СВП

  во

  26 јануари 2019 1500.- Шпанскиот морепловец Висенте Ханес Пинсон го открил Бразил. 1531.- Португалија ја зафатил катастрофален земјотрес. Главниот град ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Не само Британците, туку и Швајцарците имаат климави релации со ЕУ. Но, додека Велика Британија се оддалечува од ЕУ, Швајцарија ѝ се приближува и планира еден ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Книгата „Јазичен триптихон“ („Езиков триптих“) од Славе Ѓорѓо Димоски излезе од печат во издание на „Skalino“ од Софија, во превод на бугарски јазик. Делото од ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Поетот Никола Маџиров со читање синоќа ја отвори ,,Првата ноќ на европска поезија” на меѓународниот Фестивал на литературата во Минхен, кој се одржува до 2 ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Поетот Никола Маџиров со читање синоќа ја отвори ,,Првата ноќ на европска поезија” на меѓународниот Фестивал на литературата во Минхен, кој се одржува до 2 ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Седум докажани и признати писатели од самиот книжевен врв на Европа, автори како Славенка Дракулиќ, Џамал Уаријачи од Холандија, Офејгур Сигурдсон од Исланд, ...
  сите 15 | | | веќе видена

  Четвртото издание на фестивалот на европската литература BookStar 2018, ќе биде отворено на 13 ноември со промоција на збирката раскази „Невидлива жена и други ...
  сите 16 | | | веќе видена

  Четвртото издание на Фестивалот на европската литература „BookStar 2018“ ќе биде отворено на 13 ноември со промоција на збирката раскази „Невидлива жена и ...
  сите 17 | | | веќе видена

  Драмски театар и Фестивалот Охридско лето добија нови директорки, драматургот Викторија Рангелова-Петровска и Наташа Поповиќ, кои доаѓаат на местата на досегашните в.д. директори Сашо Тасевски и Сузана Вренцовска. Шефот на кабинет на ексминистерот за култура Роберт Алаѓозовски, Тодорче Тасевски, е нов директор на Струшките вечери на поезијата. Министерот за култура Асаф Адеми денес ги објави имињата на директорите на 22 институции од културата. Досегашните в.д. директори на Македонскиот народен театар (МНТ) Симона Угриновска и на Македонската филхармонија, Виктор Илиески се назначени за директори. Мартин Вучиќ е нов директор на националниот ансамбл за песни и ора „Танец“, а Спасе Перовски на Националната установа за управување со археолошкиот локалитет Стоби. Тие доаѓаат на местата на Стојанчо Павловски, Мите Стефоски и на Мишко Тутковски. Сашо Тасевски, денес пред да бидат официјално соопштени имињата на новите директори, испрати соопштение до медиумите во кое меѓу другото стои: „Заминувам од кормилото на ...
  сите 28 | | | веќе видена

  Назначени се директори на 22 национални установи во Република Македонија, информираат од Министерството за култура. За директор на НУ Ансамбл за народни игри и песни „Танец“ е назначен Мартин Вучиќ, на НУ Драмски театар – Скопје за директор е назначена Викторија Рангелова Петровска, на НУ Македонска филхармонија – Скопје за директор е назначен Виктор Илиевски, а на НУ Спомен куќа на Мајка Тереза – Скопје Нифие Селмани. Симона Угриновска е назначена за директор на НУ Македонски народен театар – Скопје, Митко Штерјов е назначен за директор на НУ Завод за заштита на спомениците на културата и музеј – Штип, Ацо Манински за директор на НУ Завод за заштита на спомениците на културата и музеј – Струмица, а Тасе Перовски за директор на НУ за управување со археолошки локалитет „Стоби“ – Градско. Наташа Поповиќ е назначена за директор на НУ „Охридско лето“, а Тодорче Тасевски на НУ Манифестација „Струшки вечери на поезијата“. За директор на НУ Универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ – Битола е назначен ...
  сите 23 | | | веќе видена

  Синоќа во Даут пашиниот амам со меѓународното поетско читање на 20-ина поети заврши и неофицијалниот дел на програмата на 57-те Струшки вечери на поезијата. На последниот ден од фестивалот поетите учествуваа на Поетското матине на Матка, а потоа и на традиционалото поетско читање во центарот на Скопје. Меѓу поетите кои читаа пред скопската публика беше и годинашниот добитник на „Златниот венец“ на СВП полскиот поет, Адам Загајевски, чија поезија е објавена во едицијата „Плејади“, во тријазично издание на македонски, полски и англиски на 800 страници. Препевот на стиховите на македонски е Звонко Димоски. Загајевски денеска во 11 часот ќе биде прогласен за почесен член на Друштвото на писатели на Македониаја. Поетот Зоран Анчевски, за „Небесна пантомима“ е добитник на најпрестижното признание за домашен автор „Браќа Миладиновци“, кое СВП го доделува за најдобра поетска книга меѓу два фестивала.. На посебен портрет минатогодишниот добитник Михаил Ренџов беше претставен низ неговата наградена стихозбирка „Јас. ...
  сите 17 | | | веќе видена

  Меѓународно поетско читање во рамки на Струшките вечери на поезијата, се одржа вечерва во Даут пашин амам во Скопје. Во рамки на неформалните активности на 57. Струшки вечери на поезијата, по денешното матине на Матка, вечерва во Даут пашиниот амам 20-тина поети учествуваа на меѓународното поетско читање. Меѓу нив е и годинешниот добитник на Златниот венец, полскиот поет Адам Загајевски, како и добитникот на наградата „Браќа Миладиновци“ за 2018 година, Зоран Анчевски. Годинава на СВП учествуваа 30 странски поети од исто толку земји. Освен горенаведените награди, фестивалот заедно со УНЕСКО ја додели и Мостови на Струга, за најдобра дебитантска книга на млад поет од странство, признание што го доби Паули Тупио од Финска. Меѓународното поетско читање е последен настан од годинашните Струшки вечери на поезијата. Официјалниот ден на 57. издание на СВП заврши синоќа со врачувањето на наградата „Златен венец“ на полскиот поет Адам Загајевски.
  сите 18 | | | веќе видена