Вработени во МВР сведочат во „Тенк“, Урко не дојде на рочиштето


3 копии

Во Кривичниот суд на денешното рочиште за „Тенк“ исказ даваат осуммина сведоци вработени во Министерството за внатрешни работи. Во Судот иако беше најавен не дојде да сведочи Дејан Митревски – Урко, кој беше еден период шеф на обезбедувањето на поранешниот премиер Никола Груевски. Одбраната на Груевски не беше информирана зошто Урко не се појави во Судот, поради што судијката Добрила Кацарска побара да го повикаат во текот на денот затоа што во спротивно може да биде отповикан како сведок. Досега сведочеа четворица сведоци предложени од одбраната, кои посочија дека набавката на новиот „мерцедес“ била неопходна, бидејќи старото возило често останувало во дефект и не било безбедно за превоз на „вип“ личности. Прв пред Судот денеска сведочи Виктор Белевски, вработен во МВР од 2002 до 2006 година. Тој бил шеф на обезбедувањето на министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска. Белевски рече дека меѓу возилата кои ги имале за вип личности имало еден мерцедес од 1998 година, кој цело време имал дефекти. ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Сведокот Дејан Митревски – Урко во исказот пред судот за случајот „Тенк“ рече дека со години возилата на МВР за обезбедување ВИП-личности биле во дефект и завршувале на сервис, при што биле сведоци на многу непријатни ситуации при превозот на функционери. „Ми се матеше во главата од шофершајбната на возилото бидејќи седев на предното седиште. На лекарските контроли ми рекоа дека од тоа може да ми се појави диоптрија. Кога се јавив во фабриката да реагирам, ми рекоа дела деловите за ова возило повеќе не се произведуваат бидејќи таа серија возила е исфрлена од употреба“, рече Митревски. Тој пред судот сведочеше дека стариот возен парк на МВР имал проблем со „цревата за воздух и за притисок и затоа многу често возилата ги носевме на мајстор“. „Возилото го носевме на сервис само кога претседателот на владата ќе одеше на пат со авион. Со тие возила ги доведувавме нивните животи во опаснот“, рече Урко и додаде: „Свесен за сето ова, уште кога стана премиер Никола Греувски инсистирав за набавка на ново возило. Шест ...
| | веќе видена | слични

Во текот на вчерашниот ден беа јасно обелоденети факти за случајот „Тенк“, кој СЈО го отвори за набавката на возилото Мерцедес. Тврдењата на Обвинителството на Катица Јанева беа буквално соборени со факти. Вештачењата во случајот „Тенк“ биле доверени на странско правно лице, придружница од Италија која впрочем не ги исполнувала условите, законските прописи во РМ за извршување на вештачење. Фирмата, согласно законот за трговски друштва нема статус на трговско друштво и не е регистрирано во Централниот регистар за дејност според која би можела да врши вештачење. Ова го изјави пред судот адвокатката Сања Алексиќ, која како дел од одбраната на обвинетите во „Тенк“ на почетокот на рочиштето рече дека одбраната ги оспорува двете вештачења, материјално – финансиско, како и од машински сообраќај, кои се наоѓаат на записник од главна расправа на ден 12 февруари 2018 година. – Доказите се изработени од нерелевантна фирма па според тоа и тие се нерелевантни. Одбраната останува во целост на овие истакнати приговори од ...
| | веќе видена | слични

Не е можно сите ВИП-возила да бидат расипани одеднаш, кога дури и средството за брисачите редовно се проверува и менува, велат познавачи кои работат на одржување на цивилните автомобили во високите владини служби, коментирајќи ги последните сведочењата во случајот „Тенк“ за набавката на скапиот „Мерцедес“. Пред секое патување или кратко превезување се проверува моторното масло, течностите, притисокот на гумите, дали е исправна сигнализацијата, системот за сопирање. - Тоа е за обичните цивилни возила, а да не зборуваме за ВИП-автомобилите како, да кажеме, она што треба да го пренесува Министерот за внатрешни работи, или она на неговиот заменик. На пример, возниот парк на МВР има свои интерни пералници специјално само за сите нивни цивилни автомобили - ни беше кажано. „Го носевме на сервис кога тогашниот премиер беше на пат со авион. Кога ќе се јавеше поголем дефект земавме на користење од другите ВИП личности, дали од претседателот на Собранието, од претседателот на државата, министерката за внатрешни работи. ...
| | веќе видена | слични

За случајот ТЕНК сослушани се уште двајца сведоци и двајца вештаци. Според сведокот Зоран Василевски кој работел во АУТО МАКЕДОНИЈА од пред десетина години во Македонија постои регулатива преземена од ЕУ за антимонополски статус на продажба на возила. Пред судот сведочеше и Дејан Митревски Урко како поранешниот шеф на обезбедување на екс премиерот кој истакна дека возилото во кое се превезувал Груевски било старо и често се расипувало а за истото фабриката повеќе не произведувала таков вид на гуми и авто делови. Урко раскажа ситуација кога откажала хидроуликата на сред угорница на патот кон Вила Водно, по што и тој како совозач морал да го влече воланот за да не удрат во куќа, но сепак удриле во столпчиња при што била предизвикана минимална материјална штета.Тој истакна дека повеќе пати поради овие причини барал од премиерот да биде набавено ново возило. Според Груевски денешните искази даваат нова светлина во случајот и уште еднаш потврдуваат дека тендерската процедура не била незаконска. Судот го сослуша ...
| | веќе видена | слични

Шефот на обезбедувањето на Никола Груевски, Дејан Митревски Урко уште од доаѓањето на функција го убедувал да набави ново блиндирано возило, но премиерот не сакал да слушне. Вакво беше сведочењето на поранешниот началник на личното обезбедување на Груевски кој раскажуваше и примери како небезбедните возила им го загрозувале животот и здравјето. Освен Урко, одбраната ги испрашуваше и Зоран Василевски вработен во Аутомакедонија, како и двајца вештаци ангажирани од СЈО: Страхил Глигоровски и Тале Герамитчиевски. Голем дел од прашањата на одбраната се однесуваа на тоа дали вештаците се сметаат за експерти и дали нивните лиценци биле активни. Токму на ваквите прашања специјалните обвинители имаа најмногу приговори бидејќи ги сметаа за нерелевантни за случајот. Обвинетиот Никола Груевски и неговите адвокати го оспорија вештачењето на Тале Герамитчиевски бидејќи во 2002 тој бил пратеник, а подоцна и заменик министер за образование во Влада на СДСМ. Груевски не одговори на новинарското прашање зошто набавката на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски по денешното судење за случајот „Тенк“ рече дека денеска имало тројца сведоци кои дале нова светлина на работите кои водат до тоа дека во тендерската процедура нема прекршување на законите. Тој појаснува дека првиот сведок од компанијата АутоМакедонија, Зоран Василевски рекол оти со промените на законите за монопол во Македонија од 2005 и 2006 година, на тендер можат да конкурираат сите увозници на возила, а не само генералните застапници. -Тоа ја побива тезата на СЈО дека со тендерот бил протежиран Макауто Стар, вели Груевски. Според него, сведокот од АутоМакедонија рекол дека компанијата продава автомобили за кои тие не се генерални застапници. Груевски вели дека вториот сведок, економскиот вештак Страхил Глигоровски потврдил оти компанијата од која бил купен Мерцедесот не заработила екстра профит -Тој потврди дека во случајот со набавката на ова возило не постои штето. Имено, тој кажа дека компанијата која го продала автомобилот заработила вообичаена ...
| | веќе видена | слични
5 копии

По денешното речиси шестчасовно судско рочиште за набавката на екстра луксузниот „мерцедес“, на кое сведочеа четворица сведоци, експремиерот Никола Груевски изјави дека е фрлена нова светлина врз судењето. Тој рече дека првиот сведок, кој бил на раководна позиција во „Ауто Македонија“, потврдил оти од 2005 до 2006 година е променет законот и не е можно генералниот застапник да биде единствениот што може да достави понуда на тендер. Со тоа, како што рече Груевски, паднала „во вода како круша“ тезата на СЈО дека со тендерот бил протежиран економскиот оператор. За сведокот кој е вештак за економско вештачење, Страхил Глигоровски, изјави дека потврдил оти компанијата од продажбата на мерцедесот не остварила екстра профит. Груевски се осврна и на сведочењето на техничкиот вештак, Тале Герамичиоски, и рече дека судот ги одбил приговорите на одбраната дека неговото вештачење е пристрасно бидејќи Герамичиоски му бил политички противник, заедно со раководителот на фирмата што го вршела вештачењето, Димитар Бузлевски. ...
| | веќе видена | слични

Дејан Митревски – Урко, долгогодишниот шеф на обезбедувањето на поранешниот премиер Никола Груевски, кој е обвинет од СЈО дека незаконски влијаел на МВР од осиромашениот буџет за негови потреби да купи мерцедес од речиси 600.000 евра, сведочеше денеска во Основниот суд Скопје 1 во предметот „Тенк“. „Имавме проблеми и со шофершајбната. Почна да прави диоптрија. Дека седам напред со возачот, по целодневните возења имавме проблеми во главите. Се јавив во фабриката, ми потврдија дека шофершајбната на старото блиндирано возило до кое се возеше господинот Груевски, е стара и исфрлена од употреба. По ова отидов на очен лекар, имав оштетувања на видот“, рече Урко, кој кажа дека уште работи во МВР. Според него, тоа возило прегревало на угорници, откажувале црева и други негови делови и еднаш поради тоа удрило во столпче во Велес. Урко рече дека постојано го предупредувал Груевски за ризиците и му укажал оти треба ново да се купи, но тој му кажувал дека нема потреба, ќе позајмуваат од министрите. СЈО не им постави ...
| | веќе видена | слични

Поранешната власт не фаворизирала никаква фирма кога се купувал блиндираниот мерцедес, појасни денеска во Судот на рочиштето за Тенк, сведок на одбраната, вработен во „Ауто Македонија“ од ‎1997 до декември 2017-та година. Поранешната власт не фаворизирала никаква фирма кога се купувал блиндираниот мерцедес, појасни денеска во Судот на рочиштето за Тенк, сведок на одбраната, вработен во „Ауто Македонија“ од ‎1997 до декември 2017-та година. Тој рече дека во европската регулатива по која работи и Република Македонија постои антимонополски статус за продажба на возила, па оттука секој дилер на автомобили можел да го продава кој било бренд, вклучително и „Мерцедес“. Сведочеа и двајца вештаци кои ги изработиле финансиското и машинско вештачење по барање на СЈО. Одбраната го спореше вештачењето. Фирмата„ ЕОС консалтинг“ АД Рим со претставништво во Македонија од каде СЈО го побарало вештачењето, за одбраната е нелегитимна, бидејќи истата не била регистрирана во Македонија за да врши вештачење. Адвокатите го ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

За неа тврдат дека е внука на рускиот олигарх која разговарала со Штрахе во вилата на Ибица. Идентитетот на жената која ја глумела внуката на рускиот олигарх ...
сите 208 | | | веќе видена

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Големото национално собрание на Република Турција, Мустафа ...
сите 239 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вработени во МВР сведочат во „Тенк“, Урко не дојде на рочиштето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: