Лех

  во

  Додека повеќето поклоници на италијанскиот фудбал чекаа кога Кристијано Роналдо ќе даде гол за клубот од Торино, на стадионот „Луиџи Ферарис“ во Џенова младиот полски напаѓач Кшиштоф Понтек продолжи да ги освојува срцата на навивачите на “Грифони“. На синоќешниот меч против Киево, Полјакот со број 9 го постигна шестиот гол на 5 меча во Серија А. Понтек пред неколку дена го сруши рекордот на Андреј Шевченко кој даде 4 гола на првите 4 меча во италијанската лига а сега го израмни рекордот на Мауро Зарате (Лацио, 2008), Зико (Удинезе, 1983) и Иштван Ниерс (Интер, 1948). Со шест во првенство и ЧЕТИРИ ГОЛА НА ДЕБИТО, во Купот против Лече, на шест официјални натпревари, Понтек стигна до неверојатниот број од 10 погодоци - учинок за кој на некои фудбалери им требаат по 30 и кусур мечеви! *** Во Шпанија прв стрелец во моментов е Андре Силва, човекот за кого Милан немаше чувство а растура во Севиља - 6 гола во досегашните 6 кола во Ла Лига (два синоќа против Реал Мадрид). Во Премиер лига лидер е Србинот Александар ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Роберт Левандовски во 2010. година пристигна во Борусија Дротмунд од полскиот Лех, за четири година подоцна дресот на „Милионерите“ да го замени со дресот на Баерн Минхен. Ако тогаш на некого не му беше јасно, на денешен ден пред точно три години, Роберт Левандовски на сите им покажа за каков играч станува збор. Баерн Минхен на својот терен играше бундеслигашки натпревар против Волфсбург и губеше од 26. минута со голот на Даниел Калиџури. А потоа се „појави“ Левандовски. Натрпеварот го започна од клупата, но резултатот го натера тогашниот тренер на Баерн, Пеп Гвардиола да го стави напаѓачот од почетокот на вториот дел. Левандовски во 51. минута израмни на 1:1, а до 60. минута успеа да ја затресе мрежата на Волфсбург уште четири пати. Пет гола за девет минути, тешко дека некој ќе може да го надмине ова… “YOU JUST CANNOT BE THAT GOOD!” @lewy_official #OnThisDay pic.twitter.com/0olZjceNn8 — Bundesliga English (@Bundesliga_EN) September 22, 2018 НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Роберт Левандовски направи чудо!
  сите 40 | | | веќе видена

  Според универзалниот закон за гравитација, секои две тела меѓусебно се привлекуваат со својата маса. Гравитацијата е сила што нè држи прицврстени за земјата. Но, иако тоа правило би требало да важи насекаде, се чини дека постојат места што се отпорни на силата на гравитацијата. Ова се тие феномени: 1. Водопад на Фарските Острови Можете ли да замислете водопад кој се движи нагоре? Тоа не е научна фикција, туку навистина постои – се наоѓа на Фарските Острови, во Атлантскиот Океан, меѓу Шкотска и Исланд. Веројатно овој податок ве изненадува, но научниците објаснуваат дека не е единствениот ваков водопад. „Виновник“ за таквото движење на водата не е отпорноста на гравитација, туку силата на ветрот кој ја движи водата нагоре. 2. Магнетен Рид, Индија Овој рид, кој се наоѓа по должината на националниот автопат Лех-Каргил-Балтик во Индија, наводно има магнетни својства кои можат да ги придвижат автомобилите нагоре. Некои велат дека дури и авионите што летаат над оваа област мора, поради необичните сили, да ја ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Хофханес Хамбарџумјан кариерата ја продолжува во екипата на Артсах. Нов прволигаш на Ерменија и клуб кој е формиран пред само три години. Тоа е одлуката на десниот бек кој една недела пред истекот на преодниот рок одлучи да се врати дома, во родната Ерменија и да има клуб за да биде во комбинација за националниот тим и септемвриските дуели со Лихтенштајн и Македонија. Фудбалерот кој четири години мина во Вардар беше еден од најдобрите фудбалери на „црвено-црните" во трите титули кои тимот ги освои во блескавите сезони, а беше и дел од генерацијата која напиша историја и избори место во групната фаза од Лигата на Европа. Замина од Вардар, но популарниот Хоф не најде посакуван трансфер. Во годините наназад имаше најави за Порто, Лестер, Терек Грозни, Лех Познањ, Партизан, Кајрат... Но ништо од сето тоа. Во Ерменија по Вардар се врати и Артак Дашјан кој игра за екипата на Алашкерт, тим за кој настапува уште еден „вардарец" - Цезар Ромеро.
  сите 25 | | | веќе видена

  Денеска се одбележува Денот на сеќавање на жртвите на сталинизмот и нацизмот, како меѓународно сеќавање на сите жртви на тоталитарните идеологии, особено тоталитарните комунистички режими, нацизмот и фашизмот Европскиот парламент во 2008 го определи 23 август како сеевропски Ден на сеќавање на сите жртви на тоталитарни и авторитарни режими, а ширум Европската унија се одбележува од 2009 година. Една година подоцна и парламентарното собрание на ОБСЕ го поддржа овој ден. 23 август е избран како ден кој се совпаѓа со датумот на потпишување на договорот Молотов-Рибентроп, спогодбата за ненапаѓање меѓу СССР и нацистичка Германија од 1939 година, кој содржеше и протокол за поделба на Романија, Полска, Литванија, Латвија, Естонија и Финска на германски и советски сфери на влијание. Договорот беше опишан од претседателот на Европскиот парламент Јержи Бузек во 2010 година како „заговор на двете најлоши форми на тоталитаризам во историјата на човештвото“. Во САД и во Канада овој датум исто така се одбележува под името ...
  | | веќе видена

  Реализаторско шоу на Иван Тричковски во дресот на АЕК Ларнака, гол и на Даниел Аврамовски за љубљанска Олимпија. Кипарскиот тим го декласира Штурм со 5:0 во реванш мечот од третото квалификациско коло за Лига Европа (ЛЕ) во кој крилниот центар на македонската репрезентација постигна хет-трик. Тричковски го „истресе“ австрискиот бундеслигаш во осмата минута, во 67. минута и во 80. минута. Беше стартер и одигра цел натпревар за домашните кои со вкупни 7:0 се пробија во плејофот на двомеч со словачки Тренчин за место во групната фаза во ЛЕ. Останатите два гола за АЕК Ларната ги постигнаа Ларена од пенал во 63. минута и Туламесе во 86. минута. Стрелец во реванш дуелите од третото коло за ЛЕ беше и Даниел Аврамовски. Олимпија Љубљана го совлада ХЈК и во Хелсинки со 4:1 и со вкупни 7:1 продолжи во плејофот на мегдан со Спартак Трнава од Словачка. Репрезентативецот на Македонија беше во стартниот тим на словенечкиот претставник, ги одигра сите 90 минути, а противничката мрежа ја погоди во 72. минута. Стеауа во ...
  сите 77 | | | веќе видена

  Хајдук прими гол во 93. минута во Букурешт за 2:1 пораз од ФСЦБ (поранешна Стеауа) и елиминација во третото квалификациско коло од Лига Европа. Првиот меч во Хрватска заврши 0:0, и ФЦСБ дојде во водство со гол од пенал во 58. минута, резултат кој ги водеше нив во баражот, меѓутоа напаѓачот на Гана, Ахмед Саид постигна гол во 82. минута за 1:1. Кога сплиќани се видоа во баражот, Еди Гноере го постигна својот втор гол на мечот за победа на ФЦСБ. Партизан не дозволи норвешкиот Нордсјеланд да направи изненадување и со 3:2 победа е на еден двомеч до пласманот во Лига Европа, но на „црно -белите“ воопшто нема да им биде лесно бидејќи противник им е турскиот Бешикташ. Бугарскиот шампион Лудогорец исто така е во баражот, откако на гостувањето кај Зрињски во Мостар одигра 1:1 по првичната победа од 1:0 во Разград. Вистинска сензација направи тимот на Ф91 Дуделанж од Луксембург, кој одигра интересно реми 2:2 со славната Легија Варшава и ја елиминираше по 2:1 победата во Полска. За историски прв пласман во некое ...
  сите 22 | | | веќе видена

  Вчеравечер се одираа 34 натпревари од третото квалификациско коло од Лигата на Европа, во кој имаше неколку изненадувања. Силниот Зенит Санкт Петербург беше декласиран со 4:0 на гостувањето во Белорусија кај Динамо Минск, а со истиот резултат беше поразен холандски Феенорд во Словачка од Тренчин. Претставникот на англиската Премиер лига, Барнли одигра без голови кај турскиот тим Истанбул Башакшекир, а еден од фаворитите за титулата оваа година, Севиља оди со минимална предност на реваншот против Жалгирис во Литванија. Реваншите од дуелите се играат на 16 август. Резултати од првите дуели од третото коло на Лигата на Европа: Уфа (Русија) - Прогрес Нерхорн (Луксембург) 2: 1 Алашкерт (Ерменија) - ЦФР Клуж (Романија) 0: 2 Спартак Јурмала (Латвија) - Судува (Литванија) 0: 1 Аполо Хаифа (Израел) - Аталанта (Италија) 1: 4 РБ Лајпциг (Германија) - Универзитет во Крајова (Романија) 3: 1 Лудогорец (Бугарија) - Зрински Мостар (Босна и Херцеговина) 1: 0 Шериф Тираспол (Молдавија) - Валур (Исланд) 1: 0 Апоел Бер Шева ...
  сите 49 | | | веќе видена

  Софија, 10. август 2018 (ИНПРЕС) – Вчеравечер се одираа 34 натпревари од третото квалификациско коло од Лигата на Европа, во кој имаше неколку изненадувања. Силниот Зенит Санкт Петербург беше декласиран со 4:0 на гостувањето во Белорусија кај Динамо Минск, а со истиот резултат беше поразен холандски Феенорд во Словачка од Тренчин. Претставникот на англиската Премиер лига, Барнли одигра без голови кај турскиот тим Истанбул Башакшекир, а еден од фаворитите за титулата оваа година, Севиља оди со минимална предност на реваншот против Жалгирис во Литванија. Реваншите од дуелите се играат на 16 август. Резултати од првите дуели од третото коло на Лигата на Европа: Уфа (Русија) – Прогрес Нерхорн (Луксембург) 2: 1 Алашкерт (Ерменија) – ЦФР Клуж (Романија) 0: 2 Спартак Јурмала (Латвија) – Судува (Литванија) 0: 1 Аполо Хаифа (Израел) – Аталанта (Италија) 1: 4 РБ Лајпциг (Германија) – Универзитет во Крајова (Романија) 3: 1 Лудогорец (Бугарија) – Зрински Мостар (Босна и Херцеговина) 1: 0 Шериф Тираспол (Молдавија) – ...
  сите 49 | | | веќе видена

  Вчеравечер се одираа 34 натпревари од третото квалификациско коло од Лигата на Европа, во кој имаше неколку изненадувања. Силниот Зенит Санкт Петербург беше декласиран со 4:0 на гостувањето во Белорусија кај Динамо Минск, а со истиот резултат беше поразен холандски Феенорд во Словачка од Тренчин. Претставникот на англиската Премиер лига, Барнли одигра без голови кај турскиот тим Истанбул Башакшекир, а еден од фаворитите за титулата оваа година, Севиља оди со минимална предност на реваншот против Жалгирис во Литванија. Реваншите од дуелите се играат на 16 август. Резултати од првите дуели од третото коло на Лигата на Европа: Уфа (Русија) - Прогрес Нерхорн (Луксембург) 2: 1 Алашкерт (Ерменија) - ЦФР Клуж (Романија) 0: 2 Спартак Јурмала (Латвија) - Судува (Литванија) 0: 1 Аполо Хаифа (Израел) - Аталанта (Италија) 1: 4 РБ Лајпциг (Германија) - Универзитет во Крајова (Романија) 3: 1 Лудогорец (Бугарија) - Зрински Мостар (Босна и Херцеговина) 1: 0 Шериф Тираспол (Молдавија) - Валур (Исланд) 1: 0 Апоел Бер Шева ...
  сите 50 | | | веќе видена

  Вчеравечер се одираа 34 натпревари од третото квалификациско коло од Лигата на Европа, во кој имаше неколку изненадувања. Силниот Зенит Санкт Петербург беше декласиран со 4:0 на гостувањето во Белорусија кај Динамо Минск, а со истиот резултат беше поразен холандски Феенорд во Словачка од Тренчин. Претставникот на англиската Премиер лига, Барнли одигра без голови кај турскиот тим Истанбул Башакшекир, а еден од фаворитите за титулата оваа година, Севиља оди со минимална предност на реваншот против Жалгирис во Литванија. Реваншите од дуелите се играат на 16 август. Резултати од првите дуели од третото коло на Лигата на Европа: Уфа (Русија) - Прогрес Нерхорн (Луксембург) 2: 1 Алашкерт (Ерменија) - ЦФР Клуж (Романија) 0: 2 Спартак Јурмала (Латвија) - Судува (Литванија) 0: 1 Аполо Хаифа (Израел) - Аталанта (Италија) 1: 4 РБ Лајпциг (Германија) - Универзитет во Крајова (Романија) 3: 1 Лудогорец (Бугарија) - Зрински Мостар (Босна и Херцеговина) 1: 0 Шериф Тираспол (Молдавија) - Валур (Исланд) 1: 0 Апоел Бер Шева ...
  сите 57 | | | веќе видена

  Во четвртокот вечерта се одиграа вкупно 34 натпревари од третото квалификациско коло од Лигата на Европа, во кој имаше неколку изненадувања. Силниот Зенит Санкт Петербург беше декласиран со 4:0 на гостувањето во Белорусија кај Динамо Минск, а со истиот резултат беше поразен холандски Феенорд во Словачка од Тренчин. Претставникот на англиската Премиер лига, Барнли одигра без голови кај турскиот тим Истанбул Башакшекир, а еден од фаворитите за титулата оваа година, Севиља оди со минимална предност на реваншот против Жалгирис во Литванија. Реваншите од дуелите се играат на 16 август. Резултати од првите дуели од третото коло на Лигата на Европа: Уфа (Русија) – Прогрес Нерхорн (Луксембург) 2: 1 Алашкерт (Ерменија) – ЦФР Клуж (Романија) 0: 2 Спартак Јурмала (Латвија) – Судува (Литванија) 0: 1 Аполо Хаифа (Израел) – Аталанта (Италија) 1: 4 РБ Лајпциг (Германија) – Универзитет Крајова (Романија) 3: 1 Лудогорец (Бугарија) – Зрински Мостар (Босна и Херцеговина) 1: 0 Шериф Тираспол (Молдавија) – Валур (Исланд) 1: 0 ...
  сите 60 | | | веќе видена

  Силниот Зенит Санкт Петербург беше декласиран со 4:0 на гостувањето во Белорусија кај Динамо Минск, а со истиот резултат беше поразен холандски Феенорд во Словачка од Тренчин. Претставникот на англиската Премиер лига, Барнли одигра без голови кај турскиот тим Истанбул Башакшекир, а еден од фаворитите за титулата оваа година, Севиља оди со минимална предност на реваншот против Жалгирис во Литванија. Реваншите од дуелите се играат на 16 август. Резултати од првите дуели од третото коло на Лигата на Европа: Уфа (Русија) - Прогрес Нерхорн (Луксембург) 2: 1 Алашкерт (Ерменија) - ЦФР Клуж (Романија) 0: 2 Спартак Јурмала (Латвија) - Судува (Литванија) 0: 1 Аполо Хаифа (Израел) - Аталанта (Италија) 1: 4 РБ Лајпциг (Германија) - Универзитет во Крајова (Романија) 3: 1 Лудогорец (Бугарија) - Зрински Мостар (Босна и Херцеговина) 1: 0 Шериф Тираспол (Молдавија) - Валур (Исланд) 1: 0 Апоел Бер Шева (Израел) - АПОЕЛ Никозија (Кипар) 2: 2 Торпедо Кутаиси (Грузија) - Кукеси (Албанија) 5: 2 Мариупол (Украина) - Бордо ...
  сите 60 | | | веќе видена

  Вчеравечер се одираа 34 натпревари од третото квалификациско коло од Лигата на Европа, во кој имаше неколку изненадувања.Силниот Зенит Санкт Петербург беше декласиран со 4:0 на гостувањето во Белорусија кај Динамо Минск, а со истиот резултат беше поразен холандски Феенорд во Словачка од Тренчин.Претставникот на англиската Премиер лига, Барнли одигра без голови кај турскиот тим Истанбул Башакшекир, а еден од фаворитите за титулата оваа година, Севиља оди со минимална предност на реваншот против Жалгирис во Литванија.Реваншите од дуелите се играат на 16 август.Резултати од првите дуели од третото коло на Лигата на Европа:Уфа (Русија) – Прогрес Нерхорн (Луксембург) 2: 1 Алашкерт (Ерменија) – ЦФР Клуж (Романија) 0: 2 Спартак Јурмала (Латвија) – Судува (Литванија) 0: 1 Аполо Хаифа (Израел) – Аталанта (Италија) 1: 4 РБ Лајпциг (Германија) – Универзитет во Крајова (Романија) 3: 1 Лудогорец (Бугарија) – Зрински Мостар (Босна и Херцеговина) 1: 0 Шериф Тираспол (Молдавија) – Валур (Исланд) 1: 0 Апоел Бер Шева (Израел) ...
  сите 62 | | | веќе видена

  Вчеравечер се одираа 34 натпревари од третото квалификациско коло од Лигата на Европа, во кој имаше неколку изненадувања. Силниот Зенит Санкт Петербург беше декласиран со 4:0 на гостувањето во Белорусија кај Динамо Минск, а со истиот резултат беше поразен холандски Феенорд во Словачка од Тренчин. Претставникот на англиската Премиер лига, Барнли одигра без голови кај турскиот тим Истанбул Башакшекир, а еден од фаворитите за титулата оваа година, Севиља оди со минимална предност на реваншот против Жалгирис во Литванија. Реваншите од дуелите се играат на 16 август. Резултати од првите дуели од третото коло на Лигата на Европа: Уфа (Русија) - Прогрес Нерхорн (Луксембург) 2: 1 Алашкерт (Ерменија) - ЦФР Клуж (Романија) 0: 2 Спартак Јурмала (Латвија) - Судува (Литванија) 0: 1 Аполо Хаифа (Израел) - Аталанта (Италија) 1: 4 РБ Лајпциг (Германија) - Универзитет во Крајова (Романија) 3: 1 Лудогорец (Бугарија) - Зрински Мостар (Босна и Херцеговина) 1: 0 Шериф Тираспол (Молдавија) - Валур (Исланд) 1: 0 Апоел Бер Шева ...
  сите 64 | | | веќе видена

  Македонските интернационалци со своите клубови во првите натпревари од третото квалификациско коло, а најблиску до плеј-офот се наоѓа Даниел Аврамовски. Тој го одигра скоро целиот меч во триумфот дома од 3:0 на Олимпија Љубљана против финскиот ХЈК. Беше заменет од Савиќ во 85. мин., а во текот на мечот имаше и шанса за погодок, но ја погоди стативата. Секако блиску до плеј-офот на ЛЕ се наоѓаат и Иван Тричковски и Даниел Мојсов кои со АЕК Ларнака славеа со 0:2 кај Штурм Грац. Првиот гол за Кипраните го постигна Тричковски кој настапи до 77. мин., а подолго време на терените се врати и Мојсов кој настапи од 60. мин. како замена за Јоану. Ристо Митревски остана меѓу резервите во високиот домашен пораз на Макаби Хаифа од Аталанта (1:4) во чиј пак италијански состав не беше Дејан Кулушевски. Мариупол пред своите гледачи загуби со 1:3 од Бордо. За украинската екипа целиот меч против Французите го одигра Бесир Демири кој доби и жолт картон во 81. мин. на стадионот „Черноморец" - Одеса. Едис Малиќи не беше во ...
  сите 35 | | | веќе видена

  Вчеравечер се одираа 34 натпревари од третото квалификациско коло од Лигата на Европа, во кој имаше неколку изненадувања. Силниот Зенит Санкт Петербург беше декласиран со 4:0 на гостувањето во Белорусија кај Динамо Минск, а со истиот резултат беше поразен холандски Феенорд во Словачка од Тренчин. Претставникот на англиската Премиер лига, Барнли одигра без голови кај турскиот тим Истанбул Башакшекир, а еден од фаворитите за титулата оваа година, Севиља оди со минимална предност на реваншот против Жалгирис во Литванија. Реваншите од дуелите се играат на 16 август. Резултати од првите дуели од третото коло на Лигата на Европа: Уфа (Русија) – Прогрес Нерхорн (Луксембург) 2: 1 Алашкерт (Ерменија) – ЦФР Клуж (Романија) 0: 2 Спартак Јурмала (Латвија) – Судува (Литванија) 0: 1 Аполо Хаифа (Израел) – Аталанта (Италија) 1: 4 РБ Лајпциг (Германија) – Универзитет во Крајова (Романија) 3: 1 Лудогорец (Бугарија) – Зрински Мостар (Босна и Херцеговина) 1: 0 Шериф Тираспол (Молдавија) – Валур (Исланд) 1: 0 Апоел Бер Шева ...
  сите 37 | | | веќе видена

  Вчеравечер се одираа 34 натпревари од третото квалификациско коло од Лигата на Европа, во кој имаше неколку изненадувања. Силниот Зенит Санкт Петербург беше декласиран со 4:0 на гостувањето во Белорусија кај Динамо Минск, а со истиот резултат беше поразен холандски Феенорд во Словачка од Тренчин. Претставникот на англиската Премиер лига, Барнли одигра без голови кај турскиот тим Истанбул Башакшекир, а еден од фаворитите за титулата оваа година, Севиља оди со минимална предност на реваншот против Жалгирис во Литванија. Реваншите од дуелите се играат на 16 август. Резултати од првите дуели од третото коло на Лигата на Европа: У фа (Русија) – Прогрес Нерхорн (Луксембург) 2: 1 Алашкерт (Ерменија) – ЦФР Клуж (Романија) 0: 2 Спартак Јурмала (Латвија) – Судува (Литванија) 0: 1 Аполо Хаифа (Израел) – Аталанта (Италија) 1: 4 РБ Лајпциг (Германија) – Универзитет во Крајова (Романија) 3: 1 Лудогорец (Бугарија) – Зрински Мостар (Босна и Херцеговина) 1: 0 Шериф Тираспол (Молдавија) – Валур (Исланд) 1: 0 Апоел Бер Шева ...
  сите 38 | | | веќе видена

  Розенборг, 25-кратниот норвешки шампион е блиску до дуел со македонскиот шампион Шкендија во баражот за влез во Лига Европа, откако на гости со 2:0 го совлада ирскиот Корк Сити во третото квалификациско коло на ЛЕ. Шкендија, која вчера загуби со 3:0 од Салцбург, по елиминацијата во Лигата на шампионите, преоѓа во ждрепката за ЛЕ, каде што ќе ги дочека Розенборг, клуб кој минатата година играше со Вардар во групите. Во Ирска, клучен играч за Розенборг беше Швеѓанецот Џонатан Леви, кој постигна два гола во првото полувреме (22. и 44. минута за импресивна победа). Глазгов Ренџерс под водство на Стивен Џерард, стигна до тешка 3:1 победа над словенечки Марибор со гол од пенал. Шкотланѓаните дојдоа во водство со голот на Алберто Морелос веќе во шестата минута, но Марибор се врати со гол на Грегор Бајде пред крајот на полувремето. Џејмс Таверниер од пенал во 50. минута пак ги врати Глазгов во водство, пред Ласана Кулибали во финишот на мечот да ги постави конечните 3:1. Од клубовите од нашето опкружување, Партизан ...
  сите 72 | | | веќе видена

  Според универзалниот закон за гравитација, секои две тела меѓусебно се привлекуваат со својата маса. Гравитацијата е сила што нè држи прицврстени за земјата. Но, иако тоа правило би требало да важи насекаде, се чини дека постојат места што се отпорни на силата на гравитацијата. Ова се тие феномени: 1. Водопад на Фарските Острови Можете ли да замислете водопад кој се движи нагоре? Тоа не е научна фикција, туку навистина постои – се наоѓа на Фарските Острови, во Атлантскиот Океан, меѓу Шкотска и Исланд. Веројатно овој податок ве изненадува, но научниците објаснуваат дека не е единствениот ваков водопад. „Виновник“ за таквото движење на водата не е отпорноста на гравитација, туку силата на ветрот кој ја движи водата нагоре. 2. Магнетен Рид, Индија Овој рид, кој се наоѓа по должината на националниот автопат Лех-Каргил-Балтик во Индија, наводно има магнетни својства кои можат да ги придвижат автомобилите нагоре. Некои велат дека дури и авионите што летаат над оваа област мора, поради необичните сили, да ја ...
  сите 2 | | | веќе видена