Градежен работник е тешко повреден откако паднал од деветметарски покрив во скопската населба Кисела Вода. Завчера, околу 14 часот, 51-годишниот работник од селото Огњанци со колеги менувале ќерамиди на семејната куќа. Во еден момент нагазил на табла која се скршила и од третиот кат паднал во дворот. Поради тешките повреди, веднаш бил пренесен во Ургентниот центар, каде што лекарите констатирале дека има тешки повреди на градите и на левата рака.
| | веќе видена

Седумдесет и седумгодишниот битолчанец Димче Бошиновски завчера околу 19 часот, додека се возел на велосипед, бил прегазен од камион во центарот на Битола. Несреќата се случила на раскрсницата од улиците Железничка и Солунска. Дваесет и шестгодишниот возач со камионот удрил во велосипедистот Божиновски, кој починал на местото на несреќата. Полицијата изврши увид за да ги утврди причините за сообраќајната несреќа.
сите 2 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов вчера му го врачи мандатот за формирање нова влада на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен премиер, Никола Груевски. Ниту претседателот ниту премиерот не сакаа да зборуваат пред новинарите на чинот на доделувањето на мандатот. Во наредните 20 дена Груевски треба да го достави до парламентот составот и програмата за работа на владата, а потоа, најдоцна за 15 дена, Собранието да одржи седница за избор на владата. Целата процедура мора да заврши најдоцна до 2 август, но иако нема никаква официјална информација, партиски извори информираат дека владата ќе биде формирана многу побрзо. Никола Груевски е шести премиер од независноста на Македонија, а по третпат добива можност да формира влада откако ВМРО-ДПМНЕ победи на изборите на 5 јуни. Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, Никола Груевски и Али Ахмети, уште минатата недела се договорија за поделба на пленот, а деновиве се чека и официјално да бидат соопштени имињата на идните министри. Според досегашниот вицепремиер за спроведување на ...
сите 9 | | | веќе видена

Македонските автори се препуштени сами на себе да го трасираат патот на сопствените дела до странската публика што покажува интерес за нивното творештво. Иницијативноста ја споделуваат и со издавачките куќи што го објавуваат нивното дело, но немаат помош од телото што треба најмногу да се заинтересира за афирмација на македонската уметност - Министерството за култура. Доказ за тоа е и годишната програма од национален интерес, каде што во делот за преводи од македонски јазик и од јазиците на националностите на странски јазици, годинава се одобрени само четири македонски дела, од кои две треба да се преведат на бугарски јазик („Од брегот на реката Санг“, антологија на митови со толкување од Светлана Камџијаш и „Жива мера“ на Лилјана Дирјан), едно на француски „Адамовото ребро“ на Оливера Николова и едно на словенечки јазик „Папокот на светот“ на Венко Андоновски. И додека лани јавноста реагираше дека меѓу осумте предвидени романи за превод од македонски на странски јазици, дури четири ќе се преведуваат на ...
| | веќе видена

Стотици македонски граѓани, од кои најголем дел туристи што се враќаат од грчките летувалишта, вчера со часови чекаа за излез од Грција поради генералниот штрајк и блокадата, на која се приклучија и царинските работници од граничниот премин „Евзони - Богородица“, а насочен против острите мерки за штедење на грчката влада. Додека патничките возила на секои два часа беа пропуштани по петнаесетина минути, рампата целосно беше спуштена за автобусите и за камионите, кои натоварени со стока од солунското пристаниште чекаа за влез во земјава. - Колоната од возила на „Евзони“ достигна повеќе од два километра, а пропуштањето на патничките возила се одвиваше на секои два часа - вели една патничка што се затекла на грчката страна за време на штрајкот. Протокот на сообраќајот се одвиваше без поголем застој од македонска страна бидејќи дел од возилата биле пренасочувани кон другите два премина „Дојран“ и „Меџитлија“, кои вчера попладнето беа слободни за влез и за излезе. Од Министерството за внатрешни работи најавуваат ...
сите 33 | | | веќе видена

Ако треба да се воведе наплатна зона за влез на возила во строгиот центар на Скопје, за да се намали метежот во сообраќајот и да се подобри еколошката состојба на градот, тоа би бил опфатот на големиот ринг. Прстенот што е исцртан со улиците Свети Климент Охридски, Мито Хаџивасилев-Јасмин, Кочо Рацин, ВМРО, Даме Груев и Војвода Васил Аџиларски би можел да функционира со наплатни рампи, по примерите на Осло или Лондон. Ова решение го нуди предлог-планот за одржлив транспортен систем во главниот град, кој го изработи професорски тим од отсекот за сообраќај и за транспорт при битолскиот Технички факултет и секторот за сообраќај на Град Скопје. Предлогот за наплата на таканаречена екотакса во Скопје би значело дека во иднина централното градско подрачје ќе може да се затвори за сообраќај и во него да се влегува со сопствено возило само преку рампи и со плаќање одредена сума. Како што се вели во планот, искуството од други европски градови покажало дека со наплата на такса, пред се, се намалуваат патувањата низ ...
| | веќе видена

Граѓаните што веќе четврта недела протестираат по улиците барајќи правда за загубениот млад живот и контрола над полициската бруталност велат дека од актуелната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, лично ќе побараат одговорност за случајот во кој Мартин Нешковски до смрт беше претепан од страна на Игор Спасов, припадник на специјалната полициска единица „Тигри“. Оваа изјава следува по вчерашната најава на министерката Јанкуловска дека би се сретнала со младите што протестираат и дека таа е целосно на располагање за сите информации поврзани со случајот „Нешковски“. Кирил Ефремовски, еден од организаторите на протестите, вчера информираше дека, освен со Јанкуловска, денеска официјално ќе побараат средба и со Анета Станчевска, началник на Секторот за внатрешна контрола и професионални стандарди. - Јас во основа не правам разлика со кого ќе се сретнам. Ако тоа го побараат, ќе ги примам на разговор - рече министерката Јанкуловска. Таа на вчерашната прес-конференција, на која го презентираше ...
сите 2 | | | веќе видена

Во крајнотешки услови и со минимални средства за работа, весникот „Време“, сепак, и денеска успеа да стигне до рацете на читателите. Со видоизменет облик, односно во црно-бело издание и со намален број страници, во вонредни услови продолжи печатењето на весникот. Сепак, неизвесноста и натаму останува. Тешко е да се предвиди дали ќе вродат со плод напорите да се опстане на медиумскиот пазар. Тоа што е сигурно е дека резервите од хартија и од плочи за печатење се намалуваат. Откако ќе се потрошат резервите, ќе запре и печатењето бидејќи, поради замрзнувањето на сметката на издавачот „Плус продукција“ од УЈП на еден милион евра, весникот „Време“, но и „Шпиц“ и „Коха е ре“, нема средства за набавка на хартија и за останатите неопходни материјали. Исто така, весниците немаат средства ниту за бензин, со што се отежнува дистрибуцијата низ градовите, а и вработените останаа без плата и се поизвесно е дека стотици медиумски работници ќе останат на улица. Заканата за затворање на трите дневни весници, но и за ...
сите 6 | | | веќе видена

Македонскиот ракометен првак Металург имаше поволен ждреб за новата европска сезона. „Металурзите“ почнуваат со објективно големи шанси во третата квалификациска група. Во првиот квалификациски меч, македонскиот првак ќе игра со Макаби Ришон од Израел. Ако победи, противник на Металург во финалето за место во главната фаза во ЛШ ќе му биде поуспешниот од дуелот Хафнарфјордур - Хаслум. Според ждребот, организацијата на квалификацискиот турнир ја доби Макаби, а ако откажат Израелците, натпреварите ќе се играат во Скопје. Доколку „металурзите“ ја поминат и оваа пречка, ги чека објективно добра група во главната фаза од ЛШ. Противници во групата Ц ќе им бидат ХСВ Хамбург, Цимос Копер, Констанца, за која настапува македонскиот репрезентативец Бранко Ангеловски, Ст. Петербург и Висла. - Ова е момент да се обидеме да го афирмираме Металург во Европа со настапот во Регионалната лига и во Лигата на шампионите. Генерално, имавме добар ждреб, но треба да бидеме внимателни. Прво треба да ги завршиме квалификациите, а ...
сите 6 | | | веќе видена

За 59 милиони евра се намалиле приходите во државната каса во мај, за разлика од минатиот месец. Иако во април приходите рапидно се зголемија, главно, поради дивидендата од телеком, сепак евидентно е дека состојбата во Буџетот не е ни најмалку розова. Дури и ако се исклучи дивидендата од телеком, приходите во Буџетот се намалени за 22 милиони евра. Само приливите од даноци и од придонеси, кои се најголем репер за состојбата во државата, се стопиле за десет милиони евра. Од 169,39 милиони евра собрани приходи во април по таа основа, до 30 мај истите се намалиле на 159,86 милиони евра. - Ова е доказ дека растот на економијата од 5,1 проценти во првиот квартал не е реален. Тие бројки покажуваат дека компаниите помалку плаќале данок на добивка, што е само мера за тоа како функционираат претпријатијата што очигледно остваруваат помало производство, плаќаат помалку плати и придонеси за вработените. Реален економски раст би било доколку имаме поголемо производство, извоз и вработувања што веднаш ќе се види во ...
| | веќе видена

Опијанет кумановец крвнички ја претепал сопругата во семејниот дом во Куманово, а потоа со нож и се заканувал дека ќе ја убие. Исплашена за својот живот, жената молчела додека сопругот со ножот шетал низ станот, викал, а, како што изјавила подоцна жртвата, сето тоа било резултат за банална расправија. Кумановецот има 40 години. Неговата сопруга е пет години помлада. Дента, изјавиле соседите што ја слушале семејната драма, З.Г. дошол дома пијан. Тие тврделе дека додека се качувал дома се нишал, губејќи рамнотежа. Штом ја отворил влезната врата и ја видел сопругата, почнал да се расправа со неа. Разгневен почнал да ја тепа со клоци и со тупаници по телото и по главата. Соседите повикале полиција, која го уапсила насилниот сопруг и поднела кривична пријава за сторено кривично дело тешка повреда при семејно насилство. Според статистичките податоци на полицијата, за 2010 година биле пријавени 248 случаи за кривични дела со тешка телесна повреда. За разлика од изминатата година, за 2001 година оваа бројка изнесува ...
| | веќе видена

Македонската дипломатија и по две децении самостојност се уште е жртва на партиските интереси и тешко одолева на желбите на власта да ја има под свое владение, сметаат поранешни дипломати. Тоа што ни недостига е стратегија во надворешната политика, лобирање и поофанзивна дипломатија. Според нив, најголемата вина за тоа лежи во поставувањето партиски војници за амбасадори во неколку клучни центри, наместо дипломати од професионалниот состав на МНР. Тие ја поддржуваат најновата иницијатива на претседателот Ѓорге Иванов, по средбата со шефот на дипломатијата Антонио Милошески, за дебирократизација на македонската дипломатија. Тоа во суштина значи дека амбасадорите ќе добијат пошироки овластувања да дејствуваат, но затоа ќе имаат и поголема одговорност за својата работа. Иванов вети дека во иднина ќе се прави поригорозна анализа и оценување на работата на амбасадорите колку со нивното дејствување придонеле за промоцијата на државата. Поранешниот амбасадор Махи Несими нагласува дека претседателот на државата има ...
| | веќе видена

Маја Парнарџиева-Змејкова, Владо Серафимовски, Сашко Кедев, Виктор Камиловски се дел од кандидатите што претендираат да седнат на министерската фотелја во Министерството за здравство. Единствената жена во оваа конкуренција, според неофицијалните извори, има најголеми шанси токму поради тоа што добро ги исполнува владините задачи. Првиот за кој почна да се зборува е кардиологот Сашко Кедев, кој јавноста последно го памети по проектот за поделба на поранешниот Клинички центар. Откако заврши оваа не многу славна и успешна реформа, Кедев го снема од јавноста. Иако е актуелен директор на Клиниката за кардиологија, во медиумите повеќе го имаше поради успешните алпинистички достигнувања и освојувањето на светските врвови. Парнарџиева-Змејкова, која во моментов директорува со Фондот за здравство, важи за човек од доверба на премиерот Никола Груевски. Како што неофицијално дознаваме, на неа се мисли кога извори од владејачката партија велат дека подобро е министер за здравство за биде економист отколку доктор. Ваков ...
| | веќе видена

Откако претседателот на Фудбалската федерација на Македонија, Хари Хаџи-Ристески, разговараше со домашните стратези Ѓоко Хаџиевски и Ѓоре Јовановски, а најави телефонски разговор и со Чеде Јаневски, се наметнува впечатокот дека следниот селектор на националниот тим ќе биде стручњак од нашата земја. Таквото размислување се наметнува и по имињата на странците што се заинтересирани да застанат на чело на македонската репрезентација. Повеќе или помалку, тоа се имиња кои како тренери немале којзнае какви резултати, па во една таква ситуација подобро е да му се даде доверба на домашен тренер, кој сигурно ќе има многу поголема желба да бележи напредок со нашата селекција. - Разговорите со Ѓоко Хаџиевски и со Ѓоре Јовановски поминаа во една срдечна и пријатна атмосфера и беа навистина лесни. Се работи за врвни стручњаци, а секој поединечно ја кажа својата концепција за подобрување на атмосферата, играта и на резултатите на репрезентацијата. Мора да истакнам дека понудија две различни концепции, но веројатно им се ...
сите 10 | | | веќе видена

Скандалозните записници што беа направени пред главниот претрес за случајот „Пајажина“, најверојатно, се напишани од некој доброупатен во предметот, смета Слаѓана Тасева, претседателка на „Транспаренси интернешнал Македонија“, посочувајќи дека на тој начин било направено кривично дело фалсификување. - Бидејќи излезе дека некој направил записник во кој се внесени работи што не се случиле, тоа не може поинаку да се оквалификува, освен како фалсификување. Во правото, терминот се вика „фалсификување на јавна исправа“. За тоа некој мора да одговара. Дали тоа ќе биде судијата или пошироко ќе се бара одговорноста, останува да видиме - вели Тасева. Тасева, исто така, објаснува дека вината за овој скандал, кој претставува преседан во судската практика, не треба да се бара кај дактилографките бидејќи е невозможно самите да го составиле записникот. - Не може одговорноста да се сведе само на дактилографката бидејќи се сомневам дека во судството имаме дактилографи кои самите можат да внесат содржина со таква ...
сите 4 | | | веќе видена

Триполи ги отфрли обвинувањата што Меѓународниот кривичен суд ги подигна против полковникот Моамер Гадафи, неговиот син Саиф ал Ислам и шефот на разузнавачката служба Абдула Сануси, и соопшти дека нема намера да апси никого, јавија светските медиуми. - Тој суд е оружје што Западот го користи за да ги прогонува лидерите од третиот свет. Лидерот на револуцијата и неговиот син немаат никакви официјални места во Либија - изјави либискиот министер за правда Мухамед Камуди. За разлика од владата во Триполи, бунтовниците ја поздравија одлуката на меѓународниот суд за апсење на Гадафи бидејќи на тој начин му е одземена целата политичка легитимност на полковникот. Западните медиуми прават споредба со налогот за апсење на Слободан Милошевиќ, но нагласуваат дека тешко е да се предвиди какви последици ќе има налогот за Либија. - Тие што веруваат дека овој налог за апсење претставува директен лет на Гадафи во затворска ќелија во Холандија - се лажат. Додека е скриен во Либија, тој е безбеден, односно надвор од дострелот ...
сите 2 | | | веќе видена

Македонија бележи благ пад кај независноста на медиумите, забележува најновиот извештај „Нации во транзиција 2011“ на невладината организација „Фридом хаус“, која на ова поле на Македонија и ја намалила оценката на 4,50, за разлика од минатиот извештај во кој оценката беше 4,25. Невладината организација го врши оценувањето врз основа на анализа на седум области, при што 1 е најдобра, а 7 најлоша оценка. „Македонија доживеа пад во своите медиуми како резултат на се поголемиот број тужби за клевети и казни против новинарите. Многу од претставките беа поднесени од политичари, судии, државни функционери или од конкуренти. Покрај тоа, некои од опозициските медиуми беа цел на напади од полицијата, рации и апсења кон крајот на минатата година, наводно, за финансиски криминал“, се наведува во извештајот на „Фридом хаус“. Македонија последната година забележи огромен пад во независноста на медиумите и во извештаите на други релевантни институции и организации што се занимаваат со состојбите во медиумската сфера. ...
сите 4 | | | веќе видена

Поранешниот гувернер на американската сојузна држава Илиноис, Род Благојевиќ е прогласен за виновен за корупција и за обид да го продаде испразнетото место во американскиот Сенат, кое го држеше Барак Обама пред да стане претседател на САД, јавија американските медиуми. Поротата на судот во Чикаго го прогласи Благојевиќ за виновен за 17 од 20 точки од обвинението, од кои 11 се поврзани со обидот да тргува со местото во Сенатот. Поранешниот гувернер, кој е обвинет и за обид за изнуда на донации од бизнисмени, сега има забрана за патување надвор од државата, а висината на казната ќе му биде определена на почетокот на август. Благојевиќ, кој претходно е прогласен виновен за давање лажен исказ на истрагата, може да добие до 300 години затвор. - Многу сум разочаран од резултатот. Искрено, изненаден сум. Нема што друго да се каже, освен тоа дека сакам да одам дома кај моето семејство - изјави Благојевиќ. Поранешниот гувернер е син на работници од Србија. Има завршено право и е член на Демократската партија, каде ...
сите 2 | | | веќе видена

Поп-ѕвездата Мадона е инспирација за новиот стрип, кој ќе се прави во Соединетите Американски Држави. Продукцијата „Блувотер“, креаторите на стриповите „Фимел форс“ изјавиле дека приказната на ѕвездата ќе биде направена во публикација на 32 страници, кои ќе ги прикажуваат клучните моменти во нејзиниот живот. - Наша цел е да покажеме помалку познати настани и влијанија по кои дојде тоа што Мадона стана феномен, повеќе од четврт век откако таа се појави на сцената - објаснува Џејсон Шулц од „Блувотер“. Сценариото за стрипот го напиша Ц.В. Кук, а илустратор е Мајкл Џонсон. Стрипот треба да излезе во продажба во август. - Повеќето поп-ѕвезди се и должат на оваа жена. Неверојатно е што таа се направи во својот живот, а имам чувство дека сето тоа е само почеток - рече Шулц. Истите издавачи до сега објавија биографии на Маргарет Тачер, Сара Палин, Мишел Обама. - Визуелниот медиум овозможува перспектива која не само што е поприфатлива, туку и поблиска до просечниот човек без да изгуби многу информации што се ...
сите 3 | | | веќе видена

Рафаел Надал уште еднаш го потврди својот победнички карактер откако, и покрај незгодната повреда на зглобот, успеа да го совлада Хуан Мартин дел Потро (7-6, 3-6, 7-6, 6-4) и да се пласира во четвртфиналето на Вимблдон. Прворангираниот светски тенисер заработи повреда во финишот од првиот сет, по што му беше дадена лекарска помош. Сепак, Шпанецот стегна заби, одигра одличен меч и сосема заслужено се пласираше во следната рунда, каде што го очекува пресметка со Американецот Марди Фиш. - Ја чувствував повредата во текот на првиот сет, но при резултат 6-5 во гемови болката стана неподнослива. Ми се чини дека повредата е многу сериозна, во еден момент помислив дека ми пукна коската и сериозен ја разгледував можноста да го предадам мечот. Ги чекам резултатите од лекарските прегледи, кои ќе ја дадат точната дијагноза - истакна Надал. Новак Ѓоковиќ многу лесно го визираше пласманот меѓу најдобрите осум тенисери, совладувајќи го Французинот Лиодра со максимални 3-0 во сетови (6-3, 6-3, 6-3). Следен ривал на српскиот ...
сите 2 | | | веќе видена

next