Иако дури половина година поминаа зад решетки, Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 повторно реши да им го продолжи притворот на осумтемина осомничени од случајот „Пајажина“ за уште еден месец. Со истото решение судот им ја продолжи и мерката домашен притвор на петмина од обвинетите. „Основниот суд Скопје 1, постапувајќи по службена должност во кривично-правниот предмет во јавноста познат како ‘Пајажина‘, донесе решение со кое го продолжи притворот на обвинетите за уште по 30 дена“, се наведува во соопштението на судот. Во четврток осомничените по четврти пат ќе седнат во обвинителните клупи, кога се очекува да почне главниот претрес со читање на обвинителниот акт.
сите 21 | | | веќе видена

Познатиот рок-состав „Ју-ту“ се најде на првото место на листата на најбогати од светот на музиката која ја направи магазинот „Форбс“. Боно и неговите колеги од групата се на најдоа на првото место, со заработка од 195 милиони долари само во текот на минатата година. Џастин Бибер е најмладиот во друштвото на богатите, со заработка од 53 милиони долари во текот на 2010 година. Тој се најде на деветтото место. Веднаш зад „Ју-ту“ е „Бон Џови“, со 125 милиони долари, а следи Елтон Џон со 100 милиони. Лејди Гага е на четвртото место, со заработка од 90 милиони, а следат Мајкл Бабл, Пол Макартни, „Блек ајд пис“, „Иглс“, Џастин Бибер и Дејв Метјуз.
| | веќе видена

Повеќе од 100.000 луѓе протестираа изминатиот викенд во Шпанија поради високата стапка на невработеност и тешката економска криза во која се наоѓа државата, јави шпанскиот весник „Мундо“. Улиците на шпанскиот главен град, Мадрид се преплавени од 40.000 демонстранти, додека, според податоците на полицијата, во Барселона се собрани околу 50.000 луѓе, а масовен е одѕивот и во другите шпански градови. Демонстрантите бараат подобри услови за живот, намалување на невработеноста кај младите и да престане кратењето на платите и зголемувањето на давачките. Тие сметаат дека за кризата во Шпанија се виновни политичарите и банкарите.
сите 9 | | | веќе видена

Македонскиот интернационалец Златко Таневски е на добар пат да ја продолжи својата кариера на Кипар откако тимот на Етникос Ахнас искажа сериозен интерес за неговите услуги. Челниците на Етникос се во интензивна потрага по квалитетен дефанзивец што би го заменил Ванче Шиков, за кого се предвидува дека по импресивните игри минатата сезона, ова лето ќе замине во некој поквалитетен тим. Таневски неколку години настапуваше во Полска, а минатата сезона ја помина во дресот на Белхатов. Тој добро се снаоѓа и како централен дефанзивец и како десен бек, што го прави идеален за наследник на Шиков во одбранбената линија на Етникос.
сите 5 | | | веќе видена

Албанскиот државјанин Ељтон Х. се удавил во вештачкото езеро од браната кај кумановското село Липково. Според полицијата, странецот влегол во езерото да се освежи, но по кратко време почнал да пропаѓа. Неговите пријатели се обиделе да побараат помош бидејќи не можеле да му помогнат оти не знаеле да пливаат. Подоцна, телото на починатиот е извадено од припадници на Единицата за специјални задачи на МВР, а по наредба на истражителите телото е предадено на обдукција.
сите 2 | | | веќе видена

Промоција на книгата „Во слава на сликарството - поетите за Омер Калеши“, посветена на нашиот сликар со интернационално реноме Омер Калеши, кој живее и работи во Париз, ќе се одржи денеска во салон „Империјал 1“ на Културно- информативниот центар - Скопје, во 19.19 часот. Промотори на книгата се: Ефтим Клетников, Јордан Плевнеш и Климе Коробар.
| | веќе видена

Две момчиња се истепале на сретсело во Волково. Во тепачката, 81-годишен жител на селото, кој седел на клупа и викал некој да ги смири децата, ненамерно бил турнат од момчињата и паднал на земја. Од падот си го скршил колкот, по што бил пренесен во болница, каде што е задржан на лекување.
| | веќе видена

Од стан во скопската населба Тафталиџе 1, арамија во деновите од викендот украл сеф во кој имало околу 1.500 евра, златен и сребрен накит, со што од газдите одзел 19.500 евра. Во истиот период, во Битола од стан во кој живеела постара битолчанка се украдени 10.500 евра.
сите 2 | | | веќе видена

Жител на струшкото село Лабуништа загина во несреќа близу селото кај месноста викана „Скала“. Шеесет и шестгодишниот Мавмуд Ј. од Лабуништа, додека го возел тракторот му се откачила приколката и пропаднала во длабнатина. Таа паднала врз Мавмуд Ј. и го усмртила.
| | веќе видена

Демократската партија на Србија (ДПС), како и припадниците на екстремистичките групи „Образ“, „Звечанци“ и „Митровчани“ се најсериозната безбедноста закана во српските региони на северно Косово, јави српски „Данас“. Посебно важни поединци од овие структури се Марко Јакшиќ, Милан Ивановиќ и Игор Војиновиќ, се наведува во извештајот на канцеларијата на координатори на косовската влада. - Сепак, се констатира дека официјален Белград секогаш ќе биде присутен на северот и тоа поради конкретни причини. Играта на официјален Белград не северот и околу северот е повеќеслојна и одвреме-навреме се заканува со поделба за да може потоа да дојде до статус кво - се вели во извештајот. Детално се опишуваат и ултрадесничарските групи, хулигани и политички структури, кои, божем, ги поддржуваат, како и луѓето што се сметаат за водачи. Посебно внимание е посветено на организацијата „Образ“, која, според податоците на Приштина, е многу добро организирана и опасна за општата безбедност. Нејзин предводник е Игор Војиновиќ од Нови ...
| | веќе видена

Македонија има највисока инфлација во регионот, освен Србија, која има проблеми со девалвацијата на динарот. Земјава во мај годинава има скок на животните трошоци за 5,2 проценти во однос на лани во истиот период, а во Хрватска порастот на цените е двојно помал и изнесува само 2,5 проценти. Во Црна Гора, продажните цени во мај на годишно ниво пораснале за 3,7 проценти, а во Босна и Херцеговина за 3,9 проценти. Во Словенија инфлацијата е 2,1 проценти, што е под просекот во Европската унија, каде што инфлацијата е 2,7 проценти. Од овие бројки отскокнува само инфлацијата во Србија, каде што за мај државната статистика проценила дека изнесува 13,4 проценти. Порастот на цените дома економските аналитичари го објаснуваат со увозот на скапи суровини и на готови производи, главно од регионот, и со прекумерното јавно трошење на државата со градбата на непродуктивни споменици. Професор Христо Карталов смета дека инфлацијата најмногу ја ѕида државата, која троши за мртви и непродуктивни градби, а увозот е втората ...
| | веќе видена

Обидите за прекројувања на балканските граници се дел од мрачната историја на овие простори, а последното повикување на духовите од минатото од страна на српските власти имаат за цел фаќање подобри позиции пред почетокот на преговорите со Европската унија. Вака домашните стручњаци гледаат на најновата закана на претседателот Борис Тадиќ дека создавањето голема Албанија е реалност, како и на претходната на министерот за внатрешни работи Ивица Дачиќ дека Косово треба да се подели на српски и на албански дел. Според стручњаците, по апсењето на Ратко Младиќ, Србија сака да покаже дека веќе не е непослушното дете, кое постојано создава проблеми и дека вистинските проблеми во регионот се најавите за создавање големи држави, како и ситуацијата во Босна и Херцеговина, која САД и ЕУ вештачки ја одржуваат во живот. Политичките аналитичари нагласуваат дека во Македонија граѓаните се особено чувствителни на зборот поделби и дека постојат политичари што се уште го сонуваат сонот за голема Албанија или за голема ...
| | веќе видена

На терените на Вимблдон денеска почнува најпознатиот тениски гранслем-турнир. По подолго време на неофицијалното светско тениско првенство нема изразен фаворит. Големата изедначеност на тројцата водечки тенисери, Рафаел Надал, Новак Ѓоковиќ и Роже Федерер најавува интересна и неизвесна борба за престижната титула на 125. издание на Вимблдон. Надал ја има улогата на прв носител. Тој е прв светски рекет, победник на последниот гранслем Ролан Гарос и бранител на титулата на Вимблдон. Федерер, кој моментно е на третото место на листата на АТП, е шесткратен победник на Вимблдон и веќе најави дека се подготвува за седмата титула. Вториот светски рекет, Новак Ѓоковиќ, е најдобриот играч во оваа сезона. Во последните седум месеци српскиот тенисер има 43 победи и само еден пораз од Федерер во полуфиналето на Ролан Гарос. Србинот има шанса со титулата од најголемиот турнир за првпат во кариерата да стигне и до првата позиција на листата на АТП. Големата тениска четворка завршува со Енди Мареј, иако во однос на ...
сите 3 | | | веќе видена

Народот ја испрати својата порака, ја одбра опцијата на која и верува и и го даде својот мандат на оваа политичка гарнитура да продолжи со реформите и со создавањето на трајни дела што му служат на народот, кои се видливи и мерливи и кои остануваат за идните генерации, посочи во петокот лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, по повод 21. роденден на партијата. Прославата се одржа во Музејот на современа уметност во Скопје, а домаќин беше токму премиерот со својата сопруга. - Кој не ја сфатил или, пак, не може да се помири со народната одлука, има проблем со кој ќе треба да се соочи додека го осознае. Народот е секогаш во право. Не се согласувам со нашиот политички конкурент, кој смета дека народот е во право и тогаш кога греши. Родендените се момент кога одбележуваме, се потсетуваме и прославуваме. На некој чуден начин, Бог пред речиси секој роденден ја зголемува нашата радост со по една голема победа - истакна Груевски пред многубројните присутни. Според него, целта на ВМРО-ДПМНЕ не била да ги порази ...
сите 2 | | | веќе видена

Во македонскиот зеленчук нема присуство на бактеријата ешерихија коли и тој е сосема безбеден за користење, објави Министерството за земјоделство по извршените контроли на примероци во трговијата и во оранжериите. Но, за земјоделците вонредните државни контроли на зеленчукот и препораката на Агенцијата за храна дека домашните домати и краставици се безбедни за јадење се задоцнети мерки и нема да ја поправат штетата од намалениот откуп и катастрофално ниската цена на зеленчукот. - Препораката на Владата слободно и без страв да се јадат македонските градинарски производи бидејќи контролите покажале дека во нив нема никакви бактерии, нема да ја поправи штетата што ја трпиме речиси еден месец. Ниту, пак, очекуваме дека сега, по оваа вест, откупната цена нагло ќе се зголеми. Се уште доматите се откупуваат по 10 денари за еден килограм, а во некои откупни центри трговците нудат цена од осум денари за еден килограм. Државата ако сакаше навистина да им помогне на земјоделците, контролите и препораката да се купува ...
сите 37 | | | веќе видена

Раководните луѓе во Фудбалската федерација на Македонија ставија крај на неуспешната мисија на Мирсад Јонуз како селектор на нашиот национален тим разрешувајќи го од функцијата на седницата на УО што се одржа во Дојран. Резултатите на Јонуз на кормилото на „црвено-жолтите“ воопшто не беа во согласност со тоа што го најави пред почетокот на квалификациите за ЕП 2012, дека ќе се бориме за второто место во групата, па членовите на УО на ФФМ едногласно решија Јонуз да биде сменет. Селекторот се обиде да ги убеди членовите на УО на ФФМ дека треба и понатаму да остане на чело на репрезентацијата поднесувајќи извештај за својата досегашна работа, но резултатите не му одеа в прилог и таквата анализа не беше прифатена. Јонуз најави дека ќе бара финансиска отштета по судски пат, во согласност со потпишаниот договор истакнувајќи дека нема намера самиот да поднесе оставка. - Беше констатирано дека се прекршени и не се почитувани одредбите од договорот со ФФМ за извршување на функцијата и поради тоа селекторот и ...
сите 6 | | | веќе видена

Февруарската крвава тепачка на скопското Кале е еден од џокерите што ВМРО-ДПМНЕ ги користи за „вразумување“ на ДУИ во преговорите за идната коалиција откако од Мала Речица испорачаа барања што се неприфатливи за нивниот партнер. Од двете партии официјално молчат за текот на преговорите, но неофицијално, главно од Мала Речица, протекуваат информации дека договарањето оди многу тешко, а пред неколку дена имало и посериозен прекин на средбите меѓу двете партии. Токму поради тоа, според доброупатените, во пазарењето сега влегуваат и настаните на Калето, во кои директно беа вмешанио и високи функционери на ДУИ. По цели четири месеци молк, МВР деновиве ја пласира информацијата дека е расчистена тепачката меѓу поддржувачите и противниците на изградба на црква на тврдината, односно групите зад кои се тврдеше дека стојат двата коалициски партнера во Владата. Но, МВР не излегува со конкретни информации туку топката ја префрла кај јавното обвинителство, кое деновиве треба да се изјасни кого се ќе го гони за овој ...
| | веќе видена

На Институтот за трансфузиологија недостигаат уште најмалку три специјални возила за да може крвта што е собрана од крводарителските акции навреме да ја транспортира до центрите каде што се преработува, или до пациентите на кои им е потребна. Ако собраната крв не биде транспортирана во предвидениот рок, таа нема да може да се преработи и да се извадат од неа потребните продукти. Помош за набавка на возила Институтот бара и од Министерството за здравство. Од почетокот на годинава под Институтот за трансфузиологија поминаа центри што постојат во регионалните болници поради што и се јави поголема потреба од организирање на превозот. За да може да ги организираат акциите за дарување крв, трансфузиолозите зајмат возила од болниците. Институтот за трансфузиологија располага со три возила за транспорт на крв, кои имаат соодветна опрема за крвта и за крвните продукти да може да се одржуваат на оптималната температура. - Доколку некаде има потреба од крв, се обезбедува најмногу за два часа. Но, неодамнешната ...
| | веќе видена

Со организирање концерт, а потоа и протестен марш пред Владата, Собранието и пред Обвинителството, стотици млади вчера ги продолжија протестите поттикнати од убиството на 22-годишниот Мартин Нешковски. Протестантите точно напладне прво се собраа пред платото на спомен-куќата на Мајка Тереза, каде што преку учеството на неколкуте музички групи успеаја да го привлечат вниманието на случајните минувачи. Пеколните температури не им пречеа да се соберат во голем број и повторно, по 14. пат да го искажат својот револт против полициската бруталност. Со транспаренти „192 страв ми е да се јавам“, но и „Сакам живот, не сакам политика“, повторно ја испратија пораката во јавноста. Постарите, пак, кои, исто така, излегоа да ја дадат својата поддршка, се сокриваа зад сенките во блискиот парк. - Се надевам дека овој протест, кој го почнуваме со концерт, нема да биде сфатен како забава бидејќи тоа е само апел за што поголемо внимание од јавноста. По концертот продолжуваме низ улиците. Прво ќе одиме пред Владата, до ...
сите 16 | | | веќе видена

Во рок од четири месеци, фирмите што организираат тури за транспортерите ќе мора да платат 50.000 евра за лиценца, во спротивно ќе им биде одземено правото на работа. Големите шпедитери и превозниците велат дека ќе имаат ќар од новите измени на Законот за превоз бидејќи на пазарот ќе останат само платежноспособните фирми, кои навреме ќе ги плаќаат турите на превозниците, а со тоа ќе се зголеми и превозот на патници и на производи. - Ќе се расчисти бизнисот со транспорт, ќе пропаднат фирмите што досега работеа само со еден вработен, кои по многу ниска цена го организираа превозот и со тоа ни ја земаа работата. Ние конкуриравме за лиценца, но изборите спречија да се донесат правилници и подзаконски акти со кои прецизно ќе се види кои документи се потребни за да се извади лиценца за организирање превоз. Очекуваме оваа работа да се среди летово - вели Маја Тодоровска од „Фершпед“. Транспортерите очекуваат дека со обезбедувањето лиценци за превоз од шпедитерите ќе се подобри плаќањето бидејќи веќе нема да чекаат ...
| | веќе видена

next