Право на претседателот на државата и на врховниот командант на вооружените сили на Република Македонија е да одлучат кој ќе биде следниот началник на Генералштабот на АРМ, потенцира началникот во заминување, генерал-потполковник Мирослав Стојановски, одговарајќи на новинарско прашање дали знае кој ќе биде неговиот наследни и дали има свој фаворит за оваа функција. Стојановски, на кого вчера му беше доделен орденот „Легија на заслуги“ од Министерството за одбрана на САД, е со порака дека „нема време за експерименти“. - Се наоѓаме во интензивни реформски процеси. Мора веднаш да се продолжи со напорна работа од причини што секаков застој или успорување на реформските процеси ќе значи враќање назад, не само на Армијата туку и на институциите во Македонија - изјави по добивањето на орденот, во Домот на АРМ во Скопје, началникот на ГШ на АРМ. На прашањето дали АРМ во оваа фаза е подготвена за полноправно членство во НАТО, генерал-потполковник Стојановски истакна дека ќе биде неблагодарно ако рече дека состојбите ...
| | веќе видена

Компанијата за размена на дигиталната валута биткоин, „Мт.Гокс“, вети дека ќе ја врати вредноста на профилите на корисниците која постоеше пред веб-страницата да биде нападната од хакери. Минатата недела во голем напад беа украдени илјадници биткоини, а штетата се проценува на околу 8,75 милиони долари. Биле загрозени и корисничките профили на 60.000 луѓе што работат со оваа дигитална валута. Сепак, најголемата штета, најверојатно, ќе се почувствува како загубена доверба од се поголемата мрежа корисници. „Мт.Гокс“ по нападот реагираше брзо исклучувајќи ги корисничките профили од интернет, ги деактивираше лозинките и ги врати сите трговски трансакции што се случувале по нападот. Биткоините во последно време станаа валидна и барана валута (во одредени кругови). Идеологијата зад биткоинот е револуционерна. Теоретски, ако овие дигитални пари бидат глобално прифатени, со тоа би им била одземена моќта на владите и на централните банки, и би била ставена во рацете на обичниот човек. Меѓутоа, последниот хакерски ...
| | веќе видена

Македонскиот олимписки комитет, во партнерство со „Мекдоналдс“ и Општина Аеродром, вечерва во 19 часот ќе организира Олимписки ден на трчањето. Предвидено е да се одржи трка чијшто старт ќе биде на булеварот „Јане Сандански“ спроти новиот плоштад, а целта е пред „Мекдоналдс“ во Аеродром. МОК и „Мекдоналдс“ за сите учесници обезбедија бесплатни маици, сендвичи, колачи, пијалаци и диплома која е потпишана од претседателот на Интернационалниот олимписки комитет, Жак Рог, а за забавниот дел ќе биде задолжен Влатко Илиевски. Олимписки ден на трчањето е глобална активност на олимпиското движење со која се промовира масовниот спорт и традиционално се одржува во јуни под покровителство на националните олимписки комитети. ИОК официјално е формиран на 23 јуни 1894 година и како сеќавање на денот на формирањето првпат во 1987 година е организиран Олимпискиот ден на трчањето. Во целиот свет настанот е поддржан и организиран од 205 национални олимписки комитети и нивните партнери, и од минатата година се нарекува ...
сите 3 | | | веќе видена

Бразилецот Диего, кој без знаење на раководството го напушти тимот во пресрет на последното коло во кое бундеслигашот Волфсбург се бореше за опстанок, за своето „предавство“ е казнет со 500.000 евра. Поранешниот шампион на Германија успеа да го сочува прволигашкиот статус во Бундес-лигата, а бразилскиот интернационалец заработи рекордна казна во историјата на германскиот фудбал. Тиражниот весник „Билд“ пишува дека Диего, всушност, е казнет со една месечна плата затоа што, според договорот со Волфсбург, тој годишно заработува шест милиони евра. „Волците“ најавија дека ќе го продадат Бразилецот во текот на ова лето, но за него бараат сума од околу 10 милиони евра, што засега не сака да ја плати ниту еден друг клуб. Диего своите ѕвездени моменти ги имаше во редовите на Вердер, од каде што направи трансфер во Јувентус, но не успеа да се снајде најдобро во Торино и се врати во Бундес-лигата, во дресот на Волфсбург. Но, и таму повеќе создаваше проблеми со своето однесување отколку што прикажуваше добри игри на ...
сите 2 | | | веќе видена

Манчестер сити се обидува да ги наруши плановите на Барселона во трката по Алексис Санчез испраќајќи нова понуда до Удинезе за чилеанскиот репрезентативец. Трансферот на Санчез на „Камп ноу“ се чинеше како завршена работа, но преговорите се искомпликуваа откако Хефрен одби да се пресели на едногодишен заем во Удинезе. Со оглед на фактот дека ангажманот на овој млад фудбалер беше еден од главните предуслови за реализацијата на трансферот на Санчез во Барселона, јасно е зошто водечките луѓе на Удинезе решија да им дадат шанса и на другите клубови што се интересираа за Чилеанецот. Ваквата ситуација се обидуваат да ја искористат челниците на Манчестер сити, кои веќе испратиле нова понуда за еден од најбараните играчи на светската фудбалска берза. Последната понуда на „граѓаните“, која изнесува 35 милиони фунти, е највисоката што еден клуб досега ја испратил до Удинезе, па јасно е зошто англискиот клуб се надева оти ќе успее да ги наруши плановите на каталонскиот гигант.
сите 5 | | | веќе видена

Европското роботско летало „АТВ-Јоханес Кеплер“ полно со вселенски отпад (меѓу другото и урина од астронаутите) вчера изгоре во атмосферата на Земјата. Неговата последна мисија почна на Меѓународната вселенска станица, каде што астронаутите го натоварија со 1,3 тон ѓубре. Еден ден претходно овој товарен брод со своите големи ракетни мотори ја помести Станицата повисоко за 30 километри од дотогашната, така што вселенската лабораторија сега лета на висина од 380 километри над површината на Земјата. „Кеплер“ се одвои од Станицата во понеделникот, најголем дел од трупот вчера согори при влезот во атмосферата на нашата планета, а остатокот падна во јужниот дел на Тихи Океан. Имаше само едно непланирано маневрирање кога НАСА предупреди дека едно парче од вселенското ѓубре може да се удри во леталото. Беа искористени последните капки гориво за потисните мотори на „Кеплер“ да го оддалечат од опасноста.
| | веќе видена

Сан Антонио спарс е подготвен да се откаже од Тони Паркер само за да дојде до висок избор од драфтот што треба да се одржи вечерва во Њујорк. Челниците на „мамузите“ се надеваат дека ќе успеат да се договорат со Минесота тимбервулфс, која го има правото на вториот пик од драфтот. Тренерот на Сан Антонио, Грег Попович, е презадоволен од одличните игри на Џорџ Хил, кој во првата петорка го менуваше повредениот Паркер и имаше солиден просек од 11,6 поени по натпревар, а на располагање го има и Гери Нил, кој како дебитант даваше по 9,8 поени по натпревар. Токму поради одличните игри на младите Хил и Нил, тренерот Попович е подготвен да се откаже од бекот кој десет сезони ја организираше играта на Сан Антонио. Желбата на Попович е да дојде до вториот пик од Минесота, со кој би го избрал крилниот центар Дерик Вилијамс. Тој во иднина би требало да претставува замена за ветеранот Тим Данкан.
| | веќе видена

Најновите економски анализи во Кина покажуваат дека кинеската економија почнува да забавува, инфлацијата расте, а паралелно се зголемуваат цената на работната сила и долговите на локалните власти. Неколку кинески економски стручњаци неодамна ги намалија своите предвидувања поврзани со економскиот пораст за оваа и за следната година на 8,5 проценти, од првичните девет до десет проценти. Од почетокот на светската економска криза, Кина стана водечка економска сила. Но, веќе од минатата година се обидува да ги заузда се поголемите заеми од банките со цел да ја намали инфлацијата и цената на недвижниот имот. Овие мерки не само што го ослабеа економскиот пораст на Кина, туку почнаа да влијаат и врз другите проблеми во финансискиот систем, велат аналитичарите. Тие забележуваат дека во последните неколку недели и кинескиот извоз почнал да покажува знаци на опаѓање.
| | веќе видена

Ла Тоја Џексон, сестрата на покојната поп-ѕвезда Мајкл Џексон, изјави пред гледачите на една телевизиска емисија дека нејзиниот брат е убиен. Деновиве таа ја промовира својата книга, а спомнувањето на, како што смета таа, убиството на нејзиниот брат се покажа како добар начин Ла Тоја да предизвика големо медиумско внимание. Таа пред гледачите ги повтори обвинувањата дека некој го уби нејзиниот брат, иако се уште не е сигурна кој го сторил тоа. Ла Тоја изјави дека Мајкл стравувал за својот живот и бил уверен дека некој сака да го убие за подоцна да има корист од неговиот имот и музика. - Никогаш повеќе нема да настапувам, некој сака да ме убие, го знам тоа - наводно Мајкл и рекол на Ла Тоја. Кога беше прашана има ли некој на кого особено се сомнева Ла Тоја, одговори дека нема, но дека смета дека сите луѓе околу Мајкл се вмешани во неговата смрт.
сите 2 | | | веќе видена

Детскиот хор „Златно славејче“ неодамна имаше успешен настап во Лондон. Настапот се случи во рамките на неделата на македонската уметност, култура и музичка традиција во Лондон. Тие известија дека пред британската публика хорот бил најавен како еден од најстарите детски фестивали во Европа, кој има долга активност и многу настапи во повеќе земји од светот. Златните славејчиња ја оправдаа таа најава и уште еднаш покажаа дека се вистински амбасадори на Република Македонија. Со овој концерт, тие достојно ја презентираа македонската култура и македонската детска песна во Велика Британија пишува во соопштението на хорот до медиумите. Одговорните за хорот „Златно славејче“ рекоа дека се избрани новите композиции за фестивалот. Најстариот фестивал на детска песна „Златно славејче“ идната година во ноември ќе го одржи своето 41. издание.
| | веќе видена

Раководителот во штедилница ФУЛМ во Битола и уметнички раководител во Народен театар од градот се осомничени за кривично дело злоупотреба на функцијата. Од октомври до декември 2007 година во Битола биле потпишани договори за кредит со 11 лица од Битола. При склучување на договорите, мениците биле потпишани без присуство на жирантите, кои биле вработени во театарот, а уметничкиот директор своерачно ги пополнувал и правел потврди за плати и за административни забрани. Бидејќи кредитот бил на негово име, а на административните забрани ставал службен печат и се потпишувал во рубриката благајник, финансов директор и раководител на сметководство, ја злоупотребил функцијата, а раководителот на штедилницата сторил кривично дело кога го одобрил барањето без жирантите, и му исплатил 18.000 евра кредит.
сите 2 | | | веќе видена

Раководителот во штедилница ФУЛМ во Битола и уметнички раководител во Народен театар од градот се осомничени за кривично дело злоупотреба на функцијата. Од октомври до декември 2007 година во Битола биле потпишани договори за кредит со 11 лица од Битола. При склучување на договорите, мениците биле потпишани без присуство на жирантите, кои биле вработени во театарот, а уметничкиот директор своерачно ги пополнувал и правел потврди за плати и за административни забрани. Бидејќи кредитот бил на негово име, а на административните забрани ставал службен печат и се потпишувал во рубриката благајник, финансов директор и раководител на сметководство, ја злоупотребил функцијата, а раководителот на штедилницата сторил кривично дело кога го одобрил барањето без жирантите, и му исплатил 18.000 евра кредит.
сите 2 | | | веќе видена

Аргентинскиот состав „Прион“ вечерва ќе настапи во летниот клуб „Хавана“ во Скопје со почеток во 19.30 часот. Нивната свирка кај нас е дел од европската турнеја на составот, во која се вклучени и Италија, Чешка, Хрватска, Србија Унгарија и Шпанија. Групата има два албума, две демо-изданија и огромен број настапи со светски познати имиња од метал-сцената како „Морбид ејнџел“, „Мајхем“ и многу други. На концертот во Скопје ќе има и маици од „Прион“ со отпечатени датуми и градови во кои настапуваат во рамки на оваа турнеја. Аргентинската брутал дет метал машинерија, како што ја нарекуваат групата, пред Скопје свиреше во Сомбор, Србија. Како домашна поддршка на нивниот концерт ќе настапат и групите „Формлес терор“, „Егзотист“ и „Егзекјутор“. Цената на билетите за оваа свирка е 150 денари.
| | веќе видена

Раководството на Порто експресно реагираше по заминувањето на Андре Вилјас-Боас именувајќи го неговиот прв асистент, Виктор Переира, за шеф на стручниот штаб за следната сезона. - Додека Вилјас-Боас беше на одмор, го прашавме Виктор Переира дали е заинтересиран да биде прв тренер доколку сегашниот стратег си замине. Тој ни даде потврден одговор, па кога Вилјас-Боас поднесе оставка логично беше работата прво да му ја понудиме на Переира. Од него очекуваме да продолжи со импресивните резултати на тимот од минатата сезона - изјави Хорхе Пинто да Силва, претседателот на Порто. Во текот на вчерашниот ден Андре Вилјас-Боас и официјално потпиша тригодишен договор со Челси, со што продолжи да ги следи стапките на својот сонародник Жозе Мурињо од почетоците на неговата тренерска кариера.
сите 2 | | | веќе видена

Прилепчанец е осомничен за лихварство бидејќи на негов роднина, на кого му позајмил пари, му барал лихва. Сега веќе осомничениот З.А. пред три години се договорил со роднината да му даде на заем 1.800 евра. За возврат, роднината требало да плати камата од десет проценти. Неколку пати му биле враќани парите, но тој бил незадоволен и му побарал уште 35.000 евра. Во април годинава добил и закани по телефон. Му се јавило непознато лице, му се заканило дека ќе го убие него и неговото семејството, па му наредил да исплати уште 4.000 евра. Во мај годинава непознати лица фрлиле запалива течност во гаражата на жртвата, по што полицијата по кратката истрага го открила З.А. дека е можниот нарачател или извршител, а досега тој е осомничен за кривично дело лихварство.
| | веќе видена

Народниот правобранител, по поднесена претставка од семејството на лидерот на политичката партија Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, презел дејствија и утврдил несоодветен лекарски третман на притворениот во затворот во Шутка. - По добиена претставка од семејство на Љубе Бошкоски за несоодветен третман во притворот во Шутка, спроведовме дејствија во затворот и констатиравме недоследности. На управата во казнено-поправниот дом укажавме дека се потребни зајакнати лекарски прегледи на обвинетиот, по што веднаш беше постапено од нивна страна - информираше вчера Народниот правобранител Иџет Мемети. Правобранителот ќе продолжи да го следи овој случај и истрагата ќе ја насочи кон Министерството за внатрешни работи за постапката за неговото приведување.
| | веќе видена

Издавачот „Академски печат“ од Скопје ја објави во препев на македонски јазик книгата „Избор песни“ од Ен Секстон, една од најистакнатите американски поетеси на 20 век. Објавени се 38 најзначајни песни избрани од целото творештво на Секстон, што се хорнолошки приказ на уметничкиот развој на поетесата. Сите песни се први препеви воопшто на македонски јазик и ова е првата книга поезија на Ен Секстон на македонски јазик. Препевот и изборот на песните ги направи Кристина Зимбакова. Ен Секстон (1928-1974) е претставничка на американската исповедничка поезија. Во 1967 година за збирката „Живеј или умри“ ја добила Пулицеровата награда, како и Шелиевата награда од Поетското друштво на Америка.
| | веќе видена

Водечките луѓе на Рома и на Барселона постигнале договор во преговорите за трансферот на Бојан Кркиќ. Младинскиот репрезентативец на Шпанија неодамна потврди дека би сакал својата кариера да ја продолжи на „Олимпико“, по што раководството на Барселона му излезе во пресрет и ја прифати понудата на „римската волчица“. Двата клуба потврдија дека Кркиќ наскоро и официјално ќе се пресели во Рим иако не се обелоденуваат деталите од договорот. Според едни информации, Рома ќе плати летово 10 милиони евра за Кркиќ, додека дел од шпанските медиуми тврдат дека тој ќе биде позајмен, по што „волчицата“ следното лето ќе може да го откупи неговиот договор за 10 милиони евра.
сите 3 | | | веќе видена

Речиси по една година откако почна да се реконструира улицата Васил Ѓорѓов, конечно доби хоризонтална сигнализација. Коловозот сега има исцртана бела линија, која ги одвојува двата правца на возење, а возачите можат да здивнат. Општината Центар уште пред два месеца најави дека ќе ја постави сигнализацијата, а, исто така, пред неколку месеци најави и дека улицата повторно ќе се реконструира бидејќи по дожд се собира вода на коловозот, а и дел од шахтите не се добро изведени. Од последната најава досега нема ништо, иако од општината уверуваа дека ќе ангажираат нова фирма која повторно ќе ја санира Васил Ѓорѓов.
| | веќе видена

Музичкиот фестивал „Лав енд хепинес“, на кој ќе настапат диџејските ѕвезди Таламаска, Џејми Луис, Дејвид Пен Том Боксер, заедно со Морена и други ќе се одржи на 22 и на 23 јули во Охрид, на плажата „Градиште“. Ќе настапат и триесетина диџеи од домашната сцена, како Навигатор, Сателајт, Бушава Азбука и други. Најавена е специјална понуда на карти со која во текот овој месец, се до првиот викенд од јули, во продажба се пуштени блок-карти кои важат за целиот „Лав енд хепинес викенд“. Цената на овие блок-карти изнесува 400 денари. Организаторите најавија и изненадувања за публиката, кои ќе ги објават наскоро.
| | веќе видена

next