Селекторската фотелја на македонската фудбалска репрезентација остана празна откако Мирсад Јонуз доби отказ од ФФМ на седницата во Дојран изминатиот викенд, но многу повеќе прав се крена во врска со најавата дека тој ќе бара отштета по судски пат. Крајниот збор за раскинување на договорот ќе го има судот, но претседателот на ФФМ, Хари Хаџи-Ристески, истакнува дека Јонуз им прекршено неколку ставки од меѓусебната соработка. - Јонуз може да се заканува со судска тужба колку што сака, но нереално е да очекува дека ќе добие отштета од причина што во договорот постојат неколку ставки што беше должен да ги почитува, а не го направи тоа. Како пример, во договорот пишува дека секој месец, од први до петти, е должен да поднесува извештај во ФФМ за својата работа, без оглед на тоа дали имало натпревари или не. Тоа од негова страна не е испочитувано. Второ, неговиот однос кон новинарите апсолутно не беше во ред. Да се напушти конференција за печат на која има и голем број странски новинари е срамно. Има уште членови ...
сите 4 | | | веќе видена

Место на Рудина во Долнени, Фестивал на народни и инструменти и песни „Пеце Атанасовски“ - фестивалот на гајдите, кој годинава ќе се одржи по 37. пат, се сели на асфалт во Прилеп. На 2 и на 3 јули, звукот на гајдите, кавалите, тапаните ќе ечи на камената бина на плоштадот „Александрија“ во центарот на градот. Покрај недостигот од пари, причина за преместувањето на фестивалот е и пасивноста на општината Долнени на чијашто територија се одржува меѓународниот натпревар на народни инструменти и песни. - Сигурно дека ова е голем минус за автентичноста за одржување на фестивалот, но добро е што тој повторно ќе се одржи. Недостигот од финансиски средства е главната причина зошто Управниот одбор донесе одлука тој да се одржи во Прилеп. Во изминативе години добар дел од средствата се користеа за подготовката на сцената, пренесување на седиштата, обезбедување стреи. Одржавме и состанок со жителите на Долнени, на кои им предложивме да се ангажираат за организацијата, со цел да придонесеме и за развојот на руралниот ...
сите 4 | | | веќе видена

Повеќе од сто полицајци и војници со помош на хеликоптери во неделата наутро без истрелан куршум успеаја да ја преземат контролата над опасната населба Мангеира во Рио де Жанеиро, која до тогаш беше под контрола на наркодилерите, јави „Би-Би-Си“. Властите во државата Рио, една од бразилските држави со најголема стапка на насилство во земјата, во 2008 година почнаа операција на чистење на градот од криминал за да биде градот подготвен за Светското првенство во фудбал, кое треба да се одржи во 2014 година, и за Олимписките игри, кои треба да се одржат во 2016 година. Со преземањето контрола над Мангеира ќе се затвори „безбедносниот обрач“ околу стадионот „Маракана“ каде што треба да се одржи финалето на светското првенство. Во заземањето на Мангеира учествувало и локалното население. Овој фавел е колепка на најпознатата школа за самба во Рио. До сега се исчистени повеќе од 20 фавели од кои се избркани наркодилерите. По чистењето во нив се распоредуваат специјални единици на полицијата како знак дека државата ...
| | веќе видена

Комисијата за лустрација добила известување од соодветните органи дека за девет поранешни функционери постојат податоци дека биле кодоши, но дефинитивна одлука ќе се донесе до крајот на неделава, кога ќе ја извршат последната проверка во досиејата во Архивот на Македонија. Од Комисијата велат дека мора да се направи детална проверка за да се утврдат фактите бидејќи може да станува збор за личности со исто име и презиме како поранешните функционери. Досега Комисијата утврди само еден кодош меѓу поранешните функционери и тоа поранешен судија на Врховниот суд од Битола. - До сега се случувало да добиеме податоци за некој функционер дека бил соработник на службите, но подоцна да утврдиме дека станува збор за лице што има исто име и презиме како функционерот. Затоа, мора детално да се проверат податоците и поради тоа уште од денеска ќе ги почнеме проверките во Архивот. До четврток би требало да знаеме дали сите деветмина биле соработници или само некои од нив - објаснува Чедомир Дамјановски од Комисијата за ...
| | веќе видена

Скопјанецот Љубе Георгиевски и неговиот син Влатко починале во бунар близу родното село Булачани откако се задушиле од издувните гасови што ги испуштала моторната водна пумпа. Несреќата, според полицијата, се случила во неделата попладне. Љубе и син му Влатко тргнале да ја наводнуваат нивата кај месноста Сењаци, близу скопското село. Најверојатно, велат истражителите, поради технички проблем, водната пумпа што била спуштена десетина метри во длабокиот бунар, со која ваделе вода за нивата, престанала да работи. Во бунарот прв влегол 31-годишниот Влатко Георгиевски. Пополека се спуштил и застанал на дрвената платформа, па се обидел да ја задвижи пумпата за да продолжи да работи. Во еден момент, моторот на водната пумпа повторно проработел и почнал да испушта голема концентрација на јаглерод моноксид. Од густиот час Влатко Георгиевски изгубил кислород, се онесвестил и паднал во ладната бунарска вода. Силна бучава му го привлекла вниманието на татко му Љубе, кој имал 51 година. Кога видел дека од бунарот ...
сите 2 | | | веќе видена

Парламентарното собрание на Советот на Европа ги оцени изборите во Македонија како плуралистички и транспарентни, но забележува дека постојат „точки што бараат голема претпазливост, како недоволно јасна поделеност меѓу државата и партиите и поделеноста на партиите по етничка основа“. Според информацијата на „Радио Слободна Европа“, известувачот Жан-Клод Гардето, парламентарец од Монако, кој ја предводеше делегацијата на ПС на СЕ во Македонија, претставувајќи ги резултатите од изборите уште на почетокот нагласи дека изборите беа „плуралистички, транспарентни и добро администрирани во целата земја и дека на денот на изборите гласачите можеа слободно да го изразат својот избор“. Но, тој истакна дека изборите не се вистинскиот одговор за кризата на политичкиот дијалог. - Ние јасно велиме дека не е секогаш можно кога се случува една политичка криза да се распушта парламентот и да се свикуваат предвремени избори. Тоа според наше мислење се исклучителни мерки, кои не можат да ја заменат културата на политички ...
| | веќе видена

Четворицата загинати градежни работници за само два месеца го засенија празнувањето на Денот на градежните работници, кој 73 години се слави во Македонија. Двајца од градежниците работеа на владиниот проект „Скопје 2014“, а другите двајца биле ангажирани од фирми на приватни проекти. Сите четворица работници биле непријавени, а државата, која се уште ги нема расчистено несреќите, првично вината ја упати на приватните градежни фирми, кои како изведувачи на проектите не презеле соодветни мерки за заштита на работниците. Спротивно на нив, во Синдикатот на градежните работници сметаат дека државните органи не можат да се амнестираат од одговорност и дека во најголем дел причина за трагедиите е недоволната контрола над работата на градежните компании. Претседателот Павел Трендафилов го искористи овој ден да испрати апел до работодавците да ги почитуваат законите, а државните органи да спроведуваат строга контрола над нивното работење. - Сакам прво да им го честитам празникот на сите градежни работници. Трагедиите ...
| | веќе видена

Србија до крајот на октомври може да добие датум за почеток на преговорите за членство во ЕУ, додека ситуацијата со Македонија и натаму е неизвесна, рече вчера унгарскиот шеф на дипломатијата Јанош Матроњ. Унгарскиот министер нагласил дека во поглед на Македонија треба да се биде внимателен бидејќи земјата треба да го реши спорот со Грција за името, но додал дека двете земји се „навистина блиску“ до договор. Тој го изјавил ова пред почетокот на состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ во Луксембург, на кој присуствуваа и шефовите на дипломатиите на земјите од западен Балкан, меѓу кои и македонскиот министер Антонио Милошоски. Вчерашниот неформален состанок се случува само неколку дена пред одржувањето на самитот на Европскиот совет, кој почнува в петок и со кој ќе се заокружи шестмесечното претседавање на Унгарија. На самитот, освен за Македонија, ќе се дискутира и за доделување на кандидатскиот статус на Србија, како и за почеток на преговорите со Црна Гора. Речиси е извесно дека Советот нема да ...
сите 11 | | | веќе видена

Конститутивната седница на македонското Собрание, на која треба да се верификуваат мандатите на новите 123 пратеници, вклучувајќи ги за првпат и пратениците од дијаспората, кои беа избрани на парламентарните избори на 5 јуни, според информации на „Време“, ќе се одржи утре или в четврток. Седницата треба да ја свика претседателот на Собранието од претходниот состав, Трајко Вељаноски. Доколку не ја закаже седницата во предвидениот рок, најдоцна до 25 јуни, пратениците имаат право сами да се состанат на дваесет и првиот ден од изборите за да го состават новиот законодавен дом. Воведната седница ќе ја води најстариот пратеник, а оваа чест за првпат ќе ја има Љубислав Иванов - Ѕинго од Социјалистичката партија. До сега воведните седници секогаш ги водеше либералот Стојан Андов, кој на овие избори реши да се повлече од политиката и да замине в пензија. Се уште не е познато кој ќе биде новиот претседател на Собранието и дали ќе биде од редовите на ВМРО-ДПМНЕ или на ДУИ. Во политичките кулоари веќе се вртат имињата ...
сите 65 | | | веќе видена

Српскиот министер за надворешни работи, Вук Јеремиќ, изјави дека ако Србија попушти со еднострано прогласената независност на Косово, тоа нема да биде еднострано прогласување независност на нејзина територија, јавија српските медиуми. - Едностраното прогласување независност претставува еден драматичен преседан и ако на тој преседан не се спротивставите децидно и не испратите сигнал до светот дека сте подготвени поради некоја имагинарна и светла иднина да отстапите дел од својата територија, практично испраќате повик тоа да се случи повторно - изјави Јеремиќ за српската телевизија „Б92“. Тој потсети дека во Србија постојат меѓуетнички тензии и луѓе што ги злоупотребуваат верските чувства и определувања и ако се случи попуштањето и отстапување на еден дел од територијата може да се случи врз Србија да биде вршен притисок за некои други делови. Јеремиќ наведе дека косовските Албанци се единствени во поглед на своите интереси и настојувања за независноста на Косово, а во Србија тоа не е така и укажа дека има ...
сите 2 | | | веќе видена

Претседателот за кошаркарски операции на Мајами хит, Пет Рајли, изјави дека нема намера да се откаже од ниту една од трите големи ѕвезди во тимот, Леброн Џејмс, Двејн Вејд и Крис Бош. По поразот во големото финале од Далас маверикс, сите го вперија прстот во Џејмс како главен виновник поради очајната игра, со што ги подгреаја шпекулациите за негова размена. Дури се споменуваше можност тој да оди во Орландо меџик во замена за Двајт Хауард, но Пет Рајли одлучи да стави крај на сите шпекулации. - Не се откажуваме од ниту една ѕвезда, што значи дека Леброн Џејмс не е во ниту една комбинација за размена. Не залудно минатото лето составивме ѕвездено трио со Вејд, Џејмс и со Бош и не сакаме по една сезона да се откажеме од тој проект. Годинава загубивме во финалето, но идната сезона сигурен сум дека титулата ќе биде наша - изјави Рајли. Со изјавата на Рајли се согласуваат „букмејкерите“, кои го сметаат Мајами за главен фаворит за освојување на шампионската титула во идната сезона. Шансите за „жешките“ да дојдат до ...
| | веќе видена

Трофејниот стратег на Порто, Андре Вилјас-Боас, во следните неколку дена би требало да ја има својата официјална промоција како нов менаџер на тимот на Челси. Англискиот клуб веќе извесно време беше во интензивна потрага по елитен стратег, но се шпекулираше дека Гус Хидинк ќе биде стручњакот што ќе го наследи Карло Анчелоти на клупата на „сините“. Сепак, договорот што Хидинк го има како селектор на Турција го натера сопственикот Роман Абрамович своето внимание да го насочи кон Вилјас-Боас, кој во Португалија експресно го доби прекарот „новиот Мурињо“. Абрамович е толку загреан за овој млад и талентиран стручњак што дури и се согласил да ја исплати клаузулата од 15 милиони евра за раскин на неговиот договор со тимот на Порто. Со самото тоа, рускиот милијардер си обезбедил зелено светло за да може лично да преговара со Вилјас Боас во врска со условите за неговиот договор со Челси. Англиските медиуми тврдат дека Вилјас-Боас добил понуда за четиригодишен договор вреден пет милиони фунти по сезона, сума што била ...
сите 62 | | | веќе видена

Соборениот туниски претседател Зин ел Абидин бен Али изјави дека судскиот процес против него претставува „срамна маскарада“, пренесуваат светските агенции. Ова е прва јавна изјава на поранешниот шеф на државата, кој го напушти Тунис на 14 јануари, по масовните демонстрации, кои поттикнаа протести и во други арапски земји. На Бен Али, кој е во егзил во Саудиска Арабија, ќе му се суди во отсуство во Тунис. Седумдесет и четиригодишниот Бен Али по бегството од земјата негираше дека побегнал од Тунис објаснувајќи дека заминал за да ги избегне братоубиствените и крвави судири меѓу тунискиот народ. Сега неговиот адвокат вели дека поранешниот туниски претседател нагласил дека ќе ги разјасни причините за своето заминување кога ќе дојде време за тоа. Властите во Тунис вчера го почнаа судскиот процес на кој на Бен Али му се суди за корупција и за поседување дрога и оружје бидејќи во претседателската резиденција биле пронајдени 27 милиони долари во готовина, оружје и речиси два килограма наркотици, главно марихуана. ...
сите 7 | | | веќе видена

Решавањето на прашањето за името не треба да биде предуслов за определување датум и за почеток на преговорите за членство на Македонија во ЕУ, истакна австрискиот претседател Хајнц Фишер по вчерашната средба во Виена со македонскиот претседател Ѓорге Иванов. - Грција сигнализира дека услов е решавањето на името. Но, сметаме дека за определување датум и почетокот на преговорите не треба да се чека решението. Проблемот може да се реши и на крајот на преговорите. Тие треба да почнат и паралелно да течат двата процеса. Така ќе се даде поттик - изјави Фишер на заедничката конференција за печат. Според него, актуелната економска криза во Грција не треба да влијае на решавањето на името бидејќи двете прашања не се поврзани. Шефот на македонската држава, исто така, посочи дека името не треба да биде предуслов за пристапувањето во ЕУ и дека евринтеграцијата на Македонија и решавањето на прашањето за името можат да се одвиваат паралелно. Како позитивен пример го посочи решавањето на проблемот меѓу Хрватска и ...
сите 3 | | | веќе видена

Од пет до десет милиони евра финансиска загуба ќе претрпи македонското оранжериско производство поради појава на бактеријата еширихија коли. Дополнителен удар задава енормното поскапување на мазутот. - За надминување на состојбата, меѓу другото, бараме компензација за енормно високата цена на мазутот, како и овозможување на користење повластени петгодишни кредити за отплата на банкарските заеми на земјоделците, кои се со многу висока камата и краток рок на доспевање - напомена Тодор Черепналковски, претседател на Групацијата за оранжериско производство при Стопанската комора. Тој објасни дека просечната цена на доматите во сезона е 34 до 42 денари за еден килограм, а сега не е ниту 18. Краставиците, пак, обично се продаваа од 30 до 32 денара, а сега не одат ниту за десет денари. Состојбата е исклучително алармантна поради фактот дека 80 проценти од стакленичкото производство отпаѓа токму на доматите и на краставиците. Според Черепналковски, конечна процена за евентуалните загуби се уште не може да се даде ...
сите 10 | | | веќе видена

Во галеријата „Око“ во Скопје од синоќа е поставена изложба на пастели од циклусот „Македонија во мислите“ на авторот Милош Коџоман Втори. Ќе бидат презентирани дваесетина цртежи, кои по изложбата во Њујорк првпат ќе ги види и македонската јавност. - Коџоман Втори (1952) уште при појавувањето на македонската ликовна сцена привлекува особено внимание и реакции презентирајќи го својот тематски и технички израз - ангажман што не дозволувал да биде скротен од духот на времето. Прв на овие простори, на почетокот на 70-тите години на минатиот век, заедно со колегата Драгољуб Бежан организирал перформанси и инсталации. Користел разновидни медиуми и техники, комбинирал настојувања што речиси биле противречни едни на други. Дизајнирал кукли, работел со јаглен, пастел, масло итн. За неговата уметничка дејност и согледувања се снимени три филма: „Повик“, „Долап“ и „Бои на времето“ - соопшти организаторот на изложбата. Има реализирано 20 самостојни изложби низ Македонија и во многу светски центри, како Виена, Париз, ...
| | веќе видена

На местото на Фелипе Маса, раководството на Ферари сака да го донесе Џенсон Батон во своите редови. На Британецот на крајот од сезонава му истекува договорот со Мекларен, кој вреди 18 милиони фунти. Од италијанскиот тим се подготвени за Батон да дадат и многу повеќе од тоа. Според италијанските медиуми, од „црното коњче“ на Батон ќе му понудат 30 милиони фунти за три години. Ферари веќе подолго време сака да го раздвои британскиот возачки тандем во Мекларен, Луис Хамилтон и Џенсон Батон. Италијанците се во преговори со Батон бидејќи сметаат дека на Фернандо Алонсо му треба подобар партнер од Фелипе Маса. - Батон знае да победува и е дисциплиниран - изјави извор близок до тимот на Ферари. Тригодишниот договор на Батон со Мекларен истекува на крајот од сезонава, а во исто време слободен од обврските во Ферари ќе биде и Фелипе Маса. Доколку се согласи на трансфер во Ферари, Џенсон Батон ќе добие тригодишен договор вреден дури 30 милиони фунти и ќе вози во тандем со Алонсо, кој веќе ја продолжи соработката со ...
сите 4 | | | веќе видена

Три од четирите охридски туристички бродови годинава ќе можат да превезуваат туристи по Охридско Езеро. Бродовите „Галеб“, „Кристина“ и „Александрија“ добија дозвола за пловидба откако го поминаа техничкиот преглед кај новиот регистратор, француската фирма „Биро веритас“, избрана од Владата минатата година. - Овие бродови добија дозвола и сертификат за пловидба за наредните три години, но во меѓувреме на една година и шест месеци нивните сопственици ќе треба да им направат надворешна контрола. Сопственикот на бродот „Македонија“, компанијата „Емо“, годинава, не го пријави за регистрација и тој нема да може да плови - вели Љупчо Настески, капетан во Охридската капетанијата. Според податоците од Капетанијата, бродовите „Галеб“ и „Александрија“ се регистрирани за превоз на 150 патници, додека бродот „Кристина“ може да превезува 80 патници. Дозвола за пловидба по Охридско Езеро имаат и 1.021 други превозни средства. Од нив, 336 се скутери, 431 се глисери и 250 се обични чамци. - Регистрирањето на пловните ...
| | веќе видена

Алексис Санчез ќе биде првото големо засилување на Барселона за следната сезона. Каталонскиот гигант по долги преговори, конечно, успеа да постигне целосен договор со челниците на Удинезе и ја доби трката по Санчез, за чиишто услуги беа заинтересирани и Интер, Барселона, Манчестер сити и Манчестер јунајтед. Барселона ќе му плати на Удинезе 28 милиони евра, но во договорот има клаузули за доплата од уште 11 милиони евра во зависност од настапите на Санчез и трофеите што ќе ги освои со својот нов клуб. Покрај паричните средства, Удинезе ќе добие на заем и еден од младите фудбалери на Барселона, најверојатно Жефрен. Санчез се наоѓаше во Чиле на подготовки со својата репрезентација за Копа Америка, но доби специјална дозвола од селекторот да допатува во Барселона, да ги помине лекарските прегледи и да го потпише договорот со својот нов клуб. - Со оглед на фактот дека има уште десетина дена до почетокот на Копа Америка, логично беше да му дозволиме на Санчез да замине во Барселона. Тој ќе потпише договор со Барса ...
сите 10 | | | веќе видена

Младата пејачка Орхидеја во својот нов видеоспот соработуваше со Дејан Миличевиќ. Спотот е за песната „Одведи ме“ и таа го снимаше минатиот викенд во студиото „СД“ во Белград. За фризурата на пејачката во спотот се погрижи Стеван Радивојевиќ, кој од септември заминува во Њујорк, каде што ќе работи со светски познатата ѕвезда од „Сексот и градот“ - Сара Џесика Паркер. Шминката е дело на Валерија Миловановиќ, а уникатните креации, кои Орхидеја ги носи во видеоприказната се уникатни, дел работени на самото место од вештите раце на стилистот Вељко Спасиќ. Интересен е податокот дека една од креаците има крст, ореол и огромен змеј, и е насловена „Св. Ѓорѓе го убива змејот“, работена според иконата на Св. Ѓорѓија. Останатите креации беа изработени од најлон, хартија и од изолатор-лента. Покрај Орхидеја, во спотот се појавуваат и тројца белградски манекени. Музиката и аранжманот на песната на Орхидеја се на Јован Јованов, а текстот на Елвир Мекиќ. Овој видеозапис е само најава за претстојното лето на Орхидеја, која ...
| | веќе видена

next