Оранжериските производители до крајот на неделава директно ќе ги презентираат своите барања пред владината Комисија за економски систем, која воедно ќе ги разгледа и конкретните мерки на ресорното министерство за нивна поддршка по појавата на бактеријата ешерихија коли. Како што изјави заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Перица Иваноски, ќе биде разгледан и предлогот на производителите за субвенционирање на мазутот, но под кои услови допрва треба да се утврди. - Ако мазутот се субвенционира, тогаш периодот на греење, расадување и производство треба да почне порано за производите да стасаат побрзо и навреме да се пласираат на европскиот и на светскиот пазар, што ќе овозможи остварување приход. Тоа што државата би го загубила од поддршката треба да се компензира со влез на девизи, со профит од пласман на производството - рече Иваноски. Зголемување на субвенциите по површина за оранжериското производство и по килограм откупен производ за производството на отворено и пластеници, како ...
| | веќе видена

Реал Мадрид се промовира како фаворит во трката по Нејмар откако изрази подготвеност да го вклучи Рикардо Кака во понудата за бразилскиот тинејџер. Челниците на Сантош потврдија дека добиле интересна понуда од „кралскиот клуб“ за услугите на Нејмар, но објавија дека ќе одговорат дури откако ќе ги завршат настапите во Копа либертадорес. Извори блиски до шпанскиот клуб откриваат дека водечките луѓе на Сантош го смениле својот став дури откако „кралевите“ се согласиле да го испратат Кака во Бразил. Претседателот Флорентино Перез прво не сакал ни да чуе за таква размена, но се премислил откако тренерот Жозе Мурињо му соопштил дека Кака воопшто не му е потребен во тимот за следната сезона. Португалскиот стратег веќе има решено да го продаде Кака за да обезбеди пари за ангажман на нови фудбалери, но Бразилецот барем засега одбиваше да си замине од „Сантијаго Бернабеу“. Сепак, ситуацијата би можела да се промени бидејќи суперталентираниот плејмејкер не крие дека би сакал да се врати во татковината, така што ...
| | веќе видена

Мексиканската полиција завчера во централно Мексико го уапси лидерот на озлогласениот наркокартел Ла Фамилија, Хезус Мендез Варгас, познат како Мајмунот, соопшти претседателот Фелипе Калдерон. Тој и честита на полицијата за успешната акција, а апсењето го оцени како голем удар врз организираниот криминал. - Ова апсење го уништи командниот синџир на овој картел - изјави портпаролот на полицијата Алехандро Поре. Варгас беше на потерница за шверц на кокаин, марихуана и на метамфетамини во Мексико и во САД. Исто така, беше осомничен и за нарачани убиства и киднапирања на членови на противничките банди. За негово апсење властите нудеа награда од 2,5 милиони долари, но се уште е непознато дали некој ќе ја добие наградата. Овој озлогласен наркокартел преживеа силен удар уште во декември 2010 година, кога беше убиен претходниот бос, Назарио Морена. Ла Фамилија ужива огромна поддршка од локалните жители во државата Мичоакан поради кампањата на „промовирање“ на семејните вредности и огромните донации со кои картелот ...
| | веќе видена

Неколку островски земји остро се спротивставија на идејата за составување фудбалска репрезентација на Велика Британија која би настапувала на Олимписките игри во Лондон следното лето. Фудбалската асоцијација на Англија постигна договор на оваа тема со Олимпискиот комитет на Велика Британија за домаќинот да има силна репрезентација што ќе атакува на медал на олимпискиот турнир. - Да се види фудбалската репрезентација на Велика Британија на дело во Лондон ќе биде еден од најубавите моменти од овие Олимписки игри. Оваа одлука е донесена од спортски причини и ќе им даде можност на навивачите од сите британски земји да навиваат за една селекција во обидот да се стигне до медал - изјави Енди Хант, директор во Олимпискиот комитет на Велика Британија. Ваквата одлука, сепак, предизвика остри реакции од другите земји од регионот, кои децидно се спротивставуваат на идејата за соединување на фудбалски план. - Немаме намера да ја поддржиме таа идеја. Мораме да го заштитиме сопствениот идентитет и затоа шкотските ...
| | веќе видена

Најдобриот играч во финалната серија, Дирк Новицки, планира работно да ја искористи можната пауза во НБА поради се поизгледното одложување на почетокот на новата сезона. Доколку најсилната лига во светот не почне на почетокот на ноември, најдобриот германски кошаркар на сите времиња ќе се врати во Бундес-лигата. Според германскиот „Билд“, три екипи се во игра за да ги добијат услугите на Новицки, и тоа Баерн, Алба и шампионот Бамберг. Фаворит е токму шампионот Бамберг поради близината до неговиот роден град Вурцбург. - Доколку Дирк дојде во Германија, најдобро би му било да игра во тим што е најблизу до неговиот роден град Вурцбург. Наскоро ќе пијам пиво со неговиот менаџер за да ја доставам нашата понуда. Ние сме шампиони, ќе играме во Евролигата и мислам дека би биле идеалниот клуб за него доколку дојде до локаут во НБА - изјави Волфганг Хајдер, директорот на Бамберг. Новицки, кој речиси сам ги победи трите ѕвезди на Мајами во финалето на НБА, најави дека, доколку дојде до одложување, нема намера да одмора ...
сите 3 | | | веќе видена

Во заедничка акција на ФБИ и на Скотланд јард, завчера во Британија е уапсен 19-годишниот Рајан Клири, кој е осомничен за серијата хакерски напади врз американските служби и врз странски компании. Според британскиот печат Клири е припадник на хакерската група „Лулз секјурити“, која се сомничи за кибернетски напад врз американскиот Сенат, ЦИА и британската Агенција за организиран криминал, како и компаниите „Сони“, „Нинтендо“. Полицијата го уапсила во неговиот дом во округот Есекс каде што живеел со својата мајка и од каде што службите заплениле неколку компјутери. Освен во неговиот дом, запленети се и неколку сервери во САД, преку кои дејствувала групата. Според неговата мајка, Клири ретко го напуштал својот дом и постојано бил на компјутер. Доколку биде екстрадиран и осуден во САД, Клири може да добие 10 години затвор. ФБИ верува дека уапсениот тинејџер е водач на хакерската група „Лулз секјурити“, која и објави кибернетска војна на американската влада. Но, неговото апсење не значи и крај на неговата ...
| | веќе видена

Американското обвинителство вчера поднесе обвинение за 21-годишниот косовски Албанец Арид Ука, кој уби двајца американски војници и рани уште двајца на аеродромот во Франкфурт на 2 март оваа година. Ука, кој моментно се наоѓа во германски затвор, е обвинет дека со пиштол ги убил американските војници Николас Алден и Закари Кадбек, како одмазда за американската мисија во Авганистан. Обвинителот Рајнер Грисбаум, неколку дена по нападот изјави дека мотивот за нападот била видеоснимка на која се гледа напад на американски војници на една куќа во Авганистан. Според него, Ука сакал да ги спречи ваквите напади со убиство на американските војници. Обвинителот го цитираше напаѓачот, кој работел на аеродромот, кој изјавил дека често ги слушал американските војници како разговараат за војната во Авганистан. На 2 март Ука пришол до автобусот во кој се наоѓале американските војници и од еден од нив побарал цигара. Прво го прашал војникот дали патуваат за Авганистан и откако добил потврден одговор, му стрелал во грб. ...
| | веќе видена

Навивачката група „Комити“ ќе ја даде својата поддршка на Партизан на квалификацискиот дуел од Лигата на шампионите со македонскиот првак Шкендија. Оваа информација за српските медиуми ја откри еден од основачите на „Комити“, Александар Колевски-Жути. Реваншниот дуел од второто коло во квалификациите за ЛШ ќе се игра на националната арена „Филип Втори“, а на него српскиот првак ќе биде бодрен и од македонската навивачка група. - Ние отсекогаш сме имале добра соработка со навивачите на Партизан, популарните „Гробари“. Тие беа присутни на нашиот јубилеј пред неколку години, а во меѓувреме меѓусебните односи уште повеќе ни се подобрија. Токму затоа својата поддршка ќе му ја дадеме на тимот на Партизан. Никако не можеме да навиваме за Шкендија, не можеме да толерираме дека на нивните натпревари наместо македонско знаме стојат албански државни одличја - истакнува Колевски за српскиот таблоид „Ало“. „Комитите“ преку својот лидер побараа од навивачите на Партизан за гостувањето во Скопје никако да не се ...
сите 3 | | | веќе видена

Еден од најдобрите чешки хокеари на сите времиња, Јаромир Јагр, од следната сезона сака повторно да настапува во НХЛ. Јагр, кој последните три години ги помина во рускиот шампионат играјќи за екипата на Авангард Омск, е на списокот на желби на два славни клуба, Питсбург пингвинс и Детроит ред вингс. И на 39-годишна возраст се уште е еден од најдобрите хокеари на денешницата и беше лидер на репрезентацијата на Чешка, која годинава на Светското првенство го освои бронзениот медал, а лани успеа да стане и светски шампион. Тој годинава по десетти пат беше прогласен за чешки хокеар на годината. - Неколку екипи се заинтересирани за услугите на Јагр, а во последните два дена преговараме со Питсбург и со Детроит, кои се главни фаворити за негов потпис. Јагр сака да потпише само едногодишен договор и да игра за екипа со шампионски амбиции и мислам дека сме на добар пат до крајот на неделата да се договориме - изјави Петер Свобода, менаџерот на хокеарот. Јаромир Јагр во 18 сезони поминати во НХЛ, играјќи за три клуба, ...
сите 2 | | | веќе видена

Комуналното претпријатие во Дојран до крајот на неделава ќе ги чисти дојранските плажи откако концесионерите не си ја завршија обврската непосредно пред официјалниот почеток на летната туристичка сезона. Градоначалникот на Дојран, Глигор Чабулев, најави дека откако плажите ќе преминат во надлежност на Општината, следната година ќе распишат нови огласи за концесија бидејќи сегашните концесионери не ги исполниле обврските во договорот со Министерството за транспорт и врски. - Концесионерите што ги зедоа плажите мислат дека е доволно да направат шанкови и да очекуваат профит. Немаат направено тоалети, тушеви, ги немаат исчистено плажите и езерото од треви. Годинава ќе им прогледаме низ прсти и за да не се срамиме од туристите, плажите ќе ги исчисти комуналното претпријатие. Плажите ги зедоа без пари, а не сакаат да вложат во нив ни евро - вели градоначалникот Чабулев. Тој додаде дека годинава водата во езерото е надојдена и ако продолжат поволните хидролошки услови очекува за две-три години езерото да го врати ...
| | веќе видена

По трите неуспешни обиди да почне главниот претрес на случајот „Пајажина“, за денеска се очекува конечно да стартува со читање на обвинителниот акт, напишан на 79 страници. Но, сепак, успешноста и на ова рочиште е неизвесно бидејќи одбраната досега регистрираше многубројни пропусти и недостатоци во истрагата, кои го оневозможуваат почетокот на главниот претрес. Првото рочиште се одложи поради неможноста на одбраната да направи увид во доказите на обвинителството, а наредните две судења поради влошената здравствена ситуација на обвинетата Ѓ.Џ., за која судскиот совет побара да се направи соодветен медицински преглед. Досегашните рочишта за „Пајажина“ поминаа во напната атмосфера. Прво, судијката Павлина Христова нареди обезбедувањето да го исфрли од судницата адвокатот Мирослав Вуиќ поради, како што рече, непочитување на судот. Утредента, пак, ја исфрли помалата ќерка на Велија Рамковски, Лејла, поради прегратка со својот татко и со сестра и. По дадените ветувања од одбраната дека тоа нема повторно да се ...
сите 38 | | | веќе видена

Еден фоторепортер е ранет во ногата, а две лица се повредени во судирите меѓу католиците и протестантите, кои веќе три дена беснеат во главниот град на Северна Ирска, Белфаст, пренесува „Би-Би-Си“. По инцидентот полицијата ги предупреди новинарите и фоторепортерите да не влегуваат во областите каде што траат судирите. Според британскиот печат, полицијата неколкупати морала да употреби шок-бомби, водени топови и солзавец за да ги растера групите што се пресметувале меѓу себе со камења и со молотови коктели. Нередите почнале во понеделникот навечер со пресметка на стотина протестанти и католици, во католички кварт во источен Белфаст, каде што, главно, живеат протестанти. Во нередите во кои се слушале и пукотници се ранети две лица. Насилствата, кои локалните власти ги опишаа како најжестоки во последната деценија, се случуваат на почетокот на сезоната на маршеви во Северна Ирска. Тогаш протестантите одржуваат паради, кои предизвикуваат насилни протести на католиците. Во Северна Ирска речиси триесет години ...
сите 2 | | | веќе видена

Конститутивна седница за новиот собраниски состав ќе се одржи в сабота точно напладне, било договорено на вчерашната средба на досегашниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, со претставници на коалициите предводени од ВМРО-ДПМНЕ и од СДСМ, од ДУИ, ДПА и од НДП, како и Љубисав Иванов-Ѕинго, кој како најстар пратеник треба да претседава со конститутивната седница. На средбата бил постигнат договор да се надминат недоразбирањата за констатирањето на оставките на градоначалниците што беа избрани за пратеници, но се откажаа од местото во законодавниот дом, проблем што беше една од причините за одложување на конститутивната седница. Секој пратеник во материјалите за седницата ќе ги добие и оставките на градоначалниците-пратеници, а оставките ќе ги констатира верификациската комисија што ќе се формира на седницата в сабота. Покрај изборот на верификациска комисија и по верификацијата на мандатите, на дневен ред задутре ќе биде и изборот на членови на Комисијата за избори и за именувања, а последна точка ...
сите 39 | | | веќе видена

Од вработените во Македонија, 18 проценти сакаат да го променат работното место, покажува анкетата на меѓународната истражувачка агенција ГФК. Процентот во другите земји е многу поголем. Вкупните резултати покажуваат дека една четвртина од работната сила во државите има намера да го напушти работно место во наредните 12 месеци. Ист е процентот и на тие што би побарале работа во странство. Според резултатите од анализата, промена најмногу посакуваат работниците на возраст од 18 до 29 години, а помалку дипломираните и докторите на науки. Работа во странство најмногу посакуваат работниците од Централна и од Јужна Америка, речиси шест од 10 од вработените во Мексико и една половина од работната сила во Колумбија. Две петтини од вработените во Бразил и во Перу се подготвени да ја поминат границата во потрага по подобра кариера. Други пазари што се на врвот од 17 земји во кои беше спроведено истражувањето за подготвеноста за емиграција за подобра работа се и Турција на третото место, Унгарија на седмото, Русија на ...
| | веќе видена

Синдикатот на научни работници и на универзитетски професори во Хрватска „Академска солидарност“ од вчера стапи во штрајк поради новиот закон за образование што планира да го усвои хрватската влада. За време на штрајкот професорите нема да ги испрашуваат студентите, а научниците и академските работници, исто така, ќе ја прекинат својата научна работа. Повод за овој протест е несогласувањето на синдикатот со пакетот законски проекти за научната дејност, високото образование и за универзитетите, поднесен од Владата во Парламентот и покрај отпорот на дел од академската заедница. Според нив, во новиот закон има многу нејаснотии за партиципацијата за студирање, кои се негираат со кампањата што ја водат владините министри. Професорите тврдат дека законот не носи бесплатно образование и дека во него има одредба со која министерот за образование ќе решава колкав износ ќе плаќаат студентите при упис на универзитетите. Во наоѓањето решение на проблемот се вклучи и претседателот Иво Јосиповиќ. - Голем дел од новите ...
| | веќе видена

Познатиот африкански музичар Феми Кути се придружи на богатата програма на овогодишниот фестивал „Егзит“, кој ќе се одржи од седми до 10 јули во Нови Сад. Познатиот нигериски музичар, кој го нарекуваат принц на афробитот, ќе настапи на осми јули на сцената „фјужн“ на Петроварадинската тврдина. Феми Кути е познат по своите многубројни светски познати песни меѓу кои е и минатогодишниот хит „Африка фор Африка“, кој беше номиниран за престижната музичка награда „Греми“. Покрај музичката кариера, Феми Кути е познат и како борец за политичка и за социјална правда и многумина го опишуваат како наследник на неговиот татко, познатиот музичар Фела Кути кој стана амбасадор на африканската музика и култура. На „Егзит“ ќе биде поставена и бината „Суба“, која е посветена на познатиот новосадскиот композитор Митар Суботиќ-Суба. Дел од оваа бина ќе настапуваат повеќе групи од светот. На оваа бина ќе свират и познатите „Канда Коџа и Небојша“, на кои ќе им се придружи и популарниот Душан Којиќ-Која, кој ќе настапи под ...
| | веќе видена

Деветгодишниот Антон Терехин, кој завчера го преживеа падот на авионот „тупољев – 137“ во Петрозаводск во Русија, вчера им подлегна на повредите в болница. Со тоа бројот на жртви од авионската несреќа се зголеми на 45, пренесува „Интерфакс“. Според портпаролката на регионалното министерство за здравство, Јелена Коковурова, Терехин починал поради многуте скршеници и повреди. Таа нагласи дека биле залудни напорите на лекарите да го вртат од кома. Неговата 14-годишна сестра, која, исто така, е повредена во авионската несреќа, е префрлена на лекување во Москва и е во стабилна состојба. Другите шестмина преживеани во несреќата се уште се во болница поради сериозните изгореници и повреди. Според првичните резултати од истрагата, авионот на компанијата „Русер“ се урнал поради пилотска грешка. Сергеј Шматков, диспечер на аеродромот покрај селото Бесовец во републиката Крелија изјави дека екипажот решил да слета и покрај лошите временски услови. Официјалната верзија за несреќата ќе биде соопштена по прегледот на ...
| | веќе видена

Францускиот премиер Франсоа Фијон формира работна група што треба да ја врати Франција на календарот на трки во шампионатот на Формула 1. Покрај премиерот, групата ја сочинуваат и луѓе од Француската автомобилска федерација, од ФИА, претседателот на Рено, Ерик Булие, како и директорот на патеката „Пол Рикар“, Жерар Неве. - Вистина е дека формиравме група што треба да ја врати Франција на мапата на организатори на трки во шампионатот на Формула 1. Франција тоа го заслужува и ќе сториме се за да се вратиме каде што припаѓаме - изјави Фијон. Евентуалното враќање на Франција меѓу организаторите на трки би било на патеката „Пол Рикар“, а не на „Мањикур“, каде што се возеше последната трка од шампионатот на Ф1 во 2008 година. Последен пат трка од шампионатот на Ф1 на патеката „Пол Рикар“ се возеше во 1980 година, а на огромна радост на Французите триумфираше Алан Прост со Ферари. Потоа во следните 18 години домаќин на најбрзите болиди беше патеката „Мањикур“. Патеката „Пол Рикар“ пред една година беше целосно ...
| | веќе видена

Македонскиот репрезентативец Ванчо Шиков ги разреши дилемите за својата иднина потпишувајќи договор со украинскиот прволигаш Волин. Во изминатите неколку месеци интерес за услугите на Шиков искажаа неколку клубови од Кипар и од Грција, како и англискиот нисколигаш Шефилд Венсдеј. Сепак, 25-годишниот дефанзивец на крајот се реши да ја прифати понудата на Волин и потпиша договор со 11-пласираниот тим во украинскиот шампионат минатата сезона. Со тоа, Шиков стана петтиот македонски репрезентативец што во следната сезона ќе настапува во Украина приклучувајќи им се на Горан Попов, Мартин Богатинов, Марио Ѓуровски и на Бесарт Ибраими. Кавадаречкиот фудбалер дејствува особено сигурно со својата одлична игра во воздушните дуели, елемент од играта во кој беше еден од најдобрите во кипарскиот шампионат минатата сезона додека настапуваше за Етникос Ахнас. Токму поради тоа челниците на Етникос се обидоа да го задржат Македонецот во своите редови, но тој на крајот реши да си замине и својата кариера да ја продолжи во ...
сите 2 | | | веќе видена

Учениците од средните училишта „Раде Јовчевски-Корчагин“, „Боро Петрушевски“ и „Георги Димитров“ ќе им бидат домаќини на средношколци од САД, поточно од Темпи, Аризона. Проектот „Средношколската размена Скопје-Темпи“ се реализира секоја година во текот на летниот период и вклучува по четири средни училишта од Скопје и од Темпи. Координатор на овој проект е Корпорацијата на збратимени градови на Темпи што претставува невладина организација во состав на големата мрежа „Систер Цитиес Интернатионал од САД“, чијашто цел е да даде придонес во светскиот мир. Главната цел на овој проект за младите е учење за животот, историјата и културата на двете држави и двата народа. Преку учеството во овој проект, учениците од двата збратимени града имаат можност да се дружат десет недели (по пет недели во Скопје и во Темпи) во текот на летото. Средношколската размена со збратимениот град Темпи е долгогодишен проект кој почнал во 1971 година, кога е потпишана Повелбата за збратимување. Скопје е, всушност, првиот град од Европа, ...
| | веќе видена

next