Македонија и Албанија заеднички ќе бараат од Грција да им ги врати одземените имоти на протераните бегалци, како и правото слободно да можат да ја посетат земјата во која се родиле. Откако македонското Собрание пред три години донесе Резолуција со која државата се обврза дека ќе ги штити нивните права, деновиве слична резолуција се подготвува и во Албанија. Откако таа ќе се донесе, државните врвови на двете земји ќе настапат здружено пред надлежните меѓународни организации, како што се Обединетите нации, Европската унија, Советот на Европа и Хелсиншкиот комитет за човекови права. И во Македонија и во Албанија сметаат дека трагедијата на бегалците е многу слична, а тоа е геноцидот направен врз нив од страна на грчките власти, па затоа со заеднички сили многу полесно ќе дојдат до посакуваната цел. Ѓорги Доневски, претседател на Здружението на децата-бегалци, вели дека Македонците од егејскиот дел како и Албанците од Чемерија мора да ги добијат своите права и дека работите одат во тој правец. - Грција ја сфати ...
| | веќе видена

Порастот на економијата од 3,5 проценти, кој го очекува Владата, не е доволен за намалување на невработеноста и за раздвижување на стопанството, тврдат економисти и бизнисмени. Со таков пораст, велат тие, државата може да очекува зголемување на вработеноста за еден до најмногу 1,5 проценти. За поголемо намалување на невработеноста, која е проблем на државава веќе две десетлетија, е потребен стабилен двојно повисок пораст на економијата во траење од неколку години. - Очекуваме позитивниот тренд на пораст на домашниот бруто-производ да продолжи и во наредниот квартал и до крајот на 2011 година, со ниво можеби повисоко од предвиденото од 3,5 проценти. Тоа ќе овозможи минимално намалување на невработеноста од 1 до 1,5 процент - вели Митко Алексов, извршен директор на Сојузот на комори. Ваквите очекувања, вели Алексов, се темелат на постепеното одминување на кризата на глобално ниво, на зголемување на побарувачката на македонските производи во странство, но и на домашни и странски инвестиции, зголемена кредитна ...
| | веќе видена

По повеќе од една година и два неуспешни тендера, градските власти конечно избраа консултант кој треба да им понуди најдобро решение за средување на хаосот со билбордите во Скопје. Прашањето за рекламните паноа од секаков тип, кои го преплавија градот и го окупираа секој слободен простор, од зелените појаси, пешачките патеки, канделабрите, па се до фасадите на зградите, повторно се отвори на последната седница во Градското собрание. Според раководителот на секторот за сообраќај во Градот, Зоран Дамјановски, тендерот за консултант е завршен и пред една недела е потпишан е договор со избраната фирма „Грант торнтон“ во здружение со „Поленак“ и со Завод за урбанизам на Град Загреб. Тие треба да изработат студија во рок од шест месеци, а за тоа ќе добијат околу 96 илјади евра од Градот. - Консултантот за билбордите за сметка на Град Скопје треба да изработи комплетна и издржана студија за правните, економските и за урбанистичките аспекти за регулирање на ова прашање. Тимот што ќе работи на студијата ќе треба да ...
| | веќе видена

Жаба со очници, слепа змија и делфин со тркалезна глава се само три од 1.060 нови видови животни што неодамна беа откриени на неверојатниот малезиски остров Нова Гвинеја. Тоа претставува уште еден доказ дека Нова Гвинеја е еден од биолошки најбогатите региони со голем број ендемични видови чијшто опстанок е загрозен од човечките активности, велат научниците. Истражувачката експедиција беше организирана во периодот од 1998 до 2008 година, но сите резултати неодамна беа сумирани. Стручњаците истакнуваат дека голем број од уникатните суштества се во сериозен ризик од изумирање. Во каталогот со новооткриени видови влегоа 218 нови видови растенија, 43 влекачи, 12 цицачи, 580 безрбетници, 134 водоземци, 2 птици и 71 риба (меѓу кои и екстремно ретката речна ајкула долга 2,5 метри). Нова Гвинеја е најголемиот тропски остров на Земјата и е поделен меѓу државите Папуа Нова Гвинеја на исток и Индонезија на запад. Таму се наоѓа третата по големина дождовна шума во светот, која според површината што ја зафаќа е веднаш по ...
| | веќе видена

Судовите во Македонија изминатата година не пресудиле ниту една алтернативна казна или мерки, ниту една условна пресуда со заштитен надзор, условно прекинување кривична постапка ниту, пак, на некој му одредиле општокорисна работа во замена за одлежување казна затвор. Вкупниот број осудени полнолетни лица, според Државниот завод за статистика, за мината година изнесува 9.169 граѓани, од кои 669 се жени. Наспроти сите овие мерки што ги овозможува Кривичниот закон, тие ги казнувале граѓаните со затворски и со парични казни. Пријавените, обвинетите и осудените полнолетни и малолетни лица, според Државниот завод за статистика, бележи благо намалување на процентот за минатата година, во споредба со 2009 година. Лани во државава биле пријавени 15.383 граѓани, што споредбено со 2009 година бележи минимално намалување за само 0,8 проценти. За сторени кривични дела, малолетници биле 1.244, што во споредба со истиот период од 2009 година е намален за 18,1 проценти. Бројот, пак, на осудени малолетни лица за 2010 година, ...
| | веќе видена

По тазе промоција на новиот видеозапис за песната „Мир и љубав“ на „Ем-Ти-Ви“, популарната група „С.А.Р.С“ вечерва ќе настапи пред македонската публика во летниот клуб „Хавана“ во Скопје. Како предгрупа ќе настапи скопскиот состав „Лабаво, лавабо“, кои се и блиски пријатели со членовите од белградскиот состав. Концертот на „С.А.Р.С“, што е кратенка од „Свежо ампутирана рука Сатријанија“, пред публиката во „Хавана“ ќе почне во 21 часот. -Тие се една од најомилените групи на македонската публика. Иако важат за една од најпознатите групи во регионов, тие се и најскромни - објасни организаторот на овој настап, Војдан Петковски. Тој додаде дека иако публиката неодамна можеше да ги види во рамките на „Скопје гори“, ова ќе биде прв самостоен концерт на „С.А.Р.С“ во Скопје. Музиката на „С.А.Р.С“ е препознатлива по својата жанровска мешавина на звуци од поп, рок, реге, џез, блуз и хипхоп-музика. Во 2007 година „С.А.Р.С“ ја издадоа песната „Буѓав лебац“, која за кратко време стана една од најпопуларните песни во ...
сите 2 | | | веќе видена

Поранешниот лидер на СДСМ, Владо Бучковски, во својата последна колумна упати уште една „отровна стрела“ кон дел од своите сопартијци нарекувајќи ги „мерачи на аплаузи“ и повикувајќи ги уште еднаш да побараат сериозна анализа за изборните резултати. Според него, ваквиот „говор на омраза“ е причината поради која во конечниот извештај за изборните резултати мора да има посебно место за „фамозните мерачи на должината на аплаузите“. „Тие што мене ‘ме срушија‘ заради заслугите, станаа дел од најблиското опкружување на новиот претседател... беа таму се до првиот нареден пораз, на парламентарните избори во 2008 година... Радмила си даде оставка по загубените избори... тие останаа и понатаму во првите редови да шефуваат, да станат пратеници... да ја мерат должината на аплаузот... Што е заклучокот што се наметнува, ако не чинев јас, ако не чинеше Радмила, па дури Зоки Заев... како тоа само тие се вредни, си се менуваа претседателите, а тие остануваа во првите редови“ - прашува Бучковски. Тој е дециден дека сега е ...
| | веќе видена

На неколку дена пред почетокот на жетвата на пченицата, се уште не се знае откупната цена на лебното жито. Двете земјоделски здруженија - Федерацијата на фармери и Асоцијацијата на земјоделци - најавија дека нема да ја дадат пченицата за помалку од 15 денари за еден килограм. За мелничарите таа цена е превисока и бараат слободен увоз на лебно жито од регионот, а рестриктивни мерки за увоз на евтино српско брашно за да не го уништи нивното производство. И земјоделците и мелничарите не очекуваат несогласувањата за откупната цена на пченицата да го поскапат лебот затоа што државата уште во јули ќе интервенира со откуп на жито за стоковните резерви. - Не можеме да ја дадеме пченицата за помалку од 15 денари за еден килограм затоа што под таа цена би оделе на сопствена штета. Според најголемиот производител на жито, ЗК „Пелагонија“, ако се продаде пченицата по оваа цена, ќе се вратат трошоците за производство на пченица за оваа година, ќе има плати за вработените и ќе останат и пари за сеидбата в година - рече ...
сите 7 | | | веќе видена

Автомобилскиот пазар во земјава се наоѓа речиси во целосна стагнација, а на тоа укажуваат бројките за слабиот увоз и продажба на нови и стари автомобили во земјава. Исчезна ланската еуфорија во овој период од годината за купување половни автомобили, но не закрепнува ниту продажбата на нови возила која паѓа веќе три години. Увозниците се жалат дека стотици непродадени возила стојат по плацевите и салоните, а купувачите стануваат се поретки. Причината за таквата состојба увозниците на нови автомобили ја лоцираат во либерализацијата и презаситеноста на пазарот со возила. Според податоците на Царинската управа, во мај трговците со нови возила увезле 597 возила, што е стотина повеќе во однос на април, тие, пак, што работат со половни автомобили, увезле вкупно 2.771 возило, што е помалку за 260 возила во однос на претходниот месец. Продажбата на нови автомобили за првите пет месеци од годината споредено со лани е намалена за осум проценти, додека во однос на најдобрата година за автомобилскиот бизнис со нови ...
| | веќе видена

Танцувачкото дуо кое „не слуша, туку чувствува“, во состав од Милица Џокиќ и од Ненад Махмутовиќ, освои најголем број гласови од публиката, со што стана победник на второто издание на српската верзија на шоуто „Јас имам талент“. Џокиќ и Махмутовиќ, кои се членови на Здружението на лица со оштетен слух од Параќин си заминаа дома со чек од 100.000 евра, што на сцената го примија со насолзени очи. Тие изјавија дека еден дел од својата парична добивка ќе донираат на здружението. Второто место му припадна на младиот тапанар Ѓурад Ќуриќ, кој освои скутер и приватно здравствено осигурување, а „бронзата“ заврши во рацете на свирачката на хармоника, Анџела Николиќ, која, исто така, си доби здравствено осигурување. Од самиот почеток на натпреварувањето, Милица и Ненад со својата храброст и позитивна енергија ги освоија срцата на публиката. Тие имаат проблеми со слухот, најмногу им недостига комуникацијата со другите, но музиката е нивна незаменлива и огромна љубов. - Броиме, и тогаш играме - објаснија тие пред ...
сите 3 | | | веќе видена

Списанието „Тајм“ во своето интернет-издание го прогласи „Пинокио“ за најдобар анимиран филм на сите времиња. Магазинот направи листа на 25 најдобри анимирани остварувања. Насловите што се најдоа на овој избор маѓепсуваа, образуваа и забавуваа генерации деца и важат за најпродавани филмови во светот. Филмскиот критичар на „Тајм“, Ричард Корлис направи листа на 25 филма, меѓу кои на последното место се најде „Дамата и скитникот“. Приказната за дрвеното дете кое лаже и му расте носот во продукција на Дизни се најде на првото место на листата, а веднаш зад неа е научно-фантастичниот филм „Вол-И“ од 2008 година. На третото место заврши компилацијата на кратки цртани на „Ворнер брос“, „Душко Долгоушко-Птицата тркачка“ од 1979 година, а четвртото место му припадна на цртаниот филм за слончето кое лета Дамбо. „Пинокио“ дојде во студиото на Волт Дизни по приказната за Снежана и се базира на приказната на Карло Колоди од 1883 година. Во објаснувањето од Корлис за изборот на овој филм пишува дека „Пинокио“ ја ...
сите 2 | | | веќе видена

Сто и дванаесет македонисти, професори по македонски јазик и литература, преведувачи, научни работници, слависти и студенти што го изучуваат македонскиот јазик од 24 земји учествуваат во работата на 44. Меѓународен семинар за македонски јазик, литература и култура што вчера почна во Охрид. Велимир Стојковски, ректор на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ од Скопје, кој го организира семинарот, потсети дека овој собир претставува мост меѓу генерациите, преку кој поминале повеќе од три илјади слушатели од повеќе од 45 држави, но и млади македонисти што успешно ја продолжуваат работата на своите учители во 11 лекторати и во 19 центри во кои се изучува македонскиот јазик низ светот. Директорот на Меѓународниот семинар за македонски јазик Максим Каранфиловски изјави дека клучните настани на кои ќе биде ставен акцентот на семинарот и во рамките на годинешната научна конференција е јубилејот 90 години од раѓањето на Блаже Конески, потоа 150 години од издавањето на „Зборникот“ на браќата Миладиновци, но додаде ...
сите 2 | | | веќе видена

Покрај проблемите што ги има на глобален финансиски план, во Грција наголемо се лажирале и фудбалски натпревари, и тоа од највисок ранг. Весникот „Та неа“ тврди дека, освен тоа што во корупциските зделки и местењето фудбалски мечеви учествувале дел од сопствениците на најголемите клубови, како шампионот Олимпијакос, има сериозни наводи дека биле лажирани и дел од натпреварите на фудбалската репрезентација на Грција. Истрагата што беше спроведена во Атина, при што беше приведен сопственикот на шампионот Олимпијакос и претседател на лигата, Вангелис Маринакис, како и газдите на Олимпијакос Волос, Кавала, Астерас, сега продолжува и во регионот на Солун. Ќе се „чешлаат“ клубовите Арис и ПАОК, а „Та неа“ објави дека полицијата веќе открила документ кој ќе послужи како доказ дека во местењето учествувала и фудбалската репрезентација на Грција. Претходно, веќе беше уапсен напаѓачот Аврам Пападопулос, кој е исфрлен од националниот тим, а се очекуваат уште многу други шокантни докази за зделките со обложилниците. Во ...
сите 3 | | | веќе видена

Општините ќе останат без атрактивното земјиште, кое Министерството за транспорт и за врски го распродаде пред да премине под управување во локалната самоуправа, се жалат градоначалниците. Една половина од општините сигурно нема да го добијат земјиштето на управување зашто сертификати за управување на земјиштето добиле 192 вработени во јавната администрација од 48 општини, а земјата е поделена на 85 локални единици. Општините со вработени со сертификат неделава треба да ги усвојат годишните планови за управување на земјиштето. Другите, за да ги исполнат потребните услови, ќе треба да го почекаат септември, кога Заедницата на единиците на локалната самоуправа ќе организира нови обуки за добивање сертификати за управување на државното градежно земјиште. Единствен услов што го исполнуваат сите општини во земјава е електронски систем за јавно наддавање, зашто голем дел од помошта од странските амбасади и финансиски институции била условена токму со електронскиот начин на наддавање. Во општините што ги исполнуваат ...
сите 2 | | | веќе видена

Најавеното намалување на данокот на додадена вредност (ДДВ) во туристичките услуги од 18 на пет проценти, што го вети Владата пред изборите, нема да даде ефекти годинава. И да се изгласа веднаш по формирањето влада, првите ефекти ќе дојдат в година. Во Здружението за туризам и за угостителство при Стопанската комора на Македонија велат дека ова е така затоа што цените на аранжманите за летната сезона годинава се веќе формирани со цени во кои е пресметан ДДВ од 18 проценти. Оттаму предупредуваат дека за да се намали хотелското сместување во земјава свој придонес треба да дадат и менаџерските тимови на хотелите. - Намалувањето на ДДВ од 18 на пет проценти, субвенционирањето на каматите за изградба на мали хотелски капацитети и инвестирањето во инфраструктура ќе придонесе за развој на туризмот, но ефекти може да очекуваме в година. Туристичките услуги ќе поевтинат за најмалку 13 проценти, а менаџментите на хотелите треба да придонесат за дополнително намалување, зашто хотелите кај нас имаат иста цена во текот ...
сите 4 | | | веќе видена

Возачот на Мекларен, Луис Хамилтон, призна дека ја загубил битката за шампионската круна иако сезоната во Формула 1 е на крајот од првата половина, извозени се осум од вкупните 19 трки. Повод за таквата изјава на шампионот од 2009 година беше триумфот на Себастијан Фетел на неделната трка за ГН на Европа во Валенсија. На актуелниот првак ова му беше шеста победа од досегашните осум трки. Единствени што забележале победи во сезонава во која доминира Фетел се токму двајцата возачи на Мекларен. Хамилтон го победи Фетел на трката во Кина, а Џенсон Батон славеше на трката за ГН на Канада во Монтреал. Но, последниот настап во Валенсија, на кој Фетел одново беше супериорен, а Хамилтон и Батон завршија на четвртото и на шестото место, дефинитивно ги оддалечи од борбата за титулата. - Сакам да ги завршам трките до крај. Себастијан отиде многу далеку и тешко дека некој сега може да го сопре или да биде подобар од Ред Бул. Реално, Фетел освои многу, победи на шест од првите осум трки и треба да не заврши ниедна од ...
сите 10 | | | веќе видена

НАТО веќе сто дена ја бомбардира Либија, но засега без успех бидејќи Моамер Гадафи и натаму е на власт, крвопролевањата и натаму траат, а двете страни не можат да извојуваат целосна победа. Иако членките на НАТО истрелаа околу 5.000 проектили врз силите на полковникот, а дипломатите бараат решение за судирот, борбата меѓу бунтовниците и силите на Гадафи се уште беснее. Најжестоките борби сега се водат на околу 80 километри југозападно од главниот град на Либија, Триполи. Во меѓувреме, Гадафи се согласи со предлогот на Африканската унија (АУ) да не учествува во преговорите за ставање крај на четиримесечниот конфликт. Бунтовниците тврдат дека најкрваво е во областа Нафус, во близината на стратегиски важниот град Бир ел Ганам. Тој дел е особено важен бидејќи се наоѓа на околу 30 километри од западната капија на либиската престолнина. Бунтовниците во овој момент го контролираат источниот дел од Либија и делови од западниот дел. Во меѓувреме, на состанокот на АУ во Јоханесбург е поздравена одлуката на Гадафи да ...
сите 17 | | | веќе видена

Јувентус ќе излезе како победник од трката по Серхио Агуеро откако на овој фудбалер му било кажано дека нема да може да ја продолжи својата кариера во Реал Мадрид. Аргентинскиот голгетер не криеше дека би сакал да се пресели во редовите на „кралскиот клуб“, но челниците на Атлетико Мадрид останаа цврсти на ставот да не го продадат својот најдобар фудбалер на лутиот ривал. За трансферот на „Сантијаго Бернабеу“ да биде реализиран, Реал Мадрид би требало да плати 45 милиони евра за да ја активира клаузулата за раскин на договорот меѓу Агуеро и Атлетико, но управата на „кралевите“ веќе стави до знаење дека нема намера да потроши толку пари за Аргентинецот. Таквата ситуација ќе ја искористи Јувентус, чиешто раководство е во интензивна потрага по фудбалска мегаѕвезда што би го препородила овој тим. Агуеро флертуваше со „старата дама“ пред еден месец, но за очекување е преговорите меѓу неговите агенти и директорите на Јувентус да се интензивираат во следните неколку дена, за трансферот да може да биде комплетиран ...
сите 10 | | | веќе видена

Актуелниот селектор на кошаркарската репрезентација на Македонија, Марин Докузовски, е најсериозен кандидат за тренерската функција во тимот на Лукоил академик. Бугарскиот тим што долго време доминира во шампионатот на нашиот источен сосед летово се раздели од Јовица Арсиќ, а челниците на клубот се убедени дека токму Докузовски е вистинскиот човек за нов стратег на тимот. Искусниот стручњак беше прв тренер на Лукоил во периодот од 2005 до 2007 година кога успеа да му ги донесе на овој тим титулите во домашното првенство и во националниот куп. Иако потоа си замина од Софија, Докузовски останал во одлични односи со управата на Лукоил, па логично е што челниците на бугарскиот гигант инсистираат токму македонскиот селектор да биде нов тренер на нивниот тим. Македонскиот кормилар не беше достапен да даде коментар на тие информации. Сепак, во кошаркарските кулоари се шпекулира дека неговиот договор како селектор на „црвено-жолтите“ нема да биде продолжен по завршувањето на ЕП 2011, па логично е што Докузовски уште ...
| | веќе видена

Родител и две малолетни деца, кои се возеле на педалинка, на безмалку два километра од брегот на Охридско Езеро, вчера, во драматична акција за спасување изведена од припадници на МВР и од Единицата за заштита и за спасување од скопската општина Карпош, биле спасени од високите бранови и од силниот ветар, кој не им дозволил да се вратат безбедно на брегот. Околу 11 часот тие тргнале од брегот на Струга да се возат по езерото. Во еден момент почнал да дува силен ветер, а брановите преминувале преку пловниот објект и било невозможно да се контролира ситуацијата. Додека тој се обидувал да ја одржи педелинката стабилна, неодамна формирана единица за заштита и за спасување од скопската општина Карпош била на повеќедневна обука во Струга. Кога ја тестирале опремата за нуркање и вежбале пливачки техники на длабочина од 50 метри, тимот забележал на околу еден километар од брегот неподвижен пловен објект како плута по езерото, а на него има три лица. По интервенцијата на Црвениот крст биле информирани дека станува ...
сите 2 | | | веќе видена

next