Лех

  во

  Македонскиот арбитар, Александар Ставрев ќе суди на мечот Коњаспор – Виторија Гимараеш во рамките од групната фаза во Лигата на Европа. Негови помошници ќе бидат Марјан Кироски, Дејан Костадинов и Гоце Петрески, додека позади головите ќе бидат Димитар Мечкаровски и Дејан Јакимоски. За Ставрев ова ќе биде трет натпревар во Европа лигата на кој дели правда оваа сезона. Претходно беше главен арбитар на мечевите Утрехт – Лех Познан и Легија Варшава – Шериф Тираспол кои се играа во рамките од квалификациските рунди од истото натпреварување. Натпреварот Коњаспор – Виторија Гимараеш е закажан за в четврток, 28. септември, со почеток од 19 часот.
  сите 4 | | | веќе видена

  За време на зимската Олимпијада во 1984 година, во Сараево, Југославија, Елвис Џ. Куртовиќ и неговите Метеори изведоа преработката на Дилановата „Maggie’s Farm” во една жешка подрумска хала пред 300 диви панк-рок фанови. Не ја изведоа неговата верзија туку своја, продолжена, која се однесуваше на британската премиерка Маргарет Тачер. Но, во суштина, Куртовиќ и Метеорите всушност пееја за југословенската премиерка Милка Планинц. Тоа беше брилијантна трампа на идентитети која се подбиваше со југословенскиот режим и неговата идеологија, спакувано во форма на три минутна панк песна. Би можела да биде вклучена во која било глобална антологија на протестниот панк, ако нејзините уредници имаат чуено за оваа чудна сараевска група, предводена од Мирко Срдиќ, 22 годишен студент по инженерство и еден од најпаметните и најлуцидни автори на југословенската рок сцена. Во нивната верзија на песната, Елвис и Метеорите ја обвинуваа Планинц – нарекувајќи ја Маргарет Тачер – за неспособноста и корупцијата на Косово, тогаш ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Резултатите кои летово ги постигнаа Вардар, Шкендија и Работнички на европска сцена, на македонскиот клупски фудбал му донесоа преку 2.000 бодови и високо 16. место на ранг листата на УЕФА од вкупно 55 земји-членки. Клупското рангирање на УЕФА се базира врз резултатите на секој претставник во претходните пет сезони на Лига на шампиони и Лига Европа. На оваа ранг листа, секој тим собира два поени за победа и еден поен за нерешено (се сметаат само поени собрани во квалификации и плејоф). Македонскиот фудбал во моментов има 7.250 поени на клупската ранг листа на УЕФА, но само сезонава нашите екипи донесоа големи 2.875 бода што е повеќе од коефицентот на земји како Холандија (1.700 бода сезонава), Германија (1.857) Франција (2.166) Турција (1.600 бода), Белгија (1.200). Ова не би требало да биде изненадување ако се знае дека нашите клубови имаа фантастично лето во евро-куповите. Вардар, по два големи триумфи во квалификациите за Лига на шампиони направи историски успех и победи во плејофот за Лига Европа па на ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Клупското рангирање на УЕФА се базира врз резултатите на секој претставник во претходните пет сезони на Лига на шампиони и Лига Европа. На оваа ранг листа, секој тим собира два поени за победа и еден поен за нерешено (се сметаат само поени собрани во квалификации и плејоф). Македонскиот фудбал во моментов има 7.250 поени на клупската ранг листа на УЕФА, но само сезонава нашите екипи донесоа големи 2.875 бода што е повеќе од коефицентот на земји како Холандија (1.700 бода сезонава), Германија (1.857) Франција (2.166) Турција (1.600 бода), Белгија (1.200). Ова не би требало да биде изненадување ако се знае дека нашите клубови имаа фантастично лето во евро-куповите. Вардар, по два големи триумфи во квалификациите за Лига на шампиони направи историски успех и победи во плејофот за Лига Европа па на мак-фудбалот му донесе исклучително важни поени за идната сезона. Благодарение и на Шкендија македонскиот фудбал догодина ќе може да очекува полесен ждреб и поприфатливи противници. Тетовци феноменално минаа три кола ...
  сите 22 | | | веќе видена

  Полска изрази загриженост поради отежнатиот пристап до локацијата во Русија каде што во 2010 година се урна авионот во кој се наоѓаше полскиот претседател Лех Качински заедно со уште 95 луѓе. Министерството за надворешни работи на Полска соопшти дека заменик-министерот за надворешни работи, Бартош Цихоцки, поради тоа испорачал дипломатска нота до амбасадорот на Русија, Сргеј Андреев, нагласувајќи ја потребата за дијалог. Напнатоста меѓу Полска и Русија дополнително е засилена за време на мандатот на сегашната конзервативна влада во Варшава, која се сомнева во Москва. Лидерот на владејачката партија во Полска, Јарослав Качински, братот близнак на трагично загинатиот претседател, за падот на авионот ја обвинува Москва наспроти тврдењата на истражителите дека се работи за несреќен случај. Местото не несреќата се наоѓа во Смоленск, во источниот дел на Русија. Москва сѐ уште не ги испорачала остатоците од авионот или црната кутија, а на локацијата на падот на авионот сѐ уште не е подигнат споменик на ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Меѓу потписниците на писмото се поранешните претседатели на Полска, Јужноафриканската Република и Источен Тимор, Лех Валенса, Фредерик де Клерк и Жозе Рамош Орта и јужноафриканскиот борец против апартхејдот, Дезмонд Туту Десетмина нобеловци апелираа до саудискиот крал Мохамед бил Салман да покаже милост и да го стопира егзекутирањето на 14 млади луѓе осудени на смртна казна поради учество во протестите во 2012 година. Лауреатите во писмото доставено до Обединетите нации наведоа дека смртна казна е изречена за 14 припадници на шиитското малцинство на масовното судење, поради учество во протестите, кои саудиските власти ги окарактеризираа како „вооружен бунт". Добитниците на Нобеловата награда исто така тврдат дека саудиските власти ги изнудиле нивните признанија и дека уапсените биле физички малтретирани. Меѓу оние за кои е изречена оваа пресуда е и Муџтаба ал Свеикат, кој е уапсен пред да полета за САД заради школување на Универзитетот во Мичиген. За време на апсењето тој имал 18 години. Меѓу потписниците на ...
  | | веќе видена

  Меѓу потписниците на писмото се поранешните претседатели на Полска, Јужноафриканската Република и Источен Тимор, Лех Валенса, Фредерик де Клерк и Жозе Рамош Орта и јужноафриканскиот борец против апартхејдот, Дезмонд ТутуДесетмина нобеловци апелираа до саудискиот крал Мохамед бил Салман да покаже милост и да го стопира егзекутирањето на 14 млади луѓе осудени на смртна казна поради учество во протестите во 2012 година.Лауреатите во писмото доставено до Обединетите нации наведоа дека смртна казна е изречена за 14 припадници на шиитското малцинство на масовното судење, поради учество во протестите, кои саудиските власти ги окарактеризираа како „вооружен бунт".Добитниците на Нобеловата награда исто така тврдат дека саудиските власти ги изнудиле нивните признанија и дека уапсените биле физички малтретирани.Меѓу оние за кои е изречена оваа пресуда е и Муџтаба ал Свеикат, кој е уапсен пред да полета за САД заради школување на Универзитетот во Мичиген. За време на апсењето тој имал 18 години.Меѓу потписниците на ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Десетмина нобеловци апелираа до саудискиот крал Мохамед бил Салман да покаже милост и да го стопира егзекутирањето на 14 млади луѓе осудени на смртна казна поради учество во протестите во 2012 година. Лауреатите во писмото доставено вчера до Обединетите нации наведоа дека смртна казна е изречена за 14 припадници на шиитското малцинство на масовното судење, поради учество во протестите, кои саудиските власти ги окарактеризираа како „вооружен бунт“. Добитниците на Нобеловата награда исто така тврдат дека саудиските власти ги изнудиле нивните признанија и дека уапсените биле физички малтретирани. Меѓу оние за кои е изречена оваа пресуда е и Муџтаба ал Свеикат, кој е уапсен пред да полета за САД заради школување на Универзитетот во Мичиген. За време на апсењето тој имал 18 години. Американската федерација на наставници го повика претседателот на САД, Доналд Трамп од Саудиска Арабија да побара да се откаже од погубувањето на Ал Свеикат и другите лица. Меѓу потписниците на писмото се поранешните претседатели ...
  сите 34 | | | веќе видена

  Десетмина нобеловци апелираа до саудискиот крал Мохамед бил Салман да покаже милост и да го стопира егзекутирањето на 14 млади луѓе осудени на смртна казна поради учество во протестите во 2012 година. Лауреатите во писмото доставено вчера до Обединетите нации наведоа дека смртна казна е изречена за 14 припадници на шиитското малцинство на масовното судење, поради учество во протестите, кои саудиските власти ги окарактеризираа како „вооружен бунт“. Добитниците на Нобеловата награда исто така тврдат дека саудиските власти ги изнудиле нивните признанија и дека уапсените биле физички малтретирани. Меѓу оние за кои е изречена оваа пресуда е и Муџтаба ал Свеикат, кој е уапсен пред да полета за САД заради школување на Универзитетот во Мичиген. За време на апсењето тој имал 18 години. Американската федерација на наставници го повика претседателот на САД, Доналд Трамп од Саудиска Арабија да побара да се откаже од погубувањето на Ал Свеикат и другите лица. Меѓу потписниците на писмото се поранешните претседатели на ...
  сите 34 | | | веќе видена

  Десетмина нобеловци апелираа до саудискиот крал Мохамед бил Салман да покаже милост и да го стопира егзекутирањето на 14 млади луѓе осудени на смртна казна поради учество во протестите во 2012 година. Лауреатите во писмото доставено вчера до Обединетите нации наведоа дека смртна казна е изречена за 14 припадници на шиитското малцинство на масовното судење, поради учество во протестите, кои саудиските власти ги окарактеризираа како „вооружен бунт“. Добитниците на Нобеловата награда исто така тврдат дека саудиските власти ги изнудиле нивните признанија и дека уапсените биле физички малтретирани. Меѓу оние за кои е изречена оваа пресуда е и Муџтаба ал Свеикат, кој е уапсен пред да полета за САД заради школување на Универзитетот во Мичиген. За време на апсењето тој имал 18 години. Американската федерација на наставници го повика претседателот на САД, Доналд Трамп од Саудиска Арабија да побара да се откаже од погубувањето на Ал Свеикат и другите лица. Меѓу потписниците на писмото се поранешните претседатели на ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Десетмина нобеловци апелираа до саудискиот крал Мохамед бил Салман да покаже милост и да го стопира егзекутирањето на 14 млади луѓе осудени на смртна казна поради учество во протестите во 2012 година. Лауреатите во писмото доставено вчера до Обединетите нации наведоа дека смртна казна е изречена за 14 припадници на шиитското малцинство на масовното судење, поради учество во протестите, кои саудиските власти ги окарактеризираа како „вооружен бунт“. Добитниците на Нобеловата награда исто така тврдат дека саудиските власти ги изнудиле нивните признанија и дека уапсените биле физички малтретирани. Меѓу оние за кои е изречена оваа пресуда е и Муџтаба ал Свеикат, кој е уапсен пред да полета за САД заради школување на Универзитетот во Мичиген. За време на апсењето тој имал 18 години. Американската федерација на наставници го повика претседателот на САД, Доналд Трамп од Саудиска Арабија да побара да се откаже од погубувањето на Ал Свеикат и другите лица. Меѓу потписниците на писмото се поранешните претседатели на ...
  сите 39 | | | веќе видена

  Десетмина нобеловци апелираа до саудискиот крал, Мохамед бил Салман да покаже милост и да го стопира егзекутирањето на 14 млади луѓе осудени на смртна казна поради учество во протестите во 2012 година. Лауреатите во писмото доставено вчера до Обединетите нации наведоа дека смртна казна е изречена за 14 припадници на шиитското малцинство на масовното судење, поради учество во протестите, кои саудиските власти ги окарактеризираа како „вооружен бунт“.Добитниците на Нобеловата награда исто така тврдат дека саудиските власти ги изнудиле нивните признанија и дека уапсените биле физички малтретирани. Меѓу оние за кои е изречена оваа пресуда е и Муџтаба ал Свеикат, кој е уапсен пред да полета за САД заради школување на Универзитетот во Мичиген. За време на апсењето тој имал 18 години.Американската федерација на наставници го повика претседателот на САД, Доналд Трамп од Саудиска Арабија да побара да се откаже од погубувањето на Ал Свеикат и другите лица.Меѓу потписниците на писмото се поранешните претседатели на ...
  сите 34 | | | веќе видена

  Лауреатите во писмото доставено вчера до Обединетите нации наведоа дека смртна казна е изречена за 14 припадници на шиитското малцинство на масовното судење, поради учество во протестите, кои саудиските власти ги окарактеризираа како „вооружен бунт“. Добитниците на Нобеловата награда исто така тврдат дека саудиските власти ги изнудиле нивните признанија и дека уапсените биле физички малтретирани. Меѓу оние за кои е изречена оваа пресуда е и Муџтаба ал Свеикат, кој е уапсен пред да полета за САД заради школување на Универзитетот во Мичиген. За време на апсењето тој имал 18 години. Американската федерација на наставници го повика претседателот на САД, Доналд Трамп од Саудиска Арабија да побара да се откаже од погубувањето на Ал Свеикат и другите лица. Меѓу потписниците на писмото се поранешните претседатели на Полска, Јужноафриканската Република и Источен Тимор, Лех Валенса, Фредерик де Клерк и Жозе Рамош Орта и јужноафриканскиот борец против апартхејдот, Дезмонд Туту.
  сите 11 | | | веќе видена

  Десетмина нобеловци апелираа до саудискиот крал Мохамед бил Салман да покаже милост и да го стопира егзекутирањето на 14 млади луѓе осудени на смртна казна поради учество во протестите во 2012 година. Лауреатите во писмото доставено вчера до Обединетите нации наведоа дека смртна казна е изречена за 14 припадници на шиитското малцинство на масовното судење, поради учество во протестите, кои саудиските власти ги окарактеризираа како „вооружен бунт“. Добитниците на Нобеловата награда исто така тврдат дека саудиските власти ги изнудиле нивните признанија и дека уапсените биле физички малтретирани. Меѓу оние за кои е изречена оваа пресуда е и Муџтаба ал Свеикат, кој е уапсен пред да полета за САД заради школување на Универзитетот во Мичиген. За време на апсењето тој имал 18 години.Американската федерација на наставници го повика претседателот на САД, Доналд Трамп од Саудиска Арабија да побара да се откаже од погубувањето на Ал Свеикат и другите лица. Меѓу потписниците на писмото се поранешните претседатели на ...
  сите 31 | | | веќе видена

  Вечерва и официјално ќе стартува новата сезона од Премиер-лигата, која според квалитетот на екипите би требала да биде неизвесна буквално до самиот крај. Челси ја брани титулата на која сериозно ќе атакуваат двата клуба од Манчестер, но и второпласираниот Тотенхем и засилениот Ливерпул. Во пресрет на новата премиерлигашка сезона, погледнете ги сите трансфери на клубовите досега реализирани во овој преоден рок. АРСЕНАЛ Дојдоа: Сеад Колашинац (Шалке), Александр Лаказет (Лион) Заминаа: Крис Вилок (Бенфика), Емил Мартинез (Хетафе), Војчех Шчешни (Јувентус), Такума Асано (Штутгарт), Кајлен Хајндс (Волфсбург). БУРНЕМАУТ Дојдоа: Асмир Беговиќ (Челси), Џермејн Дефо (Сандерленд), Нејтан Аке (Челси), Конор Мехоуни (Блекбурн) Заминаа: Луис Грабан (Сандерленд), Марк Траверс (Вејмут), Рајан Олсоп (Блекпул). БРАЈТОН Дојдоа: Паскал Грос (Инголштад), Џош Кер (Селтик), Метју Рајан (Валенсија), Матијас Норман (Бодо Глимт), Маркус Сутнер (Инголштад), Изи Браун (Челси), Алес Матеју (Викторија Плзен), Дејви Пропер (ПСВ ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Листа на трансфери во Премиер лигата во летниот преоден рок. Сумите за трансферите се дадени во фунти. Арсенал – Дошле: Сеад Колашинац (Шалке), Александар Лаказет (Лион. 46,5 милиони) Заминале: Јаја Саного, Војчиех Шчезни (Јувентус, 10,5 ммилиони), Еми Мартинез (Гетафе, позајмица) Бурнемут – Дошле: Асмир Беговиќ (Челзи, 10 милиони), жермаин Дефо (Сандерленд) Натан Ејк (Бурнемут, 20 милиони) Заминале: Луис Грабан (Сандерленд, позајмица)Брајтон – Дошле: Паскал Грос (Инголштад 2,5 милиони) Метју Рајан (Валенсија, 5 милиони) Маркус Сутнер (Инголштад) Дејви Пропер (ПСВ). Заминале: Дејвид Стокдејл (Бирмингем) Елвис Ману (Генчербирлиги)Барнли – Дошле: Џонатан Волтерс (Стоук, 3 милиони) Фил Бардсли (Стоук 1,5 милион) Џек Корк (Свонси, 10 милиони) Заминале: Мајкл Кин (Евертон, 30 милиони) Џорџ Бојд (Шефилд В.) Мајкл Кајтли, Џои Бартон, Андре Греј (Вотфорд)Челзи – Дошле: Вили Кабаљеро (М. Сити), Антонио Рудигер (Рома, 34 милиони), Тиему Бакајоко (Монако, 40 милиони) Алваро Мората (Реал Мадрид, 60 милиони) Заминале: ...
  сите 32 | | | веќе видена

  Полската владина комисија објави дека е пронајден експлозив на остатоците од авионот кој во 2010 година се урна кај Смоленск во Русија заедно полскиот претседател Лех Качински и уште 96 луѓе, објави денеска „Вашингтон игземенер“. „Тешко оштетеното лево крило на авионот „ТУ 154М“ на себе имало траги од експлозив“, навела полската комисија. Претходната истрага укажуваше на тоа дека авионот паднал поради пилотска грешка и лошата видливост. Новиот доказ е дел од новата истрага отворена во 2015 година. Оваа истражна комисија е основана со одлука на Партијата на законот и правдата, чиј претседател е Јарослав Качински, братот близнак на Лех. Тој долго време се сомнева во заговорот за смртта на својот брат, а некои веруваат дека новата истрага е поведена да создаде факти што ја поддржуваат неговата теорија. Во трагичниот пад на авионот постојат низа прашања на кои треба да се одговори. Прво, Русија не соработува со полските истражители откако инцидентот се случи. Русија и натаму задржува остатоци од авионот на своја ...
  сите 24 | | | веќе видена

  Полската владина комисија објави дека е пронајден експлозив на остатоците од авионот кој во 2010 година се урна кај Смоленск во Русија заедно полскиот претседател Лех Качински и уште 96 луѓе, објави денеска „Вашингтон игземенер“. „Тешко оштетеното лево крило на авионот „ТУ 154М“ на себе имало траги од експлозив“, навела полската комисија. Претходната истрага укажуваше на тоа дека авионот паднал поради пилотска грешка и лошата видливост. Новиот доказ е дел од новата истрага отворена во 2015 година. Оваа истражна комисија е основана со одлука на Партијата на законот и правдата, чиј претседател е Јарослав Качински, братот близнак на Лех. Тој долго време се сомнева во заговорот за смртта на својот брат, а некои веруваат дека новата истрага е поведена да создаде факти што ја поддржуваат неговата теорија. Во трагичниот пад на авионот постојат низа прашања на кои треба да се одговори. Прво, Русија не соработува со полските истражители откако инцидентот се случи. Русија и натаму задржува остатоци од авионот на ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Полската владина комисија објави дека е пронајден експлозив на остатоците од авионот што во 2010 година се урна кај Смоленск во Русија заедно полскиот претседател Лех Качински и уште 96 луѓе. „Тешко оштетеното лево крило на авионот ‘ТУ 154М’ на себе имало траги од експлозив“, навела полската комисија. Претходната истрага укажуваше на тоа дека авионот паднал поради пилотска грешка и лошата видливост. Новиот доказ е дел од новата истрага отворена во 2015 година. Оваа истражна комисија е основана со одлука на Партијата на законот и правдата, чиј претседател е Јарослав Качински, братот близнак на Лех. Тој долго време се сомнева во заговорот за смртта на својот брат, а некои веруваат дека новата истрага е поведена да создаде факти што ја поддржуваат неговата теорија. Во трагичниот пад на авионот постојат низа прашања на кои треба да се одговори. Прво, Русија не соработува со полските истражители откако инцидентот се случи. Русија и натаму задржува остатоци од авионот на своја почва, а некои извештаи покажуваат ...
  сите 17 | | | веќе видена

  Полската владина комисија објави дека е пронајден експлозив на остатоците од авионот кој во 2010 година се урна кај Смоленск во Русија заедно полскиот претседател Лех Качински и уште 96 луѓе, објави денеска „Вашингтон игземенер“. „Тешко оштетеното лево крило на авионот „ТУ 154М“ на себе имало траги од експлозив“, навела полската комисија. Претходната истрага укажуваше на тоа дека авионот паднал поради пилотска грешка и лошата видливост. Новиот доказ е дел од новата истрага отворена во 2015 година. Оваа истражна комисија е основана со одлука на Партијата на законот и правдата, чиј претседател е Јарослав Качински, братот близнак на Лех. Тој долго време се сомнева во заговорот за смртта на својот брат, а некои веруваат дека новата истрага е поведена да создаде факти што ја поддржуваат неговата теорија. Во трагичниот пад на авионот постојат низа прашања на кои треба да се одговори. Прво, Русија не соработува со полските истражители откако инцидентот се случи. Русија и натаму задржува остатоци од авионот на своја ...
  сите 11 | | | веќе видена