризура. Спотот е модерен и работен е по теркот на спотовите на светските ѕвезди. Публиката ја нема чуено новата песна, која ќе излезе заедно со спотот на официјална промоција. Се работи за брза песна, во која освен рок-призвукот вклучени се и хаус-елементи. Музиката и аранжманот се на Јован Јованов, а текстот е на Весна Малинова.
сите 3 | | | веќе видена

Крадецот Исмаил Б. од скопското село Чифлик, кој се барал по наредба поради издржување казна затвор во траење од 14 месеци за кражба и за фалсификување исправа, вчера е уапсен близу Тетово. Во Тетово полицијата ја уапсила и Јаница Ј., која требала одамна да одлежи седум години затвор, но и таа како и Исмаил Б. била во бегство. Покрај нив, скопските „алфи“ во близина на булеварот Александар Македонски во Скопје го уапсиле и Ерџан Р. од Прилеп, познат сторител на кривични дела и баран за издржување затворска казна во траење од девет години. Завчера, пак, скопската полиција го уапсила Аднан Ј., кој се барал да одлежи 36 години затвор во КПУ „Идризово“.
| | веќе видена

Култното име од хрватската сцена, Лутајучи диџеј Здена, односно Зденко Фрањиќ, ќе настапи вечерва во кафулето „Браво“ во Скопје, со почеток во 21 часот. Тој по 15 години, повторно гостува во земјава. Здена ќе пее, ќе рецитира и ќе промовира два документарни филма. Според најавата за настанот, тој ќе очекува и материјали од други автори за издавање за загрепската независна издавачка куќа „Слушај најгласније“. Здена важи за една од главните личности на хрватската независна сцена. Неговата „Слушај најгласније“ до сега има издадено повеќе од 200 плочи, касети, цедеа, емпетри-изданија, меѓу кои се и изданија на „Мајке“, „Бамби молестерс“ и други.
| | веќе видена

По долга пауза, холивудскиот ветеран Ворен Бити се враќа на филмот, во двојна улога на актер и на режисер. Станува збор за комедија, засега се уште без наслов, во која познатиот актер ќе го игра ексцентричниот милијардер и авијатичар Хауард Хјуз. Бити не режирал од филмот „Булворт“ во 1998 година, а последен пат се појави на големото платно во 2001 година, во романтичната комедија „Град и село“. Филмот, проект на студиото „Парамаунт пикчрс“, зборува за љубовна романса меѓу остарениот Хјуз и значително помладата жена, која би можеле да ја глумат Руни Мара или Еван Рејчел Вуд.
| | веќе видена

Гранична патрола од станицата во Стење, близу селото Асамати, го уапсила 28-годишниот З.Г. од Ресен додека незаконски ловел риба, па вчера против него полицијата поднела и пријава. Полицајците кај него откриле и заплениле метален чамец, седум рибарски мрежи за лов на белвица со должина од по 50 метри, како и шест килограми риба белвица. На различни позиции во езерото тие нашле уште 92 рибарски мрежи со должина од по 50 метри, односно севкупно со должина од 4.600 метри, а во дел од нив и уловен крап и четириесетина килограми белвица.
сите 2 | | | веќе видена

Познатиот гитарист Владимир Четкар одржа концерт на свадбата на еден од потпретседателите на гигантот „Морган Стенли“ во замокот „Сан Салваторе“ во регионот Венето, Италија. „Морган Стенли“ е компанија за глобални финансиски услуги, а младоженецот бил голем обожавател на Владимир Четкар. Како што ни јави музичарот, на овој настан присуствувала деловна елитата на Европа и на САД, која специјално допатува од сите страни на светот. На концертот, Четкар го придружуваа Хју Вајт, Џонатан Харви и Џошуа Блекмор.
| | веќе видена

Сто илјади италијански граѓани ја потпишаа петицијата во која се бара прочуената слика на Леонардо да Винчи - „Мона Лиза“, да се врати дома - во Италија. Парискиот музеј „Лувр“, каде што е изложена можеби најпознатата слика на светот, го одби барањето. Од „Лувр“ изјавиле дека формално се уште не добиле барање за враќање на сликата во Италија. „Но, ако не сакаме да ја дадеме Џоконда, тоа е затоа што сликата е толку кршлива што нејзиното преместување би предизвикало непоправлива штета“, изјавија од Лувр.
сите 2 | | | веќе видена

next