Тренерот на Партизан, Александар Станојевиќ, очекува неговиот клуб да добие поддршка на реваншот во Скопје од македонските навивачи што го симпатизираат српскиот клуб. Познато е дека многу Македонци навиваат за Партизан уште од периодот од поранешна Југославија, па Станојевиќ побара тие да дојдат на арената „Филип Втори“ и да го бодрат клубот. - Драго ми е што ќе играме во Скопје затоа што таму сигурно ќе имаме голема поддршка од нашите навивачи. Очекувам голем број „Гробари“ од Македонија да навиваат за нас на реваншот во Скопје - истакна Станојевиќ. Што се однесува до тимот на Шкендија, тренерот на Партизан допрва ќе ги собира вистинските информации. - Се надеваме на пласман во следната рунда затоа што тоа е и наша обврска со оглед на рејтингот на клубот. Ќе собереме доволно информации за Шкендија и ќе ги елиминираме - порача тренерот на „црно-белите“.
сите 6 | | | веќе видена

Популарниот британски пејач Роби Вилијамс, кој минатата година повторно се придружи на групата „Тејк дет“, доживеа незгода во текот на концертот, кој во вторникот се одржа во Кардиф. Весникот „Мирор“ објави дека на сцената за време на настапот на популарниот пејач му се скинале панталоните. Инцидентот се случил во текот на изведувањето на песната „Лет Ме Ентертаин Ѕоу“. Вилјамс ја отпеал песната, а потоа се „позанимавал со проблемот“. Ги соблекол своите панталони и на сцената останал во црна долна облека. Сето тоа се прикажа на големите екрани. - Незгодата, најверојатно, никој не би ја забележал, но Роби сакал да направи шега од тоа. Се уште сака да остане во центарот на вниманието. Не му беше непријатно - рече еден од обожавателите. Откако ги соблекол панталоните, пејачот ги повикал неговите обожаватели да го снимат овој дел од концертот.
| | веќе видена

За само пет месеци, славниот пејач Том Џонс ја намалил својата тежина за 13 килограми. Ги следел правилата за диетата на пештерскиот човек, според која се консумираат само свежи и необработени намирници, наместо преработени јаглехидрати. Кога 71-годишната ѕвезда веќе не можела да ги облече своите костуми, отишол на лекар, кој го прашал колку алкохол пие дневно. Џонс рекол дека со вечерата обично пие по едно шише црно вино, но потоа додал дека секоја вечер почнувал со мартини, преоѓал на коњак, за потоа да отвори шише шампањ. Освен што се одрекол од алкохолот, Џонс од почетокот на оваа година се зафатил и со радикалната диета на пештерскиот човек, која вклучува што повеќе свежа храна како риба, пилешко месо и зеленчук наместо обработени јаглехидрати како тестенини, печива и житарки. На почетокот на диетата Џонс имал 104 килограми.
| | веќе видена

Во втората половина од оваа година може да се соочиме со недостиг од дигитални носачи на податоци, предупредуваат производителите. Најсериозната причина за најавениот недостиг лежи во разорниот земјотрес што ја погоди Јапонија на почетокот од март кога беа оштетени погоните на компаниите „Тексас инструментс“ и „Ренесанс електроникс“. Наведените компании се најголеми производители на контролери и пратечка технологија за дискови, а производството повторно почна во нивните погони од неодамна. Сепак, потребата за повторното сертифицирање на производите, почетното производство со намален капацитет и загубите од периодот пред активирање на производството, поврзани со стандардното зголемување на побарувачката во третото тримесечје од годината, ќе предизвикуваат недостиг од дискови. Постои голема веројатност да порасне и нивната цена.
| | веќе видена

Генералното собрание на Обединетите нации вчера требаше да му го одобри вториот мандат на генералниот секретар Бан Ки Мун, кој ја има поддршката од голем број земји. Петнаесет земји што се членки на Советот за безбедност минатиот петок едногласно го поддржаа Бан Ки Мун за втор мандат и ја пренесоа препораката до Генералното собрание повторни да го избере. Бан Ки Мун, поранешниот министер за надворешни работи на Јужна Кореја, нема соперници и речиси е сигурно дека повторно ќе биде избран. Неговиот прв мандат завршува на 31 декември. - Никогаш немаше никаков сомнеж - изјави еден амбасадор при ОН додавајќи дека, можеби, не е сечиј фаворит, но нема причина да се спречи неговиот реизбор. Бан Ки Мун изјави дека е длабоко почестен од едногласната поддршка на Советот за безбедност за неговиот реизбор и дека е горд на сработеното.
сите 15 | | | веќе видена

Македонија, Албанија, Косово и Турција треба да направат повеќе за да гарантираат поефикасно исполнување на антикорупциските закони, пишува во најновиот извештај на организацијата „Транспаренси интернешнел“, кој беше објавен вчера. „Постои неопходност од силна политичка волја за решавањето на проблемот со корупцијата во тие земји. Процесот за пристапување кон ЕУ налага државите да извршат определени финансиски, економски, социјални и политички стандарди. Тоа вклучува напредок во областа на борбата против корупцијата и доброто управување, што е критичен ‘камен на сопнување‘ за кандидатките и за потенцијалните кандидатки за членство“, се наведува во извештајот. Во документот се повикуваат владите на овие земји да создадат капацитети и да го подобрат управувањето на главните институции.
сите 2 | | | веќе видена

Со синглот „Ако ти је гласно“, кој ќе излезе на петти јули, групата „Дисциплина кичме“ го најавува новиот албум, кој е насловен „Уф!“. Албумот доаѓа по четири години од претходното издание. Синглот „Ако ти је гласно“ е достапен за бесплатно симнување на „ењитмусиц.тв“, додека спотот за песната може да се погледне на каналот на „јутјуб“ на фестивалот „Егзит“. Албумот е најавен како експлозивна комбинација на фанк-ритми со панк-естетика, енергични вокали и текстови што имаат што да кажат. Групата, исто така, ќе има настап на главната бина во рамките на фестивалот, кој се одржува од седми до 10 јули на Петроварадинската тврдина во Нови Сад. Новото издание на познатиот состав кој го предводи познатиот музичар Душан Којиќ-Која ќе излезе под етикетата на новосадскиот фестивал „Егзит“.
| | веќе видена

Тимот на Мекларен мерцедес брзо реагираше на најавите дека Ферари го сака Џенсон Батон како нов клупски колега на Фернандо Алонсо. Според магазинот „Автоспорт“, челниците на Мекларен во следните неколку недели ќе му понудат на Батон нов договор, далеку побогат од сегашниот. Актуелниот договор на Британецот со Мекларен истекува на крајот од сезонава, а „тежеше“ девет милиони фунти годишно, но сега би требало да добие подобри услови. Магазинот шпекулира дека Батон за да остане во британскиот тим ќе добива најмалку по 12 милиони фунти по сезона. Ваквата сума веднаш го натера Ферари да се откаже од трката за неговите услуги. Од таборот на Ферари објавија дека нивниот ангажман на Батон е само шпекулација и дека се задоволни од Фелипе Маса.
| | веќе видена

Главен адут на Шкендија во претстојните европски дуели со Партизан ќе биде младиот напаѓач Ферхан Хасани, кој неодамна го имаше своето деби и во А-репрезентацијата на Македонија, на мечот со Република Ирска (0-2) во Скопје. Тој најави дека ќе постигне гол во Белград, на првиот меч со белградски Партизан. - Партизан е многу силен противник, тие се фаворити, но ние нема да се предадеме. Искрено, ние најмногу го посакувавме Партизан за наш ривал за да видиме до каде сме во споредба со силните екипи од Европа. Сакам да дадам гол во Белград, а потоа пред нашите навивачи би можеле да се обидеме да го елиминираме Партизан - изјави Ферхан Хасани кого раководството се уште го убедува да остане во Шкендија и идната сезона.
сите 6 | | | веќе видена

Австралиската авиокомпанија „Квантас“ вчера ги откажа сите летови предвидени од Сиднеј, Мелбурн и од Канбера поради повторното појавување облак од вулканскиот прав од чилеанскиот вулкан Пујехуе. „Квантас“, „Вирџин Аустралија“, „Џетстар“ и „Тајгер“ ги замрзнаа летовите на 48 часа. Локалните медиуми пишуваат дека на аеродромите во Аделаида, Канбера и во Синдеј се заглавени илјадници патници. Ерупцијата на вулканот Пујехуе се случи на четврти јуни, по половина век мирување, при што за краток период го затвори небото над Нов Зеланд и Австралија. Новата ерупција на вулкански прав, кој ветерот го однесе на висина од 13 километри, ќе влијае врз стотици илјади патници, предупредуваат од големите австралиски авиокомпании.
сите 8 | | | веќе видена

Четири прострелни рани добил 20-годишен жител од скопското село Љуботен, кој продавал лубеници крај трговскиот центар во населбата Топанско Поле. Тој, според тоа што им рекол на полицајците што дошле од него да земат изјава во Градската болница каде што е на лекување, бил ранет завчера, 15 минути пред полноќ. - Пред мене застана возило, а возачот почна да ме навредува велејќи дека не можел да заспие од вревата која ја правел моторот на мојот автомобил - изјавил ранетиот жител од Љуботен. Откако почнале да се расправаат, непознатиот пиштолџија испукал четири куршуми кон продавачот, ранувајќи го во десното рамо, по што избегал. Повредениот бил пренесен во болница, а од полицијата велат дека трагаат по насилникот.
| | веќе видена

Војниците од еден софиски споменик во чест на „советското ослободување на Бугарија“, деновиве добија современи униформи во чест на бугарската капиталистичка еволуција. Анонимен сликач на графити ги обоил војниците од споменикот во Софија, па сега место советска армија, бугарската престолнина ја красат Супермен, кловнот на Мекдоналдс и Дедо Мраз.Под споменикот на кој е претставен и бетменовиот соперник, Џокер, на бугарски е испишано „Во чекор со времето“. Едно од првите соцреалистички обележја во Софија, е изградено во 1954 година во чест на 10-годишнината од „ослободувањето на Бугарија“ од Црвената армија, а само до пред дваесет години можевте да бидете застрелани ако премногу му се приближите.
| | веќе видена

Двајца прилепчани се уапсени зашто неколку месеци илегално превезувале патници со миниавтобус од Прилеп до Виена, а меѓу нив имало и баратели на азил во оваа европска држава. Меѓу уапсените е и сопственикот на фирмата „Аџи Невзат“, која го организирала илегалниот превоз. Од прилепската полиција соопштија дека за уапсените се поднесени кривични пријави. Според МВР, од почетокот на годинава до денот кога биле уапсени, членовите на групата без да имаат лиценца за меѓународен превоз на патници и без договори за транспорт со овластени туристички агенции, ги превезувале патниците на релација Прилеп - Виена. Неколкупати превезувале и потенцијални баратели на азил, по кои истражителите трагаат.
| | веќе видена

Претседателот на Барселона, Сандро Росел, им порача на водечките луѓе на Арсенал дека со уцени нема да можат да извлечат повеќе пари за трансферот на Цеск Фабрегас. Каталонците повторно се обидуваат да го ангажираат Фабрегас во своите редови, но се цврсто решени да не платат 40 милиони евра за неговите услуги. - Арсенал минатата сезона не освои ниту еден трофеј, Фабрегас немаше фантастична сезона, така што логично е неговата цена на пазарот да паѓа, а не да расте. Некој можеби се надева дека со уцени ќе не натера да платиме 40 милиони евра, но тоа е смешно. Ние никогаш нема да дадеме толку пари. Ако Арсенал не ја прифати нашата понуда, нема да испраќаме нова - порача Росел.
сите 19 | | | веќе видена

Дождот во Лондон ги оневозможи тенисерите да се подготвуваат за почетокот на настапите на Вимблдон. Во шаторот во кој тенисерите се сокрија од дождот, секој се забавуваше на свој начин, но во центарот на вниманието одново беше Србинот Новак Ѓоковиќ. Вториот светски рекет се загреваше со Германката Андреа Петковиќ и со Викторија Азаренка со вртење хулахоп. Новак и Андреа се обиделе да вртат во двојка, а потоа и поединечно, но, сепак, најуспешна во оваа вештина се покажала Азаренка. Белорусинката најдобро се снаоѓала со обрачот, па другите играчи во шаторот, меѓу кои најгласен бил Хрватот Иво Карловиќ, прокоментирале дека таа може да врти хулахоп и половина час без прекин.
| | веќе видена

Ветеранот Марко Матераци реши да го напушти тимот на Интер откако му беше кажано дека и во следната сезона нема сериозно да се смета на неговите услуги. - Имав договор на уште една сезона, но управата на клубот ми дозволи да си заминам предвреме. За Интер секогаш ќе ме врзуваат само најубави спомени, но сакам да поминам уште една година во клуб во кој ќе играм почесто отколку што ќе бидам резерва - истакна Матераци. Според првичните информации, 37-годишниот дефанзивец својата кариера би требало да ја продолжи во новиот англиски премиерлигаш Квинс парк ренџерс.
| | веќе видена

Невистинити податоци за жирантот, своеволно, според полицијата, напишал 37-годишен прилепски бизнисмен, газда на фирмата „Попе трејд“, кој успеал да измами банка и да земе кредит од 10.000 евра. Против него полицијата веќе поднела кривична пријава за сторено дело измама при добивање кредит или друга погодност. Во март, пред три години, во Извозна и кредитна банка од Скопје поднел невистинити и фалсификувани податоци за жирант и зел кредит за својата фирма. Малверзацијата била пред скоро време откриена, по што банката веднаш ја известила и полицијата.
| | веќе видена

Група од неколку навивачи на велешкиот одбојкарски клуб Борец истепале полицаец и дивееле во спортската сала во Велес. Инцидентот бил предизвикан откако нивниот клуб изгубил од одбојкарскиот клуб на тетовска Шкендија. По завршување на натпреварот што се одиграл во спортската сала „Блаже Конески“ во Велес, навивачите на домашната екипа почнале да фрлаат разни предмети на теренот во салата, а двајца од толпата почнале да тепаат полициски службеник, кој бил задолжен за безбедноста во салата.
| | веќе видена

Австриската тенисерка Сибил Бамер одлучи да ја заврши својата кариера откако во првото коло на Вимблдон загуби од Моника Никулеску од Романија со 6-1, 6-1. Оваа 31-годишна тенисерка, која во својата кариера има освоено две титули во поединечна конкуренција и во 2008 година стигна до четвртфиналето на Отвореното првенство на САД, реши да му се посвети на семејството. - Бамер го одигра својот последен меч и реши да се повлече по успешната кариера - соопшти нејзиниот тренер Јирген Вабер.
| | веќе видена

Изложбата на фотографии од Љупчо Илиевски, насловена “Убавината ја живееме“, ќе се отвори вечерва во 20.30 часот во Културно-информативен центар, во рамки на манифестацијата “Скопско лето“. Фотографиите се направени покрај Преспанското Езеро, бележејќи ја убавината на овој регион.
| | веќе видена

next