Раководството на Интер објави дека нема намера во текот на летниот преоден рок да го ангажира капитенот на Манчестер сити, Карлос Тевез. Аргентинскиот голгетер по секоја цена настојува да си замине од Англија, а Интер беше споменуван како еден од фаворитите во трката за неговиот потпис. Сепак, директорот Марко Бранка стави крај на надежите на Карлос Тевез дека би можел својата кариера да ја продолжи на „Џузепе Меаца“. - Карлос Тевез, дефинитивно, е извонреден фудбалер, но ние немаме намера да го ангажираме. Проблемот е во неговата плата, која е едноставно превисока и која никако нема да можеме да ја израмниме. Цените на фудбалската берза се луди, тешко е да се носиме со најбогатите клубови, но немаме намера да ги уриваме сопствените принципи на работа. Како што реков, приказната за можното доаѓање на Тевез нема да се оствари - истакна Бранка.
| | веќе видена

Крилниот центар на ЛА лејкерс, По Гасол, кој моментно е најспоменуваното име при трансферите, изјави дека сака да остане во редовите на „езерцата“. - Мојата желба е да останам во ЛА лејкерс. Немам контрола врз случувањата во клубот, тоа е одлука на сопственикот, но сакам јавно да кажам дека желбата ми е да ја завршам кариерата во овој клуб - изјави Гасол. Ваквата реакција на По Гасол доаѓа само еден ден откако медиумите речиси го преселија во Минесота тимбервулфс, каде што, покрај тоа што би бил лидер на тимот, би ја играл и улогата на ментор на младата шпанска надеж Рики Рубио. Гасол дојде во ЛА лејкерс во 2008 година од Мемфис гризлис, а една година подоцна потпиша нов договор, кој му трае до 2014 година. Лејкерс со него во тимот играше во три финалиња по ред, првото во 2008 година го загуби од Бостон, а следните две ги доби.
| | веќе видена

Шефот на државата, Ѓорге Иванов, упати честитка до генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки Мун, за неговиот реизбор и изрази желби за успешно извршување на високата и одговорна функција. „Довербата, која ви е повторно дадена, како и вашите постигнувања во претходниот мандат, се предуслови за успешно натамошно раководење со Организацијата на обединетите нации. Република Македонија високо ја цени вашата улога во унапредувањето на угледот на нашата организација, како и вашите лични ангажмани во соочувањето со глобалните предизвици и проблеми. Сакам да ве уверам дека во извршувањето на вашата одговорна функција ја имате мојата целосна поддршка, како и поддршката на Република Македонија“, се наведува во честитката. Иванов изразил надеж и дека наскоро ќе ја има честа лично да му го честита изборот на Бан Ки Мун.
сите 2 | | | веќе видена

Издавачката куќа „Феникс“ од Скопје деновиве ја објави книгата „Зошто хаику“ од Христо Петрески. Во ова издание се содржани голем број студии посветени на светската и на македонската поезија хаику, поделени во три тематски целини. Во книгата централно место зазема големата четворка на јапонската поезија хаику: Мацуо Башо, Јоса Бусон, Кобајаши Иса и Масаока Шики, како и популаризаторите на јапонската поезија на југословенскиот простор: Милош Црњански и Владимир Девиде. Додека, пак, од македонските творци на хаику се застапени најактивните и најпознати поети и теоретичари: Петко Дабеск, Александар Прокопиев, Никола Маџиров и Владимир Мартиновски. Во книгата се објавени и специјално напишаните автопоетички текстови од страна на застапените македонски автори, кои првпат се презентирани во трудот.
| | веќе видена

Уште двајца ракометари од актуелниот состав на Металург ја продолжија соработката со македонскиот ракометен првак и за следната сезона. Средниот бек Никола Стојчевски, кој дојде на полусезоната во „Автокоманда“ од романскиот тим Енерџи, останува во клубот и во наредните две сезони. Дел од шампионскиот тим на „металурзите“ останува и Аце Јоноски. Високиот лев бек со Металург потпиша едногодишен договор. Од најавените странски засилувања се уште нема потпис, но потврдено е доаѓањето на словенечкиот бек Миладин Козлина. Ново можно засилување во редовите на македонскиот шампион е Црногорецот Жарко Марковиќ. Тој своевремено настапуваше во Веспрем, се врати во Будуќност, а последните седум месеци од изминатава сезона ги помина во тимот на Ал Ахли од Саудиска Арабија. Б.Б.П.
сите 2 | | | веќе видена

Навивачката група „Комити“ излезе со официјално соопштение во кое ги демантира наводите од српската јавност дека ќе навива за тимот на Партизан на квалификациската средба од ЛШ со Шкендија, што ќе се одигра во средината на јули на арената „Филип Втори“ во Скопје. „Комитите“ истакнуваат дека единствениот клуб за кој навиваат е Вардар и дека на споменатиот меч меѓу Шкендија и Партизан ќе бидат апсолутно неутрални. - Сакаме да ги демантираме сите шпекулации што дојдоа од српските медиуми дека „Комитите“ ќе му дадат поддршка на Партизан на дуелот со Шкендија во Скопје. Апсолутно негираме такво нешто и ќе бидеме неутрални на овој меч затоа што навиваме само и единствено за Вардар - изјави еден од водачите на „Комити“, Алекандар Колевски-Жути, за „Време“.
| | веќе видена

Љубителите на спортот што купиле влезници за Олимписките игри во Лондон во 2012 година в среда навечер ќе дознаат на кои натпреварувања точно ќе можат да присуствуваат. Околу 700.000 луѓе пред две недели добиле известување дека се доделени дел од влезниците за олимписките натпреварувања, но дури в среда ќе дознаат на кои од нив ќе можат да присуствуваат со купените влезници. Влезници за ОИ 2012 во првиот круг барале околу два милиона луѓе, но 1,2 милион беа одбиени. Сепак, одбиените, според соопштението од организаторите, ќе имаат приоритет во вториот круг од продажбата на влезниците за ОИ, кој почнува в петок. Влезници за олимписките натпревари во фази ќе се продаваат и следната година.
| | веќе видена

Македонскиот пливач Евгениј Поп Ацев во следните две години ќе биде стипендист на Агенцијата за млади и за спорт. Тој потпиша двегодишен стипендиски договор од меѓународна категорија, со кој ќе има месечни примања од 400 евра. - Верувам дека паричните средства ќе му помогнат да продолжи да тренира, да се натпреварува, да постигнува успеси и ќе го мотивираат уште понапорно да работи - изјави Диме Спасов, директорот на АМС. Евгениј Поп Ацев во новата сезона во маратонско пливање моментно се наоѓа на третата позиција благодарение на освоеното четврто место на маратонот Капри-Неапол. Следно искушение за Поп Ацев е Светското првенство во Кина и Светскиот куп во маратонско пливање во Канада.
сите 2 | | | веќе видена

Поради санирање на дефект на приклучна цевка, в недела, од 7.30 до 15 часот, на булеварот Свети Климент Охридски ќе се изведуваат градежни активности. Санирањето на дефектот ќе се одвива на коловозната лента на Свети Климент Охридски во насока од булеварот Партизански одреди кон улицата Водњанска пред крстосницата со улицата Митрополит Теодосиј Гологанов, поточно кај студентскиот дом Кузман Јосифовски-Питу. Од Град Скопје апелираат до сите граѓани да се придржуваат кон привремено поставениот режим на сообраќај. Работните активности ќе се изведуваат во фази и ќе нема целосен прекин на сообраќајот, но ќе се одвива отежнато. Работите ќе ги изведува ЈП „Водовод и канализација“.
сите 3 | | | веќе видена

Најтрофејниот македонски одбојкарски тренер Јошко Миленковски ја продолжува кариерата во Турција. Поранешниот македонски селектор потпиша едногодишен договор со екипата на Мили Пјанго, за која настапува и македонскиот репрезентативец Никола Ѓорѓиев. - За мене е голем предизвик да работам во турската лига, која по квалитет во моментов е втора во Европа, по италијанската. Со Мили Пјанго потпишав едногодишен договор за соработка и главна цел ќе биде да обезбедиме место во плејофот и да го повториме ланскиот успех - истакнува Миленковски. На клупата на Мили Пјанго, македонскиот одбојкарски стручњак доаѓа по една сезона мината на кормилото на тунискиот Сфакс.
| | веќе видена

Либискиот водач Моамер Гадафи му порача на НАТО дека не се плаши од смртта иако е притиснат до ѕид и дека битката ќе продолжи се додека непријателите не бидат искоренети. - Велите дека стрелате по нас прецизно. Убијци! Еден ден ќе ви возвратиме и вашите домови ќе станат легитимни цели. Со убијци на деца нема да има преговори - порача полковникот преку националната телевизија. Гневот на Гадафи доаѓа по нападот на НАТО врз куќата на негов пријател во кој беа убиени 19 луѓе, меѓу кои и три деца. Алијансата по нападот изрази жалење за жртвите, но истакна дека целта на нападот во Триполи бил команден центар на армијата.
| | веќе видена

Поранешниот селектор на Македонија, Никола Илиевски-Џиџи, треба да го преземе раководењето на фудбалската селекција на Бангладеш, со која претходно преговараше и Ѓоре Јовановски, објави „Спортско радио 90,3“. Илиевски беше селектор на нашиот национален тим во периодот 2002-2003 година кога Македонија одигра 2-2 на гостувањето во Саутемптон против Англија. Во наредните денови фудбалскиот стратег ќе треба да отпатува за Бангладеш и да ги прецизира деталите со фудбалската федерација на оваа милионска земја. Сепак, во тој дел од преговорите се појавија проблеми и со Ѓоре Јовановски.
сите 6 | | | веќе видена

Жичницата на Водно е хит во последниве неколку недели, а тоа го покажуваат и податоците за продадени билети, кои вчера ги соопшти директорот на ЈСП. - До вчера се продадени 26.800 билети, за 16 работни дена, а само 1.380 се од вторникот, односно од работен ден. Затоа, на барање на граѓаните, денеска, сабота и недела жичницата ќе работи до 21 часот - рече Мишо Николов, директор на јавното претпријатие. Тој најави и дека во тек е набавка на систем со кој ќе се бројат патниците што се превезени со жичницата.
сите 3 | | | веќе видена

Поројни дождови, грмежи и северен ветер ќе зафатат делови од земјава денеска попладне и во текот на ноќта. Тоа го овозможува продорот на посвежа воздушна маса од север, што ќе услови развој на нестабилна облачност. За време на викендот ќе биде посвежо и ветровито, со силен ветер на моменти, што ќе достигне брзина и над 80 километри на час. Дневната температура позначително ќе опадне, во северните делови и за 10 Целзиусови степени, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).
сите 17 | | | веќе видена

Полицијата уапси Бугарка, која е осомничена дека крадела од охриѓани, но и од странци. Таа вчера со судска одлука е протерана од државава и заработила судска забрана, според која, следните три години не ќе може да влезе во Македонија. Нејзина последна жртва бил турист од Белгија. Од неговиот ранец украла паричник со 220 евра, повеќе картички и други лични предмети. Десет минути подоцна, кога се обидела да ограби и холандската државјанка била забележана и спречена во намерата.
сите 4 | | | веќе видена

Во тепачка што се случила завчеравечер, стружанец бил прободен со нож од негов познаник на улицата Кеј Борис Кидрич во Струга. Околу 22 часот, И.Т. од селото Радолишта почнал да се кара со 56-годишниот М.С. од селото Долно Татеши, со кого подоцна размениле и неколку тупаници. Во еден момент, М.С. со нож го ранил ривалот во вратот. На повредениот веднаш му била укажана лекарска помош во медицинскиот центар во Струга.
сите 2 | | | веќе видена

Празна цистерна за гориво се преврте близу кумановската бања, откако камионот излетал од патот и паднал крај куќа на магистралата. Двајцата скопјани што биле во камионот се повредени. Според полицијата, 26-годишниот С.С. изгубил контрола откако му пукнала гума, по што камионот-цистерна удрил во заштитната ограда и паднал од надвозникот во нива на семејна куќа. Двајцата повредени се пренесени на клиниките во Скопје.
сите 2 | | | веќе видена

Триесет и тригодишен прилепчанец бил прободен со нож во манастирот „Света Недела“, кој се наоѓа во прилепското село Стровија, откако претходно се расправал со негов познаник. Во просториите на манастирот, 29-годишниот С.Н. од Прилеп почнал да се расправа со 33-годишниот Д.С. по што извадил нож со кој го прободел. Полицијата поднесе кривична пријава против напаѓачот за сторено кривично дело тешка телесна повреда.
сите 2 | | | веќе видена

Грчкиот парламент по неколкучасовна жестока дебата вчера и изгласа доверба на новата влада на премиерот Јоргос Папандреу. Со тоа е отворен патот за усвојување на непопуларните мерки за штедење, неопходни за излегување на земјата од должничката криза, пренесува „Радио Слободна Европа“. Папандреу ја доби довербата од парламентот со 155 гласови од вкупно 300 пратеници.Сите 143 пратеници од опозицијата гласаа против, а двајца се воздржаа. Гласањето го побара самиот премиер со цел да го реши проблемот со незадоволството меѓу неговите социјалисти и да добие поддршка за дополнителните мерки за штедење, кои би требало да се најдат на гласање во парламентот во текот на следната недела. - Ова гласање на доверба е договор со грчкиот народ, договор за тоа што може и не може да го вети Владата.Сакам да им порачам на сите Грци. Знам дека патот е тежок, но на крајот од тунелот има светлина - истакна Папандреу. Гласањето за доверба доаѓа откако Папандреу , минатата недела го реконструира кабинетот, при што за нов министер ...
сите 9 | | | веќе видена

Буџетската каса ќе се полни со пари од нова еврообврзница што државата планира да ја издаде наесен, кон крајот на годинава. Министерот за финансии, Зоран Ставрески, ја најави оваа можност за финансирање на буџетскиот дефицит на крајот од посетата на Македонија на мисијата на Меѓународниот монетарен фонд. - Издавањето еврообврзница е прашање што во голема мера зависи од условите и од околностите на пазарот. Во оваа ситуација планираме Македонија на редовна основа, како и другите земји, да издава еврообврзници и таквото издавање еврообврзница е можно да се случи при крајот на годинава, односно во текот на есента, со тоа што зависи дали условите на пазарот се соодветни - нагласи министерот Ставрески на вчерашната заедничка прес-конференција со мисијата на ММФ во Македонија и со гувернерот на Народна банка. Тој истакна дека приоритет на Владата е да не го повлече до крајот на годинава остатокот пари од кредитната линија за претпазливост, туку да побара пари од надворешниот финансиски пазар, на кој ќе му понуди ...
сите 7 | | | веќе видена

next