Москва

  во

  Русија е третиот по големина економски партнер на Европската Унија. Половина од рускиот извоз завршува во земјите на Унијата.

  Ваквиот обем на економска размена суштински ги одредува релациите меѓу Москва и Брисел, и покрај тоа што двете страни не кријат дека често имаат различни позиции по одредени прашања.

  Самитот во сибирскиот град Ханти Масиск е прв самит на кој Русија во разговорите со Унијата ја предводи новиот претседател Дмитриј Медведев.

  Евро-тројката, како и на самитот со американскиот претседател Џорџ Буш на Брдо кај Крањ, ја предводат претседавачот со Унијата Јанез Јанша, шефот на Европската комисија Баросо и еврокомесарот Солана.

  Клучниот проблем е снабдувањето со енергенси. По серијата инциденти кои Русија ги имаше со поранешните советски републики, како што е Украина, околу цената на гасот, Европа не ја крие нервозата.

  „Овој самит е можност за враќање на меѓусебните односи на старите патеки, затоа што во изминатата година и половина беше ...
  | | веќе видена | слични

  Самитот Русија-ЕУ денеска започна во рускиот град Ханти-Мансијск, каде централна тема ќе биде официјалниот почеток на преговорите за новиот договор за партнерство и соработка меѓу Русија и ЕУ.

  Според најавите од Москва, една од темите на разговори меѓу рускиот претседател Дмитриј Медведев и европските претставници ќе биде и Косово.

  Рускиот заменик-министер за надворешни работи Александар Грушко, најавувајќи разговори за Косово на Самитот, изјави дека Москва “разбира оти ЕУ е подготвена да ја преземе дел од одговорноста во регионот“.

  Сепак, смета дека јакнење на нејзиното влијание треба да биде усогласено со Белград и Приштина, и тоа да го одобри ООН.

  Медведев, со раководството на ЕУ ќе се сретне вечерва на неформален состанок, а официјалниот дел на Самитот е в петок.

  Претставници на Кремљ укажаа дека за подготовка на новата спогодба е потребно една година.
  | | веќе видена | слични

  Ѓоковиќ го призна поразот од, како што вели, неговиот идол во јуниорските денови

  Малку кој очекуваше дека контроверзниот Марат Сафин во меч од второто коло ќе го елиминира еден од главните фаворити за освојување на Вимблдон, Србинот Новак Ѓоковиќ и тоа убедливо во три сета со 6:4, 7:6, 6:2. Призна дека тоа не го очекувал ниту самиот, па по натпреварот призна дека излегол на теренот со резервиран билет за враќање во Москва.

  „Купив авио билет за среда за да се вратам дома по мечот со Ѓоковиќ, а сега мора да се подготвувам за дуел со Сепи. Одиграв голем натпревар во кој бев нервозен бидејќи долго време немав победа во таква пресметка. Морав да дадам се од себе, да играм гем по гем со него. Ги користев своите шанси кои ми ги осозможуваше и Новак од причина што се бори да стане број еден светски рекет. Од него се очекува да триумфира во секој натпревар, а од мене не се очекува ама баш ништо. Знаев дека треба да сервирам добро додека Ѓоковиќ не ме импресионираше со неговата игра“, рече Марат ...
  | | веќе видена | слични

  Во Њујорк завчера биле претставени деталите врзани за изградбата на 2 ротирачки облакодера, во Дубаи и во Москва. Имено, станува збор за први облакодери од тој вид, што се конструирани така што секој кат ротира сам за себе, пренесува Макфакс. Облакодерот што треба да се гради во Дубаи ќе има 80 катови и ќе биде комбинација на деловен простор, хотел, апартмани и 10 луксузни вили. Вилите ќе бидат сместени на самиот врв од зградата и ќе имаат можност да го контролираат своето ротирање. Овие интересни градби се специјални и по тоа што се дизајнирани така што ќе произведуваат сопствена електрична енергија. Познато е дека облакодерите се изложени на ветар. На височините што ги достигнуваат, ветарот секогаш се чувствува. Помислив, зошто да не ја искористиме силата на ветарот, наместо да се бориме против него вели д-р Дејвид Фишер, архитектот на ротирачките облакодери. Овие грандиозни градби нема долго да чекаат на својата реализација, бидејќи отворањето на зградата во Дубаи се очекува веќе во 2010 година.
  | | веќе видена | слични

  Меѓу гостувачките ѕвезди и рускиот виолинист Ситковетски

  Еден од најбараните виолинисти во Европа, па и пошироко, Русинот Дмитри Ситковетски, покрај најавените музички ѕвезди Џеси Норман и Сара Ченг, ќе ја збогати музичката програма на годинешното „Охридско лето“ кое традиционално се одржува од 12 јули до 20 август. Дмитри Ситковетски (1954) е светски реномиран виолинист и диригент. Тој во моментов е прв гостин-диригент на Руската симфонија во Москва. Од музичката критика е прогласен за еден од најголемите таленти на неговата генерација. Со оглед на големата популарност што ја ужива, тој имал можност да биде чест гостин на Берлинската, Лондонската, Виенската и на Париската филхармонија. Музичките фестивали во Салцбург, Единбург и во Лондон се едни од многуте на кои настапувал. - Радосен сум што годинава во програмата на „Охридско лето“ влегуваат врвни музичари и што еден од нив е виолинистот Ситковетски. Тој, освен тоа што ќе настапува како солист, ќе одржи и неколкудневен семинар по виолина за ...
  | | веќе видена | слични

  Од сегашните еден милион и 134 илјади униформирани ќе отпаднат 130 илјади луѓе

  Од нашиот дописник
  Бранко Влаховиќ

  МОСКВА - До 2013 година Русија има намера да ја намали војската за 130 илјади луѓе. Генералите и офицерите кои ќе заминуваат во пензија нема да бидат заменети со нови. Сега руската армија има милион и 134 илјади луѓе. Претходно беше планирано армијата бројно да се намали до 2016 година. Информацијата за намалување на армијата ја потврди рускиот министер за одбрана, Анатолиј Сердјуков. Тој објасни дека бројот на војници и офицери кои се наоѓаат во единиците нема да се намалува, односно ќе се укинуваат многу „канцелариски места“. И досега многу се зборуваше дека Русија има премногу „паркетни генерали“ кои седат во топлите кабинети и имаат значително подобри примања од оние кои навистина ги работат најодговорните и најтешките работи.

  Добра новост за руските помлади офицери е дека уште од идната година значително ќе им бидат зголемени платите. Министерот Сердјуков ...
  | | веќе видена | слични

  Обновена истрагата за ликвидацијата на бугарскиот дисидент во Лондон во 1978 година

  Од нашиот дописник
  Томислав Ивановски

  ЛОНДОН - Британскиот Скотланд јард потврди дека детективи од неговата единица за борба со тероризмот престојувале минатиот месец две недели во Бугарија, истражувајќи го убиството, од времето на „студената војна“, на бугарскиот писател и публицист Георги Марков, извршено во Лондон уште пред речиси 30 години.

  Претставник на полицијата потврди за домашните медиуми дека британскиот детективски тим бил во Софија и во март годинава, а престојувал таму и во април минатата година откривајќи на тој начин дека британската полиција не се откажала никогаш, изминативе три децении, од овој случај, што овде се означува како „едно од најпознатите нерешени убиства“. Изминативе месеци само е обновена истрагата во која се настојува да се утврди кој е човекот што изврши атентат врз политичкиот дисидент на тогашната бугарска комунистичка власт, како и тоа кој стои зад ...
  | | веќе видена | слични

  Папалукас во Олимпијакос, Фоцис во Панатинаикос

  Во желбата веќе во следната натпреварувачка сезона, грчката кошарка повторно да си го поврати подзаборавениот сјај, двата најтрофејни клубови од главниот град на нашиот јужен сосед ги реализираа првите звучни засилувања.

  Имено, екипите на Панатинаикос и Олимпијакос, вчера ги објавија трансферите на нивните репрезентативци повратници во грчкиот шампионат.

  Имено, Теодорос Папалукас по цели пет сезони поминати во редовите на московска ЦСКА реши да се врати дома, и потпиша тригодишен договор со составот на Олимпијакос од Пиреа. Во спротивна насока пак, замина корпулентниот центар Антонис Фоцис, кој исто така престојуваше во Русија. Овој одличен кошаркар кој настапуваше за екипата на Динамо од Москва, реши да му се приклучи на актуелниот шампион тимот на Панатинаикос.
  | | веќе видена | слични

  Мистерија, фама или само уште еден доказ за нашата негрижа кон природните богатства. Иако Селечка Планина во Мариовско, над селото Кокре, е преполна со ураниум, за тоа скоро никој не знае во Македонија.

  А1 го пронајде човекот кој прв случајно го открил ураниумот. 83-годишниот Киро Ѓорѓиоски во 1957 година со позајмен Милер-Гајгеров апарат открил зголемено ниво на радијација на Селечка.

  Го пријавил случајот и потоа веднаш со екипи од институтот за нуклеарна наука „Винча“ од Белград започнале ископувањата. Се што се открило во најголема тајност било префрлено во „Винча“.

  „Ќе го однесевме со камион таму и тие ќе ги зашвајцуваа одозгора капаците, во воз го товараа и се носеше во Белград“, рече Киро Ѓорѓиоски, пронаоѓач на рудникот.

  „Донесоа и некоја американска ламба. Кога ќе пуштеше едно плаво светло внатре, кај што има ураниум како оган гореше“, додаде Ѓорѓиоски.

  50 години потоа А1 го посети местото. За жал, сега сите откопани јами каде се вршеле испитувањата ...
  | | веќе видена | слични

  Русија сака да склучи „сериозен договор“ со Европската унија, кој нема да биде оптоварен со многу детали, изјави рускиот претседател Дмитриј Медведев.

  Медведев, во интервју за агенцијата Ројтерс, чии делови пренесуваат руските медиуми, вели дека Русија не сака да се оптоварува со комплицирани текстови во договорот за партнерство, нагласувајќи дека тој треба да биде едноставен и да претставува само рамка за идни спогодби за соработка.

  Во интервјуто дадено во пресрет на самитот Русија-ЕУ што утревечер започнува во сибирскиот град Ханти-Мансијск, Медведев потенцира дека Русија се смета себеси за „голема европска држава и дел од Европа“, но одбегнува да ги критикува земјите-членки на ЕУ, нагласувајќи дека Унијата е „соодветен партнер на Русија“.

  Рускиот претседател оцени дека основниот принцип на ЕУ - солидарноста, „одвреме навреме создава проблеми во функционирањето на блокот“.

  Како пример за ваквото свое тврдење Медведев го нагласи одлагањето на стартот на преговорите за ...
  | | веќе видена | слични

  Листата со фудбалери чија цена на трансфер-пазарот најмногу порасна за време на ЕП 2008 ја предводи рускиот репрезентативец Јури Жирков, 24-годишниот првотимец на ЦСКА Москва. Пред ЕП неговата цена беше 7 милиони евра, но сега за него ќе треба да се плати барем трипати повеќе. Жирков конкурира за најдобар играч крај левата аут-линија. Бастијан Швајнштајгер за Германија и Баерн Минхен досега беше познат само по својот споменуван потенцијал, но на Евро 2008 го потврди талентот. Робусниот, неуморен и психички цврст Швајнштајгер има уште една година договор со Баерн Минхен, но 10 милиони евра, колку што беше неговата цена пред еврошампионатот, би биле премалку за да замине во друг клуб.Жереми Тулалан беше редок случај кој не се вклопи во сивилото на француската селекција. Освојувачот на топки во средниот ред е енергичен фудбалер со одличен преглед на играта. За 24-годишниот наследник на Клод Макелеле во националниот тим на Франција сега се потребни 20 милиони евра, кои за него ги бара францускиот шампион ...
  | | веќе видена | слични

  Титулата почесен амбасадор на културата на Република Македонија во Чешката Република вчера му беше доделена на режисерот Иво Трајков од премиерот Никола Груевски. Трајков, кој живее и работи во Прага, е ученик на познатата прашка филмска школа и е автор на неколку филмски остварувања во македонско-чешка копродукција. Неговиот игран филм „Големата вода“, снимен во 2004 година според романот на Живко Чинго, ја претстави Македонија на многу фестивали во светот. За придонес во афирмирањето на македонската култура, Владата досега во амбасадори на културата промовираше неколку истакнати македонски творци. Прв беше назначен филмскиот режисер Милчо Манчевски, кој ја претставува земјава во Њујорк. Амбасадори на културата се и драмскиот писател Горан Стефановски во Лондон, пијанистката Елена Мисиркова-Лоза во Виена, естрадниот уметник Владо Јаневски во Загреб, театарскиот режисер Иван Поповски во Москва, пејачот и кант-автор Зафир Хаџиманов во Белград, педагогот по пијано Снежана Пановска во Куала Лумпур, Малезија. ...
  | | веќе видена | слични

  Московската полиција заплени 600 касети на кои се снимени 10.000 часа активност на првиот претседател на Русија

  Од нашиот дописник
  Бранко Влаховиќ

  МОСКВА - Московската полиција заплени 600 касети на кои се снимени 10.000 часа активност на Борис Елцин, првиот претседател на Русија. Веќе е соопштено дека сите тие касети ќе завршат во архива. Во минибус, кој во средата околу 14 часот беше сопрен од страна на полицијата, имало 13 торби со касети „бетакам“. Снимателот Александар Кузњецов тврди дека касетите сакал да ги користи за создавањето на својот четврти филм за Елцин.

  Новиот филм, наводно, требало да има политички карактер, па Кузњецов смета дека тоа може да биде причина поради која реагирала полицијата. Филмот требаше да покаже дека се сопира демократијата и каква е сега општата атмосфера во општеството. Во таа приказна не е лесно да се поверува, бидејќи Елцин сигурно е најнепопуларниот руски политичар од Горбачов до денес и, освен олигарсите, никој не го смета за пример ...
  | | веќе видена | слични

  Популарниот шпански шансониер Хулио Иглезијас минатата недела ја почна последната турнеја по руските градови, наведувајќи дека му е дојдено времето за пензија. Пејачот кој во септември ќе го прослави својот 65. роденден, пред руската публика изјавил дека веќе се чувствува истоштен од пеењето и му треба одмор од музичката сцена. Во рамките на неговата светска турнеја овој популарен пејач ја воодушевил публиката во Москва, Санкт Петербург, Казан и Јекатеринбург, а руските медиуми го нарекле најромантичната пејачка ѕвезда на сите времиња. Овој латино-пејач, кој е запишан во Гининсовата книга на рекорди по бројот на издадените албуми, првпат настапил во Русија во 1989 година. Оттогаш повеќепати држел концерти во Москва и во Санкт Петербург, кои секогаш биле до крај посетени и чиишто влезници со денови пред концертот биле распродадени. За време на својата пејачка кариера Иглезијас објави 77 албуми во тираж од 250 милиони примероци, а одржал повеќе од 5.000 концерти во светот. Легендарниот вечен заводник на 29 ...
  | | веќе видена | слични

  МОСКВА - Ќерката и зетот на украинската премиерка Јулија Тимошенко беа уапсени во Одеса по судир со тамошната полиција. Евгенија и нејзиниот сопруг, британскиот музичар Шон Кар, со кого се запозна додека студираше во Велика Британија, дошле во Одеса на традиционалниот собир на бајкери „Гоблиншоу“. Шон Кар, зет на Јулија Тимошенко, сакал да се повози по плажата покрај „Патеката на здравјето“. Бил спречен во намерата од страна на полицијата, која не сакала да ја крене рампата. Тој им се спротивставил на полицајците и почнала тепачка. Според некои информации, зетот натепал двајца полицајци. Подоцна полицајците го совладале и заедно со сопругата го однеле во полициска станица. Веднаш реагирале раководителите и партиските активисти на Блокот на Јулија Тимошенко. Организаторите на бајкерското шоу негираат дека на својот собир го повикале зетот на Јулија Тимошенко, Шон Кар.

  Украинското Министерство за полиција ја негираше информацијата дека Шон Кар натепал полицајци. Првата истрага покажа дека полицајците ...
  | | веќе видена | слични

  Проевропската партија на претседателот Борис Тадиќ помина подобро отколку што се очекуваше

  Лондон - Овој месец може да биде запишан во историјата како многу важен за Балканот. Шест недели по изборите, во Србија се уште нема нова влада - тамошните луѓе очекуваат да се случи тоа за неколку седмици. На Косово, коe прогласи независност од Србија во февруари, непокорното српско малцинство на усвојувањето на новиот Устав одговори со најава дека ќе формира сопствено собрание. Босна, во меѓувреме, склучи Договор за стабилизација и асоцијација со ЕУ, со што го трасираше својот пат кон евентуално идно членство.

  На изборите во Србија проевропската партија на претседателот Борис Тадиќ помина подобро отколку што се очекуваше, но и се наметна потребата да бара поддршка од Социјалистичката партија на Слободан Милошевиќ, диктаторот што ја втурна поранешна Југославија во војна во 90-тите години на минатиот век. Договорот за коалиција се уште не е сосема сигурен, но се очекува да се случи тоа за една-две ...
  | | веќе видена | слични

  Русија не е против мисија на ЕУ на Косово, но бара резолуција на ОН

  Moсква 23 06 13:19

  Русија нема ништо против Европската унија(ЕУ) да преземе врз себе дел од одговорноста на Косово, но присуството на мисијата на ЕУ треба да биде верификувано со резолуција на Советот за безбедност.

  Ова денеска го изјави рускиот претставник во ЕУ Владимир Чизов, според кого одлуката треба да ја донесе СБ на Обединетите нации(ОН) со нова резолуција.

  „Не сме против тоа ЕУ да преземе дел од одговорноста за случувањата на Косово, дури не би сме биле против и од создавање на цивилна мисија на ЕУ на Косово, под услов таа мисија да биде оформена на меѓународно-правни основи“, изјави Чизов во текот на видео-мостот Москва-Брисел.

  Чизов прецизираше дека присуството на мисијата треба да биде усогласено со Владата на Србија и оформено со резолуција на СБ на ОН.
  | | веќе видена | слични

  Две третини од територијата на Русија е во зона на вечен мраз. До 2030 година населението од северниот дел на Русија, но и аеродромите и природното богатство, можат да бидат загрозени. Во западен Сибир вечниот мраз се топи по четири сантиметри годишно.

  Последиците од глобалното затоплување на Земјата, кое донесува зголемување на просечната температура за 0,1 до 0,2 степени Целзиусови, до 2030 година можат да донесат катастрофа на северна Русија и Сибир и меѓу останатото, четвртина станбен фонд да биде уништен.

  Ова загрижувачко предвидување во Москва го изнесе заменик министерот за вонредни состојби на Русија, Руслан Цаликов, учествувајќи во работата на тркалезната маса на Советот на Руската Федерација, посветен на прашањата за безбедност на населението во северниот регион.

  Цаликов истакна дека две третини од Русија се наоѓаат во зона на вечен мраз, кој служи како основа на сите објекти, меѓу останатото и станбени.

  Исто така, поради топењето на вечниот мраз може да ...
  | | веќе видена | слични

  Неодамна во Москва повторно е уапсен Сергеј Мавроди, најпознат измамник во Русија, основач на пирамидата МММ

  Од нашиот дописник
  Бранко Влаховиќ

  МОСКВА - Користејќи ја атмосферата на инвестициски бум што ја зафати економски се помоќната Русија, во оваа голема земја како феникси почнаа да се појавуваат организатори на нови финансиски пирамиди. Скапата и горчлива лекција што на своја кожа ја почувствуваа многу граѓани на Русија во деведесеттите години, како да почна да бледнее од сеќавањата, па почнаа да се појавуваат нови и современи измамници.

  Дека полицијата и правосудните органи не седат со скрстени раце, доказ се апсењата и судењата на мафијашите, кои ги лажат оние кои навистина веруваат дека постојат способни луѓе кои можат да плаќаат и 150 отсто камати. Од 1991 година досега во Русија се ликвидирани повеќе од 500 различни „финансиски пирамиди“. Многу од нив банкротираа, а другите ги затвори полицијата. Принципот на пирамидата беше ист, организаторите секогаш ги лажеа ...
  | | веќе видена | слични

  Сејдиу вели дека Косово нема планови за одржување нови разговори за статусот со Србија

  22 06 2008

  ПРИШТИНА, Косово -- Претседателот Фатмир Сејдиу во петокот (20-ти јуни) рече дека Косово нема да започне нови разговори за статусот со Србија и никогаш нема да се согласи на отцепување на својот северен дел. „Косово постои за сите свои граѓани. Тоа е мултиетничка заедница со територијален интегритет кој ужива меѓународна заштита“, рече претседателот.

  Исто така во саботата, српскиот премиер Воислав Коштуница, се заблагодари на Москва што го спречи Советот за безбедност на ОН да го усвои предлогот на генералниот секретар Бан Ки-Мун за предавање на надлежностите на УНМИК во Косово на ЕУЛЕКС. „Русија постојано ги брани статутите на ОН и важечката резолуција 1244, која гарантира суверенитет и територијален интегритет на Србија“, рече Коштуница. (Maкфакс, ИТАР-ТАСС - 21
  | | веќе видена | слични