Во Драчево почна изградбата на мини-плоштад, а, според проектот, ќе се изгради фонтана во средишниот дел, ќе се постави ново осветлување со четири канделабри, ќе се постават клупи и корпи за отпадоци, пешачки патеки и зелени површини. Предвидено е да се изгради и паркинг-простор за десетина возила. Од Општина Кисела Вода информираат дека со урбанизација на оваа локација во Драчево ќе се реализира долгогодишната иницијатива на населението за збогатување на овој простор.
сите 3 | | | веќе видена

Едно лице е повредено со нож во масовната тепачка која вчера утро, околу четири часот, се случила на паркингот пред спортската сала во Охрид, пренесе агенцијата „Инпрес“. Во тепачката учествувале 15 млади лица, кои претходно биле во клуб. Тепачката почнала кога заминувале со автомобилите на големиот паркинг пред спортската сала „Билјанини извори“. Едно лице било повредено со нож и веднаш било пренесено во Општата болница во Охрид, со возило на Итна медицинска помош.
| | веќе видена

Жичницата на Водно в среда нема да работи поради првиот редовен сервис. Според информациите од ЈСП „Скопје“, сервисот ќе го изврши австриската компанија „Допелмајер“. Од викендов, ЈСП „Скопје“ го продолжи работното време на жичницата. Наместо до 19 часот, сега граѓаните ќе можат од Средно Водно до Милениумскиот крст да се искачуваат до 21 часот. Од ЈСП „Скопје“ информираат дека жичницата за последното качување кон крстот поаѓа во 20.45 часот.
сите 5 | | | веќе видена

На планината Беласица, на место викано Широк Дол, бил пронајден човечки труп. По извршениот увид и по почнатата полициска истрага која била надгледувана од истражен судија и од јавен обвинител, било откриено дека машкиот труп бил во фаза на распаѓање. Подоцна, полицијата открила дека станувало збор за 78-годишниот Томислав С. од Струмица, кој е пријавен за исчезнат на 17 мај годинава. По наредба на Истражен судија, предаден е на обдукција.
сите 2 | | | веќе видена

Поради изведување технички зафати во дистрибутивната електроенергетска мрежа, денеска од девет до 14 часот без напојување со електрична енергија ќе останат дел од потрошувачите во селата Љуботен и Раштак, соопшти Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје. Во периодот од осум до 17 часот без струја ќе бидат и дел од потрошувачите од село Китка, како и сите стопански и нестопански објекти од овие реони.
сите 2 | | | веќе видена

Трајко Велјаноски и во наредните четири години ќе биде претседател на Собранието, а ДУИ добива една вицепремиерска позиција повеќе, ресорот евроинтеграции и контрола врз Министерството за одбрана, со што првпат на чело на овој ресор ќе застане Албанец. Ова е епилогот од преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, кои завршија со директна средба меѓу Никола Груевски и Али Ахмети, на која биле расчистени сите дилеми. Партиските брифери најавуваат дека најдоцна до утре се очекува претседателот Ѓорге Иванов да му го даде мандатот на Груевски иако, според законот, тоа треба да се случи најдоцна десет дена по конституирањето на парламентот, по што најдоцна во рок од 20 дена треба да биде официјално објавен новиот кабинет и владината програма. По периодот на молк, кој траеше цело време додека се одвиваа преговорите, во саботата високи претставници на двете партии изразија задоволство од договореното. Општиот впечаток и кај пратениците во парламентот, но и кај опозициските партии и политичките аналитичари е дека Ахмети ...
сите 79 | | | веќе видена

Летните горештини, а и годишните одмори што доаѓаат со нив, граѓаните многу често ги поврзуваат со книгата, велат дел од македонските издавачи, што е и главната причина за организирање на тековните акции за попусти на книги. Според нивните најави, во текот на летово попустите на дел од изданијата ќе се движат од 20 до 70 проценти, а книгата ќе биде достапна и на отворени тезги низ сите поголеми туристички места низ земјава за да им се доближи на граѓаните. Своите акции, како и секоја година, книжарниците ги реализираат и со организирање традиционални мали саеми, а не изостануваат ни најавите за нови наслови во текот на летните месеци. „Со книга на плажа“ е името на книжевната акција што 13 години по ред, секое лето, ја организира клубот „Матица“. Од таму велат дека периодов, за време на годишните одмори, се издвоиле неколку наслови што побудиле огромен интерес кај читателите, кои за хит-книга ја одбраа „Рингишпил“ на авторката Јелена Бачичиќ-Алимпич. - Практиката од минатите години говори дека македонскиот ...
сите 3 | | | веќе видена

Состојбата со транспортот на производи и на суровини од и кон Македонија тешко дека ќе се подобри дури и да се продаде солунското пристаниште или да се даде под концесија. Стопанствениците стравуваат од понатамошни блокади на грчките железници и на грчките патишта од незадоволните граѓани, состојба што веќе со години е проблем кај јужниот сосед. Тие бараат Владата, конечно, да го изгради Коридор 8 и да излеземе од слепиот колосек што сами си го направивме бидејќи без соодветно транспортно поврзување сите пристаништа, освен солунското, се прескапи за фирмите. Ова е одговорот и на компаниите што се засегнати од солунското пристаниште по повикот на директорката на Дирекцијата за меѓународна соработка при Стопанската комора на Македонија, Љубица Нури, домашните стопанственици да земат под концесија или да купат дел од солунското пристаниште. Со тоа, според неа, би се вратиле старите позиции во Солун, кои постоеле во поранешна Југославија кога преку Стопанската комора Македонија имала повластен дел од солунското ...
| | веќе видена

Економијата во Македонија следната година ќе оди во нагорна линија за 4,5 проценти врз основа на зголемениот извоз и инвестиции, што ќе биде и зголемување на порастот од најмалку 3,5 проценти во 2011 година, оцени министерот за финансии Зоран Ставрески во изјава за новинската агенција „Ројтерс“. Тој очекува намалување на буџетскиот дефицит во наредната година на 2,2 проценти од домашниот бруто-производ и задржување на инфлацијата под три проценти. Според него, извозот во 2011 година ќе се зголеми за 20-30 проценти како резултат на високите цени во металската индустрија, која е една од најважните сектори за извоз во Македонија, и преку пласман на нови пазари, како во поранешните држави на Советскиот Сојуз, северна Африка и Блискиот Исток. Стручњаците велат дека таквите предвидувања се премногу оптимистички и немаат основа во сериозна анализа на состојбите. Препорачуваат Владата да биде внимателна бидејќи нестабилноста на европската економија, која и натаму е наш најголем партнер, може неповолно да се одрази ...
сите 2 | | | веќе видена

По успешната фузија со Миравци и правнодозволените замени, Вардар ќе продолжи да се натпреварува во Првата лига како Вардар 1947. Името е помалку важно, фузии, менување спонзори, пререгистрирања, додавки или некои други измени имале и други клубови, па тоа не им пречело да бидат правни наследници на клубот што престанал да постои. На тој начин е завршена сагата за Вардар, но далеку од вистината е дека новото раководство не се соочува со проблеми што ќе треба да ги решава во од. - Некаде околу полноќ во петокот заврши состанокот на раководството на клубот, на кој беа решени две многу важни работи. На директорска функција е поставен Горан Митев, а за шеф на стручниот штаб е назначен Илчо Ѓорѓиоски. До среда се надевам дека ќе бидат пополнети сите други места кои еден клуб мора да ги има за да функционира максимално професионално - вели Зоран Шишковски, претседател на Вардар. Првиот човек на Вардар најави дека засилувања ќе има, но, исто така, посочи дека нивниот број, како и квалитетот на новите играчи, ќе ...
сите 5 | | | веќе видена

Три дена добра музика и кал до колена, но и инциденти го одбележија овогодишното издание на големиот фестивал „Гластонбери“, кој се одржа изминатиот викенд во Лондон. Како еден од најголемите музички фестивали во светот, оваа година го одбележија настапите на звучните музички имиња „Ју ту“, Бијонсе, „Колдплеј“, „Рејдиохед“, „Палп“ и многу други. Еден од најочекуваниот настап за оваа година на „Гластонбери“ беше концертот на ирската групата „Ју ту“, кој се одржа на 24 јуни и воедно го отвори овогодишното фестивалско издание. Групата, предводена од вокалот Боно Вокс, кој е познат по својот активизам, долго време ги одбегнуваше настапите во рамките на големите фестивали. Членовите на „Ју ту“ во моментов се на нивната светска турнеја, која досега ги урна сите рекорди на посетеност и заработувачка во историјата на поп-музиката. На настапот на „Гластонбери“ Ирците ги отсвиреа своите најпознати хитови, како „Њхере тхе стреетс хаве но наме“, „Сундау блоодѕ сундаѕ“, „Ин тхе наме од лове“ и многу други. Но, тоа што ...
| | веќе видена

„Утрински весник“, и покрај тензичната и напната атмосфера во која се подготвува понеделничкиот број, сепак денеска ќе се најде во трафиките, информираа вчера вработените од весникот. Во изработката на новинарските текстови учествуваат новинарите и дел од уредниците на рубриките, кои во петокот штрајкуваа поради најавите на менаџментот на компанијата дека десетмина од вработените ќе добијат отказ од работа. Според нив, вчера се подготвувал весник што е комплетно нивен производ, а не како саботниот број кој, како што велат, го направиле главната уредничка Соња Крамарска и четворица новинари, кои не сакале да штрајкуваат. Таа вчера беше недостапна на телефон за да одговори на нашите прашања. - Саботниот број на „Утрински весник“ не е наш производ и не се наши новинарските текстови бидејќи таму можеше да се забележи дека нема текстови од рубриките, туку беше направен само агенциски весник. Со тоа што излезе ваков број нашите читатели според Законот за потрошувачи се донесени во заблуда и за тоа треба да ...
сите 12 | | | веќе видена

Одложувањето на решението на спорот за името е на штета на Македонија, која поради тоа не може да си го заземе своето заслужено место во НАТО и во ЕУ и затоа спорот мора да се надмине итно. Тоа е пораката на американскиот заменик-помошник државен секретар за европски прашања, Томас Кантримен, кој завчера на глобалната конференција што Обединетата македонска дијаспора ја организираше во Вашингтон порача дека решението не смее да го загрози идентитетот на Македонците. - Токму сега е времето да се реши спорот. Се чини дека не е праведно процесот на македонската евроатлантска интеграција да биде цврсто поврзан со тоа емотивно прашање. Но, праведно или не, реалноста на таа поврзаност е неизбежна. Мора да се справиме со светот каков што е. Неуспехот да се реши тоа и штети на Македонија. Ја спречува да го достигне своето заслужено место во НАТО и во ЕУ и времето да се реши прашањето е токму сега - вели Кантримен. Според него, компромисот може да биде болен, но политичката болка ќе биде привремена. Кантримен ...
сите 2 | | | веќе видена

Примитивно племе, составено од околу 200 луѓе што досега немале никаков контакт со надворешниот свет, беше откриено во шумите на амазонскиот регион во Бразил. На фотографиите направени од авион се гледаат четири поголеми колиби и ниви насадени со пченка и со банани. Племето живее во долината Жавари на бразилската граница со Перу, во еден од најдалечните региони во најголемата дождовна шума во светот. Населбата била откриена кога на неколку сателитски слики биле забележани мали региони, каде што шумата била расчистена, што укажува на можност за присуство на некакви човечки населби. Експедициите со авионски прелети биле изведени во април кога било потврдено постоењето на домородното племе и биле направени неколку фотографии. На сликите се гледаат четири куќи со покриви од слама, опкружени со банани. Околу нив расте густа џунгла. - Засадите, како и колибите, се од понов датум. Не се постари од една година. На тоа укажува состојбата на сламата која била користена во изградбата на колибите. Освен пченка, има и ...
сите 2 | | | веќе видена

Го направила ручекот од претходната вечер, ноќта останал на шпоретот да се олади, а утредента, откако ручале, целото семејство завршило на Клиниката за инфективни болести, каде што се лекувало неколку дена. Лекарите од Клиниката велат дека имаат зголемен број пациенти со проливи и со повраќање, што делумно се должи на стомачните вируси што се актуелни во овој период од годината, но има и случаи кога граѓаните завршуваат во болница поради труења со храна. - Поради високите температури во лето, секогаш треба да се јаде храна што е свежо приготвена. Ако се прави ручек еден ден однапред, тогаш задолжително треба да се стави во фрижидер - вели Сања Маринковиќ-Петрушевска од Клиниката за инфективни болести. Бактериите во храната живеат и се размножуваат на температура од четири до 80 Целзиусови степени, па и затоа се препорачува храната да се свари на повисока температура, а потоа да се чува во ладилник, на температура пониска од четири степени. Откако јадењето ќе се приготви, не смее да остане на собна ...
| | веќе видена

Новите пратеници на седмиот парламентарен состав на својот прв работен ден се соочија со масовни протести од граѓаните што веќе дваесет дена од надлежните бараат да се утврди како е убиен Мартин Нешковски од полицискиот специјалец Игор Спасов, на кобниот петти јуни, по завршувањето на изборите. Граѓаните што протестираа, буквално, го обиколија Собранието и беа распоредени на сите влезови чекајќи ги новите народни избраници за да им ги достават нивните барања за реформи на полициската структура и утврдување одговорност на надлежните. Како пародија на силното полициско обезбедување, тие беа фатени за раце симболизирајќи полициски кордон. Обрачот околу Собранието имаше симболика и на кобната вечер кога беше убиено 22-годишното момче. Тие, во знак на револт, бидејќи неговото тело беше оставено на земја и покриено со вреќа, лежеа на земја со црни ќеси преку главата. Билјана Димитрова, една од организаторите на протестот, рече дека доставиле иницијатива до Собранието, од каде што бараат оваа институција да ...
сите 3 | | | веќе видена

Себастијан Фетел ја продолжи својата доминација во Формула 1 успевајќи да триумфира на трката за Големата награда на Европа, која се возеше низ улиците на Валенсија. Актуелниот светски првак доминираше од почеток до самиот крај на оваа трка, па сосема заслужено стигна до својата шеста победа на осмата трка оваа сезона. Уличната трка во Валенсија е позната по тоа што не нуди премногу можности за престигнување, правило што се потврди и оваа година. Токму тоа беше главната причина за Себастијан Фетел рутински да го одработи својот дел од работата, од почетокот до крајот на трката да биде во водство и на крајот да се радува на нова победа. - По загубениот триумф на последната трка, за мене беше многу важно повторно да триумфирам. Сметам дека завршивме одлична работа, механичарите повторно составија болид подобар од тој на ривалите и со тоа ми овозможија денеска да се радувам на оваа победа - изјави Фетел по својот најнов триумф. Тимскиот колега на Фетел, Австралиецот Марк Вебер, во поголемиот дел од трката се ...
сите 22 | | | веќе видена

Шетањето покрај кејот на Вардар во делот на Ново Лисиче, каде што во моментот се прават подготовки за изградба на нова зграда на Фудбалската федерација на Македонија и спортски терени, станува повеќе од опасно. Веднаш до пешачката патека има ископано длабоки дупки, некои и по десетина метри, кои претставуваат реална опасност за безбедноста на стотиците пешаци што во летните горештини шетаат покрај реката. За состојбата да биде уште подраматична, безбедносните тараби веќе одреден период се тргнати, а поради близината на речното корито, ископаните дупки се полнат со подземна вода. Поради лошата безбедност, граѓаните од овој дел на општината Аеродром избегнуваат прошетките да ги прават на пешачката патека, каде што бездни од десетина метри им се закануваат на секој чекор. Според жителите на оваа скопска општина, најзагрозени во случајот се децата затоа што тие постојано трчаат и доколку се лизнат и паднат, може да добијат сериозни повреди. - Страшно е да се поминува таму, особено навечер кога е малку осветлено. ...
| | веќе видена

Ху Џиа, еден од најпознатите кинески дисидент и кандидат за Нобелова награда за мир, вчера е пуштен на слобода откако три и пол години помина во затвор поради „субверзивни активности“, пренесува „Би-Би-Си“. - Добри сме и среќни. Потребен му е одмор. Ви благодарам на сите - се вели во кратката порака од неговата сопруга на социјалната мрежа „твитер“. Џиа е еден од клучните фигури во кинеската дисидентска заедница, кој се залагаше за поголема цивилна слобода, пред да биде затворен за време на Олимписките игри во 2008 година поради „обид за поткопување на државната власт“. Тој беше уапсен откако напиша неколку текстови и даде неколку интервјуа во странски медиуми, во кои отворено ја критикуваше состојбата со човековите права во Кина. Додека беше во затвор, беше номиниран за Нобеловата награда, но неа ја доби неговиот колега Љу Сјаобо. Но, затоа, пак, Џиа ја доби наградата „Сахаров“ – најголемо одликување за човекови права во ЕУ. И покрај пуштањето на слобода, кинеските активисти нагласуваат дека е можно Џиа ...
сите 2 | | | веќе видена

Суперталентираниот 18-годишен тенисер од Австралија, Бернард Томиќ, е најголемото изненадување на овогодишното издание на Вимблдон. Тој во третото коло успеа да го елиминира петтиот носител Робин Содерлин со 3-0 во сетови (6-1, 6-4, 7-5), и тоа за нешто помалку од два часа игра. - Ова е мојата најголема победа во кариерата и навистина сум среќен. Оваа победа ќе ја паметам цел живот бидејќие ова е прва над тенисер од елитата - изјави Томиќ веднаш по победата. Младиот тенисер има одлична можност да продолжи со изненадувањата. Во четвртото коло ќе игра со Ксавиер Малис, а ако успее да го елиминира, најверојатно му претстои битка со Новак Ѓоковиќ за пласман во полуфиналето. Изненадување на Вимблдон е и квалификантот Лукаш Кубот, кој пласман во четвртото коло обезбеди по победата над 11. носител, Јирген Мелцер со 6-3, 3-6, 6-3, 6-3. Првиот фаворит и бранител на титулата Рафаел Надал по голема борба успеа да го победи Жил Милер од Луксембург, во меч кој почна во петокот, а заврши следниот ден. Надал по два и пол ...
сите 35 | | | веќе видена

next