Кикбокс-клубот Аждер аполонија од Гевгелија утре во овој град ќе организира гала-вечер на кикбоксот, на која дел од најдобрите македонски натпреварувачи ќе ги вкрстат ракавиците во рингот со противници од БиХ и од Црна Гора. Тоа ќе биде прв ваков турнир во Гевгелија и се очекува да го привлече вниманието на голем број симпатизери на кикбоксот. Македонскиот тим ќе го сочинуваат седум натпреварувачи и тоа Нинослав Саботковски (до 63 кг), Иле Ристески (до 75 кг), Александар Најдовски, Димитар Атанасов (до 86 кг), Саше Атанасов (до 91 кг). Тие ќе ги одмерат силите со ривали од БиХ и од Црна Гора во дисциплината лоу-кик. Атанас Стојковски (до 91 кг) ќе настапи во дисциплината К1. Предводник на селекцијата на БиХ е Салко Зилџиќ, а Црногорците ќе ги води Иван Стругар.
сите 3 | | | веќе видена

Хелсиншкиот комитет за човекови права оцени дека криминалот, а не спорот со Грција за името, е главната пречка за Македонија да влезе во Европската унија и во НАТО. - Владата мора да носи планови без рок за справување со криминалот и со корупцијата, па и да го решиме спорот за името, тоа ќе претставува пречка за пристап во Европската унија и во НАТО, проблем со кој се соочуваат речиси сите балкански земји - оцени вчера Осман Кадриу, претседателот на Хелсиншкиот комитет за човекови права. Според него, власта која пред електоратот најавуваше борба со криминалот, наместо вистински да се зафати со работата, спроведе серија спектакуларни апсења и полициски акции за кои, во најголем број, немаше обезбедено докази, ниту до крај ја почитуваше предвидената процедура.
сите 2 | | | веќе видена

Популарниот музичар Принс не може да поднесе да слуша музика преку интернет бидејќи вели дека така ништо не може да се почувствува. Според него, не постои подобар музички запис од старата добра аналогна снимка. Во интервјуто за британскиот весник „Гардијан“, пејачот изјави: - Лично не може да ја поднесам дигиталната музика. Звукот го добиваш на парчиња. Тој влијае на друг дел од мозокот. За време на репродукцијата, ништо не чувствуваш. Ние сме аналогни луѓе, не дигитални. Во јануари минатата година Принс тврдеше дека дошол крајот на „интернетската ера“ и одлучи неговиот албум „20Тен“ да не го постави за дигитално преземање. Но, интернетот не пропадна, а неговиот албум истиот ден кога излезе во продажба се најде на мрежата, и тоа во неколку дигитални формати.
| | веќе видена

Мобилниот телефон пронајден за време на акцијата во која беше убиен Осама бин Ладен во Пакистан содржел контакт со милитантна група, која била поврзана со пакистанската разузнавачка служба ИСИ, објави весникот „Њујорк тајмс“. Весникот цитира извори блиски до истрагата, кои укажуваат дека повиците од тој телефон биле до Харакат ул Муџахедин, милитантна група поврзана со пакистанската разузнавачка служба ИСИ. - Тоа е сериозна трага - изјави еден од изворите за весникот. Друг официјален американски претставник изјави за весникот дека не е дефинитивно сигурно дека ИСИ имале врски со Бин Ладен, ниту дека повиците имале врска со него. Мобилниот телефон му припаѓал на курирот на Бин Ладен, кој беше убиен заедно со челникот на Ал Каеда во градот Аботабад.
сите 2 | | | веќе видена

Џиновски часовник што ќе отчукува следните 10.000 години ќе биде изграден во Бока, планинскиот венец на Сиера Дијабло, во западен Тексас. Конструктор е Сени Хилис, информатички стручњак што за остварување на проектот „Часовник од 10.000 години“ сонувал од 1989 година. Работите се во полн ек, а планот е во карпа да се вгради часовник со димензии од 61 метар, заедно со пристапни тунели и ходници, преку кои посетителите би можеле да го видат. Часовникот ќе биде симбол на долгорочното размислување и планирање на иднината на човечкиот род. Механизмот ќе биде наместен така што ќе прави едно отчукување годишно, додека ѕвонењето ќе се слуша на секои илјада години кога свечено би требало да се огласи и „кукавицата“.
| | веќе видена

Кумановската група „Хипнополис“ и скопскиот состав „Винус флај треп“ оваа сабота ќе одржат заеднички концерт во кафулето „Агора“ во Куманово. Составот „Хипнополис“, покрај неодамнешните настапи во Скопје, кога свиреа со „Џексон фајв“ и со „Совиет совиет“, овојпат ќе настапат пред кумановската публика. „Материјалот е збогатен со уште неколку гитарски „експлозии“, а ќе има и изненадувања за комплетно аудио-визуелно доживување“, велат кумановците. „Винус флај трап“ е скопска група, чиишто членови имаат повеќегодишно искуство во различни групи и проекти. „Винус флај треп“ создаваат музика во која се препознаваат влијанија на фанк, гаражен рок, пост рок, пост панк , електро и хипхоп-музика.
| | веќе видена

Скопјанецот Тони Денковски, кој е осуден на доживотна затворска казна за тројното убиство во ресторанот „Биг фиш“, вчера на јавна седница во Апелациониот суд во Скопје побара да му биде укината казната и повторно да има судски процес. Тој, пред апелационите судии го повтори својот исказ даден и во судскиот процес, според кој, пукал и убил затоа што жртвите му се заканувале дека ќе му ги убијат децата. Осудениот Денковски изјави дека се уште не се сеќава што се случило кобната вечер кај ТЦ „Три бисери“ во Скопје, дека жали за случајот, сожалува со нивните семејства, но рече и дека и тој со жртвите умира.
сите 3 | | | веќе видена

Тротоарите на Партизанска, кои одамна не се реконструирани, деновиве се градат на потегот од болницата „Букурешт“ до „Симпо“. Пешачките патеки се поплочуваат со бекатон-плочки, а досега е направен делот од болницата до сината кула во Карпош 2. Надлежните од Општината велат дека работите ќе продолжат додека не се обноват тротоарите до крстосницата на Партизанска со Рузвелтова, односно каде што завршува територијата на Карпош. Истовремено, се градат и жардиниери за дрвјата и за зеленилото на пешачките патеки. Работите ги финансира Општина Карпош, а рокот за изведба е 60 дена.
| | веќе видена

Инди-составот „Бомбај шоу пиг“ од Холандија утре ќе одржи концерт во клубот „Ла Кања“ во Старата скопска чаршија. Нивниот настап ќе почне во 22 часот. Групата „Бомбај шоу пиг“ по издавањето на нивното прво ипи-издание добиваат одлични критики кои им носат гостувања во многу земји во Европа. Критичарите најчесто ги споредуваат со „Је је јес“ и со „Дет фром абав 1079“. Неодамна тие го издадоа и нивното второ ипи-издание „Бавѕ ит‘с а фаце“ на кое соработуваа со Ели Џејни од групата „Грлс агенст бојс“. Цената на влезницата за концеротот на „Бомбај шоу пиг“ е 100 денари.
| | веќе видена

Мала верверичка секој ден доаѓала во дворот и му станала верна придружничка на српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ на Вимблдон. На светскиот рекет број два воопшто не му пречи таквото друштво. Тој дури и ја сликал верверичката и ги ставил фотографиите на своите профили на „твитер“ и на „фејсбук“. - Малата верверичка ми е најдобриот пријател сега во Лондон. Таа е се поблиску и поблиску секој ден, доаѓа да ми посака среќа. Се обидувам да ја хранам од мојата рака, можеби ќе успеам. Ја поткупувам со ореви и со лешници - напиша Ѓоковиќ на „твитер“ и на „фејсбук“.
сите 2 | | | веќе видена

Со скандалозни, однапред подготвени записници, во кои обвинетите веќе го дале својот исказ, судот сакал да ја донесе пресудата за случајот „Пајажина“, за кој обвинетите и одбраната уште на самиот почеток обвинија дека е политички монтиран. Монтираните записници ги обелоденија адвокатите на обвинетите на вчерашното судско рочиште. Дел од нив, кои на рака го добиле записникот од судењето на 14 јуни, добиле седум страници, а тие на кои им бил испратен по електронски пат, добиле записник на 17 страници. - Некои колеги добија записник на повеќе страници, на кој стои дека главниот претрес почнал, дека обвинителката Гордана Гешковска го прочитала обвинението и дека обвинетите дале исказ, според кој, тие останале на првобитната изјава дадена во истрагата. Стои и тоа дека обвинетите немаат забелешки и прашања. Шокиран сум од тоа што некој составил и дистрибуирал ваков записник. Бидејќи записниците однапред се составени, се плашам дека некој до сега напишал и пресуда - истакна адвокатот Никола Поленак. Судијката ...
сите 7 | | | веќе видена

Во новиот парламент, кој ќе се конституира в сабота, нема да биде едноставно да се обезбеди Бадентерово мнозинство иако, како што велат од партијата на Али Ахмети, на дневен ред во најскоро време по конституирањето на Владата ќе се најдат повеќе проекти што ги засегаат меѓуетничките односи. Тоа, пред се, се законите за употребата на симболите и на јазиците, образованието и за културата, а за чиешто изгласување се потребни и мнозинство гласови од присутните пратеници од немнозинските заедници. Тоа би можело да бидат отстапки во рамките на самата коалиција меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, но и кон некои од опозициските партии, кои, исто така, имаат свој удел во Бадентеровото мнозинство. Под претпоставка вкупниот број такви пратеници да е 35, тогаш ќе треба да се „договорат“ најмалку 18 гласа според Бадентер за да се истурка еден закон. Во секој случај, право на двојно гласање ќе имаат 25 пратеници од трите партии на Албанците, како и десетина парламентарци од партиите на помалите заедници што добија мандат на листите на ...
сите 2 | | | веќе видена

Можноста за издавање трета еврообврзница, за која Владата смета дека треба да стане редовен начин на полнење на јавната каса, како и зголемувањето на домашното задолжување кај банките предизвика паника кај стопанствениците и кај економските стручњаци, кои стравуваат од раст на каматите на кредитите, осиромашување на стопанството и на граѓаните. Поранешниот министер за финансии Никола Поповски вели дека банките ќе купуваат од државата обврзници и други хартии од вредност само ако им нуди повисоки камати. - Веќе трета година Владата функционира со буџет во кој има висок дефицит од околу 200 милиони евра годишно. Конечно, сега, на средината од годината, Владата сфати дека има сериозен проблем со финансирање на дефицитот. Внатрешните извори се исцрпени и Владата е свесна дека без зголемување на каматните стапки на домашните обврзници не ќе може да обезбеди дополнителни средства за да го покрие дефицитот. А, странските извори и онака се мошне скапи. Со оглед на „ножиците“ во кои Владата навлезе со високиот ...
сите 3 | | | веќе видена

Европскиот парламент на една од следните седници ќе расправа за последните случувања во Македонија поврзани со поставувањето на споменикот на Александар Македонски во Скопје и како тоа ќе влијае на преговорите за името. Како што дознаваме од дипломатски извори, грчките пратеници на чело со Марилена Копа од владејачката ПАСОК и Јоргос Кумуцакос од опозициската Нова демократија ова прашање веќе го поставиле пред надлежната комисија на Парламентот, а многу е веројатно дека пред летните одмори ќе биде ставено и на пленарна седница. Намерата на грчките власти е на европската јавност да и го свртат вниманието дека Македонија не е толку наивна колку што сака да се претстави и дека Грција има доволно силни аргументи што не дозволува земјата да ги почне преговорите пред да се реши спорот за името. Според познавачите на европските случувања, Европскиот парламент нема големо влијание во одлуките на Унијата, но за Македонија би било пострашно доколку со расправата се заинтересираат повисоките тела како што се Европската ...
| | веќе видена

Американскиот претседател Барак Обама го објави планот за повлекување на 33.000 војници од Авганистан до септември в година и им порача на Американците дека дошло време да се насочат кон изградбата на својата земја. Во обраќањето до нацијата, Обама прецизира дека до крајот на годинава од Авганистан ќе си заминат 10.000 американски војници, а останатите 23.000 до крајот на следното лето. Комплетниот американски воен ангажман, кој во оваа земја трае речиси една деценија, треба да биде завршен до крајот на 2014 година. До тогаш одговорноста за безбедноста во Авганистан во целост треба да биде префрлена на авганистанските сили и етапно да се повлечат и другите 68.000 војници на САД. Тој нагласи дека САД сега се во состојба да ги повлечат трупите бидејќи Ал Каеда се наоѓа под огромен притисок, најголем од нејзиниот напад на САД на 11 септември 2001 година, што резултираше со ликвидација на нејзиниот лидер Осама бин Ладен. - Ова е почеток, а не крај на американските напори да и се стави крај на оваа војна. ...
сите 8 | | | веќе видена

Македонскиот театар за деца и за младинци, еден од ретките во регионот што има освоено многу награди на речиси сите фестивали во поранешна Југославија и во дел од земјите во Југоисточна Европа, покрај долгогодишните обмислувања, се уште не успеа да создаде Детски театарски фестивал - идеја што летово ја заживува битолскиот детски театар „Петар Стојковски - Бабец“. - Ние сме единствената земја во регионот што нема театарска манифестација за деца - изјави неодамна новиот директор на Театарот за деца и за младинци, Драган Довлев, на претставувањето на четиригодишна програма на театарот и споменувајќи го меѓу приоритетите токму создавањето ваква манифестација. До моментот на реализација на таа идеја на Театарот за деца и за младинци од Скопје, со слична иницијатива се појави театарот „Петар Стојковски - Бабец“ од Битола, кој во рамките на битолското културно лето „Бит-фест“, летово ќе го организира првиот интернационален детски фестивал „Битолино“. - Идејата за детскиот фестивал се роди токму од потребата ...
| | веќе видена

Триесетина години откако почна да се гради колекторскиот систем за заштита од загадување на Охридско Езеро, а таму се уште постојат црни точки, каде што водата не добра за капење. Најголем проблем за загадувањето на езерото се дел од куќите на потегот од црквата „Света Софија“ до Сараиште, реката Грашница, објектите од Свети Наум до Радожда. Во овие делови отпадните води се влеваат во езерото, без претходно да бидат прочистени. Но, и покрај се, во Центарот за јавно здравје во Охрид тврдат дека, генерално, квалитетот на водата во Охридско Езеро е добар, иако во текот на летниот период, поради зголемениот број гости во хотелите, загаденоста е поголема. - Последните анализи покажуваат дека во најголем дел квалитетот на водата во Охридско Езеро е од прва категорија и од втора, што значи дека е безбедна за капење. Трета класа е кај Велгошти, кај што се влева реката Грашница. Но, тој дел не се користи за капење - објаснува Сашо Точко од Центарот за јавно здравје во Охрид. Во колекторскиот систем не се приклучени и ...
| | веќе видена

Полека наближува големото финале на „Која е најбрзата македонска ѕвезда?“, најспектакуларниот настан на тркала што изминатите месеци го плени вниманието на пошироката јавност и тоа не само во Македонија, туку и во целиот регион. Спектаклот на тркала, што секоја втора недела го гледавте во рамките на Високи октани, најгледаното и највлијателното автомобилско шоу во земјата, на фрекфенцијата на А1 телевизија е пред своето „крешендо“, или, како што музичарите популарно велат „туш“. Да, токму музичарите, бидејќи речиси сите финалисти – ѕвезди се од музичкото небо. Тие на асфалтната патека во Серес, просто ги пометоа, своите колеги ѕвезди, од театарската, филмската, новинарската и воопшто од сите други шоу-бизнис сцени. Од прикажаното на тркачката патека се доби впечаток дека музичарите се подобри возачи од останатите ѕвезди. Неверојатно, но тоа е реалноста од Серес! И навистина од петтемина финалисти: Адријан Гаџа, Раде Врчаковски-Врчак и Ламбе Алабаковски, од господата и Тамара Тодевска и Сања Николиќ, од ...
| | веќе видена

Секој обид за присвојување на делото на браќата Миладиновци може дополнително да ги оптовари и така кревките односи меѓу Македонија и Бугарија, обременети со многу историја и политика. Ваков е ставот на стручњаците по иницијативата што дојде од источниот сосед, од тамошни интелектуалци, за струшките браќа да бидат прогласени за бугарски светци. Според нив, делата на Миладиновци одамна ги имаат надминато балканските граници и секое присвојување ќе значи повод за нови поделби. Затоа, најдобрата варијанта е да се размислува за прифаќање на Миладиновци како придобивка на двете земји и тие би можеле да бидат нишката од каде што би почнала ваквата иницијатива. Академик Митко Маџунков, кој е главен редактор на македонската енциклопедија, смета дека традицијата и култот кон Миладиновци многу повеќе е изразен кај нас отколку во Бугарија и дека преку ова најдобро се гледа односот на соседните држави кон Македонија. - Точно е дека една седмина од песните во нивниот Зборник се на бугарски јазик и тој факт никој не го ...
| | веќе видена

Компанијата за телекомуникации „Уан“ ќе биде официјален спонзор на македонската кошарка во следните три години. На вчерашната прес-конференција, која беше организирана во салата „Борис Трајковски“, беше официјализиран договорот со кој „Уан“ останува главен пријател на македонските кошаркари, како што, впрочем, беше случај и во изминатиот период. - Привилегија е да се има партнер каков што е „Уан“. Ние како Македонска кошаркарска федерација имаме исти принципи на работа, почитуваме исти вредности како и оваа компанија, па затоа сме презадоволни што нашата соработка продолжува. Четири години веќе сме партнери, односот секојдневно го надградувам и сега со задоволство можеме да го објавиме новиот четиригодишен договор. Наша заедничка цел е да ја вратиме насмевката на лицата на навивачите - изјави Даниел Димевски, претседател на МКФ. Од новиот договор за спонзорство беше задоволен и капитенот на националниот тим, Перо Антиќ, кој ќе ја предводи македонската репрезентација на претстојното Европско првенство во ...
сите 3 | | | веќе видена

next