Граѓаните се потешко ги отплаќаат кредитите кон банките, како резултат на високите цени наспроти ниската плата, која едвај или, пак, нередовно ја добиваат. Според последниот извештај на Народна банка, до 31 мај граѓаните доцнеле со исплата на кредити во вредност од 72 милиони евра повеќе од 90 дена, што е зголемување од дури два милиона евра во рок од само еден месец. Дополнително, граѓаните само во мај отишле во минус на своите тековни сметки за три милиони евра. Голем дел од Македонците минатиот месец не ни зеле плата, па од 649.000 вработени во државава, дури 17.000 останале без плата за мај. - Населението се соочува со ситуација кога трошоците за живот се зголемени и тоа на тие ставки од семејниот буџет, кои се неопходни. Поскапени се храната, бензинот и бидејќи тие трошоци мора да се апсорбираат, им остануваат помалку пари за другите ставки. Во ситуација кога буџетот е растргнат од први до први, природна последица е граѓаните да ги сервисираат обврските кон банките на крај - објаснува Зоран Јовановски, ...
сите 3 | | | веќе видена

Поминаа петнаесет месеци откако исчезнаа три деца од Скопско и од Кумановско, за кои ниту полицијата ниту нивните фамилии немаат никаков абер. Иако полицијата за пронаоѓање на сите три деца побара помош и од Интерпол, истрагата се уште нема никаков конкретен ефект. На 19 март, пред една година во скопското село Средно Коњари во близина на местото Јелдзе исчезна Митат Ибраими, кој имаше само осум години. Тој на себе носел горна зелена тренерка, сини фармерки и кафени чизми. За него се претпоставуваше дека паднал во реката Пчиња, но и покрај нуркачите што го пребаруваа коритото телото на малиот Митат не беше пронајдено. На 27 истиот месец, од кумановската населба Средорек исчезна и Дани Мемеди, кој тогаш имаше пет години и кој последен пат бил виден како на себе носи бели панталони и шарена блуза. И за него постоеше сомнеж дека се удавил. На 12 следниот месец од истата населба во Куманово се губи и неговата врсничка Мирсада Хелдовиќ, која била облечена во црвена блуза, сини фармерки и црни патики. За жал, по ...
| | веќе видена

Гугл“ го претстави „гугл +“, друштвен проект што овозможува едноставна комуникација со пријателите, видеоразговори, следење содржини, размена на слики и на видеозаписи. Иако речиси сите тие функции ги нуди и мрежата на Марк Закерберг, се работи за едноставен, иновативен и убаво дизајниран производ, чијшто најголем недостаток е што котира на пазарот против „фејсбук“, кој веќе има 750 милиони посветени корисници. - Имаме намера да го усовршиме комуницирањето преку интернет за кое сакаме да стане побогато и поприродно - изјави Вик Гандотра, претставничката од „Гугл“. „Гугл +“ сигурно нема да го убие „фејсбук“, но првите впечатоци се позитивни. Оваа социјална мрежа засега е во фаза на тестирање и ветува „едноставни команди“ за средување на параметрите за доверливост на податоците, можност за лесно организирање на кругот на пријатели и пребарување по теми за конверзација. Услугата е составена од неколку социјални алатки, како „кругови“ (Цирцлес), „искра“, (Спарк), „дружење“ (Хангоутс) и „мобилност“ (Мобиле). ...
сите 4 | | | веќе видена

Новиот селектор на фудбалската репрезентација на Македонија, кој на 9 јули треба да биде поставен од Управниот одбор на ФФМ на местото на разрешениот Мирсад Јонуз, ќе добие и задача да не вади од калта, односно да го подобри катастрофалниот рејтинг на „црвено-жолтите“ во светот на фудбалот. На најновата ранг-листа на ФИФА, Македонија се најде на 98. место, во друштво на Нов Зеланд, Ирак, Сиера Леоне, Судан, Нигер и уште многу други фудбалски анонимуси. Од тој аспект, новиот селектор ќе има неверојатно тешка задача да ја врати македонската репрезентација таму каде што беше пред доаѓањето на Мирсад Јонуз на нејзиното чело, околу 50. место на листата на ФИФА. Но, ако се погледне од еден друг агол, претпоставката е дека полошо од ова и не може да биде, па новиот селектор секако ќе има за што да работи и со малку подобри резултати Македонија сигурно ќе се искачи погоре на ранг-листата на ФИФА. Од противниците што се наоѓаат во нашата група за пласман на ЕП 2012 година во Полска и Украина, Русија е на 17. место, а ...
сите 4 | | | веќе видена

Работнички својата европска авантура во новата сезона ја почнува во Талин, каде што денеска (17.30 часот) на арената „Ле Кок“ ќе го одигра првиот меч од првото квалификациско коло за Лигата на Европа со естонскиот тим Транс Нарва. Со оглед дека „романтичарите“ го носат товарот на фаворити, противникот Транс Нарва нема што да загуби. Предноста на Естонците е што се во натпреварувачки ритам бидејќи нивниот шампионат е во полн ек. Но, затоа избраниците на Горан Петрески ќе мора да одиграат мирно, да ја спуштат топката на земја и да ги контролираат играта и резултатот. Работнички пред заминувањето за Естонија одигра само еден контролен натпревар, во кој доживеа убедлив пораз од шампионот на Србија, Партизан (1-5). - Немавме можност да одиграме уште еден натпревар иако беше планиран, но и вака е добро. Имаме направено анализа на противничката игра. Транс Нарва се обидува да игра со долги топки, прескокнувајќи ја средината на теренот. Затоа ние ќе играме мирно, со многу додавања во маневарот и верувам дека ќе ...
сите 45 | | | веќе видена

Раководството на грчкиот прволигаш ПАОК е решено по секоја цена да го задржи во своите редови центарот на македонската кошаркарска репрезентација Тодор Гечевски. За да го задржат Гечевски како дел од својот тим, челниците на ПАОК му понудиле нов договор под многу поволни услови, како и капитенската улога во тимот. Имено, Македонецот ги импресионирал сите во клубот не само со кошаркарските туку и со лидерските квалитети и со професионализмот, па управата на клубот решила да му понуди да биде капитен на екипата во новата сезона. Македонскиот интернационалец играше одлично во изминатите две сезони во редовите на клубот од Солун, па не е никакво изненадување што челниците на клубот имаат високо мислење за него и инсистираат да го задржат во своите редови. ПАОК минатата сезона се пласираше на третото место во грчкиот шампионат, зад гигантите Панатинаикос и Олимпијакос, со што успеа да обезбеди учество и во кошаркарската Евролига. Тоа е само уште една причина за Гечевски да ја прифати понудата за продолжување на ...
| | веќе видена

Сабине Лисицки, Марија Шарапова, Петра Квитова и Викторија Азаренка се полуфиналистките на годинашниот гранслем-турнир Вимблдон. Најголемо изненадување во големата четворка на најпознатиот тениски турнир е Германката Лисицки, моментно 62. тенисерка на листата на ВТА. Во четвртфиналето Лисицки во три сета ја победи деветтата носителка Мерион Бартоли со 6-4, 6-7, 6-1. На Германката со полско потекло, ова и е најголем успех во кариерата. Воедно таа е прва Германка по Штефи Граф во 1999 година што стигнала до полуфинале на Вимблдон. Лисицки во изминатата сезона имаше поголема пауза поради проблеми со повредите. - Не можам да верувам! Поминав толку тежок пат за да се вратам во тенисот. За мене беше голема работа повторно да се најдам на централниот терен на Вимблдон. Многу сум среќна што успеав да го постигнам тоа - изјави Лисицки. Во полуфиналето на Вимблдон, Лисицки ќе игра со Марија Шарапова, која меѓу четирите најдобри на лондонскиот турнир дојде првпат по 2006 година. За пласман во полуфиналето руската ...
сите 66 | | | веќе видена

Хеликоптери на НАТО со убиството на тројца милитанти на покривот на хотелот „Интерконтинентал“ во Кабул вчера ја завршија петчасовната крвава драма во Авганистан. Единаесет убиени цивили и осум ликвидирани талибанци е црниот биланс од нападот врз еден од најголемите хотели во земјата. Според шефот на полицијата во Кабул, генералот Мохамед Саланги, судирот меѓу милитантите и полицијата траел повеќе од четири часа, 10 од жртвите се хотелски работници, еден е Шпанец, а двајца се полицајци. Во пресметката се ранети тројца полицајци и десетина цивили. - Операцијата само што заврши. Сите терористи се убиени - изјави Саланги. Според очевидци, во хотелот упаднале осум талибанци во цивилна облека, вооружени до заби и со експлозивни елеци на нив. Нивна цел биле странците, кои често престојуваат во хотелот, и авганистанските гувернери, кои требало да одржат конференција. Полицијата веднаш го опколила хотелот. Тројца од талибанците загинале откако се саморазнеле, двајца биле убиени од авганистанските полицајци, а ...
| | веќе видена

Француската министерка за финансии Кристин Легард завчера е избрана за нов шеф на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), со што стана прва жена што ќе ја раководи оваа глобална финансиска институција. Нејзината кандидатура беше поддржана од Кина, Бразил, Русија и од САД. Таа ќе стапи на функцијата на 5 јули, а должноста директор ќе ја врши пет години. Нејзиниот избор следува откако Доминик Штрос Кан поднесе оставка бидејќи беше уапсен во Њујорк под обвинение дека се обидел да силува собарка. Со изборот на Лагард продолжи традицијата ММФ да биде предводен од Европеец, а Светска банка од Американец. Пред неа стојат огромни предизвици бидејќи таа е избрана во време кога еврозоната се соочува со најголемата криза од своето постоење. Лидерите на ЕУ се уште немаат решение за должничката криза, а пред се за Грција, која може да банкротира и да го внесе глобалниот финансиски систем во нова неизвесност и криза. Лагард веднаш по изборот ги повика Грците да постигнат единство и да ги изгласаат новите пакет-мерки за ...
сите 3 | | | веќе видена

Спорот за името не може да биде централно прашање за почеток на пристапните преговори на Македонија, смета Гунтер Крихбаум, претседател на комисијата за ЕУ во германскиот Бундестаг. Ханс-Герт Петеринг, поранешен претседател на Европскиот парламент и моментно прв човек на Фондацијата „Конрад Аденауер“, пак, апелира на решение зашто проблемот не може бесконечно да се толерира. - Не може да остане вечно вака. Во моментов, Грција е преокупирана со други работи, затоа, можеби, малку и ќе треба да се почека. Но, не можеме решението на ова прашање, името на Македонија, да го одложуваме до бесконечност. Ни треба решение во догледно време и апелирам до обете страни да имаат добра волја за да го најдат - изјави Петеринг за „Дојче веле“. Дека проблемот е согледан и треба да се реши, подвлекува и претседателот на комисијата за ЕУ во германскиот Бундестаг Гунтер Крихбаум од ЦДУ. Според него, мора да се направи чекор напред и да продолжат разговорите меѓу двете страни, иако во моментов односите во Грција не се ...
сите 2 | | | веќе видена

Обврска на државата е да ги обезбеди правата за слобода на мисла, изразување, пристап до информации, слобода на медиуми, право на мирен протест и здружување и за контрапротест, и во практика да овозможи нивно егзистирање и заштита, истакнаа на вчерашната презентација авторите на анализата, насловена „Преглед на правните лекови за заштита на правата и слободите на граѓаните“. Фиданчо Стоев, поранешен судија на Врховниот суд на Македонија, кој е еден од авторите на анализата, истакна дека се подобрува состојбата со правото за слободен пристап до информации, но има законски недоречености во врска со правото на протест и на контрапротест. - Не може да се ограничи правото на протест, но може ли да се ограничи правото на контрапротест? Од страна, државата не обезбедува ефективна заштита на ова поле. Мора да се обезбедат услови за одвивање на протест и на контрапротест. Треба да се обезбедат правни лекови за заштита - смета Стоев. Маргарита Цаца Николовска од Институтот за човекови права истакна дека за сите права ...
| | веќе видена

Пренасочувањето на транспортерите од граничниот премин „Богородица“ на другите два, на „Нов Дојран“ и на „Меџитлија“, поради штрајкот на пристанишните работници во Солун, ги зголемува трошоците на македонските компании што чекаат репроматеријали и суровини од Грција. - Застојот во транспортот на суровини и на репроматеријали што се неопходни за да се произведе определен производ, не само што ќе ги поскапи производите, туку ќе го одолжи производствениот процес и ќе ги одолжи нарачките. Домашните компании мака мачат да најдат пазари за извоз, а сега нивните купувачи треба да ги остават да чекаат. Ние веќе со години бараме државата да ги изгради потребните патишта и железница до другите пристаништа во регионот за да не зависиме само од солунското пристаниште, ама државата никако да го направи тоа. Кога би имале добра инфраструктура до Драч, Бар или Бургас, нема веќе македонското стопанство да зависи од добрата волја на пристанишните работници во Солун - смета Јадранка Аризанковска од Стопанската комора на ...
| | веќе видена

Македонскиот претставник Ренова ќе ја отвори европската сезона на арената „Филип Втори“ со вечерашниот дуел (20.30 ч.) со тимот од Северна Ирска, Гленторан, во рамките на првото квалификациско коло од Лигата на Европа. „Гипсарите“ се фаворити во овој двомеч, но ќе треба улогата да ја потврдат и на теренот. Главната цел е да не се прими гол на домашен терен, а истовремено и нападот добро да ја заврши својата работа. - Гленторан не е наивна екипа, но ние мора да се фокусираме на нашата игра, да ја оправдаме фаворитската улога. Треба да бидеме внимателни во одбраната, да не дозволиме да се затресе нашата мрежа, а истовремено да се обидеме да ја искористиме предноста што ќе играме на домашен терен иако ќе бидеме домаќини во Скопје, а не во Тетово - изјави Фисник Нихиу, капитенот на екипата. Тренерот на Ренова, Билбил Соколи, со идентичен став дека предноста ќе мора да се создаде на првиот меч, за на реваншот во Белфаст да може да патува многу помирно. - Ова се европски нокаут-натпревари и тука секоја грешка ...
сите 45 | | | веќе видена

Куќните помошници да ги имаат истите права како и останатите работници, заклучи Уставниот суд во расправата по иницијативата поднесена од две здруженија на граѓани „Магна карта“ од Велес и „Движење за социјална правда -Ленка““ од Скопје. Уставниот суд вчера го укина членот 2, став 3 од Законот за безбедност и за здравје при работа, донесен 2007 година, кој предвидуваше одредбите на овој Закон да не се применуваат на куќните помошници. Укинувањето е затоа што Судот оцени дека таквата одредба создава нееднаквост, имајќи предвид дека куќните помошници ги иззема од правилата за безбедност и за здравје при работа, иако и тие се наоѓаат во состојба на вршење на дејност во приватен сектор и во состојба на вклученост во работен процес. Уставниот суд не поведе постапка за осум одредби од Законот за спречување судир на интереси, донесен во 2007 година и дополнет во 2009 година. Предмет на оценка беа и два члена од Законот за здравственото осигурување, донесен 2000 година и дополнуван 15 пати досега, при што судиите ја ...
| | веќе видена

Ликот што Чарли Шин го глуми во серијата „Два и пол мажи“, најверојатно, ќе загине во претстојната деветта сезона од емитувањето, пишува веб-локаторот „диџитал спај“. Ликовите на Алан (Џо Крајер) и на Џејк (Агнус Т. Џонс) ќе дознаат за смртта на Чарли Харпер во првата епизода од новата сезона. Шин е отпуштен од серијата по јавниот судир со творецот Чак Лори. Неговиот лик, наводно, ќе биде убиен за да се оневозможи неговото евентуално враќање во серијата. Снимањето на новата сезона ќе почне во август и продуцентите се уште не одлучиле на кој начин ќе умре Чарли Харпер. Едно од сценаријата е со автомобил да слета во бездна. Извори блиски до продукцијата наведуваат дека новиот лик, кој ќе го глуми Ештон Качер, најверојатно, ќе ја купи куќата на Харпер по неговата смрт. Не престанува медиумскиот интерес за Чарли Шин, дури и откако тој доби отказ од серијата. Поранешната сопруга на актерот, Брук Милер, не била задоволна со тоа што го добивала секој месец и судски побарала тој да и“38; плаќа 55.000 долари за ...
| | веќе видена

Раководството на Џенова продолжува со напорите во следната сезона за предводник на својот напад да го има Горан Пандев. Овој италијански тим веќе извесно време е во преговори со Интер за размена на македонскиот капитен за аргентинскиот голгетер Родриго Паласио. Преговорите се интензивираа откако Интер го ангажираше за тренер поранешниот стратег на Џенова, Џампјеро Гасперини, кој не крие дека по секоја цена сака да го види Паласио во дресот на „нероаѕурите“. Гасперини им соопштил на клупските директори дека е подготвен да се откаже од Пандев за да го ангажира својот поранешен миленик. Сега, останува на македонскиот репрезентативец да се изјасни дали сака да се пресели во Џенова и да биде стандарден првотимец во овој тим или, пак, цела година да ја грее клупата на Интер, како што тоа го правеше во вториот дел од ланската сезона. - Ние имаме добри односи со Интер и верувам дека можеме многу лесно да постигнеме договор за Родриго Паласио. Чекаме само на Пандев, тој треба да се изјасни дали сака да дојде во ...
сите 12 | | | веќе видена

Во Македонија се изгради споменик на големиот бугарски Цар Самуил. Вака бугарските медиуми го пренесуваат поставувањето на најновиот споменик во центарот на Скопје, како дел од проектот „Скопје 2014“. Агенцијата „Новините“ пишува дека Самуил владеел со првото бугарско царство како цар на Бугарите од Охрид, денешна „Поранешна југословенска Република Македонија“. Тоа што Македонија си го препишува Самуил како македонски владетел е дело на поранешните комунистички служби, предводени од Јосип Броз-Тито, се вели во написот. - Официјалната доктрина на денешна Македонија инспирирана од пропагандата на Титовата комунистичка Југославија дека Самуил е цар на голема средновековна „македонска“ империја е врз основа на географски опфат на првата бугарска држава на Балканот, во која беа вклучени земји од Црното Море до Јадранското Море, каде што Охрид имал пресудно значење - пишуваат „Новините“. Според оваа агенција, еден од најтешките удари на доктрината на „македонизмот“, како посебен историски идентитет на денешната ...
сите 4 | | | веќе видена

Две години затвор и пресудија судиите од скопскиот Основен суд 1 на бугарска државјанка која беше обвинета за трговија со луѓе. Сега веќе осудената бугарска државјанка, на трети март годинава во својот стан во Охрид како потстанарка ја примила сонародничка која сакала да ја втурне во проституција. Од судот велат дека роднина на девојката што пристигнала во Охрид ја излажал дека заедно од Гостивар ќе заминат во Охрид во посета на роднини. Обвинетата, која ја прифатила оштетената во станот, ја навела против своја волја да дава сексуални услуги на непознати лица за што обвинетата им наплаќала по 4.000 денари. Ноќта меѓу трети и четврти март годинава подведувачката и уште три други девојки од Бугарија, на возраст од 21 до 28 години, кои биле сместени во станот, им ги претставила на мажи, дојдени на нејзина покана, па им наредила на девојките да се покажат за клиентите да си изберат девојка. На тоа една од девојките се побунила и рекла дека не дошла да има сексуални односи со непознати лица. Следниот ден една од ...
| | веќе видена

Русија вчера ја запре испораката на електрична енергија до Белорусија поради неплатен долг за претходна испорака на електрична енергија, соопшти руската компанијата „Интер РАО“. Ваквиот потег на руската компанија следува откако завчера изутрина истече рокот што му беше даден на Минск. Според рускиот печат, долгот на Белорусија кон Москва почна да расте уште од март годинава и сега изнесува околу 300 милиони евра. Иако руската електрична енергија задоволува само 10 проценти од потребите на Белорусија, сегашниот прекин создава огромен притисок врз Белорусија, која се соочува со најголемата финансиска криза по падот на СССР. Земјата неодамна ја девалвираше националната валута, потег што предизвика паника за луѓето да почнат да прават колони пред менувачниците и масовно да купуваат основни животни намирници. Според Људмила Зенкович од белоруското Министерство за енергија, се уште не е јасно кога земјата ќе биде во состојба да го плати долгот. Москва неодамна и даде итен заем од 800 милиони долари на Белорусија ...
сите 2 | | | веќе видена

Уметничкиот свет во Велика Британија се побуни против визниот систем, кој, како што се вели во соопштението до јавноста, е непотребно бирократски и наметлив, а посебно ги погодува уметниците надвор од Европа. Во писмото што го објавува „Дејли телеграф“, речиси 100 уметници се пожалиле поради третманот на неевропските колеги што доаѓаат во кратка посета на Велика Британија. Писмото против британскиот визен режим, меѓу другите, го потпишале и Салман Ружди, сер Никола Серота, Сара Вотерс... Според нивното мислење, краткорочните посети на уметниците немаат никакво влијание врз емиграцијата, што би значело дека нема потреба нивниот влез во Британија да се заснова на бодовен систем. Меѓу другото, наведено е дека британскиот визен систем ги одвратил од идни посети и уметниците како филмскиот режисер и добитник на „Златната палма“, Абас Киаростами и познатиот пијанист Григори Соколов. Британскиот бодовен визен систем го врши оценувањето на подносителот на барањето за влез врз основа на неговите вештини, квалификации ...
| | веќе видена

next