Севернокорејските власти ги затворија универзитетите на десет месеци за да ги испратат студентите на работни акции по повод 100-годишнината од раѓањето на основачот на земјата Ким Ил Сунг, која ќе се прославува во април в година. Исклучок се прави само за странските студенти, како и за тие што се последна година на студирање. Во април 2012 година во Северна Кореја ќе се одржат големи церемонии, посветени на стогодишнината од раѓањето на Ким Ил Сунг, татко на сегашниот лидер на земјата Ким Јонг Ил. Објавено е и дека дотогаш земјата треба да направи голем скок во развојот на економијата. Церемониите ќе се одвиваат под паролата „Да ги отвориме вратите на големата, просперитетна и моќна нација“. По повод јубилејот во Северна Кореја се почнати многубројни градби вклучувајќи и изградба на станбени згради-облакодери во центарот на Пјонгјанг, па студентите сега ќе мора поактивно да учествуваат во изградбата.
сите 6 | | | веќе видена

Индустриското производство во мај годинава пораснало за 6,9 проценти во однос на истиот месец лани, објави Државниот завод за статистика. Најголемо зголемување на производството од 27,3 проценти минатиот месец оствариле рудниците. Пораст на производството од 11,9 проценти имало и во преработувачката индустрија, додека пораст од 24,4 проценти е постигнат и во енергетскиот сектор. Според главните индустриски групи, производството во мај 2011 година во однос на мај 2010 година бележи пораст кај интермедијарните производи, освен енергија за 12,2 проценти, капитални производи од 87 проценти, кај трајните производи за широка потрошувачка од 103,9 проценти и кај нетрајните производи за широка потрошувачка од 10,2 проценти. Опаѓање за 30,1 проценти имало кај енергијата. Пораст на индустриското производство од 11,8 проценти, Заводот пресметал и за периодот јануари-мај годинава во однос на истиот период лани.
сите 30 | | | веќе видена

Членовите на британската комична дружина „Монти Пајтон“ повторно ќе соработуваат, а проектот што ги обедини по толку години е лажната биографија за прерано починатиот нивни колега Греам Чепмен. Чепмен почина во 1989 година од рак, меѓутоа неговите соработници од „Летечката дружина на Монти Пајтон“ не го заборавија, туку планираат на големиот екран да ги пренесат неговите фиктивни мемоари во вид на тридимензионална анимација. Според „Њујорк тајмс“, 15 различни компании ги прават анимациите, а секоја е задолжена за одредено поглавје од измислената биографија. Варира и траењето на секој анимиран сегмент, од три до 12 минути. Во филмот ќе биде искористен гласот на Чепмен, но придонес ќе дадат и неговите некогашни колеги Џон Клиз, Тери Гилијам, Мајкл Палин, Тери Џонс. Ерик Ајдл не учевтствува во проектот. Филмот треба да почне да се прикажува наредната година.
| | веќе видена

Дури 91 процент од студентите не би пријавиле корупција при упис на факултет затоа што сметаат дека тоа би било против нивниот личен интерес, покажува истражувањето на Младински образовен форум, објавено вчера. Истражувањето во кое учествувале 330 студенти од пет факултети при УКИМ (Правен, Филозофски, Филолошки, Машински и Електротехнички) и две фокус-групи од Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ покажува дека 63 проценти од нив познаваат некој што користел пријателски врски при упис на факултет, 60 проценти познаваат некој што користел партиски врски и 60 проценти познаваат студенти што користеле роднински врски. Исто така, 60 проценти од студентите воопшто и не знаат каде да пријават корупција, дури и ако сакаат тоа да го сторат. Голем дел од студентите, 81 процент, сметаат и дека голем проблем е ниското ниво на обученост на академскиот персонал. Т.А.
сите 3 | | | веќе видена

Тројца блиски соработници на италијанскиот премиер Силвио Берлускони може да се најдат на суд бидејќи подведувале проститутки и девојки за бунга бунга забавите на премиерот, пренесува АФП. Обвинителството во Милано веќе бара поведување процес за телевизискиот новинар Емилио Феде, агентот Леле Мора и регионалната советничка за регионот Ломбардија Николета Минети. Тие се обвинуваат дека се дел од организиран синџир за носење девојки на познатите забави на Берлускони. Девојките ги регрутирал Мора, Феде се грижел се да помине во тајност, а Минети, инаку поранешна забарка на Берлускони, е обвинета за организација на целата работа. Сослушувањето за случајот е закажано за 11 и на 13 јули. Инаку, на Берлускони веќе му се суди за секс со малолетната Мароканка Руби, која учествувала на забавите.
сите 4 | | | веќе видена

Манчестер јунајтед ја заврши потрагата по елитен голман успевајќи да го комплетира трансферот на Давид де Геа од редовите на Атлетико Мадрид. „Црвените ѓаволи“ бараа квалитетен чувар на мрежата, кој би го наследил пензионираниот Едвин ван дер Сар, а изборот на Алекс Фергусон падна токму врз Де Геа. Шпанскиот репрезентативец беше дел од селекцијата што се закити со титулата европски младински шампион, по што веднаш допатува во Манчестер, ги помина лекарските прегледи и го стави својот потпис на договорот со англискиот гигант. Со ангажманот на Де Геа челниците на Манчестер јунајтед ја надминаа сумата од 50 милиони фунти што ги потрошија за купување нови фудбалери летово откако претходно на „Олд трафорд“ пристигнаа и Ешли Јанг од Астон вила и Фил Џонс од Блекбурн.
сите 15 | | | веќе видена

Дуетот „Најдобро до сега“ на ексклузивците на „М2 продукција“, Елена Ристеска и Ламбе Алабаковски, е пуштен во македонскиот етер. Иако овие млади ѕвезди се долгогодишни соработници и колеги, ова е нивен прв дует. Тие имаат остварено слична соработка за песната „На некои други светови“, која ја исполнуваат двајцата, но заедно со Врчак. Музиката и аранжманот за „Најдобро до сега“ ги направи Дарко Димитров, а текстот е заеднички на Елена Ристеска, Ламбе Алабаковски и на Дарко Димитров. Се работи за нова композиција, која веќе јасно покажува дека е претендент да стане летен хит. Инаку, Елена и Ламбе, кои се и приватни пријатели, решени се да не мируваат ова лето. Тие во студиото на Димитров имаат многу обврски околу нивните нови албуми.
сите 2 | | | веќе видена

Доајенот на современото македонско сликарство, академскиот сликар Родољуб Анастасов, ги донира своите 389 дела, односно целото негово творештво работено од 1957 година до 2010 година, на Музејот на град Скопје. Станува збор за цртежи, акварели, пастели, како и дела работени во комбинирана техника и масло на платно. Договорот за донацијата ќе биде потпишан денеска, а од Музејот на град Скопје велат дека по повод овој вреден легат од донаторот Родољуб Анастасов, градскиот музеј во соработка со Градот Скопје и Министерството за култура на Р.Македонија, прави напор да се најдат материјални средства за адаптација на просторот за поскоро оформување на галерија што ќе го носи името на Анастасов.
сите 8 | | | веќе видена

Четириесет и четиригодишен жител на Македонска Каменица, кој бил и претседател на еколошкото друштво „Здравец 2002“, осомничен е од полицијата за трошење пари на друштвото, па поради тоа против него поднеле кривична пријава за извршено кривично дело злоупотреба на службената положба и овластување. Во период од 2007 до 2009 година, сега веќе осомничениот еколог без да подготви проекти за потребите на еколошкото друштво, што било во спротивност на Законот за здруженија и фондации, добил 7.000 евра од Општината Македонска Каменица за потребни за друштвото, но, парите ги потрошил за лични потреби.
| | веќе видена

Осум години откако Џевни Хисени ја подметнал бомбата на пругата Скопје - Белград и завчера од Основниот суд во Скопје е осуден за кривично дело тероризам со четири години затвор. Тој, според судот, на 17 март 2003 година околу четири часот на меѓународната железничка пруга Скопје - Белград предизвикал експлозија откако претходно купил експлозив и го задолжил сега веќе осудениот познаник Авдиљ Јакупи да обезбеди луѓе кои ќе го постават и активираат. Експлозивот бил активиран и од експлозијата биле отштетни два вагона на ЈП „Македонски железници“.
сите 2 | | | веќе видена

Осумнаесетгодишната Цанка Мисковска од Крушево, вчера, крај надвозникот кон селото Ивањевци, на магистралниот пат Битола - Прилеп, била прегазена од автомобил „фолксваген венто“. Според полицијата, младата крушевчанка една минута пред несреќата се симнала од автобус крај магистралниот пат. Кога се обидела да го премине магистралниот пат, во неа директно удрил возачот на „вентото“, Кире Пичуловски. Од силниот удар таа веднаш починала, а вчера по наредба на истражен судија телото на девојката е однесено за обдукција.
сите 2 | | | веќе видена

Двајца штипјани и еден скопјанец, кои беа обвинети за незаконско влегување во компјутерски систем, завчера се осудени на осумгодишна затворска казна. Водачот на групата е осуден на три години и десет месеци, неговиот прв помошник на две години и шест месеци, а нивниот соработник на една година затвор. Тие, според обвинителниот акт, од април до јули 2009 година создале група која купила фалсификувани кредитни картички и од банкомати на Комерцијална банка-Скопје и на Охридска банка подигнале околу 19.000 евра.
сите 2 | | | веќе видена

Полицаец од Кавадарци бил повреден кога бил ангажиран да заштити извршител, кој, пак, требало да одземе „форд фокус“ од 35-годишен кавадарчанец. Кога ги видел извршителот и полицаецот, бесниот кавадарчанец влегол во возилото, се заклучил, го стартувал и враќајќи се наназад удрил во полицаецот па го туркал со возилото околу 10 метри, по што избегал. За брзо време по инцидентот, нервозниот кавадарчанец бил пронајден и уапсен, а против него од полицијата најавија дека ќе поднесат кривична пријава.
сите 2 | | | веќе видена

Група синдикални активисти во Грција вчера поставија транспарент на Акропол со кој го повикуваат народот на контранапад на новите пакет-мерки за штедење, за кои грчкиот парламент вчера требаше да ја почне расправата. Околу 300 членови на комунистичкиот синдикат ПАМЕ во подножјето на Партенон поставија огромен транспарент на кој на грчки и на англиски јазик пишува: „Народите имаат власт и никогаш не се предаваат. Организирајте контранапад“. Синдикатите повикаа на целосна блокада на земјата, но и на Собранието, за пратениците да не можат да влезат и да гласаат за контроверзното штедење, кое ќе мора да го плаќа обичниот граѓанин. Сепак, новата петгодишна програма за штедење мора да биде усвоена бидејќи е основен предуслов за добивање на новата рата од кредитот во износ од 12 милијарди евра од ММФ и од Европските финансиски институции. Пред жестоката дебата премиерот Јоргос Папандреу изрази оптимизам и најави дека програмата ќе биде усвоена иако против неа е опозицијата и неколку пратеници од неговата партија. ...
сите 15 | | | веќе видена

Ова, можеби, е последниот број на весникот „Време“ што читателите го држат во раце. По седумгодишното успешно постоење на медиумскиот пазар, најтиражниот весник „Време“, но и весниците „Шпиц“ и „Коха е ре“, е пред најсериозната закана за затворање досега откако во петокот Управата за јавни приходи (УЈП) ги испорача решенијата за присилна наплата на евентуалните долгови на медиумите. За да си го наплати долгот, УЈП ја блокираше сметката на „Плус продукција“, под чијашто капа излегуваат трите дневни весници, на сума од околу еден милион евра. Под сериозна закана за згаснување се најде и телевизија „А1“, на чијашто адреса, исто така, УЈП испорача неколку решенија за присилна наплата во вредност од 9,5 милиони евра. Од правната служба на медиумите истакнуваат дека побарувањата и натаму ќе растат бидејќи деновиве очекуваат уште неколку решенија за присилна наплата. - УЈП ни испорача решенија за присилна наплата по три основи за „Плус продукција“. Побарувањето од 40 милиони денари е за персонален данок, 11 милиони ...
сите 18 | | | веќе видена

Правници, економисти, политиколози, педагози, инженери и лекари се најчесто професиите на народните претставници што ќе го сочинуваат новиот, седми по ред, парламентарен состав. Многу помал е бројот на универзитетски професори, а минимален е бројот на пратениците без високо образование. Повеќето пратеници имаат високо образование и се на средна возраст, односно меѓу 30 и 50 години. Стручњаците сметаат дека фреквенцијата на правници, економисти и на лекари во политиката се должи и на тоа што околу овие професии се вртат сите јавни работи кои во суштината, на некој начин, се јавни служби кои во себе ги содржат и технократскиот карактер и општествениот момент. Тоа што е сигурно е дека во наредните четири години премиер ќе биде актуелниот Никола Груевски, кој е магистер по економски науки. Во новиот парламентарен состав повторно меѓу повозрасните пратеници фигурираат Љубисав Иванов-Ѕинго, по професија рударски инженер и Тито Петковски, правник, кои во пратеничките клупи седат од осамостојувањето на Македонија, а ...
| | веќе видена

Поради ниските плати и лошите услови за работа, дипломираните лекари се почесто среќата си ја бараат во странство, а државата нема стратегија да спречи ситуација во која ќе останеме без медицински кадар. Но, затоа нашите соседни држави веќе имаат план како да ги земат под свое, не само дипломираните туку и младите луѓе од земјава што сакаат да студираат медицина. Според извори на „Време“, на есен на Медицинскиот факултет во Софија ќе се запишат 1.000 студенти од Македонија, без да полагаат приемни испити, без партиципација и со многу други поволности. Наспроти незаинтересираноста на нашата држава, бугарскиот премиер Бојко Борисов изјавил дека сите странци што учат на Бугарија треба да бидат задржани да работат таму за да се компензира одливот на кадри во Западна Европа. Како што дознава „Време“, студентите што ќе се запишат на Софискиот универзитет не само што нема да полагаат испити и нема да плаќаат партиципација туку ќе земаат стипендии, ќе добиваат бесплатни купони за храна во студентските мензи, а ...
| | веќе видена

Политичките аналитичари се поделени околу резултатите од поделбата на власта меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Според дел од нив, партијата од Мала Речица добила подобра распределба на позиции во идниот владин кабинет, за разлика од досегашната, и со тоа поголема можност да ја спроведе својата програма. Другиот дел од политичките аналитичари, пак, сметаат дека ДУИ морала подобро да ја искористи позицијата што ја доби по изборите на 5 јуни, кои и овозможија да биде клучот за формирањето на идната влада. Партијата на Али Ахмети во новата влада ќе има пет министерски и две вицепремиерски позиции. Покрај вицепремиер за спроведување на рамковниот договор, ДУИ добива и вицепремиер за евроинтеграции. Под нивна контрола ќе бидат и министерствата за одбрана, правда, економија, локална самоуправа и за животна средина. Партијата на Ахмети ќе има и четворица заменик-министри и тоа во ресорите здравство, внатрешни работи, финансии и транспорт и врски, како и пет државни секретари во министерствата за информатичко општество, ...
сите 48 | | | веќе видена

Современиот спорт носи со себе голема одговорност, притисокот врз играчите е огромен, а да се дојде до успех во кој било спорт е пеколно тешко. Кога еднаш ќе ја почувствуваат сласта на успехот, спортистите се свесни дека тоа е плод на нивната напорна работа, но, исто така, и веруваат дека дел од нивните позитивни резултати се должи на ритуалите што ги изведуваат пред и за време на натпреварите. Моментно најактуелен е првиот светски тениски рекет, Рафаел Надал, кој важи за еден од најсуеверните спортисти на денешницата. Најинтересен е неговиот ритуал со шишињата за вода кои стојат на теренот покрај неговата клупа, а една од нив мора да биде ледена. По секој гем заледеното шише го врти кон делот на теренот на кој ќе игра, а постојано ги предупредува децата задолжени за топчињата да не му ги поместуваат ниту празните шишиња. Неговата опрема мора да биде под конец, логото на маичката мора да биде паралелно со земјата, додека чорапите не смеат да бидат повисоки од 15 сантиметри над патиките и мора да бидат ...
| | веќе видена

Почнаа разговорите на раководството на Фудбалската федерација на Македонија со кандидатите за селектор на националниот македонски тим. Првиот со кого вчера претседателот на ФФМ и генералниот секретар, Хари Хаџи-Ристески и Игор Климпер, имаа можност да поразговараат за неговата визија за репрезентацијата беше Ѓоко Хаџиевски. - Да се биде селектор на Македонија во една ваква сложена ситуација не е лесна работа, но, исто така, е убав и голем предизвик. Сметам дека моето долгогодишно искуство и фактот дека македонската репрезентација во времето кога јас бев селектор ги направи најдобрите резултати, и тоа со фудбалери што беа речиси непознати во Европа, се доволна препорака за претседателот и за УО на ФФМ - вели Ѓоко Хаџиевски. Раководството на ФФМ веќе ги утврди критериумите што ќе треба да ги задоволи кандидатот, но не е спорно дека сите повикани кандидати во разговорот ќе потврдат дека се што бара ФФМ, тие ќе исполнат и дека се подготвени да ги исполнат барањата на раководството на федерацијата. Но, многу ...
сите 16 | | | веќе видена

next