Турција

  во

  29.03.2009, 17:47НАСИЛНИ локални избори во Турција Заврши гласањето за локални власти во Турција Во 17 часот по локално време заврши гласањето за локалните власти во Турција. Пет лица загинаа, а околу 100 се повредени во судирите кои са случија за време на денешниот изборен ден, главно во Источна и Југоисточна Турција. Едно лице загина, а 27 се повредени при престрелка меѓу приврзаниците на двајцата кандидати за градоначалник на селото Безирџи, во округот Шанлафура во Југоисточна Турција. Еден човек загина а четворица се повредени при судир меѓу приврзаници на различни кандидати за градоначалник во село во областа Дијарбекир, исто во Југоисточна Турција. Кандидат за градоначалник добил инфаркт за време на расправиите со неговите противници во реонот на Дијарбекир. Во областа Карс, во источниот дел на земјата, еден човек е убиен. Околу 30 луѓе се повредени при слични инциденти во селото Јузбашалар во округот Игдир во Источна Турција, во селото Дибекли во округот Ван во Источна Турција и во селото Ѓунук во ...
  | | веќе видена | слични

  Поради економската криза, секој петти граѓанин на ЕУ нема да замине на летување, а дури половина од Европејците ќе се одмораат во домашните туристички центри, покажува истражувањето на „Евробарометар“

  Еден од пет граѓани во Европската Унија или 19 отсто од Европејците нема да одат на летен одмор годинава, покажува истражувањето на „Евро барометар“. Според редовната годишна анкета на Европската комисија, речиси половина од граѓаните во Европската Унија планираат летниот одмор да го поминат во својата земја. Надвор од земјата најпопуларни дестинации за одмор се Шпанија, Италија, Франција, Грција и Велика Британија. Од земјите што не се членки на ЕУ, Европејците најмногу ќе летуваат во САД, Турција и во Хрватска.

  Дури една третина од жителите на ЕУ се уште не одлучиле каде ќе летуваат и чекаат да видат каква ќе биде економската ситуација за неколку месеци. Од оние што знаат каде ќе патуваат и се одлучиле за странска земја, најбројни се аранжманите за Шпанија и за Италија (11 отсто) и ...
  | | веќе видена | слични

  Холандија очекувано со 3-0 ја совлада Шкотска во единствениот натпревар од групата 9, во чии рамки се натпреварува и Македонија во квалификациите за пласман на Светското првенство 2010 во Јужна Африка. Хунтелар во 30., Ван Перси во 45. и Кајт од пенал во 77 минута беа прецизни во редовите на „лалињата“. Со оваа победа, „портокаловите“ имаат максимален ефект од четири победи од четири натпревари. Шкотска останува со своите четири бода на второто место на табелата.Најдобропласираната селекција на ранг-листата на ФИФА, репрезентацијата на Шпанија, продолжува со стропроцентниот учинок со победата од 1-0 против Турција во Мадрид.

  Овие две репрезентации играат повторно в среда во Истанбул и „црвената фурија“ со уште една победа ќе биде првата екипа во светот што ќе пласира на завршницата во „црниот континент“. Шпанија со голот-првенец на Пике во 60 минута обезбеди максимални 15 бода во групата 5.Што е уште позначајно за актуелниот европски шампион е тоа што сега има 30 натпревари по ред без пораз. ...
  | | веќе видена | слични

  Предраг Русевски ќе игра на главниот турнир (втор) од серијата фјучрси во Суис, Египет, кои се играат на земјена подлога со награден фонд од 10 илјади долари. Во квалификациите настапува Димитар Грабулоски, кој го мина стартното коло со уверлива победа од 6-1, 6-0 над Адам Кос од Чешка. Грабулоски е 8. носител во квалификациите и за пробив на главниот турнир ќе треба да го елиминира Белгиецот Јенс Хејндрикс.

  Македонија нема да има претставник на третиот од серијата тениски фјучрс-турнири во Анталија, Турција. Сите 4 наши тенисери испаднаа во квалификациите, а најдалеку во последното филтер-коло стаса репрезентативецот Илија Мартиноски, кој во 2 сета загуби од Ларинас Григелис од Литванија. Мартиноски на претходните 2 турнира беше единствен Македонец што играше на главната сцена. На првиот загуби во почетокот од шампионот Адам Вејмелка од Чешка, потоа му се реваншира во следниот настап, но загуби во 2. коло од Мурад Инојатов од Узбекистан. На тие 2 турнира во квалификациите играа уште 6 наши ...
  | | веќе видена | слични

  Мирек Тополанек, премиерот на Чешка, која претседава со Европската Унија до крајот на јуни, неодамна од сред Скопје ни порача дека неговата земја сака да не види рамо до рамо со него на европската маса. Патем, ни рече дека треба да го решиме спорот со Грција затоа што ни тој ни кој било друг не може да решава туѓ проблем. А овој со името е наш и на Грција, па ние треба и да го решаваме.Познато е дека Чешка е еден од најгласните поддржувачи на понатамошно проширување на Унијата. Не само кон Балканот, туку и кон Турција, па и понатаму, зошто да не. Чешка, слично на Велика Британија, смета дека колку што е поголема, ЕУ е толку посилна. Затоа сметавме дека во Чешка имаме сојузник, кој ќе го застапува и нашиот став дека е потребно што побрзо да се чекори кон ЕУ.

  Деновиве се покажува дека оваа малечка и убава централноевропска земја не е сојузникот за каков што сме сонувале. Владата на Тополанек падна. ЕУ не се возбуди премногу поради ова. Не е прв пат во земја претседавач да избувне внатрешнополитичка ...
  | | веќе видена | слични

  Првпат на штанд од 100 квадратни метри во шестата хала годинава нашата литература, култура, историја, минато, сегашност и иднина ќе бидат претставени на најзначајниот светски саем на книгата во Франкфурт од 14 до 18 октомври

  Македонија како лулка на европската култура, со сето свое минато, сегашност и иднина ќе биде претставена на најзначајниот светски саем на книгата што од 14 до 18 октомври ќе се одржи во Франкфурт, Германија. На простор од 100 квадратни метри, во атрактивната шеста хала, со модерен штанд, ќе биде презентирана нашата историја, творештво, уметност. Македонски организатор е книгоиздателството „Матица македонска“. Екрани со видеопроекции, цилиндри што ќе раскажуваат за нашето културно богатство, под со рачно изработен мозаик, платнени торби и обележувачи на страници со македонски мотиви, монографии преведени на англиски јазик ќе бидат дел од содржините на саемскиот простор. Тоа ќе биде наше прво големо претставување на Саемот во Франкфурт.

  - Светските саеми на книгата веќе ...
  | | веќе видена | слични

  Балканската мафија ја користи земјава како депо за наркотици, поради што таа е преплавена со евтина дрога, предупредуваат полицис ките експерти

  Македонците купуваат најевтина дрога на Балканот, кој е преплавен со наркотици, а балканската мафија се повеќе ја користи земјава како депо за наркотиците, предупредуваат полициските експерти. Од Меѓународниот одбор за контрола на наркотици (ИНЦБ) велат дека познатата „балканска рута“ работи под полна пареа поради што преку Балканот поминуваат големи количества дрога, што доведува до пад на цените. Од Одборот предупредуваат дека Балканскиот Полуостров, поради транзициските процеси во државите, стана една од најсигурните области за шверц во Европа.

  Според последниот извештај на Канцеларијата за дроги и криминал при ООН (УНОДЦ), уличните цени на хероинот, кокаинот и хашишот во Македонија се најниски во однос на соседните и државите на Балканот. Во земјава не се регистрирани лаборатории за производство на дрога, а најскапи таблети „екстази“ во ...
  | | веќе видена | слични

  Македонија депо за евтина дрога Балканската мафија ја користи земјава како депо за наркотици, поради што таа е преплавена со евтина дрога, предупредуваат полициските експерти Македонците купуваат најевтина дрога на Балканот, кој е преплавен со наркотици, а балканската мафија се' повеќе ја користи земјава како депо за наркотиците, предупредуваат полициските експерти. Од Меѓународниот одбор за контрола на наркотици (ИНЦБ) велат дека познатата „балканска рута“ работи под полна пареа поради што преку Балканот поминуваат големи количества дрога, што доведува до пад на цените. Од Одборот предупредуваат дека Балканскиот Полуостров, поради транзициските процеси во државите, стана една од најсигурните области за шверц во Европа. Според последниот извештај на Канцеларијата за дроги и криминал при ООН (УНОДЦ), уличните цени на хероинот, кокаинот и хашишот во Македонија се најниски во однос на соседните и државите на Балканот. Во земјава не се регистрирани лаборатории за производство на дрога, а најскапи таблети ...
  | | веќе видена | слични

  Европејците ќе летуваат дома Поради економската криза, секој петти граѓанин на ЕУ нема да замине на летување, а дури половина од Европејците ќе се одмораат во домашните туристички центри, покажува истражувањето на „Евробарометар“ Еден од пет граѓани во Европската Унија или 19 отсто од Европејците нема да одат на летен одмор годинава, покажува истражувањето на „Евробарометар“. Според редовната годишна анкета на Европската комисија, речиси половина од граѓаните во Европската Унија планираат летниот одмор да го поминат во својата земја. Надвор од земјата најпопуларни дестинации за одмор се Шпанија, Италија, Франција, Грција и Велика Британија. Од земјите што не се членки на ЕУ, Европејците најмногу ќе летуваат во САД, Турција и во Хрватска.Дури една третина од жителите на ЕУ се' уште не одлучиле каде ќе летуваат и чекаат да видат каква ќе биде економската ситуација за неколку месеци. Од оние што знаат каде ќе патуваат и се одлучиле за странска земја, најбројни се аранжманите за Шпанија и за Италија (11 отсто) ...
  | | веќе видена | слични

  Во тек подготовките за Светскиот книжевен настан Македонска приказна за саемот во Франкфурт Првпат на штанд од 100 квадратни метри во шестата хала годинава нашата литература, култура, историја, минато, сегашност и иднина ќе бидат претставени на најзначајниот светски саем на книгата во Франкфурт од 14 до 18 октомври Македонија како лулка на европската култура, со сето свое минато, сегашност и иднина ќе биде претставена на најзначајниот светски саем на книгата што од 14 до 18 октомври ќе се одржи во Франкфурт, Германија. На простор од 100 квадратни метри, во атрактивната шеста хала, со модерен штанд, ќе биде презентирана нашата историја, творештво, уметност. Македонски организатор е книгоиздателството „Матица македонска“. Екрани со видеопроекции, цилиндри што ќе раскажуваат за нашето културно богатство, под со рачно изработен мозаик, платнени торби и обележувачи на страници со македонски мотиви, монографии преведени на англиски јазик ќе бидат дел од содржините на саемскиот простор. Тоа ќе биде наше прво ...
  | | веќе видена | слични

  Русевски на главниот турнир во Суис Предраг Русевски ќе игра на главниот турнир (втор) од серијата фјучрси во Суис, Египет, кои се играат на земјена подлога со награден фонд од 10 илјади долари. Во квалификациите настапува Димитар Грабулоски, кој го мина стартното коло со уверлива победа од 6-1, 6-0 над Адам Кос од Чешка. Грабулоски е 8. носител во квалификациите и за пробив на главниот турнир ќе треба да го елиминира Белгиецот Јенс Хејндрикс. Македонија нема да има претставник на третиот од серијата тениски фјучрс-турнири во Анталија, Турција. Сите 4 наши тенисери испаднаа во квалификациите, а најдалеку во последното филтер-коло стаса репрезентативецот Илија Мартиноски, кој во 2 сета загуби од Ларинас Григелис од Литванија. Мартиноски на претходните 2 турнира беше единствен Македонец што играше на главната сцена. На првиот загуби во почетокот од шампионот Адам Вејмелка од Чешка, потоа му се реваншира во следниот настап, но загуби во 2. коло од Мурад Инојатов од Узбекистан. На тие 2 турнира во ...
  | | веќе видена | слични

  Квалификациските натпревари за Светското првенство во 2010 година во Јужна Африка викендов го привлекуваат вниманието на светската фудбалска јавност. Оваа сабота во квалификациската група 9, каде што се наоѓа Македонија, активни ќе бидат Холандија и Шкотска. „Црвено-жолтите“ квалификациите ќе ги продолжат на први април со „лалињата“ во Амстердам. Холандија со победа над Шкотска ќе има максимален ефект по четири кола и ќе биде на чекор до Јужна Африка. Сепак, фудбалската легенда Јохан Кројф вели дека неговата репрезентација треба да биде многу претпазлива со Шкотска и со Македонија.
  - Фудбалерите знаат дека им претстојат два меча на домашен терен и ако победат, со една нога се на СП. Треба да се биде внимателен со Шкотланѓаните. Тие се добри во воздушните дуели и затоа ние треба да ја спуштиме топката на земја и да ја контролираме играта - рече Кројф.
  Највозбудливо ќе биде во Шпанија, каде што актуелниот европски првак ќе се обиде да ја победи селекцијата на Турција, која беше хит на последното ЕП. ...
  | | веќе видена | слични

  Македонските фудбалски репрезентативци со еден тренинг денеска го продолжија подготвителниот ритам пред мундијалскиот квалификациски натпревар со Холандија в среда во Амстердам.

  Според рапортот на ФФМ од базата од Сустендајн, од 23 играчи што ќе се борат за 18. места - последната доза поради повреда ја пропушти само Петров, поради истегнат мускул. Се е в ред со Трајанов, кој пред два дена се здобил со исеченица на главата.

  „Ако сакаме добар резултат, ќе мора да најдеме начин да постигнеме барем еден гол“, е заклучокот на селекторот Катанец, откако синоќа на „Амстердам-арена“ го проследи рутинскиот триумф на Холанѓаните над Шкотска од 2:0.

  За интернет-страницата на ФФМ, Словенецот уште еднаш го оквалификува фаворитот во нашата група како една од најдобрите европски селекции, која со Шпанија игра најмодерен фудбал.

  Катанец е одушевен како „лалињата“ смирено ја градеа играта и ги набиваа Шкотланѓаните во шеснаесетникот, покажувајќи дека знаат да нападнат и да застанат. ...
  | | веќе видена | слични

  Хит на квалификациите овие денови секако ќе биде селекцијата на Босна и Херцеговина која направи подвиг триумфирајќи со 4-2 на гостувањето во Генг кај Белгија. Со овој успех босанците се пробија на втората позиција на табелата во групата-5 зад Шпанија, имаат два бода повеќе од Белгијците. Светскиот шампион, Италија ги реализираше планираните бодови на гостувањето кај Црна Гора. и покрај отсуството на осуммина стандардни во националниот состав, тимот на Липи оствари победа од 2-0 со која останува на врвот на табелата во групата, 8. Пирло од пенал и Пазини беа стрелци за триумфот на Италијанците кои сега имаат два бода повеќе од Ирска со која се среќаваат в среда. Ирците ремизираа 1-1 синоќа дома со Бугарија, а Кипар ја забележа првата победа во овој циклус славејќи со 2-1 над Грузија. Планетарниот вицепрвак, Франција пак триумфираше минимално со 1-0 на гостувањето кај Литванија. И со оваа победа Французите остануваа на третата позиција во групата 7, зад нивниот синоќешен противник и уште подалеку зад, Србија ...
  | | веќе видена | слични

  Членовите на “Виножито“ и на “ОМО Илинден Пирин“ деновиве на засилени средби со македонската заедница во Австралија информираат за акцијата за собирање документи и поднесување на колективна тужба против Грција пред Европскиот суд за човекови права. Со тужбата ќе се бара Грција да им ги врати државјанствата и имотите на протераните Македонци. Бројката на Македонци кои ќе ја тужат Грција не ја знаат, бидејќи во акцијата ќе бидат вклучени деца бегалци и нивни потомци од Македонија и Канада. - Тоа е една акција која се одвива некое време и сигурни сме дека успехот е гарантиран, поради тоа што веќе има такви пресуди. Ги знаеме. За Кипарци кои им се одземени имотите во Северен Кипар, на Грчката црква во Турција... Тие сите спорови беа завршени успешно, така што ние веруваме дека и овој спор кој е уште потежок и постар дека ќе заврши така, изјави Атанас Парисис од “Виножито“. Тајмингот кога ќе се поднесе тужбата зависи од тоа колку брзо ќе се соберат потребните документи. Во целата акција е ангажирана и грчка ...
  | | веќе видена | слични

  AНКАРА, Турција -- Шест лица, меѓу кои и водачот на партијата Голема унија (ББГ) Мухсин Јазичоглу, загинаа во хеликоптерска несреќа во јужната провинција Кахраманмарас, објави во петокот (27-ми март) министерот за внатрешни работи, Бесир Аталај. Хеликоптерот на Јазичоглу се урна во средата поради лошото време. На пребарувачите им требаа два дена за да ги најдат остатоците од хеликоптерот и сите шест загинати лица, иако еден од нив успеал да се јави преку мобилен телефон веднаш по несреќата. Голем број политички партии ги прекинаа своите предизборни митинзи во знак на солидарност.

  Во другите вести, околу 48,6 милиони турски гласачи ќе гласаат на локалните избори во земјата во недела (29-ти март). Претставници на вкупно 19 политички партии се натпреваруваат за градоначалничките и општинските советнички места во 81 провинција во државата. Според анкетите на јавното мислење, владејачката Партија на правдата и развојот се очекува да ја потврди својата владејачка позиција во однос на најголемата ...
  | | веќе видена | слични

  Ѓул вели дека Турција не се противи на кандидатурата на Расмузен за генерален секретар на НАТО

  29 03 2009

  БРИСЕЛ, Белгија АНКАРА, Турција -- Tурскиот претседател Абдула Ѓул во петокот (27-ми март) рече дека Анкара не е против „ниту еден кандидат“ за местото генерален секретар на НАТО. „Турција нема ништо против кандидатурата на данскиот премиер Андерс Фо Расмузен , медиумите го цитираа Ѓул во Брисел. Изјавата на Ѓул се однесуваше на извештаите во медиумите, според кои Турција може да ја блокира кандидатурата на Расмузен поради одреден број приговори, вклучително и копенхашката одлука со која беше дозволено на курдската телевизија Рој да емитува програма од Данска.

  Но, подоцна во петокот, премиерот Реџеп Тајип Ердоган предупреди дека постои силно противење кај муслиманските земји за кандидатурата на Расмузен за следен генерален секретар на НАТО. НАТО се очекува да го назначи својот нов шеф на неговиот следен самит во април. (Хуријет, новинска агенција Анадолу, НТВ, АП, АФП - 27
  | | веќе видена | слични

  МАДРИД, Шпанија -- Шпанската полиција уапси наводен висок претставник на терористичката Курдистанска работничка партија (ПКК), објавија властите во петокот (27-ми март). Осомничениот е Рамзи Картал, поранешен пратеник на распуштената турска Демократска партија (ДЕП), и наводен поранешен командант на ПКК. Тој беше уапсен минатиот понеделник во Мадрид, во трговски центар. Медиумите цитираа дипломатски извори дека Турската амбасада во Мадрид ќе бара екстрадиција на Картал во Турција веднаш штом ќе биде тоа возможно. (Хуријет, Јени Сафак - 28 03 07, новинска агенција Анадолу, НТВ, ТРT - 27
  | | веќе видена | слични

  ВАТИКАН -- Кипарскиот претседател Деметрис Христофиас во петокот (27-ми март) разговараше со папата Бенедикт Шеснаесеттти, како дел од својата четиридневна посета на Светата Столица. Бенедикт Шеснаесетти рече дека се надева оти директните разговори за повторно обединување помеѓу Христофиас и водачот на кипарските Турци, Мехмет Али Талат, ќе „вродат со плод“. Кипарскиот претседател рече дека се согласил со папата да ги здружат напорите за да ја убедат Турција да ја „почитува позицијата на кипарските Грци“ во разговорите. (КНА, Филелефтерос, АНА-МПA - 27
  | | веќе видена | слични

  Во 17 часот по локално време заврши гласањето за локалните власти во Турција. Пет лица загинаа, а околу 100 се повредени во судирите кои са случија за време на денешниот изборен ден, главно во Источна и Југоисточна Турција. Едно лице загина, а 27 се повредени при престрелка меѓу приврзаниците на двајцата кандидати за градоначалник на селото Безирџи, во округот Шанлафура во Југоисточна Турција. Еден човек загина а четворица се повредени при судир меѓу приврзаници на различни кандидати за градоначалник во село во областа Дијарбекир, исто во Југоисточна Турција.  Кандидат за градоначалник добил инфаркт за време на расправиите со неговите противници во реонот на Дијарбекир. Во областа Карс, во источниот дел на земјата, еден човек е убиен. Околу 30 луѓе се повредени при слични инциденти во селото Јузбашалар во округот Игдир во Источна Турција, во селото Дибекли во округот Ван во Источна Турција и во селото Ѓунук во округот Афонкарахисар во Западна Турција. Околу 48 милиони избирачи во Турција денеска ...
  | | веќе видена | слични