Работнички максимално го искористи повластениот статус на носител при ждребот за квалификациите во Лигата на Европа и за противници во првите две кола доби тимови од Естонија и од Сан Марино. Прв ривал на „романтичарите“ ќе биде Транс Нарва од Естонија, кој ќе допатува во Скопје на 30 јуни, а реваншот е седум дена подоцна. Со оглед дека Работнички е фаворит во овој дуел, може да размислува и за втората пречка во Лигата на Европа, а тоа е тимот на Јувенес од Сан Марино. Среќата ги послужи „романтичарите“ на ждребот во Нион, па тие доколку ја потврдат фаворитската улога лесно можат да стигнат до третото квалификациско коло во ова европско натпреварување. Ренова за противник на стартот го доби Гленторан од Северна Ирска и, исто така, првиот меч ќе го одигра на домашен терен, кој е закажан за 30 јуни. Поради тоа, ќе треба дополнително да ги усогласат термините и со Работнички бидејќи и двете екипи ќе бидат домаќини на арената „Филип Втори“ во Скопје. Доколку Ренова го победи својот прв ривал, во второто ...
сите 9 | | | веќе видена

Рускиот претседател Дмитри Медведев изјави дека посакува нов претседателски мандат, но нагласува дека нема да влегува во претседателската трка за идните избори против премиерот Владимир Путин. - Сметам дека кој било челник што извршува претседателски функции, мора да има желба да се кандидира повторно - изјави актуелниот руски шеф во разговор за британскиот весник „Фајненшл тајмс“. Рускиот претседател нагласи дека на изборите не сака да му биде противник на Путин, својот претходник и актуелен премиер. - Владимир Путин е мој колега и стар пријател и јас во целина ја претставуваме истата политичка сила. Во тој контекст, соперништвото меѓу нас би било лошо за мисијата и за целите што ги поставувавме во изминатите неколку години. Тоа не би било најдоброто сценарио за нашата земја - заклучил Медведев. Тој, сепак, нагласил дека ако повторно стане претседател на земјата, целосно ќе се посвети на визијата за модернизација на Русија и дека во иднина ќе се залага за поголема политичка конкурентност во земјата. - ...
сите 2 | | | веќе видена

Македонскиот репрезентативец Лестер Бо Мекејлеб својата прва сезона во Монтепаски Сиена ја заврши со два трофеи. По триумфот во италијанскиот куп, Мекејлеб успеа да ја освои и шампионската титула откако во финалето неговиот тим Монтепаски беше подобар од Канту со 4-1 во победи. Последниот четврти триумф, кој на Монтепаски му ја донесе шестата шампионска титула по ред, беше остварен со 63-61, а Мекејлеб за 22 минути постигна девет поени и имаше три асистенции. Се чини дека Монтепаски стана таличен клуб за македонските репрезентативни бекови бидејќи Мекејлеб, со освоената двојна круна, им се придружи на Врбица Стефанов, кој беше дел од шампионскиот тим на Монтепаски во сезоната 2006/07, и на Петар Наумоски, кој во 2002 година триумфираше со овој клуб во купот „Рејмондо Сапорта“. Последните натпревари за Монтепаски покажаа дека повредата на ногата на Мекејлеб е минато што може да го радува селекторот Марин Докузовски, кој го очекува натурализираниот македонски репрезентативец на вториот дел од подготовките на ...
сите 13 | | | веќе видена

По срамната елиминација во плејофот од Далас маверикс со чисти 4-0, ЛА лејкерс во следната сезона сака да влезе со потполно нов тим. За таа цел, „езерцата“ се подготвени да се откажат од услугите на По Гасол, кој беше еден од клучните играчи во освојувањето на двете шампионски титули во 2009 и во 2010 година, но изминатава сезона ја одигра катастрофално кога беше најпотребно. Негова следна дестинација би требало да биде Минесота тимбервулфс, која во спротивен правец би го испратила Кевин Лав. Минесота го сака Гасол во својот тим затоа што, освен што ќе биде лидер на екипата, би ја преземал и улогата на ментор на младиот Шпанец Рики Рубио. Гасол минатата сезона беше втор стрелец на ЛА лејкерс со 18,8 поени по натпревар, но потфрли во плејофот што беше една од клучните причини за елиминацијата. Кевин Лав целосно експлодира во штотуку завршената сезона, беше најдобар скокач во лигата со просечни 15,2 скока по натпревар, на кои им додаде и 20,2 поени по меч.
| | веќе видена

Во општина Карпош нема да се изгради никаков споменик се додека не се завршат сите предвидени реконструкции на училишта, градинки и на улици, истакна градоначалникот Стевче Јакимовски. Ова е, всушност, одговор до министерката за култура Елизабета Канчевска-Милевска, која на една национална телевизија соопшти дека граѓани на оваа општина покренале иницијатива во Карпош да се подигне споменик на Кузман Јосифовски-Питу. За барањето на карпошовци, според министерката, засега немало никаков одговор од локалната власт. Владата е подготвена да ја реализира оваа граѓанска иницијатива, за која што градоначалникот Јакимовски вели дека е измислена и не постои, но, сепак, зелено светло предлогот треба да добие од Советот на Општината. - Им порачувам на големата министерка и на премиерот, додека не се реконструираат градинките, училиштата и сообраќајната инфраструктура во општина Карпош нема да се изгради ниту еден споменик - децидно истакна Јакимовски.
| | веќе видена

Бројот на невработените во мај годинава падна за 1,2 процент на месечно ниво до бројката од 315.472 граѓани, објави Агенцијата за вработување. Ова значи дека минатиот месец 3.800 лица биле примени во редовен работен однос, или работното место им било легализирано. Сепак, и ваквата бројка на нововработени ја остава невработеноста во земјава на ниво од околу 30 проценти, односно едно од највисоките во Европа. Невработеноста бележи пад во последните 12 месеци, пред се благодарение на зголемениот број на предизборни вработувања во администрацијата и на повлекувањето на светската рецесија, кога беа загубени многу работни места и тоа особено во трудовоинтензивните индустрии како што се текстилната и металската, а кои до некаде беа надоместени и со пораст на новоотворените работни места во трговијата. ВМРО-ДПМНЕ во својата предизборна програма најави дека за четири години ќе ја намали невработеноста од 30 на 20 проценти.
| | веќе видена

Иднината на Самуел Ето како член на Интер сериозно е доведена во прашање откако челниците на ПСЖ искажаа сериозен интерес да го доведат Камерунецот во своите редови. Арапските газди на овој француски прволигаш, кои не кријат дека се подготвени да потрошат многу пари за ангажман на фудбалски мегаѕвезди, веруваат дека со мултимилионска понуда ќе успеат да го убедат Ето својата кариера да ја продолжи на „Паркот на принцовите“. Главна улога во преговорите се очекува да има новиот директор Леонардо, кој имаше беспрекорни односи со голгетерот додека седеше на клупата на Интер. Италијанските медиуми информираат дека Леонардо веќе се сретнал со Ето во Париз, каде што му ја објаснил сериозноста на проектот на новите газди на ПСЖ. „Светците“ се подготвени да му дадат на Ето плата од 15 милиони евра по сезона, што би требало да биде сосема доволно за да се убеди Камерунецот својата кариера да ја продолжи во Франција.
сите 4 | | | веќе видена

Освојувачот на националниот куп, тимот на Металург, за противник во второто квалифициско коло од Лигата на Европа ќе го има бугарскиот прволигаш Локомотив Софија. Се работи за четвртопласираната екипа во шампионатот на нашиот источен сосед, кој за ново засилување го ангажира досегашниот напаѓач на Работнички, Марјан Андонов. На првиот натпревар на 14 јули „металурзите“ ќе бидат домаќини, а вториот меч ќе го играат во Бугарија. - Можевме да добиеме и полесен, но и убедливо потежок противник. Локомотив Софија е квалитетна екипа од Бугарија, ама мислам дека и двата тима имаат подеднакви шанси за да поминат во следната рунда. Можеби мала предност на Бугарите е фактот што вториот меч ќе го играат на домашен терен - изјави Никола Ѓошевски, спортски директор на Металург. Локомотив Софија во 2007 година играше со Македонија Ѓорче Петров во Купот на УЕФА и успеа да го елиминира македонскиот претставник.
сите 9 | | | веќе видена

Откако на белградската публика и приреди концерт за кој некои бараа враќање на парите, Ејми Вајнхаус одлучи да одложи дел од европската турнеја и да откаже неколку концерти. Таа вчера требаше да настапи во Истамбул, а утре во Атина, но по фијаското во Белград тие концерти беа откажани. Следниот настап, според распоредот, би требало да се случи во Шпанија во јули. Менаџерскиот тим на британската музичка ѕвезда им се извини на обожавателите, нагласувајќи дека таа во ваква состојба не може да даде се од себе на концетите. Менаџерите објаснија дека засега најдобра одлука е нејзино враќање дома. Вајнхаус во саботата во Белград имала проблеми со одржување рамнотежа и со пеење на сопствените стихови, а на моменти изгледала максимално изгубена. Гледајќи дека пејачката не знае за себе, публиката гласно негодувала, а на крај, со бурно свиркање ја испратила од сцената.
сите 11 | | | веќе видена

Српскиот првак Партизан ја покажа својата сила на пријателскиот натпревар со Работнички, кој се одигра во Белград. „Црно-белите“ славеа со 5-1, а шефот на стручниот штаб на „романтичарите“, Горан Петрески, имаше можност да ги увиди моментните слабости на екипата. Партизан поведе со 1-0 уште по 23 секунди од средбата, со голот што го постигна Дијара, а во листата на стрелците подоцна се запишаа уште и Шќеповиќ, Марковиќ и Јованчиќ (два гола). Стрелец на погодокот за Работнички беше Крсте Велковски. На оваа средба не настапи најдобриот стрелец на „романтичарите“, Борче Маневски, поради мала повреда. - Маневски се пожали на мала повреда и не сакавме да ризикуваме со него. Се вративме во Скопје иако беше планирано да останеме пет дена и да одиграме уште еден натпревар со Рад - истакна Игор Ангеловски, спортски директор на Работнички.
сите 2 | | | веќе видена

Поради финансиски проблеми на Федерацијата за борачки спортови, Македонија ќе остане без учесници на Европското првенство за јуниори, кое од денеска до 26 јуни ќе се одржува во Зрењанин, Србија. Македонија требаше да биде застапена со тројца борачи, но поради финансиските проблеми во кои се наоѓа федерацијата, учеството беше откажано. - Требаше да одат тројца борачи на ЕП во Зрењанин, но го откажавме настапот поради финансиски проблеми. Агенцијата за млади и за спорт префрлила пари, но тие се уште се наоѓаат на трезорската сметка, а не на сметката на федерацијата. Со тие пари требаше да се финансира настапот на борачите на ЕП во Зрењанин, а дел од средствата се предвидени и за „Македонски бисер“. Дел од средствата требаше да платат и клубовите, но и тие имаат проблем со финансиите - вели Чедо Николовски, претседател на ФБСМ.
| | веќе видена

Јапонскиот суперкомпјутер „кеј“ е прогласен за најмоќен во светот. Оваа машина функционира трипати побрзо од кинескиот ривал што досега ја држеше првата позиција на листата со најмоќни компјутери. Инсталиран во јапонскиот Институт за физичко и хемиско истражување, „К“ изведува повеќе од осум квадрилиони (8.000 трилиони) калкулации во секунда. Неговиот назив потекнува од јапонскиот збор „кеј“ со кој се означува бројот 10 квадрилиони. Се очекува по комплетирање во 2012 година оваа машина да може да изведува токму толку калкулации во секунда. Јапонскиот „К“ е помоќен од следните пет компјутери на листата заедно, а во неговата креација се инвестирани повеќе од 100 милијарди јени, односно 1,25 милијарда долари. Суперкомпјутерите се користат за решавање комплексни проблеми поврзани со климатските промени и со астрономијата.
сите 3 | | | веќе видена

Во истражувањето што го спроведе Белградскиот центар за сигурносна политика, жителите на Србија како пријателски земји ги навеле Русија и Грција, а на таа листа како нов пријател ја сметаат и Кина. Најголеми српски непријатели се Американците и Албанците, јави српски „Блиц“. Според српскиот весник, освен Грција, меѓу земјите што се пријатели на Србија не се нашла ниту една друга земја што е членка на Европската унија. Србите се чини сосема забораваат на своите стари „непријатели“ Хрватите и Босанците, кои денес речиси и не ги споменуваат. - Русија и Грција активно и даваа поддршка на Србија во тешките ситуации, како што е бомбардирањето од страна на НАТО - велат од центарот за истражување укажувајќи ја причината зошто Србите ги сметаат овие земји за пријатели.
сите 2 | | | веќе видена

Првата електронска порака беше испратена пред точно 40 години. Во текот на овие четири децении колку што постои е-поштата како средство за комуникација помина низ повеќе фази - од ексклузивна услуга за круг на одбрани научници до еден од највообичаените облици за комуникација на професионален и на приватен план. Иако е-поштата беше во употреба десет години пред појавата на самиот термин „емаил“, денес животот е речиси незамислив без него. Дури и оксфордскиот речник неодамна ги додаде акронимите со емаил меѓу својата база зборови. Оваа година, во „Стајлбук“, кој се смета за библија за новинарите, оригиналниот назив е-маил беше сменет во емаил, со што се воведе нов стандард во пишувањето на скратениот назив за електронска пошта.
| | веќе видена

Младинскиот македонски репрезентативец Фахрудин Ѓурѓевиќ се наоѓа во Шведска, каде што во следните неколку дена ќе се обиде да ги убеди челниците на Малме да му понудат договор со овој клуб. Талентираниот напаѓач пристигна на проба во таборот на шведскиот прволигаш, каде што денеска ќе настапи за младинскиот тим на Малме на пријателскиот меч со нисколигашот Ангелхолм. Доколку се прикаже во посакуваното светло, за очекување е Малме да му понуди на Ѓурѓевиќ договор според кој тој најпрвин би настапувал за младинскиот состав, а потоа би атакувал на место во првиот тим. Фахрудин Ѓурѓевиќ минатата сезона ја помина во дресот на Вардар, но тој се очекува летово да ги напушти „црвено-црните“ и да реализира трансфер во странство.
сите 2 | | | веќе видена

Јавна расправа по нацртот на Локалниот еколошки акционен план 2 за Скопје ќе се одржи утре од 12 до 14 часот во салата на Советот на Град Скопје. Јавната расправа по овој стратешки документ за Скопје е отворена за учество на сите заинтересирани граѓани, а поканети се и претставници од десетте скопски општини, јавните претпријатија, стручната јавност и од невладините организации. Присутните на расправата ќе имаат можност да дискутираат за понудените мерки и активности за решавање на проблемите со загадувањето на областите на животната средина во Скопје. Градот ќе ги разгледа дадените забелешки и предлози од граѓаните и ќе ги вклучи во Предлогот на ЛЕАП 2, кој во јули ќе се најде пред советниците во Советот на Град Скопје.
сите 9 | | | веќе видена

Радовишанецот Ангел Камчев додека возел велосипед на магистралниот пат Штип-Радовиш бил прегазен, а возачот што го прегазил се уште е непознат. Според полицијата, околу 22 часот на магистралниот пат во близина на радовишкото село Дамјан се случила сообраќајна незгода меѓу возилата „даеву тико“, управувано од непознат маж, „киа спортаж“, управувано од 33-годишниот А.Ј. од Кочани и велосипедистот Ангел Камчев. Велосипедистот починал на местото на незгодата, а возилата се оддалечиле од местото на несреќата. Се претпоставува дека Камчев возел со велосипедот по неосветлениот дел од патот. Вчера е пронајден кочанчанецот за чие возило се верува дека учествувал во несреќата, а полицијата се уште трага по возачот на „тикото“.
сите 2 | | | веќе видена

Џ. К. Ролинг, авторката на серијата романи за малиот волшебник Хари Потер, неодамна лансираше веб-страница како промоција на нов мистериозен проект. Притискањето на еден од двата бува што ќе ги видите ако отидете на адресата поттерморе.цом, ќе ве однесе на страница од „јутјуб“ на која се одбројува до некоја најава што ќе се случи на 23 јуни. „Бувовите се собираат... наскоро ќе откриете зошто“ - пишува таму. Претставник на Ролинг истакна дека проектот не е нова книга и не е директно поврзан со последниот филм за Хари Потер што треба да излезе на 15 јули. Продуцентите од страницата на обожавателите „Тхе леакѕ цаулдрон“ велат дека виделе дел од идниот проект опишувајќи го како фантастичен.
| | веќе видена

Зголемена фреквенција на возила е регистрирана од вчераутро на граничните премини „Табановце“ и „Богородица“, при што се формираат и долги колони. Според вонредното соопштение на АМСМ, се наведува дека на граничниот премин „Табановце“ за влез во Македонија се бележи зголемена фреквенција на возила што чекаат во долга колона најмалку 40 минути. На граничниот премин „Богородица“ за излез од Македонија се чекало околу 30 минути. Ваквата зголемена фреквенција на граничните премини кон Србија и кон Грција се должи на почетокот на туристичката сезона. Истовремено, АМСМ информира дека патниот правец Струмица-Валандово, поради изведување работи на патот извесно време беше затворен за сообраќај.
сите 2 | | | веќе видена

Битолскиот состав „Фолтин“ од 25 јуни тргнува на голема турнеја во чиишто рамки ќе посети повеќе градови низ Европа. Првиот настап е во Сомбор, во „Кафе дел сол“, а следи настап во музичко училиште во „Монсо ле Мин“ во Франција, кое ќе се одржи на 27 јуни. на 29 јуни „Фолтин“ ќе свират во популарниот клуб „Алиментејшн женерал“ во центарот на Париз. Турнејата ја продолжуваат во Германија, Италија, а имаат и неколку датуми за концерти на Балканот. Првиот дел од настапите ќе го завршат во Загреб на осми јули во клубот „Пургерај“. Настапот на прилепскиот фестивал на пивото е причина тие да се вратат во земјава на 14 јули, а две недели подоцна повторно заминуваат за Словенија.
сите 2 | | | веќе видена

next