Втора година по ред Фондот за здравство излегува со податок дека многу е висок бројот на бебиња што се раѓаат со сериозни и со животозагрозувачки инфекции на очите, белите дробови и на крвта. Министерот за здравство Бујар Османи, иако имал време уште лани да ја провери веродостојноста на овие податоци, вчера најави дека дури сега ќе испитува дали бројките се точни или болниците погрешно воделе евиденција за да добијат повеќе пари од Фондот. Завчера Фондот презентираше податок дека во 2010 година 29 проценти од новороденчињата со родилна тежина поголема од 2.500 грама се родиле со некаков здравствен проблем. Најлошо стојат работите во Прилеп, Кавадарци, Гевгелија. Според минатогодишниот извештај на Фондот, во 2009 година дури 37 проценти од бебињата со тежина поголема од 2.500 грама се родиле со некаков проблем. Уште тогаш, причините за ваквата состојба лекарите ги посочија во лошите услови во породилиштата, малиот број матични гинеколози, неправењето на микробиолошки брисеви кај трудниците. - Бројките треба ...
сите 9 | | | веќе видена

Премиерот Никола Груевски не е сигурен дека ќе договори нова владина коалиција со Али Ахмети и затоа веднаш по изборите сака набрзина да им се одмазди на најголемите критичари, кои му ја одзедоа удобната позиција, велат дел од политичките аналитичари. Така, според нив, може да се објасни експресното апсење на лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, и форсирањето на судењето на сопственикот на телевизијата „А1“, Велија Рамковски, како и предвременото поставување на споменикот на Александар Македонски. Бошкоски беше уапсен само еден ден по гласањето, на 5 јуни, а од однесувањето на судот во процесот против Рамковски и управителите на фирмите сместени во зградата на телевизијата „А1“, може да се прочита намерата судењето да заврши во најкраток можен рок. Дури, во намерата да се оствари оваа цел не се води грижа ниту за здравствената состојба на дел од обвинетите. Според аналитичарите, и предвременото поставување на споменикот на Александар Македонски, кое претходно беше најавено за крајот на летото, ...
| | веќе видена

Сопствениците на ноќни клубови, кабареа и на дискотеки во Охрид се закануваат дека летово ќе запре ноќниот живот во градот, ако Советот на Општината не ги намали цените на дозволите за работа, не ја спречи нелојалната конкуренција од кафулињата и од летните тераси и ако не го промени нивното работно време. Според нивните пресметки, цените на годишните дозволи за работа од 10.000 евра за дискотека, 7.500 евра за ноќен клуб и 2.500 евра за кабаре се превисоки за да можат да ги покријат од приходите што ги остваруваат во текот на сезоната. - Револтирани сме што ниту државата пред две години ниту, пак, сега Општината не ги зеде предвид нашите објаснувања дека цените за лиценците се превисоки. Сега сме принудени да бараме излез во пререгистрација во кафулиња или во летни тераси, оти тие не само што не плаќаат лиценци туку и работат нонстоп, без да бидат казнувани од инспекторите - вели Илче Џапер, претседател на Здружението на ноќни клубови и кабареа од Охрид. Дополнителен проблем за работењето со загуба на овие ...
| | веќе видена

Втора година по ред скопјани ќе можат да го искористат летото за да патуваат на еднодневни тури низ Македонија и да посетат градови и села, кои се дел од туристичката понуда на земјава. Прошетките се дел од Скопското туристичко лето (СТЛ), кое од лани почна да се организира со цел да ја збогати понудата на содржини за граѓаните во време на летниот период, кога обично сите случувања замираат. За една година, во турите учествувале околу 2.000 посетители од Скопје, а се реализирале околу четириесетина еднодневни излети, што за организаторите е поттик и летово да продолжат со истото темпо. - Од јуни 2010 година, кога стартуваше СТЛ во програмата поминаа околу 2.000 патувачи од разни возрасти. Нашиот најмал патник има околу шест години, а највозрасните не ги бележиме, не е баш пријатно да се прашуваат луѓето за години, особено ако се над осмата деценија. На наше големо задоволство е констатацијата дека меѓу патувачите имаме многу млади луѓе кои со нас ги запознаваат природните, културните и традиционалните ...
| | веќе видена

Шестмина пејачи од шоуто „Македонски идол“ веќе почнуваат со интензивна работа на нови песни, под капата на новата продукција „Фонолоџик“. На вчерашната прес-конференција, покрај петтемина финалисти од шоуто „Македонски идол“, Виктор Апостоловски, Билјана Ѓошева, Мики Секуловски , Дејан Јованов и Јана Бурческа, и првиот македонски идол, Иван Раденов, заедно со тимот на „Фонолоџик“ ги најавија нивните најнови ангажмани за ова лето. Дел од овој тим е познатиот шоумент, пејач и актер Игор Џамбазов, кој изјави дека со Раденов веќе почнале да работат на нови песни меѓу кои е и еден нивни заеднички дует. Џамбазов беше дел од жирито на шоуто „Македонски идол“. - Јас единствено за време на шоуто на Иван му предложив да направиме заеднички дует. Станува збор за заедничка изведба на темата „Беаутифул Мариа“ од групата „Мамбо кингс“. Иван ќе биде младиот и згоден Антонио Бандерас, а јас, пак, ќе бидам стариот и уништен Арман Асанте - откри Џамбазов. Тие работат на создавање на првиот албум на Иван Раденов, кој ќе го ...
| | веќе видена

Родителите и децата од велешкото село Иванковци ја изгубија битката со пожарот, кој до темел завчера вечер им го пеплоса селското училиште, кое се запалило најверојатно поради неисправна електрична инсталација. Сакајќи да помогнат, се обидувале да го изгаснат пожарот со што нашле. Се обиделе со кофи со вода, гранки, лопати, со црева приклучени на чешми. Кога пожарот кулминирал и кога почнала да паѓа запалената дрвена конструкција, се било џабе. Ден по пожарот во основното училиште „Стојан Бурчевски-Буридан“ остана само црно-сивата фадата и бетонската конструкција. Пожарот, велат од велешката полиција, пламнал, најверојатно, поради дефект во електричната инсталација. Сега, најголем проблем за наставниот кадар и за децата е каде да се поделат сведителствата на десетина осмоодделенци кои ја завршија наставата и треба да се запишат во средните училишта. За децата кои се до седмо одделение, наскоро ќе се нашло соодветно место за да им бидат врачени сведителствата. Драмата во Иванковци почнала околу еден часот по ...
сите 7 | | | веќе видена

Незамисливо е во една демократска држава што е кандидат за членка на Европската унија, помошник-министерот за внатрешни работи, Иво Котевски, со дезинформирање на јавноста да стане соучесник во убиство на младо момче, а притоа да не се побара негова одговорност, се вели во вчерашната писмена реакција на Хелсиншкиот комитет за човекови права на Македонија. Комитетот го повика јавниот обвинител, итно да спроведе истрага за извршителите и за соучесниците во бруталното убиство на Мартин Нешкоски, со целосна отвореност поради недоумиците и несигурноста што се јавува кај граѓаните на Македонија. Тие ги поддржуваат начинот на изразување револт и незадоволство и барањата на младите луѓе, кои го кренаа гласот против бруталноста и насилството на поединци од државните институции. „Со ова се потврдува јавното мнение, кое е присутно подолго време, за големата партизираност и депрофесионализација на виталните државни институции, со што се генерира страв, чувство на немоќ и на незаштитеност кај сите граѓани во Македонија“, ...
сите 2 | | | веќе видена

Охриѓанецот Илија Мојсоски е нов вршител на должноста директор на фестивалот „Охридско лето“, кој ќе го замени досегашниот в.д. директорот Васил Зороски, кому на 1 јуни му истече едногодишниот мандат. Мојсоски, кој е вработен во институцијата, доби мандат од шест месеци, што значи дека догодина “Охридско лето“ повторно ќе го дочекаме со ново раководство, трето по ред за последните три години. Со ова продолжува духот на досегашните промени на челниците на манифестацијата, кои со речиси строга правилност, се случуваат на неколку недели пред свеченото отворање на фестивалот во месец јули. Лани Министерството за култура многу кратко пред стартот на јубилејното 50 издание го смени тогашниот директор Тони Симоновски, поставувајќи го за вд Зороски кој требаше да ја води манифестацијата се до изборот на директор. Во меѓувреме Министерството за култура распиша два конкурса за нов членик на “Охридско лето“, а на првиот не беше избран ниту еден од пријавените 12 кандидати, иако за проверка на нивните квалитети ...
сите 11 | | | веќе видена

Во Скопје најевтино се живее од целиот регион, а во споредба со светските метрополи, животните трошоци се пониски само во Минск во Украина и во Кишињев во Молдавија. До овие податоци дојде меѓународната агенција „ЕЦА интернационал“, која ги истражуваше трошоците за живот во 78 града во светот. На оваа ранг-листа најскап град е Токио, а зад него е норвешкиот главен град Осло. Од градовите во поранешните југословенски републики, во скапотија предничи Загреб, кој е поскап дури и од Љубљана. Белград, иако се наоѓа на дното на листата на рангирани градови според висината на цените на животните трошоци, сепак со своето 73. место е поскап од Скопје. И покрај класификацијата на македонската метропола како еден од најевтините места за живеење во светот, македонските граѓани не чувствуваат некој ќар од ниските цени затоа што ако се направи споредба на цените со платите и со висината на социјалната помош што ја зема една третина од населението кое е сиромашно, тогаш ќе се види дека голем број од потребните производи за ...
| | веќе видена

Најтрофејниот македонски фудбалски клуб Вардар, кој во изминатата сезона првпат во историјата го загуби прволигашкиот статус, синоќа требаше да доживее кадровски промени и да влезе под закрила на Град Скопје. На клупското Собрание, кое беше закажано за синоќа во хотелот „Стоун бриџ“, за нов претседател на клубот беше најавен градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски. Речиси сигурно е дека екипата од тренерската клупа ќе ја води Илчо Ѓорѓиоски, а годишниот буџет треба да изнесува од 600. 000 до 800. 000 евра. Се уште се бара начин како испаднатиот Вардар, сепак, да не игра во Втората лига и со неколку комбинации, во кои треба да е вклучен и новиот прволигаш Миравци, да остане во елитната конкуренција. Меѓу новите спонзори на најтрофејниот македонски клуб се споменуваат неколку државни компании, како ЕЛЕМ, МЕПСО, ПУИГ, а во текот на вчерашниот ден кружеа и имињата на неколку потенцијални финансиски помагатели, како „Лукоил“, „Алкалоид“ и други. Новата раководна трансформација на Вардар беше најавена завчера ...
сите 11 | | | веќе видена

Министерството за транспорт и врски, најверојатно, ќе и припадне на Демократската унија за интеграции (ДУИ) ако се формира новата владина коалиција со ВМРО-ДПМНЕ. Се погласни се информациите дека ДУИ овој пат ќе инсистира на едно од министерствата што носат финансиска моќ, како што се министерствата за финансии и за транспорт и врски. ДУИ поодамна е заинтересирана за Министерството за транспорт и врски затоа што преку ова министерство одат сите тендери, концесии, продажби на земјиште, што е интересен залак за секоја партија што е на власт. Тие отворено го бараа ова министерство пред две години кога се правеше мини-реконструкцијата на Владата зашто неколку министри поднесоа оставка. Според стручната јавност, ова е едно од најатрактивните министерства кога се прават пазарењата меѓу политичките партии што победиле на изборите затоа што во неговиот ресор спаѓа целата патна, железничка и аеродромска инфраструктура, како и телекомуникациите, кои се едни од најпрофитните области во земјава. Според политичкиот ...
| | веќе видена

Сметките на телевизија „А1“ и на весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“ и понатаму остануваат замрзнати, по вчерашната одлука на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1. „Привременото замрзнување и задржување на паричните средства на банкарските сметки е до точно одредени износи, за секое правно лице одделно, на начин што се забранува подигање и располагање со наведените парични средства“, стои во соопштението на Основниот суд. Сметките на медиумите се блокирани веќе пет месеци, а судот по службена должност секој месец до крајот на истрагата за случајот „Пајажина“ ќе се изјаснува дали сметките и понатаму ќе останат замрзнати. Дополнителен удар за медиумите, од што зависи и нивното натамошно функционирање, е и намерата на Управата за јавни приходи и таа да направи дополнително замрзнување на сметките, но на различни, многу поголеми суми. Од самиот почеток на истрагата, институциите се разидоа во пресметките за наводниот долг на медиумите, па постојано ги менуваа бројките. Според пресметките на судот, по ...
сите 2 | | | веќе видена

Машката ракометна репрезентација на Македонија имаше среќа во вчерашниот ждреб во Белград да добие посакувани противници на Европското првенство, кое ќе се одржи од 15 до 29 јануари 2012 година во Србија. Во групата Б, која ќе се игра во Ниш, Македонија за противници ќе ги има селекциите на Германија, Шведска и на Чешка. Добри противници доби и домаќинот Србија. Во групата А во Белград, Србите ќе играат со Полска, Данска и со Словачка. „Група на смртта“ на ова првенство е групата Ц во Нови Сад, во која се актуелниот светски и европски првак Франција, Унгарија, Шпанија и Русија, а неизвесно се очекува да биде и во групата Д во Вршац, во која ќе играат репрезентациите на Хрватска, Норвешка, Исланд и на Словенија. - Добивме посакувани противници иако од првиот барабан повеќе ја префериравме Полска отколку Германија, најмногу поради привилегиите и третманот што „панцирите“ го имаат во ЕХФ. Но, генерално, добивме противници со кои можеме квалитетно и рамноправно да се натпреваруваме и да избориме позитивен ...
сите 7 | | | веќе видена

Единствените претставници од Македонија на популарното телевизиско шоу „Јас имам талент“, Ива и Сара, ќе настапат на полуфиналната вечер в сабота со песната „Шабилаба“. Нашата публика ќе има можност да гласа за двете девојки, а шоуто ќе биде пренесувано на телевизија „А1“ в сабота во 21 часот. Сара Костадиновска е студентка на отсекот за харфа, додека Ива Христовска е на отсекот за продукција и за менаџмент. Тие се цимерки кои живеат заедно во Софија и студираат на „Нов бугарски универзитет“. Минатиот пат Ива и Сара се претставија со песна на англиски јазик, но на овој настап рекоа дека ќе се претстават со песната „Шабилаба“, која ќе ја отпеат на македонски јазик. - Шабилаба е збор кој тера на смеење, со него кажуваме се што сакаме без да се плашиме. Тоа е универзален збор за кулирање и за незамарање. Толку можам да откријам, другото е изненадување - рече Сара, објаснувајќи ни ја песната со која ќе настапат. Таа додаде дека и на оваа вечер во шоуто тие ќе имаат акустичен настап, без матрица и без придружба ...
сите 4 | | | веќе видена

Шише вино 144 денари, теписи по 4.800 денари, машини за шиење по 65.000 денари, мал сеф за пет илјади денари, автомобил „киа“ за 180.000 денари и уште еден куп други запленети дребулии вчера понуди на продажба Управата за јавни приходи (УЈП) за да го наплати данокот од фирмите-должници. Вредност на понудените предмети е околу 1,3 милион евра, а некои од нив повеќе пати се јавуваат на аукциите што даночната управа почна да ги применува кон крајот на минатата година. Тоа што може да се забележи од досега објавените огласи меѓу широкиот асортиман е дека вообичаено во голем дел е застапена опремата од текстилните фабрики, се продаваат разни видови машини за шиење и облека од пижами, маици до фустани. Од Здружението на текстилци образложуваат дека немоќта на текстилните фирми да и платат данок на државата најчесто се должи на лошата процена на менаџерите, кои преку ноќ сакаат да се збогатат и се задолжуваат повеќе отколку што можат да вратат. - Заплената на имот од текстилните фирми најмногу се должи на лошата ...
| | веќе видена

На почетокот од новоформираната Регионална ракометна лига, Металург и Вардар про ќе играат со босанските претставници Босна и Борац, беше одлучено со ждребот што се одржа во вторникот во Белград. „Металурзите“ првиот натпревар со сараевска Босна ќе го играат на домашен терен, а „вардарци“ на стартот ќе гостуваат во Бања Лука. Првиот меѓусебен дуел на двата македонски тима во Регионалната лига ќе биде во последното, 11. коло од есенскиот дел во „Автокоманда“. Натпреварите во Регионалната лига ќе почнат на 12 септември, ќе се игра по двокружен систем, а четирите најдобри екипи од лигашкиот дел во март ќе играат на завршниот турнир во Сараево. Како што е најавено, во првата сезона во Регионалната лига ќе учествуваат 12 екипи од Македонија, Србија, Ц. Гора, БиХ, Хрватска и шампионот на Словачка. Доколку се приклучи и полскиот Киелце, што конечно ќе се знае за неколку дена, тогаш лигата ќе биде проширена на 14 учесници со бараж на третите екипи од Македонија, Хрватска и од Србија. Во тој случај се отвора простор, ...
сите 4 | | | веќе видена

Марсело Биелса е стручњакот што би требало да го наследи Леонардо на клупата на Интер во новата сезона од Серија А. Бразилскиот стратег дејствуваше сигурно на кормилото на „нероаѕурите“, но реши да преговара со францускиот прволигаш ПСЖ и, по се изгледа, ќе ја прифати функцијата на спортски директор што му ја понудија новите арапски газди на клубот. Водечките луѓе на Интер се разочарани што, и покрај искажаната доверба кон Леонардо, тој ќе му го сврти грбот на клубот што му даде нова шанса да се обиде во тренерскиот занает. Сепак, Масимо Морати веднаш пронајде решение за испразнетото тренерско место, со надеж дека ќе успее да го убеди Марсело Биелса да седне на клупата на Интер. Аргентинскиот стручњак важи за еден од најофанзивните стратези во светот на фудбалот, а тоа што му се допаѓа на Морати е фактот дека Биелса секогаш инсистира на атрактивна игра на неговите тимови. Чилеанската репрезентација бележеше огромен напредок во формата додека Биелса беше селектор, но овој стручњак неодамна реши да си замине и ...
сите 31 | | | веќе видена

Милиони кинески деца страдаат од труење со олово и покрај мерките против загадување, а локалните функционери често ги оневозможуваат жртвите да се тестираат за да се прикрие проблемот, предупреди организацијата за заштита на човековите права „Хјуман рајтс воч“. - На децата со опасно високи нивоа на олово во крвта им е оневозможено лекувањето и тие се враќаат во загадените куќи и села - вели Џо Амон, директорот за здравје и за човекови права во „Хјуман рајтс воч“. Локалните власти на жртвите често им го скратуваат тестирањето, лекувањето и оневозможуваат превенција, со цел да го прикријат скандалот, се наведува во извештајот на организацијата. Откако случаите на труење со тешки метали излегоа во јавноста, Пекинг поведе кампања за искоренување на труењето со тешки метали и затвори стотина фабрики на истокот на Кина. Критичарите велат дека овој број е премал и дека ваквата кампања е неуспешна бидејќи локалните власти ги заплашуваат луѓето што говорат за труењето на децата. „Хјуман рајтс воч“ потсетува дека само ...
сите 2 | | | веќе видена

Авганистан е најопасно место на светот за жените, додека втората и третата позиција им припаѓаат на Демократската Република Конго и на Пакистан, покажува најновата студија на Фондацијата „Томсон Ројтерс“. - Насилството, лошото здравство и жестоката мизерија го прават Авганистан најопасно место за живот кога се во прашање жените - се вели во студијата направена од стручњаци за правата на жените и за еднаквост на половите. Авганистан „триумфира“ и поради постојните конфликти во земјата и неможноста на жените да работат како полицајки или новинарки, при што тие што се дрзнуваат да застанат на таква позиција најчесто добиваат закани или се убивани. На второ место се наоѓа Конго каде што има по 1.000 силувања дневно. Неодамнешно американско истражување покажа дека за 365 дена во земјата се силуваат повеќе од 400.000 жени, поради што Обединетите нации му ја доделија етикетата светска престолнина на силувањето. Пакистан е трет како резултат на големиот број на самоубиства и на убиства поради мираз или одбрана на ...
сите 2 | | | веќе видена

Бледнеењето на сончевите дамки и слабеењето на магнетното поле во близина на сончевите полови значи дека Сонцето наредните години ќе биде помалку активно од обично, објавија астрономите на годишната конференција на Универзитетот „Њу Мексико“. До овој заклучок стручњаците дошле врз основа на три одделни студии. Резултатите покажуваат дека, иако Сонцето во 2013 или во 2014 година ќе ја доживее максималната активност во тековниот циклус кој трае 11 години, за време на следниот 11-годишен циклус таа активност ќе биде многу послаба. Тоа значи дека ќе има помалку соларни бури, кои може да ги загрозат сателитите и системите за продукција на електрична енергија на Земјата. - Ова е необично и сосема неочекувано, но фактот дека три различни испитувања на Сонцето завршуваат со ист резултат е индикатор дека циклусот на сончеви дамки оди кон период на хибернација - изјавил Френк Хилм, директор на Американската соларна опсерваторија. Сонцето моментално е на средина на периодот наречен Циклус 24 и се движи кон периодот на ...
| | веќе видена

next