Лидерите на партиите од опозицискиот фронт, предводен од СДСМ, вчера за првпат по изборите седнаа на заедничка маса, на Бихаќка, со цел да изградат стратегија како да дејствуваат во парламентот и надвор од него, информираат партиски извори. Според истите извори, тоа што, дефинитивно, го заклучиле е дека во Собранието е неопходно да се формираат три пратенички групи од редот на опозицијата, едната предводена од СДСМ, а другите две да ги предводат НСДП и ПЕИ. Тоа што останало нејасно е дали пратеничките групи на Фијат Цаноски и на Тито Петковски ќе имаат по пет пратеници или, пак, нивниот број ќе биде поголем. Размислувањата на лидерите биле пратениците од СДСМ да се издвојат, а пратениците од другите помали партии да се распоредат во другите две пратенички групи. На средбата, начелно, се разговарало и за составот на собраниските комисии, но заклучокот бил прво да се состанат со владејачките партии за да видат кои комисии ќе им припаднат, па дури потоа, односно следната недела, ќе се договорат за персоналните ...
| | веќе видена

Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, Никола Груевски и Али Ахмети, денеска или утре би требало да се сретнат за да го дефинираат тоа што го договориле работните групи на двете партии во изминативе десетина дена, велат извори од ДУИ. Но, од Мала Речица не сакаат да го прецизираат местото и точното време на средбата. Во ВМРО-ДПМНЕ, пак, не коментираат ништо за преговорите со ДУИ ниту, пак, за деталите за средбата. Единствено, директорот на Управата за јавни приходи Горан Трајковски, за кого партиски извори тврдат дека, најверојатно, ќе добие нова функција, а најчесто се споменува во комбинациите за нов министер за внатрешни работи, вчера кратко изјави дека за два дена ќе се знаат повеќе детали за составот на идната влада. Досегашниот прв човек на парламентот, Трајко Вељаноски, пак, вчера пред подготвителната работна средба за конститутивната седница воопшто не сакаше да зборува за преговорите, а на прашањето дали ќе остане на чело на парламентот одговори дека таквото прашање го смета за некоректно. Според ретките ...
сите 20 | | | веќе видена

Откако ги откажа концертите во Атина и во Истанбул, Ејми Вајнхаус одлучи да не ги одржи ниту преостанатите концерти закажани ширум Европа за ова лето. Во соопштението што го упати менаџментот на познатата пејачка пишува: „Ејми се повлекува од сите закажани настапи. Сите сакаме да и помогнеме и ќе и дадеме колку што и е потребно време за да се оправи“. Како мотив е наведен срамниот настап на музичката ѕвезда на белградскиот концерт кој требаше да го обележи почетокот на нејзината европска турнеја. Ејми во саботата беше избркана со свирежи од сцената под Калемегдан, откако во пијана состојба едвај стоеше и не успеваше да испее скоро ништо. Веќе наредниот ден ги откажа концертите во Истанбул и во Атина. Само неколку недели пред неславниот почеток на турнејата, со претерано краток век, Ејми се пријавила во лондонската клиника за одвикнување од зависности, каде што едвај издржала седум дена. Летната европска турнеја за 27-годишната Вајнхаус требаше да претставува доказ дека конечно се изборила со личните демони и ...
| | веќе видена

Група бугарски интелектуалци поднесоа иницијатива до Бугарската православна црква, браќата Димитар и Константин Миладинови да бидат прогласени за светци. Интелектуалните кругови во Софија сметаат дека струшките браќа имаат огромен придонес за духовната преродба што се случила благодарение на нивните дела и дека е ред бугарската држава да им се оддолжи. Тие сметаат дека 150-годишнината од објавувањето на епохалното дело на Миладиновци, наречено „Бугарски народни песни“, е вистинското време да почне постапката за тие да бидат прогласени за светци. Ваквата информација ја објави бугарскиот весник „Дума“, кој нагласува дека Миладиновци никогаш не ја криела својата национална и духовна припадност и дека целиот живот и служеле на бугарската кауза. Македонските историчари и писатели се револтирани од најновиот обид за крадење на македонската историја и присвојување на браќата Миладиновци, кои без сомнеж им припаѓаат на сите Словени. Според нив, Миладиновци во никој случај не можат да бидат Бугари иако тие во одреден ...
сите 2 | | | веќе видена

Појава на фалсификувани картички за превоз во автобусите на ЈСП „Скопје“, поради што е потребна промена на досегашните поништувачи на автобуските билети, со нов модел на електронска наплата забележал Државниот завод за ревизија во својот последен извештај за работата на Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“. Според нив, за подобрувањето на јавниот градски превоз важна улога има видот и функцијата на системот за наплата на билети, која, како што стои во извештајот, би требало да овозможи брз и ефикасен протек на патници. - Тековно, во автобусите на ЈСП „Скопје“ се користи машински електронски поништувач на хартиени билети, кој, според службите за внатрешна контрола на претпријатието, покажал слабости, како што е и појавата на фалсификувани билети. ЈСП „Скопје“, нема сознанија за финансиската вредност на овие билети бидејќи нема податоци - стои во последниот извештај на Државниот завод за ревизија. Според нив, за да се намали ваквата практика на фалсификување на картите за превоз, од надлежните институции ...
| | веќе видена

Македонците ги менуваат навиките за одење на одмор, па место да чекаат да летуваат во најголемиот шпиц на летната сезона, во јули и во август, се повеќе ги користат аранжманите во јуни и во септември, кои се и до трипати поевтини. Од туристичките агенции велат дека овој тренд почнал од лани, а посебно е нагласен годинава кога речиси сите резервации во претсезоната и по сезоната се пополнети. Поради немирите во Египет и во Тунис, туристичките работници од годинашниве понуди, дефинитивно, ги исклучија овие две дестинации, а нивното место го зазеде Шпанија, која по Грција и по Турција годинава е најатрактивната земја за летување. Сите туристички оператори се согласуваат дека интересот на македонските граѓани сезонава да летуваат во некое од атрактивните туристички дестинации е поголем од лани. Граѓаните што ги затекнавме во туристичките агенции велат дека при избор на дестинацијата пресудна им е цената. - Цените за Шпанија, каде што сакам да патувам, се многу пониски од тоа што се нуди за летување во Турција ...
| | веќе видена

Потврда за резервација во хотел или во приватно сместување, доволно пари и оправданост на патувањето се барања со кои може да се соочат граѓаните што планираат да летуваат во странство, доколку граничните работници се посомневаат дека се азиланти. Со почетокот на летната сезона, на сите гранични премини во државава има засилени контроли, поради се уште големиот број азиланти, кои го користат летниот одмор како изговор, за полесно да ја напуштат државата. - Голем број азиланти го користат летото за да заминат во некоја од земјите на ЕУ. Под изговор дека одат на летување, сакаат што полесно да ја поминат границата. Доколку постои и најмал сомнеж дека можеби станува збор за потенцијален барател на азил, му се бараат сите документи, кои и првично беа предвидени со добивањето на визната либерализација. Односно, се бара резервација од хотел или од приватно сместување, како и доволно пари, односно дневници, чија висина зависи од државата во која се патува - вели граничен работник од преминот „Деве Баир“. И од ...
| | веќе видена

Со прослава на реге-културата на градската плажа „Камени мост“, утревечер ќе почне првиот македонски реге-фестивал „Биг ап Скопје“ и ќе трае до 26 јули. На музичката програма на трите фестивалски дена, покрај македонските реге-артисти, ќе настапат гости од регионов, од Велика Британија и од Германија. Со овој настан и Македонија ќе се најде на мапата на светското реге. Носечкото име на настанот е британскиот изведувач Џенерал Ливи, познат по неговите многубројни реге-хитови меѓу кои е хитот „Инцредибле“. Аритон Занев, кој е дел од тимот што го организира овој фестивал, објасни дека името доаѓа од реге-фразата „биг ап“ што значи „здраво“. - Решивме фестивалот да се вика така поради значењето кое фразата „биг ап“ го има во сленгот, а тоа е изразувањето на почит со поздрав. Најпознатите реге-песни во своите текстови ја содржат оваа фраза која е поздрав со почит кон публиката. Во таа насока, овој фестивал значи „почит кон Скопје“ - објасни Занев. Тој е дел од реге-составот „Актив раста слекторс“ и додаде дека ...
сите 4 | | | веќе видена

Сто и шеесет спасувачи од Црвениот крст на Охрид летово ќе ги чуваат капачите во водите на Охридско Езеро, но и во базените во склоп на туристичките места во овој крај. Од 160, 15 ќе бидат ангажирани на струшкиот брег. Сите концесионери, според правилникот за закуп на плажите во државава, задолжително треба да имаат најмалку еден. На 650 квадратни метри водена површина треба да обезбедува еден спасител, 1.500 квадратни метри ќе обезбедуваат двајца, додека со зголемувањето на површината ќе се зголемува и бројот на спасувачите. Летната туристичка сезона во Охрид и во Струга почнува од први јули и ќе трае до 31 август. Црвениот крст ќе се погрижи да им обезбеди на концесионерите што ќе го побараат спасувачи и надвор од оваа временска рамка. Од 11 јуни со работа почна плажата „Потпеш“, која веќе ја обезбедуваат професионални спасувачи. - Покрај чамецот за спасување, кој беше пуштен во функција изминатата година, ќе се обезбедат уште два, додека како новитет од почетокот на следниот месец во Охридско Езеро ќе ...
сите 10 | | | веќе видена

Забрана за увоз на земјоделски производи наменети за преработувачката индустрија најави министерот за земјоделство Љупчо Димовски. За преработувачите на земјоделски производи со години голем проблем претставува извозот на домашните земјоделски производи на странските пазари, кои потоа се враќаат преработени во земјава. Сепак, тие ја поздравуваат најавата од министерот бидејќи годинава ќе имаме поголемо земјоделско производство со оглед на засеаните површини, а веќе има проблем и со извозот поради бактеријата ешерихија коли. Министерот Димовски во интервју за „Сител“ изјави дека Министерството за земјоделство ќе даде негативен одговор на барањата за увоз на зеленчук како суровина во преработувачките капацитети. - Ја поздравуваме оваа мерка, но таа треба да се развие во долгорочна стратегија, а не да се донесува само кога има проблеми со пласманот. Државата треба преку целата година да ја стимулира домашната преработувачка индустрија, која носи девизи зашто е наменета за извоз, а не хрватски „Агрокор“ да го ...
| | веќе видена

За две измени, деталниот урбанистички план „Голем ринг-Запад“, кој го опфаќа центарот на градот на потегот од „Рамстор“ до Влада, по третпат се врати на јавна анкета. Општина Центар вчера одново организираше јавна презентација на измените во планот, во месната заедница „Мирче Ацев“, иако последната се одржа пред само три месеци. Според потписникот на ДУП Силвана Вановска од „Инпума“, новостите овојпат се однесуваат на новата зграда на театарот Центар, каде што се дозволува, освен основната намена култура, дури 50 проценти од објектот да содржи и други компатибилни намени, како комерцијални дејности, сместување и слично. Зградата ќе се гради на поголема површина од таа која театарот сега ја зазема и ќе биде висока 40 метри. Откако имаше реакции од станарите, а и несогласувања меѓу самите членови на Советот на Центар, кои треба да дадат зелено светло за планот, Општината повторно го ревидирала и решението за паркиралиштето зад МАТ. На тесниот простор опколен со згради, пред неколку години Општината вцрта катна ...
| | веќе видена

Европската вселенска агенција (ЕСА) изгледа е единствената што оди напред, додека нејзините колеги од НАСА се во фаза на повлекување на вселенските шатлови од употреба, а Русија стагнира задоволна од досегашната вселенска програма. Имено, ЕСА најави дека планира да конструира т.н. вселенски куршум, летало кое ќе личи на шатловите на НАСА, но ќе биде без крила. Проектот би требало да заврши во текот на наредните две години кога првото такво летало би требало да биде лансирано. Задачата за конструкција ја доби компанијата „Телс алениа спејс“, која веќе има направено неколку компоненти за Меѓународната вселенска станица и голем број сателити. Новото летало ќе биде поспособно за маневрирање и попрецизно од досегашните вселенски летала како шатловите на НАСА, тврди ЕСА. Конструкцијата на овој вселенски брод со необичен изглед беше најавена на неодамнешното воздухопловно шоу во Париз, а од „Телс алениа спејс“ велат дека се е подготвено за реализацијата. ЕСА го нарече леталото „Просечно експериментално возило“ или ...
| | веќе видена

Високата мода на познатата марка „Версаче“ ќе стане достапна секому од ноември, за кога куќата најави дека ќе почне да ја продава својата посебна колекција на фустани во продавниците „Ејч енд Ем“. Цените на парчињата облека ќе чинат 35 евра. Новата колекција за сечиј џеб, како што ја најави Донатела Версаче, е инспирирана од живото наследство, а освен за жени во колекцијата ќе се најдат и модели за мажи, како и облека за по дома. Колекцијата ќе изобилува со разни отпечатоци, шаренило и весели бои. Парчиња од оваа престижна марка ќе се продаваат во 300 продавници на „Ејч енд Ем“ ширум светот, но нарачки ќе може да се прават и преку интернет. Продажбата ќе почне од 17 ноември. - Возбудена сум поради соработката со „Ејч енд Ем“ и затоа што добивам можност да допрам до нејзината широка потрошувачка публика - изјавила Донатела Версаче, која веќе ја дизајнираше и претпролетната линија која во продавниците ќе се најде во јануари наредната година. За нејзиното нурнување во масовната продажба заедно со модната куќа, ...
| | веќе видена

Музејот „11 Октомври“ во Прилеп, попознат како „Участакот“, каде што на 11 октомври 1941 година пукна првата пушка во НОВ, по долгогодишното пропаѓање и по затворањето минатата есен, деновиве почна да се реконструира. Со тоа, музејскиот објект, изграден на почетокот на 20 век ќе се спаси од влага, но и од заборавот, во кој тонат зданијата во земјава, кои се спомен на партизанскиот период. Музејот ја има најобемната постановка од фотографии, документи и предмети од НОВ кај нас, кои со години ги уништуваат подземни води, а е дотраена и покривната конструкција, која е закана за музејската постановка сместена во простор од околу 236 квадратни метри, во три музејски сали. Музејот го има и огромниот мурал на тема „Национално-ослободителните борби на македонскиот народ“ од прилепскиот ликовен уметник Борко Лазески, тука се и фотографиите на борците што го извршиле нападот на „Участакот“, како и списокот на 154 носители на „Партизанска споменица 1941“ од Прилеп и од Прилепско. Најавениот зафат за реконструкција на ...
сите 2 | | | веќе видена

Во првиот натпревар од квалификациите за место во Лигата на шампионите Металург ќе игра со Порто, Бешикташ или со Макаби Ришон. Квалификациските групи и полуфиналните двојки во нив ќе бидат одредени со ждреб во вторник, а еден ден подоцна во ЕХФ ќе биде извршен ждребот за групите од главната фаза на ЛШ. Од четирите барабани со по три екипи ќе бидат формирани три квалификациски групи со по четири екипи. Четвртата група ја сочинуваат екипите со „вајлд карта“ од ЕХФ - Валјадолид, Киелце, Некар Ловен и Данкерк. Наместо по досегашниот турнирски формат, сега ќе се игра по формат „Ф4“. Во групите ќе се играат два полуфинални натпревари, а победниците ќе играат финале за влез во главната фаза од ЛШ. Според полудиригираниот ждреб, најдоброрангираните екипи од првиот барабан (Савехоф, Металург и Татран) во полуфиналето ќе добијат противник од најслаборангираните екипи од четвртиот барабан (Порто, Бешикташ и Макаби), а противници на екипите од вториот барабан (АЕК, Хафнарфјордур и Динамо Минск) ќе им бидат тие од ...
| | веќе видена

Австралијката Аманда Стосур и Србинката Јелена Јанковиќ го завршија настапот на Вимблдон уште во првото коло. За елиминацијата на десеттата носителка Стосур и за најголемото изненадување на стартот на лондонскиот гранслем се погрижи Унгарката Мелинда Чинк, која славеше во два сета со 6-3, 6-4. Јанковиќ, која е рангирана како петнаесетта фаворитка на Вимблдон, на стартот на турнирот беше изненадена од Шпанката Марија Мартинез-Санчез. По голема борба во три сета, Шпанката победи со 5-7, 6-4, 6-3. - Имав многу незгодна противничка за прво коло. Таа игра со лева рака и има специфичен стил на игра, во кој постојано го менува ритамот. Имав проблем со повратните удари и тешко ми беше да фатам ритам и да добијам некоја самодоверба - изјави Јанковиќ по поразот. Другите фаворитки што се појавија на терен без проблем обезбедија пласман во следната рунда. Првата светска тенисерка Каролина Вознијацки потврди дека е извонредно подготвена за настапот на Вимблдон со лесната победа над Шпанката Аранча Пара Сантоња со 6-2, ...
сите 7 | | | веќе видена

Членовите на Синдикатот на индустрија, енергетика и рударство на Македонија (СИЕР) во „Раде Кончар - сервис и поправка на електрични возила“ трет ден штрајкуваат затоа што не можат да се договорат со работодавецот за потпишување колективен договор. Нивните колеги што лани преминаа во Иницијативниот одбор за формирање нов синдикат се оградија од штрајкот. За директорот на „Раде Кончар“ штрајкот практично е бунт, поттикнат од 14 луѓе што сакаат да и наштетат на фирмата, во која работат 50 работници. Тој тврди дека работниците редовно земаат плата и тоа повисока од просекот во дејноста. - Штрајкот го организиравме по подолги безуспешни напори за почнување преговори за склучување колективен договор, кои ги инициравме во февруари годинава. Работодавецот неколкупати не одбива со образложение дека нема законска обврска за потпишување колективен договор, што не е точно - вели Маријан Поповски, претседател на синдикалната организација во „Раде Кончар - сервис“. Поповски тврди дека работодавецот до лани ги почитувал ...
| | веќе видена

По завчерашните медиумски коментари, на поставувањето на споменикот на Александар Македонски во Скопје реагираа и пратениците во Грција. Европарламентарката Марилена Копа во писмо до Европската комисија вели дека македонската влада ја провоцира Грција, продолжува со присвојување на грчката историја и со антиквизациската политика. - Со оглед на тоа дека во последните две години во извештаите за ФИРОМ е искажано загрижување за феноменот антиквизација, се поставува прашањето дали Европската комисија и Советот имаат намера да го постават проблемот до властите во земјата директно и на најитен начин - прашува европарламентарката од ПАСОК. Реагираа и од опозицијата. Со писмо до грчкото МНР, Теодорос Караоглу, член на Неа демократија, прашува дали грчката влада ќе реагира и кои чекори ќе ги преземе Министерството по поставувањето на споменикот на Александар Велики во Скопје. Освен реакциите на грчките медиуми и политичари, веста за грандиозниот споменик во центарот на македонската метропола стана една од најчитаните ...
| | веќе видена

Најпознатата електронска енциклопедија „википедија“ веќе го промовираше Ѓоко Хаџиевски за нов селектор на македонската фудбалска репрезентација. Под податоците за тренерската кариера на Хаџиевски стои дека во 2011 година е селектор на Македонија иако селекторската позиција на „црвено-жолтите“ се уште е празна. „Википедија“ податоците ги добива од различни извори, но главно тие се прецизни и точни, што не е случај и овојпат. Или, пак, можеби „википедија“ дознала нешто побрзо од сите останати медиуми затоа што Ѓоко Хаџиевски, заедно со Чедомир Јаневски, е еден главните кандидати за наследник на Мирсад Јонуз. Досегашниот селектор на македонската фудбалска репрезентација, Мирсад Јонуз, доби отказ пред неколку дена, а членовите на УО на ФФМ најавија дека на почетокот на јули ќе го назначат новиот предводник на националниот тим. Во игра се повеќе фудбалски имиња, а меѓу нив е и Хаџиевски. Тој беше селектор на македонската репрезентација од 1996 до 1999 година и тоа е единствениот период кога бил кормилар на ...
сите 6 | | | веќе видена

Козметичка компанија за директна продажба „Авон“ потпиша Меморандум за соработка со македонскиот Центар за женски права за превенција и за поддршка за жените жртви од семејно насилство. Прва активност која произлегува од соработката е отворање центар за згрижување и за заштита на жените жртви, како и советување во рамките на Центарот. Се работи за изнајмување простор во времетраење од една година, во кој ќе бидат згрижени околу 20 македонски жени и деца, без оглед на нивната национална, расна, религиозна или сексуална ориентација. Основното згрижување вклучува сместување, храна, хигиена, лекови и други индивидуални потреби, консултации за жени и деца, психолошка помош и поддршка, медицинска помош, интервенција и медитација меѓу жените и институциите итн. - Иницијативата за отворање простор со ваква намена е исклучително важна, имајќи го предвид и онака слабиот капацитет кој се нуди за заштита на жртвите од семејно насилство. Затоа, оваа донација ќе овозможи побрз и поефикасен одговор кон потребите на жртвите ...
сите 2 | | | веќе видена

next