Лех

  во

  Вчеравечер се одираа 34 натпревари од третото квалификациско коло од Лигата на Европа, во кој имаше неколку изненадувања. Силниот Зенит Санкт Петербург беше декласиран со 4:0 на гостувањето во Белорусија кај Динамо Минск, а со истиот резултат беше поразен холандски Феенорд во Словачка од Тренчин. Претставникот на англиската Премиер лига, Барнли одигра без голови кај турскиот тим Истанбул Башакшекир, а еден од фаворитите за титулата оваа година, Севиља оди со минимална предност на реваншот против Жалгирис во Литванија. Реваншите од дуелите се играат на 16 август. Резултати од првите дуели од третото коло на Лигата на Европа: Уфа (Русија) - Прогрес Нерхорн (Луксембург) 2: 1 Алашкерт (Ерменија) - ЦФР Клуж (Романија) 0: 2 Спартак Јурмала (Латвија) - Судува (Литванија) 0: 1 Аполо Хаифа (Израел) - Аталанта (Италија) 1: 4 РБ Лајпциг (Германија) - Универзитет во Крајова (Романија) 3: 1 Лудогорец (Бугарија) - Зрински Мостар (Босна и Херцеговина) 1: 0 Шериф Тираспол (Молдавија) - Валур (Исланд) 1: 0 Апоел Бер Шева ...
  сите 49 | | | веќе видена

  Софија, 10. август 2018 (ИНПРЕС) – Вчеравечер се одираа 34 натпревари од третото квалификациско коло од Лигата на Европа, во кој имаше неколку изненадувања. Силниот Зенит Санкт Петербург беше декласиран со 4:0 на гостувањето во Белорусија кај Динамо Минск, а со истиот резултат беше поразен холандски Феенорд во Словачка од Тренчин. Претставникот на англиската Премиер лига, Барнли одигра без голови кај турскиот тим Истанбул Башакшекир, а еден од фаворитите за титулата оваа година, Севиља оди со минимална предност на реваншот против Жалгирис во Литванија. Реваншите од дуелите се играат на 16 август. Резултати од првите дуели од третото коло на Лигата на Европа: Уфа (Русија) – Прогрес Нерхорн (Луксембург) 2: 1 Алашкерт (Ерменија) – ЦФР Клуж (Романија) 0: 2 Спартак Јурмала (Латвија) – Судува (Литванија) 0: 1 Аполо Хаифа (Израел) – Аталанта (Италија) 1: 4 РБ Лајпциг (Германија) – Универзитет во Крајова (Романија) 3: 1 Лудогорец (Бугарија) – Зрински Мостар (Босна и Херцеговина) 1: 0 Шериф Тираспол (Молдавија) – ...
  сите 49 | | | веќе видена

  Вчеравечер се одираа 34 натпревари од третото квалификациско коло од Лигата на Европа, во кој имаше неколку изненадувања. Силниот Зенит Санкт Петербург беше декласиран со 4:0 на гостувањето во Белорусија кај Динамо Минск, а со истиот резултат беше поразен холандски Феенорд во Словачка од Тренчин. Претставникот на англиската Премиер лига, Барнли одигра без голови кај турскиот тим Истанбул Башакшекир, а еден од фаворитите за титулата оваа година, Севиља оди со минимална предност на реваншот против Жалгирис во Литванија. Реваншите од дуелите се играат на 16 август. Резултати од првите дуели од третото коло на Лигата на Европа: Уфа (Русија) - Прогрес Нерхорн (Луксембург) 2: 1 Алашкерт (Ерменија) - ЦФР Клуж (Романија) 0: 2 Спартак Јурмала (Латвија) - Судува (Литванија) 0: 1 Аполо Хаифа (Израел) - Аталанта (Италија) 1: 4 РБ Лајпциг (Германија) - Универзитет во Крајова (Романија) 3: 1 Лудогорец (Бугарија) - Зрински Мостар (Босна и Херцеговина) 1: 0 Шериф Тираспол (Молдавија) - Валур (Исланд) 1: 0 Апоел Бер Шева ...
  сите 50 | | | веќе видена

  Вчеравечер се одираа 34 натпревари од третото квалификациско коло од Лигата на Европа, во кој имаше неколку изненадувања. Силниот Зенит Санкт Петербург беше декласиран со 4:0 на гостувањето во Белорусија кај Динамо Минск, а со истиот резултат беше поразен холандски Феенорд во Словачка од Тренчин. Претставникот на англиската Премиер лига, Барнли одигра без голови кај турскиот тим Истанбул Башакшекир, а еден од фаворитите за титулата оваа година, Севиља оди со минимална предност на реваншот против Жалгирис во Литванија. Реваншите од дуелите се играат на 16 август. Резултати од првите дуели од третото коло на Лигата на Европа: Уфа (Русија) - Прогрес Нерхорн (Луксембург) 2: 1 Алашкерт (Ерменија) - ЦФР Клуж (Романија) 0: 2 Спартак Јурмала (Латвија) - Судува (Литванија) 0: 1 Аполо Хаифа (Израел) - Аталанта (Италија) 1: 4 РБ Лајпциг (Германија) - Универзитет во Крајова (Романија) 3: 1 Лудогорец (Бугарија) - Зрински Мостар (Босна и Херцеговина) 1: 0 Шериф Тираспол (Молдавија) - Валур (Исланд) 1: 0 Апоел Бер Шева ...
  сите 57 | | | веќе видена

  Во четвртокот вечерта се одиграа вкупно 34 натпревари од третото квалификациско коло од Лигата на Европа, во кој имаше неколку изненадувања. Силниот Зенит Санкт Петербург беше декласиран со 4:0 на гостувањето во Белорусија кај Динамо Минск, а со истиот резултат беше поразен холандски Феенорд во Словачка од Тренчин. Претставникот на англиската Премиер лига, Барнли одигра без голови кај турскиот тим Истанбул Башакшекир, а еден од фаворитите за титулата оваа година, Севиља оди со минимална предност на реваншот против Жалгирис во Литванија. Реваншите од дуелите се играат на 16 август. Резултати од првите дуели од третото коло на Лигата на Европа: Уфа (Русија) – Прогрес Нерхорн (Луксембург) 2: 1 Алашкерт (Ерменија) – ЦФР Клуж (Романија) 0: 2 Спартак Јурмала (Латвија) – Судува (Литванија) 0: 1 Аполо Хаифа (Израел) – Аталанта (Италија) 1: 4 РБ Лајпциг (Германија) – Универзитет Крајова (Романија) 3: 1 Лудогорец (Бугарија) – Зрински Мостар (Босна и Херцеговина) 1: 0 Шериф Тираспол (Молдавија) – Валур (Исланд) 1: 0 ...
  сите 60 | | | веќе видена

  Силниот Зенит Санкт Петербург беше декласиран со 4:0 на гостувањето во Белорусија кај Динамо Минск, а со истиот резултат беше поразен холандски Феенорд во Словачка од Тренчин. Претставникот на англиската Премиер лига, Барнли одигра без голови кај турскиот тим Истанбул Башакшекир, а еден од фаворитите за титулата оваа година, Севиља оди со минимална предност на реваншот против Жалгирис во Литванија. Реваншите од дуелите се играат на 16 август. Резултати од првите дуели од третото коло на Лигата на Европа: Уфа (Русија) - Прогрес Нерхорн (Луксембург) 2: 1 Алашкерт (Ерменија) - ЦФР Клуж (Романија) 0: 2 Спартак Јурмала (Латвија) - Судува (Литванија) 0: 1 Аполо Хаифа (Израел) - Аталанта (Италија) 1: 4 РБ Лајпциг (Германија) - Универзитет во Крајова (Романија) 3: 1 Лудогорец (Бугарија) - Зрински Мостар (Босна и Херцеговина) 1: 0 Шериф Тираспол (Молдавија) - Валур (Исланд) 1: 0 Апоел Бер Шева (Израел) - АПОЕЛ Никозија (Кипар) 2: 2 Торпедо Кутаиси (Грузија) - Кукеси (Албанија) 5: 2 Мариупол (Украина) - Бордо ...
  сите 60 | | | веќе видена

  Вчеравечер се одираа 34 натпревари од третото квалификациско коло од Лигата на Европа, во кој имаше неколку изненадувања.Силниот Зенит Санкт Петербург беше декласиран со 4:0 на гостувањето во Белорусија кај Динамо Минск, а со истиот резултат беше поразен холандски Феенорд во Словачка од Тренчин.Претставникот на англиската Премиер лига, Барнли одигра без голови кај турскиот тим Истанбул Башакшекир, а еден од фаворитите за титулата оваа година, Севиља оди со минимална предност на реваншот против Жалгирис во Литванија.Реваншите од дуелите се играат на 16 август.Резултати од првите дуели од третото коло на Лигата на Европа:Уфа (Русија) – Прогрес Нерхорн (Луксембург) 2: 1 Алашкерт (Ерменија) – ЦФР Клуж (Романија) 0: 2 Спартак Јурмала (Латвија) – Судува (Литванија) 0: 1 Аполо Хаифа (Израел) – Аталанта (Италија) 1: 4 РБ Лајпциг (Германија) – Универзитет во Крајова (Романија) 3: 1 Лудогорец (Бугарија) – Зрински Мостар (Босна и Херцеговина) 1: 0 Шериф Тираспол (Молдавија) – Валур (Исланд) 1: 0 Апоел Бер Шева (Израел) ...
  сите 62 | | | веќе видена

  Вчеравечер се одираа 34 натпревари од третото квалификациско коло од Лигата на Европа, во кој имаше неколку изненадувања. Силниот Зенит Санкт Петербург беше декласиран со 4:0 на гостувањето во Белорусија кај Динамо Минск, а со истиот резултат беше поразен холандски Феенорд во Словачка од Тренчин. Претставникот на англиската Премиер лига, Барнли одигра без голови кај турскиот тим Истанбул Башакшекир, а еден од фаворитите за титулата оваа година, Севиља оди со минимална предност на реваншот против Жалгирис во Литванија. Реваншите од дуелите се играат на 16 август. Резултати од првите дуели од третото коло на Лигата на Европа: Уфа (Русија) - Прогрес Нерхорн (Луксембург) 2: 1 Алашкерт (Ерменија) - ЦФР Клуж (Романија) 0: 2 Спартак Јурмала (Латвија) - Судува (Литванија) 0: 1 Аполо Хаифа (Израел) - Аталанта (Италија) 1: 4 РБ Лајпциг (Германија) - Универзитет во Крајова (Романија) 3: 1 Лудогорец (Бугарија) - Зрински Мостар (Босна и Херцеговина) 1: 0 Шериф Тираспол (Молдавија) - Валур (Исланд) 1: 0 Апоел Бер Шева ...
  сите 64 | | | веќе видена

  Македонските интернационалци со своите клубови во првите натпревари од третото квалификациско коло, а најблиску до плеј-офот се наоѓа Даниел Аврамовски. Тој го одигра скоро целиот меч во триумфот дома од 3:0 на Олимпија Љубљана против финскиот ХЈК. Беше заменет од Савиќ во 85. мин., а во текот на мечот имаше и шанса за погодок, но ја погоди стативата. Секако блиску до плеј-офот на ЛЕ се наоѓаат и Иван Тричковски и Даниел Мојсов кои со АЕК Ларнака славеа со 0:2 кај Штурм Грац. Првиот гол за Кипраните го постигна Тричковски кој настапи до 77. мин., а подолго време на терените се врати и Мојсов кој настапи од 60. мин. како замена за Јоану. Ристо Митревски остана меѓу резервите во високиот домашен пораз на Макаби Хаифа од Аталанта (1:4) во чиј пак италијански состав не беше Дејан Кулушевски. Мариупол пред своите гледачи загуби со 1:3 од Бордо. За украинската екипа целиот меч против Французите го одигра Бесир Демири кој доби и жолт картон во 81. мин. на стадионот „Черноморец" - Одеса. Едис Малиќи не беше во ...
  сите 35 | | | веќе видена

  Вчеравечер се одираа 34 натпревари од третото квалификациско коло од Лигата на Европа, во кој имаше неколку изненадувања. Силниот Зенит Санкт Петербург беше декласиран со 4:0 на гостувањето во Белорусија кај Динамо Минск, а со истиот резултат беше поразен холандски Феенорд во Словачка од Тренчин. Претставникот на англиската Премиер лига, Барнли одигра без голови кај турскиот тим Истанбул Башакшекир, а еден од фаворитите за титулата оваа година, Севиља оди со минимална предност на реваншот против Жалгирис во Литванија. Реваншите од дуелите се играат на 16 август. Резултати од првите дуели од третото коло на Лигата на Европа: Уфа (Русија) – Прогрес Нерхорн (Луксембург) 2: 1 Алашкерт (Ерменија) – ЦФР Клуж (Романија) 0: 2 Спартак Јурмала (Латвија) – Судува (Литванија) 0: 1 Аполо Хаифа (Израел) – Аталанта (Италија) 1: 4 РБ Лајпциг (Германија) – Универзитет во Крајова (Романија) 3: 1 Лудогорец (Бугарија) – Зрински Мостар (Босна и Херцеговина) 1: 0 Шериф Тираспол (Молдавија) – Валур (Исланд) 1: 0 Апоел Бер Шева ...
  сите 37 | | | веќе видена

  Вчеравечер се одираа 34 натпревари од третото квалификациско коло од Лигата на Европа, во кој имаше неколку изненадувања. Силниот Зенит Санкт Петербург беше декласиран со 4:0 на гостувањето во Белорусија кај Динамо Минск, а со истиот резултат беше поразен холандски Феенорд во Словачка од Тренчин. Претставникот на англиската Премиер лига, Барнли одигра без голови кај турскиот тим Истанбул Башакшекир, а еден од фаворитите за титулата оваа година, Севиља оди со минимална предност на реваншот против Жалгирис во Литванија. Реваншите од дуелите се играат на 16 август. Резултати од првите дуели од третото коло на Лигата на Европа: У фа (Русија) – Прогрес Нерхорн (Луксембург) 2: 1 Алашкерт (Ерменија) – ЦФР Клуж (Романија) 0: 2 Спартак Јурмала (Латвија) – Судува (Литванија) 0: 1 Аполо Хаифа (Израел) – Аталанта (Италија) 1: 4 РБ Лајпциг (Германија) – Универзитет во Крајова (Романија) 3: 1 Лудогорец (Бугарија) – Зрински Мостар (Босна и Херцеговина) 1: 0 Шериф Тираспол (Молдавија) – Валур (Исланд) 1: 0 Апоел Бер Шева ...
  сите 38 | | | веќе видена

  Розенборг, 25-кратниот норвешки шампион е блиску до дуел со македонскиот шампион Шкендија во баражот за влез во Лига Европа, откако на гости со 2:0 го совлада ирскиот Корк Сити во третото квалификациско коло на ЛЕ. Шкендија, која вчера загуби со 3:0 од Салцбург, по елиминацијата во Лигата на шампионите, преоѓа во ждрепката за ЛЕ, каде што ќе ги дочека Розенборг, клуб кој минатата година играше со Вардар во групите. Во Ирска, клучен играч за Розенборг беше Швеѓанецот Џонатан Леви, кој постигна два гола во првото полувреме (22. и 44. минута за импресивна победа). Глазгов Ренџерс под водство на Стивен Џерард, стигна до тешка 3:1 победа над словенечки Марибор со гол од пенал. Шкотланѓаните дојдоа во водство со голот на Алберто Морелос веќе во шестата минута, но Марибор се врати со гол на Грегор Бајде пред крајот на полувремето. Џејмс Таверниер од пенал во 50. минута пак ги врати Глазгов во водство, пред Ласана Кулибали во финишот на мечот да ги постави конечните 3:1. Од клубовите од нашето опкружување, Партизан ...
  сите 72 | | | веќе видена

  Според универзалниот закон за гравитација, секои две тела меѓусебно се привлекуваат со својата маса. Гравитацијата е сила што нè држи прицврстени за земјата. Но, иако тоа правило би требало да важи насекаде, се чини дека постојат места што се отпорни на силата на гравитацијата. Ова се тие феномени: 1. Водопад на Фарските Острови Можете ли да замислете водопад кој се движи нагоре? Тоа не е научна фикција, туку навистина постои – се наоѓа на Фарските Острови, во Атлантскиот Океан, меѓу Шкотска и Исланд. Веројатно овој податок ве изненадува, но научниците објаснуваат дека не е единствениот ваков водопад. „Виновник“ за таквото движење на водата не е отпорноста на гравитација, туку силата на ветрот кој ја движи водата нагоре. 2. Магнетен Рид, Индија Овој рид, кој се наоѓа по должината на националниот автопат Лех-Каргил-Балтик во Индија, наводно има магнетни својства кои можат да ги придвижат автомобилите нагоре. Некои велат дека дури и авионите што летаат над оваа област мора, поради необичните сили, да ја ...
  сите 2 | | | веќе видена

  По ждрепката за баражот за Лигата на шампионите, во УЕФА го одредија и распоредот на натпреварите за пласман во натпреварите по групи во Лига Европа, каде што Шкендија имаше малку повеќе среќа. Македонскиот шампион, кој е единствен останат од нашите клубови во Европа, има шанси да влезе во ЛШ преку победа над австрискиот шампион Салцбург, а потоа дуел со подобриот од мечот Црвена Звезда-Спартак. Доколку загубат од Салцбург пак, се отвара патот до Лигата на Европа, каде што противник треба да им биде подобриот од пресметката меѓу ирскиот клуб Корк Сити и норвешкиот Розенборг, инаку противник на Вардар во ЛЕ минатата сезона. Од другите поинтересни дуели во ЛЕ, се одвојува тој на премиерлигашот Барнли, кој ако го мине Башакшехир налетува на Олимпијакос или Луцерн. ЛИГА НА ЕВРОПА, ЖДРЕПКА ЗА ПЛЕЈ-ОФ ШАМПИОНСКИ ПАТ Олимпија Љубљана (Сло)/ХЈК (Фин) – Црвена Звезда (Срб)/Спартак Трнава (Свк) Хапоел Бер-Шева (Изр)/АПОЕЛ (Кип) – Астана (Каз)/Динамо Загреб (Хрв) Корк Сити (Ирс)/Розенборг (Нор) – Салцбург ...
  сите 41 | | | веќе видена

  По ждрепката за баражот за Лигата на шампионите, во УЕФА го одредија и распоредот на натпреварите за пласман во натпреварите по групи во Лига Европа, каде што Шкендија имаше малку повеќе среќа. Македонскиот шампион, кој е единствен останат од нашите клубови во Европа, има шанси да влезе во ЛШ преку победа над австрискиот шампион Салцбург, а потоа дуел со подобриот од мечот Црвена Звезда-Спартак. Доколку загубат од Салцбург пак, се отвара патот до Лигата на Европа, каде што противник треба да им биде подобриот од пресметката меѓу ирскиот клуб Корк Сити и норвешкиот Розенборг, инаку противник на Вардар во ЛЕ минатата сезона. Од другите поинтересни дуели во ЛЕ, се одвојува тој на премиерлигашот Барнли, кој ако го мине Башакшехир налетува на Олимпијакос или Луцерн. ЛИГА НА ЕВРОПА, ЖДРЕПКА ЗА ПЛЕЈ-ОФ: ШАМПИОНСКИ ПАТ Олимпија Љубљана (Сло)/ХЈК (Фин) – Црвена Звезда (Срб)/Спартак Трнава (Свк) Хапоел Бер-Шева (Изр)/АПОЕЛ (Кип) – Астана (Каз)/Динамо Загреб (Хрв) Корк Сити (Ирс)/Розенборг (Нор) – Салцбург ...
  сите 42 | | | веќе видена

  По ждрепката за баражот за Лигата на шампионите, во УЕФА го одредија и распоредот на натпреварите за пласман во натпреварите по групи во Лига Европа, каде што Шкендија имаше малку повеќе среќа. Македонскиот шампион, кој е единствен останат од нашите клубови во Европа, има шанси да влезе во ЛШ преку победа над австрискиот шампион Салцбург, а потоа дуел со подобриот од мечот Црвена Звезда-Спартак. Доколку загубат од Салцбург пак, се отвара патот до Лигата на Европа, каде што противник треба да им биде подобриот од пресметката меѓу ирскиот клуб Корк Сити и норвешкиот Розенборг, инаку противник на Вардар во ЛЕ минатата сезона. Од другите поинтересни дуели во ЛЕ, се одвојува тој на премиерлигашот Барнли, кој ако го мине Башакшехир налетува на Олимпијакос или Луцерн. ЛИГА НА ЕВРОПА, ЖДРЕПКА ЗА ПЛЕЈ-ОФ ШАМПИОНСКИ ПАТ Олимпија Љубљана (Сло)/ХЈК (Фин) – Црвена Звезда (Срб)/Спартак Трнава (Свк) Хапоел Бер-Шева (Изр)/АПОЕЛ (Кип) – Астана (Каз)/Динамо Загреб (Хрв) Корк Сити (Ирс)/Розенборг (Нор) – Салцбург ...
  сите 37 | | | веќе видена

  Италијанскиот тим Аталанта постигна осум гола на гостувањето кај Сараево, откако во првиот натпревар на својата земја едвај одигра 2:2 со Бошњаците во вториот круг на Лигата на Европа. Во друг дуел, британскиот судир меѓу Барнли и Абердин беше решен по продолженија во корист на Барнли, кој победи во реваншот со 3:1.Германски Лајпциг немаше никакви проблеми против шведскиот Хекен, откако го елиминираше по 4: 0 и 1: 1. Истото важи и за шпанска Севиља, која го совлада унгарски Ујпеш со 4:0 и 3:1.Тимот на Стивен Џерард, Ренџерс ремизираше 1:1 дома со хрватски Осиек, но победи овој тим како гостин со 1:0 и се пласираше понатаму.Осум гола беа постигнати во реваншот Рио Аве – Јагелонија откако ремито 4:4 ги рангира Полјаците понатаму, откако победија со 1:0 на свој терен.Лига Европа, реванши од вториот квалификациски круг:Алашкерт (Ерменија) – Сутјеска (Црна Гора) – 0: 0 (1: 0)Лачи (Албанија) – Молде (Норвешка) – 0: 2 (0: 3)АЕК Ларнака (Кипар) – Дандолк (Република Ирска) – 4: 0 (0: 0)Тренчин (Словачка) – Горник ...
  сите 38 | | | веќе видена

  Италијанскиот тим Аталанта постигна осум гола на гостувањето кај Сараево, откако во првиот натпревар на својата земја едвај одигра 2:2 со Бошњаците во вториот круг на Лигата на Европа. Во друг дуел, британскиот судир меѓу Барнли и Абердин беше решен по продолженија во корист на Барнли, кој победи во реваншот со 3:1. Германски Лајпциг немаше никакви проблеми против шведскиот Хекен, откако го елиминираше по 4: 0 и 1: 1. Истото важи и за шпанска Севиља, која го совлада унгарски Ујпеш со 4:0 и 3:1. Тимот на Стивен Џерард, Ренџерс ремизираше 1:1 дома со хрватски Осиек, но победи овој тим како гостин со 1:0 и се пласираше понатаму. Осум гола беа постигнати во реваншот Рио Аве - Јагелонија откако ремито 4:4 ги рангира Полјаците понатаму, откако победија со 1:0 на свој терен. Лига Европа, реванши од вториот квалификациски круг: Алашкерт (Ерменија) - Сутјеска (Црна Гора) - 0: 0 (1: 0) Лачи (Албанија) - Молде (Норвешка) - 0: 2 (0: 3) АЕК Ларнака (Кипар) - Дандолк (Република Ирска) - 4: 0 (0: 0) Тренчин (Словачка) - ...
  сите 42 | | | веќе видена

  Италијанскиот тим Аталанта постигна осум гола на гостувањето кај Сараево, откако во првиот натпревар на својата земја едвај одигра 2:2 со Бошњаците во вториот круг на Лигата на Европа. Во друг дуел, британскиот судир меѓу Барнли и Абердин беше решен по продолженија во корист на Барнли, кој победи во реваншот со 3:1. Германски Лајпциг немаше никакви проблеми против шведскиот Хекен, откако го елиминираше по 4: 0 и 1: 1. Истото важи и за шпанска Севиља, која го совлада унгарски Ујпеш со 4:0 и 3:1. Тимот на Стивен Џерард, Ренџерс ремизираше 1:1 дома со хрватски Осиек, но победи овој тим како гостин со 1:0 и се пласираше понатаму. Осум гола беа постигнати во реваншот Рио Аве - Јагелонија откако ремито 4:4 ги рангира Полјаците понатаму, откако победија со 1:0 на свој терен. Лига Европа, реванши од вториот квалификациски круг: Алашкерт (Ерменија) - Сутјеска (Црна Гора) - 0: 0 (1: 0) Лачи (Албанија) - Молде (Норвешка) - 0: 2 (0: 3) АЕК Ларнака (Кипар) - Дандолк (Република Ирска) - 4: 0 (0: 0) Тренчин (Словачка) - ...
  сите 43 | | | веќе видена

  Во друг дуел, британскиот судир меѓу Барнли и Абердин беше решен по продолженија во корист на Барнли, кој победи во реваншот со 3:1. Германски Лајпциг немаше никакви проблеми против шведскиот Хекен, откако го елиминираше по 4: 0 и 1: 1. Истото важи и за шпанска Севиља, која го совлада унгарски Ујпеш со 4:0 и 3:1. Тимот на Стивен Џерард, Ренџерс ремизираше 1:1 дома со хрватски Осиек, но победи овој тим како гостин со 1:0 и се пласираше понатаму. Осум гола беа постигнати во реваншот Рио Аве - Јагелонија откако ремито 4:4 ги рангира Полјаците понатаму, откако победија со 1:0 на свој терен. Лига Европа, реванши од вториот квалификациски круг: Алашкерт (Ерменија) - Сутјеска (Црна Гора) - 0: 0 (1: 0) Лачи (Албанија) - Молде (Норвешка) - 0: 2 (0: 3) АЕК Ларнака (Кипар) - Дандолк (Република Ирска) - 4: 0 (0: 0) Тренчин (Словачка) - Горник Забрже (Полска) - 4: 1 (1: 0) Динамо Минск (Белорусија) - Дунајска Стреда (Словачка) - 4: 1 (3: 1) Флора Талин (Естонија) - АПОЕЛ Никозија (Кипар) - 2: 0 (0: 5) Славија (Бугарија) ...
  сите 44 | | | веќе видена