Македонија 24

Заедничката програма за не-смртоносно оружје на САД, или JNLWD, се приближува до оружје кое ги менува атомите за буквално да создава зборови од тенок воздух. Се нарекува ласерски индуциран ефект на плазма и, прецизираните прсти, се надеваат дека ќе можат да кажат разбирливи зборови во следните три години.
сите 6 | | | веќе видена

Таткото на три ќерки, кои биле злоупотребени од страна на Лари Насар, во петокот се обиделе да го нападнат поранешниот лекар Етон Каунти, пред да биде уапсени од обезбедувањето .
| | веќе видена

Во Македонија откривме голем број лажни профили што генерираат лажни вести, рече Марк Цукерберг, основачот на „Фејсбук“ во неговото прво интервју и појавување во јавноста откако деновиве изби скандалот со злоупотреба на повеќе од 50 милиони кориснички профили.
сите 18 | | | веќе видена

Обилни врнежи од снег го зафати источниот дел на САД, одкажани се летовите од компаниите, затворени се повеќе училишта.
сите 8 | | | веќе видена

Собранието на Република Македонија, по третото читање го донесе Законот за употреба на јзиците со 64 гласа „за“, без против и воздржани. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ги искористија сите законски можности да се спротивстават на донесувањето на противуставниот закон за јазиците. Пратеникот Никола Груевски му се обрати на Талат Џафери со молба да не се донесува …
сите 34 | | | веќе видена

Почнаа активностите за изградба на нов објект на Основното училиште „Вера Јоциќ“ во населбата Хиподром. Целосно нова училишна зграда до сегашните бараки во кои функционира училиштето, а кои датираат од 1974 година, се најавува за една година.Заменик-министерот за образование и наука Спиро Ристовски и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска извршија увид на почнатите активности …
сите 8 | | | веќе видена

Во Соборниот Храм Свети Никола во Куманово, денеска се одржа панихида за осумте загинати припадници на полицијата кои учествуваа во оружената пресметка во кумановско „Диво Насеље“ пред две години. Панихидата ја организираше општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ.Во престрелките животот го загубија Љубиша Аранѓеловиќ, Бобан Ивановиќ, Горан Илијевски, Жарко Кузмановски, Исамедин Османи, Сашо Самојловски, Ненад …
сите 19 | | | веќе видена

„Младост без лудост“ е новата кампања на Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот на патиштата која ќе трае 6 месеци. Станува збор за една од најкреативните, најмасовните и најинтересните кампањи на РСБСП која се очекува да биде добро прифатена од најмладите кои се ризична група учесници во сообраќајот. Кампањата „Младост без лудост“ ќе биде поддржана …
сите 47 | | | веќе видена

Неопходна е соработка, а не мешање во внатрешните работи и силно почитување на сувереноста и интегритетот на секоја држава. Само така регионот ќе оди напред и политички и економски, порача премиерот Емил Димитриев на денешниот Самит на земјите од Западен Балкан што се одржа во Сараево. На Самиот, покрај Димитриев учествуваа и премиерите на Босна …
сите 55 | | | веќе видена

Земјоделци од Пелагонија одржаа мирен протест на влезната крстосница во Битола и порачаа македонските партии да ја отфрлат платформата на албанските партии.На мирниот протест учествуваа земјоделци од села кои гравитираат кон општините Могила и Битола.Тие најавија дека блокадата на магистралниот пат од Битола до Прилеп ќе трае од утре по два часа,се дури не се …
сите 51 | | | веќе видена

Меѓународен тим астрономи откриле нов ѕвезден систем што се состои од седум планети со големина на Земјата и кои се во појас во кој можно е да има умерени температури и вода, објави НАСА.Системот е оддалечен околу 40 светлосни години од Земјата, а планетите кружат околу студена џуџеста ѕвезда Трапист-1. На три од тие планети …
сите 15 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон пристигна во Мексико каде ќе се сретне со лидерите на таа земја, настојувајќи да се ублажат дипломатските тензии поради трговската и миграциската политика на претседателот на САД, Доналд Трамп.Тилерсон денеска ќе разговара со мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието.Мексиканскиот министер за надворешни работи Луис Видегарај вчера истакна дека Мексико нема да …
сите 27 | | | веќе видена

Над 3.100 жени отвориле сопствени бизниси во периодот од 2007-2016 година само со поддршка на стимулативна мерка на Владата. Кај жените е зголемен претприемничкиот дух и се повеќе жени отвораат сопствени бизниси.Директорката на Центарот за вработување на град Скопје Слободанка Алексовска денес потпиша Меморандум за соработка со здруженија од граѓанскиот сектор со цел вклучување, поддршка …
сите 7 | | | веќе видена

ФЗОМ во соработка со Агенцијата за лекови и Министерството за здравство најави набавка на нови лекови за пациентите со онколошки болести и заболените од Хепатит Ц кои досега не биле достапни во Македонија. За Алијансата на пациентски организации, здружението за борба против рак „Борка“ и здружението „Хепар центар“ со набавката на овие 9 нови лекови …
сите 12 | | | веќе видена

Заштитникот на лозарите Свети Трифун се прослави во ЗЕГИН лозарство. На чинот на закројувањето му претходеше литургија одржана од свештеници од Повардарска епархија. Ниските температури ќе го намалат годинешниот род, вели сопстевникот Благој Механџиски кој нагласува дека и понатами ЗЕГИН лозарство ќе се труди да произведе квалитетен род бидејќи од родот зависи и квалитетот на …
сите 16 | | | веќе видена

Педесет нови наслови од капиталната едиција „Светско книжевно богатство“ на Министерството за култура беа промовирани вечерва со што бројот на дела се заокружува на 103 книги од предвидените 316 изданија. Нови наслови, се исклучително вредни изданија, пет дела се закитени со Букеровата награда, девет со Пулицеровата награда, 13 се книги на автори добитници на наградата …
сите 35 | | | веќе видена

next