Групата „Браво бенд“ ја пушти во етер новата песна, „Уживај дур си млад“, која е дел од нивниот нов материјал. Како што велат менаџерите на групата, станува збор за летна тема со гитарски призвук во стилот на Сантана. На концертните настапи „Браво бенд“ го промовираат новото цеде насловено „Познат рефрен“. Тие летово се речиси испланирани, а на дел од нив се очекува да се појави и популарниот српски актер и ТВ-водител Милан Калиниќ, кој е специјален гостин на песната „Богаташ“ и видеоспотот за неа. Групата има и многу настапи низ земјава, а утре гостува во ноќниот клуб „Стефано“ во Кичево.
| | веќе видена

Жител на скопското село ‘Ржаничино, неговата сопруга и малолетниот син се претепани од соседите завчера вечер, додека пазареле во селската продавница. Според полицијата, околу 19 часот во продавницата влегле двајца браќа, кои штом ги виделе соседите со кои повеќе години имале нарушени односи без никаков повод почнале да ги тепаат. Претапаното семејство здобило тешки повреди на екстремитетите, па со возило биле пренесени и задржани на лекување во Ургентниот центар во Скопје. Од МВР вчера изјавија дека по завршување на истрагата против браќата насилници ќе поднесат кривични пријави.
| | веќе видена

Слика на шпанскиот мајстор Пабло Пикасо, која на Универзитетот во Сиднеј му ја подари анонимен американски донатор, е продадена на аукција во Лондон за 13,5 милиони фунти (22 милиони долари), соопштија универзитетски претставници. Сликата „Заспаната девојка“ од 1935 година Универзитетот ја доби минатата година под услов парите од продажбата да се искористат за финансирање на научни истражувања. Претставникот од Универзитетот, Мајкл Спенс изјави дека со парите од продажбата ќе се финансираат истражувањата за борба против дебелината, дијабетесот и кардиоваскуларните болести.
сите 3 | | | веќе видена

Првиот светски рекет Рафаел Надал претпочита да оди чекор по чекор и да не гледа многу напред, туку да размислува само за својот следен противник на Вимблдон. Надал дури не е ни сигурен дали ќе стигне до финалето на лондонската трева. - Концентриран сум само на мојот дел од ждребот и на сопствената игра. Дуелот со Ѓоковиќ или со Федерер може да дојде дури во финалето, а со Мареј може да играм дури во полуфиналето. Во меѓувреме, може се да се случи. Можеби за време на финалето јас ќе ловам риби на Мајорка - се пошегува Шпанецот.
| | веќе видена

Денеска, од 11 до 14 часот, без електрична енергија ќе останат дел од потрошувачите од улиците Димитрие Туцовиќ, Пајак, Наум Наумовски-Борче, Јордан Џинот и улицата 8 Март, како и останатите стопански и нестопански објекти во овие реони. Како што информира Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, овие прекини се заради реализација на инвестициски зафати за подобрување на квалитетот во снабдување со електрична енергија на потрошувачите во реонот.
| | веќе видена

Раперот Тони Зен вчеравечер во „Сули-ан“ во Старта скопска чаршија го промовираше неговиот нов албумот „Тони Зен е Суперзен“. Познатиот македонски рапер неодамна ја промовираше неговата песна „Има она се“, со кога го најави и новиот албум „Тони Зен е Суперзен“. Покрај оваа песна, на албумот ќе се најдат уште 16 песни, а дел од нив веќе беа презентирани пред публиката. Тоа се „Бас“, „Суперзен“, „ВИП“, како и соработките „Говор тела“ и „Само точи“.
сите 9 | | | веќе видена

Малолетно девојче со пречки во развојот пријавило дека било злоупотребено од сограѓанин. Во полициската станица, по пријавување на случајот, бил донесен 57-годишниот М.А. од Куманово, кој подоцна е осомничен за кривично дело обљуба на немоќно лице. На 10 овој месец, околу 17 часот, во Куманово, тој, наводно, ја пресретнал 15-годишната малолетничка од Куманово, инаку лице со пречки во развојот, и ја бакнувал ја и допирал по телото.
сите 2 | | | веќе видена

Шестчлена велешка банда, меѓу нив и две малолетни лица, е уапсена бидејќи извршила неколку кражби во родниот град. Кражбите ги извршувале во група од четворица и во ноќните часови. Со употреба на алат, влегувале во едно основно училиште од каде што краделе техничка стока. Украдените предмети ги продале на блиски пријатели, а парите си ги делеле меѓусебно.
| | веќе видена

Вчера во 74. година од животот почина Будимир Димитровски, спортски работник и долгогодишен директор на ФК Металург. Посмртните останки на Димитровски ќе бидат изложени во скопските гробишта во Бутел од 13 до 14 часот, по што ќе се изврши погребот.
| | веќе видена

Пред очите на стотици граѓани вчера беше поставена грандиозната статуа на Александар Македонски, кој, по неколкудневното склопување, беше исправен на врвот на фонтаната на главниот скопски плоштад. Получасовното поставување беше проследено со овации од насобраните граѓани, кои секое придвижување на споменикот го проследија со аплауз. Покрај граѓаните, кои од плоштадот со големо внимание го следеа секој потег на работниците, преполни со луѓе беа и прозорците на околните згради, а тие што сакаа да набљудуваат од птичја перспектива, беа качени на врвот на зградите. И додека Александар го привлекуваше вниманието на јавноста, речиси во исто време во Битола и во скопската населба Автокоманда беа поставени два осумметарски споменици на неговиот татко Филип Втори. Бронзениот коњаник на битолскиот плоштад „Магнолија“ пристигна со речиси две и полгодишно задоцнување бидејќи фонтаната и постаментот беа одамна готови. Подигањето на споменикот на Александар Македонски, кој е тежок 48 тона, почна во 10.30 часот, а заврши ...
| | веќе видена

Грција, која се наоѓа во тешка економска криза, станува најпривлечна дестинација за криминалните синдикати, кои во нејзината итна потреба за свеж капитал, гледаат одлична можност за да ги исперат своите пари, пренесува „Дојче веле“. За разлика од Мексико, каде што беснее војната на наркобандите, Авганистан, каде што се проширува трговијата со хероин, и Русија, каде што се матни врските меѓу политичарите и организираниот криминал, Грција нема вакви проблеми. Но, затоа нејзините економски проблеми се одлична можност за меѓународните криминални организации. Професорот Едгардо Бускаља, кој работи како советник во американската влада, вели дека Грција е идеална цел за криминалците: државата има сериозни проблеми, следува приватизација на многу компании – и никој не прашува детално од каде доаѓаат парите. - Ако цената на недвижниот имот паѓа, а побарувачката за свеж капитал во овие нестабилни услови расте, тогаш криминалните организации веднаш смислуваат план. Одеднаш излегува достапен капитал. Тоа се валкани ...
| | веќе видена

Виолета Кожинкова Околу 1.000 хектари ниви со пченица, пченка и со детелина во Штипско изгореа за вода откако завчера, со задоцнување од три месеца, водостопанството „Брегалница“ се смилува да им пушти вода. Земјоделците од Балванско Поле во штипскиот регион се жалат дека вода од системот за наводнување добиле дури завчера по 23 часот иако било договорено да им биде испорачана уште во април. Од водостопанството „Брегалница“ објаснуваат дека немаат ништо со земјоделците, туку со водната заедница преку која земјоделците побаруваат и плаќаат вода. Оттаму објаснуваат дека ваков проблем може да се случи секаде, во кој било регион, доколку водните заедници не ги требуваат и платат навреме количините вода што им се потребни за наводнување на полињата. - Не е можно сите сто фирми што имаат склучено договор за користење на земјиштето под наем од државата, по шест или десет хектари, никој од нив да нема вода. Зар ниту една од нив не платила вода за наводнување. Ако не се пушти водата навреме, голем дел од пченицата и ...
| | веќе видена

Понудата на културните настани за публиката низ Македонија годинава прави значителен чекор напред ако се земат предвид повеќето новородени фестивали од различни области на уметноста. Повеќето од фестивалите веќе имаат јасен и дефиниран концепт на дејствување, како и финансиска структура за издржливост, но за дел од нив, времето ќе покаже дали идеите што ги носат се доволно атрактивни за публиката. Но, и дали се доволни предизвикувачки да привлечат и публика од страна и да го афирмираат културниот туризам, што е една од појдовните точки на овие фестивали. Во Велес на пример, градот каде што досега единствена летна понуда врзана за театарот беше меѓународната манифестација за античка драма „Стоби“, изминатиов викенд заживеа нов фестивал, именуван ИМПАКТ, чијшто фокус е истражувачкиот театар. - Фестивалот има задача на поврзување на публиката и на заедницата и ќе биде место за дискусии, работилници, лаборатории, преводи, но и нови драмски текстови, презентирање на познати и нови театарски и други автори. ...
сите 2 | | | веќе видена

Седумтемина градоначалници што се откажаа од местото во парламентот, кое го добија на изборите на 5 јуни, ја сопираат конститутивната седница на Собранието. Иако претходно беше планирано таа да се одржи во понеделникот, се уште е неизвесно кога ќе се случи тоа затоа што Државната изборна комисија и Собранието не можат да се разберат кој треба да ги констатира оставките на градоначалниците што добија пратенички мандат, но решија да останат на градоначалничките функции. За вакви случаи не постои прецизна законска регулатива, па од ДИК тврдат дека тоа е обврска на Собранието, од каде што, пак, тврдат дека тоа е работа на ДИК. За денес е најавена и средба на претставници на партиите што влегоа во новиот состав на законодавниот дом на која ќе се разгледува овој проблем, но и другите техничките елементи за одржување на конститутивната седница. - Седницата ќе се одржи во законскиот рок. Се уште не е закажана, а штом ќе биде направено тоа, ќе биде објавено на веб-страницата на Собранието - вели Тодор Пендаров, ...
сите 32 | | | веќе видена

Нема дилеми дека единствената цел на контрапротестите е манипулација со јавноста и пренасочување на интересот за расчистување на случајот со бруталното убиство на Мартин Нешовски од страна полицискиот специјалец Игор Спасовски. Вака, дел од политичките аналитичари го коментираат последниот, но не и изолиран случај со организирање контрапротести на двонеделните протести на младите низ улиците на Скопје. Тие нагласуваат дека ако продолжи овој тренд протестите да се задушуваат со контрапротести, самите ќе се категоризираме во редот на авторитарните режими како што се тие во земјите од Блискиот Исток, каде што властите масовно практикуваа ваков начин на прекинување на протестите. Стручњаците укажуваат дека ваквото дејствување, без оглед на тоа што се јавува и во практиката на авторитарните држави, претставува нов феномен за Македонија иако во последното време се почесто се прави. На јавната сцена веќе се изредија протести и контрапротести на земјоделци, жртви на транзицијата, тутунари, млекари, лозари... - ...
| | веќе видена

Десет години по потпишувањето на Охридскиот договор, неговите потписници, конечно, седнаа на иста маса. Ако претходно не можеше да се замисли Али Ахмети и Љубчо Георгиевски да се погледнат очи в очи, завчера се случи и тоа. - Порано јас кога ќе влезев во една просторија, Георгиевски излегуваше, а сега сме тука и комуницираме - посочи Ахмети на завчерашната трибина за Рамковниот договор во Тетово. Тој заедно со Георгиевски и со Бранко Црвенковски се согласи дека Рамковниот договор пред десет години бил неизбежен и дека денес претставува реалност. Сепак, според оцените на аналитичарите, ваквите ставови и помирувања меѓу политичарите во реалноста не се вистински. И денес постои определен степен на дискриминација по етничка основа и, секако, огромна етничка поделеност во општеството, што беше забележано и во завчерашниот извештај на парламентарното собрание на Советот на Европа за парламентарните избори. ПССЕ оцени дека изборите во Македонија се одржувале како во две посебни држави, што е знак за големата ...
сите 3 | | | веќе видена

Браќата Диран и Гаро Тавитјан ќе свират со џез-легендата Гери Бартон на концерт во „Сава Центар“ во Белград на втори јули. Нашите познати музичари ќе настапат на иста сцена на вториот ден од „Самертајм џез-фестивал“, непосредно пред настапот на легендарниот џез-вибрафонист. Гаро Јуниор изјави дека овој концерт е вистински куриозитет за нив. Тој кажа дека Бартон го слушнал нивниот материјал и се согласил да свири во иста вечер со нашите музичари. - Имаме огромна почит спрема него. Тој е светски познат музичар, а до скоро беше и декан на најпочитуваната школа за џез во светот, „Беркли“. Не очекува убава вечер со два џез-концерта - рече познатиот тапанар. За можна соработка со познатиот џез-музичар, иноватор и голема фигура во џез-образованието, Гаро Јуниор вели: - Не е чудо да засвириме заедно. Многупати со вакви врвни музичари сме размениле ноти и веднаш сме договориле заеднички настап. Ние знаеме повеќе негови песни. Кога ќе се сретнеме со него, можно е и да се договориме за свирка. Со таквите музичари тоа е ...
| | веќе видена

Да се лета од Скопје до Лондон и до Истанбул за само триесетина евра, конечно, ова лето станува реалност и за македонските граѓани. Тие со години патуваа во странство неколку пати поскапо од Европејците, а секој лет ги чинеше и многу поминати часови по аеродромските чекалници. Деновиве нискобуџетната авиокомпанија „Виз ер“ го реализираше првиот лет до Лондон, а воздухопловните власти информираа дека интерес за редовен авиопревоз покажала и турската „Пегасус“. Оваа нискотарифна компанија за Истанбул и за Измир ќе нуди промотивни летови од 16 август за само 35 евра. Бројот на авиокомпании што ова лето ќе сообраќаат на скопскиот и на охридскиот аеродром засега е 28, што е речиси двојно повеќе од лани. Сепак, половина од компаниите се редовни авиопревозници што мора да летаат и доколку воопшто немаат патници, останата половина се чартер-летови што се реализираат само за време на летниот шпиц кога граѓаните одат на одмори или се враќаат печалбарите, а тие заминуваат кога ќе заврши сезоната. Тоа, пак, значи дека, ...
| | веќе видена

Изминатата недела Македонската берза забележа пад од 3,3 проценти индиректно предизвикан од кризата во Грција која се рефлектираше на сите светски берзи. Директно влијание од грчкиот пазар на хартии од вредност нема зашто македонските банки немаат вложувано во грчки обврзници. Вчера, македонскиот берзански индекс на десетте најликвидни компании ( МБИ10 ) паднал за 0,29 проценти при тоа бил остварен вкупен промет од 165 илјади евра, а вредноста на МБИ10 изнесува 2.572 индексни поени. - Падот на македонската берза се должи на светските берзи, лондонската, њујоршката, франкфуртската, кои изминатата недела беа во црвено поради неизвесноста што ќе се случи со грчкиот долг. Берзите се поврзани една со друга и случувањата во помала или во поголема мера се прелеваат, а инвеститорите ги следат глобалните, регионалните и домашните вести. Француската берза е повеќе погодена од грчката криза зашто француски банки имаат купено грчки обврзници, за разлика од наша „Окта“ - велат во брокерската куќа „Илирика инвестмент“. ...
сите 6 | | | веќе видена

Премиерот Никола Груевски денеска заминува во Брисел каде што од своите колеги од европските народни партии ќе бара на Самитот на ЕУ, кој почнува в четврток, да издејствуваат прашањето за датумот за преговори со Македонија да биде ставено на дневен ред. Главната поддршка македонскиот премиер ќе ја бара од својот унгарски колега Виктор Орбан, кој среде изборната кампања беше во Скопје и вети дека ќе се залага до крајот на претседавањето на неговата земја Македонија да добие датум за почеток на преговорите со Унијата. Иако дневниот ред за состанокот на Европскиот совет се уште не е утврден, малку е веројатно дека лидерите на земјите што се членки ќе дискутираат за Македонија. Тоа што може да се очекува е тие само да констатираат дека главниот услов за почеток на преговорите со Македонија, а тоа е решавање на спорот за името, не е исполнет и дека на ова прашање ќе се навратат на некој од следните состаноци. Слична формулација се користеше и во време на претходните претседавачи со Унијата, од кои освен ...
сите 92 | | | веќе видена

next