Земјите од еврозоната вчера ја одложија одлуката за исплата на петтата транша од кредитот вреден 110 милијарди евра, кој лани и беше одобрен на Грција. На состанокот во Луксембург, кој траеше седум часа, министрите од еврозоната најавија дека Грција ќе ја добие ратата од 12 милијарди евра кон средината на јули, под услов грчкиот Парламент до крајот на месецов да усвои нов план за штедење и приватизација на јавниот сектор. Властите во Грција велат дека оваа помош на земјата и е потребна итно, со цел за да избегне банкрот. - Нагласивме дека грчката Влада до крајот на месецов треба да дејствува така што ќе не увери дека сите обврски ќе бидат исполнети - истакна претседателот на еврогрупата Жан Клод Јункер. На средбата беше постигнат и начелен договор за нов пакет помош за Грција за кој се уште е непознато колку милијарди евра ќе изнесува. Во новиот пакет за спас за Грција за првпат треба да бидат вклучени и приватните инвеститори. Според извори од еврозоната, новиот финансиски пакет за спас на Грција треба да ...
сите 62 | | | веќе видена

На терените на „Ол Ингланд клаб“ во Лондон вчера почнаа мечевите на најпознатиот тениски турнир во светот, Вимблдон, кој има огромна традиција низ која се издефинирале многу специфичности. Посетителите на трибините можат да уживаат во традиционалниот деликатес, јагоди со шлаг, а заштитник на Вимблдон е соколот Руфус, кој постојано го надлетува централниот терен. Негова задача е да внимава на небото над теренот и да ги плаши гулабите да не се приближуваат во периодот додека се играат мечеви и со својот измет случајно да не погодат некој од тенисерите. Интересно е дека соколот Руфус има и свој дресер, Вејн Дејвис. Според некои податоци, секоја година на Вимблдон се нарачуваат околу 24 тони јагоди, а со нив се троши и многу шампањ. За време на турнирот во просек се празнат околу илјада шишиња шампањ дневно. Зелената и виолетовата се заштитните бои на Вимблдон, кои ги има и на официјалното лого на турнирот. Но, тенисерите не се облечени во таа комбинација, туку мора да носат бела облека. Дозволени се само мали ...
сите 2 | | | веќе видена

Најмалку една третина од пратениците од поранешниот состав на парламентот може да го искористат законското право на апанажа, во времетраење од една година. За да ја остварат оваа своја привилегија, околу 40 поранешни пратеници треба во рок од еден месец од денот на конституирањето на новиот собраниски состав да поднесат барање до надлежната комисија за избори и за именувања, која, пак, ќе реши кој пратеник има право на апанажа. Апанажата се исплатува месечно, во износ од просечната плата што ја земале народните избраници, односно околу 1.000 евра, а право на апанажа имаат поранешните пратеници, кои по престанокот на мандатот не можат да се вработат. Барања за апанажа можат да поднесат пратеничките групи на ЛДП и на Нова демократија, партии што на овие избори доживеаја целосен дебакл и не освоија ниту едно пратеничко место. Апанажа може да користат и четирите поранешни пратеници од составот на СДСМ, кои на овие избори не се најдоа на листите, Владо Бучковски, Славица Грковска, Никола Ќуркчиев и Томе ...
| | веќе видена

Грчката криза ќе ја намали работата на текстилната и на металната индустрија, како и на некои прехранбени капацитети, кои извезуваат во оваа соседна земја. Стопанствениците велат дека кризата во Грција, која се наоѓа пред банкрот, сигурно ќе се одрази негативно врз македонската економија зашто не е добро да се има сиромашен сосед, кој треба да биде прв со кој се одвива економската соработка. Но, од друга страна, посочуваат стопанствениците, во Македонија има поповолни услови за грчкиот капита. Оттука, може да се очекува преселување на некои погони од Грција во Македонија. Особен мотив за новиот капитал би требало да бидат даноците, кои се значително пониски од тие во Грција, каде што, пак, се најавува нивно ново зголемување. Грчката економија се наоѓа пред банкрот и исклучување од еврозоната, а земјите од Европската унија подготвуваат втор пакет за спас од кризата, кој подразбира ново зголемување на даноците во земјата, намалување на пензиите и на платите во јавниот сектор, како и приватизација на јавните ...
| | веќе видена

Членови на партиите од опозициската десница по изборите масовно преминуваат во, како што велат, матичната ВМРО-ДПМНЕ. Досегашните активисти на Обединети за Македонија, ВМРО-народна партија и на Демократската десница, разочарани од изборниот дебакл и неможноста да освојат ниту едно пратеничко место, се враќаат во владејачката партија. Како што дознаваме од извори од ВМРО-ДПМНЕ, најголем дел од „повратниците“ се во источниот дел од земјата, токму таму каде што опозицијата ги темелеше најголемите надежи за добар резултат, а власта триумфираше. Месните комитети на Обединети за Македонија и на ВМРО-народна од Штип, Струмица, Кочани, Крива Паланка, Теарце, како и од кумановскиот регион, своето преминување во ВМРО-ДПМНЕ го најавиле веднаш откако биле познати првичните резултати кои за нив претставувале вистинско разочарување. Дел од нив нагласуваат дека кај нив постоело огромно незадоволство од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ, но дека членувањето во десничарскиот блок, кој требало да претставува алтернатива за владеењето ...
| | веќе видена

Познатиот македонски состав „Суперхикс“ со голем настап на фестивалот „Ин мјузик“ во Хрватска го почнува нивното најсвирачко лето досега. По промоцијата на спотот за песната „На лута рана“ на регионалната музичка телевизија „Ем-Ти-Ви“, познатите „Хикси“ почнаа со одлична летна сезона исполнета со нови песни, но и многу гостувања на големи фестивали. - Списокот на фестивали е навистина голем и ова е најсвирачкото лето на „Суперхикс“ воопшто во изминативе 17 години - рече Петар Младеновски, вокалистот и басист на групата. Составот денеска настапува на големиот хрватски фестивал „Ин мјузик“ во Загреб, каде што ќе ја поделат сцената со светските познатите ѕвезди како групата на Ник Кејв „Грајндермен“, Џентлмен, „Аркејд фајр“, „Џамироквај“, „Сајпрес хил“ и многу други. - Од Загреб секогаш сме очекувале само позитивна атмосфера. Луѓето таму знаат да се забавуваат, а „Суперхикс“ секогаш знаеле да им вратат со добар настап. Посебно ми е драга таа публика таму затоа што ние одамна се познаваме - рече Младеновски. ...
| | веќе видена

Од почетокот на наредниот месец лекарите нема да можат рецептите за лекови да ги пишуваат рачно, туку ќе ги пополнуваат компјутерски и потоа ќе ги печатат. Со тоа, објаснуваат во Фондот за здравство, фармацевтите нема да мораат да го толкуваат неразбирливиот лекарки ракопис. Матичните доктори, пак, децидни - иако новините стартуваат за десетина дена, никој од Фондот не им објаснил како точно тоа ќе изгледа и ќе функционира. Дел од лекарите реагираат дека ова тешко ќе се спроведе бидејќи целосно ќе го промени системот на работа. Во летниот период проблем ќе се јави и поради тоа што кога матичниот лекар ќе замине на летување неговата замена нема да може да препише рецепт бидејќи во компјутерската евиденција ги нема пациентите што не му се матични. - Треба да стартуваме за десетина дена, а никој од Фондот за здравство не ни кажал официјално како ќе функционира тоа, што треба да се приспособи, не ни дадоа никакви упатства по кои ќе работиме - вели матична лекарка од Скопје. Лекарите објаснуваа дека досега ...
| | веќе видена

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ за целокупната изборна кампања потрошила 4,5 милиони евра, а од нив само за еден милион евра документирала дека се донација од партиски членови или, пак, попусти од голем број национални и локални телевизиски и радиостании. Но, сепак, нејасно останува од каде партијата на Никола Груевски набавила 3,5 милиони евра затоа што во финансискиот извештај што го доставила до ДИК, Комисијата за спречување на корупцијата и до Државниот завод за ревизија не доставила документи од каде потекнуваат тие пари. Слични пропусти има и кај опозициската СДСМ, со тоа што оваа партија трошела многу помалку. Целата кампања на партијата на Бранко Црвенковски чинела 560.000 евра. Најголем дел од парите, околу 450.000 евра, се кредит што СДСМ го зел од Комерцијална банка. Од Комисијата за спречување на корупцијата вчера беа недостапни за коментар за да одговорат дали конечните извештаи ги содржат банкарските гаранции што ги побараа од нив. Половина милион евра од парите со кои располагала владејачката партија ...
сите 5 | | | веќе видена

Температури повисоки од просечните и повеќе дождови - такво време се очекува за претстојното лето, кое на северната земјина полутопка календарски почнува денеска во 19 часот и 16 минути. Топлото и запурно време во изминатите денови било причина Итната медицинска помош да интервенирала во случаи на колабирани пациенти. Високите температури придружени со зголемена влажност на воздухот прават времето да се чувствува потешко и потопло. - Според податоците што ги добиваме од балканскиот виртуелен центар со седиште во Белград, температурите на воздухот во текот на летото ќе бидат повисоки за еден до два степени од просечните. Се очекува и повеќе врнежи, односно влажноста ќе биде за 25-50 проценти повисока од просечната - вели Пеце Ристевски од Управата за хидрометеоролошки работи. Не може да се направи детална временска прогноза по денови за претстојните месеци бидејќи тоа зависи од многу временски параметри кои лесно може да се променат, вели тој. Летото ќе заврши на 23 септември. Од Институтот за јавно здравје ...
сите 27 | | | веќе видена

Нов удар врз стопанството се случи по денешното зголемување на цените на дизелот и на мазутот. Стопанствениците се жалат дека, наспроти зголемените трошоци, немаат доволен простор да ги зголемуваат цените затоа што куповната моќ на населението е на многу ниско ниво. Порастот на цените на горивото е сериозен удар и за извозниците, кои често имаат склучено фиксни договори со цени и кои грчевито се борат со острата конкуренција на светските пазари. Регулаторната комисија за енергетика одлучи да ја зголеми цената на најупотребуваните горива во стопанството, мазутот и дизелот, за еден и пол денар, а бензините ги поевтини за еден денар. Според новата корекција, еден литар евросупер БС 95 ќе чини 73,5 денари, еден литар дизел, кој со цената се повеќе се приближува кон бензините, ќе се продава за 66,5 денари, а малопродажната цена на мазутот се зголемува на 42,4 денари за еден килограм. - Енергијата поскапува, а храната во Македонија останува меѓу најевтините во светот, што е парадокс. Иако ние како пекарница не сме ...
сите 3 | | | веќе видена

Макси-здолништа, комбинезон-панталони, кломпи, модели со платформа и други чевли во стилот на 70-тите години на минатиот век, а сето тоа во силни бои и задолжителната бела. Тоа е трендот, кој со промената на температурите и со доаѓањето на летото веќе се забележува низ градските улици. Судејќи според виденото на ревиите кои минатата есен ја најавија модната сезона пролет-лето 2011 година, претстои враќање на стилот на 70-тите години на минатиот век, но и на лудите 60-ти, заедно со зачин на панкот. Од модните писти, на улиците се преселија макси-здолништата, панталоните со широки ногавици, облеката со шарени отпечатоци. На сето ова совршено прилегаат маички што се врзуваат околу врат, како и големите шешири кои се задолжителни за заштита од жешките сончеви зраци. Кога станува збор за изборот на бои, летото дозволува се. Сепак, најпопуларни се силните бои, како кобалтно сина, зелена, жолта, виолетова. Најинтересен изглед се добива кога ќе се комбинираат барем две одеднаш за да се добие ефектот како тие да се ...
| | веќе видена

Точно напладне, на неговиот роденден, се очекува Александар Македонски да го заземе своето место на врвот од фонтаната во центарот на Скопје. Подготовките за поставувањето почнаа вчера, а околу 18 часот требаше да се изврши и пробното кревање на споменикот. - Се прават сите технички подготовки за кревање на споменикот. Најпрвин ќе се утврдуваат појдовните параметри од аспект на стабилноста бидејќи станува збор за многу нежен споменик, за кој ќе треба многу внимание - истакна Гоце Димевски, директор на работната единица за монтажа на „Факом“, фирма што е ангажирана за поставување на споменикот. Ако се оди според планот, се очекува споменикот тежок 48 тони да се исправи денеска околу 11 или 12 часот. Со тоа ќе им се овозможи на граѓаните да бидат директни сведоци на поставувањето, за разлика од досегашното поставување на останатите споменици, кои најчесто се монтираа во раните утрински часови. За комплексната задача од фирмата „Факом“ се ангажирани два крана, со моќност од 350 тони, бидејќи, според ...
сите 126 | | | веќе видена

Два филма, кои во својата приказна ја имаат бајката за Снежана, почнуваат со снимање овој период. Снимањето на филмската адаптација на класичната детска бајка „Снежана“ во режија на Тарсем Синг треба да почне оваа недела, а продуцентите ги објавија првите промотивни фотогравии за проектот чијашто премиера треба да се случи на 16 мај 2012 година. Вториот филм, базиран на истата бајка, засега е насловен „Снежана и ловецот“, и треба да почне да се снима во август. Филмовите веќе предизвикуваат голем интерес кај публика, која се уште не може да објасни од каде е оваа ненадејна возбуда околу бајката која во 1937 година Волт Дизни ја пренесе на големото платно во вид на анимиран филм. Екипата на „Снежана“ на Синг излезе со фотографија на која се гледа црна силуета на ситна девојка која во зимски амбиент се движи кон раскошен замок. На промотивната реклама се нагласува и фактот дека се работи за комедија, а проектот е најавен со зборовите: „Ве очекува комична авантура...“. Може да се види и прелиминарниот дизајн на ...
| | веќе видена

Новиот тренер на МЗТ Скопје, Александар Тодоров, на 15 август ќе ја има првата прозивка на тимот со кој ќе атакува на највисок пласман во првата кошаркарска лига. „Металците“ имаат огромна желба по долго чекање, конечно, да се закитат со титулата. Во меѓувреме, раководството на клубот прави напори да состави што посилен тим за да ја прекине доминацијата на Фени индустри во домашниот шампионат. Првите посериозни чекори се преземени со ангажманот на репрезентативецот Ристе Стефанов, како и со доскорашниот плејмејкер на Фени, Огнен Стојановски. - Мислам дека во Стефанов и во Стојановски добивме две одлични засилувања, кои ја демонстрираат сериозноста на нашиот проект. Преговорите со Стефанов траеја десетина дена, но на обострано задоволство се договоривме за едногодишна соработка. Со него и со Огнен Стојановски добивме квалитетни засилувања за бековската линија - задоволен е тренерот Тодоров. Во изминатиот месец се шпекулираше дека „металците“ би можеле да ги доведат во своите редови двајцата македонски ...
| | веќе видена

Интернетските адреси од наредната година ќе завршуваат со кој било збор на кој било јазик, одлучи Светската организација задолжена за управување со интернетските домени ИКАНН. Со тоа ќе се овозможи креирање стотици нови домени. Овој потег ќе им овозможи на сопствениците на домени подобра контрола на својата електронска присутност и поефикасно насочување на корисниците на интернет кон поединечни делови од своите веб-сајтови. - Го отворивме системот за интернетски адреси за неограничените можности на човечката фантазија. Никој не може да предвиди каде ќе не одведе оваа историска одлука - изјави Род Бекстром, претседател и извршен директор на ИКАНН. Промените ќе се одразат и врз начинот на кој пребарувачите ги наоѓаат резултатите од пребарувањето, како и на оптимизирањето на веб-сајтовите за да им се зголеми прегледноста. Денес постојат само 22 генерички домени, од кои најпознати се цом., орг., инфо. или гов. Има и околу 250 национални домени, како мк., ус., ук. и други. Со одлуката на ИКАНН, најверојатно, ќе ...
сите 3 | | | веќе видена

Преминувањето на членството од едно во друго синдикално здружение се актуализира откако лидерите на големите синдикати се приближија кон политичката опција на власт. Дел од ова преминување се врши под партиски притисок, а дел поради несогласување со ставовите на актуелните лидери на синдикатите. Најсилен притисок за промена на синдикатот, тврдат од Синдикатот на управата и правосудството (УПОЗ) при Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ), има во јавните претпријатија, управата, катастарот и во некои општини. Под влијание на раководните лица на претпријатијата и установите, членовите на овој синдикат најчесто преминуваат во Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС). Притоа, нагласуваат од УПОЗ, потпишувањето на меморандумот за соработка на синдикатите не ја намали таквата појава. - Очекуваме борбата за синдикално членство да се води преку програмите и борбата за правата на работниците, а не со притисоци и закани на вработените во овие сектори. Синдикалната борба треба да ја насочиме за правата на ...
| | веќе видена

Србинот Миле Марковиќ, поранешен боксер и сопственик на стриптиз-бар во центарот на Стокхолм, кој тврдеше дека во јавноста ќе пушти компромитирачки фотографии на кои се гледа шведскиот крал Густав со голи жени, е уапсен во петокот откако се вратил од Србија во Стокхолм. По еден ден во притвор, обвинителот му дозволи да се брани од слобода, јавија српските медиуми. Според медиумите во Белград, причина за приведувањето на Марковиќ се неговите закани упатени до шведскиот монарх. - Полицијата го има мојот компјутер и два мои мобилни телефона. Не ми е грижа дали можеле да најдат некаква фотографија. Се грижам да не ми подметнат лажни докази - изјави Марковиќ по пуштањето од притвор. Тој во петокот се вратил во Шведска од Србија, но кога сакал да ја помине царинската контрола бил запрен. Половина час бил задржан на аеродромот, додека цариниците и полицијата детално го прегледувале неговиот багаж. Потоа влегол во такси и тргнал кон својот дом во центарот на Стокхолм. Меѓутоа, во 19 часот, кога излегол од возилото ...
сите 2 | | | веќе видена

Поради грмотевиците, кои го исклучиле осигурувачот за електрична енергија, веќе десетина дена не свети левата страна на Милениумскиот крст. Дефектот се уште не е отстранет, а скопјани велат дека и досега имало случаи крстот ненадејно целосно да се исклучи или, пак, привремено да не свети една линија, но тоа не траело подолг временски период. - Крстот можам да го видам секоја вечер бидејќи терасата ми е со поглед кон Водно. Така и забележав дека цела недела еден дел не свети. Вчеравечер, прво, беше вклучен, а потоа цел го исклучија, па по некое време почна пак да свети. И друг пат сум забележал слични дефекти. Кога веќе се изгради, мислам дека некој треба редовно да го одржува и навреме да ги поправа дефектите, а не вака да се остава со денови да биде во дефект -- вели жител од населбата Карпош 1. Од Фондацијата „Милениумски крст“ велат дека проблем биле невремето и грмотевиците, кои пред неколку дена предизвикале исклучување на еден од осигурувачите за струја. - Левата страна не свети и деновиве ги замоливме ...
сите 3 | | | веќе видена

Протестите по смртта на Мартин Нешковски, кој до смрт беше претепан од Игор Спасов, припадник на полициската единица „Тигри“, продолжија и вчера. Групата млади луѓе, кои четиринаесетти ден по улиците на главниот град ја бараат правдата за загубениот млад живот и за контрола над полициските акции, го најавија протестот за во 18 часот, пред споменикот на Мајка Тереза, кој стана симбол на отпорот. Во исто време е закажан контрапротест пред седиштето на опозициската СДСМ. Таму ќе се соберат група млади, кои во саботата изјавија дека ќе протестираат затоаЗи да поентира. Тие бараат оставка од Бранко Црвенковски бидејќи неговата партија била одговорна за смртта на момчето. Младите што секој ден протестираат во центарот на Скопје се оградуваат од политички етикетирања истакнувајќи дека луѓето што најавија протест пред СДСМ никогаш порано не биле на протестите по скопските улици, кои спонтано ги организираа младите преку социјалните мрежи. - Ние се оградуваме од какви било политички прозивки и ги отфрламе во целост. ...
сите 8 | | | веќе видена

Освојувачот на двојната круна во Србија, Партизан од Белград, ќе и биде противник на Шкендија во втората квалификациска рунда од Лигата на шампионите. Тетовци добија атрактивен ривал, со оглед на тоа дека Партизан во времето на поранешната заедничка држава беше еден од омилените клубови во Македонија. За каков противник се работи говори фактот што минатата европска сезона Партизан беше учесник во групната фаза од Лигата на шампионите. Првиот натпревар Шкендија ќе го одигра на 12/13 јули во Белград, а реваншот ќе биде седум дена подоцна во Скопје. - Потежок противник не можевме да добиеме. Се работи за многу силен клуб, со голема традиција и со многу трофеи во своите витрини. Во овој дуел, секако, Партизан е фаворит, но ние нема да се предадеме однапред. Имаме свои адути, имаме добра екипа и ќе се обидеме да пружиме достоен отпор - вели Ќатип Османи, шеф на стручниот штаб на Шкендија. Партизан е магнет за публиката во Скопје уште од времето на поранешна Југославија. Османи очекува полн стадион на реваншот. - ...
сите 12 | | | веќе видена

next