Топки

Актуелниот шампион на Европа денеска ја објави официјалната промоција на дресот и опремата за новата сезона која и овој пат ја изработи техничкиот партнер на „Кралскиот клуб“ – „Адидас“. Фото: realmadrid.com Фудбалскиот клуб Реам Мадрид денеска ги претстави дресовите за новата сезона 2016/2017 во која Кристијано Роналдо, Герет Бејл и „компанијата“ ќе го почнат походот кон 12. титула за првак на Европа и 33. титула во Шпанија. Техничкиот партнер на Реал Мадрид ги изработи дресовите за мечовите кои „Кралскиот клуб“ ќе ги игра на домашен терен како обнова на тие кои се користени пред повеќе децении – 1902. година. Гарнитурата на дресови за мечовите на „Сантијаго Бернабеу“ се одликува со нешто позатворена нијанса на бела боја, но и класична крагња, додека во пределот кој го покрива страничниот дел на телото се простира заштитниот знак на „Адидас“ во плава боја. Реал Мадрид дрес. Резервната гарнитура на дресови е изработен во знак на чест на екипата која доминираше во Шпанија во осумдесетите години на минатиот ...
сите 7 | | | веќе видена

Марко Грујиќ вечерва се најде во стартните 11 на Јирген Клоп. Вечерва од 20 часот се игра мечот помеѓу екипите на Ливерпул и Флитвуд Таун, а од самиот почеток на теренот ќе се најдат и Српските репрезентативци Лазар Маркович и Марко Грујиќ. Двајцата се во стартната постава, на Грујиќ ова ќе му биде прва утакмица во дресот на Ливерпул одкако пристигна од Црвена Звезда.
сите 38 | | | веќе видена

На Нико Розберг му беа одземени бодови и остана без освоеното второ место на трката за ГН на Велика Британија откако стјуардите решија да го казнат поради радио комуникацијата со својот тим. Возачот на Мерцедес е казнет со 10 секунди што значи дека наместо второто, со оваа прмена го освоил третото место, а најмногу од ова профитираа Макс Ферстапен кој дојде до втората позиција, односно првопласираниот Луис Хамилтон кој сега има само еден бод заостанување во генералниот пласман. Причина за казната за Германецот која ја наведуваат стјуардите е сугестијата која ја доби од тимскиот инженер Тони Рос по проблемите со менувачот, при што Розберг беше советуван да го прескокнува седмиот степен на пренос. Објаснувањето на стјуардите е дека дел од комуникацијата била во склоп со новите правила, но дел од неа била нивно нарушување.
сите 6 | | | веќе видена

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон ги израдува домашните, британски фанови откако победи на денешната трка во Силверстоун и дополнително ја намали предноста на во генералниот пласман на својот тимски колега Нико Розберг. Без никакви проблеми, Британецот на домашен терен ја одбрани пол-позицијата на трката која стартуваше на влажна патека, а Розберг го освои второто место и покрај проблемот со менувачот поради кој беше и под истрага на стјуардите. Немаше промени ниту до петтото место во однос на резултатите од квалификациите откако Ферстапен, Рикиардо и Раиконен ги задржаа позициите од вчера. Пласман до десеттото место обезбедија Перез, Хулкенберг, Саинц, Фетел и Квијат, а во генералниот пласман се уште води Розберг со 171 поен, следува Хамилтон со 167, а Раиконен е далеку со 106 поени на третото место.
сите 24 | | | веќе видена

СЕХА лигата следната сезона продолжува, но, во следната сезона се приклучуваат две екипи од Словенија, а отпаѓаат двете екипи од Србија. Одлуката ја потврди бордот на директори на СЕХА. СЕХА лигата следната сезона ќе се игра без српските екипи Војводина и Металопластика. По комплицираните преговори, кои траеја повеќе од еден месец, конечно, бордот на директори на СЕХА потврди дека следната сезона лигата ќе има 10 клуба. Се приклучуваат словенечките Целје и Горење, отпаѓаат Војводина и Металопластика. Оваа одлука се должи во најголем дел на ултимативниот пристап на српските екипи. Тие бараа да останат два тима или во спротивно нема да игра ниту еден. Следната сезона – нема да игра ниту еден. Приклучувањето на двата словенечки тима и одлуката на Веспрем да остане во натпреварувањето го зголемија бројот на учесници на 12. Првата варијанта беше еден српски и тимот од БиХ да отпаднат, но Србите останаа на ставот или сите или никој, па така нема да имаат тим во СЕХА следната сезона. Списокот на учесници е ...
сите 3 | | | веќе видена

На квалификациите во Силверстон, Фетел имаше проблеми со сопирачките, а квалификациите бе прекинати цели 17 минути поради судирот на Маркус Ериксон. Пилотот на Мерцедес Луис Хамилтон утрешната трка за ГН на Велика Британија во Силверстоун, ќе ја стартува од пол-позицијата. Хамилтон беше подобар од Нико Розберг кој што квалификациите ги заврши на втората позиција, додека третото место му припадна на Даниел Рикиардо. Квалификациите беа во прекин цели 17 минути поради судирот на возачот на Заубер Маркус Ериксон. Швеѓанецот веднаш беше пренсен во болница откако неговиот болид настрада по една кривина пред самиот влез во пит-стопот. Проблеми во квалификациите имаше и Себастијан Фетел кому му откажа менувачот. И покрај тоа, Германецот утре ќе ја стартува трката од петата позиција.
сите 45 | | | веќе видена

Холандскиот репрезентативец наредниот пат два пати ќе размисли пред да му „влета“ негому од зад грб или да му преговара на главниот судија. Весли Снајдер од страна на Галатасарај е казнет со скоро 2 милиони фунти поради 11 жолти картони кои ги заработи минатата сезона. Фото: BETA/AP Photo/Lefteris Pitarakis Исто така неодамна почна да се шпекулира за негово заминување од клубот, но тоа е демантирано. Сепак, кога ќе ја земеме во обзир оваа казна како и интересирањето за везистот кое го покажа Евертон на чело со Снајдеровиот сонародник, Роналд Куман, не треба да се отпише можноста Снајдер да ја напушти Турција. На фановите ваквото однесување од клубот кон везистот воопшто не им се допадна, па протестираа пред просториите на истанбулскиот клуб против сопственикот Дурсун Озбека. „Многу ми е жал за тоа што се случи. Во овој момент не е можно да се каже како се ќе се одигра. Ќе чекаме да видиме што ќе донесат наредните денови“, изјави Снајдер. Спрема наводите на турските медиуми, 13 играчи заклучно со Снајдер се ...
сите 2 | | | веќе видена

И порано се шпекулираше дека би можел да ја напушти Бундеслигата, но тие наводи брзо беа демантирани од страна на самиот играч. Беше на излезните врати на клубот пред неколку месеци, Јирген Клоп жестоко го сакаше во редовите на Ливерпул, но после разговорот со новиот тренер на „Баварците“ – Карло Анчелоти, Германецот одлучи да остане бо Минхен. Фото: Beta/AP Photo/Matthias Schrader Тој дури го отпушти својот агент, кој во медиумите го селеше во Премиер лига. Сега работите добија нов тек, Геце на крајот навистина би можел да ја напушти „Алијанс Арената“. Овој 24-годишен фудбалер покрај сите уверувања на Анчелоти дека ќе игра под негово водство, ќе биде само алтернатива на офанзивците како Милер, Коман и Робен. Тоа неодамна го изјави извршниот директор на Баерн, Карл-Хајнц Румениге, човекот кој го „молеше“ Геце да остане во Баерн, кога се појавие првите гласини дека би можел да ја обнови соработката со Клоп.
сите 25 | | | веќе видена

Иако проектот со Капелата во минатата деценија не успеа, ФА повторно гледа кон Апенините. Спрема сознанијата на почитуваниот Гардијан, најголема желба за празната позиција за селектор е Роберто Манчини. Неговата работа на островот е карактеристична како успешна, во текот на четири години зад кормилото на Манчестер Сити ја освои Премиер лигата и ФА купот. На Манчини му остана уште една година со Интер, но се појавија шпекулации дека наскоро би можел да го напушти тимот бидејќи новите сопственици на клубот надодно сакаат ново лице на местото тренер на екипата. Заговорниците на идејата Манчини да оди на местото селектор на Англија се техничкиот директор ФА – Ден Ешворт, подпретседателот Дејвид Гил и извршниот директор Мартин Глен. Сојузот планира расправа по прашањето за нов селектор, а за мислење ќе бидат консултирани Хари Реднап, кој беше најголем портпарол на Рој Хоџсон бидејќи замина Фабио Капело, потоа помошникот на Хоџсон – Гари Невил, и поранешните репрезентативци Гари Линекер, Рио Фердинанд и Френк ...
сите 15 | | | веќе видена

Еден од најдобрите голмани од поновата фудбалска историја соопшти дека неговата репрезентативна кариера е завршена. Чех изјави дека одлуката за повлекувањето од државниот тим ја донесол за конечно да се сконцентрира за својот настап во Арсенал. Фото: Beta/AP Photo/Petr David Josek Тој дебитираше на голот на Чешка 2002. година, во победата од 2:0 против Унгарија и од тогаш беше стандарден првотимец. Од тогаш запиша 124 настапи и е апсолутен рекордер на националниот тим. „Како мал сонував да одиграм макар една утакмица за државен тим. Горд сум на бројот на настапи за репрезентацијата“, наведе Чех во соопштението. Последната утакмица за Чешка ја одигра на 21. јуни во поразот од Турција од 0:2 во групната фаза на Европското првенство во Франција. Најголемиот успех со репрезентацијата ја оствари во 2004 година, кога Чешка играше во ½ финалето. Тој тогаш и помогна на екипата да се пласира на секое Европско првенство, а играше и на Светското првенство во Германија во 2006. година. We lived some amazing moments ...
сите 3 | | | веќе видена

Некогашниот фудбалер и тренер на Милан од денеска официјално има ново работно место, а веста е потврдена на официјланиот сајт на клубот. Се работи за екипата Шензен, која се натпреварува во втор ранг во Кина. На Кларенс Седорф му е понудена голема сума на пари доколку Холанѓанецот го доведе тимот во најдобар ранг. За Седорф слободно можеме да кажеме дека нема огромно искуство како тренер бидјеќи во својата кариера го водеше само Милан. Сепак, има големо фудбалско искуство бидејќи игаше за Ајакс, Сампдорија, Реал Мадрид, Интер, Милан и Ботафого.
сите 4 | | | веќе видена

Планот на Фудбалскиот сојуз на Аргентина да го одврати својот прв пик за слободната позиција за селектор од превземањата на римските „Орли“ не вроди со плод. Марсело Бијелса е именуван за шеф на стручниот штаб на Лацио, соопшти денеска Италијанскиот клуб. Аргентинскиот експерт во италијанската пресоблекувална со своите соработници ќе допатува во сабота кога ќе го превземе тимот. Тој на првиот ден од минатата сезона поднесе оставка во Олимпик од Марсеј. Пред Олимпик, Бијелса беше тренер на Атлетико Билбао, Еспањол, аргентинскиот Велез Сарсфилд, мексиканска Америка, како и Атласи, но и Њуелс Олд Бојс. Популарниот „лудак“ исто така беше селектор на Чиле и Аргентина.
сите 46 | | | веќе видена

Судот за спортска арбитража (ССА) во Лозана денеска го потврди исфрлувањето на албанскиот фудбалски клуб Скендербег од квалификациите за Лига на Шампиони поради местење на утакмици. Фото:http://www.uefa.com Во денешната итна пресуда ССА наведе дека ја подржува одлуката на Европската фудбалска унија (УЕФА) да го исфрли албанскиот шампион од квалификациите за Лига на Шампиони. Додека траеше постапката Скендерберг е во второто коло од квалификациите во кое на 12. и 20. јули требаше да игра против шампионот на Унгарија – Ференцварош. УЕФА го суспендира Скендербег од меѓународните натпреварувања за сезоната 2016/2017 поради местење на утакмиците во домашните и европските натпреварувања. Албанскиот клуб порано соопшти дека истрагата е покрената на основа на информации добиени од обложувалничките компании, навивачите и медиумите.
сите 9 | | | веќе видена

Со брзина на светлината се шири информацијата за пресудата на Лионел Меси која е затвораска казна поради затајување на данок во периодот од 2007. до 2009. година. Денеска на Меси му е изречена пресуда од 21 месец казна затвор, но многу веројатно е дека нема да помине ниту една минута тамо. Исто така тој е парично казнет со глоба од 2 милиони евра заедно со неговиот татко кој нема да отслужува затворска казна. Меси изјави дека незнае ништо за овие афери. Ве потсетуваме дека уште еден фудбалер на Барселона минатата година беше осуден на казна затвор поради затајување на данок. Се работи за Хавиер Маскерано, кој исто така нема да заврши во затвор. Меси и Маскерано можат да не поминат ниту ден во затвор поради законот во кој стои дека затворска казна до 2 години може да се отслужи како условна.
сите 72 | | | веќе видена

Марсело Биела требаше да постане нов тренер на Лацио, но медиумите во Лацио вечерва пишуваат нешто друго. Сите го видоа Биелса на клупата на Лацио, сепак дошло до компликации кога е во прашање Аргентинскиот експерт. Имено, денеска Герардо Мартино дал отказ во репрезентацијата на Аргентина, а сите аргетински мадиуми во прв план го ставија токму Марсело Биелса. Биелса ја водеше Аргентина во периодот од 1998. до 2004. година и наводно повторно ја сака таа работа. Покрај сето тоа, тој е иритиран од страна на Лотито, наводоно поради намалување на активностите на пазарот на играчи. Доби неколку ветувања на страна на Лотито кои до сега не се исполнети. Чезаре Прандели сега е главен кандидат да постане нов тренер на Лацио.
сите 53 | | | веќе видена

Првиот човек на „Росонерите“ ја напушти болницата кој е тамо поради здраствени проблеми и на новинарите им потврди дека Милан ќе добие нови сопственици. „ Го продадов Милан, но сакам 400 милиони евра за нови зајакнувања“, рече Берлускони кој поголем дел од акциите им ги продаде на кинеските инвеститори. „ Го дадов Милан на луѓе кои можат да го вратат тамо каде што припаѓа – на врвот на италијанскиот, европскиот и светскиот фудбал. Имам гаранција дека во наредните две години ќе се вложат 400 милиони евра во зајакнувања и формирање на нов шампионски тим“, додаде Берлускони. Во игра се многу имиња, навивачите се надеваат дека доаѓањето на кинеските инвеститори ќе значи и доведување на Матео Ковачиќ и Марк Пјаце, но останува да видиме во наредните денови кој се ќе се поврзува со Милан.
сите 42 | | | веќе видена

Италијанскиот репрезентативец Стефано Стураро ќе мора да паузара четириесетина дена поради повредата на коленото со која се здоби на мечот против Германија на Европското првенство во Франција. Фото: Beta/AP Photo/Carlo Baroncini Покрај Стурар, на истиот меч со повреда се здоби и Германецот Сами Кедира, но неговата повреда е од полесна природа и тој ќе биде спремен за стартување на припремите. Ве потсетуваме, од порадно на подолга пауза е Клаудио Маркизо кој ќе паузира до месец октомври. Јувентус има план да го зајакне везниот ред, Миралем Пјаниќ потпиша, а на листата на посакувани играчи е и српскиот репрезентативец Немања Матиќ.
сите 2 | | | веќе видена

Берни Еклстоун, првиот човек на Ф1 најави намалување на бројот на трките во шампионатот веќе од 2017 година. Според него, од 2017 година ќе се возат 18 трки наместо досегашните 21 трка, а се шпекулира дека своето место во календарот ќе го загубат Канада, Италија и Германија. „ Следниот календар во Ф1 најверојатно ќе биде без две трки во Европа. Не можам да кажам кои, тоа наскоро ќе го објавиме”, изјави Еклстоун. Германија и италија и претходно имаа проблеми со организирањето и одржувањето на трките. Германија оваа сезона се врати во календарот по пауза од една година, а за Италија уште лани се зборуваше дека може да ја загуби организацијата.
| | веќе видена

Златан Ибрахимовиќ денеска официјално го потпиша својот нов договор во кариерата и тоа со еден од најголемите клубови на светот, Манчестер Јунајтед. Шведскиот интернационалец вчера им даде до знаење на сите дека ќе премине во Манчестер Јунајтед, а денеска се огласија и од редовите на „Црвените Ѓаволи“. Потвредно е дека 34-годишниот напаѓач е ново зајакнување на тимот и најверојатно ќе биде првиот избор на Жозе Мурињо во самиот напад. Еве и неколку фотографии од денешната промоција на Златан Ибрахимовиќ кој за прв пат во својата кариера ќе игра во Премиер Лига.
сите 171 | | | веќе видена

Хуан Мартин дел Потро шокантно победи во вториот круг против Стен Вавринка во машка конкуренција на Вимблдон.Дел Потро обезбеди победа од 3-6, 6-3, 7-6 (7-2) 6-3 над швајцарскиот играч .Аргентинецот е 165ти на табелата откако пропушти повеќе од две години поради проблеми со повреди. Дел Потро, кој е во иста половина од вечерта како Британецот Енди Мареј, сега игра или со Французинот Лукас Pули или американецот Доналд Јанг. Поранешниот US Open шампион, Дел Потро, 27, стигна до полуфиналето на Вимблдон во 2013 година, но поранешниот светски рекет број четири е игра во своето прво гренд слем од Австралија опен во 2014 година, откако направи три операции на зглоб.
сите 207 | | | веќе видена

next