Скопската диџејка Милескаја е дел од македонските изведувачи кои ќе настапат на овогодишното издание на фестивалот „Егзит“. Таа, заедно со диџеите Томи Бојаџи и Базел, вечерва во 23.30 часот ќе настапи во „Капан-ан“ на забавата со која ќе го најави новосадскиот фестивал. Милескаја, заедно со диџеј Стојче, на „Егзит“ ќе настапи на првиот ден, седми јули, на бината „Урбан баг“. Таа е дел од програмската вечер „Трафика ин да хаус“. Милескаја е техно диџеј и хаус диџеј, и најпозната е по беспрекорните и скокотливи спојувања што ги избира. Нејзините забави во клубот „Капан-ан“, кои се насловени „Диплима“, се со концепт кој вклучува музичка слобода на диџеите да ги пуштаат своите омилени ленти без компромис. Најголемиот музички фестивал во Југоисточна Европа, „Егзит“, ќе се одржи од седми до десетти јули на Петроварадинска тврдина во Нови Сад, Србија. Дел од музичката програма на овогодишното издание на „Егзит“ се „Аркејд фајр“, „Палп“, „Џамироквај“, „Портисхед“, „Грајндермен“, „М.И.А“, „Андерворлд“, „Сантиголд“, ...
сите 3 | | | веќе видена

Претседателот на Унијата на НБА-играчи, Дерек Фишер, изјави дека кошаркарите се обединети во желбата за потпишување фер колективен договор дури и по цена на одложување на сезоната. - Со задоволство би го избегнале „локаутот“, но обединети сме во намерата да се бориме против предизвиците. Сакаме фер договор, сопствениците на клубовите заработуваат огромни суми, а прикажуваат дека работат со загуби само за да не ни дадат на нас дел од колачот. Затоа сме одлучни да одиме до крај, дури и по цена на одложување на стартот на сезоната - изјави Фишер. Претставниците на сите екипи од НБА и околу 60 кошаркари одржаа состанок во Њујорк за да се информираат за текот на разговорите поврзани со новиот колективен договор. Меѓу нив се и ѕвезди како Пол Пирс, Крис Пол, Џејсон Тери, а дел од преговарачите се и Кевин Гарнет и Џејсон Кид. Актуелниот договор меѓу НБА и Унијата на играчите истекува на 30 јуни, во новиот договор сопствениците на екипите поддржани од НБА бараат намалување на платите поради финансиски загуби, нешто ...
| | веќе видена

Федералната трговска комисија (ФТЦ) наскоро ќе ја почне досега најопсежната истрага против „Гугл“ поради неговата доминантна улога на пазарот на пребарување на интернет и поради местењето на прикажувањата на резултатите. Се очекува во наредните неколку дена да биде врачено барањето на ФТЦ за истрага. Иако тоа нема да биде прв таков случај против гигантот, се очекува да биде најголем досега и да ги опфати највредните дејности на компанијата - пребарувањето и електронското огласување. Досега сличните судски тужби претежно беа ограничени на аквизиции на други компании и евентуалниот монопол што „Гугл“ би го стекнал со нивното преземање. Целта на најновата истрага ќе биде да се утврди дали „Гугл“ ја злоупотребува својата доминантна позиција на интернет - наводно компанијата при пребарување на мрежата ги фаворизира своите страници (како „јутјуб“ или „гугл плејсес“) во однос на конкурентите. Не може да се претпостави како ќе влијае истрагата врз „Гугл“ и врз неговото дејствување, но досегашните случаи покажаа дека ...
сите 2 | | | веќе видена

Општина Кисела Вода годинава, традиционално, по петти пат, ја организира културно-забавната манифестација културно лето „Три круши“, која се одржува на амфитеатарот на верско-рекреативниот центар „Три круши“, во селото Драчево. Во периодот од денеска, па се до 13 август, секој викенд жителите на општина Кисела Вода, но и на градот Скопје, ќе можат да посетат 16 манифестации на кои ќе продефилираат ансамбли и културно-уметнички друштва од земјава и од странство, естрадни уметници, театри, камерни хорови, а веќе четврта година по ред ќе се одржи и детскиот фестивал „Три круши“. Втора година по ред ќе се одржи и етнофест „Три круши“, на кој ќе се претстават реномирани македонски пејачи. Петгодишнината на оваа културна манифестација свечено ќе се одбележи со организација на првиот интернационален фестивал во хорско пеење, на кој учество ќе земат камерни хорови од Македонија и од неколку европски држави. Во изминатата година, со вкупна посетеност од околу 30.000 посетители, оваа манифестација го доби епитетот ...
сите 3 | | | веќе видена

Претседателот на САД, Барак Обама, ја продолжи за уште една година состојбата на вонредни мерки за Западен Балкан. Во соопштението на Белата куќа се наведува дека актот е донесен поради заканите врз националната безбедност и надворешно-политичките интереси на САД. - Тие закани доаѓаат од лица вклучени во помагање и во поддршка на екстремно насилство во Република Македонија, како и на Балканот и ја опструираат примената на Охридскиот договор, на Дејтонскиот договор во Босна и на Резолуцијата 1244 на Косово. Поради акциите на тие лица, кои се закана за мирот и за меѓународните напори за стабилизирање на состојбите на Балканот, американскиот претседател Барак Обама ја продолжи состојбата на вонредни мерки донесени на 26 јуни 2001 година - се наведува во соопштението. На познатата американска црна листа, која Обама ја потпиша, остануваат имињата на истите лица од Македонија. Станува збор за политичарите Кастриот Хаџиреџа, Џеват Адеми, Невзат Халили, Џавит Хасани, Џемајл Хисени, Даут Реџепи - Лека, Џезаир Шаќири, ...
| | веќе видена

Француската министерка за финансии Кристин Лагард ја претстави својата кандидатура за директор на Меѓународниот монетарен фонд, пренесоа американските медиуми. Лагард изјави дека на тричасовната средба со членовите на Управниот совет на фондот и на одделните средби со членови на советот ги искажала своите погледи за иднината на светската кредиторска институција. - Мислам дека фондот треба да е попресретлив и, сигурно, поефикасен и полегитимен, рече Лагард по средбата. До 30 јуни Управниот совет на ММФ треба да избере меѓу Лагард и шефот на мексиканската централна банка Агустин Карстенс. Лагард се смета за фаворит. Поранешниот директор на ММФ Доминик Штрос Кан поднесе оставка минатиот месец, откако беше обвинет за сексуален напад врз собарка во еден од хотелите на Њујорк. Откако ќе ги ислушаа презентациите на Лагард и на Карстенс и откако ќе се сретне на разговори со нив, советот на фондот планира да се собере на 28 јуни за да го направи изборот. Целта е овој процес да заврши до 30 јуни. САД, кои имаат ...
сите 8 | | | веќе видена

Младиот македонски фудбалски интернационалец Александар Трајковски (19) од редовите на хрватскиот клуб Интер Запрешиќ заминува во белгиски Варегем. Овој клуб се согласи да плати отштета од фантастични еден милион евра за да го добие потписот на талентираниот напаѓач, кој веќе настапува и за младата фудбалска репрезентација на Македонија до 21 година. - До потписот на договорот останаа да се средат уште само некои формалности и веќе можеме да зборуваме за Трајковски како наш поранешен играч. Направивме навистина одлична зделка и токму такви трансфери ни се потребни за да може клубот да функционира - изјави за хрватските медиуми Бранко Љаљак, директорот на Интер Запрешиќ. Неверојатното е што Александар Трајковски пред една година од редовите на Цементарница пристигна во Интер Запрешиќ за сума од 30.000 евра, а една сезона подоцна прави трансфер вреден еден милион евра во Варегем. Тој минатото лето беше на проба и во Челси, постигна гол за тимот до 19 години на еден турнир во Франција, но не беше ангажиран. ...
сите 5 | | | веќе видена

Земјотресот и цунамито што се случија во март годинава во Јапонија, кога беа оштетени зградите, сообраќајниците и пристаништата, земјата ја чинат околу 210 милијарди евра, соопшти вчера кабинетот на јапонската влада. Во соопштението се наведува дека проценетата штета само по станбени објекти и фабрики е околу 130 милијарди долари. Штета, пак, на реките, пристаништата и на сообраќајниците се проценува на повеќе од 27 милијарди долари. Огромни се загубите и за земјоделството и за рибарството. Според процените на јапонската влада, само земјоделството и рибарството претрпеле штета од речиси 24 милијарди долари. Разорниот земјотрес направил штета во инфраструктурата за гас и за вода повисоки од 16 милијарди долари, додека штетите на државното земјиште со околу 13,6 милијарди долари, стои во соопштението од кабинетот на премиерот Наото Кан. Во процените на штетите не е опфатено оштетувањето на нуклеарната централа на која со денови се работеше за да се одржи системот за ладење, кој беше загрозен поради ...
сите 4 | | | веќе видена

Американската државна секретарка Хилари Клинтон ја предупреди Сирија да ги повлече војниците што се распоредени покрај турската граница бидејќи нивното присуство таму дополнително ја влошува состојбата на бегалците и може да предизвика судири по границата со Турците. Таа додаде дека ситуацијата е тензична и дава сигнал за тревога. - Сириските трупи треба итно да ги прекинат нападите и провокациите во реонот. Распоредување војници во близина на турската граница ги открива намерите на Владата за репресии врз народот - нагласи таа. Сириската војска, која ги гони бегалците што се противници на режимот на претседателот Башар ал Асад, се наоѓаат на само половина километар од турската граница. Поради тоа, во Турција беше свикана итна средба на министерот за надворешни работи Ахмед Давутоглу, заменик-началникот на ГШ Аслан Ѓунер и шефот на разузнавачката служба Хакан Фидан. На седницата биле разгледани различни сценарија за реакции од турска страна во случај на грубо интервенирање на сириската армија против сириски ...
| | веќе видена

Арапските газди на шпанскиот прволигаш Малага го одржуваат даденото ветување за составување многу силен тим за следната сезона. Најновиот фудбалер што се приклучува на составот на Мануел Пелегрини е поранешниот шпански репрезентативец Жоакин. Преговорите за крилниот играч траеја неколку недели, за на крајот Валенсија да ја прифати понудата од четири милиони евра и да даде зелено светло за преселбата на Жоакин во Малага. Со тоа продолжува серијата на квалитетни засилувања што овој шпански прволигаш ги ангажираше во текот на летово. Катарскиот милијардер, шеикот Абдулах ал Тани, најпрвин успеа да го убеди Руд ван Нистелрој својата кариера да ја продолжи токму во Малага, а потоа следеа и трансферите на холандскиот дефанзивец Лорис Матијсен од Хамбургер, како и на капитенот на Лион, Џереми Тулалан. Со ангажманот на Жоакин уште повеќе се зголемува квалитетот во тимот на Малага, но газдите на овој клуб најавуваат дека во следниот период ќе ангажираат уште неколку засилувања за да атакуваат на место на табелата што ...
сите 3 | | | веќе видена

Британската актерка и оскаровка Џуди Денч е добитничка на почесната награда на Британскиот филмски институт (БФИ), која се доделува за исклучителен придонес во филмот и во телевизијата. - Како некому на кого во 1959 години му е кажано дека никогаш нема да успее во филмската индустрија, многу сум изненадена и почестена со ова признание - истакна 76-годишната актерка. Наградата, најзначајното признание на престижната британска филмска организација, ќе и биде врачена на гала-вечерта на 29 јуни во Лондон. Претседателот на БФИ Грег Дајк изјави по овој повод дека Денч е една од најдобрите и најпочитуваните актерки во светот. - Таа е национално богатство со меѓународна репутација - нагласи Дајк. Меѓу претходните добитници на наградата, која се доделува од 1983 година, се Ридли Скот, Дирк Богарт, Ричард Атенборо, Алек Гинис, Меги Смит и Мајк Ли. Во својата богата кариера, Џуди Денч освоила „Оскар“ за споредна улога во филмот „Вљубениот Шекспир“, 11 награди Бафта, три награди „Лоренс Оливие“ и еден „Златен глобус“.
| | веќе видена

Раководствата на Барселона и на Арсенал, конечно, ги почнаа преговорите за трансферот на Цеск Фабрегас. Капитенот на „топчиите“ не крие дека сака да се пресели во Барселона, но проблем претставува огромната отштета од 50 милиони евра што ја бара неговиот сегашен клуб. Првата понуда на Барселона изнесуваше 30 милиони евра и беше експресно одбиена од „топчиите“, кои не отстапуваат од ставот дека треба добро да заработат од продажбата на својот најдобар фудбалер. За очекување е во следните неколку дена Каталонците да испратат понуда од 33 милиони евра, но тешко е да се поверува дека таа ќе биде прифатена од директорите на Арсенал. Минатата сезона „топчиите“ одбија понуди од 31 милион и од 34 милиони евра, по што Барселона и дефинитивно се повлече од трката по шпанскиот репрезентативец. Претседателот на Барселона, Сандро Росел, пред неколку дена објави дека нема да дозволи да биде уценуван од челниците на Арсенал и доколку неговите понуди не бидат прифатени, тој ќе ги прекине преговорите за трансферот.
сите 15 | | | веќе видена

Олимпик Марсеј е сериозно заинтересиран да го доведе во своите редови Емануел Адебајор, кому јасно му беше дадено до знаење дека нема иднина во Манчестер сити. Челниците на Реал Мадрид решија да не ја искористат клаузулата за да го задржат интернационалецот од Того на „Сантијаго Бернабеу“, по што неговите агенти се во интензивна потрага по нов клуб за овој елитен голгетер. Најдобрата финансиска понуда пристигна од Зенит, но Адебајор не сака ни да чуе за преселба во Русија, уште повеќе дека навивачите на Зенит се познати по расистичката нетрпеливост кон црномурни фудбалери. Токму поради тоа, поранешниот член на Арсенал со особено внимание ја разгледува понудата за преселба во Олимпик Марсеј. Станува збор за заем на една година, варијанта што му одговара на Адебајор, кој побарал од неговите агенти да ги интензивираат преговорите со францускиот тим. Доколку преговорите завршат успешно, Адебајор би се вратил во францускиот шампионат, каде што бележеше одлични настапи во дресот на Монако.
| | веќе видена

Во Унгарија заврши судењето на напаѓачите на тројцата ракометари на Веспрем, кое се случи во февруари 2009 година. Шандор Рафаел и Гизо Немет добија казна доживотен затвор за убиството на романскиот репрезентативец Маријан Козма и за тешките повреди што им ги нанесоа на Хрватот Иван Пешиќ и на српскиот репрезентативец Жарко Шешум. Третиот учесник во инцидентот што се случи пред една дискотека во Веспрем, Иван Стојко, доби 20 години затвор, а другите четири лица замешани во нападот добија помали затворски казни. Несреќата во Веспрем се случи на 8 февруари 2009 година. Козма заедно со своите соиграчи од Веспрем во една дискотека го прославувал раѓањето на детето на еден од соиграчите. Пред дискотеката по забавата ги пречекала група Роми, кои го нападнале Козма. Романскиот ракометар со нож беше прободен во срцето и почина на самото место, Пешиќ беше прободен во грбот и го загуби едниот бубрег, а Шешум доби фрактура на черепот и му беше загрозен видот на едното око.
| | веќе видена

Либискиот лидер Моамер Гадафи ќе ја напушти Либија најдоцна за три недели, а пред да избега од земјата ќе ги запали сите нафтени полиња во близина на Триполи, изјави поранешниот постојан претставник на Либија во Обединетите нации Абдел Рахман Шалгам. Тој додаде дека најверојатната дестинација за азил на Гадафи би била Белорусија. - Гадафи знае дека веќе не може да ја управува Либија и бара како да излезе од земјата, бара пари и колку што може да отиде подалеку од Меѓународниот кривичен суд во Хаг. Можеби планира да отиде во Белорусија - истакна Шалгам во интервју за италијанскиот весник „Кориере де ла сера“. Тој нагласува дека полковникот е опасен човек од кој може да се очекува се. - Гадафи е опасен човек и не знам на што се е подготвен пред да го напушти Триполи - вели Шалгам. За можноста Гадафи да ја напушти Либија пишува и „Волстрит џурнал“, кој тврди дека Гадафи ќе го напушти Триполи бидејќи веќе не се чувствува сигурен во градот од кој владееше со децении.
сите 3 | | | веќе видена

Македонските атлетичари ја прифатија поканата да настапат на европскиот атлетски митинг „Павел Павлов“ во Бугарија. Нашата експедиција ќе ја сочинуваат осум натпреварувачи, селекторот Димитров и тренерот Ѓошевска. Марјан Нојковски ќе настапи во фрлање ѓуле, Огнен Павловски ќе трча на 400 метри и на 800 метри, Бојан Милчевски, исто така, ќе настапи на 800 метри, Ристе Ајдаров на 100 метри и на 200 метри, Кристијан Еферемов на 200 метри, Јованче Јанковски во скок во височина, а Јулијана Велјановска во дисциплината фрлање диск. Најпознато име во македонскиот состав е спринтерката Ивана Рожман, која ќе трча на 100 метри и на 200 метри. Во организација на Атлетската федерација на Македонија, денеска на стадионот „Билјанини извори“ во Охрид ќе се одржи државното поединечно првенство за младинци. Ова натпреварување ќе има и изборен карактер за Балканското првенство за сениори (2-3 јули) и за Балканското првенство за младинци (16-17 јули).
сите 2 | | | веќе видена

Познатата пејачка Дани Димитровска направи дует со младиот рап-артист Скит Скитара, кој е насловен „Борци“. Оваа песна е комплетно авторско дело на раперот Скитара и е инспирирана од животот на младите луѓе во Македонија, нивната борба за успех и упорноста. Тие неодамна снимија и видеозапис за оваа песна, кој премиерно ќе биде прикажан на четврти јули на регионалната музичка телевизија „Ем-Ти-Ви“. Режисер на видеоспотот за песната „Борци“ е Огнен Шапковски. Овој видеозапис ќе ја прикаже пејачката Дани во едно поинакво ново светло. Ова е прва песна каде што таа пее два сосема различни музички стила. Дани Димитровска во моментов е дел од карванот „Слободно прашај - имаш каде“ и треба да помине низ уште четири града Куманово, Штип, Охрид и Велес, кои ќе бидат опфатени во текот на јуни и на јули. Досега овој карван ги помина градовите Прилеп, Тетово, Струмица и Струга, каде што Дани одржа свои едукативни предавања и концерти.
сите 2 | | | веќе видена

Познатата пејачка Дани Димитровска направи дует со младиот рап-артист Скит Скитара, кој е насловен „Борци“. Оваа песна е комплетно авторско дело на раперот Скитара и е инспирирана од животот на младите луѓе во Македонија, нивната борба за успех и упорноста. Тие неодамна снимија и видеозапис за оваа песна, кој премиерно ќе биде прикажан на четврти јули на регионалната музичка телевизија „Ем-Ти-Ви“. Режисер на видеоспотот за песната „Борци“ е Огнен Шапковски. Овој видеозапис ќе ја прикаже пејачката Дани во едно поинакво ново светло. Ова е прва песна каде што таа пее два сосема различни музички стила. Дани Димитровска во моментов е дел од карванот „Слободно прашај - имаш каде“ и треба да помине низ уште четири града Куманово, Штип, Охрид и Велес, кои ќе бидат опфатени во текот на јуни и на јули. Досега овој карван ги помина градовите Прилеп, Тетово, Струмица и Струга, каде што Дани одржа свои едукативни предавања и концерти.
сите 2 | | | веќе видена

Речиси една половина од Словенците се подготвени да се приклучат кон друга држава, а за да имаат подобар живот најмногу би сакале тоа да биде Австрија или Швајцарија, покажуваат резултатите од истражувањето кое го спроведе Институтот „Медијана“, објавено на словенечката државна телевизија. Поради подобар живот 36,4 проценти од Словенците веднаш би се преселиле во странство. Секој втор млад човек и секој трет интелектуалец изразиле желба да си одат од земјата. Од тие што се подготвени да ја напуштат Словенија, дури 60 проценти би земале и друго државјанство, а една третина од анкетираните би се откажале од словенечкиот пасош. Речиси 72 процента од Словенците одговориле дека чувството за припадност на државата не е толку високо колку што беше при прогласувањето независност.
| | веќе видена

Зинедин Зидан упати низа комплименти на адреса на Рафаел Варане, талентираниот дефанзивец на Ленс кој се наоѓа на чекор до трансфер во Реал Мадрид. Францускиот интернационалец во текот на следната недела би требало да ја има и својата официјална промоција на „Сантијаго Бернабеу“, а Зидан е убеден дека 18-годишниот Варане ќе се покаже како извонредно засилување за најтрофејниот европски клуб. - Говориме за навистина талентиран фудбалер, неверојатно интелигентен дефанзивец. Во многу работи Варане ме потсетува на Лорен Блан, кој е еден од најпаметните играчи со кои имам играно во својата кариера. Токму затоа, знам дека на Варане нема да му биде потребно премногу време за да се адаптира во Реал Мадрид и веднаш ќе почне да ги воодушевува навивачите на клубот - истакна Зидан.
| | веќе видена

next