Обединети за Македонија бараат итно да се прекине мерката притвор за нивниот лидер Љубе Бошкоски, кој се обвинува за незаконско финансирање на изборната кампања и за злоупотреба на службената должност. „Уште еднаш опоменуваме дека нема да оставиме некој да ја злоупотребува целата држава и полицијата за да си игра со судбината на Љубе Бошкоски“, велат од партијата. „Како може при грубо кршење на повеќе од 15 члена од Законот за полиција и од Законот за внатрешни работи, како и при повреда на елементарните човекови права и слободи од страна на службени лица на МВР, Секторот за внатрешна контрола и професионални стандарди во МВР да не поведе истрага?“Тие го повикаа јавниот обвинител да ги спроведува законите и веднаш да поведе постапка за одговорните лица во МВР. Партијата се обрати до истражниот судија да објасни од каде му се доказите дека се работи за нелегално финансирање изборна кампања и кои биле мотивите што му дале за право на судот да издаде мерка за следење на Бошкоски пред кампањата? „Дали сите вие ...
сите 3 | | | веќе видена

„Кроација осигурување-неживот“ годинава планира да го удвои учеството на осигурителниот пазар од два на четири проценти. Директорот на компанијата, Драган Лазаревски, истакна дека во Македонија многу мал број граѓани го користат незадолжителното неживотно осигурување, како што е осигурувањето на имот, па токму преку него ќе се обидат да се пробијат на пазарот. Според него, задолжителното осигурување од автоодговорност во последната година е зголемено поради увозот на половни возила од странство, но во исто време се зголемени и побарувањата за штета затоа што половните возила носат поголем ризик од сообраќајни несреќи. Лазаревски истакна дека намалувањето на цената на зелениот картон, што ја најави Владата, треба да се насочи кон принципот на солидарност. - Владата се уште нема поднесено конкретен предлог до осигурителните компании за намалување на зелениот картон. Ние сметаме дека надоместот за зелен картон не треба да го плаќаат само тие што патуваат надвор од земјата. Наместо намалување на зелениот картон, ...
сите 3 | | | веќе видена

Споменикот на Цар Самуил, вреден речиси 1,4 милион евра, вчера се исправи во непосредна близина на споменикот на Александар Македонски, во центарот на Скопје. Споменикот, изработен од бел мермер, висок е пет метри и поставен е на постамент висок 3,5 метри, исто така, изработен од бел мермер. Автор на делото е Димитар Филиповски, а изработувач е уметничката галерија „Пиетро Базанти е Фиљо“ и уметничката леарница „Фердинандо Маринели“ од Фиренца. Во текот на вчерашниот ден се привршуваше и со составувањето на споменикот на Јустинијан Први, кој, исто така, е изработен од бел мермер, а интензивно се работеше и на фонтаната на која неодамна застана Александар Македонски. За поголемиот дел од спомениците предвидени со проектот „Скопје 2014“ беа потрошени стотици илјади евра, а за дел од нив беа потрошени и милионски суми. Според договорите кои во изминатиот период беа објавувани на веб-локаторот на Бирото за јавни набавки, најскапи се спомениците на Александар Македонски, кој без фонтаната чини 4,5 милиони евра, ...
сите 4 | | | веќе видена

Дваесет и шестчлената експедиција на Работнички вчера отпатува за Естонија, каде што во главниот град на оваа балтичка земја, Талин, утре во 17.30 часот ќе го одигра првиот квалификациски натпревар од Лигата на Европа. Естонскиот претставник, Транс Нарва, не е екипа од која Работнички би требало да стравува, но и не треба да се претстави како тотален аутсајдер во ова натпреварување. Затоа, иако се фаворити на оваа средба, „романтичарите“ треба внимателно и максимално сериозно да му пријдат на дуелот. - Во подготвителниот период ги анализиравме играта и екипата на Транс Нарва. Не е противник што не може да се помине, но тоа ќе се случи само ако сериозно влеземе во овој натпревар. Ќе играме во формација 4-4-2, со ниски топки и брзи продори. Тактиката е условена од фактот што Транс Нарва има висока, но бавна одбрана, па сметаме дека со таква игра можеме да дојдеме до поволен резултат за реваншот - вели Игор Ангеловски, спортскиот директор на „романтичарите“. Ангеловски истакна дека Транс Нарва во своите редови ...
сите 63 | | | веќе видена

Ѓорчепетровци и по три години ќе продолжат без семафори да возат по опасната крстосница кај црквата „Свети Петар и Павле“, каде што вкрстувањето на неколку улици не е никако регулирано. Жителите од населбата со месеци се жалат дека крстосницата е многу небезбедна, поради тоа што возачите не внимаваат на предноста и гледаат само што побрзо да поминат. Со изградбата на првата делница од булеварот Македонска војска, точката каде што оваа сообраќајница се вкрстува со улиците Лука Геров, Партизански одреди и со 4 Јули стана критична затоа што секој вози како што сака и без да ги почитува сообраќајните правила. Поради тоа, жителите од општината побараа надлежните да постават семафор или да се најде друго решение. Градот Скопје, заедно со општинарите, одамна вети дека ќе гради кружен тек на местото, но од тогаш се изгради само кружниот тек, каде што се постави споменикот на револуционерот Ѓорче Петров. Прашањето за стариот проблем на последната седница во Советот на Градот повторно го постави советникот Александар ...
| | веќе видена

Универзитетот ФОН и Фондација ПСМ го организираа првиот „Стартуп њеекенд“ во Македонија во кој 52 млади ентузијасти, од 24 до 26 јуни, работеа на реализација на своите бизнис-идеи. Тие развија демо-верзии на производите што ќе ги нудат на пазарот. Победнички тимови во неколкуте категории добија награди. За генератор на производи на попуст во супермаркетите, првото место го освоија: Тина Тренчева, Стефан Митев, Ненад Анчев, Благој Атанасовски. Најдобри решенија на задачата - најдете го соодветниот превоз до саканата дестинација дадоа: Викторија Гилева, Ристе Ѓорѓиев, Игор Ристовски, Виолета Крлевска, Марјан Милошевиќ и Александар Тримчевски, а за електронска обложилница: Југослав Мимовиќ, Томислав Насков, Башова Катерина, Ивана илиоска, Јасмина Ацковска, Тереза Кочовска, Добрила Дејаноска и Христина Панчевска, а за желбите за саканите дестинации: Ангел Станоев, Даниел Смилков, Борко Јовановски и Дејан Атанасов. Победничкиот тим доби 4 лаптопи „ХП“ од „Дуна“ во соработка со „ХП“, шест месеци канцеларија во ...
сите 4 | | | веќе видена

Театарот за деца и за младинци во рамки на „Скопско лето 2011“ денеска во 20.30 часот премиерно ќе ја изведе претставата „Рекламна бајка“ од Русомир Богдановски, кој е и режисер на претставата-приказна за злоупотреба на детската доверба. „Рекламна бајка“ раскажува како лошиот волшебник ја граба Рекламната принцеза за да ја принуди да ги рекламира како здрави неговите штетни производи. Но, тоа нема да му го дозволи Голомеше, кое ќе ги придобие ликовите што работат за волшебникот и тие да станат свесни дека му служеле на погрешен човек. Шест актери играат девет улоги. Предраг Павловски го игра волшебникот Шашма, Мартин Јорданоски е во улогата на Дете Голомеше, а Винета Дамческа е Рекламната принцеза. Играат и Елена Трајковска, Игор Ангелов и Марија Ѓорѓијовска. Сценографијата е на Кирил Василев, костимографијата на Маја Димовска и Елена Вангеловска, кореографијата на Јана Андрејевиќ, а музиката на Љупчо Мирковски. Директорот на Театарот за деца и за младинци Драган Довлев е задоволен од сите фази на ...
сите 3 | | | веќе видена

Загрепчани оваа есен ќе имаат можност во живо да ги погледнат концертите на германската група „Рамштајн“ и на популарната пејачка Шаде. Ова е втор концерт на „Рамштајн“ во Хрватска, а ќе се одржи на осми ноември во „Загрепската арена“. Нивниот концерт е дел од европската турнеја на „Рамштајн“, која е насловена „Маде ин Германѕ 1995-2011“. Составот, покрај изведбите на нивните најпознати песни, најавува и ново шоу и нова продукција. Пејачката Шаде, позната по својот извонреден вокал, ќе настапи на 22 ноември на „Загрепската арена“. Пред публиката ќе ги изведе нејзините најголеми хитови, кои се дел од компилацијата „Тхе ултимате цоллецтион“ која Шаде ја издаде во мај оваа година. На албумот, покрај 28 песни, се најде и песната „Тхе моон анд тхе ску“, која ја направи заедно до раперот Џеј Зи. Цените на влезниците за концерти од оваа есенска музичка сезона од продукцијата „Адрија ентертејмент“ најавија дека ќе бидат пониски од минатата, и се движат од 3.100 до 600 денари. Покрај концертите на „Рамштајн“ и на ...
| | веќе видена

Српскиот претседател Борис Тадиќ изјави дека притисокот на меѓународната заедница немал никаков ефект на одлуката за апсење на Ратко Младиќ, па така нема да биде ефикасен ни во случајот за решавање на косовскиот проблем. Тадиќ на дебата и на предавањето во германската фондација „Фридрих Еберт“ истакна дека Белград се обидува да пронајде решение, додека Приштина трагајќи по решение сака да издејствува Србија имплицитно да ја признае независноста на Косово. - Не се работи за политичка игра, дали имплицитно се признава или не се признава независноста на Косово, туку се работи за тоа да се најде решение што е одржливо - истакна Тадиќ говорејќи на тема „Србија актер на регионално помирување и фактор на стабилност на Балканот“. Тој рече дека Србија очекува кандидатски статус за членство во Европската унија и наскоро потоа почеток на преговори за приклучување, но и дека нема да го менува ставот за непризнавање на самопрогласената независност на Косово. - Решавање на прашањето за Косово е од големо значење за двата ...
сите 2 | | | веќе видена

Кире Лазаров со шпанскиот Сиудад Реал ќе биде во една од потешките групи во Лигата на шампионите. Европскиот вицешампион, кој во годинашното финале беше поразен од Барселона, ќе игра во групата Б заедно со екипите на Чеховски медведи, Веспрем, Берлин, Силкеборг и со победникот од квалификациската „вајлд-група“ (Некар Ловен, Валјадолид, Киелце или Данкерк). - Добивме тешка група, во која може секој секого да победи. Не очекуваат тешки натпревари. Но, Сиудад Реал сигурно ќе атакува на првото место во групата за да добиеме што полесен противник во осминафиналето од ЛШ - оценува Кире Лазаров. Вториот македонски ракометар во ЛШ, Бранко Ангеловски, со романската Констанца ќе игра во групата Ц, во која се ХСВ Хамбург, Цимос Копер, Ст. Петербург, Висла и победникот од третата квалификациска група, во која игра Металург. Во групата А со актуелниот шампион Барселона се Загреб КО, Шафхаузен, Шамбери, Босна и победникот од квалификациската група 2 (Савехоф, Динамо Минск, Фиверс и Бешикташ). Групата Д ја сочинуваат: ...
сите 6 | | | веќе видена

Грузија ги повика државите низ светот што се уште ја именуваат со нејзиното име, кое потекнува од руското говорно подрачје, да се откажат од тоа и да ја нарекуваат земјата со името од англиското јазично подрачје - Џорџија, јави „Франс прес“. - Побаравме од земјите, кои се уште не нарекуваат Грузија, да го сменат тоа и да не нарекуваат Џорџија - се вели во соопштението од грузиското Министерство за надворешни работи. Заменик-министерот за надворешни работи на Грузија, Нино Бурџанадѕе, објасни дека веќе била испратена официјална писмена молба до сите земји низ светот што го користат името Грузија. Според властите во Тбилиси, Јужна Кореја веќе извршила таква промена, но други држави, како на пример Јапонија, Полска и балтичките земји, продолжиле да го користат името Грузија. Самите Грузијци земјата си ја викаат Сакартвело, по името на нејзиниот легендарен основач Картлос. Грузија и Русија немаат дипломатски односи по војната меѓу нив во август 2008 година, која се случи по одлуката на Москва да ја признае ...
сите 2 | | | веќе видена

Новиот тренер на Челси, Андре Вилјас Боас, е на добар пат да ги замрси сметките на Реал Мадрид во трката по Фабио Коентрао. Левиот бек на Бенфика веќе извесно време се наоѓа на листата со желби на „кралевите“, но Вилјас Боас веќе побарал од челниците на Челси да сторат се што е во нивна моќ за да го доведат неговиот сонародник во Лондон. Роман Абрамович нема да жали пари за да ја исполни желбата на новиот тренер и е подготвен да плати 30 милиони фунти за Коентрао, сума што би требало да биде доволна за да се убедат челниците на Бенфика да го продадат дефанзивецот. Со реализацијата на овој трансфер ќе се отвори простор за заминување од Челси на Ешли Кол бидејќи овој фудбалер настапува на истата позиција како и Коентрао. Таквата ситуација ќе ја искористат челниците на Реал Мадрид за да го доведат Кол на „Сантијаго Бернабеу“ и уште повеќе да ја засилат својата одбранбена линија. Жозе Мурињо имаше беспрекорна соработка со Кол додека беше менаџер на Челси, се обиде да го доведе додека седеше на клупата на Интер, ...
сите 5 | | | веќе видена

Двајца браќа од скопската населба Новоселски Пат завршиле во болница бидејќи имале тешки повреди по главите и по телата, откако биле претепани од десетчлено семејство од Скопје. Причината за инцидентот била навредата од браќата што ловеле риба, упатена кон две момчиња од ромското маало крај Лепенец. Од полицијата велат дека браќата рибари во понеделникот околу 19 часот ловеле риба на реката Лепенец. Во еден момент крај нив поминале две деца од ромското маало, а едното од нив туркало 18-брзинец. Тогаш, постариот брат станал и ги запрел децата. Почнал да ги распрашува од каде им е велосипедот, дали го украле и ако го украле од која куќа го зеле. Децата велеле дека велосипедот е нивен, но браќата не запреле, па почнале да ги туркаат децата за да им кажат од каде го украле. Во еден момент децата успеале да избегаат. Половина час подоцна, две возила запреле крај браќата рибари. Од автомобилите излегле 10 машки лица, кои откако се увериле дека тие се насилните рибари почнале со тупаници и со клоци да ги тепаат. ...
| | веќе видена

Египетската армија спроведувала таканаречен „тест за невиност“ над жените што учествуваа во неодамнешните протести во земјата, тврди „Амнести интернешнел“ (АИ). Генералот Абдел Фатах ал Сиси, член на воениот совет што владее со Египет по симнувањето од власт на Хосни Мубарак, изјави дека тестот бил начин да се заштити војската од обвинувањата за силување. Тој изјави дека во иднина нема да се спроведуваат вакви тестови. Обвинувањата за спроведување на „тестот за невиност“ се појавија по протестите на 9 мај на плоштадот „Тахрир“ во Каиро, кога група мажи ги нападна учесничките на протестот и војската со сила мораше да ги растера демонстрантите. АИ утврди дека кај 18 жени насилно бил спроведен овој тест. - Соочувањата со ваква деградирачка процедура со надеж дека ќе се докаже дека жените не се силувани за време на притворот нема смисла и не е ништо друго туку малтретирање - изјави генералниот секретар на АИ, Салил Шети по состанокот со воениот совет. Организацијата истакна дека Владата сега треба да плати ...
| | веќе видена

Женскиот тим на Металург во првиот меч од квалификациите за место во Лигата на шампионките ќе игра со шпанскиот Елда Престихио. Во вториот полуфинален дуел во групата ќе играат норвешкиот Бјасен со победникот од претквалификациската група, во која се Ускудар (Турција), Зајечар (Србија), Михаловце (Словачка) и Весели (Чешка). Металург го доби правото да биде домаќин на турнирот што ќе се одржи од 2 до 4 септември. За ракометарките на Металург ова ќе биде втор обид да се пласираат меѓу 16. најдобри екипи во главната фаза на ЛШ. И лани Металург квалификациите ги играше на свој терен, но не успеа да го освои првото место во групата со Бјасен, Савехоф и со Клуж. Доколку годинава успеат да ги поминат квалификациите, во следната фаза во ЛШ ќе играат во групата со данскиот Мидјален, Будуќност и со германскиот Туринген. - Елда Престихио има силен состав, но и Металург не е истата екипа од лани. Ако го поминеме полуфиналето, тогаш за место во ЛШ, најверојатно, ќе играме со нашиот должник од ланските квалификации, ...
сите 6 | | | веќе видена

Македонскиот интернационалец Дарко Тасевски, најверојатно, и во наредните шест месеци ќе остане во редовите на Левски затоа што не успеа да се реализира неговиот најавен трансфер. Имаше понуди од рускиот Краснодар, украинскиот Металург Доњецк и кинескиот Далиен, но ниту една не ги задоволи барањата на сопственикот на Левски, Тодор Батков. Бугарскиот клуб не се согласува да го продаде Тасевски за отштета помала од 350.000 евра, што не ја понудил ниту еден од заинтересираните клубови. - Се распрашуваат за Тасевски неколку клуба од Русија и од Украина, но досега не пристигна конкретна понуда која би ги задоволила нашите услови. Исто така, имаше преговори и со кинескиот Далиен, но Дарко сака да продолжи да игра во Европа - објасни Батков. Поради ваквиот развој на настаните, Тасевски, најверојатно, ќе остане на „Герена“ уште една полусезона. Веќе трета година по ред се најавува негов трансфер на почетокот на преодниот рок, но како што одминуваат деновите се посигурно е дека ќе остане во дресот на Левски.
| | веќе видена

Македонија е подготвена да ја направи првата трансплантација на црн дроб на дете, веднаш кога за тоа ќе има потреба, информираа од националната фондација за трансплантација. Владимир Чадиковски, претседател на фондацијата, потврди дека од септември ќе почне активирањето на интензивниот оддел на клиниката и дека Фондот за здравство веќе одобрил пари за почетните трансплантации. - Дефинитивно сме подготвени за првата трансплантација на црн дроб, на бубрези веќе се работи. Кога се работи за црн дроб, особено кај деца што се непредвидливи, кога треба да се направи првата трансплантација зависи од бројот на живородени деца. Може да се случи да имаме година кога ќе имаме само две трансплантации на црн дроб, но може да се случи година кога ќе имаме пет. Многу е важно што сите услови се исполнети, имаме лекарски кадар, помошта пристига. Првото дете на кое навистина ќе му биде потребна трансплантација на црн дроб, ние ќе бидеме спремни да ја направиме - истакна доктор Чадиковски.
сите 2 | | | веќе видена

Звонко Шундовски доби продолжување на договорот и останува на селекторската функција во машката ракометна репрезентација на Македонија. Ова беше логична одлука на Управниот одбор на Ракометната федерација на Македонија откако македонската репрезентација под водство на Шундовски успешно ги помина квалификациите и обезбеди пласман на ЕП 2012 во Србија. Шундовски дојде на кормилото на местото на Љубомир Савевски во октомври минатата година непосредно пред почетокот на квалификациите за ЕП 2012. Неговиот привремен ангажман беше до крајот на циклусот. Иако на седницата на УО на РФМ не беше прецизирано на колкав рок ќе биде новиот селекторски договор, извесно е дека Шундовски ќе ја предводи македонската репрезентација на континенталниот шампионат во јануари и ќе биде на клупата во наредниот циклус квалификации за СП 2013. На Европското првенство во Србија македонската ракометна репрезентација ќе игра во групата во Ниш со селекциите на Германија, Шведска и со Чешка.
| | веќе видена

Популарниот белградски состав „Ван Гог“ ќе биде дел од овогодишниот фестивал „Самр скрим мјузик“, кој ќе се одржи на 31 јули на плажата „Парк“ во Охрид. На огромно барање на посетителите одлучивме и „Ван Гог“ да ги ставиме на листата на учесници на летниот фестивал „Скрим мјузик“. Со нив ја затвораме листата на учесници - пишува во соопштението до медиумите, кое го испратија организаторите на „План Б Продукција“. На плажата „Парк“ во Охрид на 31 јули, покрај „Ван Гог“, ќе настапат и „Прљаво казалиште“, „Дивље јагоде“, „Трибјут ту ЕКВ“ и македонската група „Морал“. Ова е летно продолжение на фестивалот „Скрим мјузик“. Зимското издание се одржа во февруари на арената „Метрополис“ во Скопје. Цената на влезниците за летниот „Скрим мјузик“ до 24 јули ќе биде 600 денари, додека, пак, од 25 јули до 31 јули ќе биде 700 денари. Влезниците за познати ќе чинат 1.000 денари. На денот на фестивалот влезницата ќе чини 800 денари
сите 3 | | | веќе видена

Севернокорејските власти ги затворија универзитетите на десет месеци за да ги испратат студентите на работни акции по повод 100-годишнината од раѓањето на основачот на земјата Ким Ил Сунг, која ќе се прославува во април в година. Исклучок се прави само за странските студенти, како и за тие што се последна година на студирање. Во април 2012 година во Северна Кореја ќе се одржат големи церемонии, посветени на стогодишнината од раѓањето на Ким Ил Сунг, татко на сегашниот лидер на земјата Ким Јонг Ил. Објавено е и дека дотогаш земјата треба да направи голем скок во развојот на економијата. Церемониите ќе се одвиваат под паролата „Да ги отвориме вратите на големата, просперитетна и моќна нација“. По повод јубилејот во Северна Кореја се почнати многубројни градби вклучувајќи и изградба на станбени згради-облакодери во центарот на Пјонгјанг, па студентите сега ќе мора поактивно да учествуваат во изградбата.
сите 6 | | | веќе видена

next