Ренова идната година ќе слави десетгодишнина од формирањето на клубот и важи за еден од „најмладите“ фудбалски клубови дури и во Македонија, а во првото квалификациско коло од Лигата на Европа ќе ги одмери силите со Гленторан (Северна Ирска), клуб кој е формиран во далечната 1882 година кога на овие простори не се ни знаело за фудбал. Но, и покрај тоа, македонскиот претставник важи за фаворит во дуелите со Гленторан бидејќи, и покрај големата традиција, се работи за полупрофесионален клуб од Северна Ирска. Гленторан во долгогодишната клупска историја има освоено 23 шампионски титули во првенството на Северна Ирска, последната во сезоната 2008/09, а натпреварувањето минатата година го заврши на третата позиција. Сепак, не остана без ниту еден трофеј бидејќи го освои Лига-купот на С. Ирска. Што се однесува до тимот, вистинска клупска легенда е капитенот Колин Никсон, одбранбен фудбалер кој има одиграно повеќе од 700 натпревари за Гленторан, каде што ја има поминато целата кариера. За најдобар играч во екипата ...
сите 4 | | | веќе видена

Хрватскиот селектор Јосип Вранковиќ донесе одлука да не го вклучи Зоран Планиниќ во составот на „коцкестите“ за претстојното Европско првенство, кое ќе се одржи во Литванија. Ова е најголемото изненадување при соопштувањето на поширокиот список од 25 кошаркари, кои ќе се појават на првата прозивка на Вранковиќ на почетокот од следниот месец. Планиниќ беше стандарден член на националниот тим во последните девет години и изгледаше подготвено да ја продолжи репрезентативната кариера, па затоа е изненадувачки потегот на селекторот, кој се откажа од еден од своите најискусни кошаркари. Бековската линија на Хрватска ќе биде ослабена и поради отсуството на Дамир Кус, уште еден искусен играч што не се најде на поширокиот список на селекторот. Најавите дека Вранковиќ сериозно ќе ја подмлади селекцијата паднаа во вода откако кормиларот на националниот тим реши да не го вклучи во составот Дарио Шариќ, кој важи за најталентиран млад кошаркар во Хрватска. Стручниот штаб многу ќе очекува од Данте Дрејпер, кој имаше ...
| | веќе видена

Десетина деца со вродени срцеви мани ќе се едуцираат и ресоцијализираат на летниот камп што вчера почна во Струга, во организација на приватната болница „Филип Втори“ и на Црвениот крст на град Скопје. На кампот насловен „Моето срце во сите бои“, покрај децата оперирани во „Филип Втори“, ќе присуствуваат и нивните родители и 10 волонтери од Црвен крст. -Тим составен од педијатар и од психолози од „Филип Втори“, заедно со волонтерите од Црвениот крст, низ креативни работилници ќе ги едуцираат и ресоцијализираат децата со вродени срцеви мани. Акцент ќе биде ставен на поттикнување на здравите капацитети кај овие деца и на изразување на нивната внатрешна реалност низ креација - објаснуваат од Црвениот крст. Кампот ќе трае пет дена, а досега како подготовка за овој проект се реализирани четири подготвителни тематски работилници предводени од тим на педијатар и на психолози од одделот за психологија и психотерапија од „Филип Втори“. - Психотерапевтите се насочуваат на работа со родителите на децата со вродени ...
| | веќе видена

Само еден ден по освојувањето на шампионската титула во Италија, раководството на Монтепаски Сиена постигна договор за продолжување на соработката со Лестер Бо Мекејлеб. Извонредниот плејмејкер беше еден од најзаслужните за новиот трофеј во витрините на Монтепаски Сиена, што беше доволна причина за да му биде понуден нов договор, со важност до 2014 година. - Мекејлеб од првиот ден кога пристигна во нашиот клуб покажа извонредни квалитети, но и високо ниво на професионалност. Логично беше да сакаме да го задржиме и пресреќни сме што тој без размислување ја прифати понудата за продолжување на соработката - се вели во клупското соопштение на италијанскиот првак. Според неофицијалните информации, Мекејлеб во следните три години во италијанскиот клуб ќе заработи околу 1,5 милион евра. Поранешниот член на Партизан во својата прва сезона во дресот на Сиена во просек забележуваше по 13,2 поени и по 3,8 асистенции по натпревар во италијанскиот шампионат. Македонскиот репрезентативец одигра импресивно во плејофот, за ...
| | веќе видена

Лусио ги израдува навивачите на Интер објавувајќи дека нема намера да го напушти италијанскиот клуб во текот на летниот преоден рок. Неколку клубови од Италија и од Шпанија покажаа сериозен интерес да го ангажираат искусниот бразилски дефанзивец во своите редови, но Лусио ги одби нивните понуди за да помине уште една година на „Џузепе Меаца“. - Имам договор со Интер што планирам максимално да го испочитувам. Точно е дека добив интересни понуди во изминатиот период, но не сум заинтересиран за заминување. Можам да гарантирам дека следната сезона ќе ја поминам во Интер, а потоа ќе дискутираме со челниците на клубот за евентуално потпишување нов договор - истакна Лусио. Бразилскиот репрезентативец не е загрижен поради се погласните шпекулации за заминување на клучните играчи од тимот. Тој верува дека управата на Интер ќе заврши добра работа на фудбалската берза и ќе состави тим што ќе атакува на нови трофеи. - Раководството со години покажува дека знае како да ангажира засилувања од светска класа. Не верувам ...
| | веќе видена

Судот во Тунис ги осуди поранешниот претседател Бен Али и неговата сопруга Лејла Трабелси на по 35 години затвор и парична казна од 65 милиони долари поради кражба и незаконско присвојување пари и накит. Пресудата беше донесена по еден ден откако почна судењето, а на поранешната претседателска двојка им се судеше во отсуство бидејќи по народниот бунт во јануари годинава, Бен Али и Трабелси пребегаа во Саудиска Арабија. Судијата што го води случајот изјави дека пресудата, која се однесува на другите точки од обвинението, поврзани со нелегално поседување дрога и оружје, ќе биде објавена на 30 јуни. Адвокатот на Бен Али, Либанецот Акрам Азури, изјави дека обвиненијата се смешни. - Не заборавајте дека дрогата и парите се пронајдени три месеци откако претседателот ја напушти палатата - изјави Азури. Тој им порача на своите клиенти да ја напуштат Саудиска Арабија и да се упатат кон некоја од земјите што се членки на Европската унија за да избегнат екстрадиција. - Сепак, пресудата е добра вест. Нема суд во Европа ...
| | веќе видена

Ѕвездата од шоуто „Џекес“, Рајан Дан почина по повредите што ги доби во автомобилската несреќа во предградијата на Филаделфија, завчера ноќта. Полицијата извести дека 34-годишниот Дан, во неговото „порше“ од 2007 година, излетал од патот, а потоа изгорел. Неколку часа пред смртта, Дан на својот профил на „твитер“ постави фотографија на која со пријателите се забавувал и пиел алкохол. Пријателот на Дан, Џони Ноксвил, со кого тој беше заедно во „Џекес“, напиша на „твитер“ порака за сочувство до неговото семејство. Портпаролот на „Ем-Ти-Ви“, пак, каде што се емитуваше популарната емисија, Вен Тофлер изјави: - Братството на „Џекес“ веќе никогаш нема да биде исто. Тој беше дел од шоуто од 2000 година до 2002, како и во трите филмски адаптации. Веста на медиумите им ја потврди мајката на негов колега, Бем Марџер, која изјавила дека во несреќата загинала уште една личност чијшто идентитет е непознат. Несреќата се случила во три часот наутро, а се уште не е познато дали Дан бил зад воланот, како ни вистинските ...
сите 4 | | | веќе видена

Продуцентите на популарните филмови „Умри машки“, „Смртоносно оружје“, „Матрикс“, сега се подготвуваат за нешто сосема поинакво- цртаниот филм „Бен 10“ да го претворат во филм. На изненадување на многумина љубители на акциите, Џоел Силвер се приклучи на холивудскиот тренд и одлучи да се вклучи во бизнис со анимираните филмови. Неговиот проект ќе биде игран филм, филмска верзија на популарната анимирана телевизиска серија за деца „Бен 10“, која планира да ја доведе до големото платно. „Бен 10“ почна да се прикажува во 2005 година на „Картун нетворк“, а потоа се рашири низ светот и ги одушеви децата од сите делови на планетата. Приказната ја следи судбината на едно дете, Бен Тенисон, кое со помош на направа слична на часовник се претвора во 10 различни суштества со супермоќи. Ова нема да биде првпат да се снима играна верзија на серијалот. Два телевизиски филма досега веќе режираше Алекс Винтер, но ова ќе биде прва високобуџетна холивудска адаптација за киносалите. Силвер веќе еднаш направи грешка со играна ...
| | веќе видена

Документарниот филм „Албино јунајтед“, посветен на истоимениот фудбалски клуб од Танзанија, составен комплетно од албино, ќе се прикаже денеска од 19.30 часот во Детскиот театарски центар во Скопската чаршија, во рамки на фестивалот „Македокс“. Пречувствителни на светло, фудбалерите со албинизам имаат проблеми на натпреварите, но нивниот најголем проблем, кој претставува сериозна опасност, е верувањето дека делови од нивните тела се бесценети и дека штитат од зли духови. Во Куршумли ан, пак, од 21 часот се прикажува „Незавршен филм“, кој зборува за варшавското гето во 1942 година. Зборовите „потресно“, „шокантно“, „вознемирувачко“ во овој филм ги добиваат своите вистински значења. Новооткриениот филмски материјал на нацистичката пропаганда за ужасите во еврејското гето, преку сведочењето на германскиот снимател, дневникот на еден Евреин и неколкумина преживеани, пренесува вознемирувачки слики, кои тешко ќе ги заборавите. А од 23 часот во ДТЦ се прикажува „Заборавен простор“, документарен филм што покажува ...
сите 3 | | | веќе видена

Живиот свет во океаните изумира со загрижувачка брзина, а главен предизвикувач на негативниот тренд е претераниот риболов и глобалното затоплување. Научниците предупредуваат дека состојбата на светските мориња се влошува многу побрзо отколку што било предвидено и тврдат дека такво нешто не се случило во досегашната човечка историја. - Брзината со која настануваат промените надминува се што пред две години предвидовме дека ќе се случи. Така, ако ги гледаме коралните гребени или арктичкиот мраз, сето тоа се менува, само многу побрзо отколку што се надевавме - изјави Ове Хоег-Гулдберг, специјалист за корали од Австралија. Најмногу, сепак, загрижува фактот што различните штетни фактори дејствуваат заеднички придонесувајќи за поинтензивно изумирање на морскиот свет. На пример, некои загадувачи остануваат налепени на површините на „пластичните ѓубришта“ што лежат на океанското дно. Со тоа рибите што се хранат од дното внесуваат повеќе отрови во организмот. Исто така, скиселувањето на океаните, затоплувањето, ...
| | веќе видена

Спортскиот директор на Јувентус, Џузепе Марота, откри дека управата на најтрофејниот италијански клуб прави огромни напори за да го доведе во своите редови Серхио Агуеро. За услугите на аргентинскиот ас се интересираат и Реал Мадрид, Челси и Интер, но челниците на „старата дама“ веруваат дека ќе успеат да го убедат Агуеро да ја избере токму нивната понуда. - Потребен ни е фудбалер од светска класа, некој што експресно ќе го крене нивото на игра на нашиот тим. Серхио Агуеро е таков тип играч, па затоа и неговиот ангажман е приоритет за нас во овој преоден рок - изјави Марота. „Црно-белите“ од Торино веќе испратиле понуда од 35 милиони евра до Атлетико Мадрид, но шпанскиот клуб останува цврсто на ставот дека ако некој сака да го ангажира Агуеро, ќе треба да плати 45 милиони евра за Аргентинецот. Во таборот на Јувентус се надеваат дека трансферот би можел да биде комплетиран до крајот на овој месец, пред Агуеро да ги почне настапите за аргентинската репрезентација на Копа Америка. Во меѓувреме, за очекување е ...
сите 14 | | | веќе видена

Книжевна средба со германската писателка со иранско потекло Зудабе Мохафез ќе се одржи денеска во 21 часот, пред платото на Младинскиот културен центар. На средбата авторската ќе чита извадоци од своето творештво, а по читањето посетителите ќе имаат можност да разговараат со неа. Преводот на текстовите од германски на македонски јазик е на Ксенија Чочкова. Книжевната средба е дел од проектот „Околу Европа“, партнерски проект на „Контрапункт“ и неколку европски организации. Во рамки на проектот четири автори од различни земји (Зудабе Мохафез од Германија, Петра Хулова од Чешка, Кристин Димитрова од Бугарија и Владимир Мартиновски од Македонија) ќе остварат работен престој во секоја од наведените земји. За време на овој престој авторите ќе напишат по еден литературен текст, кој ќе биде преведен на јазиците на земјите што се партнери (Германија, Бугарија, Чешка и Македонија). Врз основа на овие текстови ќе биде објавена книга, а четири режисери ќе направат аудиокнига. Зудабе Мохафез живеела во Техеран, Берлин и ...
| | веќе видена

Францускиот композитор, кој важи за создавач на електронската музика, првпат ќе одржи концерт во загрепската „Арена“ на 11 октомври. Тој во Хрватска доаѓа во состав на својата светска турнеја „Ворлд тур 2011“ и се очекува незаборавена аудиовизуелно доживување, како и совршено спојување на сценските ефекти, интегрирајќи ја најновата технологија на звук и светло. Познатиот француски музичар до сега има продадено повеќе од 80 милиони плочи. Првиот успех го оствари во 1976 година со албумот „Оџѕхене“, кој беше продаден во 12 милиони примероци. Во 1979 година, пак, имаше настап во Париз на плоштадот „Конкорд“, пред завиден милион луѓе. Во текот на својата кариера Жан Мишел Жар одржа големи концертни спектакли, користејќи големи градби како пирамидите, Ајфеловата кула или дури и цели градови како сцени. Денес, тој е синоним за мистично. Со своите албум „Оџѕгене“, „Ељуиноџе“ и со „Магнетиц Фиелдс“ стана визионер кој влијаеше на многу музичари, како „Ер“, „Дафт панк“, Моби, „Кемикал брадрс“ и многу други. Билетите ...
| | веќе видена

Граѓаните кои сакаат да играат тенис на новите игралишта изградени покрај кејот на Вардар во општина Аеродром веќе неколку дена можат бесплатно да ги користат. - Заинтересираните можат да се пријават на општинската електронска пошта бесплатентенисЖаеродром.гов.мк и да остават податоци за име, презиме и за телефон за контакт, името и презимето на лицето, односно лицата со кои ќе го користат терминот, како и терминот за кој се заинтересирани – информираат од Општината. Игралиштата можат да се користат бесплатно во периодот од девет до 11 часот и од 21 до 22 часот секоја сабота и недела. Еден термин можат да го користат двајца или четворица. Од Аеродром информираат дека граѓаните ќе се избираат по принципот - кој прв ќе закаже термин и тоа од понеделник од 8.30 часот до петок до 10 часот за претстојниот викенд, по што ќе се објави неделна листа на корисници. Спортските реквизити за играње тенис се обезбедени, но граѓаните кои ќе ги користат тениските игралишта со себе треба да носат соодветни обувки за да не ...
сите 3 | | | веќе видена

Факултетот за детективи и за безбедност при Универзитетот ФОН вчера потпиша меморандум за соработка со Комората на РМ за обезбедување лица и на имот. - Со ова, теоријата што се изучува на Факултетот за детективи и за безбедност ќе најде своја практична примена - истакна ректорот на ФОН, Александар Николовски. Практична примена ќе добие и теоретското знаење здобиено на другите факултети на ФОН, во рамки на предметите, чијшто фокус се јавната безбедност на лица и на имот. Комората, исто така, ќе биде партнер на Универзитетот ФОН и на неговиот академски кадар во спроведувањето клиничка настава, како дел од наставната програма на факултетите. Претседателката на Комората, Верица Милевска - Стефановска, истакна дека студентите на ФОН се потенцијални кадри за работа во органите за безбедност, чиешто работно ангажирање ќе претставува голем придонес за подигнувањето на јавната безбедност во државата и за успешното обезбедување лица и имот. Истовремено беше најавена и „Кампањата за приватно обезбедување“ со која ќе се ...
| | веќе видена

Постои реална можност Србија до крајот на годинава да добие кандидатски статус за членство во ЕУ и во исто време и да добие датум за почнување преговори, изјави европратеничката Тања Фајон за „Радио Слободна Европа“. Членката на Комитетот за надворешни работи и на Комитетот за граѓански слободи и правда, вели дека во Еу постои расположение за ваквиот потег. Таа вели дека уште еден позитивен чекор од Србија би било апсењето на осомничениот за воени злосторства Горан Хаџиќ. - Тоа би бил уште еден позитивен чекор. Но, во секој случај, се надевам дека во октомври ќе има позитивни вести за Србија - вели Фајон. Во врска со шпекулациите за можно признавање на Косово како држава пред да влезе во Србија во Европската унија, таа вели: - Мислам дека е прерано да се зборува за тоа што мора да прифати Србија за Косово или не. Ова е многу чувствително прашање и јас не би сакала да коментирам сега. Сега има преговори меѓу Косово и Србија, технички дијалог, а тоа е важно за да се создадат нормални услови за живот за луѓето ...
сите 13 | | | веќе видена

Поранешниот американски тениски ас Џими Конорс најави книга во која ќе објасни многу работи поврзани со професионалниот и со приватниот живот во времето на неговата најголема слава. Конорс пишува мемоари во кои, меѓу другото, ќе проговори и за ривалството со Џон Мекинро, но ќе ја открие и причината за разделбата со тениската ѕвезда Крис Еверт, соопшти издавачката куќа Харпер-Колинс наведувајќи дека книгата ќе излезе од печат идната година. Автобиографијата на славниот спортист, кој се смета за еден од најдобрите тенисери на сите времиња, ќе биде објавена по повод неговиот 60. роденден и 30-годишнината од неговата последна освоена титула на Вимблдон. Многу е напишано за мене, за моето семејство, за моето однесување на теренот и надвор од него. Луѓето мислат дека го познаваат Џими Конорс. Тие не го познаваат, но ќе го запознаат вистинскиот Џими Конорс кога ќе ја прочитаат мојата книга, стои во соопштението од американскиот тенисер.
| | веќе видена

Луис Хамилтон е оптимистички расположен пред трката во Валенсија овој викенд. Иако на последните две трки имаше многу слаб пласман, британскиот возач е убеден дека претстојниов викенд ќе се прикаже во посакуваното светло и ќе атакува на место на пиедесталот. Причина за оптимизам Хамилтон гледа и во големиот напредок на болидот на Мекларен Мерцедес, кој на последните трки изгледаше навистина импресивно. - Јас најискрено верувам дека го имаме најбрзиот болид. На последните трки јас не бев на потребното ниво, но Батон докажа дека не само што може да се носи со Ред бул, туку и без проблеми да го минува болидот на ривалот. Тоа ми дава причина за оптимизам пред трката во Валенсија, каде што и јас се надевам на многу добар пласман. Отсекогаш сум возел добро на оваа трка и се надевам дека ќе продолжам во ист стил и овој викенд. Предноста на Фетел изгледа огромно, но ние немаме намера да се откажеме - порача Луис Хамилтон.
сите 5 | | | веќе видена

Реал Мадрид е на добар пат да ја добие трката по талентираниот одбранбен фудбалер на Ленс, Рафаел Варане. Интерес за овој млад дефанзивец искажа и Манчестер јунајтед, но француските медиуми тврдат дека Ленс веќе ја прифатил понудата на Реал Мадри за Варане, кој наскоро би можел да ја има и својата официјална промоција на „Сантијаго Бернабеу“. „Кралскиот клуб“ е подготвен да плати осум милиони евра за Варане и да вклучи во договорот клаузули за доплата од уште три милиони во зависност од настапите на овој фудбалер во дресот на Реал, како и бројот на освоени титули. Како последната пречка за реализација на овој трансфер се споменува мајката на 18-годишниот дефанзивец, која смета дека тој треба да остане уште најмалку една сезона во Франција пред да замине во странство. Сепак, водечките луѓе на „кралевите“ се убедени дека ќе успеат да ја убедат мајката на Варане дека Реал Мадрид е вистинскиот клуб за нејзиниот син.
сите 10 | | | веќе видена

На фестивалот „Јелен демофест“, кој се одржува во Бања Лука од 27 до 29 јули, ќе настапат 30 демо-групи од регионов. Од Македонија има само еден учесник, Глигор Кондовски од Тетово. Стручното жири на фестивалот ги преслуша сите 876 песни кои стигнаа од 438 групи од шест земји од регионов. Тие ги избраа дваесетте најдобри кои ќе бидат пред публиката на тврдината Кастел. - Работата не беше ни малку лесна, конкуренцијата годинава беше појака од претходната, а и самиот број пријави беше драстично зголемен. Жирито го оценуваше аранжманот, музиката, текстовите, но секако важен беше и општиот впечаток - ијзави Бранкица Јанковиќ, директорката на фестивалот. Покрај 30 демо-групи, во ревијалниот дел на фестивалот ќе настапат и светските ѕвезди Келис, Трики и „Скиндред“, како и минатогодишните победници, „Преждерани“, „Курири“ и „Трисам“Влезницата за сите концерти и останати фестивалски содржини за еден ден чини пет евра.
| | веќе видена

next