Досегашниот лидер на движењето Самоопределување, Албин Курти, вчера беше реизбран на претседателското место, со што доби нов мандат од три години, пренесува косовскиот печат. Курти во својот прв говор по реизборот со 422 гласа рече дека ќе продолжи да работи на спроведувањето на целите на движењето и дека, пред се, ќе се ангажира за нов Устав кој ќе му овозможи на Косово национално обединување. - Уставот на Косово треба да биде документ што ќе му овозможи на Косово обединување со Албанија, како фаза која води до националното обединување - рече Курти истакнувајќи дека Албанците поделени на Балканот не можат да ја имаат неопходната национална безбедност, одбрана, ниту економски развој. Тој додаде дека за движењето Самоопределување, Србија е непријателска држава бидејќи турка антиалбански проекти. Албин Курти е пратеник во косовското Собрание, додека Самоопределување е третата политичка партија по бројот на гласови.
сите 2 | | | веќе видена

Репрезентацијата на Мексико успеа да триумфира на шампионатот на Средна и на Северна Америка, наречен Голд-куп, откако во финалето славеше над САД со 4-2. Победата на Мексиканците е уште послатка бидејќи стигнаа до неа иако противникот имаше предност од 0-2 по дваесетина минути игра, со погодоците на Бредли и на Донован. Сепак, Мексико заигра далеку подобро во останатиот дел од средбата и направи фантастичен пресврт предводен од двојниот стрелец Барера. Чикарито Хернандез, кој ја доби наградата за најдобар стрелец на шампионатот, во големото финале не постигна ниту еден погодок, но затоа расположени за тресење на противничката мрежа, покрај Барера, беа и Гуардадо и Дос Сантош, што беше сосема доволно за Мексико да дојде до толку посакуваниот трофеј. Со освојувањето на Голд-куп, Мексико си го визираше учеството во Купот на конфедерации, натпреварување што во 2013 година ќе се одржи во Бразил.
сите 3 | | | веќе видена

Дваесет и четиригодишниот Бојан Џ. од Скопје вчераутро загина во страшна сообраќајна несреќа што се случила во скопската населба Ѓорче Петров. Според информации од полицијата, околу пет часот наутро во близина на сервисот на „Фиат“, автомобилот „ситроен“, кој го возел сега веќе загинатиот Бојан Џ., од засега непознати причини удрил во паркирано возило. Сведоци на несреќата им изјавиле на полицајците дека „ситроенот“ пред да удри во паркираното возило се движел со голема брзина кон центарот на градот. Тие изјавиле дека ударот бил страшен. Силниот звук ги разбудил жителите на блиските згради и куќи. Тие први притрчале да им помогнат на повредените во несреќата. Но, возачот Бојан Џ. кога пристигнала Итната помош, веќе бил починат. Во неговото возило биле и две девојки кај кои лекарите констатирале тешки повреди и биле однесени во болница.
сите 5 | | | веќе видена

На просторот меѓу спортската сала „Јане Сандански“ и новото фудбалско игралиште покрај кејот на Вардар, во општина Аеродром, почна изградба на ново паркиралиште. Просторот за паркирање ќе биде со капацитет од 80 возила. Од Општината велат дека, покрај тоа што ќе се одговори на проблемот со недостиг од паркинг-простор, истовремено ќе се уреди и просторот меѓу спортската сала и фудбалското игралиште, кој подолго време беше запуштен и неискористен. Новото паркиралиште, чијашто површина ќе изнесува 2.500 квадратни километри, ќе го зголеми бројот за 75 слободни паркинг-места за лесни возила и пет за автобуси. За изградбата на новиот паркинг, која се предвидува да заврши за два месеца, се одвоени средства во висина од 57.000 евра од општинскиот буџет. Според најавите на градоначалникот Ивица Коневски, паркирањето ќе биде бесплатно.
сите 4 | | | веќе видена

Група од шестмина насилни момчиња завчера околу 13 часот зад ТЦ „Мавровка“ ограбиле холандски државјанин, од кого зеле 600 евра и 500 денари. Разбојниците му пришле на странецот, му се обратиле на неразбирлив јазик за него, го фатиле за раце и за нозе, а другите почнале да го удираат со тупаници и клоци по главата и по телото и од џебот на панталоните му ги зеле парите. Откако избегале, странецот побарал помош од полицијата, а бил однесен и во Ургентен центар, каде што му се констатирани тешки повреди. Истиот ден, пак, францускиот турист останал без пари и документи, откако и тој шетал крај ТЦ „Мавровка“ и бил нападнат од група момчиња, кои го претепале и го ограбиле. И францускиот турист завршил на лекување во Ургентниот центар.
сите 3 | | | веќе видена

Коњот на споменикот на Ѓорче Петров викендов ја доби својата опашка. Откако во јавноста изминативе денови се шпекулираше дека опашката од бронза тешка 500 килограми била украдена, сега споменикот е комплетиран. Истовремено, асфалтирана е и улицата што од пазарот води до кружниот тек. Утре Општината го одбележува својот патронен празник, односно денот на смртта на македонскиот револуционер Ѓорче Петров. Одбележувањето ќе почне со традиционалниот крос на основците од општината, ќе продолжи со полагање цвеќе во Реонскиот парк, потоа ќе следува свечена седница на Советот во општинската сала и промоција на зборник за Ѓорче Петров. Програмата ќе заврши вечерта, со концерт во паркот на културно-уметничкото друштво „Григор Прличев“.
сите 3 | | | веќе видена

Шпанија стана европски првак во конкуренција за фудбалери до 21 година откако во големото финале од континенталниот шампионат ја совлада Швајцарија со 2-0. На патот до финалето Швајцарците немаа примено ниту еден единствен гол, но нивната одбрана, сепак, не успеа да ги запре нападите на извонредниот шпански национален тим, кој сосема заслужено се закити со трофејот. Херера со прецизен удар со глава го постигна водечкиот гол за Шпанците на ова финале, а конечните 2-0 ги постави новата ѕвезда на Барселона, Тијаго Алкантара, од слободен удар од околу 40 метри. Првите три селекции на овој шампионат, Шпанија, Швајцарија и Белорусија, обезбедија учество на Летните олимписки игри во Лондон.
сите 2 | | | веќе видена

Играчот за врска Муарем Муарем, кој минатата сезона од Работнички се пресели во турскиот Ордуспор, го раскина договорот со овој клуб и сега како слободен агент може да си побара нова фудбалска средина. Доколку се врати во Македонија, како најизгледни опции за него се споменуваат клубовите од Градски парк, Работнички и Вардар. Ордуспор, кој е нов прволигаш во Турција, доби нов тренер, кој одлучи дека Муарем не му е потребен за прволигашките искушенија, па така македонскиот интернационалец доби одврзани раце да си побара нов клуб. За разлика од Муарем, напаѓачот Јован Костовски останува член на Ордуспор и во наредната сезона.
| | веќе видена

Штипјанка побарала полициска помош откако нејзиниот 15-годишен син ја истепал и и нанел тешки повреди. Четириесет и седумгодишната штипјанка пријавила дека цел ден во саботата физички и психички била малтретирана од нејзиниот син. Тој ја удирал мајка си со раце и со тврди предмети, нанесувајќи и тешки повреди по целото тело. Кога малолетникот бил повикан во присуство на неговата мајка на разговор во штипската полиција, се обидел да ги нападне и полицајците, по што го искористил нивното невнимание и избегал. По насилниот штипјанец полицијата почнала потрага.
| | веќе видена

„Творештво без граници“ е именувана изложбата која денеска ќе биде отворена во галеријата „Болена“ во Франција, а на која покрај тројца сликари од Франција, учество ќе земе и македонскиот ликовен уметник Коле Манев. На изложбата пред ликовната публика во Дижон, Манев ќе се претстави со десет свои дела, шест масла на платно и четири гваша. Изложбата ќе биде отворена до крајот на јули
| | веќе видена

За сите светски политичари речиси е невозможно да го сокријат приватниот живот, а најдобар пример за тоа е италијанскиот премиер Силвио Берлускони, кој постојано ги полни насловните страници со секс-скандали, пишува „Тајм“. Западните политичари обично мораат да се соочат со живот во аквариум, но тоа не важи и за стариот пријател на Берлускони, рускиот премиер Владимир Путин. Тој успеа да воспостави информациска блокада за својот приватен живот на начин за кој може да сонуваат другите лидери. Иако Путин повеќе од една деценија владее во својата земја, Русите не можат да видат понова фотографија од неговите две ќерки - Марија, родена 1985 година и Екатерина, родена 1986 година. Постојат противречни извештаи за тоа дали се мажени и во која земја се наоѓаат. Ваквата ситуација носи збунувачки асортиман на теории и на шпекулации за семејниот живот на Путин, кои се уште не се потврдени. Од друга страна, руските медиуми веќе ја знаат пораката од човекот што ја управува Русија– овие работи се надвор од границите. ...
| | веќе видена

Однапред подготвениот записник за случајот „Пајажина“ е преседан во судството, кој сведочи за самоволието, нестручноста и за непрофесионалноста на третата власт. Тоа е коментарот на адвокатскиот тим на обвинетите во случајот „Пајажина“, но и на познавачите на правото, по откривањето на однапред подготвениот записник за главниот претрес, кој воопшто не се одржал. Се уште вџашени од постапката, бранителите на обвинетите најавуваат дека ќе ги употребат сите расположиви механизми за да се утврди одговорност за сериозното прекршување. Образложението на судијката Павлина Христова, која од изоставување ја спаси експресната реакција на претседателката на Кривичниот суд, Лидија Неделкова, дека станува збор за техничка грешка поради компјутерската програма „акмис“ според познавачите е само неуспешен изговор бидејќи во таа програма може да бидат заведени насоките, но не и содржината на записниците. - Многу институции ја користат таа програма, меѓутоа во неа може да ја има само структурата, односно насоките во кои ќе ...
| | веќе видена

Додека Европа се бори да најде решение за Грција, аналитичарите веќе најавуваат прелевање на должничката криза. Следна земја што може да се најде пред банкрот е Италија, предупреди претседателот на еврогрупата Жан Клод Јункер. Имено, Италија, по Грција, има најголем долг во еврозоната, дури 120 проценти од домашниот бруто-производ. За разлика од поголем дел од Европа, италијанскиот премиер Силвио Берлускони е оптимист и вели дека Италија е далеку од можноста да стане нова Грција. - Убедени сме дека не може да има нови задолжувања. Владата нема да ги префрли трошоците од сегашната финансиска криза на грбот на идните генерации. Нашите деца нема да ги плаќаат нашите долгови - изјави Берлускони. Но, агенцијата за рејтинзи „Мудис“ и другите воопшто не се импресионирани од новата програма за работа на Владата во Рим. За американската агенција зборовите на Берлускони не вредат ништо. Таа веќе ги стави под лупа италијанските претпријатија во кои државата е делумен сопственик, исто како и провинциите, општините и ...
| | веќе видена

Темите на војната, револуцијата и на смртта не им се далечни на арапските уметници, но нивните дела, кои го возбудија тековното Венециско биенале, се далеку од актуелните востанија на Блискиот Исток. Земјите на кои им се случува таканаречената Арапска пролет во која се уриваат авторитарните режими, според впечатоците на уметничките критичари и познавачи на најголемата светска уметничка манифестација, носат огромно освежување - нова пролет на Биеналето. Некои од блискоисточните земји, како Ирак, која за првпат по 34 години има свој проект во Венеција, токму поради тој факт од почеток го зголеми интересот за нејзината уметност. Изложбата на групата ирачки уметници, насловена „Ранета вода“, укажува на уништената екологија, култура и дух на земјата во која недостигот од чиста вода, како што пишува на веб-страницата на Биеналето, често е поголем проблем од судирите на улиците и борбата против тероризмот. Уметниците со арапски корени годинава во Венеција ги има во најголем број. Биеналето вклучува павилјони од ...
| | веќе видена

Олег Дерипасха, еден од најбогатите Руси, инвестира милијарди долари во брани во најоддалечените делови од Русија за да извезува електрична енергија во Кина и да заработува од нејзината растечка економија. Новинарот на „Би-Би-Си“, Даниел Сендфорд, го посети неговиот најнов проект. За да се стигне до браната „Богучанскаја“ во источен Сибир, објаснува Сендфорд, мора од најблискиот град да патувате 90 минути во мал двопропелерски авион. Четвртата брана од хидросистемот „Богучанскаја“ во близина на Кодиснк е речиси готова и се очекува да почне со производство на електрична енергија во април 2012 година. Источен Сибир веќе произведува повеќе електрична енергија отколку што му е потребно. Тогаш, зошто се овие планови за повеќе хидроцентрали? Одговорот лежи во огромниот пазар за електрична енергија во Кина, која е оддалечена неколку стотици километри. Кина побара од Русија да ја снабдува со 60 милијарди киловат-часови годишно до 2020 година - енергија што е доволна за снабдување на цела Грција и на Хонгконг. - Ова ...
| | веќе видена

Новото задолжување на државата на меѓународниот пазар со издавање еврообврзница, кое го најави министерот за финансии Зоран Ставрески, веројатно ќе значи кредит со висока камата. Ефектите на Грција во еврозоната стануваат се понегативни, со што се влошуваат условите на меѓународниот пазар на капитал. Поради тоа, порачува универзитетскиот професор Трајко Славески, кој му беше и претходник на Ставрески, државата ќе мора да размислува за намалување на буџетскиот дефицит, односно станува се поневозможно да се финансира разликата меѓу приходите и трошоците што се прават од Буџетот. Според Славески, банкротот на Грција е неминовен, а тоа може да доведе до сериозна рецесија во еврозоната. у Што се може да очекуваме како прелевање на грчката криза во Македонија? - Ефектите врз Република Македонија, во секој случај, се неповолни. Дури и сега размената, односно нашиот извоз, бележи пад, грчките инвеститори постепено ќе ја губат својата моќ и интерес за ширење на инвестициите. Опаѓаат приходите од туризмот и ...
| | веќе видена

„Ако сакаш јас да те оперирам, ќе мора да почекаш три месеци или да дојдеш попладне и интервенцијата да си ја платиш приватно“. Ваков одговор добил од врвен професор на скопска клиника пациент што имал проблеми со простатата. Во недостиг на официјални листи на чекање, какви што има во болниците во развиените земји, овој човек и уште многу други пациенти лесно стануваат жртви на манипулации на лекарите и се принудени да плаќаат илјадници евра за нешто што може да го добијат со сини картончиња. Министерот за здравство Бујар Османи во март годинава најави дека и нашите болници ќе мора да направат такви листи на чекање. Но, остана само на најавата. - Требаше да правам лапароскопска интервенција на Клиниката за гинекологија. Ми закажуваа, па ми откажуваа три месеци, без никој да ми каже зошто. Морав да фатам врски за да ја направат операцијата или да платам 70.000 денари приватно - вели една пациентка. Искуството на пациентите покажува дека за операции на скопските клиники се чека не само по три до четири месеци ...
| | веќе видена

Македонија има млади и талентирани спортисти, а доказ за тоа е и Стојан Ѓуроски, 20-годишен кошаркар што е дел од кошаркарската екипа на Луизијана тек во реномираната лига НЦАА, каде што се натпреваруваат најквалитетните универзитети во САД. Овој квалитетен кошаркар, кој најчесто настапува на позиција ниско крило, имаше импресивни настапи за средното училиште „Лајф центар академи“, каде што неговите добри игри беа забележани од неколку универзитети. - Добив навистина одлични понуди, но Луизијана тек ми изгледаше најимпресивно. Овде не само што можам да станам извонреден кошаркар, туку и добивам квалитетно образование, што ми беше важен услов при изборот на универзитет - појаснува Ѓуроски. Сепак, се чини дека еден од клучните фактори при изборот на Луизијана тек претставуваше и можноста да се соработува со Карл Мелоун. Тој своевремено настапувал за кошаркарскиот тим на Луизијана тек, а по завршувањето на професионалната кариера реши да се врати во универзитетот и да му помогне за составување што посилен ...
| | веќе видена

Драстично зголемените казни, безбројните полициски контроли и увезените современи воила не придонесоа бројот на сообраќајни несреќи во државава да се намали, туку, напротив, нивниот број во споредба со 2001 година е тројно зголемен, а на патиштата низ државава лани и годинава загинале или се повредени повеќе граѓани од пред 10 години. Во 2001 година вкупниот број сообраќајни несреќи во кои имало загинати и повредени учесници во сообраќајот изнесува 1.300 случаи, додека оваа бројка за изминатата година изнесува 4.223 сообраќајни несреќи. Причината за голем број несреќи упатените ја наоѓаат во нееднаквиот развој на современата патна и улична мрежа, заедно со опременоста, патната сигнализација и недоволно дефинираниот режим на сообраќајот. Потоа следат нееднаквото ниво на сообраќајна култура, како нов специфичен вид култура, чиешто создавање и развивање треба да се одвива во долготраен и континуиран процес. Наедно, и разновидноста на возниот парк, несоодветниот степен на општа организираност на општеството се ...
| | веќе видена

На Грција веќе и е смачено од формални средби на претставниците на Скопје и на Атина на кои нема никакви суштински разговори, туку само фотографирање и ракување. Ваква порака во Брисел му пренел грчкиот премиер Јоргос Папандреу на својот македонски колега Никола Груевски по нивната завчерашна, јубилејна, десетта средба. Папандреу бил дециден дека доколку се продолжи со ваквата практика нивните натамошни средби ќе бидат бесцелни. - Грција очекува конкретни чекори од другата страна за постигнување решение за спорот со името. Немаме намера да учествуваме во ваква мобилна комуникација за прашањето за името. Време е за суштински преговори и Грција е подготвена за тоа доколку постои политичка волја кај другата страна - изјави Папандреу по средбата со Груевски за грчкиот весник „Елефтеротипија“. Грчките медиуми уште пренесуваат дека Папандреу бил дециден дека Грција се сомнева дека Македонија навистина сака да се најде решение за спорот за името, во ситуација кога властите во Скопје преземаат чекори што му ...
сите 2 | | | веќе видена

next