Кака во последниот месец попусто изјавуваше дека е среќен во Реал Мадрид и дека својата иднина ја гледа како член на најтрофејниот европски клуб. Сепак, раководството на „кралевите“ има сосема поинакви планови и веќе го стави на листата за трансфер за да обезбеди средства за ангажман на нови засилувања во овој преоден рок. Шпанските медиуми обелоденија дека Кака ќе биде продаден на инсистирање на тренерот Жозе Мурињо, кој категорично му соопштил на претседателот Флорентино Перез дека Бразилецот воопшто не му е потребен во тимот. Првиот човек на „кралевите“ првин сакал да му даде на Кака нова шанса да се докаже во дресот на Реал, но по разговорот со Мурињо го сменил ставот и дал согласност ексфудбалерот на Милан да биде ставен на листата за трансфер. Челниците на Реал Мадрид се свесни дека нема да можат да ги вратат 66 милиони евра што пред две години ги платија за услугите на овој фудбалер, но упорно бараат 40 милиони евра за да му дозволат на Кака да ги смени клупските бои. Досега највисоката понуда ...
сите 3 | | | веќе видена

Смртта на младиот Мартин Нешковски е трагичен настан и треба да се задржи настрана од политичките дискусии, вели амбасадорот на ОБСЕ во Македонија, Ралф Брет, во интервју за „Радио Слободна Европа“. Според него, важно е да се овозможи одржувањето на демонстрациите, за луѓето слободно да ја изразат својата волја. - Во демократско општество е уставно загарантирано правото за демонстрации, собири и изразување на мислење. Важно е да се овозможи одвивање на демонстрациите за луѓето слободно да ја изразат својата волја и да имаат можност да покажат како се чувствуваат - вели Брет. Тој вели дека настаните околу случајот со загинатото момче, иако не треба да се поврзуваат директно со изборите, сепак ќе влијаат врз пошироката перцепција за впечатокот за завршување на изборниот процес. - Изборите имаат вредност како такви. Јасно дека тоа е придобивка за земјата. Сепак, и другиот настан ќе има свое влијание. Тоа е како мозаик. Има многу делови, некои се бели, други, пак, се повеќе сиви. Целата слика, всушност, е ...
| | веќе видена

Четири часа траела спасувачката мисија на полицијата, која била повикана да ги евакуира осумтемина фински туристи што поради завчерашното невреме биле „заробени“ на преспанскиот остров Голем Град. Сведоците на настанот велат дека се почнало нормално, времето било сончево, а езерото мирно. Околу 18 часот десетина туристи, од кои осуммина биле државјани на Финска, со две кајчиња тргнале на туристичка прошетка околу островот Голем Град, за кој имале слушнато дека своевремено бил престолнина на војсководецот Самоил. Но, кога двете кајчиња се доближиле до островот, од зад планината Галичица наишло невреме, проследено со силни ветришта и со пороен дожд. Бидејќи било невозможно да се вратат безбедно на брегот, групата, која била придружувана од локални жители, кои, всушност, ги управувале пловните објекти, решила да се засолни на тлото од Голем Град и од таму по телефон да побараат помош. Дури околу 23.30 часот еден од нив успеал да ја алармира полицијата во Ресен дека се „заробени“ на островот, не можат да пловат ...
сите 16 | | | веќе видена

Венецуелскиот претседател Уго Чавез по операцијата на Куба е во тешка здравствена состојба, пренесува шпанскиот весник „Ел Нуево хералд“ потпирајќи се на извори од американските разузнавачки служби. - Чавез е во критична состојба, не е на работ на смртта, но здравствената состојба и натаму му е сложена - пишува весникот. Владата во Каракас, во обид да ги прекине шпекулациите и гласините, тврди дека Чавез на 10 јуни успешно бил опериран од абсцес на карлицата и оти за две недели ќе се врати дома, додека опозицијата тврди дека претседателот боледува од рак на простата и, спротивно на Уставот, управува со земјата од странство. - Операцијата помина успешно, а Команданте наскоро триумфално ќе се врати дома. Ве уверувам дека тој успешно заздравува. Тој е многу силен човек - изјави неговиот брат Адан откако се врати од Куба. Шпекулациите за здравствената состојба на Чавез почнаа уште на почетокот на јуни кога Чавез отпатува на Куба и не се појави во јавноста повеќе од две недели. За да ги сопре гласините, тој во ...
сите 19 | | | веќе видена

Постои апсолутна забрана на тортурата во меѓународното право и ниту еден чин на тортура или друго нехумано постапување и казнување не може да се оправда со какви било исклучоци, порача народниот правобранител Иџет Мемети по повод 25 јуни, Денот за поддршка на жртвите од тортура. Токму таа забрана, како што посочува народниот правобранител, ги обврзува државите да ја почитуваат и да преземаат ефективни законски, административни, судски и други мерки за да се спречи тортурата и да се обезбеди соодветен одговор на нејзиното манифестирање, но и обезбедување целосна рехабилитација на нејзините жртви. - Меѓународниот ден за поддршка на жртвите од тортура е начин да ја истакнеме нашата цврста заложба за искоренување на тортурата и сите други форми на нехумано постапување и казнување и да ја истакнеме потребата за целосна рехабилитација на нејзините жртви. За жал, и покрај многубројните документи за забрана на тортурата и утврдените инструменти за превенција и заштита на луѓето од ова зло, конфликтите и тензиите во ...
| | веќе видена

Пијан шеесетгодишен жител на скопското село Горно Лисиче крвнички ја претепал сопругата со сукало, нанесувајќи и тешки повреди по главата и по телото. Повредената жена е задржана на лекување во болница, а полицијата го уапсила насилниот сопруг, за кој велат дека од поодамна им бил познат бидејќи неколку пати го апселе за кражби. Вчера полицијата поднесе кривична пријава за насилниот Т.С. за извршено кривично дело нанесување телесна повреда. Жртвата изјавила дека во саботата пред полноќ, во семејната куќа, без повод и причина ја навредувал, а потоа со сукало ја нападнал, нанесувајќи и повреди по главата и по телото. Потоа влегол во кујната, од каде што се вратил со нож заканувајќи и се дека ќе ја убие, но таа успеала да избега во спалната соба, каде што се заклучила и останала цела ноќ. Следниот ден, кога сопругот заминал на нива, жената по телефон ја алармирала полицијата. Околу 18 часот, под дејство на алкохол, се вратил дома и повторно почнал да ја навредува сопругата. Таа повторно избегала во спалната ...
сите 13 | | | веќе видена

Главната опозициска партија во Грција, Нова демократија, е со предност од 1,4 процент пред владејачката ПАСОК, покажуваат резултатите од последната анкета на агенцијата „Марк“. Според анкетата, Нова демократија има доверба од 24,1 проценти од избирачите, по што следува ПАСОК со 20 проценти, додека Грчката комунистичка партија од 7,5 проценти. Ваквите резултати доаѓаат во пресрет на гласањето на новите мерки за штедење, со кои ќе бидат воведени нови даноци, кастрења на јавната потрошувачка и со кои е предвидена приватизација на државните претпријатија. ЕУ и упати порака на Грција дека мерките ќе мора да бидат изгласани доколку сака да ја добие следната рата од кредитот што и беше доделен за да избегне банкрот. Според анкетата, мнозинството граѓани (68 проценти) се против предвремени избори, додека 22,7 проценти сметаат дека програмата не треба да се прифаќа дури и државата да оди во банкрот. Освен тоа, 60,3 проценти одобруваат консензус, додека 65,7 проценти не веруваат дека новиот состав на Владата ќе води ...
| | веќе видена

Прославениот хрватски тренер Томислав Ивиќ само шест дена пред да наполни 78 години почина во сплитската болница „Фирула“. Ивиќ ќе биде запомнет како брилијантен стратег, кој е еден од најзаслужните за развојот на модерниот фудбал што сега го практикуваат екипи како Порто, Атлетико Мадрид, Ајакс, Баерн Минхен, Бенфика. Тој боледуваше од дијабетес и во „Фирула“ беше примен во четвртокот, а здравствената состојба му се влошила наредниот ден кога и ја загуби битката за сопствениот живот. Томислав Ивиќ беше еден од најценетите хрватски и европски тренери, кој водеше екипи од дури 14 земји и четири национални репрезентации. Освојуваше трофеи во шест земји, СФР Југославија, Холандија, Белгија, Португалија, Шпанија и Франција. Неговата играчка кариера траеше само 136 натпревари, 125 во дресот на Сплит и само 11 во дресот на Хајдук за потоа целосно да се посвети на тренерската професија остварувајќи импозантни резултати. Освои седум национални шампионати (со Хајдук, Ајакс, Андерлехт, Панатинаикос, Порто) и седум ...
| | веќе видена

Актуелниот шампион во Формула 1, Себастијан Фетел, по саботните квалификации пред трката за Големата награда на Европа во Валенсија ја искористи можноста добро да го разгледа болидот на Ферари што го вози Фернандо Алонсо. Само неколку минути подоцна, возачот на Ред Бул искористи шанса да го разгледа и болидот на Мекларен во кој настапува Луис Хамилтон. Сликата на Фетел како детално ги разгледува конкурентските болиди во медиумите веднаш покрена шпекулации дека лидерот во генералниот пласман добил наредба од својот тим да ги шпионира противниците. Потегот на Фетел беше регистриран и од поранешниот возач на Мекларен, Мартин Брандл, сега коментатор на „Би-Би-Си“. - Ова е специфично барање на некој од Ред бул - прокоментира Брандл. Но, сето тоа беше брзо демантирано од шефот на Ред бул, Христијан Хорнер, кој изјави дека од Фетел никој не побарал да шпионира и да собира информации од конкурентските тимови. - Сите возачи се љубопитни и сакаат да знаат што имаат нивните ривали на управувачот. Фетел секогаш ...
сите 22 | | | веќе видена

Македонскиот интернационалец Лазо Мајнов од следната сезона ќе настапува во дресот на шпанскиот тим Торевиеха. Тој ќе биде вториот Македонец во шпанската лига АСОБАЛ, во која од лани игра и Кире Лазаров во составот на Сиудад Реал. Во Торевиеха 31-годишниот Мајнов се сели по половина сезона помината во Металург, каде што не се вклопи најдобро во шемата на тренерот Лино Червар. Мајнов во Металург дојде на полусезоната од словенечката Рибница. Во својата интернационална кариера леворакиот бек настапуваше и во екипата на Болоња во Италија, а претходно две сезони помина и во дресот на Загреб КО. Покрај договорот со Мајнов, клубот од Аликанте се засили со уште двајца странци, со Аргентинецот Агустин Видал и со Русинот Данил Чернов. По заминувањето на Мајнов, позицијата десен бек во Металург и натаму е најдефицитарна и најпроблематична за Червар. Се споменуваше името на хрватскиот ветеран Петар Метличиќ, најавен беше и ангажман на словенечкиот репрезентативец Ренато Вугринец, но од сето тоа не излезе ништо, а ...
сите 2 | | | веќе видена

Подобрување на состојбата во кардиохирургијата во Македонија, зголемување на превенцијата од кардиоваскуларни болести, едукација на населението и следење на иновативните методи, се дел од заложбите на Здружението на македонските кардиоваскуларни хирурзи, кое беше формирано викендот. Здружението, како што информира претседателот д-р Жан Митрев, се формира со цел да се отвори нов начин на комуникација и развој на кардиохирургијата во земјава. - Овој собир покажа дека желбата за средување на состојбите во здравството во Македонија е голема. Еден е начинот за подобро здравство, размена на идеи, следење на странските иновативни методи, вложување во превенција, наместо во лекување. Голема филозофија нема, туку само труд, надградба, вложување, комуникација. Еден е патот за успех, соработката - изјави Митрев. На состанокот беа презентирани повеќе трудови од делот на кардиоваскуларната хирургија на врвни имиња од Европа, како што се генералниот секретар на Европската асоцијација на кардиохирурзи, Клаудио Мунерето, ...
| | веќе видена

Најнадежниот македонски фудбалер Стефан Ристовски од идната сезона ќе биде дел од италијанскиот третолигаш Фоџа и ќе почне да настапува во сениорска конкуренција. Неговиот клуб Парма го отстапи во Фоџа затоа што нему му истече младинскиот стаж и веќе нема право да настапува за младинскиот тим на „млекарите“ во Првата лига. Од Ристовски се очекува да биде стандарден првотимец на позицијата десен бек во Фоџа и да му помогне на тимот да ги реализира амбициите за влез во Серија Б. Всушност, Ристовски сега го почнува трнливиот пат за докажување во сениорското фудбалско друштво во Италија, нешто што мораше да го помине и Горан Пандев кога од Интер беше отстапен во Специја. Стефан Ристовски својата кариера ја почна во Вардар, а пред да наполни 18 години направи трансфер во редовите на Парма. Тој е капитен на репрезентацијата на Македонија до 19 години, а редовен член е и на селекцијата што ја предводи Бобан Бабунски. Исто така, Ристовски првпат доби повик да биде дел и од А-репрезентацијата на Македонија на ...
сите 2 | | | веќе видена

Постудено време, со максимални температури од околу 30 Целзиусови степени, не очекува во наредните два дена. Синоптичарите објаснуваа дека невремето што ги зафати соседните земји кај нас единствено се манифестираше со пороен дожд, кој во петокот доцна вечерта врнеше во Берово и во неговата околина, како и со намалени температури. Од среда се најавуваат нови дождови. Денеска и утре времето ќе биде сончево со мала облачност, со умерен и со засилен северен ветер. Максималната температура за денеска е 30, а за утре 31 степен. В среда и в четврток во попладневните часови, особено во источните делови на земјата, се очекуваат дождови и грмежи што може да продолжат и во наредните денови. Температурите ќе се движат околу 32. степени. - Дали овие дождови ќе добијат поголеми димензии и ќе прераснат во невреме проследено со град е рано да се каже - велат во Управата за хидрометеоролошки работи. Невремето што во саботата ја зафати соседна Србија повреди десетина луѓе, а од градот, што беше голем колку јајце, се оштетени ...
сите 25 | | | веќе видена

Брачна двојка од Израел е осудена на условна затворска и парична казна откако признала дека украла повеќе предмети од музејот на Аушвиц-Биркенау, пренесува МИА. Мажот и жената биле приведени на аеродромот крај Краков, пред да заминат за Израел, а во нивниот багаж биле пронајдени стари предмети, меѓу кои имало ножеви, ножици и лажици. Тие признале дека ги украле предметите додека биле во посета на музејот. Иако за кражба на историски предмети од музејот во Полска може да се добие казна и до десет години затвор, брачната двојка ќе биде вратена во Израел. Двајцата ќе добијат условна казна, но ќе мора да уплатат и донација за заштита на спомениците во музејот. Се уште е непознато на колкава сума ќе биде донацијата. Најтешкиот случај на кражба од Аушвиц се случи во 2009 година кога еден Швеѓанец и петмина Полјаци ја украдоа таблата со натписот, која стои на главната капија. Знакот подоцна е обновен и поставен на местото. Меѓу 1940 и 1945 година нацистите во логорот Аушвиц-Биркенау убија најмалку еден милион луѓе, ...
| | веќе видена

Управата на бразилскиот прволигаш Фламенго на иновативен начин одлучи да ја смирува првата ѕвезда на екипата, Роналдињо, кој се наоѓа во лоша форма поради честите излегувања и ноќни забави. Фламенго одлучи да воведе жешка линија на која навивачите на бразилскиот тим ќе можат да се јават во секој момент доколку го видат Роналдињо да се забавува во раните утрински часови. За работата да биде лоша за поранешниот најдобар светски фудбалер, откако беше воведена линијата, телефонот е „вжештен“ од повици на загрижени навивачи на Фламенго. - Одѕивот е неверојатен, телефонот не престанува да ѕвони. Мислам дека на следниот меч Роналдињо ќе да даде се од себе - изјави клупскиот консултант Хозе Карлос Перуано. Повиците од навивачите вродија со плод и тој во победата на Фламенго над Атлетико Минеиро од 4-1 постигна гол, со што свирежите од публиката беа заменети со аплаузи. - Не се мешаме во неговиот приватен живот, но мора да се грижиме бидејќи даваме многу пари за Роналдињо - рече претседателката на клубот Патрисија ...
сите 3 | | | веќе видена

Возачот на Јамаха, Бен Спајс, славеше на трката за Големата награда на Холандија на патеката „Асен“ и дојде до својата прва победа во шампионатот на Мото ГП. До првиот триумф во кариерата Американецот стигна во својот 25. настап во кралската класа со време од 41:44.659 минут. Спајс на подиумот го придружуваа возачите на Хонда, второпласираниот Кејси Стонер и третиот Андреа Довичиозо. Трката во Асен, која е една од најпознатите во шампионатот на Мото ГП, и годинава изобилуваше со многу возбудувања. Најголемо изненадување, сепак, беше победата на Спајс, кој првото место го зазеде уште во првиот круг по судирот на неговиот тимски колега Хорхе Лоренцо и на Марко Симончели од тимот на Хонда. Во борбата за подиумот на Асен не успеа да се вмеша Валентино Роси, кој ја заврши трката на четвртото место. По седум трки во генералниот пласман во Мото ГП води Стонер со 136 бода, а го следат Лоренцо со 108 и Дивичиозо со 99. Следната трка во Мото ГП ќе се вози на 3 јули за Големата награда на Италија на патеката „Муџело“.
сите 2 | | | веќе видена

Мобилниот телефон што го држел со десната рака му попречил на полицискиот специјалец, 35-годишниот Сашо Панов од Злетово, да го избегне џипот „порше“ кој наидел од спротивниот правец, излетал од патот и загинал кога удрил во дрвјата крај патот. Несреќата се случи во саботата пред штипското село Долни Балван, додека Панов со своето „ауди“ патувал кон Штип. Во еден момент решил да претекне возило пред него и со голема брзина преминал на спротивната коловозна лента. Но, бидејќи во десната рака го држел телефонот, за да го избегне „поршето“ со српски таблички, нагло го свртел воланот со левата, загубил контрола врз „аудито“ и излетал во каналот крај патот. Панов починал на самото место. Смачканото тело од автомобилот го извлекувале пет пожарникари. Од тројцата патници што биле во „поршето“, едниот државјанин на Србија со полесни повреди е задржан на Одделението за ортопедија во штипската Клиничка болница, но не е во животна опасност. Очевидци на настанот велат дека ова е една од најопасните делници на патот.
сите 5 | | | веќе видена

Новата продукција „Фонолоџик“, чиишто ексклузивци се финалистите од првото издание на шоуто „Македонски идол“, со голема промоција го одбележа својот почеток. На промотивната забава со едночасовен настап се претставија македонските идоли Иван Раденов, Мики Секуловски, Деан Јованов и Биљана Ѓошева. На нивниот репертоар беа вклучени традиционални македонски песни, но и најнови светски хитови. Големата забава се одржа во летниот клуб „Парадизо“ на 23 јуни, кој, пак, беше целосно трансформиран во духот на „Фонолоџик“. Настанот беше обоен во боите и дизајнот на новата компанија, а забавата беше на ниво на најексклузивните промотивни настани во светот. Дел од промотивната забава беа и претставниците на највисоката деловна елита во Македонија, бизнисмени од странство, како и почесни дипломати и академски кадар. Продукцијата „Фонолоџик“ е нова маркетинг-агенција која нуди комплетни врвни решенија за своите клиенти, а нивна цел е внесување иновативност на пазарот и воведување светски трендови.
| | веќе видена

Хипхоп-составот „Токсикологија“ на 23 јули најавува голем концерт на Античкиот театар во Охрид. Концертот на овој хипхоп-состав ќе почне во 20 часот, а како гостин е најавен македонскиот рапер Тони Зен. По успешните концерти „Хип-хоп револуција“ од 2009 година и „Јас сум хип-хоп“ од минатата година, кои се одржаа во Античкиот театар, овој концерт е најавен во знакот на хип-хопот кој треба да го размрда Охрид. На сцената на Античкиот театар во составот на „Токсикологија“ ќе се претстават Скит Скитара, Пука Козметика, Сиги, Желе, АцеНЛ, Џоле, Слаткаристика, Диџеј Номадузз, Диџеј Димитри Је Ја, Соба 2 и Кацар. Покрај одличната хипхоп-музика од „Токсикологија“, најавени се и голем број изненадување за присутните. Билетите за овој концерт ќе се најдат во продажба од 1 јули. Се до 16 јули влезницата за концертот на „Токсикологија“ ќе чини 250 денари. Од 17, па до денот на концертот ќе чинат 350 денари, додека, пак, на самиот ден на концертот ќе чинат 450 денари.
сите 5 | | | веќе видена

Раководителите на фирми во наредниот период очекуваат да се зголеми производството во компаниите, но тоа, според нив, нема да значи и зголемување на бројот на вработени, оцениле во анкетата на Државниот завод за статистика. Негативни се очекувањата и за цените на производите, односно, според менаџерите на фирмите, во наредниот период се очекува просечните набавни цени на увозот да се зголемат, како и продажните цени на готовите производи. Според статистичките податоци, менаџерите на фирмите одговориле дека економската состојба во компаниите во мај годинава била поповолна во однос на истиот месец лани и во однос на претходниот месец. Оценката за обезбеденоста на производството со порачки е иста како и во претходниот месец. Обемот на производството на деловните субјекти во мај бележи мал пад во споредба со претходниот месец, но се очекува тоа да се зголеми. Резервите, пак, на готовите производи се зголемени во споредба со претходниот месец.
сите 13 | | | веќе видена

next