Вишиот управен суд од вчера официјално почна со работа, а ќе одлучува по жалбите против одлуките на Управниот суд донесени во прв степен. Ова значи дека граѓаните што не се задоволни од одлуките на Управниот суд, а се однесуваат на одлуките што ги носат Владата, општините и градот Скопје, од денеска ќе можат да се жалат пред новиот Виш управен суд. Истата можност им е дадена и на фирмите, кои ќе можат да се жалат ако утврдат дека државата не ги почитува договорите што ги потпишала со нив. - Новиот суд ќе одлучува по жалби на граѓаните, но и ќе го решава судирот на надлежности на органите на управата, општините, но и судирот на надлежности на носителите на јавни функции - вели министерот за правда Михајло Маневски. Пред околу еден месец, судскиот совет за претседател на новоформираниот Виш управен суд ја избра судија Розалија Кочковска. Таа беше избрана со 12 гласа „за“ и три „против“, а доаѓа од местото претседател на Управниот суд. Покрај претседателот, во судот активно ќе работат и 15 судии.
сите 5 | | | веќе видена

„Подравка“ го повлекува од продажба производот „ева скуша“, филети во билно масло од 115 грама, бидејќи содржи поголемо количество хистамин, кој може да биде опасен по човековото здравје и да предизвика алергиска реакција. Проблематична е серијата со број 31012011, со рок на употреба до 31.01.2015 година. Лабораториските анализи покажале дека една од деветте анализирани состојки во конзервата ја има во поголемо количество отколку што е предвидено со правилник. Човечкото тело не може да го разгради хистаминот, па тој му предизвикува алергиска реакција што се манифестира со главоболки, чешање на очите, астма, црвенило, чешање по кожата, намалување на крвниот притисок. Директорот Дејан Рунтевски беше недостапен, а неговата секретарка цел ден не можеше да обезбеди некој друг во Агенцијата што може да и“38; објасни на јавноста дали производите „ева“ што се продаваат во земјава се безбедни. М.П.Ш.
| | веќе видена

Вокалистка Шакура Саида од САД и нејзината група, заедно со гитаристката Дона Грентис, чиишто корени се од Македонија, на 4 јули ќе го отворат „Блуз и соул фестивалот“, кој се одржува во рамки на 32. издание на „Скопско лето“. Истата вечер како предгрупа ќе настапи и блуз-составот „Тексас флуд“ од Србија. Втората вечер, на петти јули, резервирана е за познатиот германски гитарист Грегор Хилден и за неговата група, со специјалната гостинка - американската вокалистка Хериет Луис, која има соработувано со Ерик Клептон и со Мајкл Џексон. Предгрупа на вечерта ќе биде составот „5ХЛ“ од Бугарија. Инаку, ова е последна година кога овој Фестивал се одржува во рамки на „Скопско лето“. Фестивалот в година ќе се одржи кон крајот на септември во Универзалната сала, најавуваат од Дирекцијата за култура и за уметност. Билетите за Фестивалот се продаваат во „Југотон“ по цена од 300 денари.
сите 2 | | | веќе видена

Горан Пандев и дефинитивно ја одби понудата во следната сезона да го носи дресот на Џенова, без оглед на сериозниот интерес на овој италијански прволигаш за него. Капитенот на нашиот национален тим беше поврзуван со трансфер во Џенова како замена за Родриго Паласио, фудбалер што се наоѓа на листата со желби на новиот тренер на Интер, Гасперини. Сепак, Пандев преку својот агент им порачал на челниците на Џенова дека воопшто не е заинтересиран за овој трансфер и дека сигурно во следната сезона нема да настапува за италијанскиот тим. Медиумите на Апенинскиот Полуостров прогнозираат дека Пандев летово сигурно ќе си замине од „Џузепе Меаца“ и ќе се пресели во друга земја, најверојатно во Германија, каде што интерес за неговите услуги искажаа Баер Леверкузен, Баерн Минхен и Борусија Дортмунд.
сите 8 | | | веќе видена

Роденденска забава за 11 години од постоењето на промоторската организација „Баланс“ ќе се одржи вечерва во клубот „Сектор 909“ во Скопје, со гостување на техно-легендата Хуан Аткинс од Детроит. Хуан Аткинс е светски познат како создавачот на техно-музиката како и првиот музичар што го искористил зборот „техно“. Во 1985 година почнува да продуцира музика и ја основа издавачката куќа „Метроплекс“ под чија етикета ги издава песните „Но УФО“, „Нигхт Дриве“, „Интерференце“ и „Тхе Цхасе“. Промоторската куќа „Бланс“ во изминативе 11 години успеаја да ги донесе големите имиња од светската техно и хаус-сцена како Дерик Меј, Кевин Саундерсон, Карл Крег и Лорен Гарие. Почетокот на забавата е точно на полноќ. Влезницата до еден часот ќе чини 200 денари, а потоа 300 денари на влезот на клубот.
сите 2 | | | веќе видена

„Македонски железници“ од денеска воведуваат нова линија од Скопје до Бургас, Бугарија, која ќе функционира во летниот период поради зголемениот број туристи. - Врската со Црно Море ќе функционира во текот на летниот период и тоа секој петок од Скопје ќе тргнува вагон кон Бургас во 20.40 часот, преку Ниш, а во Бургас возот ќе пристигнува околу 16 часот. Во спротивен правец кон Скопје, возовите од Бургас ќе тргнуваат секоја недела во 9 часот, а во Скопје ќе пристигнуваат во понеделник во 7 часот наутро - велат од „Македонски железници“. Оттаму информираат дека, поради состојбите со грчката и со железницата на Црна Гора, ова лето ќе нема директна врска со Солун, Бар, Братислава, Прага, Будимпешта, Киев и со Москва.
сите 3 | | | веќе видена

Шпанскиот шампион Барселона одлучи да пазари од редовите на европскиот и грчки шампион Панатинаикос и да го ангажира Андонис Фоцис. Откако му истече тригодишниот договор со Панатинаикос, Фоцис постигнал договор со Барселона за двегодишна соработка. Од услугите на Фоцис се уште не се откажува ниту тренерот на Панатинаикос, Жељко Обрадовиќ, кој, и покрај финансискиот крах, го сака Фоцис во својот тим, но не може да парира на финансиската понуда на Барселона, која изнесува 1,5 милион евра по сезона. Шпанската лига не е непознаница за Андонис Фоцис, со оглед дека тој во периодот од 2003 до 2005 година го носеше дресот на Реал Мадрид.
сите 2 | | | веќе видена

Финансиската криза што го тресе грчкиот гигант Олимпијакос почнаа да ја користат ривалите во кошаркарската Евролига. Рускиот шампион ЦСКА Москва му понуди на Олимпијакос 1,3 милион долари како обесштетување за услугите на најдобриот играч во Европа за 2010 година, Милош Теодосиќ. Олимпијакос има рок од седум дена за да ја израмни понудата на ЦСКА Москва, но поради кризата тешко дека ќе се одлучи да го задржи Теодосиќ, кој истовремено беше еден од најдоброплатените играчи на тимот од Пиреја. Српскиот репрезентативец веќе ги договорил условите според кои во следните две сезони се очекува да инкасира околу пет милиони евра.
| | веќе видена

Најдолгиот поморски мост на светот „Џијаоџо беј бриџ“ во Кина, долг 42,4 километри, по четири години изградба завчера беше отворен за сообраќај. Според кинеските медиуми, мостот со 5.000 столбови, кој ги поврзува источното кинеско пристаниште Џингдао и островот Хуангдао, чинел повеќе од 1,6 милијарди долари. На мостот има шест сообраќајни ленти, низ него дневно би требало да поминуваат по 30.000 автомобили. Според податоците на Гинисовата книга на рекорди, најдолгиот мост до сега бил на езерото Понтчартрејн во сојузната американската држава Луизијана, чијшто мост е долг 38,42 километри.
сите 2 | | | веќе видена

Македонскиот метал-состав „Верка“, на деветти јули ќе одржи самостоен концерт во битолското кафуле „Код“. Нивниот концерт ќе почне 21.30 часот. Минатата година составот од Делчево го издаде својот втор студиски албум насловен „Моторни песни“. Албумот од страна на слушателите на радиото „Канал 103“ беше прогласен за македонски албум на годината. Влезниците за концертот се во ограничен број, а во претпродажба чинат 150 денари додека на денот на самиот концерт ќе чинат 200 денари.
| | веќе видена

Дури во најжешките летни денови атинското метро е место за уживање. Тоа е климатизирано, со плазма-телевизори што ги забавуваат патниците додека ги чекаат возовите. Но, Грците имаат уште еден бонус во ова ремек-дело од брзиот транспортен систем – тој е слободен за пете милиони жители на грчката престолнина Атина. Без пречки со кои може да се спречи слободен влез или излез во големата подземна мрежа, од добрите граѓани на Атина се бара да ги заверат своите билети на „чесните“ машини пред да се качат во возовите. Ретко кој се заморува да купи билет или да го отпечати билетот. Возењето без билет веќе е дел од грчкото секојдневие, а него го практикуваат од сопственикот на најмалата продавница до најмоќните луѓе од бизнисот и од политиката. Како што не плаќаат за превозот во метрото, Грците не дадоа ниту цент за изградбата на модерната железница од 1,7 милијарда евра. Таа дојде како „ засладувач“ од Брисел за да и помогне на земјата да го растовари сообраќајниот метеж пред Олимписките игри во 2004 година. Но, ...
| | веќе видена

Со згаснувањето на медиумите ќе згасне и гласот на народот и критичката мисла ќе замине во илегала, при што ќе надвладее едноумието, поточно, состојба што воопшто не го отсликува демократското владеење. Тоа е реакцијата на познавачите по информацијата за се поизвесното згаснување на дневните весници „Време“, Шпиц“ и „Коха е ре“, како и на телевизијата „А1“, кои работат од ден за ден, во крајнотешки услови, а на сето тоа се надоврзува и неизвесната судбина на „Утрински весник“. Дека весниците од Перо Наков опстојуваат на пазарот со последните сили и напори покажува и нивниот видоизменет облик, односно излегуваат во црно-бело издание, на намален број страници. - Можното затворање на неколкуте медиуми накратко можеме да го оцениме како мошне мрачна состојба. Со згаснувањето на медиумите згаснува и гласот на народот. Доколку се исполнат најлошите предвидувања, тогаш се очекува Македонија да загуби многу како држава. Ќе влеземе во кругот на еднообразноста, односно ќе имаме еднострано информирање, со недостиг од ...
| | веќе видена

Кога загустила работата по Илинденското востание во Македонија: „Македонската емиграција ја заплиснува бран на разочарување и малодушност“, Чернодрински свесен дека интересот за неговиот театар ќе опадне, ја користи блискоста со еден српски студент и се насочува кон Белград. Сакал во тогашна Србија преку претставите работени по неговите пиеси, пишувани на простонароден македонски говор, да им ја отслика ситуацијата во која се наоѓа поробениот македонски народ. Освен во Белград, трупата на Чернодрински со мошне голем успех настапила и пред публиката во: Пожаревац, Врање, Ниш и Крагуевац. Претставите наишле на добар прием. Во еден од тогашните српски весници излегла статија по повод гостувањето на театарот на Чернодрински. Во статијата авторот, во име на повеќето луѓе што ја гледале претставата, се прашувал зошто за изразување на своите скрбни моменти Македонците го користеле бугарскиот јазик. Тие го сметале македонскиот како старосрпски јазик. Чернодрински по турнејата по Србија не сакал да се врати во ...
| | веќе видена

Преговорите за состав на идната влада се при крај, информираат партиски извори, но ќе се чека да се постигне комплетен договор, вклучувајќи ја и поделбата на колачот во третиот ешалон за да се објави владиниот состав. Според очекувањата, тоа би се случило кон средината на следниот месец. Според информации на „Време“, тоа што преостанува е ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да се договорат за директорските функции, како и да ги испеглаат ставовите во однос на заедничката владина платформа, која, според барањето на ДУИ, треба да се заокружи со потпис на двајцата лидери, Никола Груевски и Али Ахмети. Како што дознаваме, Груевски и Ахмети вчера требаше да се сретнат и да се договорат која партија кои директорски позиции ќе ги земе и кои кадри ќе ги постави. Од ДУИ веќе најавија дека ќе добијат директорски функции, кои до сега никогаш не им припаднале на албанските партии. Според партиски функционери, Ахмети типувал на директорските позиции во Фондот за здравство, Македонски шуми и во Агенција за патишта и во царината. ...
сите 4 | | | веќе видена

Летото почна, а повеќето зелени пазари се уште продаваат јајца под ведро небо и го чуваат сирењето во витрини во кои температурата е повисока од 17 степени, колку што е пропишано во законските нормативи. Раководителите на пазарите велат дека им укажале на пазарџиите тие производи да ги продаваат само претпладне кога не е многу топло, а потоа да го напуштат пазарот. Во Скопје, од вкупно 13, само пазарите во Ѓорче Петров и во Тафталиџе, како и „Зелено пазарче“, целосно ги исполнуваат стандардите за добра здравствена практика. Во другите, „Скопски пазар“, кој има обврска да ги организира пазарите, не изгради посебни простории за продажба на сирење и на јајца иако, според стандардите што ги наложува Агенцијата за храна и ветерина, мора да го направат тоа, инаку ќе следат казни за организаторот на пазарите. „Скопски пазар“ уште на почетокот на годинава најави дека ќе обезбеди услови за продажба на тие производи на пазарите, но се уште постојат тезги каде што сирењето и јајцата се продаваат на отворени тезги. - ...
| | веќе видена

Музиката од одличниот концерт, кој во април го изведе Дуке Бојаџиев во „Карнеги хол“ во Њујорк, на втори август ќе биде претставена и пред македонската публика на сцената на Античкиот театар во Охрид. На вчерашната прес-конференција, која се одржа во „Мала станица“, Дуке Бојаџиев го претстави концептот за настапот на кој ќе го претстави материјалот од албумот „Лове ис тхе њаѕ“. Покрај овие теми ќе бидат изведена и неговата авторска филмска музика од филмовите „Сенки“ на Милчо Манчевски и „Војната заврши“ на Митко Панов. - Освен тоа, ќе бидат претставени и нови авторски теми што се инспирирани од Охрид, но и од самиот Антички театар - кажа музичарот Бојаџиев. Познатиот музичар, кој веќе подолго време создава на релацијата Скопје-Њујорк, домашната публика ќе ја поздрави со изведба на темите од проектот „Лове ис тхе њаѕ“, со кој доживеа голем успех во „Карнеги хол“ на 16 април оваа година . - Чувствувам голем возбуда затоа што ќе настапам на мојата омилена сцена на Античкиот театар и во мојот омилен град ...
сите 2 | | | веќе видена

Летото почна, ама само календарски. По првиот топлотен бран што траеше само еден ден, температурите се намалија за повеќе од 10 Целзиусови степени. Иако температурите на воздухот сега се пријатни, сепак, промените на временските параметри неповолно се одразуваат на хронично болните, кај кои се влошува здравствената состојба. Синоптичарите прогнозираат дека и во наредните денови максималните температури ќе бидат околу 30 Целзиусови степени. Во јуни минатата година времето беше значително потопло отколку сега. Температурите беа повисоки, како вистинско лето. Деновиве сликата е поинаква. Поради ниските утрински температури, не се излегува од дома без затворени чевли и без палто. - Треба човек да се облече во неколку слоја, па како поминува денот да соблекува слој по слој, а потоа пак да облекува. Ако не се држиме до ова правило, или ќе настинеме од тоа што ни студело изутрината или од тоа што ќе се испотиме откако ќе залади - вели скопјанка. Ваквото време ги наруши и плановите за летување, барем на тие што ...
сите 30 | | | веќе видена

Фестивалот „Струшки вечери на поезијата“ (СВП) вчера одбележа 50 години од своето постоење и 150 години од објавувањето на Зборникот на народни умотворби на браќата Константин и Димитрија Миладинови во чијашто чест и се организира најпознатиот и најстар поетски фестивал на Балканот. Полувековниот јубилеј на СВП ќе биде под покровителство на УНЕСКО. Во чест на нивното дело, Министерството за култура целосно ќе го обнови спомен-домот на браќата Миладиновци во Струга, каде што ќе биде сместена и канцеларијата на фестивалот и струшкиот музеј, со постојана изложбена постановка. Делото на Миладиновци е камен-темелник на „Струшките вечери на поезијата“ зашто почнуваат во 1961 година, по повод 100 години од објавувањето на „Зборникот“ (24 јуни 1861). - Ние денес сме само продолжувачи на нивната голема мисија и идеја настојувајќи да ја оправдаме довербата и да бидеме на висината на нивното дело - истакна директорот на СВП Данило Коцевски, кој се осврна на почетоците на фестивалот, кој од собир на домашни поети ...
сите 2 | | | веќе видена

Двојно повеќе авиокомпании оваа лето ќе летаат од Македонија, а бројот на патници на скопскиот и на охридскиот аеродром за време на сезонава е зголемен за 20 проценти, информираа воздухопловните власти. Вкупната бројка на авиокомпании што ќе сообраќаат од македонските аеродроми засега е 28, од нив половина се редовни авиопревозници, кои ќе летаат и в зима, а другата половина се чартер-летови, кои ќе сообраќаат до крајот на септември. Нови дестинации што се воведоа ова лето се Амстердам, Венеција, Диселдорф, Измир, Барселона и други. - Ова бројка на авиокомпании за Македонија не е мала. Освен „Виз ер“, ова лето „Туркиш ерлајнс“ ги зголеми линиите за Истанбул од седум на десет неделно, За Истанбул и за Измир од август ќе лета и нискобуџетната авиокомпанија „Пегасус“, бројот на линии од три на пет за Цирих ги зголеми и компанијата „Еделвајс“, „Бел ер“ лета за Венеција од јули, „Корендон“ за Амстердам и други. Охридскиот аеродром го завршивме во март, а скопскиот иако требаше во октомври, ќе биде готов до осми ...
сите 3 | | | веќе видена

Расправија за празно столче, туркање и држење лекции за тоа кој е постар и кој е во право, луѓе притиснати еден до друг и недостиг од воздух, вака изгледа возењето во автобусите на ЈСП „Скопје“ во вторник и во петок. Поради одлуката пензионерите во овие два дена од неделата да ги користат услугите на јавното сообраќајно претпријатие, патувањето до саканата дестинација знае да биде многу напорно. Скопјани и натаму се поделени во ставот околу оваа одлука, но сметаат дека најдобро решение за да се намали метежот во автобусите би било да им се дозволи на пензионерите автобусите да ги користат секој ден бесплатно наместо само во вторник и во петок. - Возењето во автобус во овие денови е навистина големо малтретирање. Доцнат автобуси, а кога конечно ќе пристигне тој што го чекаш не се влегува затоа што е преполн со патници. Тогаш ти останува избор да се качиш и да се туркаш или да чекаш некој од приватните, кои во овие два дена од неделата возат полупразни - раскажува Илија од Кисела Вода. Дури и граѓаните што го ...
| | веќе видена

next