ТВ Орбис

По растерувањето на протестантите, вечерва е уапсен новинар на Телевизија Сонце на брутален начин пред Собранието на Република Македонија. Нема повеќе детали зошто полицијата на ваков брутален начин го уапси новинарот на Телевизија Сонце. Ова не е прв случај медиумите да бидат спречени да известуваат и слободно да ја вршат својата работа. Спречена да известува од пред Собранието беше и екипа на Телевизија 21. Дупло дно за слободата на медиумите во Македонија Gepostet von Jovica Paunoski am Sonntag, 17. Juni 2018
сите 3 | | | веќе видена

Во преспанското село Нивици или Псаридис,на грчки, се чини се е подготвено за утрешното официјално потпишување на договорот меѓу Скопје и Атина за ново компромисно име на земјава. Во селото со само 60-тина жители речиси сите зборуваат и разбираат и грчки и македонски јазик. Рано утрово малото село се подготвуваше за големиот настан, по кој веројатно ќе остане запишано во историјата на поширокиот регион Македонија, пишува ТВ 21. Се бојадисуваат ѕидовите, се чисти канализацијата, се означуваат точките каде што ќе биде поставена бината за утрешниот настан во селото Нивици во грчкиот дел на Мала Преспа. Ваква слика утрово ја пречека екипата на ТВ 21 додека го обиколувавме местото, пишува ТВ 21. Локалното население денеска имаше поделени мислења за утрешниот настан. Дел се надеваат дека се работи за историски момент и проблемите околу спорот за името на Република Македонија ќе бидат решени. Други пак се плашат дека Македонија ќе си ја врати територијата како пред Букурешкиот договор пред повеќе од 100 години, со ...
сите 35 | | | веќе видена

Нема да одобриме наш потпис на срамен договор, со кој во Скопје ќе се нарекуваат „Македонци“ а нивниот јазик „македонски“, соопштија организаторите на денешниот протест во Атина и закажаа нов, во недела во Преспа, Дојче Веле. Комитетот за заштита на грчкиот карактер на Македонија ги повика Грците да излезат на голем протестен митинг денеска во 10 часот, на плоштадот „Синтагма“ во Атина. Во соопштението, Владата на Ципрас е обвинета „дека се обидува да стави национален потпис на една кривична концесија на историјата, јазикот културата и единственоста на името Македонија, преку договор со Скопје“. „Владата го продава името на нашата Македонија, со флагрантно кршење на нашата утврдена национална позиција. Ние нема да одобриме ставање наш потпис на таков срамен договор, со кој во Скопје ќе се нарекуваат ‘Македонци’ а нивниот јазик ‘македонски’“, соопштија организаторите. Тие упатија криртики и до претседателот на Грција: „Дури и Прокопиј Павлопулос станува соучесник во злосторството“. Организаторите најавија ...
сите 107 | | | веќе видена

Имаме историско, вековно решение. Градиме пријателство меѓу двете земји, коие никогаш не било поголемо. Решаваме две ипол децениски спор, за да ја извлечеме нашата земја од стегите на изолацијата, кој земјата ја влечеше надолу, рече премиерот Зоран Заев на прес-конференција. -Се одваживме и продолживме напред. Нема веќе ФИРОМ, решаваме вековно прашање. Нашата добивка е бесценета. Република Северна Македонија за севкупна употреба, ќе се прецизира со амандман во Уставот, рече Заев. Со договорот се гарантира дека на есен ќе има референдум, рече Заев.
сите 135 | | | веќе видена

Грчките медиуми утрово објавија дека договорот е постигнат меѓу премиерите Заев и Ципрас и треба да се официјализира по телефонскиот разговор во текот на денот. Потпишувањето на договорот би требало да се случи викендов во Преспа „Република Северна Македонија“ (Republic of North Macedonia на англиски) за севкупна употреба е новото име кое е договорено од премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, пренесуваат грчките медиуми. Според радиото „Њуз24/7“, пренесени од провладината „Ефемерида“, двајцата премиери ги договориле и одредниците за „македонски јазик“ и „македонски државјанин“, а во македонскиот устав нема да има референци за заштита на македонските малцинства надвор од границите. Во договорот, македонскиот јазик е признат, со забелешка дека Северна Македонија признава во договорот дека јазикот е со словенско потекло. За националноста, ќе стои терминот „македонска/граѓанин на Република Северна Македонија“, исто така, со забелешка дека граѓаните на земјата не се поврзани со античка Македонија. Договорот ...
сите 215 | | | веќе видена

Нова демократија да каже кои имиња ги предлагала во преговорите во минатото и со кои сега се согласува, бараат од грчката Влада во одговор на изјавата на портпаролката на опозициската партија која обвини за тајна дипломатија. – Штом Спираки е толку многу загрижена за „тајната дипломатија“, време е да каже кои имиња ги предлагаше Нова демократија кога преговараше со ПЈРМ? И со кое од овие се согласува денес?, коментира портпаролот на грчката влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос во пишаната изјава. Како што јави претходно дописничката на МИА од Атина, од опозициската Нова демократија, преку портпаролката Мариа Спираки ја обвинија Владата за тајна дипломатија и дека ги држи граѓаните во мрак и побараа Ципрас итно да го извести парламентот за последните случувања во разговорите за името.
сите 55 | | | веќе видена

Увозните цени од одделот Кокс и рафинирани нафтени производи во април годинава се повисоки за 6,5 отсто на месечно и за 9,6 отсто на годишно ниво. Сpоред податоците на Државниот завод за статистика, цените на моторниот бензин се повисоки за 6,2 отсто на месечно и за 3,9 отсто на годишно ниво. Кај дизелот, пак, на месечно ниво се повисоки за 7,5, а на годишно за 19,4 отсто. Кај керозинот зголемувањето на цената на месечно ниво е пет отсто, а на годишно 2,1 отсто, додека кај пропан бутанот, односно ТНГ горивото има намалување на цената за 0,3 отсто на месечно и за 4,5 отсто на годишно ниво.
сите 42 | | | веќе видена

Од 16 јуни до 1 јули во Охрид ќе се одржуваат 51. Меѓународен семинар за македонски јазик, литература и култура и 45. Меѓународна научна конференција кои ги организира Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“-Скопје. Отворањето ќе биде на 17 јуни во 11 часот во Конгресниот центар на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Охрид. УКИМ во најавата на двете меѓународни манифестации ја посочува нивната голема улога во афирмацијата на македонскиот јазик, литература и култура низ целиот свет. – На Меѓународниот семинар досега учествувале над 4 300 учесници од над 50 земји, меѓу кои истакнати македонисти, професори по македонски јазик и литература на странските универзитети, слависти, балканисти, преведувачи, научни работници и студенти што го изучуваат македонскиот јазик низ лекторатите во светот. Семинарот својата стручно-научна дејност на подрачјето на македонистиката ја започнал скромно, а до денес непрекинато се развива и израсна во афирмирана наставна, научна и културна институција единствена од ваков вид во ...
сите 19 | | | веќе видена

Во завршна фаза се градежните работи за санирање на свлечиштата и големите оштетувања на коловозот на патниот правец Кочани – Делчево. Санирани се критичните места на кои во изминатите години доаѓаше до одрони на огромни карпи што на подолг рок го блокираа сообраќајот на магистралата А3 и поврзувањето со соседна Бугарија. Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески и директорот на ЈП за државни патишта, Зоран Китанов, во придужба на градоначалниците на Кочани и Виница го посетија градилиштето, при што беше констатирано дека се работи според предвидената динамика. – Овој патен правец не е реконструиран од 60-тите години, а е многу значаен за Коридорот 8 и за источниот регион. Очекуваме до крајот на јуни комплетно да биде завршен што ќе им овозможи на сите кои транзитираат по овој пат да почувствуваат бенефит. Дополнително, во сообраќајната инфраструктура за кочанскиот регион планирано е да се вложат иште 70 милиони евра со кои ќе се санира патот кон Пониква, обиколницата околу Кочани и секако експресниот ...
сите 49 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска имаше 60-минутен телефонски разговор со грчкиот премиер Алексис Ципрас. Разговорот се реализирал меѓу 14 и 15 часот по македонско време, потврдија за МИА од Владата на РМ. Заев и Ципрас разговарале за преостанатите парашања и разгледале неклу идеи за решенија. Договорено е во текот на утрешното претпладне да имаат уште еден разовор.
сите 210 | | | веќе видена

Ракометарките на Вардар повторно се собраа заедно, овој пат за свадбата на својата соиграчка која заплови во брачните води. Станува збор за Андреа Пенезиќ која со брак ја круниса долгогодишната врска со голманот на Ренова, Матија Кобетиќ. Младенците судбоносното „ДА“ го кажаа викендов на свечената церемонија во Загреб, на која присуствуваа и дел од ракометарките на Вардар како и поранешни соиграчки на Пенезиќ.
сите 4 | | | веќе видена

Во заедничка соработка со СВР Битола, здружението на мотоциклисти „Ѓорги Стефановски“ од Битола ја започна кампањата со мотото „Биди кабадаја, носи кацига“. 50 отсто од мотоциклистите не носат заштитна кацига, застрашувачки е бројот на млади учесници во сообраќајот кои за време на летниот период возат мотоцикли без заштита кацига, а да не се споменува другиот дел од заштитната опрема кој е потребен за правилно управување на мотоцикл. Факт е дека повеќето од младите мотоциклисти ја избегнуваат законската обврска за носење заштитна кацига. Не постои изговор за неносање заштитна кацига. Поради тоа, низ Широк сокак во Битола се поделија летоци со оваа содржина. Целта е да се поттикне свеста кај мотоциклистите за безбедноста во сообраќајот и носењето заштита кацига. За време на летниот период ќе се организираат низа активности, трибини и настани поврзани со безбедноста и ќе се однесуваат на најралнивата група во сообраќајот, а тоа се мотоциклистите.
сите 10 | | | веќе видена

Итната среба која беше најавена рано утрово помеѓу Никос Коѕијас и Алексис Ципрас заврши. Сребата траела час и половина, а засега нема информации за што точно било разговаравно. И од двете земји потврдуваат дека во текот на денешнито ден се очекува да биде реализиран телефонскиот разговор помеѓу Заев и Ципрас. Кога точно ќе биде реализиран се уште нема информации, а Заев во изјава за медиумите изјави дека штом има нешто ново веднаш ќе биде споделено со јавноста.
сите 174 | | | веќе видена

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас вонредно и претходно непланирано се наоѓа во премиерската палата на средба со Алексис Ципрас, објавија дел од грчките медиуми. Како што јави дописничката на МИА од Атина, информацијата за средбата на Ципрас и Коѕијас не е официјално потврдена, но во новинарските кругови во Грција, интензивно се споменува дека од претпладнето министерот за надворешни работи е во премиерската палата. Оваа средба, грчките медиуми и новинарите ја поврзуваат со телефонскиот разговор меѓу премиерите Ципрас и Заев и коментираат, повикувајќи се на свои извори и на информациите во македонските медиуми, дека овој разговор би можел да се случи во текот на денешниот ден. Коментарите во Грција се дека временскиот период за телефонскиот разговор се стеснува, со оглед на тоа што шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 13 и 14 јуни ќе биде во Москва на средби со неговиот руски колега Сергеј Лавров, а во истиот период македонскиот премиер Зоран Заев заминува за Франкфурт. Во четврток, пак, на ...
сите 210 | | | веќе видена

Вчера околу 10:10 часот на улица „Филип 2-ри Македонски“ во Битола, додека неколку полициските службеници вршеле службено дејствие од областа на безбедноста во сообраќајот и преземале службено дејствие отстранување на товарно моторно возило кое било непрописно паркирано, З.А.(27) и С.А.(24), двајцата од село Баница, струмичко, застанале пред возилото и го спречувале отстранувањето на возилото. Двете лица започнале да ги омаловажуваат полициските службеници, при што С.А физички нападнала еден службеник на кој му е укажана лекарска помош во Клиничка болница Битола. Лицата се приведени во ПС Битола за понатамошна постапка.
сите 206 | | | веќе видена

Македонија е последна во Европа по падот на БДП. Ова денеска го кажа претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој рече дека Бруто домашниот производ во првиот квартал од годината паднал на 0.1%. Според Мицкоски, забележан е пад од 37% во секторот на градежништвото, што според лидерот на опозицијата го отсликува неработењето на Владата предводена од Зоран Заев.
сите 20 | | | веќе видена

По бранот поскапувања движењето на цената на суровата нафта на берзата во Лондон дава надеж дека конечно ќе имаме двонеделен период по кој Регулаторната комисија за енергетика ќе може да постави пониски максимални малопродажни цени. Во моментов барел нафта се движи околу 75.5 долари и тоа е цената на која е фиксиран овој енергенс во последните неколку дена. Највисоката вредност во изминатиот пресметковен период беше 77 долари кон крајот на минатата недела. Сепак и тоа е под просекот од претходните две недели кој изнесуваше 78,6 долари за барел. За очекување е во вакви услови Регулаторот во понеделник да пресмета пониска максимална малопродажна цена. За очекување е поевтинувањето да се движи меѓу еден и два денари по литар во зависност од дериватот.
сите 64 | | | веќе видена

Државјанка на Бугарија, 49-годишната И.Г., во својата држава била осудена на осум години затвор за убиство на својот сопруг, по што избегала од државата. Во март оваа година таа е уапсена во Србија, по потерница на Интерпол, а денеска е испорачана во Бугарија. Пронајдена била со изнајмена куќа во Краљево, каде се криела со 51-годишен човек, исто така жител на Бугарија. Во 2010 година таа брутално го избодела со нож својот сопруг во нивниот дом, по жестока караница. Прво се расправале по телефон, а тој се вратил пијан, по што се обидел физички да ја нападне. Тоа ја разлутило осуденичката, која од зад грб го нападнала својот сопруг, забивајќи му нож во вратот. Кога сфатила што направила, повикала брза помош, но во меѓувреме тој изгубил многу крв и не можело да биде спасен. Најпрво таа се обидела судот да го увери во тоа дека тој си дошол дома со нож во вратот, а таа сакала да му помогне, но по неколку дена вештачење и прибирање докази, било повеќе од јасно кој е виновен во овој случај. Првично била осудена на ...
сите 10 | | | веќе видена

Во текот на утрешниот ден како што и претходно најавивме ќе дува умерен до засилен ветер претежно од југоисточен правец па поради силното јужно воздушно струење ќе се врши транспорт на прашина и песок од Сахара. Времето ќе биде сончево и многу топло се до доцните попладневни часови кога ќе има дестабилизација на атмосферата и локален развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат поинтезивни и застапени во форма на невреме проследено со поинтензивен пороен дожд, засилен ветер, силни електрични празнења и услови за појава на град. Во сабота веќе на многу места ќе биде нестабилно со повремен пороен дожд, грмежи и засилен ветер и исто така локално процесите ќе бидат поинтезивни и во форма на невреме проследено со поинтензивен пороен дожд, засилен ветер, силни електрични празнења и услови за појава на град. И натаму сотанува многу топло со многу високи температури на воздухот. ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Во случај на појава на електрични празнења да не се ...
сите 347 | | | веќе видена

Властите во Германија денеска соопштија дека уапсиле државјанин на Турција поради силување и убиство на 14 годишно девојче кое исчезнало пред повеќе од две недели. Осомничен е и барател на азил од Ирак кој е во бегство. Телото на девојчето кое исчезнало на 22 мај вчера е пронајдено на периферијата на градот Висбаден, пренесува АП. Обвинителството денеска соопшти дека двајца мажи, 20 годишен Ирачанец и 35 годишен Турчин, кои живееле во тој град чекајќи одобрение за азил, се обвинети за силување и убиство на тоа девојче во ноќта кога исчезнала. Како што се наведува понатаму, се верува дека тие после убиството заедно го закопале нејзиното тело. Полицијата соопшти дека Ирачанецот кој е идентификуван како Али Башар, изгледа изненадно отпатувал со своето семејство назад во Ирак преку Истанбул. Како што се наведува тој е обвинет и за други низ прекршоци во таа област во Германија, меѓу кои и вооружена кражба. Се верува дека тој во Германија стигнал во октомври 2015 година, на врвот на мигрантскиот бран во таа земја ...
сите 24 | | | веќе видена

next