Бразил

  во

  Сенаторот од Илиноис ветува нова американска надворешна политика. Но, поради ограничувањата и традициите, едвај ќе може да ја спроведе

  Во американската надворешна политика се најавува промена. Без оглед на тоа дали Барак Обама или Џон Мекејн ќе стигне до Овалниот кабинет - и двајцата ветуваат јасно отстапување од неуспешната политика на Буш. Тоа не само што ја подели нацијата туку, исто така, му носи штета на глобалниот престиж на светската сила САД. Сега, повеќе отколку во претходните изборни кампањи, националната безбедност е во центарот на борбата за Белата куќа.

  Новиот претседател треба да протурка тешко наследство. Непопуларните војни во Ирак и во Авганистан, кризата во Пакистан и на Блискиот Исток и влошената состојба околу нуклеарната програма на Иран се тешки хипотеки, а решенијата чекаат. Исто така, во врска со земјите во подем Кина, Индија и Бразил, како и поради прекумерните приходи од нафтата и од гасот, Русија ќе постави нови стандарди. Токму според исполнувањето на ваквите ...
  | | веќе видена | слични

  Шпанија прв пат на врвот, Македонија и натаму 56. на ФИФА

  Европскиот шампион Шпанија за прв пат од формирањето на ранг-листата на Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) во 1993 година е на првото место, додека македонската репрезентација и натаму е на 56 позиција.

  Шпанија со феноменалната претстава во Австрија и Швајцарија стана само шестата земја која била предводник на листата, покрај Франција, Германија, Бразил, Италија и Аргентина.

  Зад Шпанија се наоѓа Италија (скок за едно место), па потоа следат Германија (напредок за две позиции), Бразил (пад од две позиции), Холандија (плус пет места), Аргентина (минус пет места). На седмата позиција со напредок од дури осум позиции, што е најмногу во Топ 10, е Хрватска. Осма е Чешка, а групата од најдобрите десет ја затвораат Португалија и Франција.

  Репрезентацијата на Русија, која ја импресионира Европа со својот стил на игра, оствари напредок од 13 позиции и сега е 11. Од друга страна, една од оние репрезентации што ...
  | | веќе видена | слични

  И Соколи и Хусеин сметаат дека противниците се фаворити во првото коло на Купот на УЕФА

  Емил Китановски

  По ждрепката во Нион, во таборите на двата наши претставници Милано и Пелистер кои ќе се натпреваруваат во Купот на УЕФА, преовладуваат слични коментари околу силината на противниците кои што ги добија нашите тимови во меѓународните купови.

  „Според информациите кои што ги добив вчера мислам дека станува збор за силен противник, кој пред почетокот на сезонава, доби сериозни засилувања, во неколку навистина скапи и квалитетни имиња. Во последно време се многу успешни во првенството на Кипар, а лани на пример, успеаја да ја елиминираат и екипата на Црвена звезда од Белград, што значи дека станува збор за силен противник. Објективно ќе се обидеме на првиот меч на Кипар да оствариме што поповолен резултат, и шансата ќе ја бараме на реваншот во Куманово. Во секој случај, Милано ќе го репрезентира македонскиот фудбал на достоинствен начин на европската фудбалска сцена“, ни изјави ...
  | | веќе видена | слични

  Македонија го задржа 56-то место на ранг листата на Светската фудбалска федерација (ФИФА) за овој месец, со освоени 548 поени.

  Нов лидер на ранг листата на ФИФА е Шпанија, благодарение на триумфот на Европското првенство во Австрија и Швајцарија што заврши во неделата, со освоени 1.557 бода. На второ место со 153 поени помалку е актуелниот светски првак Италија, а трет е финалистот на ЕВРО-то 2008, Германија со 1.364 бодови.

  Најголем скок на листата од 58 места има Суринам, кој сега е на 87-то место, пред Буркина Фасо која со скок од 47 места овој месец 64-та.

  Од земјите од регионов најдобро пласирана е Хрватска на седмото место со 1.282 поени, Турција е 14-та со 1.010 поени, Бугарија 17-та (930), а Грција 18-та (911). Србија е 35-та со 740 поени, Босна и Херцеговина 74-та со 448 бода, Словенија 81-ва со 426, Албанија е стота со 359 и Црна Гора 146-та со 180 поени.

  Редослед на 12-те најдобро рангирани репрезентации: Шпанија Италија Германија Бразил Холандија Аргентина ...
  | | веќе видена | слични

  Шпанија ќе учествува на Купот на конфедерациите, кој ќе се одржи од 14 јуни до 28 јуни следната година во Јужна Африка. Се работи за традиционален турнир на кој учествуваат шампионите на континенталните првенства и светскиот првак и е генерална проба една година пред почетокот на Светското првенство. Покрај новиот европски шампион, на стадионите во Преторија, Јоханесбург, Рустенбург, Мангванга и во Порт Елизабет ќе играат и Бразил (шампион на Јужна Америка), САД (шампион на Средна и на Северна Америка), Ирак (шампион на Азија), Египет (првак на Африка) и најверојатно Нов Зеланд од Океанија, иако квалификациите се уште не се завршени. На веќе споменатите континентални прваци ќе им се приклучат и светскиот првак Италија и домаќинот на турнирот, Јужна Африка.
  | | веќе видена | слични

  ШејлаХерши планира да направи деветта операција за зголемување на своите гради, но во САД не може да пронајде хирург што би го направил зафатот, пренесува Макфакс. Оваа 28-годишна жена веќе е влезена во Гинисовата книга на рекордите по големината на своите гради, меѓутоа очигледно дека и тоа не и е доволно. Херши носи повеќе од два литра силикони во имплант на секоја страна, а во последните пет години имала осум операции. Мислам дека големите гради изгледаат убаво. Јас само го следам својот сон и нема да дозволам ништо да ме спречи да го остварам - вели Шејла. Оваа домаќинка живее во Тексас и е омажена за Американец. Ако не најде доктор што ќе и ја исполни желбата, ќе се врати во Бразил, каде што е родена и таму ќе ја направи операцијата. Законите во САД пропишуваат колку може да бидат големи силиконите, па новиот потфат за Шејла би бил илегален. Докторот Роберт Реј, пластичен хирург, ја предупредил дека градите „буквално може да и експлодираат“.
  | | веќе видена | слични

  Талентираниот бразилски фудбалер Енрике е петтото име во низата летни засилувања за Барселона. Каталонскиот гигант за услугите на 21-годишниот офанзивец на Палмеирас ќе му плати 10 милиони евра.Постои можност Енрике во својата дебитантска сезона на европската фудбалска сцена да биде отстапен во Ајакс. Енрике денеска треба да ги мине лекарските прегледи и да го потпише петгодишниот договор со Барселона. Сакав да го продолжам својот фудбалски развој во родниот Бразил бидејќи се чувствував премногу млад за да се преселам во Европа, но кога слушнав дека Барселона сака да ме земе, воопшто не се двоумев - изјави Енрике. Пред него во летниот преоден рок Барселона ги ангажираше Даниел Алвеш, Мартин Касерес, Жерард Пике и Сејду Кеита.
  | | веќе видена | слични

  До 2025 година Кина ќе ги стигне САД, а во следните 25 години, односно во 2050 година, нејзиниот бруто домашен производ ќе биде за третина поголем од американскиот. На средината на овој век, Кина ќе има бруто домашен производ (БДП) од 50.000 милијарди долари, а САД 38.000 милијарди долари покажува студијата „Светот во 2050 година - поглед на перспективата на развој на брзорастечките пазари“ направена од стручњаците од консултантската куќа „Прајсватерхаус куперс“. Според студијата, тогаш на трето и на четврто место на листата на најсилни светски економии ќе бидат денешните земји во развој, Индија со 34.000 и Бразил со 10.000 милијарди долари. На петтото место би требало да се најде денешната втора светска економска сила Јапонија, со БДП од 8.000 милијарди долари. По Јапонија со сличен БДП од околу осум илјади милијарди долари би требало да се најдат Русија, Мексико и Индонезија. Следните три места во првите десет ќе бидат пополнети со Германија, Велика Британија и со Франција, кои денеска се на трето, четврто ...
  | | веќе видена | слични

  По завршувањето на Европското фудбалско првенство во Австрија и во Швајцарија, сите знаеме кои се победниците, но најголем губитник од редовите на поразените, дефинитивно, е капитенот на германската репрезентација Михаел Балак. Со поразот во финалето од Шпанија, играчот од средниот ред на англискиот вицешампион Челси го загуби 11. значаен трофеј во последните осум години. - Целиот турнир го одигравме добро и големо разочарување е да се загуби финалето. Направиме една-две грешки повеќе од противникот. Сакавме многу, но не можевме повеќе од ова. И покрај се, мислам дека можеме да бидеме горди зашто одигравме еден многу добар турнир - рече Балак. Неуспесите на Михаел Балак почнуваат во 2000 година, во последниот натпревар од Германското првенство на Баер Леверкузен. На тимот во кој тогаш настапуваше Михаел Балак, му беше потребен само еден бод од дуелот против Унтерахинг за да ја освои шампионската титула. Сепак, Баер загуби со 2-0, Балак постигна автогол, а титулата отиде во рацете на Баерн Минхен. Две години ...
  | | веќе видена | слични

  Весникот „Сан“ пред финалето помеѓу Германија и Шпанија го одбра Михаел Балак за најголем губитник меѓу фудбалските ѕвезди на Европско то првенство, затоа што германскиот репрезентативец дури десет пати во својата кариера го освојувал второто место на клупско и репрезентативно ниво.Губитничката низа за него започна во 2000, кога во последното коло на неговиот Баер Леверкузен му беше потребен само бод против Унтерахинг за освојување на титулата, но со поразот од 0-2 (Балак постигна автогол) насловот му припадна на Баерн Минхен.Балак со „фармацевтите“ во 2002 во последното коло од бундеслигата го загуби трофејот од Борусија Дортмунд, во финалето од националниот куп загуби од Шалке, а во финалето од Лигата на шампионите следуваше пораз од Реал Мадрид.Истата година по шест недели Германија загуби од Бразил во финалето на Светското првенство, а Балак не настапи на тој меч поради суспензија. Во 2004 со Баерн Минхен заврши како второпласиран во германското првенство истата сезона кога направи трансфер во баварскиот ...
  | | веќе видена | слични

  Вкупното време кое секоја година мноштво жени и деца во Африка го минуваат во потрага по вода изнесува над 10 милиона години.

  Ова се наведува во извештајот на Светската здравствена организација, каде е направена паралела на водените ресурси и користењето на водата во западниот свет и народите во Африка.

  Типична жена од западниот свет својот ден го започнува со туширање и миење заби, при што не ја затвора чешмата.

  Уште пред да појадува, има потрошено вода со која би се наполнила када со просечна големина. До крајот на денот таа троши над 350 литра вода.

  Случајот со жените од Африка и делови на Азија сосема е поинаков.

  Тие стануваат уште пред зората, ставаат голем сад на главата и пешачат понекогаш и по десетина километри до најблиската река или извор.

  Таму се капат, полнат вода и потоа се враќаат дома. За оваа цел секојдневно трошат во просек по четири часа.

  Во наредниот период од денот тие ја филтрираат водата, за да ги отстранат ...
  | | веќе видена | слични

  Вкупното време кое секоја година мноштво жени и деца во Африка го минуваат во потрага по вода, изнесува над десет милиони години.

  Ова се наведува во извештајот на Светската здравствена оргаизација(СЗО), каде е направена паралела на водените ресурси и користењето на водата во западниот свет и народите во Африка.

  Типична жена од западниот свет, својот ден го започнува со туширање и миење заби при што не ја затвора чешмата. Уште пред да појадува, има потрошено вода со која би се наполнила када со просечна големина. До крајот на денот таа троши над 350 литри вода.

  Случајот со жените од Африка и делови на Азија, сосема е поинаков.

  Тие стануваат уште пред зората, ставаат голем сад на главата и пешачат понекогаш и по десетина километри до најблиската река или извор. Таму се капат, полнат вода и потоа се враќаат дома. За оваа цел секојдневно трошат во просек по четири часа.

  Во наредниот период од денот, тие ја филтрираат водата, за да ги отстранат паразитите, и ја ...
  | | веќе видена | слични

  Хидинк стана „режисер“

  Во знак на благодарност за успехот на ЕП, тренерот на Русија, Гус Хидинк, е награден со специјално признание на Московскиот филмски фестивал. Претседателот на овој фестивал, прославениот руски режисер Никита Михалков рече дека во секоја работа е потребен режисер, а Хидинк докажа дека е мајстор.

  Наместо Хидинк, наградата ја прими потпретседателот на владата на Русија, Александар Журков, кој е вљубеник во фудбалот и редовно настапува за екипата на руските политичари.

  „Доделувањето на наградата на Хидинк е мудро решение“, изјави Журков. Инаку, Хидинк ќе добие „хлопушка“ или како што ние би кажале „клапа“, односно предмет на кој на снимањето се испишуваат бројот на сцените и се дава знак за почеток. На неа се потпишаа сите важни гости на фестивалот. Доколку Хидинк влезеше во финалето можеби Михалков ќе направеше филм за Холанѓанецот со буџет вообичаен за него од најмалку 10 милиони долари. (Б.В.)

  Лампард се договори со Интер

  Главниот играч ...
  | | веќе видена | слични

  Во неделното финале во Виена „фуријата“ оди по втората европска круна, а „панцирите“ по четвртата

  Шпанија и Германија в недела во Виена ќе го затворат Европското првенство, во нивното трето, односно шесто финале. А Шпанија, која само еднаш била европски првак за разлика од трите титули на Германија, ќе се обиде да ја затвори во сеф, барем до СП 2010 година и изјавата на легендарниот англиски фудбалер Гари Линекер „дека фудбалот е игра во која се натпреваруваат две екипи со по 11 фудбалери, а на крајот секогаш победуваат Германците“. Овие зборови на своја кожа најдобро ги почувствуваа Австријците, Португалците, на крајот и Турција.

  Како и да е, Шпанија покажа моќен и најконстантен фудбал на ова ЕП креиран со напаѓачка игра, добри и атрактивни потези, но и огромна тактичка подготвенот и интелегенција, неопходни за вакви турнири.

  „Германија е секогаш Германија. Се чини дека секогаш победуваат кога е најпотребно. Ќе видиме дали ќе ни дозволат да ја развиеме нашата игра. Против мојот ...
  | | веќе видена | слични

  Реинкарнација на Формула 2 од 2009

  Интернационалната автомобилистичка федерација планира од наредната година да ја оживее одамна згаснатата Формула 2 како нискобуџетна серија во која ќе се калат идните возачи на Формула 1.

  „Се надеваме дека ова ќе може да се оствари со буџет од околу 200.000 евра по возило за сезона“, соопшти ФИА по состанокот во Париз на нејзиниот Светски совет за мотоспорт во средата.

  Формула 2 беше признато натпреварување што ја „хранеше“ Формула 1 од првите години на Светскиот шампионат до крајот на 1984 година, кога беше заменето со Формула 3000. На крајот од 2004 таа се трансформира во ГП2, поддржана од Рено, а основана од првиот човек на Формула 1, Берни Еклстоун, и од тимскиот шеф на Рено, Флавио Бријаторе, со трки што се одржуваат за време на гран-при викендите во Европа. Трошоците во ГП2 се многу поголеми од целниот буџет на ФИА и се проценуваат на 1,5 милиони евра по болид за една сезона. Една четвртина од сегашните возачи на Формула 1 се „дипломци“ ...
  | | веќе видена | слични

  Богатите низ светот стануваат се побогати,абројот на милионерите во 2007 година се зголемил на повеќе од 10 милиони, односно поголем е за шест проценти отколку во претходната година. Финансиската моќ на богатите во истиот период се зголемила за 40,7 билиони долари. Најмногу богати луѓе живеат во САД и во Европа, но нивниот број забрзано расте и во Индија, Кина и Бразил. Во Германија има 826 илјади милионери, 3,5 отсто повеќе отколку во претходната година. Просечниот богатник располага со нето-паричен износ (без недвижнини) поголем од четири милиони долари. Бројот на ултрабогатите, со повеќе од 30 милиони долари паричен износ за една година, се зголемил за 8,8 проценти.
  | | веќе видена | слични

  Концертот на маркантната Сара Чанг во Охрид е прв нејзин
  настап во овој дел од Европа

  Водечки ѕвезди на класичната музика ќе одржат концерти на годинашното Охридско лето. Првата виолина во светот, Јапонката Сара Чанг, оперските диви, Американката Џеси Норман и Инва Мула од Тирана, Наталија Гутман, една од најмаркантните личности на современата музичка изведувачка уметност на виолончело, пијанистот Брно Канино, кој настапувал на најзначајните подиуми на сите континенти, Андреј Гаврилов победникот на натпреварот „Чајковски“ од 1974 година, лауреати на интернационални натпревари ќе настапат на концертни локации во Охрид од 12 јули до 20 август. Ќе има и две атрактивни дуа: Мула со Борис Трајанов и Теодосиј Спасов (кавал) со Влатко Стефановски. Потврдено е учество на уметници од САД, Јапонија, Франција, Русија , Германија, Бразил, Кореја, Чешка, Бугарија, Словенија, од Швајцарија и на македонските уметници.На јапонската виолинистка со светска кариера, атрактивната Сара Чанг, концертот во Охрид ќе ...
  | | веќе видена | слични

  Клубот на светски милионери станува се поголем, а неговите членови стануваат се побогати, покажуваат резултатите од извештајот на консултантските фирми „Мерил Линч“ и „Кепџемини“. Извештаите покажуваат дека од минатата година бројот на луѓе кои имаат барем еден милион долари, се зголемил за шест проценти - на 10,1 милион, што значи дека во светот има нови 600.000 милионери. Вкупното богатство на милионерите се зголемило за 9,4 проценти, односно за 40,7 милијарди долари. Интересно е што просечното богатство на еден милионер, во кое не е вклучена неговата куќа, првпат ја надминува бројката од четири милиони долари. Годинава е зголемен и бројот на супербогаташите, луѓето кои имаат најмалку 30 милиони долари, за 8,8 проценти, додека нивното заедничко богатство пораснало за 14,5 проценти. Според економистот од „Глобал инсајт“, Брајан Бетјун, растот на милионери се должи пред се на инфлацијата. Резултатите покажуваат дека најголема стапка на раст на богаташи бележат Индија со 22,7 проценти, Кина со 20,3 проценти и ...
  | | веќе видена | слични

  Потребен е притисок против употребата на биогоривата кои се покажаа како ужасна грешка

  Во денешно време многу се зборува за светските финансиски кризи. Но, постои уште една светска криза, која им наштетува на многу повеќе луѓе.

  Станува збор за кризата со храна. Во изминатите неколку години цените на пченицата, пченката, оризот и другите основни прехранбени производи двојно или тројно се зголемија, при што поголем дел од зголемувањето се случи во последните неколку месеци. Високите цени на храната ги заплашуваат дури и релативно богатите Американци - но тие се навистина катастрофални во сиромашните земји, каде што храната често пати опфаќа повеќе од половина од трошоците на едно семејство.

  Во светот веќе имало безредија поради храната. Земјите кои обезбедуваат храна, од Украина до Аргентина, го ограничуваат извозот во обид да ги заштитат домашните потрошувачи, што доведува до протести од земјоделците, а состојбата уште повеќе се влошува во земјите кои треба да увезат храна. Како ...
  | | веќе видена | слични

  Германија нема проблеми со повредени или суспендирани играчи

  Фаворитот Германија и најголемото изненадување на првенството - Турција, вечерва (20.45 ч.) во Базел ќе играат во првото полуфинале на Европското првенство во Австрија и Швајцарија. Победникот обезбедува место во финалето на 29 јуни, во Виена. Борбена игра, фанатичен дух и упорноста до последен момент од мечот, е стилот и на Германија и на Турција. Обете селекции веруваат дека може да стигнат до финалето.

  НАЈДОБРАТА ФОРМАЦИЈА Е ПОБЕДНИЧКА

  - Турците имаат верба во себе и постигнуваат голови во последните минути од мечевите. Тоа вообичаено е карактеристично за Германија. Турците имаат германски менталитет, но верувам дека ќе го запреме нивниот напад и нема да им дозволиме да направат уште едно изненадување - вели капитенот на Германија, Михаел Балак, кој додаде дека одбраната е послабниот дел од тимот на противникот. - Против Хрватска не одиграа најдобро, но поминаа понатаму. Посебно беа слаби во одбраната. На технички, ...
  | | веќе видена | слични