Рома

  во

  Натурализираниот македонски кошаркар Џеремаја Мејси (28) потпиша едногодишен договор со рускиот клуб Локомотив Кубан. Во минатата сезона Мејси повеќе одмораше отколку што играше (не можеше да го раскине договорот со Реал Мадрид), а на шест натпревари го носеше дресот на шпанскиот Хакобео, за кој потпиша во февруари. Македонците не се непознајница за Локомотив, клубот чии бои до лани го бранеше Перо Антиќ, кој оттаму се врати во Лукоил Академик. Локомотив летово ги ангажира и Американецот Лајонел Чалмерс и Црногорецот Горан Јеретин. Во Европа, Мејси има играно за Лариса, Арис, Реал Мадрид и Хакобео. Вториот Американец кој има играно за македонската репрезентација, а летово поради повреда не му е на располагање на селекторот Марин Докузовски, Дариус Вашингтон, го продолжи договорот со Виртус Рома за годишна плата од 400.000 долари.
  | | веќе видена

  Капитенот на Интер, Хавиер Занети посакува Маикон да остане во клубот, вели дека тој е најдобриот бек во светот. Маикон е во напредни преговори за трансфер во Реал Мадрид за сума од 28 милиони евра. Капитенот Занети силно посакува Маикон да остане во Интер бидејќи според него тој е најдобриот бек во светот. "Маикон е најдобриот бек кој го имаме. Тој е најдобриот бек во светот" - смета Занети. "Многу е важно тој да остане со нас. Доколку замине, тогаш тренерот треба да избере негова замена". "Вистина е дека имаме голем состав, но навистина се надевам дека Маикон ќе остане во Интер". Балотели исто така е пред трансфер, се очекува да замине во Манчестер Сити. "Не знаеме ништо за Марио. Се надевам дека и тој ќе продолжи, ми изгледа сосема релаксиран". "Тимот добро работи во подготовките и се надеваме дека ќе влеземе во добра форма за Супер купот против Рома на 21ви август" - заврши Занети.
  сите 3 | | | веќе видена

  Новиот селектор на Италија, Џезаре Прандели, го објави списокот на играчи за пријателскиот наптревар против БСК во кој има неколку изненадувања.Прандели во репрезентацијата ги враќа Касано и Роси, шанса за прв пат да настапат за Италија добиваат и Амаури и Балотели. Списокот на Прандели е следниов: Голмани: Маркети (Каљари), Сиригу (Палермо), Вивиано (Болоња) Одбрана: Антонини (Милан), Астори (Каљари), Бонучи (Јувентус), Касани (Палермо), Келини (Јувентус), Лучини (Сампдорија), Молинаро (Штудгарт), Мота (Јувентус) Среден ред: Де Роси (Рома), Лаѕари (Каљари), Маркисио (Јувентус), Монтоливо (Фиорентина), Паломбо (Сампдорија), Пепе (Јувентус) Напад: Амаури (Јувентус), Балотели (Интер), Бориело (Милан), Касано (Сампдорија), Кваљарела (Наполи), Роси (Виљареал)
  сите 2 | | | веќе видена

  Бразилскиот фудбалер Адријано е ослободен од обвинението за соработка со челеновите на нарко-картелот “Commando Vermelho”. Истрагата во изминатите месеци не ги даде очекуваните резултати по што играчот на Рома е ослободен, потврдува бразилската полиција.Членовите на криминалната банда предводена од Фабијано да Силва се обвинети за соборување на полициски хеликоптер и смрта на тројца припадници на безбедносните сили. Адријано со нив се поврзуваше преку две фотрографии на кои ги покажува со прсти иницијалите на бандата и на втората во која држи пушка в рака. Истрагата открила дека фудбалерот уплатил на сметката на Силва 33.000 долари, но тоа не било доволно да се покрене обвинение.
  | | веќе видена

  Напаѓачот на Виљареал, Џузепе Роси и покрај понудите од неколку клубови останува да го носи дресот на Жолтата Подморница. Со одличните изданија во Виљареал, Џузепе Роси ги освои симпатиите кај повеќе клубови. Манчестер Јунајтед, Ливерпул, Арсенал, Јувентус, Рома и Фиорентина беа клубовите кои се поврзуваат со Роси. Но неговиот менаџер, Фредерико Пасторело вели дека Роси продолжува во Виљареал. "Џузепе Роси ќе остане во Виљареал. Тој има уште три години од договорот со шпанскиот клуб, дури и да дојде сериозна понуда, тој ќе остане" - изјави Пасторело. Се појави информација дека Фиорентина ќе тргне по Роси по повредата на Јоветиќ. "Фиорентина? Го почитувам тој клуб, но мислам дека тие нема да тргнат по Роси" - вели агентот.
  | | веќе видена

  Италијаните исто така се приклучија на "азискиот воз" играјќи натпревар во недела на пладне. Како и Премиер лигата и шпанската Примера, така и Италијанската Серија А од следната сезона еден прволигашки натпревар ќе го одигруваат во раниот неделен термин. Италијаните се одлучија за недела напладне што е права револуција за тамошните љубители на фудбалот, кој се навикнати на традиционалниот термин од три часот попладне. Па така во Серија А ќе се одиграат два меча во саботниот термин кој останува непроменет од 18:00 и 20:45 часот, еден во недела од 12:30 часот, шест меча од 15:00 часот и секако еден меч во неделниот вечерен термин. Првенството ќе го отворат Удинезе и Џенова на 28-ми август во 18:00 часот, а веднаш по тој меч е закажан дуелот помеѓу Рома и Чезена во саботниот вечерен термин. Шампионот на Италија Интер на теренот ќе излезат дури во понеделник 30-ти август од 20:45 часот против Болоња, бидејќи во петок на 27-ми август ќе го одиграат Европскиот Супер куп против тимот на Атлетико Мадрид. Егзибициите ...
  сите 3 | | | веќе видена

  По заминувањето на Вилијам Галас, Сол Кембел и Миакел Силвестер францускиот стратег се надева на ангажирање на солидиот дефанизвец од редовите на Рома, Филипе Мексес. Мексес во измината сезона не успеа да ја пронајде вистинската форма и е на добар пат да се збогува од место во стартниот тим на Клаудио Раниери. Неговата иднина во Рома ќе биде сериозно загрозена доколку челниците на овој клуб успеат да го ангажираат одличниот фудбалер од редовите на италијанскиот шампион, Николас Бурдисо. Токму затоа се чини дека интересот од страна на Арсенал е во одличен момент, особено за Мексес кој не би можел да одбие заминување во лондонскиот гигант. Неговата вредност се проценува на околу 11 милиони евра, кои не се проблем за трансфер буџетот на тимот на Арсен Венгер.
  | | веќе видена

  Предводникот на Интер од Милан, Весли Шнајдер е презадоволен од изминатата сезона во која се закити со три клубски титули и очекува уште поголем напредок на тимот и потврда на квалитетите со нови пехари. Весли Шнајдер по завршувањето на Светското Првенство, каде што со холандската репрезентација го освоија сребрениот медал одмори во својата татковина и моментално е максимално подготвен за нови успеси. Тимот на Рафа Бенитез е посветен на дуелот со Рома во Супер Купот на Италија, каде што го очекуваат првиот трофеј во новата сезона. Освен титулите од изминатиот шампион, Шнајдер искрено се надева на освојување на титулата на Интерконтиненталниот Куп.
  | | веќе видена

  Новиот селектор на Италија, Чезаре Прандели ги повика Антонио Касано, Марио Балотели и Амаури за пријателскиот натпревар против Брегот на Слоновата Коска. Касано се враќа во репрезентацијата, проблематичниот напаѓач беше во немилост кај Марчело Липи, но добива шанса кај Прандели да се докаже. Во составот на Азурите е повикан и Марио Балотели, напаѓачот на Интер ќе го има своето деби во сениорскиот тим на Италија. А деби ќе има и бразилскиот Италијанец, Амаури и ќе стави крај на дилемите за која репрезентација ќе настапува. Италија на 10ти август игра пријателски натпревар во Лондон против селекцијата на Брегот на Слоновата Коска. Прандели за својот прв настап како селектор на Италија го повика следниот состав: Голмани: Маркети (Каљари), Сириџи (Палермо), Вивиано (Болоња) Одбрана: Антонини (Милан), Астори (Каљари), Бонучи (Јувентус), Касани (Палермо), Киелини (Јувентус), Лучини (Сампдорија), Молинаро (Штутгарт), Мота (Јувентус) Среден ред: Де Роси (Рома), Лаѕари (Каљари), Маркисио ...
  | | веќе видена

  Партизан ќе игра против Андерлехт во последното квалификациско коло за пласман во Лигата на шампиони, а денешната жрепка во Нион за противник на Тотенхем му ја донесе екипата на Јанг Бојс. Другите осум двојки се: Салцбург – Хапоел Тел Авив, Розенборг – Копенхаген, Базел – Шериф,Спарта Прага – Жилина, Брага – Севиља. Вердер – Сампдорија, Зенит – Оксер и Динамо Киев – Ајакс. Екипите кои ќе бидат подобри во овие двомечи ќе им се приклучат во ЛШ на Интер, Челзи, Манчестер Јунајтед, Арсенал, Реал Мадрид, Барселона, Валенсија, Рома. Милан, Баерн, Шалке, Марсеј, Лион, Рубин Казан, Спартак Москва, Шахтјор, Твенте, Клуж, Бенфика, Бурсаспор, Панатинаикос и Ренџерс.
  сите 19 | | | веќе видена

  Комплетен „ремонт“ кај Французите Напаѓачот на Реал, Карим Бензема, и стоперот на Рома, Филип Мексес, ќе ја предводат француската репрезентација на дебито на новиот селектор Лоран Блан против Норвешка на 11 ноември. Довчерашниот тренер на Бордо го одржа зборот и не повика ниеден од фудбалерите кои настапија за "триколорите" на Мундијалот, но ги врати Бензема и Мексес, кои од непознати причини не добија "виза" за Јужна Африка. "Сметав дека е важно да го викнам Бензема затоа што тој во блиска иднина ќе биде носител на играта во француската репрезентација. Мислам дека има голем квалитет, а се надевам и желба да го предводи националниот тим", објасни Блан. За дуелот со Норвешка тој објави поширок список со 22 фудбалери од кои 13 дебитанти. Покрај Бензема и Мексес, во тимот се уште заборавените Самир Насри, Хатем Бен Арфа, Жими Бриан и Жереми Менез и Ласана Диара кои исто така не играа на Мундијалот. Интересно е тоа што повик доби голманот на Монако, Стефан Руфие, кој патуваше во Јужна Африка, но како резерва и ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Селекторот на Франција, Лоран Блан си го одржа зборот и не повика ниту еден играч кој играше на Мундијалот за "триколорите". Сите 23 фудбалери кои настапуваа на СП останаа без покана за пријателскиот натпревар со Норвешка на 11 август. Затоа повторно вратен во националниот тим е Карим Бензема, кој заради секс скандалот беше изоставен. Состав против Норвешка: Голмани: Никола Душе (Рен), Стефан Руфие (Монако) Одбрана: Али Сисоко (Лион), Метју Дебиши (Лил), Фани Род (Рен), Филип Мексес (Рома), Адил Рами (Лил), Сако (ПСЖ), Тремулина Бенито (Бордо); Среден ред: Јоан Кабаје (Лил), Ласана Диара (Реал М), Блез Матиди (Тулуз), Јан Мвила (Рен), Самир Насри (Арсенал), Шарл Н'Зогбиа (Виган), Муса Сисоко (Тулуз); Напад: Хатем Бен Арфа (Олимпик М), Карим Бензема (Реал М), Џими Бриан (Лион), Гијом Оаро (ПСЖ), Жереми Менес (Рома), Луи Реми (Ница)
  сите 2 | | | веќе видена

  Лорен Блан денес го соопшти составот за пријтелскиот натпревар против Норвешка и стратегот во селекцијата ги врати Карим Бензема, Филип Мексес и Самир Насри Поранешниот тренер на Бордо веднаш по официјалното превземање на селекцијата на Франција најави дека за првиот натпревар на Триколорите под негово водство нема да повика ниту еден фудбалер што беше инволвиран на Светското Првенство откако во Јужна Африка се случија големи контроверзии. Лорен Блан денеска го соопшти составот за пријателскиот натпревар против селекцијата на Норвешка што ќе се одигра следната недела и стратегот остана доследен на својот збор. На списокот од 22 фудбалери нема ниту еден играч што беше во Јужна Африка а во составот има и неколку повратници кои беа изоставени од Рајмон Доменек за СП 2010. Карим Бензема, Филип Мексес и Самир Насри се големите имиња што повторно се во тимот на Триколорите. Дури седум имиња се дебитани во сениорскиот тим на Франција: Матеу Денучи, Сако, Бенедик Тремулина, Јохан Кабаје, Блаис ...
  | | веќе видена

  Екипите на Удинезе и Џенова ќе го одиграат првиот натпревар во новата сезона од италијанското првенство и тоа на 28 август од 18 часот на Фриули. Истиот ден ќе се сретнат уште Рома и Чезена во вечерниот термин и со тоа официјално ќе почна кампањата во која римскиот тим ќе се обиде да ја прекине петгодишната доминација на Интер. Она што е интересно е дека од новата сезона натпреварите во италијанското првенство ќе се играат во пет термини место во четири како што тоа беше случај до лани. Новина е терминот 12:30 часот во недела кој треба да понуди дополнително возбудувања на љубителите на Серија "А". Шест натпревари ќе се играат од 15 часот, а дербито на колото најчесто во вечерниот термин од 20:45. Исклучок ќе бидат август и септември и тоа од оправдани причини. Поради високите температури, во овие два месеци нема да има фудбал во раниот неделен термин, туку натпреварите ќе се играат од 15 и 19 часот. Што се однесува до првото коло, поради настапот во Супер-купот на Европа, Интер ќе гостува во Болоња дури во ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Роналдињо, Андреа Пирло, Масило Амброзини и Филипо Инзаги останаа во Италија, додека останатите заминаа на турнеја во САД, каде в петок ги чека првиот дуел против Панатинаикос во Детроит. Роналдињо кој имаше повреда на мускулот се врати на тренинзите, но не успеа навреме да се опорави и да настапи на ’Емирати купот’ на дуелите со Арсенал и Лион. Тој се уште нема одиграно натпревар за "Росоњерите" од почетокот на подготовките. Прогнозата за неговото враќање на терените беше седум дена, но по се изгледа ќе му бидат потребни уште неколку дена за целосно да се опорави. Составот на Милан кој замина за САД: Абате, Абиати, Амелија, Антонини, Берета, Бонера, Бориело, Фламини, Гатузо, Меркел, Неста, Новиниц, Одо, Одуамади, Ониеву, Папастатопулос, Пато, Рома, Сидорф, Штрасер, Тиаго Силва, Замброта.
  сите 5 | | | веќе видена

  Американската турнеја на Милан ќе мине без Роналдињо, Андреа Пирло, Масило Амброзини и Филипо Инзаги. Овие играчи останаа во Италија, додека останатите заминаа на турнеја во САД, каде во петок ги чека првиот дуел против Панатанајкос во Детроит. роналдињо кој имаше повреда на мускулот се врати на тренинзите но не успеа навреме да се опорави и да настапи на "Емирати купот" на дуелите со Арсенал и Лион. тој сеуште нема одиграно натпревар за "Росоњерите" од почетокот на подготовките. Прогнозата за неговото враќање на терените беше седум дена, но по се изгледа на бразилецот ќе му бидат потребни уште неколку дена за целосно да се опорави. Составот на Милан кој замина за САД: Абате, Абиати, Амелија, Антонини, Берета, Бонера, Бориело, Фламини, Гатузо, Меркел, Неста, Новиниц, Одо, Одуамади, Ониеву, Папастатопулос, Пато, Рома, Сидорф, Шрасер, Тиаго Силва, Замброта.
  сите 3 | | | веќе видена

  Поранешниот претседател на Барселона Жоан Гаспар призна дека Фабио Капело и Арсен Венгер биле многу блиску до преземање на клубот во 2001-та година. Во интервјуто за „Ком Радио“, поранешниот прв човек на каталонците откри дека навистиан успеал да се договори со францускиот менаџер пред неколку години за преземање на менаџерската функција на Барселона. „Кога бев претседател на Барселона, успеав да се договорам со Арсен Венгер и Фабио Капело, откако Лоренсо Сера Фереро го напушти клубот во 2001-та година.“ - призна Гаспар. „Се сретнав со Венгер во Париз. Тој сакаше да дојде кај нас, но Арсенал не го пушти и тоа се покажа како голем проблем.“ „Иста беше ситуацијата и со Капело, со кого преговаравме откако стана јасно дека Венгер не може да дојде кај нас. Во тоа време Капело ја водеше Рома, но и италијанците не сакаа да го пуштат.“ - додаде Гаспар.
  | | веќе видена

  Екипата на Работнички скокна цели 133 места на најновата листа на Институтот за фудбалска историја и статистика (ИФФХС) и за јули го зазема 158. место, што го дели со Гуарани (Парагвај) и Депортиво (Панама) со по 294,5 бодови. Ваквиот скок на "романтичарите", секако, се должи на доброто претставување во новата сезона, каде во квалификациите за Лигата на Европа минаа две кола, елиминирајќи ги андорскиот Луситанос ( 5:0 во Скопје и 0:6 во Ла Вела) и ерменската Мика (1:0 во Скопје и 0:0 во Ереван). Работнички е единствениот македонски клуб во рангирањето на 350 екипи од целиот свет, а од поранешните ју-клубови подобар пласман имаат само белградски Партизан (Србија) го дели 60. место, загрепски Динамо (Хрватска) кој го дели 113. место и Марибор (Словенија) кој е 148-ми. На врвот на листата, првото место го делат првакот на Европа и Италија, Интер и шпанскиот шампион Барселона со по 297,0 бодови. Во топ 10 се уште: Баерн (Германија) 257,0, Вердер (Германија), Рома (Италија) и Челзи (Англија) со по 236,0, Атлетико ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Милан го соопшти тимот што ќе патува за САД за дуелот со Панатинаикос и Роналдињо, Анреа Пирло, Масимо Амброзини и Пипо Инзаги не се во составот Росоњерите во петок навечер ќе треба да одиграат пријалтески натпревар во Детроид против Панатинаикос. Но Роналдињо заедно со Андреа Пирло, Масимо Амброзини и Пипо Инзаги ќе останат во Милано и нема да патуваат за САД. Роналдињо минатата недела се пожали на болка во бутниот мускул, повреда поради која го пропушти Емирати Купот и дулите со Арсенал и Лион. Минатиот четврток лекарскиот тим на Милан потврди дека Роналдињо ќе паузира само една недела но Росоњерите не сакаат да ризикуваат ништо со недоволно подготвениот плејмејкер. Бразилскиот интернационалец, за кого медиумите силно шпекулираа ова лето дека ќе замине од Сан Сиро, сеуште нема настапено за Милан на подготовките оваа сезона. Составот на Милан што ќе патува за САД: Абате, Абиати, Амелиа, Антонини, Берета, Бонера, Бориело, Фламини, Гатузо, Маркел, Неста, Новинич, Одо, Одуамеди, Онјеву, ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Македонскиот фудбалски европрезентер број еден, Работнички го материјализира својот добар настап на меѓународната сцена во овој месец во квалификациите во Европската лига, откако направи скок од 133 места на ранг-листата на Меѓународната федерација за фудбалска историја и статистика (ИФФХС) Работнички се најде на 158-то место на ранг-листата за јули, месец во кој дебармаалци прво го наполнија Луситанос од Андора со 11 гола во два меча (5-0, 6-0), а потоа ја победија и ерменска Мика (1-0, 0-0), за да закажат дуел со Ливерпул, во кој првиот меч во четвртокот го загубија со 0-2 од европскиот великан. Работнички го дели 158-то место на листата со парагвајски Гуарени и Арабе Унион Колон од Панама. Овој пласман на Работнички му овозможи да биде пред еден куп многу подобри и попознати клубови, како бугарскиот првак Литекс, поранешните европски шампиони Црвена звезда, Феенорд, Борусија Дортмунд, потоа Бирмингем, Баер Леверкузен, Наполи, ПАОК, Удинезе, Омонија, ЦСКА Софија... На листата, Барселона и Интер останаа ...
  сите 2 | | | веќе видена