Турција

  во

  Македонија за малку пари ја загуби единствената фабрика за светилки Машините на „Селена“ беа продадени во Украина, а во халите сега е сместена една конфекција и неколку магазини Иван Бојаџиски Штип - Додека европските фабрики за производство на светилки ги иновираат своите капацитети за производство на штедливи светилки, ние во Македонија само можеме да го поставиме прашањето и да ги побараме одговори како се случи да ја урнисаме единствената фабрика овие производи, штипска „Селена“. Станува збор за фабрика, која во најдобрите години произведуваше 24 милиони светилки, а производите се продаваа без проблем на пазарите во Германија, Шведска, Шпанија, Алжир, Египет, Турција и во сите простори на тогашна Југославија. „Селена“ обезбедуваше егзистенција за 336 вработени. Штипска „Селена“, како жртва на транзицијата, се ликвидира, а потоа се продаде речиси за без пари. Фабриката, која беше изградена со најдобри намери, Македонија да има капацитет кој ќе ја намали увозната зависност на еден таков производ, а Штип ...
  | | веќе видена | слични

  КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП 2010 - ЗОНА ЕВРОПА Српски пекол за Петлите За разлика од домаќинот, кој може да се задоволи и со еден бод, Французите имаат обврска да го победат лидерот на табелата За да се добие нешто мора да се ризикува, а дали ќе ризикуваат репрезентативците на Франција на гостувањето во Србија, ќе дознаеме вечерва. Дербито во групата ''7'', најверојатно, ќе даде одговор на прашањето кој директно ќе се пласира на претстојниот Мундијал следната година во Јужна Африка. За разлика од домаќинот, кој може да се задоволи и со еден бод, избраниците на Рејмон Доменеш, имаат обврска да го победат лидерот на табелата. - Ситуацијата е јасна како ден. Сите во Франција знаат што треба да направиме. Ние сме свесни дека мора да освоиме три бода, но сме свесни дека нема ни малку да ни биде лесно. Јас постојано ја фалам репрезентацијата на Србија. Но време е тие да направат некој поголем кикс, изјави селекторот на "петлите". Шанса за нова одмазда има Англија, која повторно ќе се обиде да слави убедливо против ...
  | | веќе видена | слични

  Ахмет Давутоглу присуствуваше на состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ во Стокхолм. Исто така во дипломатските вести: чешкиот министер за надворешни работи, Јан Кохут, го посети Скопје. Министерот за надворешни работи, Ахмет Давутоглу, ги предупреди земјите што се противат на пристапувањето на Tурција во ЕУ, дека нивниот став ги зголемува сомнежите во главите на Турците и ги забавува реформите во земјата. Во натписот објавен во шведскиот весник Dagens Nuhetter во саботата (5-ти септември) Давутоглу рече дека неговата земја спроведе реформи што би биле незамисливи пред неколку години. Тој беше во Стокхолм на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ. *** Кинескиот министер за одбрана, Лианг Гуангли, во понеделникот (7-ми септември) ја започна посетата на Србијa, каде што оствари разговори за билатералната воена соработка. Според српскиот министер за одбрана, Драган Шутановац, ваквата соработка може да се прошири на воената медицина, обуката, економијата, воено-научната ...
  | | веќе видена | слични

  Познати се веќе 14 од 24 учесници на Светското првенство во кошарка кое следната година ќе се одржи во Турција. Покрај селекцијата на домаќниот, сигурен учесник е и репрезентацијата на САД како олимписки шампион, потоа Австралија и Нов Зеланд како претставници на Океанија, односно Бразил, Порторико, Аргентина и Канада како претставници на Северна и Централна Америка. Арфика ќе ја претставуваат Ангола, Јужна Африка и Тунис, а Азија Иран, Кина и Јордан. Уште шест учесника ќе бидат познати по Европското првенство во Полска кое е во тек, додека преостанатите четири учесници ќе ги одреди ФИБА преку доделување на специјални покани.
  | | веќе видена | слични

  Претставата „Тапани во ноќта“ на прилепскиот театар вечерва во Струмица ќе го отвори 17-то издание на меѓународниот фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“. Вкупно 16 претстави од Македонија и странство ќе бидат изведени во рамки на петте фестивалски денови. Според најавите, на фестивалоте ќе бидат изведени претстави од кралскиот театар од Цетиње - Црна Гора, Враца и Плевен од Бугарија, националниот театар од Приштина театри од Истанбул - Турција и театарот Славија од Србија. Традиционално и оваа година ќе биде доделена наградата за највисоко актерско остварување. Наградата ќе ја додели меѓународно жири, со кое што годинава претседава актерот Мето Јовановски./крај/ме/амп
  | | веќе видена | слични

  Седум лица загинаа во поплавите, кои настанаа како последица на поројните дождови во Тракискиот регион на Турција, а се повеќе се зголемува бројот на населените места, кои се погодени од природната катастрофа. Во регионот се испратени хеликоптери, кои треба да му помогнат на локалното население, кое, како што јавуваат турските медиуми, е во паника. Особено загрижувачка е состојбата во селото Селимпаша, а во регионот има многу населени места и летувалишта, кои исто така се погодени. Надојдената вода досега однесе голем број автомобили и покуќнина, а разурнати и се неколку мостови. Блокирано е движењето по трансверопската магистрала меѓу Селимпаша и Силиври, каде е формирана 16 километарска колона од возила. Седум лица загинаа во поплавите, кои настанаа како последица на поројните дождови во Тракискиот регион на Турција, а се повеќе се зголемува бројот на населените места, кои се погодени од природната катастрофа. Во регионот се испратени хеликоптери, кои треба да му ...
  | | веќе видена | слични

  Прилепскиот театар ќе го отвори фестивалот „Ристо Шишков“ Претставата „Тапани во ноќта“ на прилепскиот театар вечерва во Струмица го означува стартот на 17. издание на фестивалот на камерен театар Ристо Шишков. За време на шесте фестивалски дена ќе бидат одиграни вкупно 16 претстави од неколку домашни, но и театарски куќи надвор од нашите граници. - Учество ќе земат театри од Истанбул - Република Турција, Враца и Плевен од Бугарија, Националниот театар од Приштина, Кралскиот театар од Цетиње - Црна Гора и театарот Славија од Србија. Претставници на Република Македонија ќе бидат Народниот и Драмскиот театар од Скопје, битолскиот театар, малиот театар од Битола, театарот Буден од Скопје и домаќините струмичкиот театар Антон Панов - рече Ване Ристов директор на ФКТ Ристо Шишков. Фестивалот на камерен театар Ристо Шишков е единствената манифестација во земјава која е посветена исклучиво на актерот и на истата се доделува единствена награда за високо актерско достигнување. Годинава за наградата ќе одлучува ...
  | | веќе видена | слични

  Седум лица загинаа во поплави во Турција Седум лица загинаа во поплавите, кои настанаа како последица на поројните дождови во Тракискиот регион на Турција, а се повеќе се зголемува бројот на населените места, кои се погодени од природната катастрофа. Во регионот се испратени хеликоптери, кои треба да му помогнат на локалното население, кое, како што јавуваат турските медиуми, е во паника. Особено загрижувачка е состојбата во селото Селимпаша, а во регионот има многу населени места и летувалишта, кои исто така се погодени. Надојдената вода досега однесе голем број автомобили и покуќнина, а разурнати и се неколку мостови. Блокирано е движењето по трансверопската магистрала меѓу Селимпаша и Силиври, каде е формирана 16 километарска колона од возила. Метеоролошката служба прогнозира дека денеска и утре се очекуваат уште посилни врнежни од дожд, а особено во Истанбул.
  | | веќе видена | слични

  18-години самостојност, 18-години позиционирање на регионален и меѓународен план. Доволен период за анализа од каде почнавме и до кај стасавме. Турбулентниот период во почетоците на нашето меѓународно- правно етаблирање како нов државен субјект на балканот, не би требало да ја намалат одговорноста кај домашните но и странските политички елити за тоа каде е Македонија сега? Државноста прва ја призна Бугарија. Следуваа признавањата на Турција, Словенија, Хрватска, Русија, Босна и Херцеговина. Со војни во опкружувањето, со девастирана економија од грчкото ембарго, со реотворање на нерешените прашања со соседите, курсот на надворешно политички план со политиката на еквидистанца, според некои аналитичари, дополнително влијаел на парализата во пробивот на меѓународната сцена. Но дали наредните политики, како позитивната енергија, подеднакво добрите односи со сите, проактивацијата, односите со САД, Русија, кина, во овие 18 години ја доближиле Македонија повеќе до евроатлантските структури од било кога претходно. ...
  | | веќе видена | слични

  Претставата „Тапани во ноќта“ на прилепскиот театар вечерва во Струмица ќе го отвори 17-то издание на меѓународниот фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“. Вкупно 16 претстави од Македонија и странство ќе бидат изведени во рамки на петте фестивалски денови. Според најавите, на фестивалоте ќе бидат изведени претстави од кралскиот театар од Цетиње - Црна Гора, Враца и Плевен од Бугарија, националниот театар од Приштина театри од Истанбул - Турција и театарот Славија од Србија. Традиционално и оваа година ќе биде доделена наградата за највисоко актерско остварување. Наградата ќе ја додели меѓународно жири, со кое што годинава претседава актерот Мето Јовановски./крај/ме/амп
  | | веќе видена | слични

  Со претставата „Тапани во ноќта“ на прилепскиот театар вечерва во Струмица почнува 17-то издание на меѓународниот фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“, единствен во земјата кој го вреднува актерското мајсторство. Во петте фестивалски денови на камерната сцена ќе бидат изведени вкупно 16 претстави од домашна и странска продукција. „Учество ќе земат театри од Истамбул - Турција, Враца и Плевен од Бугарија, кралскиот театар од Цетиње - Црна Гора, од Косово националниот театар од Приштина и театарот Славија од Србија“, рече Ване Ристов, директор на фестивалот. Кој од актерите ќе ја добие единствената награда за највисоко актерско остварување, која се состои од медаљон со ликот на Шишков и парична награда од 1.500 евра, ќе одлучи меѓународното стручно жири. Претседател годинава е минатогодишниот добитник на наградата, актерот Мето Јовановски.
  | | веќе видена | слични

  Шест лица загинаа, а едно се води за исчезнато во поплавите предизвикани денеска од обилните дождови во северозападна Турција, соопштија властите. Меѓу загинатите има и едно шест годишно девојче. Надојдената вода однесе еден мост и поплави неколку стотини куќи во околината на градот Сарај во европскиот дел на Турција, во близина на границата со Грција. Обилните дождови предизвикаа поплави и во предградието на Истанбул, а два главни автопати кои што водат до градот се затворени, јавија турските медиуми./крај/бе/амп
  | | веќе видена | слични

  Република Македонија денеска одбележува 18 години од успешно спроведениот референдум на кој македонските граѓани се изјаснија за самостојна и суверена држава. Убедливо мнозинство над 95 отсто од граѓаните што излегоа на референдумот на 8 септември 1991 година позитивно одговорија на референдумско прашање - Дали сте за самостојна Македонија со право да стапи во иден сојуз на суверени држави на Југославија. На референдумот му претходеше Декларација за независност што првиот повеќепартиски македонски Парламент ја усвои на 25 јануари 1991 година. Формално волјата на народот за самостојна држава беше потврдена со Декларација за прифаќање на референдумските резултати на 18 септември 1991 во Собранието на Република Македонија. Следен важен чекор во зацврстувањето на државата беше усвојувањето на новиот Устав на 17 ноември 1991 година. Сенка врз настаните со кои се поставија темелите на самостојна Македонија фрли бојкотот на референдумот од страна на дел од албанската етничка заедница и неподдржувањето на новиот ...
  | | веќе видена | слични

  Република Македонија денеска одбележува 18 години од успешно спроведениот референдум на кој македонските граѓани се изјаснија за самостојна и суверена држава. Убедливо мнозинство над 95 отсто од граѓаните што излегоа на референдумот на 8 септември 1991 година позитивно одговорија на референдумско прашање - Дали сте за самостојна Македонија со право да стапи во иден сојуз на суверени држави на Југославија. На референдумот му претходеше Декларација за независност што првиот повеќепартиски македонски Парламент ја усвои на 25 јануари 1991 година. Формално волјата на народот за самостојна држава беше потврдена со Декларација за прифаќање на референдумските резултати на 18 септември 1991 во Собранието на Република Македонија. Следен важен чекор во зацврстувањето на државата беше усвојувањето на новиот Устав на 17 ноември 1991 година. Сенка врз настаните со кои се поставија темелите на самостојна Македонија фрли бојкотот на референдумот од страна на дел од албанската етничка заедница и неподдржувањето на новиот ...
  | | веќе видена | слични

  Македонија против Израел денеска на ЕП во кошарка Во вториот натпревар на Европското првенство во Полска, македонската кошаркарска репрезентација денеска во 16:30 часот ќе игра со Израел. - Мораме да го заборавиме вчерашниот пораз од Грција и да се обидеме да останеме пред се психички силни. Шансата за победа со Израел постои. Поквалитетни сме индивидуално, а мислам дека неможе двапати по ред да не не сака шутот, изјави за МИА македонскиот крилен центар Перо Антиќ. Нашиот денешен противник исто како Македонија синоќа стартуваше со пораз. Израелците во првото коло загубија од Хрватска со 86:79. Во вториот натпревар во Познањ од групата А од 19:15 играат Хрватска и Грција. Синоќа на првенството беше комплетирано првото коло во сите групи. Постигнати се следниве резултати:  Во групата Б: Русија - Летонија 81:68 и Франција - Германија 70:65. Денеска играат Германија – Русија од 16:30 и Летонија – Франција од 19:15. Група Ц: Велика Британија - Словенија 59:72 и  Србија - Шпанија 66:57. Србија – Словенија играат ...
  | | веќе видена | слични

  По повод Денот на независноста на Република Македонија, вечер на платото на Музејот на Македонија ќе биде одржана голема Интернационална ревија на празнични народни носии. На ревијата ќе бидат презентирани празнични народни носии од повеќе земји во светот - Јапонија, Кина, Индија, Турција, Русија, Полска, Романија, Бугарија, Србија, Хрватска, Словенија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Албанија и Македонија. Учесници на ревијата се Ансамблот  „Танец“, кој ќе ги изведе ората „Тешкото“ и „Невестинско“, а културно-уметничките друштва  „Орце Николов“ и „Кочо Рацин“ ќе изведат стилизирани свадбени обичаи од Македонија. Како што соопшти Музејот на Македонија, ревијата е  реализација на иницијатива од група граѓани до Владата на Република Македонија, која е покровител на манифестацијата.
  | | веќе видена | слични

  Точно пред 18 години на осум септември 1991 година 95 отсто од граѓаните на Република Македонија на референдум се изјаснија дека сакаат да живеат во независна и суверена Република Македонија. На референдумското прашање: Дали сте за самостојна Македонија со право да стапи во иден сојуз на суверени држави на Југославија му претходеше Декларацијата за независност што ја усвои првиот повеќепартиски Парламент на 25 јануари 1991 година. Зацрвстувањето на независноста на Македонија дојде со усвојувањето на Уставот на 17 ноември истата година. Сувереноста и независноста на нашата држава први ја признаа Турција, Словенија, Русија, Хрватска и Босна и Херцеговина, а во текот на овие години Македонија ја признаат уште околу 120 држави. Последната беше Андора. На осум април 1993 Македонија го добие и статусот на меѓународно-правен субјект со акламација во Генералното собрание на Организацијата на Обединетите Нации. Но, поради противењето на Грција Македонија во ООН не беше примена под уставното име, туку под ...
  | | веќе видена | слични

  Голема интернационална ревија на празнични носии ќе се одржи денеска во Скопје по повод Денот на независноста на Македонија. Според најавите, на ревијата ќе бидат презентирани празнични носии од Јапонија, Кина, Индија, Турција, Русија, Полска, Романија, Бугарија, Србија, Хрватска, Словенија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Албанија и Македонија. Учесници на ревијата се ансамблите НУ Ансамбл „Танец“, КУД „Орце Николов“ и КУД „Кочо Рацин, соопшти Музејот на Македонија./крај/со/амп
  | | веќе видена | слични

  Република Македонија денеска одбележува 18 години од успешно спроведениот референдум на кој македонските граѓани се изјаснија за самостојна и суверена држава. Убедливо мнозинство над 95 отсто од граѓаните што излегоа на референдумот на 8 септември 1991 година позитивно одговорија на референдумско прашање - Дали сте за самостојна Македонија со право да стапи во иден сојуз на суверени држави на Југославија. На референдумот му претходеше Декларација за независност што првиот повеќепартиски македонски Парламент ја усвои на 25 јануари 1991 година. Формално волјата на народот за самостојна држава беше потврдена со Декларација за прифаќање на референдумските резултати на 18 септември 1991 во Собранието на Република Македонија. Следен важен чекор во зацврстувањето на државата беше усвојувањето на новиот Устав на 17 ноември 1991 година. Сенка врз настаните со кои се поставија темелите на самостојна Македонија фрли бојкотот на референдумот од страна на дел од албанската етничка заедница и неподдржувањето на новиот ...
  | | веќе видена | слични

  Македонија денеска одбележува 18 години независност Република Македонија денеска слави 18 години независност. На 8 септември 1991 година со убедливо мнозинство, над 95 проценти од граѓаните на референдум се изјаснија за самостојна и суверена држава. На плоштадот Македонија се славеше и наздравуваше со шампањ. Независноста ја славеа сите, и политичарите и обичните луѓе. Мала сенка на успешниот референдум фрли бојкотот на тогашните албански партии. Важен чекор во зацврстувањето на државата беше усвојувањето на новиот Устав на 17 ноември 1991 година. Прв претседател на Македонија беше Киро Глигоров, Стојан Андов беше претседател  на првото повеќепартиско собрание, а академик Никола Кљусев беше претседател на првата експертска влада. Македонија како нова држава прва ја призна Бугарија на 15 јануари 1992 година, а потоа следуваа Турција, Словенија, Хрватска, Босна и Херцеговина... Земјава досега има воспоставено дипломатски односи со 160 држави, а под уставното име сме признаени од 125 земји, меѓу кои САД, Русија ...
  | | веќе видена | слични